Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1

  Kngt arvanitase

  Thanasi Moraiti, mbledhsi i kngve t hershme arvanitase

  Knga arvanitase pr bn nj pjes ndr m t vyerat e krijimtarive muziko-poetike t popullit grek sot, por kjo vrtetsi e padyshimt pr
  grekun n shekullin XXI, nuk sht prmbledhur pr arsye t ndryshme. N prmbledhjet e njohura t kngve popullore t shekullit XIX, pra nuk ka kng arvanitase n Greqi. Folkloristt e saj kohe, me pararoj N. Politin, jepnin betejn e tyre pr prmbysjen e teorive t Falmerajerit dhe dshmuar, prmes materialeve folklortike.

  Pr shkak t qllimeve dashakeqe, t mirnjohura t kohs u flijua knga arvanitase, u zhduk, u shpall e pa qen. Por, faktet m t rndsishme folklorike t kombit ton shqiptar, q tregojn vazhdimsin e pandrprer t racs, u takojn arvanitasve t Greqis. Veshja zyrtare kombtare greke sht fustanella arvanitase ose shqiptare q vishej nga arbresht e Kroacis, Kosovs e deri n More, q prbn nj zhvillim t veshjes mbar pellazgjike. Vallja ame krcehet nga t gjith grupet folklorike greke n do aktivitet familjar dhe shtetror. Arvanitasit, kta "krijues t Greqis s Re" ishin populli q mbajti barrn kryesore t lufts lirimtare t 1821. T fuqishm, t pamposhtur, dhe liridashs, lan me gjakun e tyre tokn greke dhe paguan me flijimet e tyre lirin e Greqis. Nj popull i till, me shpirtin luftarak, sht e natyrshme t shprehej prmes kngs epiko-lirike dhe vajeve. Por kng folklorike arvanitase n antologjin greke t shekullit XIX, nuk ka.

  Intelektual bashkkohs, arvanitasve si G.Gjika, M.Dede, E.Lapi, G.M. Paidushi, N.Saltaris, q hartuan antologjin e kngs arvanitase, n 50 vjett e fundit, nuk prfshin n to kngt epiko-lirike, por vetm "dyvargjeshe" popullore t jets s prditshme paqsore, q i datohen shekullit XX, ose n rastet m t mira, t shekullit XIX.

  Dokumentat historike q kemi vrtetojn parimin dhe tregojn faktin se knga e vjetr arvanitase ishte s pari dhe kryesisht epike dhe lirike. Gjuha arvanitase nuk shkruhej. Nuk prbnte gjuh t shkollimit, por kryesisht t njerzve t pa shkolluar t asaj kohe t popullit shqiptar. Ngjarjet e prditshme dhe ngjarjet historike shptoheshin dhe rruheshin prmes kngs, tjetr mnyr nuk kishte.

  P.Hioti q shkroi "Historin e Shtat Ishujve" m 1866, na dshmon q suliott arvanitas, q ishin vendosur n ishullin e Korfuzit, kur pastronin armt, kndonin n arbrisht bmat e tyre trimrore. Por kng arvanitase t suliotve nuk ka n asnj antologji. Dy kng suliote gjenden tek "Bleta shqiptare" e Thimo Mitkos, q u botua m 1878 n Aleksandri, Egjypt.
  M 1891, historiani dhe gjuhtari Artur Miklofer botoi veprn "Atika und seine Heutigeu" ku, midis t tjera thot: "Mesa di un, kngt popullore bashkkohore greke i jan prshtatur kngve t vjetra t dashuris, liris dhe kaake t arvanitasve".

  Kshtu u b greqizimi gjuhsor ku u flijua n kt mnyr knga e vjetr epiko-lirike arvanitase, e cila kaloi tek brezat e rinj n variantin grek dhe kshtu u njoh. Instrumentist dhe kngtar t shquar popullor si: sulioti Vurko, Stefanopulo, Ngrici, Papasidheri, Mitaqi, ishin arvanitas dhe shum kng arvanitase i rishkruan n gjuhn greke, duke ruajtur, formn muzikore ose duke rregulluar me t dhna t reja, kryesisht nga viti 1835, kur bavarezt futn n Greqi klarinetn.

  Kshtu kishte nj arje t madhe t krijimtaris muzikore-poetike t arvanitasve n Greqi. Kngt e vjetra epiko-lirike arvanitase u harruan me kalimin e kohs, pasi askush nuk u interesua t bj zgjedhjen e duhur; pra, t mbledhin krijimtarin arvanitase dhe burimin e tyre. Krkimi i kngve t vjetra epiko-lirike sht shtje tepr e vshtir, por ia vlen mundimi t merret njeriu me to, pr pasurimin e m tejshm t kulturs ton kombtare.

  Kto 20 vjett e fundit fal vullnetit dhe krkimeve t studiuesit arvanitas i ndjeri Aristidh Kola, muzikantit arvanitas Dhimitr Lekas dhe kngtarit t njohur arvanitas Thanasis Moraitis, u b e mundur q t prodhohen dy CD me kngt e vjetra arvanitase me titull: "Kngt Arvanitase", dhe "Trndafilat e shkmbit", q kan prmbledhjen e disa kngve t arvanitasve t Greqis dhe t arbreshve t Italis s Jugut. Kto CD u bn nxitje edhe pr shum kngtar t tjer arvanitas t cilt nxorn edhe CD t tjera me kngt e tyre kombtare arvanitase. Ndr kngtart q kan nxjerr CD me t tilla kng jan Alekos Dhimu, Nikos Panurgjias, Nikos Saragudhas, Vangjelis Koi, Thelma Karajani etj.

  Nga Arben LLALLA - Revista "Milosao"
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 3. #3
  Ah moj vajz bukurane

  Ah moj va - vajzz
  Ah moj vajz bukuran

  Ah moj vajz bukuran
  U me ti e shkoj sevdan

  Kemi va - vajzz
  Kemi vashza t mira

  Kemi vashza t mira
  Po nuku kemi Lira

  Kapohori - vajzz
  Kapohoritet kan Lira

  Kapohoritet kan Lira
  Po Kasea ka t mira

  Te ajo de - vajzz
  Te ajo dera me gazi

  Te ajo dera me gazi
  Trndafile jan di

  Dua ti pres vajzz
  Dua ti pres po s'priten

  Dua ti pres po s'priten
  Po sa ven rriten

  Doj t thosh vajzz
  Doj t thosh tre katr a pes

  Doj tre thosh tre katr a pes
  Pse si dhe lule podhes
  Ndryshuar pr her t fundit nga thirsty : 14-04-2012 m 01:44
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

 4. #4
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

 5. #5
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

 6. #6
  Vajza vjen ga stani

  Ore vajzza vjen ga* stani
  Ore krk e krk ja qan jordani*

  Ore krk e krk ja qan jordani
  Vajzza vjen ga stani

  Ore vajza di kan dhit
  Ore vete vjen trnj* ga dit

  Ore vete vjen trnj ga dit
  Vajza di kan dhit

  Ore vete vjen trnj ga stani
  Ore vajza di ka obani

  Ore vajza di ka obani
  Vete vjen trnj ga stani

  Ore vajza vjen pas sojit djalit
  Ore si ven ret e malit

  Ore si ven ret e malit
  Vajza vjen pas sojit djalit

  ........................
  Ga = Nga
  Jordani = Gjerdani
  Trnj = Tr-nj, Gjithnj
  Vete vjen ternj ga dit = Vete vjen gjithnj pr dit  do ta vazhdoj neser tani
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

 7. #7
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,068
  >>> Historia ja ka ngrene shume hakun shqipetareve me sa shoh. Kur do vije koha qe greket te pranojne qe jane pjeserisht arvanitas dhe te mos na urrejne aq shume sepse i bie te urreje shqipetari shqipetarin.
  La verita' ti rendera' libero!

 9. #9
  E gjeta dhe une nje ne you tube po pa tekst.

  Puro Nigga

 10. #10
  ka plote kenge arvanitase ne youtube

  ta dija per kete temen
  ato qe i hidhja ne temat e tjera do ti kisha hedhur ketu

  here tjeter tani
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,303

  Pr: Kngt arvanitase


 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,303

  Pr: Kngt arvanitase


Tema t Ngjashme

 1. Genjeshtra me e madhe ne historine Shqipe
  Nga gladiator n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 219
  Postimi i Fundit: 06-01-2012, 14:55
 2. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 3. Arvanitasit, t part tan q emigruan n Greqi ne Mesjete!
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 07-09-2010, 13:43
 4. Kritika e veprs s Aristidh Kols
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 06-01-2010, 05:40
 5. Krijuesit e shtetit t ri grek
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •