Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
  1. #1
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724

    Elton Deda - Ky gjeni qe i mungon Shqiperise

    Pa dyshim qe sa me shume jeton njeriu, aq me teper e kupton se sa e vertete eshte shprehja : Te miren e vleresojme kur e "humbim"
    Elton Deda i mungon skenes shqiptare ! Ky kompozitor gjeni, nder te paret qe kerkoi te shprehet ndryshe, me ritme modern dhe klasik njeherazi, i vertete dhe origjinal. Veshtire se muzika shqiptare do arrij te krijoje kompozime si "Qytet i vjeter" ose "Nuk kerkoj tjeter njeri"

    E hodhen poshte shqiptaret. Kritika profesionale e vleresoi, por kjo nuk mjafton, asnjehere nuk do mjaftoje, dhe Amerika do vazhdoje te na i "gllaberoje" njerezit tane.

    Dolen Sinanerat me shoke, erdhi Altini me Dylin...erdhi Pandora !
    Vriteni muziken derra...vriteni muziken...hajde pra ju thashe...vriteni muziken !


    As vete nuk e di
    Pse lodhem ta gjej
    Ende ndjej ndonese ka shume akull mes nesh
    Kjo vjeshte e heshtur dimrin se fsheh

    Se dielli ndricon prape dhe shiu pushon
    nuk di zemra saj nga dhimbja renkon
    gjithcka do ta falja qe hapat e saj
    te trokisnin prape tek une
    ende syte e tu kan ca lote te pathare
    si fshin dot e dashur ndonese jemi larg
    dhe kurre mos mendo vetem s'je ne kete bote
    sepse ti ke nje njeri qe te do
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pratolini : 13-07-2008 mė 13:59

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    skena shqiptare vertet e ndien mungesen e tij
    shpresoj sa me shpejt ti rikthehet asaj
    JO SEKS PARA MARTESE

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Gjeni ?
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    E hodhen poshte shqiptaret??????????????
    Kishte fansat e tij dhe ai po thuaj i ishin shfryre xhepat e iku ti mbushte andej. ca ti bejne shqiptaret ti japin rrogen e tyre?
    Pastaj mos e ngri ne maja se shqiperia ka kompozitor akoma me cilesor se Deda po varet nga preferencat.

  5. #5
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga Borix Lexo Postimin
    Gjeni ?

    Kėngėtarė ka dashur tė thotė
    Sui generis

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Gjeni me duket fjale e inflacionuar. I ati ka qene dhe mbetet dirigjenti me i mire i vendit tone - kete s'e mohon as dosja e tij historike. Por qe Eltonin ta kete thithur amerika, per shkak se e vollen shqiptaret me ngjet se eshte e pasakte per shkak te mungeses se informacionit. Try nje ndodhi tjeter...
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e alproud
    Anėtarėsuar
    03-05-2008
    Postime
    292
    Vizitoni faqen zyrtare te internetit te Eltonit per me shume!

    www.eltondeda.com
    Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

  8. #8
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-07-2008
    Postime
    22
    thunderway kan qen shum makaber

  9. #9
    Proud to be Kosovare
    Anėtarėsuar
    11-07-2008
    Vendndodhja
    Ne vendin e romantizmit haha
    Postime
    54
    Prej nga Elton Deda u shenderrua ne GJENI?
    Jeto!

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar mė parė nga atom smasher Lexo Postimin
    thunderway kan qen shum makaber
    THUNDERWAY ka qene grupi me i mire qe ka pase ndonjehere Shqipria. Ka pase muzikantet me te talentuar si: Elton Deda, kitarristin me te mire shqiptar Bledar "qepa" Seiko, bateristin e Top Show(nuk po me kujtohet emri). Ne mos gabohem kane hyre edhe ne Hit Parade USA te asaj kohe.
    Fatkeqsisht sot pelqehen me shum ata qe bejne kenge arabe me tekste skandaloze si: "ku me humbi taketukja" etj etj.

  11. #11
    Wilma Maska e xhuliana
    Anėtarėsuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Vetem nje keng mbaj mend nga ky kengetar, s'e dija qe ka qene ne nje grup!!!
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    E verteta e hidhur eshte se sot muzika shqiptare ka rene shume poshte.
    Turp per ne.

  13. #13
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Brezi i paskomunizmit mund te kete qene vertete pak naiv ne muziken e vet, por te pakten ishte profesionist. Te gjithe kishin dale prej akademise ose liceut artistik dhe jo prej getove te kasharit.
    Eltoni, Bledar Sejko, Landi, Ritfolk, Gjoka, Makashi e shume te tjere, kishin ne thelb kompozimin e mire, te paster, bashkuar me tekste poetike ( ndonjehere pak rebele ) duke formuar disa grupe interesant te rockut.
    Une personalisht nuk cuditem aspak qe forumistat nuk ja ndjejne peshen fare, sepse pak prej tyre kane informacion dhe shije te mirefillta muzikore. Jane me shume te drejtuar ne main-streamin shqiptar qe mbizoterohet prej turbo-folkut apo barbonizmave bullgaro-rumuno-rome.
    Temen e kam hapur per ata qe ja dine vleren artit te vertete kshuqe ju lutem shume te tjereve te mos na cajne derrasat kot por te ikin andej nga tema e adelines me shoqe.

  14. #14
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    kush esht ky re qe qenka gjeni dhe une nuk e kam nigju najher,boooooooo sa prapa botes kam ngelur.............gjithe bota e njeh une jo

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
    Brezi i paskomunizmit mund te kete qene vertete pak naiv ne muziken e vet, por te pakten ishte profesionist. Te gjithe kishin dale prej akademise ose liceut artistik dhe jo prej getove te kasharit.
    Eltoni, Bledar Sejko, Landi, Ritfolk, Gjoka, Makashi e shume te tjere, kishin ne thelb kompozimin e mire, te paster, bashkuar me tekste poetike ( ndonjehere pak rebele ) duke formuar disa grupe interesant te rockut.
    Une personalisht nuk cuditem aspak qe forumistat nuk ja ndjejne peshen fare, sepse pak prej tyre kane informacion dhe shije te mirefillta muzikore. Jane me shume te drejtuar ne main-streamin shqiptar qe mbizoterohet prej turbo-folkut apo barbonizmave bullgaro-rumuno-rome.
    Temen e kam hapur per ata qe ja dine vleren artit te vertete kshuqe ju lutem shume te tjereve te mos na cajne derrasat kot por te ikin andej nga tema e adelines me shoqe.
    Keta qe ke permendur ti mund ti quash me plot goje kengetar. Te tjeret qe pelqehen kaq shume nga nje pjese e mire e anetareve te forumit s'jane vecse ca amatore ,ca flluska sapuni .

  16. #16
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anėtarėsuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    pratolini ke te drejte ti lale se sot eshte ajo shprehja !!! wow moj mami po kendon Sinani - ė moj xhani i mamit se spo kendon Tarkani !!! rina rina , rina balerina etj etj !!!

    ka shume kengetar qe kane ikur jashte shtetit qe benin muzike te paster pa shume nuanca rumune serbe apo arabe !!! tani tregu muzikor eshte cmendur sic eshte cmendur vete mileti !!! a thua ti kenget serbe rumune bullgare jane me te bukura se kenget popullore shqiptare !!!

    elton deda vertet ka qene kompozitor i ri dhe shume i talentuar !!! qyteti i vjeter eshte nje nder kenget e mia te preferuara !!! e ka qare ate kenge sic i themi ne ketej !!!

    gjithsesi po qe se behemi keq nga muzika arabo serbe rumune bullgare mund te kerkojme ndihme tek sinan hoxha alo alo ambulanca !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
    Brezi i paskomunizmit mund te kete qene vertete pak naiv ne muziken e vet, por te pakten ishte profesionist. Te gjithe kishin dale prej akademise ose liceut artistik dhe jo prej getove te kasharit.
    Eltoni, Bledar Sejko, Landi, Ritfolk, Gjoka, Makashi e shume te tjere, kishin ne thelb kompozimin e mire, te paster, bashkuar me tekste poetike ( ndonjehere pak rebele ) duke formuar disa grupe interesant te rockut.
    Une personalisht nuk cuditem aspak qe forumistat nuk ja ndjejne peshen fare, sepse pak prej tyre kane informacion dhe shije te mirefillta muzikore. Jane me shume te drejtuar ne main-streamin shqiptar qe mbizoterohet prej turbo-folkut apo barbonizmave bullgaro-rumuno-rome.
    Temen e kam hapur per ata qe ja dine vleren artit te vertete kshuqe ju lutem shume te tjereve te mos na cajne derrasat kot por te ikin andej nga tema e adelines me shoqe.
    bashkohem me mendimin e Pratolinit,
    dhe me mendimin e dikujt me siper qe tha qe suksesi i tanishem i te ashtuquajturve kengetare (kengetare leshi) i detyrohet dhe atyre qe i degjojne, dmth injorances masive, jo me kot ti Pratolini tek ajo tema e njorances permendem stacionin televiziv BBF si ushqim per budallepsjen masive.
    Me te vertete ke qef ti degjosh grupet e vjetra shqiptare, te gjithe ata qe permende ti, Ritfolk dhe Makashi sidomos (qe njoh une me mire).

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga zenith Lexo Postimin
    kush esht ky re qe qenka gjeni dhe une nuk e kam nigju najher,boooooooo sa prapa botes kam ngelur.............gjithe bota e njeh une jo

    Shpresoj ta kesh degjuar kengen ... vertet e arrire


  19. #19
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    sorry muzik te leht shqiptare nuk degjoj kurre,fa schifo

    dikur ta shpifte me kenget te tipit martohet mesusja me nje traktorist qe i ka dirigju i ati i eltonit,pastaj pas viteve 90 filluan te benin nje muzike kopje e shemtuar e rock/pop-it dhe zhanreve te tjera perendimore,tani vone me keto orientalizmat ne muzike, qe kjo eshte kulmi.

    gjithsesi keto jane shijet e mia personale,me pelqen muzika perendimore origjinale,dhe ma shpifin kopjet e shemtuara.


    ka plot ne shqiperi qe pelqejne dhe muziken jevge me fjale shqip,mua nuk me kercet fare.


    sa per kte eltonin eshte nji budallik me brire ta quash gjeni..........................gjenite jane te tjere,nuk kane te bejne me eltona.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 08-08-2008 mė 10:46

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Me kerkoi nje e huaj se ku mund te degjonte ca kenge shqip.Ishte shume kureshtare.I thashe,'' Do te te tregoje se si te futesh ne internet dhe te degjosh kenge shqiptare".U futa vet ne fillim .Kisha kohe pa degjuar kenge me thene te drejten.Vetem c'degjoja radion kur ikja ne pune.Si perfundim nuk ja tregova se si te futej .Me erdhi turp ,kur degjova lloj-lloj zhgarravinash ,pseudokengetaret tane.Nuk desha te krijonte nje imazh te gabuar per muziken tone.I dhashe nje disk qe e kisha bere vet me kenge te zgjedhura.

    P.S Zenith jam kureshtare te di ke quan kengetar ti ,kur Eltoni si kengetar dhe i ati i Eltonit si dirigjent nuk ta mbushin syrin.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Lufta ballkanike dhe Shqipėria
    Nga Albin nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
  2. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
    Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  3. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
    Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  4. Marrėdhėniet e Shqipėrisė komuniste me organizatat perėndimore
    Nga ~Miracles~ nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-12-2005, 07:54
  5. Me Titizmin kunder Enverizmit
    Nga Albanino nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •