Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639

  Si i sqaroni kete ajete Kuranore!!

  Shpesh here midis muslimaneve ekziston debati se cfar misioni kishte a.s.Muhamedi ne kete bote.
  Ishte ky mision qe te sjelli, kumtoj vetem Kuranin ose misioni i tij eshte qe te kumtoj edhe hadithet.
  Duke lexuar Kuranin , lexova disa ajete interesante , une nuk jam teolog andaj dua qe dikush te me sqaroj se cfar eshte mesazhi i ketyre ajeteve Kuranore!

  13-40. Ne mund tė mundėsojmė ty ta shohėsh atė (dėnim) qė u premtojmė atyre, ose ta marrin (shpirtin) ty. Obligim yti ėshtė vetėm kumtimi, kurse Jona ėshtė llogaria.

  5-99. I dėrguari nuk ka tjetėr obligim vetėm tė kumtojė (shpalljen); All-llahu di ē'publikoni dhe ē'bani fshehtė.

  42-48. Nėse ata (idhujtarėt) refuzojnė, Ne nuk tė kemi dėrguar ty rojė tė tyre, ti ke pėr obligim vetėm komunikimin. Vėrtet, kur Ne i dhurojmė njeriut nga ana Jonė ndonjė tė mirė, ai gėzohet pėr tė, e kur i godet ndonjė e keqe, qė e ka merituar vetė, atėherė njeriu ėshtė pėrbuzės.


  duke lexuar keto ajete sikur te krijohet pershtypja qe detyra e vetme e profetit ka qene kumtimi i Kuranit dhe asgje tjeter.

  Mirepres mendimet e juaja.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-06-2008
  Postime
  11
  eselamu alejkum ve rahhmetullahu ve berekatuhu
  duke patur parasysh ate se pejgamberi MUHHAMMED s.a.v.s ishte njeriu me i dashur i ZOTIT dhe njeriu me i ditur i te gjitha koherave ALLAHU xh.sh i dha ati nje dituri te madhe sa qe me hadithet e tija tua lehtesoj njerezve kur-anin famelart ngase nuk ka mundur secili ta kuptoj ashtu sic duhet, ai thjeshte ka dhene sqarime me hadithet e tija dhe qe fjalet e tija,me komentimin e kur-anit me ane te haditheve te tija ai beri qe ky liber famelarte te jete me i kuptuar per njreezi.ky eshte mendimi im.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  307
  Po edhe hadithi eshte shpallje, shum hadithe kane qene urdhera prej Allahut Fuqiplote per muslimanet ne kohen e Muhammedit alejhisselam. Ai qe ka njohuri nga hadithi e din se ka hadithe kudsij, keto hadithe fillojne keshtu: Allahu ka thene: dmth njejt sikur Kurani, por dallimi i kesaj eshte se ajetet jane germ per germe nga Allahu ndersa Hadithet Kudsij Muhammedi alejhisselam i ka shpreh me fjalet e veta.

  Muhammedi alejhisselam para se te largohet nga kjo bote u ka thene ashabeve te afrohen afer tij qe tu tregoj cka te shkruajne qe mos ta humbin rrugen e drejte dmth hadithe te shkruajne, por si duket Allahu ia ka marre shpirtin per shkak se nuk e kemi merritur bashkimin e muslimaneve.

  Muhammedi alejhisselam hadithet ua ka ndaluar ti shkrujne ne nje periudh por ne nje periudh tjeter te me vonshme ua lejon, shembull edhe me te forte e keni Kushtetuten e Medines e cila kushtetut eshte e shkruar nga ana e Muhammedit alejhisselam ne te cilen kushtetut ska asgje tjeter vetem se hadithe. Njejt i ke edhe letrat e Muhammedit alejhisselam derguar mbreterve te asaj kohe, edhe keto letra jane shkruar nga Muhammedi alejhisselam te cilat skan pasur asgje tjeter vetem se hadithe.

  Ebu Bekri nuk eshte frikuar qe ti shkruje hadithet kur e dime se ai eshte edhe transmetues i haditheve por me shum eshte frikesuar qe ti shkruje ajetet e Kuranit, por nderon mendim, normal pergjegjesine para Allahut do ta kishte me te madhe sikur mos ti shkrunte.
  "Arsyeja e mosarsyes qė i bėhet arsyes sime aq shum ma dobėson arsyen sa qė me arsye e vajtoj bukurinė tėnde"

Tema tė Ngjashme

 1. Me sqaroni kete...
  Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 11:11
 2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-11-2008, 10:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •