Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36

Tema: Maku Pone

 1. #1
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811

  Maku Pone

  Maku Pone

  U lind ne vitin 1939 ne qytetin e Fierit.Femijerine e kaloi ne qytetiet e Fierit,Pogradecit e Tiranes.Studimet e mesme i kreu ne Shkoder,studimet e larta ne Moske per inxhinieri nafte. Ka studiuar gjithashtu per filozofi. Ne letersi ka botuar qysh ne vitet pesedhjete dhe me librin e pare ka dale ne vitin 1969. Pervec poezive ka shkruar mjafte per teatrin dhe nje kohe i eshte kushtuar edhe letersisa per femije.
  Ka fituar pese cmime te ndryshme ne konkurset-kombetare ne gjinine e poezise (2 here), ne proze (2 here) dhe ne dramaturgji (1 here)
  Jeton dhe punon ne Fier.

  Poezi : "Kur buzeqeshin shoket" (1969), "Yje mbi bar" (1973), "Ne brazdat e kesaj toke" (1975), "Lulezim" (1982).

  Dramaturgji : "Shperthimi" (1976), "Fundi i sinoreve" (1977), "Asgje nuk eshte harruar" (1979), "Atje ne Ebro" (1979), "Nate e pagjume" (1980), "Udhe te mbara" (1982), "Shoke dhe vite" (1984), "Dosja 63" (1985), "Shqetesimet e nje mjeku" (1988), "Nje vajze e fyer" (1990).

  Proze: "Shtepia midis molleve" (novele), " Trandafilat e mesnates (roman).

  Letersi per femije : "Naftetaret e vegjel" (1969), "Ne jemi gjeologe" (1969), "Postjeri yne" (1970), "Na therret trumbela" (1971), "Pushimet Dimerore" (1971).

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811

  Gjaku i verdhe i lulediellit

  Mullaga

  Mos e beso, s'eshte lulemullage
  kjo mullage
  eshte nje njolle e kuqerremte
  qe pikon gjak,
  qe ra nga mushkerite e mia
  dhe ra nga zemra ime.

  S'eshte vere kjo vere
  eshte dimer i ngrire dhe vrases
  dhe i mbushur me tortura,
  si ne nje dhome ne terr
  dhe pse gjithkund ti sheh mullaga,
  por a s'ta thasheqe s'jane mullage,
  eshte zemra ime qe s'te gjen
  e gjakun shterr.


  Dryna ne dere

  Atje brenda eshte kalbur
  dhe eshte mykur gjithcka
  nen pushtetin
  e krimbave.
  Ne dere
  ende rri roje vigjeluese
  dryni
  i ndryshkur,i ngrene,pakez tragjik
  ne ate qendrese te hekurt,
  per te mos lene kend te hyje,
  te beje baterdi,
  atje brenda,
  ku as minjte s'kane c'te hane
  me.

  Kohe
  e drynave ne dere.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Fytyre nga pasqyra

  Kenaqesia del nga kreheri
  dhe ngjitet ne pasqyre.
  Le te krihet dhe pasqyra,
  te heqe nga vetja
  aq e aq leshra te rrezuara,
  pale te thinjura.
  Te zbukurohet kjo pasqyre.
  Te ndrije nga bukuria.
  T'i hiqe nje trendafili
  ne lekure.
  Dhe une qe e shoh,
  te ndihem
  pakez me i forte,
  pakez me burre
  nga kjo fytyre
  qe me veshtron nga pasqyra.

  Shpetimtari

  Ju e prisnit shpetimtarin
  ja ku vjen
  me syte ne tehun
  e thikes,
  me duart ne kembez
  te revolverit,
  gjinte mbushur me bomba.
  Nderkohe bejuni ze zjarrfikesave
  te shtrijne zorren e ujit
  ne bulevard.
  Do te kene goxha pune
  zjarrfikesat
  me zjarrin perpires dicka,
  por dhe me gjithe ate
  gjak.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #4
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Tel

  Ajo rrobe e bardhe,
  a eshte e bardhe,
  a je i sigurte?
  A thua te mos jete e zeze
  dhe sidomos
  a nuk skuq?
  une pashe vetem thiken
  qe vetetiu,
  asgje tjeter.
  Asgje.
  Me shume do te kene pare te verberit,
  a kane degjuar ndoshta shurdhememecet.

  Gruaja kriket ne pasqyre

  Gruaja krihet ne pasqyre.
  PA shih ! ishte muzrg
  dhe u be nate.
  Ishte vjeshte
  dhe u be dimer.
  Dhe pak
  e do vije pranvera,
  pastaj vera , pastaj vjeshta.
  Gruaja atje eshte, krihet ne pasqyre.

  Zoti im ! Qenka thinjur bota
  vetem pse gruaja krihet ne pasqyre
  dhe burrat gje prej gjeje s'dine
  c'eshte pasqyra per nje grua.

 8. #5
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Fusha me luledielli

  Vallja huan koka te prera.
  Koka te prera,
  qafe te keputura,
  dhe prape e prape koka te prera.
  Koka.
  Koka.
  Koka.
  Natyrisht
  dhe ca gjak.
  Dielli ngadhnjen atje lart.
  Ngado qe vete, ne zbrazetine terheq
  koka te prera, kokat
  dhe qafat e keputura.

  Gjakun e verdhe te lulediellit
  e piu fusha.

  Cerdhe merimangash

  Atje perfund shpirtit
  e ngriten cerdhen merimangat.
  Po ben kohe qe shpirti as nuk ha,
  as nuk pi.
  Dhe aq gjak sa kishte mbletur
  tashti e pine merimangat.
  Mblidhi plackat e dashur
  erdhi ora per te vdekur
  nga asfiksia,
  nga mungesa e ajrit atje thelle
  ku dhe merimangat po perpeliten
  nga mazgallat e zbrazeta e te zeza
  qe dikur u thoshin shpirt.

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #6
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Femijet bonjake

  Ne do t'i capelojme keta femije
  qe te shqyejme njeri-tjetrin
  ku me mire e me mire.
  Era ndaj ulerin
  qe shkretetira te haje me gjithsej
  dunat si duna
  gjer tek kokrrat e reres.

  E shkretetires eshte rera.
  Shkretetiren ka meme.
  Le te jete harruar ati fatkeq
  per te bijat dhe per te bijte e vet.

  Kurse ne do te na qajne
  keta femije
  O cdo te bente rerana
  per shkretetiren
  po te shqyente nje shkretetire.

  Ndoshta dhe me zi se ne
  te braktisur nga femijet,
  ndersa shqyejme njeri-tjetrin.

  Tabela e shumezimit

  E kam bere corbe tabelen e shumezimit
  per aq miliarda sa kam
  e per aq sa do te kem
  te gjitha te kerrera
  nga shumezimi Nje here Nje qe bejne Dy
  dhe nga shumezimi Dy here Dy bejne Pese.
  Falmeni boten po e zura poshte
  me tabelen timr te shumezimit
  ku cdo katrori te zi
  i perputhet nje pikez e kuqe
  nga gjaku i te tjereve
  dhe jo nga gjaku im.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 12. #7
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Mengjesi

  Sa i turpshem ! Mezi c'pret
  te hedhe persiper
  c'kishte flakur nga nata.
  Mezi sa i gjen corapet e lehta
  pak te grisura nga thonjte
  qe i kishin zbathur me ngut,
  ja ku fshin
  pakez te kuq nga buzet
  se te kafshuara, se te ngrena,
  kreh floket e shprishur
  ne pasqyren e gervishtur,
  s'di ku e ka lene xhaketen
  ne nje qoshe
  dhe pantallonat me kembeza te thyera,
  varen poshte e me poshte.
  Ka mbetur krejt vetem.
  Me i vetmuar dhe me i shkrete
  Se shtrati ku pati fjetur
  Dhe kafeja po i dridhet ne duar
  ne filxhanin e krisur e pa bisht.

  C'mengjes i trishte.

  Tregu i zi i henave

  Nder gjerat me te cmuara
  ketu jane te mbathurat
  qe nuk mbathen kurre.
  Hena eshte krejt e zeza
  ne netet e te mbathurave
  qe nuk mbathen asnjehere
  dhe i zi eshte tregu
  qe nxjerr ne shitje henat e bardha,
  henat e bukura qe gjakosen
  ngaqe kurre s'mbajne te mbathura.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #8
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Zjarri i hidhur

  Ky do te jete, thashe , zjarri i hidhur i Vasilikosit
  Atehere kur as ngroh
  as ftoh me.
  Ky zjarr qe perhap hirin
  neper trup,
  pa arritur ende gjer tek shpirti.
  Shpirti kish dicka perafert me te
  gjersa digjej dhe vete.
  Tashti jam i teri hidherime
  nga veshtrimi i syve
  gjer tek e puthura,po te ishte
  nese do ta priste ndokush.

  Zoti e ruajte boten nga zjarre te tilla,
  pa asnje fill flake,
  madje as pa hi,
  as pa prush.

  C'te bejme me keto zjarre Vasilikos.

  Vetmia

  Vetmia ka njemije e nje sy
  te gjithe per te pare Mungesen
  edhe ajo me njemije e nje sy
  per t'u fshehur nga Vetmia.
  Dhe une qe rri midis tyre
  vertet me sy,
  por edhe me i verber
  se te kisha njemije e nje sy.
  Kaloj sa tek Mungesa tek Vetmia,
  brenda nje guacke,
  qe ma solli shtriga me e pare
  qe kaloi ketej rrotull.

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #9
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Te dalesh ne ballkon

  Te dalesh ne ballkon e te klithesh:
  Vrases!
  Gjaksore te pafytyre!
  Pse e vrisni Bukurine !
  Ajo eshte gjurma ku kaloi Kaprollja,
  ju pate vecse nje egersire
  nga pas duke i rene si te marre,
  per te pare,
  si mund te jete fytyra e nje bishe,
  e bukur qofte
  a e shemtuar.

  S'desha
  dhe u bera
  vrases
  i betuar.

  Debora

  Mbajeni pakez kete debore.
  Dhe fare pakez,
  qe te mos tretet,
  dhe pakez
  per te mos pare cka u mbulua dje.
  Do te qani kete debore.
  Do te vije prape moti i vjeter,
  me kalbesire
  e me myk,
  c'ka s'kishte mundur te pastronim,
  pa rene
  kjo debore
  pafajesie.

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 18. #10
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Guri i neperkes

  Ti as nuk e sheh
  as nuk e ndjen,
  neperken poshte teje.
  Esbte guri . Guri
  ende te mbron mga helmi i neperkes
  ma nje shqyte prehistorike,
  por ti do ta levizesh kete gur,
  do ta thyesh,
  do ta shkallmosh,
  se s'mund te rrish as pa thyer,
  as pa shkallmuar
  per te leshuar neperkat
  nga siper gurit ,a
  nga poshte gurit.

  Bezhdilat

  Ato
  pluskojne mbi siperfaqe
  pa qene as gur,
  as plumb,
  as hekur.

  Sillen e sillen mbi siperfaqe
  pa arritur kurre tek thellesia.

  Ne siperfaqe duke jetuar
  dhe duke vdekur.

  Kur dua te zihem

  Nganjehere, kur dua te zihm,
  kur dua me gjithe zemer te rrihem,
  ia heq vetes me grusht.
  Menyra me e mire per te goditur dike
  dhe qe s'kerkon drejtesi,
  por vetem sa te sheh me ca sy
  keqardhes
  dhe si femije
  ul kryet
  si te te thoshte qellome
  perseri.
  Keshtu dhe s'kam pune me Pallatin e Drejtesise
  ku ende s'eshte gjetur ai ligj
  per denimin e vetvetes
  te rrahur nga vetvetja,
  derisa s'eshte zbukuar aritmetika e krimit,
  per me larg vetes tek te tjeret.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 20. #11
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Briret

  Ai duhet te ishte atje jashte
  ne erresire.
  Djalli, pra, qoftelargu,
  sic e perfytyrojne sterre te zi
  edhe me brire.
  Hanin darke te gjithe me babezi
  dhe pinin vere,
  mishi i shijshem prej kaprolleje
  e prej kaprojsh
  leshonte
  avull dehes dhe ere.
  Ndodhi, dritat papritmas u shuan
  Bota
  U zhyt ne erresire.
  Dhe sakaq, kur llamburiten dritat
  njeri-tjetrin pane mysafiret
  mbi krye
  iu kishin mbire
  brire.

  Po me ?

  Po me ?
  - Dhe pakez e kartemonedhat
  me arrijne gjer ne qiell.
  Po me?
  - Jam nje e shtene gjemezeze
  qe ka dale nga topi.
  Po me ?
  - Jam krye e eperme te turmes,
  turma poshte e me poshte
  nen kembe.
  Po me?
  - Te mos e dija c'eshte frike e vdekjes
  as nga infrakti
  as nga ulkonja
  as nga ariu.

  - Ah mos ish ze njeriu ?

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #12
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Atdheu i te kamurve

  Ndjej dhembje per atdheun gri
  te te kamurve , ku
  pyjt jane zhveshur me gjithsej,
  maletjane trandur nga vendi
  dhe kane mbetur me nje kembe.
  syte e liqejve jane verbuar
  dhe detet e boshatisura nga ujrat
  tash sa mot
  kane zene te mbushen me lot.
  Pak lemoshe
  per atdheun e te kamurve
  sa te hedhe dhe kete dimer te zi
  Oi.
  Oi.

  Shtepia e dreqerve

  Ndihme! Po behet kiameti ketu poshte
  ne kete shtepi pa dyer , pa dritare
  ku jetojne c'prej dy dimrash dreqerit.

  Ndihme sa te mesojme gjuhen e dreqerve,
  sa te behemi dhe vete dreqer
  ne kete shtepi
  te zbrazet nga njeriu
  ne trashegimi per kolonite e dreqerve
  me kete gjuhe te mbrapshte dreqersh
  qe s'do te nxejme kurre.

  Ecje me kurriz

  Dikur e pa e ditur
  po ecnim mbrapsht
  me kurriz,
  dhe pak e do te na perplasen shpinat
  si dy gune,
  aq sa do te shkrepe nje xixe,
  si nje e prere e diellit,
  a si nje cope meteori
  e mjafte,
  sa per te djegur ato libra
  qe mesojne ende,
  se mund te ecet me kurriz.

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 24. #13
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Hordhia e karkaleceve

  Qe nga koha e Cengiz Khanit
  kt paska qene pushtim i dyte me i tmerrshem
  pushtim i karkaleceve.
  Me perkrenare me shqyte te rende
  veshur e ngjeshur te gjithe ne hekur
  ecen hordhia e karkaleceve.
  C'paskemi kerkuar e spaskemi gjetur
  nga insekticidet qe ka bota
  pak mbisulfur e pak mbihekur
  per te thyer kete ushtri te hekurt
  dhe ja ku u gdhime skllever te heshtur
  gjysme gjalle e gjysme vdekur
  nen hordhine e karkaleceve.

  Zhytje ne ujevare

  Lamtumire! Po zhytem ne ujevare
  per t'u gjendur
  tek drita jote ne llampe,
  a per t'u pire
  tek goja jote me uje,
  permes aq e aq reaksionesh
  zinxhire.

  Lamtumire.
  Ne e thefsh ate gote
  pa e pire,
  atje pafsh jeten time
  si reaksion kimik zinxhir
  tek ti pa ardhur, pa te perfshire
  ne kete lamtumire.

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 26. #14
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Ne tufen e kartemonedhave

  Ti s'e kishe vene re
  kur me lidhe,
  kur me shtrengove
  ne gryke,
  ne tufen e kartemonedhave,
  kur me vure perfund
  fare-fare poshte
  dhe siper meje ra me sokellime
  mali i madh i kartemonedhave,
  ti s'e dije qe bash une
  une e mbaja ate mal
  mishi te bute
  sic mban nje heshte.

  Dhe vdekja
  ndodhta e tille do te jete,
  kaq e eperme
  kaq e thjeshte.

  Alo! Celen karafilet

  Alo! Celen karafilet !
  Jepe berihajen ne bote
  ne aksh shtepi kane celur karafilet
  dhe jo per t'i qemtuar
  per aq afri me gjakun,
  ka midis tyre dhe te bardhe,
  por qe se paku ne keto dite karafilash
  te mos degjojme me ne bote
  per te gjymtuar dhe per te vrare.

  Midis dy vazove , ne ballkon

  Midis dy vazove, ne ballkon
  e mbaj mend si shfaqej koka jote
  dhe ajo si nje saksi me lule
  se borziloke,se karafile.

  Ajme! S'di ku eshte ai ballkon
  dhe iken, u thane ato lule
  se borziloke,se karafile
  nga balli ty te kishin mbire.

  Si t'ia bej me lotet

  Si t'ia bej me shiun,
  por si tia bej dhe me lotet,
  qe derdhen rreke ne poemat e vajzave
  poetesha dhe heperhe jopoetesha,
  se s'eshte menduar asesi nga bashkite
  per grumbullimin e rrjedhave te loteve,
  te loteve dhe te dhembjeve,
  ne mbreterine e dashurive,
  te lumtura qofshin a fatkeqe.

  Si t'ia bej me shiun,
  por si t'ia bej dhe me lotet,
  qe vijne e me perplasen
  heshturazi mbi qelqe.

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 28. #15
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Kryqi

  Ne mungese te policit, ne udhekryq
  e vura veten time,
  te mos perplasen kobshem makinat.

  Porse vetja m'u shfaq si nje kryq
  ne udhekryq.

  Ada Negri

  Ish ylberi a s'ish ylberi
  a me ish shfaqur dikur Asa Negri
  per te me thene,
  se po aq e shkurter e vetetimte,
  se jeta e ylberit
  eshte jeta e dashurise,
  dhe qe e hane
  se njeriu, se dherat.

  Karusel

  Kur ti ne maje te karuselit,
  une po aq here jam poshte teje
  dhe sa here ngrihem lart e me lart,
  ti po aq here rrezohesh poshte e me poshte
  karuselit.

  Si ne lojen fatlume te lavdise.
  Fatlume dhe fatkobe.

  Goja

  Une e pashe ate goje,
  ate goje e pashe qe u hap
  dhe gelltiti qytetin.
  ish nje goje tmerresisht e madhe
  dhe tmerresisht kercenuese,
  bash si gojet e etura per lavdi,
  per lavdi dhe per gjak,
  per gjak qytetesh dhe per gjak njerezish.

  Sa here gjenden ne gjume
  njerezit dhe qytetet e tyre mjerane.

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 30. #16
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Surrati me maske

  Sec ke nje surrat , une te shoh
  permes njemije e nje maskave qe vesh,
  e njoh ate qeshje te ngerdheshur
  dhe ate te qare si me te qeshur.

  Dhe i gjithe kurmi
  eshte strumbullari i nje mullari te vjeter
  me bar te kabur
  ku ka qendruar nje korb.

  Vecse s;gjetkam nje gur per te vrare,
  ate korb,
  ne masken tende,
  me nje te qare ne te qeshur,
  dhe me nje te qeshur plot me lote.

  Ne pritje te diellit

  Tani u binda se vertete ke vdekur
  duhet, pra , nje kohe gjersa te ndjesh,
  shijen e hidhur te mungesave.
  E kuptova qe paskesha mbetur bonjaku
  ne nje dite shiu,
  nen nje strehe,
  nen nje strehe ku gjithsesi bie shi,
  bie shi dhe fryn ere,
  bash si te vinin nga honet e poshtedheut.

  Shihme tek kam ngrire ne pritje te dierllit,
  o meme.

  Brerore

  Breroret arrijne si kulmi, si majaja
  dhe te trondisin me ate hamgjitje,
  qe e pate ndeshur vetem ne nje enderr,
  pas nje ndarjeje,
  ore,
  te hidherimit dhe te dhembjes.

  Dashuri,
  breroria e bardhe mbi nje kaprolle,
  ne te kapercyer te pyllit,
  shume e shume kohe para shkrepjes
  se nje rrufeje te befte.

  Ja ku e ndjej se ende sillesh e sillesh,
  rrotull,
  tis i bardhe,
  ajme !
  Dhe fryme
  kaprolleje te vrare.

  Per te dale nga nata

  une po nisem per te dale nga nata,
  e gjate rruga , e gjate,
  gjer ne hene ndoshta,
  gjer ne Kashte te Kumterit,
  djegia ketu po fillon,
  por mos i besoni hirit,
  hirit te mbetur,
  besojini vetem prushit
  dhe pse duhet i vdekur.

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 32. #17
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Llava
  - Ne stilin e Jim Morrisonit -

  Llaven e prita gjithe me bindjn
  se isha vete nje kunderllave,
  domethene ajo pjelle prej vullkani
  dhe une pjelle prej vullkani.

  Keshtu llava mesyu ne trupin tim
  dhe vershoi ne shpirtin tim.

  Kur te sulem teposhte
  per te fshire papastertite dhe m****t
  nuk di valle a do te me mbani.

  Mjellmat e ngordhura

  i pashe mjellmat fatkeqe te ngordhura,
  ne pellgun ngrire ne nje heshtje tragjike,
  ne ate ore te zise.

  Kish ulur kryet pellgu,
  pellgu qe ujrat
  per vete i kish pire,
  dhe s'iu kish lene mjellmave nje pike.

  Une vetem sa hoqa kapelen me strehe
  dhe eca me tej,
  pa mundur dicka per te bere,
  per ato mjellma te ngordhura,
  ne mesimin e neserm te biologjise.

  Sepse duhej te arrija me pare
  ne anatomine e nje pellgu,
  vetengrenes
  dhe po aq vetepires.

  Pallati midis reve

  Ne pallatin midis reve
  eshte nje dhome , besome
  ku dhe shirat qe do te rrjedhin
  do te jene nga ujet
  e nje piste te cezmave.

  Aq shume , tmerresisht shume,
  gjer ne llahtare
  do te jene tredhur atje eunuket qiellore
  me insuficience hormonesh e sperme.

  Ne pallatin midis reve
  te enderruar tmerresisht shume,
  gjer ne llahtare,
  nga te ndeshkuarat e nates se pare.

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 34. #18
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Dimri i mbrame i nenes

  ja keshtu duart t'i zgjatesh gjer tek rete,
  tek ato shtellungat atje
  e t'i dredhesh fill te holle,
  pak te florinjte pak te sermajte
  dhe
  si te jene ngarkuar me shira,
  te presesh rrufene me te pare,
  te marresh e ta kthesh ne druge,
  ne gishtrinjte si karthje -
  luaj, luaj pleqeri
  lojen tende finoke-
  por ti do te ma thurresh sic di vete,
  trikone me te mbrame,
  thurre per vete edhe nje ,
  per kete dimer qe vjen,
  se ku ta dish a do te vijne pas tij,
  atje larg, tej kobesise
  dimra te tjere.

  Oh,ato dimra te tjere! ...

  Porta

  Atje mbyllet nje porte
  me te vdekurit e mi.
  Mbetur kater gjyshat e gjyshet e mia,
  asaj porte pertej.
  Si ne nje fushe te zbardhur nga debora,
  mbetur im at e ime me
  qekurse jo porte u mbyll
  per te mos u hapur kurre me.

  Porse te vdekurit e mi
  po ben kohe qe kthehen,
  permes nje porte ne shpirtin tim,
  e c'eshte nje porte , c'eshte nje porte
  qe te gjallet nuk e dine,
  vetem te vdekurit e dine.

  Kujdes! Ketu eshte sketerra

  Hynin me radhe vajza e djem
  si te hynin ne nje tempull
  ne WC-ne e shkolles.
  Sekse ende ishte enigme, frike
  e loder e lige me djaj,
  pertej asaj dere
  lyer
  me boje te bardhe,
  s'ish me shume se nje kabine e drunjte,
  si te mevonshmet,telefoniket,
  ku mund te hynte kushdo
  e mund te dilte kushdo,
  si nga shtepia e vet-
  vetem nje here ajme !
  Vetem nje here,
  nje vajze e turpshme dhe nej djale
  dhe qysh atehre,
  mbeti e shkruar ne dere,
  ne deren e vjeter me boje te bardhe:
  Kujdes ! Ketu eshte sketerra.

  Tabela e zeze

  Ti ecen poshte asaj tabele
  si poshte Harkut te Triumfit,
  eshte tabela jote e zeze
  qe e ke gjetur dhe ke shkruar vete,
  me boje te bardhe,
  emrat e te vdekurve me radhe,
  me doren tende vrasesi im,
  porse te gjallet nuk veshtrojne
  dhe te vdekurit ajme! nuk mundin te lexojne.

 35. #19
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  Streha e dhembjeve

  Ju nuk e shihni
  kete sfere qe me qarkon,
  kete sfere te qelqte
  dhe te padukshme krejt,
  eshte e pranishme kudo qe shkoj,
  ngado qe kthehem e ne shtepi vij.
  Eshte vete shpirti im
  i mbyllur ne kete sfere,
  ne kete sfere te mbushur
  plot e perlot me dhimbje,
  dhembjet e botes dhe dhembjet e mia,
  brenda saj te bera njesh,
  tashme pa ditur cka eshte imja
  dhe cka eshte e botes,
  ndaj mos u shtyni, mos u perplasni
  pas meje,
  ju ecni aq te shkujdesur
  se po e thyet kete sfere,
  kete sfere te qelqte te mistershme,
  doni a s'doni pastaj,
  dhembjen qe ndodhen atje brenda
  do te behen edhe tuajat
  gjer tek rrasa e varrit.

  Buti me vere

  A e thyejme kete but,
  kete but me vere te vjeter,
  te mbushet bota vere,
  ne mos e gjithe bota
  qofte nje grimce e saj,
  te pijne dhert vere e te dehen
  se mjaft kane pire dhembje e lot,
  se mjaft kane pire plage e gjak,
  gjak e vaj, e dashura ime .

  Vajza qe kercen ne litar

  vajza qe kercen ne litar,
  c'loder femijrore e pafajshme,
  si te behej ne nje nga qoshet e parajses
  dhe era qe zbulonte mishin e bute,
  te trendafilte,
  ndoshta s'dinte me shume se une ,
  qe e veshtroja si i magjepsur
  ate loder me litar.
  Nje e qeshur e metalte,
  e florinjte a e stermjate,
  ish tingull vese,
  tingull qumeshti
  ne koven e mengjesit.
  Litari
  krejt i nenshtruar, poshte kembeve,
  por mund ta merrje dhe per gjarper,
  gjarper qe fle ne dimer
  dhe zgjohet ne pranvere,
  aq sa perte thumbuar me helm,
  vajzat qe luajne e nuk dine
  c'eshte vdekja e virgjerise.

  Qiell, gjyq i mbrame

  Emri ? - Helena.
  Emri tjeter ? - Parid.
  C'ka midis jush te pandehur?
  - Dashuri, Dashuri qe s'njeh cak.
  Po tjeter? Asgje tjeter? Ka gjak ?
  - Ne thame vetem dashuri imzot,
  dashuri mos qofte pa gjak.

 36. #20
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811
  http://youtube.com/watch?v=mFifJIDENpc

  Kur te lexoni poezite vendosni ne sfond dhe kete melodi...

  Lexim te kendshem

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albmaster pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •