Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690

  Llambi Gjikuli

  MIDIS DY PLLAJAVE BIE VESĖ

  Cikėl poetik nga Llambi Gjikuli

  Testament

  ( Djalit tim, Genti.)

  Po tė le tokėn,
  djali im.
  Po tė le plugun dhe farėn.
  Po tė le ujin dhe burimin,
  qė etjen plisit ti t’ia shuash.
  Me shkrim tė gjitha po t’i le,
  me njė tapi prej noterie.
  Po lot nuk tė le,
  o biri im,
  as heshtje e vaj.
  Po tė le kėngėn, biri im
  dhe ison tė mos jesh i vetėm,
  zėrin tim po tė le
  tė zgjohesh herėt.
  Kur jeta ime tė shterojė,
  pak tokė lerė pėr vdekjen time,
  te vėndi im,
  pak dhe hidh,
  ca zaje deti e shkulmė dallge
  dhe njė fole
  ma ngri mbi ballė,
  tė shlodhen zogjtė nė fluturim.

  Mjaftoka

  Ishte ora shtatė? Shtatė pa pesė?
  Pesė minuta pėrgjonin tė nxituara.
  Nė trafikun qiellor perėndimi lante
  fytyrėn tėnde ngjyrė ari.
  I duhej atij njė natė e ndriēuar nga ti.
  Dhe ora, pėr ēudi, mbeti.
  Dhe ajo ishte dehur nga ekspozimi
  i perėndimit tė mrekullueshėm.
  Produkti poetik,
  shtrydhte pikė, pikė durimin,
  nė kupėn e qeltė tė zemrės ngrinte dolli
  erėdehjes sė gjirit tėnd
  tė marrosur nga freskitė lakuriqe.
  Heshtja sundonte nė instiktin e moēėm,
  duke puthur buzėt symbyllur.

  Poezia ime

  Arsyetova me ty,
  tė gjitha marrėveshjet midis nesh
  me njė kontratė tė pėrjetėshme,
  pa pranin’ e avokatėve dhe tė kritikėve.
  Ma ndeze cigaren
  kur nata mė pat hidhėruar
  e gojėt e natės shqyheshin
  nė njė dosje postbllok, qė tė kujton
  gafat e dikurshme tė nėpėrkėmbjes.
  Mbeta i vetėm, fillikat, pėrsėri
  ti mė zgjove duke mė sjellur
  njė stinė tė ngrohtė nga ato qė gjethėrojnė
  duke mė thėnė:
  “Nėn sqetull tė kam, shėrbėtori im!
  Shihemi prapė nesėr!”

  Ceremoni qirindezura
  1
  U dogjėn ullinjtė,
  mbretėrimi i gjelbėrt fisnik humbi,
  vaji i tyre ndezi kandilet e natės
  nė njė varr tė heshtur.
  2
  Kėnga e vonuar e gjinkallave
  vuri nė gjumė njė burim tė vogėl,
  qė thahej prej vape.
  3
  Udhėtimet mbaruan dhe pushuesit ikėn pėrsėri,
  por pas mbetėn tabllotė e tyre,qė vėshtrojnė
  tė akorduara nė mbrėmjen e ndezur tė bregdetit.
  4
  Gjithė jetėn ky pėrrua mes maleve
  mban peshėn e vetėtimave dhe ujrave qė shkumėzojnė.
  Zogj endacakė hėnėn e pėrmbysur ndjekin pas
  me njė pelerinė vellombuluar.
  5
  E mora nė gji ndrojtjen tėnde,
  qė ndizte pushtimin rrėnues tė heshtjes.
  Nė misterin e papėrlyer tė mėngjesit
  dhe Helena udhėtoi njėsoj si ti.
  6
  Lotė-ėmbėltuar dashuritė e pemėve,
  ringjallėn pėrkundruall
  hijeshinė fėrfėritėse tė zjarrmimeve.
  Njė tempull bari pėrbri,
  hapi sytė lulorė tė stinės.
  7
  Rrėzoheshin orėt. Ceremonitė qirindezura,
  rroknin hymnet dhe nė dritėn e dashurisė,
  dėshirat dėfrenin nė gjuhė tė pėrbashkėt.

  Nė verėn e jugut

  Tė gjitha ishin falas
  shikimi dhe buzėqeshja e ngrėnė
  prej zjarrit tė mbetur nga nata.
  Njė kartolinė fluturuese je,
  njė konkė poetike, njė vjershė,
  njė pigment i shėtitjeve
  nė mbrėmjen e deteve.
  Hijet e etura kthehen pėrsėri
  duke tė gjetur
  nė forma letrash tė vizatuara,
  nga brenga e njė xhelozie tė dikurėshme.
  Puthja jote e thellė duket e largėt.
  Limani i pasionit njė pulėbardhė,
  njė agavė, njė qerpik nė horizont,
  qė lėshon lot perėndimit tė pėrhershėm
  nga qė asnjėherė nuk arrinte tė kuptonte
  frymėmarrjen e diellit.
  Nė verėn e jugut,
  qė zvarritej prej erės
  si njė manaferrė e pjekur,
  buza jote e gjakosur,
  goja jote e ngrohtė-
  pikturė e herėshme e gojės,
  qė pėrgjon akoma kalimin e hėnės.

  Ēast i heshtur

  Qetėsi muresh pa trumbetimet e mėdyshjet,
  udhė qė kalojnė qafave tė ravijėzuara.
  Qyteti sovran me kėshtjellėn e coptuar.
  Nė thyerjen e mesditės, zbukurimi i heshtur
  palcėn e qiellit thith duke u dehur me deliret.

  Zgjohen ēaireve hingėllimat e kuajve,
  Venera nė mėdyshje,
  mban akoma fustanin e ēelur e tė ēarė nė mes,
  qė mjaftojnė pėr njė zgjidhje gjokftohtė.
  Po ti ē’kėrkon kėtu, tek ky vėnd, nė kėtė orė?
  Mos dashurinė e Pandorės tė babėzitur nga heshtja?
  Altar tė mendimit tė moēėm mbajnė perėnditė e sotme
  duke pėrcaktuar udhėt dhe drejtimet mes sensacioneve,
  qė kėrkojnė lulėzimin e dėshiruar
  nė limonishten e zgjeruar mbrėmjėsore.


  Andrallat e tua

  Unė mbėshtetesha nė andrallat e tua,
  qė mė mjaftonin pėr njė ēast tė shkurtėr
  edhe pse brishtėsia jote ishte e pavarur,
  edhe pse bukuria jote ishte njė burim pėr manjakėt.
  Unė mbėshtetesha nė andrallat e tua,
  qė mbulonin sythat e marsit me lule
  edhe pse ti s’mė fale asnjė degė tė paēelur
  nė kohėn e pakryer tė veseve tė tua.
  tetor 2005

  Adhurimi i fshehte

  Margaritarėt e zhveshur tė prillit ndriēuan.
  Turtulleshat ngrejnė folet’ e reja
  tė mbėshtetura nė qiell.
  Dikush lexoi shprehjen e fshehur
  tė shkruar mes iridit tė mėngjesit qė rrezatonte
  me magjin’ e ėndrave qė ndėrthurrnin
  shėmbėllimin e verdhė tė vjeshtės.
  I lashė mėnjanė shkėmbinjt’ e shkrimeve
  dhe zgjova buzėgazin tėnd
  nė njė epos tė ri dashurie
  peisazheve tė gjalla tė trupit tė zhveshur.
  Ajo lodėr tani ecėn nė njė kalė shkumėsh,
  qė e mbėshtjell deti
  me puthje tė dhimbėshme.

  Balada e hėnės

  “U vonove,” mė thanė gurgullimat,
  “U vonove,” mė thanė zogjtė te thana.
  Erdhi vjeshta, hapėn ēiklaminat;
  “Oh,” tha hėna, “nėpėr shkallė u vrava!”

  “Oh” tha hėna dhe qė tej yjet
  U thėrmuan mu te kėmba e saj.
  Nė kurriz tė moēėm e rrėmbyen,
  E lanė perėndimit nė njė skaj.

  Ēast

  Zgjon njė trung
  dhe ēelin sythet.
  Vjen njė re
  dhe nis njė shi.
  Shkon njė lumė
  dhe shelgu dridhet.
  Nata piu liqenin e shpirtrave.
  Pse nuk fole, o njeri?!

  Dhe s’e di

  Midis dy pllajave bie vesė,
  pėrfund tyre rrjedh njė lumė.
  Nė krah dielli ndez ylber,
  njė grifsh mbi degė ulet me zhurmė.

  Flokėt e tua bėrė bar
  e vetullat e hequra si mėllėnja,
  Gishtat prekin njė nishan
  poshtė dy thithave tė argjėnta.

  I ul buzėt pėrmbi ‘tė.
  Kush mė mashtron, ti a ylberi?
  Dhe s’di nė jam apo nuk jam,
  Nė botėn tėnde unė i vetmi.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mondishall pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Anėtarėsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Mondi,kesaj liste i duhej shtuar prej kohesh edhe poeti Ll. Gjikuli.
  Eshte nje mjeshter i fjales dhe nje lirik i mrekullueshem.

  p.s.sa per ta ditur ti,"Testament",eshte nje nga poezite e mija me te dashura.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ard pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Ramiz Alia dhe roli i tij nė vendosjen e pluralizmit politik nė vend
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-11-2009, 18:03
 2. Katėr misteret qė shoqėruan Koēi Xoxen
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 08:38
 3. Qeveria Shqiptare tallet me luftën dhe veteranët
  Nga Dito nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 04-01-2006, 10:57
 4. Ish-besnikėt rrėfejnė ...
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 17-10-2005, 20:23
 5. Meta: Unė korrieri i postės sekrete tė ambasadave
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-07-2005, 15:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •