Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e udhetari
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    103

    Krishtërimi i vërtetë?

    do te doja te dija se kush nga fraksionet e krishtera eshte ne rruge me te drejt pra grupi i cili mendohet me i miri qe per te do te jete shpetimi dhe perjetsia e begate

    une ketu kam pare qe ortodokset e mbajne veten me te mire se protestantet gjithashtu protestantet me te mire se katoliket e keshtu te gjithe mburren se kane flamurin e te vertetes

    por valle a ka ndonje nga te krishteret me te dalluarit???

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e udhetari
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    103
    As one evangelist once said, “Going to church doesn’t make one a Christian anymore than going to a garage makes one an automobile.”
    pra sa te verteta jane ne thelb keto fjale ?

    ku qendron baza e besimit te kristianet ?
    kur e humbet besimin nje kristian? pra del nga krishterizmi

    a grupe krishteresh jasht kesaj feje ?

    apo mos valle te gjith jane ne te verteten
    Mormonet ,deshmimtaret e Jehovait, ortodokset ,katoliket, etj etj etj

  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-12-2007
    Vendndodhja
    Në tokën e ZOTIT
    Postime
    152
    Heshtja "flet", dhe kjo heshtje na ben te ditur qe nuk ka te vertet ne krishterizem.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,883
    Pyetje jo me vënd.Është njëlloj si të thuash: Cila gënjeshtër është më e mirë?
    Po ishte gënjeshtër nuk ka më të mirë e më të keqe.

  5. #5
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Si petje me pelqen e mir fare, por vetem per ata persona qe logjikojne edhe nuk jan te verber frymesisht.
    Kurse per pergjigjen do te thoja qe lexoni edhe meditoni fjalet e thena ne MATEU 7:17-23 edhe do ta kuptoni se cili eshte ne rug te drejte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga driniluka : 02-06-2008 më 12:58

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-12-2007
    Vendndodhja
    Në tokën e ZOTIT
    Postime
    152
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Si petje me pelqen e mir fare, por vetem per ata persona qe logjikojne edhe nuk jan te verber frymesisht.
    Kurse per pergjigjen do te thoja qe lexoni edhe meditoni fjalet e thena ne MATEU 7:17-23 edhe do ta kuptoni se cili eshte ne rug te drejte.
    E pse jo kusheriri i Palit (Herkuli biblik), Bernabeja ? Qfar nuk pranoni nga ungjilli i tij ?

  7. #7
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga LuKoLi Lexo Postimin
    E pse jo kusheriri i Palit (Herkuli biblik), Bernabeja ? Qfar nuk pranoni nga ungjilli i tij ?
    lol per tu eshte mir te lexosh ungjillin e Jud Iskariotit se e kishin zbuluar disa koh me par.
    Nese doni te talleni hapni tema ne vendin per kates per argetim
    Apo por nejse car them edhe une mos ka ndonje moderator te saket ato tema qe jan vertet per tu biseduar edhe qe te kuptojne te tjeret te vertet ose i mbyllin ose i fshin fare edhe pastaj kerkojne te misedosh

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e udhetari
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    103
    jo sinqerisht qe jam i interesuar te dij kush i permbahet me mire kristianizmit qe nga origjina

    jam shum konfuz A ka rregulla dhe perkufizime qe te sqarojne te verteten???

  9. #9
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    jo sinqerisht qe jam i interesuar te dij kush i permbahet me mire kristianizmit qe nga origjina

    jam shum konfuz A ka rregulla dhe perkufizime qe te sqarojne te verteten???
    Shiko si eshte puna. Nuk e di se sa njohuri ke per Biblen por tek vargjet qe permenda me laret aty thot Jezui per persona qe e zbatojne vertet fjalen e tij duke e krasuar me nje pem edhe thot :"Se peme e mir duket nga frutet qe ka, ashtu do te jet edhe me personat qe e zbatojne vertet fjalen e tij, do te hjinen nga veprat qe do beje. Se jo kush do qe do te me thoj Zoteri, Zoteri do te huj ne mbreterin e qejve POR DO TE FUTET VETEM AI QE BEN VULLNETIN E ATIT TIM QE ESHTE NE QEJ. edhe shume do te vijne edhe do te thone Zoteri, Zoteri , a nuk profetizuam ne ne emrin tend?! A nuk sheruam ne ne emrin tend?! Edhe me gjith ate do t'iu them:- Largohuni nga une ju qe bet padrejtesi."
    Edhe ato qe kam theksuar me te kuqe nuk kan nevoje per komente e thon qaret edhe hedhin poshte cdo doktrin te rreme. pastaj ka edhe plot vargje te tjere per ta kuptuar me mir se cilet jane ata qe jane te vertet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga driniluka : 02-06-2008 më 14:10

  10. #10
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    do te doja te dija se kush nga fraksionet e krishtera eshte ne rruge me te drejt pra grupi i cili mendohet me i miri qe per te do te jete shpetimi dhe perjetsia e begate

    une ketu kam pare qe ortodokset e mbajne veten me te mire se protestantet gjithashtu protestantet me te mire se katoliket e keshtu te gjithe mburren se kane flamurin e te vertetes

    por valle a ka ndonje nga te krishteret me te dalluarit???


    E saktë pyetja dhe vërejtja. Një këshillë që vlen për çdo njeri që ka të njëjtën pyetje si ty. Nëse beson se Bibla është Fjala e Perëndisë, merr një Bibël dhe ulu ta lexosh. Kërkoji Perëndisë të të ndihmojë të kuptosh. Është i vetmi që mund të të ndihmojë në kërkimin tënd. Ka edhe plot të krishterë që mund ta bëjnë këtë por varet se kujt i beson më tepër.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  11. #11
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    jo sinqerisht qe jam i interesuar te dij kush i permbahet me mire kristianizmit qe nga origjina

    jam shum konfuz A ka rregulla dhe perkufizime qe te sqarojne te verteten???



    Protestantët pretendojnë të jenë më afër të së Vërtetës pasi mbështeten plotësisht në Bibël të cilën e konsiderojnë Fjalën e Perëndisë.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e udhetari
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Shiko si eshte puna. Nuk e di se sa njohuri ke per Biblen por tek vargjet qe permenda me laret aty thot Jezui per persona qe e zbatojne vertet fjalen e tij duke e krasuar me nje pem edhe thot :"Se peme e mir duket nga frutet qe ka, ashtu do te jet edhe me personat qe e zbatojne vertet fjalen e tij, do te hjinen nga veprat qe do beje. Se jo kush do qe do te me thoj Zoteri, Zoteri do te huj ne mbreterin e qejve POR DO TE FUTET VETEM AI QE BEN VULLNETIN E ATIT TIM QE ESHTE NE QEJ. edhe shume do te vijne edhe do te thone Zoteri, Zoteri , a nuk profetizuam ne ne emrin tend?! A nuk sheruam ne ne emrin tend?! Edhe me gjith ate do t'iu them:- Largohuni nga une ju qe bet padrejtesi."
    Edhe ato qe kam theksuar me te kuqe nuk kan nevoje per komente e thon qaret edhe hedhin poshte cdo doktrin te rreme. pastaj ka edhe plot vargje te tjere per ta kuptuar me mir se cilet jane ata qe jane te vertet.
    po e drejt kjo qe thua, por eshte e veshtire ti permbahesh Bibles me nje studim vetiak pershembull
    ' Hyji i etërve tanë e ngjalli Jezusin të cilin ju e vratë duke e gozhduar në kryq.'Vep. 5:30
    kete verset te katoliket e marrin argument per shenjterimin e kryqit kurse Deshmimtaret e Jehovait thone se nuk behet fjal per kryq po per nje shtyll

    ke komentim te marr per baze .A nuk ka ndonje rregull qe i dallon keto gjera dhe te ndricon rrugen

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e udhetari
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    E saktë pyetja dhe vërejtja. Një këshillë që vlen për çdo njeri që ka të njëjtën pyetje si ty. Nëse beson se Bibla është Fjala e Perëndisë, merr një Bibël dhe ulu ta lexosh. Kërkoji Perëndisë të të ndihmojë të kuptosh. Është i vetmi që mund të të ndihmojë në kërkimin tënd. Ka edhe plot të krishterë që mund ta bëjnë këtë por varet se kujt i beson më tepër.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    studimi individual mund te te coi ne perfundime te gabuara sepse bene komentimin sipas koncepteve vetiake dhe kjo mund te te devijoi nga rruga e duhur po nuk pate nje suport me me dije
    nuk mendoi se mjafton vetem mbeshtetia te Perendia sepse ndikon dhe faktori Satan qe si qellim ka devijimin

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e udhetari
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Protestantët pretendojnë të jenë më afër të së Vërtetës pasi mbështeten plotësisht në Bibël të cilën e konsiderojnë Fjalën e Perëndisë.
    a mund te me bindesh per kete apo e thua meqense di je aderues i kesaj feje dhe ty te duket me e drejt kjo???

  15. #15
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    studimi individual mund te te coi ne perfundime te gabuara sepse bene komentimin sipas koncepteve vetiake dhe kjo mund te te devijoi nga rruga e duhur po nuk pate nje suport me me dije
    nuk mendoi se mjafton vetem mbeshtetia te Perendia sepse ndikon dhe faktori Satan qe si qellim ka devijimin


    Të arrish të studiosh Biblën duhet të kesh arritur të vendosësh mardhënie të plotë me Perëndinë. Këshilla ime ishte të lexoje dhe jo të studioje. Ekziston edhe faktori Satan, por nëse ti kërkon me sinqeritet dhe me të vërtetë, Perëndia do të të ndriçojë dhe do të të japë mundësinë të kuptosh.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  16. #16
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    a mund te me bindesh per kete apo e thua meqense di je aderues i kesaj feje dhe ty te duket me e drejt kjo???



    Thashë që është një pretendim nga ana e tyre. A ekziston tjetër faktor bindës kur unë të përmend që mbështetja e tyre është 100% në Bibël dhe jo në traditë apo në fenë e të parëve?
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  17. #17
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    po e drejt kjo qe thua, por eshte e veshtire ti permbahesh Bibles me nje studim vetiak pershembull
    ' Hyji i etërve tanë e ngjalli Jezusin të cilin ju e vratë duke e gozhduar në kryq.'Vep. 5:30
    kete verset te katoliket e marrin argument per shenjterimin e kryqit kurse Deshmimtaret e Jehovait thone se nuk behet fjal per kryq po per nje shtyll

    ke komentim te marr per baze .A nuk ka ndonje rregull qe i dallon keto gjera dhe te ndricon rrugen
    *udhetari* me vien keq qe sot shume njerez e shtremerojn fjalen e Perendis Bilen.
    Ti thoj se tek Veprat e Apostujve 5:30 thuhet se "Hyji i etërve tanë e ngjalli Jezusin të cilin ju e vratë duke e gozhduar në kryq."
    Edhe kete e keni mar nga websiti www.bibla.net edhe ai websit eshte i kishes katolike ne Malin e Zi edhe perkethimi eshte i Mons.Simon Filipaj. Jam dakort.
    por nje tjeter perkethim thuhet se " Perëndia e etërve tanë e ka ringjallur Jezusin, që ju e vratë, duke e varur në dru." edhe perkethiumi nuk eshte i Deshmitarve te Jehovait se po te ishte i atyre do ta kundershtoje qorrazi po per kete cfare do te thuash se kan ber bashkpunim me Deshmitaret e Jehovait???!
    Edhe me jepni pak shpjegimin e ketij vargu po pati mundesi 1Korintasve 10:14-->> "Prandaj, të dashurit e mi, largohuni nga idhujtaria." edhe ne perkethimin e Mons. Simon Filipaj-->> "Prandaj, o të dashurit e mi, ikni nga idhujtaria!"

  18. #18
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Thashë që është një pretendim nga ana e tyre. A ekziston tjetër faktor bindës kur unë të përmend që mbështetja e tyre është 100% në Bibël dhe jo në traditë apo në fenë e të parëve?
    Ti thoj se gjith cka beson, beson ate qe thot Bibla edhe me vien mir qe beson ne Bibel por do te doja nje gje qe ate qe beson a mund te ma tregosh edhe fakte nga bibla se car beson se eshte normale apo, jo???! Qe ne qoftese ti me bind me shkrime ne Bibel edhe jo ne fantazi njerezish ose ne mite edhe une do te kthej besim, por ne qoftese nuk ke prova bindese edhe vet nuk do te kuptosh te verteten mos u bej gur pengese per te tjeret, se domethenjen e keti vargu e di besoj? Mateu 18:6.7 " 6 Por ai që do të skandalizojë një prej këtyre të vegjëlve që besojnë tek unë, do të jetë më mirë për atë t'i varet në qafë një gur mulliri (që e sjell rrotull gomari) dhe të zhytet në thellësi të detit.7 Mjerë bota për skandalet! Sepse është nevojshëm të vijnë skandalët, por mjerë ai njeri për faj të të cilit do të vijë skandali!"
    Edhe perkethimi i Mons. Simon Filipaj "6 “Prandaj, kushdo që e mëson ndonjërin prej këtyre të vegjëlve që besojnë në mua, të bëjë mëkat, për të do të ishte më mirë t’i varej për qafe guri i mullirit që e sjell gomari e të hidhej në fund të detit. 7 Ç’mjerim për botën që ka shkanduj! Vërtet, do të ketë patjetër shkanduj, por i mjeri ai njeri që jep shkandull!"

  19. #19
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    studimi individual mund te te coi ne perfundime te gabuara sepse bene komentimin sipas koncepteve vetiake dhe kjo mund te te devijoi nga rruga e duhur po nuk pate nje suport me me dije
    nuk mendoi se mjafton vetem mbeshtetia te Perendia sepse ndikon dhe faktori Satan qe si qellim ka devijimin
    Per kete ke te drejt.
    Edhe ndimen mund ta kerkosh nga nje keshill , ne urdherim edhe ne pyetje qe beri Jezui Mateu 24:45-47 "45 Vallë, cili është ai shërbëtor besnik e i mençur, që zotëria e vuri përmbi shërbëtorët e vet për t’u dhënë ushqimin në kohën e duhur? 46 I lumi ai shërbëtor, që, kur të vijë zotëria, e gjen duke vepruar kështu! 47 Për të vërtetë po ju them: do t’ia besojë mbarë pasurinë e vet!"
    Mund ti kerkosh te gjitha fet edhe gjej ate sherbetor ose skllav si eshte ne tekstin orgjinal. Edhe do te ndimoj ai per te kuptuar me shume.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e heroes
    Anëtarësuar
    02-06-2008
    Postime
    9

    Lexo

    Citim Postuar më parë nga udhetari Lexo Postimin
    As one evangelist once said, “Going to church doesn’t make one a Christian anymore than going to a garage makes one an automobile.”
    pra sa te verteta jane ne thelb keto fjale ?

    ku qendron baza e besimit te kristianet ?
    kur e humbet besimin nje kristian? pra del nga krishterizmi

    a grupe krishteresh jasht kesaj feje ?

    apo mos valle te gjith jane ne te verteten
    Mormonet ,deshmimtaret e Jehovait, ortodokset ,katoliket, etj etj etj
    te keshilloj te shkosh ne kishen katolike te rruga e kavajes. Atje mund te gjesh libra te cilet mund te ndihmojne per pergjigjen tende. Pyetjeve te tua nuk mund tu pergjigjesh me dy rreshta.

    Krishterimi eshte ndare ne dy grupe katolik dhe ortodoks, te tjeret jane fraksione qe skane te bejne me krishterimin si mormonet apo deshmitaret e Jehovajit.

    nje gje te garantoj se ne kishen katolike ska fraksione por nje hierarki te qendrueshme qe i ka mbijetuar mbi 20 shekujve.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Popujt e zhdukur
    Nga Fatih në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
  2. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 80
    Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
  3. Për dëshmitarët e Jehovait
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29
  4. A është e vërtetë përplasja e qytetërimeve?
    Nga [xeni] në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-03-2006, 16:00
  5. Fenomeni i terrorizmit – Sfida e rendit te ri boteror
    Nga Enri në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •