Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 63 prej 63

Tema: Nihilizmi

 1. #61
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Kjo teme do ishte me mire te titullohej ''Nihilizmi sipas Nices'' sesa ''Nihilizmi'' .

  Ne cdo shkrim zere se flitet me shume per nicen sesa per nihilizmin.

  Eshte e vertet se Nicja ishte i vetmi filozof i cili i dha nje sqarim me te gjere kesaj filozofie te re te asaj kohe , por kjo sdo te thote se duhet te perqendrohemi tek perceptimi i tij vetem.

  Nihilizmi eshte filozofi pa qellim , e nqs Nicja nuk do propozonte mbi-njeriun , vertet ai do quhej me plot gojen Nihilist.
  Nihilizmi i afrohet cdo gjeje me kritisizem , e nuk perqendrohet ne rindertim , por ne fshirje te asaj qe ekziston momentalisht. Prandaj e quajta ''filozofi pa qellim'' .

  Nihilisti i vertet eshte personazhi Bazarov ose figura e gjalle e Bakunin-it .

  Mgjth gjenialiteti i Turgenjevit ben te mundur per njeriun e mendimeve perzgjedhjen e tre opsioneve.

  Te le te zgjedhesh ose Bazarovin ose Petrovicin ose dicka ne mes te dy ketyre karaktereve komplet te ndryshem nga njeri-tjetri.


  ps:karakterin e Nikolait e lashe menjane sepse ai ishte shume romanticier per tu krahesuar me bazarovin.

 2. #62
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Cila qenka lidhja mes nihilizmit dhe mbi-njeriut?

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afėr kojshisė
  Postime
  228

  Pėr: Nihilizmi

  Citim Postuar mė parė nga Spirituoziii Lexo Postimin
  Vetem nje thenie te nje filozofi dua ta them dhe mendoje se duhet mbyllur kjo teme per arsye se shumica e anetareve te forumit shihet se nuk kane njohuri rreth kesaj teme apo mendojne se nuk kane cka te thone rreth kesaj teme sepse me siguri ata dine se ka zot dhe pa medyshje thone se nuk ka vdekur zoti, apo jo.

  " Sikur te mos ekzistonte Zoti, atehere ēdo gje do te kishte qene e lejueshme"..Dostojevski...!!!'
  TĖ LUMTĖ PENDA E MENDJA, SPIRITUOZIII.
  Niēja ka kujtue se bahet vetė Zot e ka dasht me e zhduk Zotin e vertet.
  " Se nji Zot e tjeter s' ka at', me e bjerr, ēka ke me bā?!
  Pa Zotin Bota do t' ishte e zvetnueme. Jeta do t'i ngjante nji loje futbolli pa albiter.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Nietzsche
  Nga fisnik nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 156
  Postimi i Fundit: 05-12-2010, 17:19
 2. Nihilizmi
  Nga SoinHo nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-01-2005, 08:53
 3. Toka mbas 200 milion vjetesh, oktapod gjigand popullojne evropen?
  Nga Judges of Ur nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 11-01-2004, 01:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •