Close

Rezultati i Sondazhit: A do t'i lenit organet per shfrytezim pas vdekjes suaj?

Votues
42. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Po, do e beja!

    23 54.76%
  • Jo, nuk me duket e arsyeshme!

    13 30.95%
  • Nuk e di, sme ka shkuar nder mend!

    6 14.29%
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
    Pikerisht kte doja te mos e thoja une, por te lexoja nga ju ...
    Kam degjuar qe shume njerez, qe kan bere kso lloj transplantimesh, kan vazhduar jeten me qrregullime ne boten e mbrendshme te tyre, pra ne boten shpirtrore dhe emocionale!
    Pra nese bart veshken e ndonje tjetri, qe nuk e ke tenden, ateher mund te te ndodh te shohish vizione, apo lloj halucinacionesh nga jeta e personit te cilit i ke huazuar veshken!!
    Me fal po ky eshte postimi me fallco qe kam degjuar. nena ime ka mbetur ajo qe ka qene, s'ka ndonje shqetesim nervor sepse s'ka lidhje fare me organin,perkundrazi e deshiron me shume jeten.
    Apo ndoshta kete e ka te trasheguar nga i ati qe tentoi suicidio hhhhaahhhaa

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e suada dr
    Anėtarėsuar
    04-04-2008
    Postime
    652
    Jam kundra.S`do e pranoja nje gje te till.
    Bahhh vetem kur e mendoj me duket fare absurde.Edhe pse ka njerez qe e bejne.

  3. #23
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    24-03-2008
    Vendndodhja
    'Itlodeum' world
    Postime
    694
    Citim Postuar mė parė nga suada dr Lexo Postimin
    Jam kundra.S`do e pranoja nje gje te till.
    Bahhh vetem kur e mendoj me duket fare absurde.Edhe pse ka njerez qe e bejne.
    Po sa te ti trese dheri me mire te ndihmosh dike qe eshte ne nevoje, pra te mos e trese dheri dhe ate tjetrin para kohe.

    Ndonjehere kam nje deshire te pakufijshme te shkoj e te dorezohem ne ndonje spital e ta fal gjithe trupin tim, me te gjitha organet vetem e vetem qe te ndihmoja njerezit. Por, organet e mia aq jane, a do ndihmoja dot me shume se 8 njerez? Kshu qe po i le dhe pak dhe me vone do e jap me testament dhenien e tyre

  4. #24
    谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
    Anėtarėsuar
    20-06-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,090
    Nese mendojme se ka nje Jete pas vdekjesh shumica do thonin jo por une per mendimin tim do jepja zemren nese do mundja por eshte heret dhe me duhet akoma. :>D
    skerdigodo@hotmail.com

  5. #25
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar mė parė nga alda09 Lexo Postimin
    Me fal po ky eshte postimi me fallco qe kam degjuar.
    Me lejo te te mesoj pak biologji.
    E dime te gjithe se organe te caktuara te trupit te njeriut, lirojn hormone te caktuara, te cilat ndikojn dhe udh'heqin me jeten ton emocionale. Nese ky organ nuk eshte i yni, ai do te lironte hormone te njeriut te vdekur, dhe kjo ne perkthim do te thot, te te sjell perjetime te tij personale.
    Pastaj qdo gje ne jeten tone, eshte e shkruar ne ADN tone, dhe perkujto se organi i transplantuar nuk permban ADN tonen.

    Per fund, nje mesim tjeter do te ishte me i rendesishem se ky, per ty: te mos ngutesh te flasesh aty ku sja ke fare idene...

    nena ime ka mbetur ajo qe ka qene, s'ka ndonje shqetesim nervor sepse s'ka lidhje fare me organin,perkundrazi e deshiron me shume jeten.
    Apo ndoshta kete e ka te trasheguar nga i ati qe tentoi suicidio hhhhaahhhaa
    Epo, fakti qe e do jeten me shume, ste duket ndryshim ty !!

    Kalofsh mir!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sam1r : 27-05-2008 mė 16:12
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  6. #26
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar mė parė nga AuGuSt_ Lexo Postimin
    Nese mendojme se ka nje Jete pas vdekjesh shumica do thonin jo por une per mendimin tim do jepja zemren nese do mundja por eshte heret dhe me duhet akoma. :>D
    Edhe ata qe besojn ne jeten pas vdekjes, e dine fare mire se atje shkon shpirti, i cili gjen trupin e tij ne mosh te re( ne jeten tjeter ), dhe nuk merr asgje nga kjo bote!
    Me duket e quditshme te shoh kundershtime per kte gje shume humane, por do te doja te di arsyet, perveq mendimeve tuaja!!
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  7. #27
    Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
    Anėtarėsuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    As Ne Toke,As Ne Qiell
    Postime
    507
    Po kush i do organet tona mer aman.kto organe plot droge ai qe i merrte do ishte tape gjith jeten pastaj.Jo seriozisht nqs do sherbenin per te shpetuar jeten e dikujt do i jepja :P
    Trimi Mire Me Shoqe Shume

  8. #28
    rrushja Maska e Bejbi
    Anėtarėsuar
    03-06-2007
    Vendndodhja
    Kėndej rrotull
    Postime
    382
    Mendoj qe jo.........
    I chose to love you in silence, for in silence I find no rejection

  9. #29
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    humanizem eshte te japesh per sa kohe je i gjalle!!
    kurse pas vdekjes nuk ka te beje me humanizem,pasi ne nje rast te tille njerzit e papergjegshem ti hellin organet ne andkand, thjesht per qellime fitimi dhe jo per humanizem!!
    keshtu qe jam totalisht kundra!!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
    Me lejo te te mesoj pak biologji.
    E dime te gjithe se organe te caktuara te trupit te njeriut, lirojn hormone te caktuara, te cilat ndikojn dhe udh'heqin me jeten ton emocionale. Nese ky organ nuk eshte i yni, ai do te lironte hormone te njeriut te vdekur, dhe kjo ne perkthim do te thot, te te sjell perjetime te tij personale.
    Pastaj qdo gje ne jeten tone, eshte e shkruar ne ADN tone, dhe perkujto se organi i transplantuar nuk permban ADN tonen.

    Per fund, nje mesim tjeter do te ishte me i rendesishem se ky, per ty: te mos ngutesh te flasesh aty ku sja ke fare idene...



    Epo, fakti qe e do jeten me shume, ste duket ndryshim ty !!

    Kalofsh mir!!
    Ja kam iden apo jo ti s'di gje fare,po nga fillimi ne fund ja ke futur kot. pertoj te filloj shpjegime. ciao samiro

  11. #31
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Se di... varet. Sesi me duket... vertet eshte humane, por kur tha motra ime nje dite qe po bisedonim: Ndonjehere nuk eshte mire te jesh Registered Organ Donor tha, se te shofin ate karten edhe nuk perpiqen shume doktoret, se te duan organet. Hahahaha... normal qe e tha per shaka, por une ama vertet se di. Per pjestaret e familjes time as qe diskutohet qe isha gati te jepja cdo organ,por qe te regjistrohem si Organ Donor, me duket hap i madh... e di qe dheu do me tresi dhe mua si gjithe te tjeret...se di jo...
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anėtarėsuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Po dote pranoja , se eshte e nevojshme qe nje jet te shpetoja , por si do shkoj nat boten pa organe hahahaaa

  13. #33
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    normal qe jam dakort.se kur te ju nevojiten do mbani rradhen.
    respektojeni njeriun dhe duajeni ate sa eshte gjalle.
    si me organe apo pa to eshte gjithmone nje i vdekur.

  14. #34
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Ok do i jepja pa problem. Vec me nje kusht te vetem: ai qe do i merrte nuk do duhet te ishte fetar!!
    Ezekiel 25-17.

  15. #35
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    me sa kam ndigjuar ketu ne gjermani kur te shikojne qe i jep organet se ketu te japin nji si dokument dhe duhet me e mbajtur me vete, kur ta shikojne nuk para te ndimojne dhe shume po pate nji aksident te rend sepse me te mare organet..nuk edi a esht e vertet kjo gje... une per vete them se do i leja.

  16. #36
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    me sa kam ndigjuar ketu ne gjermani kur te shikojne qe i jep organet se ketu te japin nji si dokument dhe duhet me e mbajtur me vete, kur ta shikojne nuk para te ndimojne dhe shume po pate nji aksident te rend sepse me te mare organet..nuk edi a esht e vertet kjo gje... une per vete them se do i leja.
    Edhe ketu ne Australi ashtu eshte. Duhet te plotesosh disa formulare etj etj qe te deklarosh qe je dakort qe nese te ndodh gje, kane te drejten te perdorin organet e tua. Edhe motra ime ate thote, qe kur te shofin qe ke firmosur qe je dakort dhe eshte e ligjeruar, ka raste qe nuk perpiqen shume per te te ndihmuar me idene qe nje vdes, por ama mund te shpetohen shume te tjere me organet e tua. Se di sa e vertet eshte.
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anėtarėsuar
    29-02-2008
    Postime
    366
    A eshte e mundur?

    Jo, nuk eshte e mundur. Pyetja dhe pergjigja i referohen aludimit te Carla del Pontes qe ne Shqiperi, gjate luftes se Kosoves, jane bere heqje organesh nga serbe te rrembyer; organe te perdorura me vone per transplantime jashte Shqiperise. Pamundesia i referohej faktit, qe Shqiperia nuk ka infrastrukture te zhvilluar shendetesore per te perballuar nderhyrje te tilla. Por pamundesia, mbi te gjitha, shpjegohej me faktin se vendi ku keto nderhyrje duhet te jene bere (sipas del Pontes), nuk eshte vecse nje shtepi e thjeshte, ne nje vend te humbur te Shqiperise se Veriut.

    ER eshte kirurg. I njohur. Ne kohen e lire, ai ben dicka per te cilen shume pak veta e dine. Ai eshte kirurg lufte. Kur bie telefoni dhe e therrasin per te ndihmuar viktima ne pika te nxehta lufte kudo ne bote, ai le zevendesin te mbaroje operacionet e planifikuara, vesh rrobat e luftes, merr canten e luftes dhe niset. ER operon ne kushte te paimagjinueshme, shpesh ne mungese te mjeteve te operacionit dhe ne dhoma te improvizuara. Viktimat e tij kane plage nga me te tmerrshmet, shperfytyrime nga me makabret. E megjithate, ER arrin t'i operoje e t'u shpetoje jeten. Jo te gjitheve, por shume prej viktimave. Konsideruar kete eksperience te tij krejt te vecante, cfare mendon ER: a e mendon te mundshme qe nje skenar si ai qe ka pershkruar del Ponte te kete ndodhur? Heqje organesh ne nje shtepi te improvizuar?

    Po, - thote ER, - Eshte plotesisht e mundur te besh nje gje te tille ne nje lufte si ajo e Kosoves. E gjitha cfare te duhet per te marre organet eshte nje tavoline e vogel operimi, nje kirurg qe eshte ne gjendje te nxjerre organet pa i demtuar, nje cante-frigorifer me te cilen mund t'i transportosh tek aeroporti me i afert ne Shqiperi, dhe prej atje ne Lindjen e Mesme ose destinacione te tjera. Per sa kohe qe ka nje treg te zi per organe dhe shume para per te paguar per to, pse jo? Ne lufte, njerez te mire bejne gjera te keqija, me beso, kam pare krime me te keqija se ky. A e ka provuar zonja del Ponte ne liber se kjo qe thote eshte e vertete?

    Po, eshte e mundshme. Teknikisht po. Gje qe do te thote, argumenti pas te cilit jemi mbrojtur kaq shume; argumenti qe ne Shqiperine pa infrastrukture heqja e organeve per qellime transplantimi eshte e pamundur, nuk eshte me i tille. Ngelet te pyesim: A ka ndodhur me te vertete ajo qe ka thene del Ponte? Nese po, ku jane trupat e viktimave? Ku kane perfunduar transplantet? Kush eshte mbrapa ketij biznesi? Nese kjo histori nuk eshte e vertete, kush e stisi ate?

    Shteti shqiptar duhet te hetoje!

    Shkrimi i marre nga Blogu Selfmade Radio

  18. #38
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar mė parė nga BaBy_BiRbA Lexo Postimin
    Edhe ketu ne Australi ashtu eshte. Duhet te plotesosh disa formulare etj etj qe te deklarosh qe je dakort qe nese te ndodh gje, kane te drejten te perdorin organet e tua. Edhe motra ime ate thote, qe kur te shofin qe ke firmosur qe je dakort dhe eshte e ligjeruar, ka raste qe nuk perpiqen shume per te te ndihmuar me idene qe nje vdes, por ama mund te shpetohen shume te tjere me organet e tua. Se di sa e vertet eshte.
    ket gje ma kan then vet ketu ne gjermani athere diku do jet e vertet meqe dhe ke ju qenka keshtu nuk esht se e ka shpifur njeri them une...

  19. #39
    Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
    Anėtarėsuar
    08-04-2008
    Postime
    355
    Me gjithe qejf do t'i dhuroja.
    Ne fakt...... jo te gjitha.... .
    Bese dhe hakmarrje.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,261
    e kam ven ne patent, organ donor...por prap sesi me duket...inshalla jam shume old kur ti ken nevoj :P
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Qėllimi i jetes
    Nga Namila nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-05-2011, 10:01
  2. "Vizitori" i befasishėm
    Nga biligoa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-06-2009, 15:23
  3. Krishti, pėrmbledhja e gjithēkaje frymore.
    Nga marcus1 nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 04-10-2007, 09:38
  4. Jeta dhe Vdekja
    Nga Albin nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 30-10-2005, 15:43
  5. Histori me vlere per te kuptuar "Dosjet"
    Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 18:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •