Close
Faqja 9 prej 38 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 757

Tema: Danel Cana

 1. #161
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  E ndryshuar.....

  LEFTER ĒIPĖS

  T’u shtoftė jeta Lefter Ēipa,
  Monument i gjallė.
  O dora qė ndezi drita,
  Rivierės sė rrallė.

  O mėndje Floriri pastėr,
  O gjuha balsam.
  Bilbil i Himarės ashpėr,
  Pena Jatagan.

  O dora qė bukur gdhėndi,
  Historin nė kėngė.
  Pashallesh Vasiliqinė,
  E bėri tė shėnjtė.

  Kėngėt e tua tė rralla,
  Bėrė lloje-lloje.
  Tė deshi bregu dhe vala,
  Si mjalti nė hoje.

  I mblodhe gjithė bukuritė,
  Dhe i bėre tokė.
  Cylėn dyjare dhe grykė,
  Bilbilin ke shokė.

  Bilbil je, Bilbil do mbetesh,
  Pėr gjith shqiptarinė.
  Nė vargje e kėngė do tretesh,
  Si kostum tė rrinė.

  Era qė ngrihet nga deti,
  Djersėn tė ta thajė.
  Loti i kripur nė sy mbeti,
  Nuk thahet kollajė.

  Pėr Himarėn ke kėnduar,
  Se e doje shumė.
  Prapse valėn e tėrbuar,
  Tė mbuloj me shkumė.

  Ktheja pėrgjigjen me kėngė,
  Si herėt e tjera.
  Mjegullės qė mbuloj vėndė,
  Gjoksin kėrkon era.

  Himara djepi i kėngės,
  Krenari e bregut.
  Krenari e kėngės Labe,
  Penės dhe dyfekut.
  @cana

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  E DEHUR JE MĖ E BUKUR

  E dehur qėnke e bukur,
  Se mė flet ēaprazė,
  Me krahėt loz si njė flutur
  Si det me tallazė.

  Syrin hap e mbyll ngadalė,
  Atė sy tė bukur.
  Buzėt afron tė bashkuara,
  Gushėn pėr tė puthur.

  Unė nuk di nga ta zė fillė,
  Si ti edhe vera.
  I dehur dhe i pa pirė,
  Mėndjen ma merr era.

  Pi njė gllėnjkė, sytė nga mua,
  Nėn qepallė tė fshehur.
  Vdeksha kur mė thua: “Tė dua”,
  Gjoja qėnke dehur!

  Gjithė tė ligatė t’i lashė,
  Mbi buzėn qershi.
  Me linj tė hollė kur tė pashė,
  Ē’tė bėj unė me ty!

  Buzė mė buzė tė pėrqafuar,
  Kaloi dhe njė natė.
  Mėngjesi na pa zbuluar,
  Na mori inatė.
  @cana

 3. #163
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  PREFEKTI
  ( Fabul )

  Njė Karēin qė ish Prefekt,
  Nxori thirrje n’Internet:
  Bar e gjeth, po do tė hani,
  Mos u ndani nga ekrani!
  Bar e gjeth do ndaj Bashkija...
  Mmmm..sa mirė, lėpihet Dhija!
  Hapet lajmi cep mė cep:
  Sotė kullosni n’Internet.
  Karēin Prefekti e foli,
  Si lum Dhija qė e polli!
  @cana

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  TĖ QESHUR TĖ PAFSHA

  Pėrmbi foto’ tė profilit,
  T’a shkruaj njė urim,
  E bukur si Trėndafilat,
  Si drita n’agim.

  Ditėt, muajt, edhe vitet,
  Shkojnė pa kuptuar,
  Gjithė mė e mir se ē’ishe,
  Rritur zbukuruar.

  E freskėt gjithmon tė mbetesh,
  Si vesa mbi lule,
  Uroj tė tillė portetesh,
  Pafsha kėtej e tutje.
  @cana

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  ... TI MĖ PYET

  - Do tė puthėsh pak, pėr tė jetuar gjatė...
  Mė pyet mikja: Cila ėshtė mė mirė?
  - Apo do tė jetosh tė puthėsh prap e prap?
  Cila tė duash ti, Dielli del tė ndrij!

  Tė puthėsh pėr tė jetuar, kjo ėshtė ilaē,
  Mbi buzėt e tua t’i shuaj energjitė...
  Mėnyrė mė tė mirė pėr zemrėn nuk ka!
  Si rrufe nga qielli ndienjat m’i zhurit.

  @cana

 6. #166
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  GĖRSHETI I ARTĖ

  Tek vėshtroj portretin tėnd,
  Thellė zhytem nė mendime.
  Pėr poetin qėnka rėndė
  Penė, bojė, cop e thėrrime.

  Atė ball si bjeshkė e fjetur,
  Rrethuar nga gėrshet i artė.
  Larg nė bjeshkė, ndėr mėrriza,
  Shkon mendimi nisur vrap.

  Bjeshkės shkoj natėn me hėnė
  Thyhet hija, ndėr burime,
  Ndėnė lisa, ujė ergjėndė,
  Shuan etjen ėndrra ime.

  Dhe mbi ujėt e burimit,
  Si pasqyrė, a si nė fat...
  Dalin Zanat e mendimit,
  Shikoj njė gėrshet tė artė !

  Kokėn kthej e pėrgjėrohem,
  Ajo lehtė mė shkeli synė,
  Pėr ty bėj gjithēka, betohem,
  A do tė pėrkud fėmijnė ?

  Ti s’je Muji, m’a kthen flokarta,
  As dhe unė njė Zanė mali,
  Dy fotografi tė thata,
  Ē’tė bėnė tė digjesh nga malli !
  @cana

 7. #167
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  CA FJALĖ NDĖRRUAM

  Sorkadhja qė s’bie nė pritė..
  O syri qė lėshon dritė !
  Ndalu e dėgjomė njėēikė...
  Dertet e mia nė shpirtė...

  Dil moj dil e bukur femėr,
  S’dua pasuri dhe emėr!
  Dua buzė e dua zemėr,
  Bukurin qė ka njė femėr.

  Pse u njohėm s’u gabuam...
  Pakė kohė ca fjal ndėrruam.
  E di qė tė dy e duam,
  Atė qė nė jetė s’provuam !

  Hajde provoje ē’ėshtė dija...
  S’ėshtė e hidhur dashurija!
  S’ėshtė nektar nė treg ta blija,
  Ku ta gjej, tė tėrė ta pija!

  Trėndafili i sapo ēelur,
  Aromėn brėnda tė mbledhur...
  Si fustan i bardhė hedhur,
  Cila vajzė s’mbeti e velur!

  Dashurija s’ėshtė lojė...
  Ėshtė mjaltė i nxjerr nga hojė.
  Kush e ka duhet ta mbrojė,
  Kush se ka del ta kėrkojė.
  @cana

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  shigjeta (12-10-2014)

 9. #168
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  BETOHEM

  Betohem pėr tė madhin diell,
  Pėr yjet qė jan nė qiell,
  Betohem pėr nėnėn ēfar ka sjell,
  Pėr ata sy qė pran mė ndjell.

  Shumė gjėra besova nė jetė
  Besova, ashtu si tani.
  Tė mashtroi nuk di vėrtetė,
  Bije viktim nė dashuri.


  Ashtu gjithmon u betofsha
  Si zogu pran tė kėndofsha,
  Pėr nazet t’u pėrgjėrofsha,
  Behar dhe dimėr kalofsha.
  @cana

 10. #169

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  BETOHEM

  Betohem pėr tė madhin diell,
  Pėr yjet qė jan nė qiell,
  Betohem pėr nėnėn ēfar ka sjell,
  Pėr ata sy qė pran mė ndjell.

  Shumė gjėra besova nė jetė
  Besova, ashtu si tani.
  Tė mashtroi nuk di vėrtetė,
  Bije viktim nė dashuri.


  Ashtu gjithmon u betofsha
  Si zogu pran tė kėndofsha,
  Pėr nazet t’u pėrgjėrofsha,
  Behar dhe dimėr kalofsha.
  @cana
  Ky po qe eshte betim

  Bukur shkruar ....
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #170
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  DO VI PRISHTINĖ

  Njė ditė do vete nė Prishtinė,
  A Prishtina do vijė tek mua !
  Do shkoj sė bashku me poezinė,
  Me kėngėn Labe qė shum e dua.

  Me kėngė do ngjitemi nė skenė
  Dhe valle do hedhim me vėllezrit,
  Sė bashku me pushkė dhe penė,
  Sė bashku dhe skenėn e ndezim.

  Ne dimė si vėllezėr tė bashkohemi,
  Tej t’i flakim vitet qė na ndanė...
  Gjuhės e mėmėdheut t’i gėzohemi,
  Flamurit tė Gjergjit qė na mbanė.

  @cana

 12. #171
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  CA FJALĖ NDĖRRUAM

  Sorkadhja qė s’bie nė pritė..
  O syri qė lėshon dritė !
  Ndalu e dėgjomė njėēikė...
  Dertet e mia nė shpirtė...

  Dil moj dil e bukur femėr,
  S’dua pasuri dhe emėr!
  Dua buzė e dua zemėr,
  Bukurin qė ka njė femėr.

  Pse u njohėm s’u gabuam...
  Pakė kohė ca fjal ndėrruam.
  E di qė tė dy e duam,
  Atė qė nė jetė s’provuam !

  Hajde provoje ē’ėshtė dija...
  S’ėshtė e hidhur dashurija!
  S’ėshtė nektar nė treg ta blija,
  Ku ta gjej, tė tėrė ta pija!

  Trėndafili i sapo ēelur,
  Aromėn brėnda tė mbledhur...
  Si fustan i bardhė hedhur,
  Cila vajzė s’mbeti e velur!

  Dashurija s’ėshtė lojė...
  Ėshtė mjaltė i nxjerr nga hojė.
  Kush e ka duhet ta mbrojė,
  Kush se ka del ta kėrkojė.

  @cana

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (02-02-2015)

 14. #172
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  SA E BUKUR VASHĖZO

  O sa bukur vashėzo,
  Nishani mbi buzė...
  Kur e putha vashėzo,
  Mė ndezi si shpuzė!
  O sa bukur vashėzo!

  O sa bukur vashėzo,
  Vetullat me harqe..
  Si dallga e detit-o,
  Tretur pas njė vale!
  O sa bukur vashėzo!

  Floku jotė vashėzo,
  Si kurorė bliri..
  Nėn dritėn e hėnės-o
  Merr ngjyrė floriri..
  Floku jotė vashėzo!

  O ky trup i bukur-o
  Si purtek lajthie....
  Zemėra ku qėndronė!
  Flisje edhe ndrije...
  O ky trup i bukur-o!

  @cana

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  BaBa (26-12-2014)

 16. #173
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  MOS E LĖNDO POEZINĖ

  Mos e lėndo poezinė!
  Shkel mbi tė si njė tastierė.
  Ajo zemrėn pėrtėrinė..
  Lėre lirshėm qė tė rrjedhė.

  Sikur lulet ledhaton..
  Ledhatoi rrokjet ngadalė.
  Po ta shtrydhėsh mjalt pikonė,
  Por pėr shpirtin ngre dhe valė!

  Si fėmija poezia....
  Lind nga qėnia e njė poeti.
  Vriten po tė bjen, tė dyja...
  Ndihmoje mė kėmbė tė eci!

  Bie, ngrihet me ngadalė..
  Oh sa keq! Kujdes..U vra?
  Si e dehur ecėn, s’ndalė
  Dhe ajo njė zemėr ka.

  Pa bukė duroj ca kohė..
  Nuk rri dotė pa poezitė..
  Pa marr frymė s’duroj dotė
  Oksigjeni pėr mushkritė.

  Thell mė fusin nė mendime,
  I lexoi gjithmon ngadalė...
  E trazojnė mėndjen time
  Ngrohet gjaku nė damarė.
  @cana

 17. #174
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  - NATA E PARĖ

  Nė odėn me xhama ndezur njė qiri...
  S’kish gjumė pėr ata, ēifti mė i ri...
  Thėllėza, Bilbili myllur nė kulvi...
  Gjumi i pėrzėnė mori arrati...

  Ah ē’u tretė i gjori, shpirti tij e di,
  Natė e ftohtė Shėndreu, nė djersė u shkri!
  Natė e goxha natė, sa mezi u gdhi...
  Edhe nata s’ikte, s’donte kurrėsesi!

  E mjera Thėllėzė ku t’a dije ti!
  Se njė shpirt i vetėm do tė bėhej fli!
  Nė hone tė thella, nė pyllin e zi,
  Ē’ish... torturė pėr tė apo dashuri!

  Qelibar tė virgjėr ti edhe ai...
  Tė grisi, tė zhveshi, si mbajte mėri,
  Buzėt nė tė kuqe t’i bėri mavi...
  Herė gjoksi buēet, herė bėn ujdi.


  Herė herė ohė..as vetė nuk e di...
  Ē’ėshtė nata e parė pėr ēiftin e ri!
  Ėshtė ėndėrr e keqe apo dashuri!
  Ėshtė njė dritė qiriri qė i ndezur rri.
  @cana

 18. #175
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  PO TĖ THEM

  Ta kam thėnė moj ta kam thėnė,
  Vetėm Ti mė mban kėtu!
  Do ti braktis Diell dhe Hėnė,
  Tė mbetem nė gjinjtė e Tu.

  Tė tillė sy kurrė s’kam parė,
  As dhe si tė tuat buzė!
  Mė beso edhe mė qaj hallė,
  Trupi gjith mė djeg si shpuzė!

  Tė them pse tė dashurova,
  Atė trupin si qeri!
  Mesė hollė, gjer nė gushė,
  Ē’ke mbuluar nuk e di!

  Betohem, as njerėzia..
  Par s’ka tė tillė bukuri...
  Fajtore ėshtė rastėsia,
  Qė u takuam ne tė dy!

  O! Po tė mundje tė kuptosh,
  Se ē‘dhimbje ndjej nė shpirtin tim!
  Mbi det trazuar do lundrosh,
  E mė s’e gjen rrugėn pėr kthim!

  Nė mes gėzimesh tė lėngosh,
  As pėr tė mira s’ka shpėrblim,
  Tė vuash e tė duash fortė...
  Pa shpėrblesė, pa njė fitim!

  Vėshtroja rrobat plot stolira,
  Qė dhe vetė yjet kishin zili...
  Ata vallzonin tė pa ndarė
  Dhe unė qaj nė ngashėri!

  Dhe rraha krahėt i tmerruar,
  Tė betohem pėr qiell e dhe...
  Si ty nė jet s’kam dashuruar,
  Si shurdhmemece rri e mė sheh!

  Nga luft e brėndshme i dėrmuar,
  Nė shtrat kur shkoj gjumi s’mė ze!
  Jastėkun lagur edhe i zgjuar...
  Nė mėndje kam vetėm atė!
  @cana

 19. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Ali Baba Tepele pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  BaBa (26-12-2014),DiGiT@LiFE (02-02-2015)

 20. #176
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Postime
  4,061

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  CA FJALĖ NDĖRRUAM

  Trėndafili i sapo ēelur,
  Aromėn brėnda tė mbledhur...
  Si fustan i bardhė hedhur,
  Cila vajzė s’mbeti e velur!

  @cana
  Je i Madh.
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 21. #177
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  ESMERKA IME

  Njėzet vjet festoje ditėn e Xhuma,
  Iku fėmijria lule qė u tha.
  Lule qė se mbajte, u bė frut i pjekur
  Nė Gusht trėndelina bėhet pėr t’u mbledhur.

  Esmerkė mė ishe kush tė hodhi kripė?
  Ja mė thuaj eja, ja mė thuaj ikė!
  Ja mė thuaj eja, qė tė lozim tokė,
  Ja mė thuaj ikė, pa mėndje nė kokė!

  Ja mė thuaj eja Esmerkė tė keqen,
  Kushedi ē’levendė pėr tyja po treten!
  Ē’tė qeras i gjori qė mė dole para,
  Mė ngrive, mė shkrive, mė fut nė belara!

  U fryjta i mjeri si vedra me shkumė,
  Nga malet mė zbrite, mė shpure nė lumė.
  Qumėsht tė pikonte ai sy i murrmė,
  Mė trete, mė thave, mė vure nė gjumė.

  Me florinj tė mbushur gushė edhe duar,
  Burrat mėndje prishur djemtė pa martuar,
  Seē i le tė gjorėt me zemėr helmuar,
  Tė ka lindur nėna pėr t’u dashuruar.

  @cana

 22. #178
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  - QĖNI KRYETARIT
  (Satirike)

  Qyteti...ja dha tė qarit,
  Ngordhi qėni kryetarit!
  Iku qėni i shtėpisė.
  Kryetarit tė bashkisė!

  Ē’na bėre mor i uruar,
  Ditėn e ujit bekuar!
  Le fėmijėt tė pikėlluar,
  Me celular nėpėr duar!

  Sa pėr Fe ishte i ndjerė,
  Mysliman dhe i krishterė!
  Vetėm duke bėrė ca - ham;
  Hante pashkė dhe barjam!

  Sa pėr politikė e qante,
  Partit e mėdha i ruante!
  Tė tria testat i mbante,
  Her i lyente, herė i lante!

  Ishte qėni mė me fatė
  Njėzet vjet elektoratė,
  Buēet s’i linte rehatė,
  Socialist dhe demokratė!

  Pėr nga fisi derė e madhe,
  Qėn bir qėni ish pėr stane,
  E jėma buēe me halle,
  Babai si dihej fare!

  Ē’na bėre more lanet!
  Me ty erdhėm nė pushtet.
  Ē’far deshe t’a zuri dhėmbi,
  Pėrrmirrje nė majė tė gjėmbit.

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (02-02-2015)

 24. #179
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  MALL PĖR MEZHGORAN

  Mezhgoran o vėnd i sertė,
  Midis maleve qėndron.
  Llafosesh pėrditė me retė,
  Trėndelina kundėrmon.

  Tė zgjodhi nėna Natyrė,
  Nga mė krenarėt dy male.
  Shėndėlli ēaj e pelinė,
  Vėndi ku verojnė stane.

  Trebeshina e Dhėmbeli,
  Pėrball njėritjetrit rrinė.
  Lumi qė legjendar mbeti,
  Vjosa nuk e ndal furinė.

  Fshati syrin ballė diellit
  Era tė ledhaton gjinė.
  Zgjuhesh nga zile kėmborė,
  Zėra zogjėsh cicėrimė.
  @cana

 25. #180
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana


  VAJZ DHE TRĖNDAFIL

  Lule nė tėnden saksi,
  Larg vėshtrimit vjedhur.
  Tė tė laj syrin e zi,
  Me vesėn e mbledhur.

  Trėndafil do bėhem,
  Tė falem me ėndje.
  Para teje ēelem,
  Mėngjes edhe mbrėmje.

  Tė vish tė mė puthėsh,
  Kur duhet aroma.
  Tė tė puth dhe unė,
  Ato buzė tė njoma.

  Tė mė pėrkėdhelėsh
  Me shumė dashuri.
  Tė fle e tė vyshkem,
  Nė tė tėndin gji.

  Tė ēel gonxhe shumė,
  Me fletė mbuluar.
  Tė zgjuaj nga gjumi
  Si i dashuruar.

  Vajz dhe Trėndafil
  O sa shum qė ngjajnė!
  Duhen nė natyrė,
  Nga dora si ndajmė.
  @cana

Faqja 9 prej 38 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •