Close
Faqja 8 prej 38 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 757

Tema: Danel Cana

 1. #141
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  KUTIA MAGJIKE.

  Sikur shkenca tė kishte arritur,
  T’a gjente sekretin e tele-transportit...
  Me shumė tė tjerė, do ishim tė lumtur,
  Njerėzimi vetėm nuk do tė ishte...
  Dhe lumturia, e mė tė fortit.

  Shkenca vėrtetė se ka zbuluar,
  Por zemra ka kohė qė e pėrdor...
  Shkencėn me kohė ka tejkaluar,
  Nė errėsirė pėrzė vetminė,
  Dashurinė ta jep nė duar.

  Merre dashurinė time,
  Freskohu me tė, po tė ka munguar!
  Mbaje, kujdesu, ėshtė delikate,
  Pa tė zemra do ishte jetime,
  Nuk ka zemėr qė s’ka dashuruar!

  Sa tė duhet merr dhe lėr,
  Kam njė det me dashuri.
  Mos mė pyet se si ndihem,
  A nė ngopen sytė sė pari,
  Atė ekran tė vogėl qė del ti !

  Atė ekran tele-optik,
  Nė gji e mbaj me delikatesė.
  Tė flas, tė shoh, mė shikon mua.
  Luaj me flokėt, buzėt, sytė,
  Tė pėrkėdhel sa herė qė dua.

  @cana

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  GJITH NATĖN TĖ PRITA

  Vajza donte ēmendurishtė...
  Tretej mallit pėr njė puthje!
  Por s’guxonte realishtė...
  Bota ndryshe ish nė dukje.

  Djali tretej dhe hollohej,
  Ditėt shkonin pa kuptuar.
  Si ujku mbi tufė lėshohej,
  Por milorja kishte shkuar.

  - Ē’m’u trete o mik, m’u trete,
  Si lule xane m’u verdhe...
  Burimin qė dashurove,
  Mos e lėr, me vete merre!

  - Mos mė lėr, pėr kokėn tėnde,
  Se mua shum mė pėlqeve...
  Gjith natėn pas asaj mbrėmje,
  Tė prita, po mė nuk erdhe!

  - Pse je verdhur bėrė ftua,
  I miri djalė, jeta ime?
  - Vajzė pėr hallet e tua,
  Zemrėn mos e lėrė jetime.

  @cana

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  - MIKES

  Kur tė ikėn mikja, zemra mbetet bosh,
  Mbyllet port e jetės dhe burimi shter.
  Rruga ku do shkoje, s’ke ku ta kėrkosh,
  Burimin e shpirtit, dimėr edhe verė.

  Jeta si do shkoi, pa syēkat e tua,
  Pėr buzėn qė fali puthje mijra herė!
  Sot nė tė aguar, si qiri u shua,
  Pa miken e zemrės jeta ėshtė e mjerė!

  Kur tė lė dhe mikja ndihesh i vetmuar,
  Mė, vlerė s’ka jeta, mėndja s’tė punon!
  Kush miken ka pranė, jeta s’ka tė ēmuar,
  Sa pa vlerė jeta, kur mikja mungon!

  @cana

 4. #144
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  UJKU PREMTON
  (fabul)
  Bėrtet ujku: “ Miqtė e mi!
  Do vendosim drejtėsi!
  Qė nga sotė, mė asnjė hap,
  Do jem roje, jo kasap.

  Edhe dhėmbėt, besa besė,
  Tė gjith me sharrė do ti presė,
  Pėr kėtė pysni gomarė,
  Tė dėshmoj ēfar ka parė.

  Kau me brirėt me majė,
  S'ka ē’i do, kush do ta hajė?
  Edhe Kali me patkua...
  Kot i mbanė se mė ka mua...."

  Dėgjon dhija majė njė shkėmbi:
  - Kėto janė kur s’tė kap dhėmbi...
  Atje tej dy Qėn shikoj....
  Vijnė tė tė pėrqafojnė!

  Ujku vrapin kishte marrė,
  Harroi se ē’tha mė parė....
  Dhe njėherė qė u betua,
  Kot qė foli se besuan.

  @cana

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (02-02-2015)

 6. #145
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  YSMEQARĖ PĖR DYNJANĖ
  (kėngė satirike)

  Kėtu nė kurbet ku jam – o djemo
  vaj, vaj djemo.
  Asnjeri hallin s’ma qanė – o djemo
  vaj, vaj djemo.
  Palo fashisti na shanė – o djemo
  vaj, vaj djemo.
  Njėzet vjet ėndrrėn ma vranė – o djemo
  vaj, vaj djemo.
  Pėr kartat njė ligj se kanė – o djemo
  vaj, vaj djemo.
  Si do bėjnė fėmijėt tanė – o djemo
  vaj, vaj djemo.
  Ysmeqarė pėr dynjanė – o djemo
  vaj, vaj djemo.

  @cana

 7. #146
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  EVROPĖ KĖSHTU TĖ DUA

  Do marrim valle shqiptare,
  Sup mė sup si kėto male.
  Eja tė bėnemi tokė,
  Amaneti kėshtu thotė.
  Shqipėtarėt nėpėr botė.
  Feja jonė shqiptaria,
  Dua vatanet e mija.
  Qė mban greku dhe serbija.
  Mali Zi , Maqedonija.
  Ta dish moj Evrop e vjetėr,
  Qetėsia s’ka rrug tjetėr,
  Tė njihen kufijt e vjetėr.
  Qė nga koh e Ilirisė,
  I jep shpresė vegjėlisė.
  Evropė kėshtu tė dua,
  Unė me ty dhe ti me mua.

  @cana

 8. #147
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  SYTĖ E BUKUR DASHUROJ

  Dy sy t’bukur m’robėruan,
  Dhe nuk di si ta tregoj...
  Le tė flasin si tė duan,
  Unė ata i dashuroj !

  E mira me kaēurela,
  Sytė si qielli mė pushtuan.
  Vdeksha po si pėrkėdhela,
  Plaēin ata qė s’na duan !

  Doja tė vija njė natė...
  “Mė zuri shiu nė udhė...
  I lagur nuk hyra brėnda,
  Tė t’i puthja ato buzė ”!

  T’i hiqja rrobat nga trupi,
  Tė mbėshtillja me ēarēaf...
  Mishi, tė ngjitej me mish,
  Dashuria tė marr flakė !

  Lule tė freskėta nga mali,
  Njė tufė do ta sjell pėr ty,
  Nė vazo qelqi t’i mbashė,
  Tė kujtosh se jam aty!
  @cana

 9. #148
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  e korigjuar

  SYTĖ E BUKUR DASHUROJ

  Dy sy t’bukur m’robėruan,
  Dhe nuk di si ta tregoj...
  Le tė flasin si tė duan,
  Unė ata i dashuroj !

  E mira me kaēurela,
  Sytė si qielli mė pushtuan.
  Vdeksha po si pėrkėdhela,
  Plaēin ata qė s’na duan !

  Doja tė vija njė natė...
  “Mė zuri shiu nė udhė...
  I lagur nuk hyra brėnda,
  Tė t’i puthja ato buzė ”!

  T’i hiqja rrobat nga trupi,
  Tė mbėshtillja me ēarēaf...
  Mishi, tė ngjitej me mish,
  Dashuria tė marr flakė !

  - Ti tė vije...si zog deti,
  “Gėnjeshtari im i mirė”...
  Do tė ngrohja, tė ndėrroja..
  Tė velja me ėmbėlsirė !

  Lule tė freskėta nga mali,
  Njė tufė do ta sjell pėr ty,
  Nė vazo qelqi t’i mbashė,
  Tė kujtosh se jam aty!
  @cana

 10. #149
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  PEISAZH

  I pėrplas i bėn rrėmujė
  Deti dallgėt brėnda tij.
  Ato shtyhen tė tėrbuara,
  Gjer nė breg ku kėmbėt shtrijnė.
  @cana

 11. #150
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  nga Danel Cana

  STINĖNGROHTA

  Dashuria ka nga brėnda,
  Zjarr e flakė si globi ynė.
  Kur shpėrthen vullkan i saja,
  Mos rri afėr se tė shkrinė.

  Zjarr si globi ka nga brėnda,
  Por dhe akull nėpėr pole...
  Ku s’arrin dot nxehtėsia,
  Akull...ngrica dimėrore.

  Kush i di vėndet e saja,
  Stinėngrohta i shijoi...
  Mjerė ai qė luftė hapi,
  Lumė ai qė dashuroi...

  @cana

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  biligoa (12-06-2014)

 13. #151
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  KURBETIT I RĖNTĖ FLAKA

  Dalė pėr natė e shikoj hėnėn,

  Sikur llafosem me Nėnėn.

  Aman moj nėneja ime,

  Zemėra cop e thėrrime,

  Vaj me det kjo jeta ime,

  Mė shkoi jeta nė mėrgime.

  Me halle me hidhėrime.

  Kurbetit i rėntė flaka,

  I la vetėm pleqė e plaka,

  Tė rinjtė i ndoqi na vatra,

  Do ta mbajmė shpirtin me lakra,

  Pragjet ti mbajmė tė pastra,

  Nuk e ndajmė vėndin nė ngastra.

  @cana

 14. #152
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  MJALTI I MJALTIT

  Ditė e Majit njėzet e pesė
  Ditė gėzimi e dyfishtė,
  Kish datlindjen njė nga djemtė,
  Mė bėri dhe mua Gjysh.

  Dolli lulja me e re,
  Lulja nga luljeja mbiu,
  Dritė, gėzim edhe hare,
  Shtėpin tonė e pėrfshiu.

  Ma ndezi shpirtin si shpuzė
  Mbes e vogėl, mjalt i mjaltit.
  I putha doēkat nė buzė
  Gjith botėn mė fali fati.

  O trokitje e zemrės vogėl,
  Me shėndet e jet tė gjatė...
  Mjalt pėr babin edhe mamin,
  Pėr gjyshėrit mjat mbi mjaltė.

  @cana

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  biligoa (12-06-2014)

 16. #153
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  PIK E GJAKUT

  O moj lule e mollės-o
  Tė keqen e syrit –o
  Kur e hap e rrotullo
  Unė betohem pėr ato.

  Trėndafil i bukur-o
  Pik e gjakut zemrės-o
  Thirr, bėrtit e bėj si do
  Lum qė loz me detino
  @cana

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  biligoa (12-06-2014)

 18. #154
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  FYTYRĖ E MALLUAR

  O mall i pa shuar, o ėndėrra e jetės!
  Erė e dėshiruar pėr shqisat e mia.
  Fjalė e pa dėgjuar zėri sė vėrtetės,
  Ujvar, befasuar pranė teje tė rrija.

  Tė dy sytė e bukur si dy puse drite,
  Me fije qė s’duken shpirtin robėrojnė.
  Mėndja endacake udhėton nė vite,
  Nė honet e tua gjer nė fund tė shkojė.

  Faqet ti lėmoj, nė mė pyeēė, a dua?
  A nė shall mėndafshi ta kthej dashurinė!
  Si njė trėndafil mbi buzėt e tua...
  Puthje dėshiruar tė ma heqė magjin.

  Floku yt lėshuar shkėlqim xhevairesh,
  Si mėndafsh i tjerrė pėr ato dy duar...
  Gjithmon e vėrtetė, nuk dite tė shtiresh,
  Nga gusha e bardhė deri pėrmbi thua.
  @cana

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  biligoa (12-06-2014)

 20. #155
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  BISEDĖ ME PENELOPĖN

  Njė natė me Penelopėn,
  Nė odėn e saj mė mori...
  Shum pak kohė mė kushtoi,
  dorėn shtėrguar fortė,
  nė dritare mė nxori.

  Shiko, mė pėshpėriste,
  rrugėn, detin nė pafundėsi...
  Andej iku i miri, jeta ime...
  Iku me shokėt Odiseu,
  dhe pėrsėri andej do vij.

  Diku, diku ka mbetur,
  me dallgėt lufton, e di...
  Po zemra thellė e ndjenė,
  Ajo e do gjithmonė,
  E do qė pranė ti vij.

  Diku u takuam me Penelopėn,
  Nė hapsirė, ishte rastėsi...
  Unė admiroja fytyrėn e bardhė,
  mėēurinė, durimin e kėsaj femre,
  freskinė dhe flokun e zi.

 21. #156
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  PĖR FLAMUR E SHKABĖ
  (kėngė labe)

  Njė kėngė nga labėria moj Prishtina ime,
  Kam ardhur nga Ēamėria tė sjell veē gėzime.
  Ref;
  Shqipe ti e shqipe unė nga i njėjti gjak,
  Tė bashkohemi tė dyja pėr flamur e shkabė.
  * * *
  Vuajtjet, ndarjet, historia s’na ka trėmbur dotė
  Erdhi dita tė bashkohemi, tė bėhemi tokė.
  Ref;
  Shqipe ti e shqipe unė nga i njėjti gjak,
  Tė bashkohemi tė dyja pėr flamur e shkabė.
  * * *
  Erdhėm nga emigracioni tek ti motra jonė
  Pamvarsinė ta gėzoni, zemra na kėndonė.
  Ref;
  Shqipe ti e shqipe unė nga i njėjti gjak,
  Tė bashkohemi tė dyja pėr flamur e shkabė.
  * * *
  Pėrshėndetje Boletini dhe Adem Jashari,
  Shqipėrinė siē e deshėt asgjė s’do na ndali.
  Ref;
  Shqipe ti e shqipe unė nga i njėjti gjak,
  Tė bashkohemi tė dyja pėr flamur e shkabė.

  * * *

 22. #157
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  DASHURI E KEQE

  Shumė pak e dinė se fjala dashuri,
  Ndahet dhe ajo nė dy kategori..:
  Ka ditė dhe natė, dritė dhe errėsir,
  Dashuri tė keqe...dashuri tė mirė.

  Dashuri e keqe, si nata e zezė,
  Ndienjat ti burgos rasti mos tė bjerė,
  Xhelozi e dhunė, ėshtė burg mė vete,
  Dashuri furtunė...dashuri e keqe.

  Nėse ndonjėherė kam shprehur dhe unė,
  Zemra ime e ndieshme mė ka dhėn sinjal;
  “Ose dashuro si dashuroj unė....
  pėrndryshe dhe mua mė bėn qė tė ndal..”

  Dashuri e mirė ėshtė vetėm behar,
  Gjith frutat e saja pėrpara t’i ēonė,
  Nisu qė nga sytė, puthje, pėrqafime,
  Gjer tek buzė e ėmbėl qė mjaltė kullon.

  Tė mė falėsh mike, gjuha nė ka shkarė,
  Tė kam bėrė tė vuash, zhytur nė mendime,
  Zemra e dashuruar ka vetėm beharė,
  Besoj mė mirė zemrės dhe jo fjalės time.

  @cana

 23. #158
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  KAM QEJF TĖ SHAJ

  Kam qejf tė shaj, e di qė ėshtė dobėsi,
  Tė shaj ty, ku je armik i kombit tim.
  Tė shaj, se gjuha jote bėn akrobaci,
  Armėt i zgjedh njėlloj, me sharje unė dhe ti.

  Tė shaj kam qejf dhe shaj alla-shqiptarēe,
  Se mė urren pa bazė, armik i kombit tim.
  Ky komb i lashtė, si trėndafil nė barēe
  Njė lule pėr botėn do jet si kujtim.

 24. #159
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  PĖR TROJET BESA S’NDĖRRON

  Heeeeejjjj!
  Mbani vesh si gjėmon dheu,
  Nė Lezhė ardhka Skėnderbeu.

  Kapedan edhe ushtarė,
  Skėnderbeu prijs i parė.

  Njė kuvend tė hapur mbanė,
  Besėn lidhėn pėr vatanė.

  Kan dhan besėn, kan dhan fjalė,
  Pėr trojet gjakun me falė.

  Pėr Shqipni pėr tokėn Nanė,
  Brez mbas brezi do ta mbajmė

  Lezha jonė zemėr shqiptare,
  E lirė si shqipja nė male.

  Veē sokola lind e rritė.
  Skėnderbe gjith i ke bijtė,

  Shekujt kėndojnė historitė,
  Veē armiq verbon pėrditė.

  Edhe pse nė emigracion
  Largė atdheut jemi...

  Fėmijt’ tanė dhe bres mbas brezi,
  Gjithmon nė zemėr tė kemi

  Pėr trojet besa s’ndėrronė,
  Kemi gjuhėn, kombin tonė.
  ...................................
  ref.
  Tungjatjeta Lezha ime,
  Tė kam Nėnė dhe Babė.
  O vend i besėlidhjes, trime,
  Pėr flamur e shkabė.

  *Dhe fėmijėt e fėmijve,
  I kena mėsu...
  Erdhi dita trojet tona,
  Gjith me u bashku.
  @cana

 25. #160
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  LEFTER ĒIPĖS

  T’u shtoftė jeta Lefter Ēipa,
  Monument i gjallė.
  O dora qė ndezi drita,
  Rivierės sė rrallė.

  O mėndje Floriri pastėr,
  O gjuha balsam.
  Bilbil i Himarės ashpėr,
  Pena Jatagan.

  Kėngėt e tua tė rralla,
  Bėrė lloje-lloje.
  Tė deshi bregu dhe vala,
  Si mjalti nė hoje.

  I mblodhe gjithė bukuritė,
  Dhe i bėre tokė.
  Cylėn dyjare dhe grykė,
  Bilbilin ke shokė.

  Bilbil je, Bilbil do mbetesh,
  Pėr gjith shqiptarinė.
  Nė vargje e kėngė do tretesh,
  Si kostum tė rrinė.

  Era qė ngrihet nga deti,
  Djersėn tė ta thajė.
  Loti i kripur nė sy mbeti,
  Nuk thahet kollajė.

  Pėr Himarėn ke kėnduar,
  Se e doje shumė.
  Prapse valėn e tėrbuar,
  Tė mbuloj me shkumė.

  Ktheja pėrgjigjen me kėngė,
  Si herėt e tjera.
  Mjegullės qė mbuloj vėndė,
  Gjoksin kėrkon era.

  Himara djepi i kėngės,
  Krenari e bregut.
  Krenari e kėngės Labe,
  Penės dhe dyfekut.
  @cana

Faqja 8 prej 38 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •