Close
Faqja 7 prej 39 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #121
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  nga danel Cana

  – NUK E DIN ĒFAR JANĖ

  Ky ujėt e ftohtė, i ftohtė si bora,
  tė ka bėrė kaq.
  Vajzė e bukur fshati, bijė nga Hormova,
  rroje nė pallat.
  Ky ujė tė ka rritur me faqet e kuqe,
  e me barkun thatė.
  E harrove fshatin sot je bėr me huqe.
  dhe me barkun jashtė.
  Mes luleve bridhje deri mė tė errėt,
  kullosje manarė.
  Sot ndėrron makina, ndėrron dhe parfumet,
  flet me celularė.
  Sandalet me taka, xhaketa lėkure,
  s’pritesh moj aman!
  E harrove shqipen, si do djemt e vėndit,
  greqishte na shan.
  Harroni se greku ju thotė “alvanidha”!
  vetėm dėngla janė.
  Edhe nė familje flasin njė greqishte..!!
  nuk e din se ē’janė...
  ... ... ...
  Mos ua ki sevdanė!  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 02-10-2013 mė 14:26

 2. #122
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  – NUK E DIN ĒFAR JANĖ

  Ky ujėt e ftohtė, i ftohtė si bora,
  tė ka bėrė kaq.
  Vajzė e bukur fshati, bijė nga Hormova,
  rroje nė pallat.
  Ky ujė tė ka rritur me faqet e kuqe,
  e me barkun thatė.
  E harrove fshatin sot je bėr me huqe.
  dhe me barkun jashtė.
  Mes luleve bridhje deri mė tė errėt,
  kullosje manarė.
  Sot ndėrron makina, ndėrron dhe parfumet,
  flet me celularė.
  Sandalet me taka, xhaketa lėkure,
  s’pritesh moj aman!
  E harrove shqipen, si do djemt e vėndit,
  greqishte na shan.
  Harroni se greku ju thotė “alvanidha”!
  vetėm dėngla janė.
  Edhe nė familje flasin njė greqishte..!!
  nuk e din se ē’janė...
  ... ... ...
  Mos ua ki sevdanė!

  @cana

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  Gentian_gr (02-10-2013)

 4. #123
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  – GJURMĖVE TĖ KALIT

  Pėr kalin e shalės malli mė ka marrė,
  Zilen ti dėgjoj kur kullot nė luadh,
  Ta shpie pėr ujė poshtė nga gurr e madhe,
  T’ja hipi nė dacet pėr jele tė mbahem.

  Dy hejbet ngarkuar rrugėn pėr nė stane,
  Njėra plot me kėngė tjetra plot me halle,
  Dhe ja merrja vetė kėngės sė tabanit,
  Zilen kisha kthesė, iso zogjt e malit.

  Ngjiteshim ngadalė deri te Nomeja,
  Dilja mbi shullėrin fortė vėrshėlleja,
  Murrua dhe Beleci mbanin veshėt lart,
  Sapo mė dėgjonin turreshin me vrap.

  Dhe dashi pėrēorė nis e blegėrinte,
  Zile dhe kėmborė avazi tė ngrinte
  Shqerrat bredhin lozin mbi barin e njomė
  Mbi shkėmb tė thepisur ruante njė shqiponj.

  Eehh vite tė shkuara ditė tė djalėris
  Pas njė gjysėm shekulli kujtimet m’i gris
  Hedh syt i pėrmallur lart majės sė malit
  Ėndrrat mbenė kaluar pas gjurmėve tė kalit.
  @cana

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  shigjeta (04-10-2013)

 6. #124
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  Pėrpunuar pėr kėngė labe;

  SI VAJZĖ E VĖNDIT NUK KA

  Vajza shqipėtare, krijes e pa faj,
  Edhe rrugėt e gjithė botės
  i lave nė vaj! ...e mjera, i lave nė vaj.

  Zemra s'do tė dijė, ajo dashuron,
  Atė djal tė vėndit tėnd
  qė larg emigron....e mjera, qė larg emigron.

  Kaluan shum kohė, vitet numuron,
  Pa njė lajm, e pa njė letėr,
  pa njė telefon...e mjera pa njė telefon.
  Ėshtė gjallė, apo ka humbur..? a mė s' dashuron....?

  Shikon gjith' kėto, e nė vaj shpėrthen;
  -Ah moj ti katilja jetė,
  rininė prap s'ma kthenė!..e mjera, rinin prap s’ma kthen.

  "...dhe nė ėndėrr shihte, djalin me avion...!
  Sikur vinte dhe i binte,
  vajzės njė kurorė...e mjera, vajzės njė kurorė.

  Tė dy bashkė fluturonin mbi malet me borė!
  Asnjė lule s'po shikonte
  t'a merrte nė dorė...e mjera, ta merrte nė dorė.

  T'a mbante nė gji'n e ngrohtė lulen plot aromė!
  t'a puthte, t'a pėrkėdhelte, oh sa kishte mall..!"
  Vetmia e kish mbėshtjellė..,
  ėndėrr kishte parė..e mjera, ėndėrr kishte parė.

  Natė e ditė rri e zgjuar, prapė shpėrthen nė vaj!
  Ku i gjente ata lotė shpirti i pa faj!
  shpiti i pa faj, e mjera, shpirti i pa faj.

  Mos e lini vajzėn..., vetėm e tė shkretė,
  Si vajza e vėndit tėnd s'ka tjetėr nė jetė.
  s’ka tjetėr nė jet e mjera, s’ka tjetėr nė jetė.

  * * * @cana

 7. #125
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NAZET E TUA

  Tė keqen e gushės qė mė mban gjerdan,
  Diti zemra diti ku hodhi sevdanė!
  Jelek me ruaza tė ergjėnda,
  U bubu se ē’mbėshtjell brėnda!

  U bubu brėnda ēmbėshtjellė,
  Dy moll tė arta nė degė...
  Tė rėntė shamija na koka,
  T’a gjeēa e mos tregofsha!

  Ta gjeēa e mos tregofsha,
  Tė vi tė trokas te porta...
  Tė hyj brėnda nė mė lėnēė,
  Faqen si shpėrblim mė dhėnēė!

  Faqen si shpėrblim e dua,
  Nė do tė lozėsh me mua...
  Buzėn pėrmbi buzė kulluar
  Vdeksha pėr nazet e tua!

  @cana

 8. #126
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  – LAVDI POEZISĖ

  Kur tė mungon dashuria,
  Lexo poezit e mia....
  Mjaltin hojeve kam vjedhur,
  Shpirtin tim nė to kam hedhur.

  Tė tė bėj tė lumturuar,
  Tė jap dritė e tė mbaj zgjuar,
  Si qiri do pėrvėlohem
  Dhe nga era nuk friksohem.

  Kur ti kėndosh kėto vjerrsha
  Do tė gjesh nektar nė rreshta
  Mbas kėndimit tungjatjeta
  Thuaj;- LAVDI O POETA.

  Ta dish, unė dhe poezia;
  Jemi bėr ujem tė dyja.
  Kur urimin mė jep Ti,
  Unė them: - LAVDI POEZI!

  @cana

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  Xhenet.M.S. (06-10-2013)

 10. #127
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  nga Danel Cana

  – BEKIMI I PRINDIT

  Tė takon Mamaja, tė jep porositė:
  Nisu bija ime, rruga t’u bėftė dritė.
  Mos mė qaj moj bijė se tė prishen sytė,
  Ata sy tė bukur s’do ti shoh pėrditė!

  Qėndro bij e dashur qėndro dhe njėēik:
  Vjerrin edhe vjerrėn do kesh prind tė dytė.
  Do ju bėsh ysmetin fjalėn mos e prish,
  Me djalin qė zgjodhe tė ndash dashuritė.

  Ti sheqerk e ėmbėl, ai mjalt nė pitė,
  Pragu qė do shkelėsh u shtoft nga fėmijtė,
  Me bandill qė zgjodhe ma kalofsh tė ritė,
  Tė takosh vėllezrit t’ju lėsh porositė.

  Krushqit po tė presin, ngrihu bijė dhe ikė,
  Tė pėrciell babai me lot e muzikė...
  “ N’a ndero moj bijė ” po tė porosit,
  Me djalin qė zgjodhe jeta ty tė ndritė.

  @cana

 11. #128
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - Ē’MĖ DUHET MUA
  (fabul)

  Njė Pelė e bukur pa hedhur samar
  Dėgjoi propozimin nga njė Gomar!
  Nė njė lėndinė kullosnin tė dy,
  Gomarit ju tek tė bėnte dashuri.

  - Unė kam shum frikė dhe nuk e di,
  Nga dashuria do lindin fėmij!
  - U ankua Pela. – I dashur Gomar,
  Pastaj kush i ngop ata me bar?

  - Po kot jam unė pėr kė mė merr?
  Nuk dua fėmijtė, mė muar trut erė?
  U mburr gomari me krenari...
  Po qasu mė pran tė bėjm dashuri.

  Kėrceu veshgjati pa pritur mbi pelė,
  Se la tė gjorėn klithėm tė nxjerrė.
  Dhe pas kėtij akti trimėrie,
  U hoq mėnjanė nėn njė hije.

  - Tani tė bėjmė dhe llogaritė,
  Si do tė bėjmė t’i mbajmė fėmijtė?
  - Ē’mė duhet mua ! - I tha gomari,
  I shtrirė nė hije dhe veshėt i vari.

  @cana

 12. #129
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NJĖ ĒAST DHĖNDĖRR

  Buzėt e tua nė ėndėrr pashė,
  E di qė s’ėshtė realitet...!
  Nė njė siklet tė madh rashė
  Kjo puthje tė kthehej vėrtet!

  Sa mir u ndjeva nė ėndėrr,
  Gjer dhe ngrohtėsin shijova!
  Jetova njė ēast si dhėndėrr,
  Njė ēast tė vogėl jetova.

  Nė flokė tė vura njė lule...
  Tė tėrė me lule mbulova!
  O mbase mbi mua pėrkule,
  Dhe buzėn tek buza afrova!

  Oh ē’ėndėrr e bukur qė ishte,
  Me duart nė gjoks u zgjova,
  Momente tė tilla tė kishte...
  Dhe bota e gjitha e jona.

  @cana

 13. #130
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ILAĒ ZEMRE

  Ah moj zemėr e plagosur,
  Bekimin e botės paē.
  Pėr dashurin e dreqosur,
  Fol e shkruaj s’ka ilaē.

  Njė e bukur kėsaj ane,
  Qė i pėlqen poezia...
  Mė trazoi shpirtin ngadale,
  Shakarat mė tha t’i lija.

  Njerėz janė edhe poetėt,
  Gjak nė deje ata kanė...
  Shpirtin e tyre si letėr,
  Mos e prek se bėn hatanė !

  Mėso tė vėrtetėn mike.
  Kush tė bėn njė poezi...
  Dashurin si rreze drite,
  E ka hedhur veē pėr ty.

  Ta marrėsh si njė dhuratė,
  Merre dhe mbaje nė gji.
  Ilaē pėr zemrėn e artė,
  Burim jete Dashuri.

  @cana

  - NJĖ PERRI

  Koha, thashethemet tė lanė tė ve,
  Larg nga syt e botės qė nuk tė kuptonte,
  Si fshihet dhe Hėna shpesh ndėnė re,
  E dėnove zemrėn qė tė dashuronte.

  Kaluan shum vite e vetme nė jetė,
  Buza jote vishnje njė puthje s’provonte.
  Trupi yt i bukur kėrkonte dikurė,
  Dorėn e njė burri mbi tė, tė kalonte.

  “Perrit” s’i besoja, nuk i kisha parė,
  Thoshin me ca naze tė bėnin t’i doje!
  Si lum ai burrė qė u ndodhej pranė,
  Ngjiteshin pėr buze si mjalti nė hoje.

  Mbrėmjeve tė verės shtrirė mbi ēarēafė,
  Dhe perdet e holla era valėzonte,
  Formėzat e trupit, hėnėza e artė,
  Me cepin e syrit t’i fotografonte.

  Njė prekje e lehtė mbi cipėn e bardhė
  Nga koka tek kėmbėt tė elektrizonte.
  Dy gishta mbi buzė, rrėshqitur ngadalė,
  Sisėt majėlartė terrin natės shponte.

  Njė natė dhjetori hėnėza mbi dritare
  E shveshur, e plotė ta bėnte me sy...
  Koha pak e ftohtė pa menduar fare,
  Pėr inat tė hėnės u shveshe dhe ti.

  Koha pak e ftohtė, prushi digjte brėnda,
  Trupi yt i bardhė si statuj mermeri.
  Sytė tė shkėlqenin nga lot tė ergjėnda,
  Nėse ėndėrr ishte, s’kuptova i mjeri !

  Njė natė tė bukur si kjo uroj tė jetė,
  Nė detin e ndienjave zhytur pa menduar!
  Do tė lutem mike mė fto sa mė shpejtė,
  Mua qė me ty jam i dashuruar.
  ***********************************
  @cana
  - TRĖNDAFIL NĖ KRUA

  Tek kroi i fshatit me dy cyla,
  Dy trėndafil ishin tė mbjellė,
  Njėri i bardhė si vajzėria,
  E pastėr e frekėt si ujė qė rrjedh.

  I kuqi si gjaku nė krah tė tij,
  Tėrhiqte shum, ēiftet lakmonin,
  E merrnin vajzat e fusnin nė gji,
  E mbanin pėr djalin qė dashuronin.

  Mėngjeseve pa gdhirė njė vajz syzezė,
  Me gjymin nė dorė rendėte nė krua.
  Me nazet e moshės qė shum ja pėlqejė,
  Tek trėndafili mė ftonte dhe mua.

  Mė fliste gjoja pėr t’a ndihmuar,
  Se gjėmbat fustanin i kishin zėnė
  Dhe unė i gatshėm i pa pėrtuar,
  Me dorė i prekja trupin tė tėrė.

  Ajo shkėputej si njė sorkadhe,
  Me sytė mbyllur buzėn kafshonte.
  Nga fjalėt e botės nuk pyesja fare,
  S’ka forcė tė ndalė njė zemėr qė donte.
  @cana

 14. #131
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - Ē’MĖ DUHET MUA
  (fabul)

  Njė Pelė e bukur pa hedhur samar
  Dėgjoi propozimin nga njė Gomar!
  Nė njė lėndinė kullosnin tė dy,
  Gomarit ju tek tė bėnte dashuri.

  - Unė kam shum frikė dhe nuk e di,
  Nga dashuria do lindin fėmij!
  - U ankua Pela. – I dashur Gomar,
  Pastaj kush i ngop ata me bar?

  - Po kot jam unė pėr kė mė merr?
  Nuk dua fėmijtė, mė muar trut erė?
  U mburr gomari me krenari...
  Po qasu mė pran tė bėjm dashuri.

  Kėrceu veshgjati pa pritur mbi pelė,
  Se la tė gjorėn klithėm tė nxjerrė.
  Dhe pas kėtij akti trimėrie,
  U hoq mėnjanė nėn njė hije.

  - Tani tė bėjmė dhe llogaritė,
  Si do tė bėjmė t’i mbajmė fėmijtė?
  - Ē’mė duhet mua ! - I tha gomari,
  I shtrirė nė hije dhe veshėt i vari.
  @cana


 15. #132
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana


  - AMANI MĖ THONI

  Vajzat shqipėtare, i gjen si i do!
  Tė mira, duarata, bel-kėputur-o,
  Lum’ kush i ka dhe lum’ kush i do,
  Lum’ ata bandillė qė lozin me ‘to!
  * * *
  Aman pėr merak me to pak tė rrija!
  Me sy t’i shikoja, me dorė t’i zija!
  Nė kėmbėt e tyre shpirtin do ta lija!
  Tė qetė mė lini, vuajtje zdo tė dija.
  * * *
  Amani pėr nazet, mėndjen ku ta lija!
  Pėr sy e pėr vetull tek lidhet shamija.
  Pėr gushėn e bardhė gjerdanin t’i vija.
  Pėr belin e hollė tek lidhet “peshlija”.
  * * *
  Nė valle kur lozin, vetėm t’i shikoni,
  Dridhen e pėrdridhen si pllakė gramafoni.
  Gjilpėrė nė zemėr ngulet po tė doni.
  Kush u ngop sė pari...amani mė thoni !
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 15-01-2014 mė 16:01

 16. #133
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  Poezi nga Danel Cana

  - PĖR BE E RRUFE

  Fustani me lule, mėngėt allafrėnga,
  E kishe dhuratė ta kish qepur nėna.
  Trupi yt i bukur, kur tė shihja veshur,
  - Prit! - i thoshje Hėnės, me buzė tė qeshur.

  - Prit! I thoshje Hėnės,- dola unė e para.
  Mos mi prish tė lutem ėndėrrat e rralla!
  Ėndėrrat e tua me tė mijat ngjajnė...
  Ėndėrrat duan dritė, mbyllur dot s’i mbajmė!

  Fustanin e bukur mėngėt “zhapone”,
  Tė rinj dhe tė vjetėr pa mėndje i le.
  Pėrmbi gju dy gishta, si hėna mbi re,
  Pika qė s’u ra, ... pa mėndje i le.

  Qėllimisht pėrpara shkoje si rrufe,
  Flokėt qė tė ndrinin, i lyeje me se?
  Pėrmbi mes tė binin pėr ‘ta bėnin be,
  Shqerrkė qumėshtore, pėr be e rrufe.

  @cana

 17. #134
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  - SA TĖ RROJ DO KĖNDOJ

  Dashuris i kam kėnduar,
  Edhe sa tė jem i gjallė,
  Do t’i thurė kėngė dhe vargje,
  Diell, Borė e Det me valė.

  Mos kurse njeri i mirė
  Kupėn gjer nė fund ta kthejmė,
  Mbushur fjalė, kokriza pjalmi,
  Ēfar ka zemra ta rrėfejmė.

  Sikur lulja qė shkund pjalmin,
  Nėnė natyra e ka bėrė,
  Me ndiesin e ngrohtė zemra,
  Pa pjalmuar mos t’i lėrė.
  @cana

 18. #135
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  S'SHITET BUKURIA

  Mė thoni o shokė kush gjeti shėrimin?
  Kush gjeti ilaēin pėr gjith njerėzimin?
  Nga ta pres tė vijė, ti hedh syt mė parė,
  Nga qielli i kaltėr a dielli me zjarrė?

  Nga malet e larta, a pyjet me vesė?
  Nga honet e thella, a zallit tė presė?
  Do ti lė tė gjitha nė dorė tė fatit,
  Ballin lar nė djersė moll e artė e fshatit.

  Gjėja mė e shenjtė ilaēi kėrkuar,
  Buza ngjyrė vishnje, syri vajzės shkruar.
  Kėtė bukuri tė qiellit e tokės,
  Si ju bėri dora ta shisni Evropės !

  Vajzat, dashurinė, bukurin me derte,
  Nuk i shesim dotė i kemi pėrvete.
  Ai sy i bukur, ēmuar si rubini
  Trashėgim e kemi botės mos ja lini.

  @cana

 19. #136
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  SI DĖBOR NĖ DUAR

  Ti mblidhja retė nė dorė,
  A me shi a me dėborė,
  Pėrpara mikes ti ēoja
  Si stuhi do ta rrethoja.

  Si dėbor tė mbaj nė duar
  Ti shkrihesh, unė duke vuar,
  Dhe veriu tė na ngrijė,
  Ti dėbor e re kėrthinjė.

  Nė gjumė lulet mbuluar,
  Dėbora qilimin shtruar.
  Ashtu tė flė edhe unė,
  Dėbor ti, unė nė gjumė.

  @cana

 20. #137
  E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  Poezi nga Danel Cana

  - PĖR BE E RRUFE

  Fustani me lule, mėngėt allafrėnga,
  E kishe dhuratė ta kish qepur nėna.
  Trupi yt i bukur, kur tė shihja veshur,
  - Prit! - i thoshje Hėnės, me buzė tė qeshur.

  - Prit! I thoshje Hėnės,- dola unė e para.
  Mos mi prish tė lutem ėndėrrat e rralla!
  Ėndėrrat e tua me tė mijat ngjajnė...
  Ėndėrrat duan dritė, mbyllur dot s’i mbajmė!

  Fustanin e bukur mėngėt “zhapone”,
  Tė rinj dhe tė vjetėr pa mėndje i le.
  Pėrmbi gju dy gishta, si hėna mbi re,
  Pika qė s’u ra, ... pa mėndje i le.

  Qėllimisht pėrpara shkoje si rrufe,
  Flokėt qė tė ndrinin, i lyeje me se?
  Pėrmbi mes tė binin pėr ‘ta bėnin be,
  Shqerrkė qumėshtore, pėr be e rrufe.

  @cana
  keto krijime jane per kenge labce apo thjesht poezi???
  lexova disa prej tyre, sikurse edhe kete qe po sjell por me duken shume kontradiktore fjalet te cilat perdoren vetem per te krijuar rimen..
  What goes around---comes around

 21. #138
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NDIHMONI

  Do rend nė botė duke bėrtitur,
  Dhe thirrja ime tė mbuloi dhenė.
  Ndihmoni mėmėn e rraskapitur,
  Se korrupsioni pushtoi atdhenė.

  Se njerėzia po rendin me veset,
  Kush mė parė tė bėhet i poshtėr,
  Mirėsi nė shpirt asgjė s’mė mbetet,
  Me turpė ndihem pėrpara botės.

  Mėndjet e liga si gjarrpėrinj,
  Kudo pėrhapin helmin e hidhur,
  Kėrkojnė ta mbysin dhe mirėsinė,
  Vėrtetėsinė, t’a mbajnė tė mbyllur.

  @cana

 22. #139
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - XHA MOZI
  ( poemė )

  Njė herė e njė ditė njė plak takova,
  Diku isha nisur me tė udhėtova.
  Njė duhan drodhėm, kur kutinė nxori,
  Dhe si pa teklif muhabet na solli...
  I mbushi mushkritė me tymin e fortė
  Dhe qetė-qetė mė pyeti pastaj:
  - Nga je mor bir? – Pastaj u koll;
  - Nga fshati kėtu afėr. - Nisa ti shpjegoj;
  Me pyetje pėrgjigje u desh tė kalojė,
  Njė orė e tėrė, qė plaku tė fillonte...
  - Mė quajnė Mozi ,...Xha Mozi mė thonė,
  Pesė fėmij kam, tre vajza dy djem.
  Nė k’tė kohė i rrita, si s’ka mė mirė.
  Dhe shkollė ju dhashė, ku deshėn vetė...
  Ishin me fat se...nė kohėn time...
  Tre klasė tė kishe, bėheshe mbret!
  Tė gjithė qeshėm me k’tė shaka,
  Dhe vetė Xha Mozi, tha me lezet...
  - Ēfar moshe ke xha Mozi? – E pyes.
  - Tetėdhjetedy, i mbush nė Shėndre.
  Kam gjashtėdhjet vjet qė jam i martuar...
  Ehuu mor bir...Mė mirė, ē’e pyet..!
  Dhjet vjet tė parė, nuk qe e thėnė,
  Qė unė tė gėzoje si gjithė tė tjerė.
  Katėr djem mė lindi gruaja...
  Asnjė nuk rrojti nė kėtė jetė.
  U desh e pesta tė ishte vajzė,
  Tė rronin mbas saj dhe katėr tė tjerė!
  Tregonte xha Mozi, cigarja po sosej..
  Sa tymi lėpinte gishtat e verdhė...
  - Kur plekesh mor bir...dhe mėndja tė lė..
  Pėr shum fuqia dhe gjunjėt nuk bėjnė
  Sa tė jet gjallė njeriu, e zemra lėfton,
  Duhet doemos nė jetė tė punojė...
  Qė thoni ju...vite mė parė,
  Babai mė la shum katandi..
  Kisha shumė toka, ēoban ysmeqarė,
  Lopė, kuaj, qe, dhėnė e dhi.
  Isha i ri, isha i fortė, i bukur,
  Por mbi tė gjitha kisha liri.
  Kush e mendonte se njė ditė do rroja,
  Tė shihja dhe unė k’tė qeveri...!
  Kur bėmė luftėn ndryshe e mendoja,
  Tė ishim tė lirė nė demokraci.
  Pa u tharė mirė gjaku, u bė kooprativa,
  I mblodhi tė gjithė pleq edhe tė ri,
  Nė pronat e popullit filloi gėrshėra,
  Kishim e ē’nuk kishim, lopė e bagėti.
  Fillonte kėshtu njė luftė e heshtur,
  S’i bihet mor bir, murit me kokė,
  As deti me not, nuk dilet, e di...
  Si ta rrėzoje pushtetin me votė?
  Kur nukė votoje nė fshehtėsi!
  Nukė shprehje atė qė ndieje,
  Mendimin e lirė se donte njeri.
  U bėnė njerzit si kau i arės,
  Qė hante vetėm ē’i hidhje ti!
  Unė shkollė s’kam dhe firmė nuk di,
  Por jeta ėshtė shkollė
  Dhe me tė mėnēur kam bėrė shoqėri.
  Do thoni ju:- E nxiu xha Mozi,
  Kohėn qė ka shkuar...
  Kishte dhe tė zeza ...
  Dhe pėr tė kėnduar!
  Mbretėrit me radhė,
  Ardhur kanė dhe shkuar,
  Pėr gjuhe tė var vetėm ai,
  Qė ka frik nga populli i tij.
  ************************
  @cana

 23. #140
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  ZGJIDHE FJALĖN

  Dil o yll i bukur,
  Dil tė bėsh sehirė ,
  Mbi majėn e lartė,
  Qėndro gjer tė gdhirė.

  Hidhe syrin tėnd,
  Mbi detin e gjėrė.
  Shih se ē’ka ky vėnd,
  Labėrin tė tėrė.

  Si dallgėt e detit,
  Hidhet fustanella,
  Humbet drit e hėnės,
  Nė honet e thella.

  Opingat me xhufkė,
  Poturet me tirqe,
  Del e qan me culė,
  Labi pėr njė mike.

  Dhe ujėt nė krua,
  Rrjedhėn e shteroi,
  Lum kush fjalėn zgjedhė
  Di tė dashurojė...
  @cana

Faqja 7 prej 39 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •