Close
Faqja 6 prej 38 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 757

Tema: Danel Cana

 1. #101
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  Poezi nga Danel Cana
  - KRENARI SI EVROPIAN

  Pa dėgjo Evropa plakė, mos na lėr mė tė pėrēarė,
  Tė flasin bijtė Pellazgė, historia s’do mohuarė.

  Evropian nė shekuj jemi, mbajtėm emrin shqipėtarė
  Gjuhėn mė tė lashtė kemi, historia ka treguarė.

  Meriton kultura jonė, tė ngrihet nė piedestale
  Edhe pse shum na luftuan, nuk harrojmė kėngėn labe.

  Ėsht’ pasuri kombėtare, me tirqe e fustanella,
  Dhe qeleshen Zeusiane trashėgojmė nėpėr breza.

  Sa tė lumtur sotė ne jemi, kur po hiqen dhe kufijtė,
  Njė pashaportė tė kemi nė atdheun e Pellazgjisė.

  Ju qė dėgjoni k’tė kėngė, mos harroni porosinė,
  Lind kėtu nė vėndin tėnė dielli qė do bjer lirinė.

  Dėgjo moj Evropa ime, lumenj gjaku shum ke parė,
  Nė ēdo vėnd ta shtrydhėsh tokėn, kullon gjak shqipėtar.

  Se mbretėr e perandorė, nėpėr shekuj qė kaluan,
  Ishin bij tė kėtij fisi edhe kurrė nuk mohuan.

  Pėr ty moj Evrop e bukur, luftoi dhe Skėnderbeu,
  Gjenerali kalorsiak qė me shpatė tė mbrojti dheun.

  Prandaj hapi dyert e tua, mos na lėr me kokė mėnjanė,
  Ėshtė njė nder qė na takon pėr gjith kombin shqipėtar.
  04-05-13

 2. #102
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi Danel Cana
  -- DOT, NUK NDĖRROJ

  Sikur dashurinė, ligj i natyrės,
  E gjith' njerėzia t’a quanin mėkat,
  Si rrezet e diellit kur bien pasqyrės,
  Botėn braktisja...pėr tjetėr fat!

  Si murg nė jetė, s’do preferoja,
  “I virgjėr” tė jem, inat e kam,
  Natyrėn zot tė respektoja,
  “Mėkat” i bukur kėshtu si jam!

  Tė kesh nė zemėr shum dashuri,
  Qė gurgullon, e ē’pret tė dalė,
  Ėshtė si burimi rrėzė njė mali,
  Pėr ujin qė nxerr, s’di ku e fal!

  Natyra, miq, na fali burimin,
  Me ujė tė freskėt, tė bollshėm shumė,
  Pėrpiqu nė ara t’i japėsh drejtimin,
  E tė mos shkojė sė koti nė lumė!

  Se, pret e etur njė arė e thatė,
  Lėngun e jetės mbi tė, tė bjerė,
  Bimėt e njoma tė nxierrin lastarė,
  Dhe lulet tė nxierrin aromėn e ndierė!

  Me dashuri gjallėrohet bota,
  Gjithēka e gjallė nė tokė e det.
  Zogjtė e bletėt, gjithēka mban toka,
  Rrojnė, duhen, ėshtė vetėm njė jetė.
  2013-05-09
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 14-05-2013 mė 13:39

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  Xhenet.M.S. (06-10-2013)

 4. #103
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi danel Cana
  - RINI JETIME, RINIA IME

  - Qan me zė njė bejk, jetime,
  T’a dėgjosh shpirtin t’a ngrė!
  Qasem e me mėngėn time,
  Tė dy sytė e zes ja zė!

  Ē’tu kujtua? Tregomė mua,
  Tė kanė sharė e s’thua gjė?
  Tė qasem te buzėt e tua,
  Frikė kam, se shėnjė lė!

  - Ah mor djal, gėzofsh rininė,
  Shum tė ėmbla kėto fjalė,
  Ti, mė trete si qirinė,
  Buzėn e shpirtin t’a fal!

  Tė kujtohet ē’mė ke thėnė?
  Do largohesh pėr ca kohė..
  Unė e gjora s’di ē’tė bėjė...
  Tė kem pranė dua...tė sho’!

  Unė jetime herėt mbeta,
  Rritur pa gjirin e mėmės...
  Sa katile... qėnka jeta...
  Tė mė marr dhe syt e zemrės!

  - Pėr kėtė moj shpirtja ime,
  Je mėrzitur edhe qan?
  - Nė kurbet e shkuam rininė,
  Toka jonė s’po na mban!

 5. #104
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  LISKĖ ME HALLE

  Liskė moj, Liskė me derte,
  Do tė marr gjithnjė me vete,
  Si trėndelina nė xhepe....
  Tė tė kem pėr kohė tė keqe.

  Pėr kohė tė keqe tė mbaj,
  Shpirtin mos ma lėr tė vuaj,
  Si gjethi nė Prill e Maj,
  Do dridhem nė gjirin tuaj.

  Merre moj, bėje jatakė,
  Shpirtin tim tė ndezur flakė,
  Tė tė ngroh dimirit t’acartė,
  Jetėn tė t’a shpjerė gjatė.

  Merrmė moj, Liskė me halle,
  Mos mė ler tė mardhem fare,
  Nėpėr, tė tuat livadhe....
  Lėshom’ tė kullos manare.

  Siē e tham’ e pruftė dita,
  Sa u bėre kaq, tė prita,
  Si pėndė nė krah tė ngrita,
  Vetėm, puthur tė gostita.
  @cana

 6. #105
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  Pėrpunuar pėr kėngė popullore;

  LISKĖ ME HALLE

  Liskė moj, Liskė me derte,
  Do tė marr gjithnjė me vete,
  Si trėndelina nė xhepe....
  Tė tė kem pėr kohė tė keqe.

  Pėr kohė tė keqe tė mbaj,
  Shpirtin mos ma lėr tė vuaj,
  Si gjethi nė Prill e Maj,
  Do dridhem nė gjirin tuaj.

  Merre moj, bėje jatakė,
  Shpirtin tim. tė ndezur flakė,
  Tė tė ngroh dimirit t’acartė,
  Jetėn tė t’a shpjerė gjatė.

  Merrmė moj, Liskė me halle,
  Mos mė ler tė mardhem fare,
  Nėpėr, tė tuat livadhe....
  Lėshom’ tė kullos manare.

  Siē e tham’ e pruftė dita,
  Sa u bėre kaq, tė prita,
  Si pėndė nė krah tė ngrita,
  Vetėm, puthur tė gostita.

  Refreni:

  Merrmė Liskė, merrėm – o,
  Diku largė shpjerėm – o,
  Pran burimit’ shpirtit – o,
  Etjen pėr tė shuar – o.
  *************************

 7. #106
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  Pėrpunuar pėr kėngė popullore;

  LISKĖ ME HALLE

  Liskė moj, Liskė me derte,
  Do tė marr gjithnjė me vete,
  Si trėndelina nė xhepe....
  Tė tė kem pėr kohė tė keqe.

  Pėr kohė tė keqe tė mbaj,
  Shpirtin mos ma lėr tė vuaj,
  Si gjethi nė Prill e Maj,
  Do dridhem nė gjirin tuaj.

  Merre moj, bėje jatakė,
  Shpirtin tim. tė ndezur flakė,
  Tė tė ngroh dimirit t’acartė,
  Jetėn tė t’a shpjerė gjatė.

  Merrmė moj, Liskė me halle,
  Mos mė ler tė mardhem fare,
  Nėpėr, tė tuat livadhe....
  Lėshom’ tė kullos manare.

  Siē e tham’ e pruftė dita,
  Sa u bėre kaq, tė prita,
  Si pėndė nė krah tė ngrita,
  Vetėm, puthur tė gostita.

  Refreni:

  Merrmė Liskė, merrėm – o,
  Diku largė shpjerėm – o,
  Pran burimit’ shpirtit – o,
  Etjen pėr tė shuar – o.
  *************************
  Sa origjinale!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #107
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga biligoa Lexo Postimin
  sa origjinale!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.
  lavdi dashurise

 9. #108
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Anėtarėsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,006

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  lavdi dashurise
  Po,po,qashtu te gjithe po thojne,e embele eshte dashuria,por tradhetija eshte e hidhure!!!!
  VENI,VIDI,VICI

 10. #109
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  TĖ VĖRTETĖN S’E TRET DHEU
  (Pėrrallė nė vargje’
  - I -
  E vėrteta ka veshė,
  E vėrteta ka dhe sy,
  As dheu nuk e tretė,
  Ta groposėsh si do ti.
  * * *

  Kohė pėrpara ish njė mbret,
  Kish ēdo gjė qė dėshironte,
  Vetėm kishte njė siklet,
  Veshėt s’kish si ti mbulonte.

  S’kishte vesh si gjith tė tjerėt,
  Tė mėdhenj i kishte mjaft,
  Nėn kapele i mbulonte,
  Kėshtu ndihej mė rehat.

  Por veē ēastit si t’ja bėnte,
  Kur Berberi do t’i shkonte?
  Kur ta qethte, kur ta rruante,
  Veshėt e tij do shikonte!

  Sa herė qė fillonte punėn,
  Berberi si i habitur...!
  Kur mbaronte, Mbreti pyeste:
  - Ēfar kishte pėr t’u ēuditur?

  - Veshėt Madhėri, dallojnė...
  Shum tė hijshėm s’tė tregojnė...!
  Jashtė Bota nuk e dinė,
  K’tė tė metė pėr Madhėrinė!
  * * *

  At’herė mori njė vendim,
  Qė bota mos ta mėsonte.
  Sa herė rruhej edhe qethej,
  Berberin do ta ndėrronte.

  Ky ndėrrim nuk ėshtė kotė,
  Bota s’duhej ta mėsonte,
  Ndaj berberin nga kjo botė,
  Vetėm vdekja e largonte.

  Pas ēdo qethje edhe rruajtje,
  Berberin egzekutonte...
  Kėshtu punėn e mbaronte
  Dhe Bota nuk e mėsonte!

  Ditėt, muajt, vitet shkojnė,
  Ēdo ditė lajmi merrte dhenė;
  - Njė Berber i mirė kėrkohet,
  Qė tė qeth e rruaj Mbrenė.


  Berber gjeje, s’ish vėshtirė,
  Por pėr Mbretin ish siklet,
  Tė dinte tė qethte mirė
  Dhe tė ruante njė sekret!

  - II -
  Njė Berber jo shum i vjetėr,
  Tek dėgjonte nė mėhallė,
  Tellallin duke bėrtitur,
  Tha me vete “do tė dal”.


  Vendosi dhe ēantėn mori,
  Tė gjitha veglat e tija,
  Shkoj tek i dėrguar i Mbretit:
  - Mė ēoni tek Madhėria!

  Nė Pallat u paraqit,
  Pėrpara Mbretit e shpjen,
  Me guxim, syt plot dritė,
  I tha: - Erdha t’ju shėrbej.

  - Mirse vjen Berberi im,
  Ty guximi s’tė mungon,
  Por do ishe dhe mė trim,
  Nėse, mbas pune jeton...!

  - Tradhėtin tek unė harroje,
  Betohem, s’e kam si ves.
  Dhe gjuha tė mė shkurtohet,
  Pranoj mė mirė tė vdes!

  * * *

  Hoqi pra kapelen Mbreti,
  Dhe Berberi punėn nis...
  Tak e tuk punon gėrshėrėt
  Dhe me krėhėr e ujdis.

  I shkumon faqe dhe mjekėrr,
  Me ngadalė si me magji,
  Me brisk ja pastron fytyrėn,
  E bėri dhėndėrr tė ri....

  Mė nė fund e pafumosi,
  Me parfumin mė tė mirė...
  - Ēfar vėmėndjen tė tėrhoqi?
  Mbreti pyet pėr provokim!

  - Gėrshėrėt dhe briskun kam,
  Kėto jan zanati im....
  Tė tjera...sytė s’mė panė,
  Po jua them me pėrgjėrim!

  - Mirė, tha Mbreti, paske mėnd,
  Ti do jesh Berberi im,
  Do jap urdhėr nga ky ēast,
  Tė tė japin njė shpėrblim.

  Me familjen je i lirė,
  Tė jetosh nė k’tė Pallat.
  Tė jap grada nė ushtri,
  Tė emėroj komandant.

  - Faleminderit Madhėri...!
  Tha Berberi me fines....
  - Sado tė jem komandant,
  Pėrsėri Berber do vdes!

  - III -
  Kalojn muaj, kalojn vite,
  Mirė Berberi u rehatua.
  Por nė shpirt... ai e dinte!
  Asnjėherė s’u qetėsua.

  Natėn... nuk bėnte gjumė!
  Ditėn... rrinte i menduar!
  Kish nevoj tė gjej diku,
  Njeri pėr t’u kėshilluar!

  Gjen dikur njė plakė tė moēme,
  Edhe njė kėshillė kėrkon.
  Mban nė shpirt diēka sekrete,
  Dhe qė s’ka ku e tregon!

  - Pėr kėtė tė mėson Nėna,-
  I tha plaka me tė qetė.
  - Edhe ti e nxierr nga brėnda
  Edhe prap mbetet sekret!

  Do tė shkosh biri im,
  Herėt para se agohet,
  Nė njė vėnd, prapa malit,
  Ku Kėndezi nuk dėgjohet.

  Me duar do hapėsh dheun,
  Tre herė sekretin tregon...
  E mbulon pėrsėri gropėn
  Edhe shpirtin qetėson.

  Ashtu bėri dhe Berberi,
  Shkoj dhe larg e tha sekretin.
  L’er ta mbaj, ta tresi dheri,
  Pėr Veshėt e Gjat tė Mbretit!

  * * *
  Shkojnė muaj, dimėr verė,
  Edhe fjala si njė farė,
  Filloi lastare tė nxierrė,
  Doli njė pemė, e pa parė!

  Pėrmbi pemė njė zog i bukur,
  Tre herė dita cicėronte...
  I thoshte fjalėt me radhė,
  Gjith sekretin e tregonte.

  Nė njė ditė tė bukur Maji,
  Pėr gjah atje Mbreti vajti,
  U ēudit zogun kur pa,
  Edhe frymėn shpejt e mbajti.

  Ē’ėshtė kjo ēudi e madhe,
  Nuk ka ndodhur asnjėherė!
  Tė flas zogu nėpėr male,
  Njė sekret tė madh ta nxierrė!

  - IV -
  Mblodhi Mbreti nė pallat,
  Shum fallxhor e kėshilltarė.
  I pyeti nė patėn rastė ,
  Zogun t’a kishin dėgjuar?

  Ata kurrė se besonin,
  Qė kjo tė ishte vėrtetė.
  Vendosėn mė par tė shkonin
  Atje, ta dėgjonin vetė.

  Rruga pėr nė mal kalonte,
  Nga fshati ku rrinte Plaka,
  Fukaresha atė ditė...
  Kishte dalė e mblidhte shkarpa.

  Njerzit e dėrguar tė Mbretit,
  U takuan me kėtė grua,
  Duke kthyer mė tė poshtė,
  E pyetėn, ku kishte krua?

  U tregoi kjo plak e urtė,
  Kruan e fshatit me nam.
  I pyeti nė janė uritur,
  A gjėkafsh duan tė hanė!

  Kuvendojnė tė ēuditur,
  Nė Krua duke freskuar,
  Burra me mėndje tė ndritur,
  Nga zogu ē’kishin dėgjuar!

  Afrohet dhe plakė e urtė,
  Tė marr veshė ē’far ka ngjarė.
  Njė kupė mbante nė dorė
  Edhe njė Bardhak me dhallė.

  I qerasi gjith me radhė,
  Pastaj pyeti me lezet:
  - Ē’ėshtė njė zog qė nxierrka fjalė,
  Pėr tė madhin tonė Mbret?

  Nuk e dimė, nuk ka ndodhur,
  Edhe dėgjuar se kemi,
  Qė tani duhet menduar.
  Mbretit nė Pallat ē’ti themi?

  Pėr kėtė ju mėson nėna;
  E vėrteta ėshtė dritė,
  Nuk e mban askush pėrbrėnda,
  Do shpėrthej ta shoh’n tė gjithė!

  E vėrteta nuk varroset,
  Se, as dheu nuk e tretė!
  As njė zemėr nuk prangoset,
  Sepse thot njė tė vėrtetė!

 11. #110
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  LIRIA DASHURIA IME

  Kishja kohė malit pa dalė,
  Dola njė ditė behari,
  U ngjita tek Bliri i bardhė,
  N’hije ndėnja tė nxierr mallin.

  I shikoja nė pėllėmbė,
  Fshatra tė tėra dhe lumė
  Pyje, kroje, stane, tėndė,
  Kujtimet mė vun nė gjumė.

  Njė ėndėrr tė keqe pashė
  Dhe u zgjova me vėrdik.
  Atė qė doja m’a muarė...
  Unė thėrrisja, thoshja: “ Prit...

  Prit u thoshja, ku e shpini?
  E dua dhe mė do shumė...
  Dhe lotėt vetė mė binin...”
  Lanet qofsh i shkreti gjumė!

  U ngrita si i tėrbuar,
  Sytė fshija me pėllėmbė,
  Lotėt mė kishin verbuar,
  Zemra s’qėndronte nė vėnd.

  Do tė thoni: - Si vazhdoi?
  Nėpėrtė njėēik e pashė,
  Hasmi donte t’a dhunoi,
  Me rrufe nga lart i rashė.

  Rrufeja t’i pėrvėloi...,
  Gjith ata qė nuk na duan!
  Vėndin dhe gjuhėn cėnojnė,
  Dhe lirin, qė shum e duam.
  @cana

 12. #111
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  KUR FLASIN SHQIPTARĖT

  Shqipėtar qė ke nė deje,
  Gjak Pellazg, vėlla Titanėt,
  Kurr nuk humbet fara jote,
  Zot – Dritė – Zeusianėt.

  Fol njė herė e tregoj botės,
  Pellazgjia jo s’ka vdekur.
  Tė njoh kėrpudhat e kohės,
  Turku, serbi, rusi, greku.

  Fol njė herė o burr i dheut,
  Kėshtu dua, ma ka ėnda!
  Kėputi ata znxhirė...
  Rob i vuajtjeve tė rėnda.

  E keqja si njė kuēedėr,
  Nxierr tė tjera kok tė reja,
  Tė shpėtojė njerėzimi,
  Ėshtė momenti, fillo preja.

  Prija njė nga njė me radhė,
  Pėrndryshe tė gllabėroi,
  Se trimit i ndihmon fati,
  Bota pėr ty do kėndoj.

  @CANA

 13. #112
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  - I RI NĖ SHPIRT

  Aty ku je, kam qėnė;
  Kėtu ku jam do vish...
  Sot je plot drit si Hėnė,
  E Re gjithmon s’do rrish.

  Un’ vuaj e dhimbje ndiej,
  Sa herė qė Ti largohesh.
  Me dhimbjen time shpesh,
  Kėrkon tė argėtohesh.

  Pėrse mėshirė dhe prap,
  Pėr kohėn qė lė pas!
  Rinia shkoi me vrap,
  Pa mė tė voglin gas.

  Tani mbi kokė ka borė,
  Nė shpirt i ri unė jam.
  Ndaj zgjate atė dorė,
  Me sy mė merr nishan.

  24-08-2013

 14. #113
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga danel cana

  LEMZĖ QĖ S’MĖ LE REHAT

  Ē’mu bė sebep njė lemzė, e gjoksin po m’a ēan,
  Mė ngriti havada, e vėndi nuk mė mban.
  Sa herė tė sjell ndėr mend, rehat pėr mua s’ka,
  Trupi qė dridhej, linja e hollė, buzėn qė shije la.

  Lemėz moj e uruar, qė dot s’po tė ndaloj,
  Gati mė tė pushuar, kur emrin bėlbėzoj.
  Lemėz moj e artė, qė tjerr fije mendimi,
  Qė populli nė kartė tė la simbol kujtimi.

  Ē’ke, lemzė me mua, a mos mė bje haber?
  Ē’faj kam bėr mė thua, qė mėndja m’bėhet erė!
  Mjaft duke goditur e dorėn po ma fsheh,
  Ajo nuk e ndien lemzėn por zemra fort i rreh.

  Dėrgom o syri i bukur, njė fjal, njė shenj si di,
  Nė fluturim tė ēaj terrin, tė nisem e tė vi.
  Tė puth e tė ēlirohem, nė pėrqafim tė mbetem,
  Lavdi tė dashuruarėve, dy zemrave qė treten.

  2013-09-01
  @cana

 15. #114
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  Poezi nga Danel Cana

  - BIJĖS TIME

  Njė herė njė ėndėrr pashė, ku isha, nuk dija!
  U ulė Hėna dhe Dielli, mė mbajtėn tė mos bija.
  Hėna pak leshvedhė dhe Dielli gjithashtu...
  Mė ngritėn pak nga vėndi, mė thanė: - Qėndro kėtu!

  Hėnėza pak si e shkathėt njė varėse mė vari
  Dhe Dielli me njė tė prekur i dha njė ngjyrė ari.
  Shikoja unė varėsen time, mė ishin dy gjilpėra,
  Njėra ndriēonte mirė, tjetra humbi e tėra.

  Pastaj dielli u zhduk dhe Hėna kokėn tundi
  Shpejt unė syt i hapa dhe mė doli gjumi.
  Nėnės ja tregova ėndėrrėn qė kisha par,
  Mė tha: - Do lindi vjazė, ke gruan me barrė.

  Kjo ėndėrr qė ke parė, tė parėt e tregojnė,
  Do vijn nė jetė dy vajza, por njėra do jetoj!
  Ashtu ndodhi vėrtetė, erdhi nė jet njė vajzė.
  Mbas saj dhe njė tjetėr por, qė s’pati fat...

  Ajo qė ndriēoi shum, e quajta Rezarta,
  Tjetra ish e lirė...Ilira e quajta.
  E kapi njė sėmundje, nga thonjt nuk e lėshoi
  Gjersa njė ditė u fik dhe zemra i pushoi.

  Ishte shum e bukur, me flokėt kaēurela,
  Dy vjet e sa jetoi, nėpėr spitale ngela.
  Nuk munda qė tė kem asnjė fotografi,
  Prandaj si lapidar i thura poezi.

  @cana

 16. #115
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  - KOMBI MĖMĖ

  Vemi nė Evropė me njė thes me halle,
  Kemi ē’tė tregojmė janė vuajtje, durim,
  Mos u mbaj fodulle moj Evrop e madhe,
  Nuk do jesh e plotė, kurr pa kombin tim.

  Kur s’do jesh e plotė as do ketė paqe,
  T’a lėsh tė pėrbuzur gjithė kombin tim.
  Dhe gjuha qė flasim ėshtė pėr oxhaqe,
  Pėr gjuhėt e tua ka qėnė uzinė.

  Ėshtė i njėjti komb qė tė dha kulturė
  Punoj pa u lodhur, bashkė me perėndin.
  Fetė si ca kėrpudha tė vunė nė gjumė,
  E quajtėn tė huaj gjithė mitologjin.

  Ky ėshtė kombi im, vjen nga Pellazgjia,
  Emėr perėndeshe tė vuri Evrop.
  Virtyti i artė ėshtė besnikėria,
  Dhe pėr trimėrinė se shan njeri dot.

  Kan kaluar shekuj, luftė, ndarje grindje,
  Edhe ti je rritur me drit e kulturė,
  Ke zhvilluar shkencėn, je bėr e fuqishme,
  Por tė drejtat tona s’i ke njohur kurrė.

  Ke bėrė krenar gjith kombet e tjerė,
  Kombin shqipėtar mbarapa e ke lėn.
  S’e dėgjon trokitjen? Hape atė derė...
  Se ky komb pėr ty ėshtė kombi Mėmė.

  @cana

 17. #116
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  - LAVDI VĖNDI IM.

  Pendėn nė dorė e mora, zhgarravitje bėj,
  Ah moj botė, si s’tė njoha, vetėm mė ke lėn.
  Dua tė marr arratinė, largė nga qyteti,
  Zhurma, rrėmuj, thashetheme pa pikė lezeti.

  Largė, lart nė mal do vete, kush do mė ndaloj?
  Qetėsi nė pak ka mbetur, atje ta kėrkoj.
  Nė majė tė Tomorrit dola, tė ngre er e ėmbėl,
  Erė e ēajit trėndelinės, mė duket si ėndėrr.

  Hidhja sytė, tėrė atdheut, tė djatht e tė mėngjėr,
  Mė tė katėr anėt matja, mė delte nė qėndėr.
  Super dixhital ekrani, mė sjell, s’di se si,
  Mė sjell popullin e vuajtur jug edhe veri.

  Dorėn shtrirė pėr nga flamuri, njė komb e njė gjuh.
  Ndėrmjet njėri-tjetrit thoshin:- Ēfar bėjmė kėshtu?
  Syt e ballit kan zėn perde dhe nuk na lejojnė...
  Se jemi tė njėjtit komb vėllezėr tė rrojmė.

  O ti maja e Tomorrit fol me zėrin tėnd,
  Si nė kohėn Zeusiane tunde kėtė vėnd.
  Se Zeusi nė Dodonė i mban veshėt ngritur,
  Njė vendim tė madh bashkimi, shekuj e ka pritur.

  Gjuha shqipe, gjuha jonė, ėshtė e perėndis
  Toka, Dielli, Deti, Yjet, jan fjal tė liris.
  Ndaj u quajt Iliri nga tė parėt tanė...
  Shqipėri mė von u quajt se Shqiponjėn mban.

  Si ēoban i arratisur m’u duk vetja sot,
  Paska humbur stani, shtrunga dhe nuk i gjej dotė!
  Por njė zilkė e ēliruar vjen nė veshėt e mi,
  Futet lehtė nėpėr deje, pėrshkon vėndin tim.

  Dhe bashkohen ziles bukur dhe zėra tė tjerė,
  Burimet si qelibarė, dete dhe lumenj.
  Anė e mbanė Pellazgjia nisi tė rilind...
  Rrofshin fiset arbėrore, lavdi vėndi im.
  @cana --- 2013-09-10

 18. #117
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  poezi nga Danel Cana

  - SA TĖ DUA

  Sa tė dua mike, digjem pėrvėlohem,
  Natėn rri pa gjumė ditėn-ė mendohem,
  Sa tė dua mike, pėr ty pėrgjėrohem.

  Nė u bėfsha gunė, do vi tė mbulohem,
  Nė u bėfsh jatak, pėr kėmbe tė shtrohem
  Sa tė dua mike, pėr ty pėrgjėrohem.

  Nė u bėfsha mjaltė tė tretem, kullohem,
  Nė u bėfsha erė pėr gjoksi tė ngrohem,
  Sa tė dua mike, digjem pėrvėlohem.

  Nė qofsh trėndafil, me gjėmba do shpohem,
  Tė tė mbaj nė buzė, nė mėngjez kur zgjohem,
  Sa tė dua mike, digjem pėrvėlohem.

  Nė u bėfsh ti pemė nė hije tė shlodhem,
  Nė u bėfsh burim do vi tė freskohem,
  Sa tė dua mike, pėr ty pėrgjėrohem.

  Nė u bėsh ti diell, me rrezet do ngrohem,
  Nė u bėfsh ti hėnė, natės si largohem,
  Sa tė dua mike pėr ty pėrgjėrohem.

  Tė bėhem gjerdanė, gjoksit tė mbulohem,
  Tė bėhem puhizė, faqeve lėshohem,
  Sa tė dua mike, digjem pėrvėlohem.

  Nė u bėfsh ti dallgė do tė pėrqafohem,
  Shkumės nėpėr valė, detit do ti shtrohem,
  Sa tė dua mike, pėr ty pėrgjėrohem.

  @cana ---2013-09 - 13

 19. #118
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  - DĖBOR E NGROHTĖ

  Qė na anė e anės mė dole moj xhane,
  Ti lule Bajame, unė lule Thane.
  Nė mes tė Janarit ēelin nė acare,
  Dėborėn e ngrijnė lartė nėpėr male!

  Lartė nėpėr male mbeti ngrirė dėbora,
  Vendimet e marra ē’mė ikėn na dora.
  Vendimet e marra doje t’i harroje,
  Fjalė tė pa thėna doje tė dėgjoje!

  U than atė natė fjalė tė pa thėna,
  Pranė njėra tjetrės punonin dy zėmra.
  Njėra tirrte fije, tjetra avlemėnd ,
  Dhe i endėn ėndėrrat, pėrmi to tė flemė.

  @cana

  2013-09- 20

 20. #119
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  Nga Danel Cana

  - NĖNĖ JAM SĖMUR

  Jam sėmurė moj nėnė dhe po vuaj shumė,
  Shtratin e kam zėnė dhe s’bėj fare gjumė.
  Doktor tė ma bijesh nuk mė bėn derman,
  Ėshtė flakė e mė djeg nė zemėr e kam.

  Mos mė pyet nėnė, qysh e tek mė ngjau,
  Ajo qė mė sėmuri me shikim mė vrau.
  S’mė ka ndodhur tjetėr, tė betohem nėnė,
  Mėndja erė mu bė nė dashuri kam rėnė.

  Tė tillė bukri syri s’mė kish zėnė.
  Ajo xhinde femėr mė sėmuri nėnė.
  Bukuri tė tillė shum merak e kam,
  Zemra do tė plasė kur afėr se kam.

  Beli saj dhe gjoksi, s’di si ta tregoj…
  Fushave tė bredh a malet tė pushtoj !
  Gjer te buz e nxehtė zemra mė pushoj,
  Si njė tallaz deti krahėve mė pushtoj.

  Jam sėmurė moj nėnė doktorin se dua,
  Pėrveē atij syri s’ka ilaē pėr mua.
  Njė esmerkė e vogėl me syt si rubini,
  Ajo ėshtė ilaēi, ajo ėshtė shėrimi.

  @cana

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  Xhenet.M.S. (29-09-2013)

 22. #120
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,879

  Pėr: Danel Cana

  nga Dnel Cana

  – ĒAME BUKUR

  Mos mė shih nė sy, nuk i bėj dot ballė,
  Mjaft luajte me flokėt, thuaj si ke hallė!
  Nuk di ah, unė i mjeri tė flas shum tani,
  Mjaft me ata sy mė ndez zjarr nė gji.

  Mjaft me ato buzė, lėshon avull e zjarr,
  Mbi to tė bie velur e mjaltin tė ta marr.
  Gjysma manushaqe gjysma trėndafil,
  Kjo qėnka parajsa, kėtu ndihem mirė.

  Ah sikur tė mundja lotėt tė t’i mblidhja,
  Nė rubin t’i ktheja rreth gushės t’i lidhja.
  Ē’e do tė jesh poet, mirė ėshtė tė mos di!
  Kur ska nevoj pėr fjalė, ah vetėm dashuri!

  Mesin gjethe plepi, llėrėt si dru panje,
  Duart me byzlykė, gushėn me gjerdane,
  Vėthėt e florinjtė ndriēonin moj xhane
  Vajzė e bukur Ēame, veshur si cigane.

  Nė kėmbėn e vogėl veshur ca sandale,
  Jasht vapė e korrikut, ti veshur tumane,
  Bėje be - rrufe se nuk dije fare,
  Pėr ēastin e bukur jetėn do e falje.

  @cana

Faqja 6 prej 38 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •