Close
Faqja 39 prej 39 FillimFillim ... 29373839
Duke shfaqur rezultatin 761 deri 763 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #761
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KUR FJALĖT I TJERR

  Kishim njė nė fshat,
  mos e pastė askush!
  Dhe emrin, si fat,
  e kishte Agush!

  Ēfardo qė dėgjonte
  nga mua, nga ty!
  Shpejt e transmetonte,
  dhe e bėnte dy!

  Tek tė gjithė vije,
  ngarkuar me fjalė!
  Si kallėp ta shihje,
  thoshje, “goxha djalė”!

  Agushi ish bėrė,
  si tel telefoni!
  E thoshin tė tėrė,
  njė shaka s’guxonin!

  Fshehur tė pėrgjonte,
  veshėt ngritur lartė,
  fjalėt shumėfishonte,
  jo vetėm nė fshatė!

  I madh dhe i vogėl,
  Agushin e di!
  Sapo kthente kokėn,
  ruheshin nga ai!

  Hiqej sikur deshte,
  pleq edhe tė rinj!
  Si flinin, pėrqeshte,
  shtrirė apo nė brinjė!

  Tėrė ditėn mendonte,
  tirrte vetėm fjalė!
  Dhe i ngatėrronte,
  tė vdekur, tė gjallė!

  Fjalėt, janė si retė,
  fryhen edhe shtohen!
  Kur fillojnė rrufetė,
  pėrplasen, kullohen!

  Dhe pa pritur derdhen,
  tė gjitha mbi ty!
  Kudo qė tė gjenden,
  rrebesh e stuhi!

  Stuhi dhe rrebesh,
  ku tė futėsh kokėn!
  Sa ta marrėsh vesh,
  ta kanė bėrė gropėn!

  Fjalė dhe vetėm fjalė,
  nė lagje, nė fshat!
  Agush, gjeē belanė,
  nuk na le rehat!

  Ngjish e mbush njė shakull,
  fjalė e vetėm fjalė!
  Dhe gomarin mashkull,
  e bėnte me barrė!

  Kėshtu janė bėrė sot,
  si Agushi ynė!
  Gazetarė plotė,
  tė gjitha i dinė!

  Tė gjitha i mėsuan,
  ku i kanė mėsuar!
  Dhe botėn e duan,
  veē tė ngatėrruar!
  @cana

 2. #762
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana


  -ATY SHUHET FLAKA

  Ta puth buzėn, flakė-ndezur,
  po kam frikė se ē'ndodh mė vonė!
  Njė ilaē prej zemrės fshehur,
  dashuri, ah, dashuria na pėrgjon!

  Aty nė cepat e saja,
  ėshtė mbledhur ėmbėlsia!
  Gjithė jetėn do t'a mbaja,
  ēfarė shije ka dashuria!

  Si bleta qė mbledh polenėn,
  t'i thith buzėt pak, e nga pak!
  Zemrės aty t'ja bėj tendėn,
  i lodhur kur vij nga largė!

  Buzėt, ah buzėt e tua,
  fshehin dhe tė butėn gjuhė!
  Kėto mė kanė dehur mua,
  sy hapur mė vėn nė gjumė!

  Dhe pastaj ashtu si era,
  t'ja lė kohės, tė pushoj!
  S'jan fjalė mike, janė vlera,
  besom se tė dashuroj!

  Mike, aty shuhet flaka,
  vetėm tek buzėt e tua!
  Dridhu, pėrdridhu si ngjala,
  flaka jote vjen tek mua!
  @cana

 3. #763
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ĒMOJE FEMRĖN

  Gruaja sa tė mund,
  tė duhet me burrė!
  Me dashuri dhe buzė,
  s'u ngop njeri kurrė!

  Gruaja pėr burrė,
  shkrihet-ė si vesė!
  Nuk u ēmua kurrė,
  shtrenjtė do tė shesė!

  Gruan-ė nė jetė,
  asgjė s’e ndalon!
  Bėhet si do vetė,
  e kur dashuronė!

  Gruaja vėrtetė,
  ēfarė do jeta, di!
  Zemrėn ajo tretė,
  ngadalė si qiri!

  Nga natyra femra,
  ėshtė mrekulli!
  Ato mbajnė nė zemra,
  shumė dashuri!

  Kur me burrė martohet
  dhe hap njė shtėpi!
  Ajo pėrkushtohet,
  me shum dashuri!

  Femra bėn njerinė,
  kurr mos i ver faj!
  Mos e lerė tė fiket,
  si kandil pa vaj!
  @cana

Faqja 39 prej 39 FillimFillim ... 29373839

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •