Close
Faqja 37 prej 37 FillimFillim ... 27353637
Duke shfaqur rezultatin 721 deri 726 prej 726

Tema: Danel Cana

 1. #721
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,848

  Pėr: Danel Cana

  - BOTĖ E LĖTYRĖ

  Drini melodioz si emėr,
  shkonte nė klasėn e tretė!
  Tė gjithė e kishin pėr zemėr,
  por e vinin nė sikletė!

  Kishte vite nė emigrim,
  familja e tij nė Angli!
  Me punėn ishin shumė mirė,
  dhe ai kish lerė aty!

  Kishte njė motėr tė vogėl
  dhe ajo nė kopėsht shkonte!
  I pėlqenin shumė lodrat,
  kurrė nuk i ngatėrronte!

  Njė mėsues, e kish pėr zemėr,
  jepte lėndė shoqėrore!
  Kishte ca huqe si femėr,
  dhe shpesh e merrte pėr dore!

  Njė ditė prej ditėsh mėsuesi,
  mjerė kush do tė n’a mėsoj!
  Po ju bėn mėsime seksi,
  homoseksualėt kish nė gojė!

  “Njerzit lindin me difekte”,
  shoqėria t’i pranojė!
  Kur nuk di se ē’ėshtė pėr vete,
  se ėshtė mashkull e mohoj!

  Kėto gjėra tė pa hijshme,
  nė familje u bė temė!
  Nuk dua tė prish familje,
  ndaj dy fjalė do t’ja them!

  Nė mėngjes babai tek shkolla,
  shkon kap mėsuesin e Drinit!
  Pėr kulturė edhe tė holla,
  mora rrugėn emigrimit!

  Ke dėgjuar pėr Shqipėrinė,
  ėshtė njė vėnd me tradita!
  Ndaj tė lutem matu mirė,
  ē’i thua fėmijės pėrdita!

  Njerzit lindin nga natyra,
  jo ē’thotė mėndja e sėmurė!
  Atė flamurin me ngjyra,
  unė nuk e pėrkrah kurrė!

  Ndaj tė lutem nuk dua,
  budallalleqe tek fėmija!
  Ndryshe ke tė bėsh me mua,
  qė vij nga Shqipėria!

  Mėsuesi shpėrfytyruar;
  - ėshtė programi mėsimor!
  Qė mė vjen nga ministria,
  unė s’kamė gjė nė dorė!

  Jemi nė demokraci,
  ėshtė liria e mendimit!
  Propagandė nė fėmij
  dhe sistemin e arsimit!

  Bota po bėhet e ndyrė,
  gjoja e qytetėruar!
  Paēavure e lėtyrė,
  njerėzimi ka mbaruar!
  @cana

 2. #722
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,848

  Pėr: Danel Cana

  - TA NJOHĖSH PERĖNDINĖ

  Pėr ēdo ditė flas me Diellin,
  i them dėshirat e mija!
  E vetmja dritė qė kemi,
  aty ėshtė dhe Perėndia!

  Flasė se, e di historinė,
  tė parėt kanė biseduar!
  Mos t’a braktis kurrė njerinė
  dhe ai s’ka tradhėtuar!

  Qė kur bėri pellazgjinė,
  nė krahė tė tij i pati!
  I ēliroi, u dha lirinė,
  rrėnjėt mė tepėr i zgjati!

  I zgjati rrėnjėt nė tokė,
  nga stuhitė, tė rezistojė!
  Brez pas brezi u bekoftė,
  gjaku pellazg do tė rrojė!

  Gjakun pellazg e bekoi,
  edhe nuk mori shpėrblim!
  Brez pas brezi i kėndoi,
  kjo ėshtė tokė e vėndit tim!

  Gjatė gjithė historisė,
  koha mirė e ka treguar!
  Sa ju vėrsulė Shqipėrisė,
  pėr t’a marrė e gllabėruar!

  Por s’e dinė se ka njė mbrojtje,
  ka njė zot tė dashuruar!
  Bishat qė u bėnė pėr mortje,
  ende nuk e kanė mėsuar!

  Pa dėgjoni o shqiptarė:
  - Gjak fisnik nė deje mbani!
  Nga natyra lind kjo farė
  dhe natyrės mos ju ndani!

  Gjithė fetė qė duall mė mbrapa,
  janė intriga, tė mashtrojnė!
  Feja jonė ėshtė drita, balta,
  dhe atė duhet tė mbrojmė!

  Drita, qė kur hapim sytė,
  nuk ka tjetėr tė vėrtetė!
  Si ajo nuk ka tė dytė,
  njerzit kanė vetėm njė jetė!

  Jetėn qė tė fali fati,
  jetoje me menēuri!
  Diellin qė shikon, i zjarrti,
  atė kemi dhe Perėndi!
  @cana

 3. #723
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,848

  Pėr: Danel Cana

  - KOCE VĖNDI PIKĖ ERGJĖNDI

  Koce vėndi je e rrallė,
  o pallė e larė nė ar!
  Flori e margaritarė
  qė nuk ke tė krahasuarė!

  O koce e vėndit tim,
  ylli qė ēel nė agim!
  Je dhe mbetesh e pa ēmim,
  aty njoha dashurin!

  Koce vėndi, pikė ergjėndi,
  edhe guri, mė i rėndi!
  I vjetri kėshtu e mėndi,
  peshon zemra pėr sė rėndi!

  Fisnike vėndit nė sua,
  s’i humbas gjurmėt e tua!
  Nga maj’e flokut nė thua,
  sa tė frymoj do tė dua!

  Koce vėndit plot me nure,
  bardhaku me ujė gurre!
  Nė tė lėnēa ty sėmure,
  u bėfshim pėr nė qivure!

  Pėr qivure moj u bėfshim,
  njėri-tjetrin nė e lėnēim!
  ....................................

  Bota le tė bėjė dy gojė,
  le tė flasi si tė dojė!
  @cana

 4. #724
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,848

  Pėr: Danel Cana

  - FEJA TĖ DO IDIOT

  Nuk kamė ēfarė tė themė,
  por, koha po na e thotė!
  Po re viktimė pėr fenė
  gjithė kohės je idiot!

  Vendin tė mbajmė, atdhenė,
  si komb e kemi njė tokė!
  Me kohė armiqt’ rrėmbyenė,
  e tani na hiqen si zot!

  Tė them mė tepėr nuk di,
  por koha na mėson shumė!
  Kėrkohet tė bėj drejtėsi,
  mjaftė pėrēarje dhe gjumė!

  Se koha kėrkon drejtėsi,
  i vetėm nuk mundem dot!
  Nė paqe bota tė rrijė
  dhe vėndit t’i dalim pėr zot!

  Ende hienat nė veri,
  ēdo ditė gjak po kėrkojnė!
  Ēdo ditė njė dėshmor i ri,
  pėr luftė, mė keq provokojnė!

  Dhe kombit mendjen ja mpinė,
  me fetė, me prift dhe hoxhė!
  Shqiptarėt mes veti u grinė,
  kurani dhe bibla na rroftė!
  @cana

 5. #725
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,848

  Pėr: Danel Cana

  - LAVDI AFRIM BUNJAKU

  Aty ku re,
  lulėzoj gjaku!
  Re pėr atdhe,
  Afrim Bunjaku!

  Vendi ku re,
  nuk ka rėndėsi!
  Por ideali,
  qė mbrojte ti!

  Jug e veri,
  njė ė’shqipėria!
  Njė kėngė t’a nis,
  nga ēamėria!

  Kush jetėn jep,
  me nder pėr atdhe!
  Dėshmor do jetė,
  edhe pėr ne!

  Guxove hasmit,
  i dole pėrballė!
  Hakun t’a marrim,
  asgjė s’na ndal!

  Aty ku re,
  lulėzoj gjaku!
  Lavdi pėr jetė
  Afrim Bunjaku!
  @cana

 6. #726
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,848

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ KAM SI FLORI

  Bėj ca zhgarravina letre,
  s’janė vargje janė derte!
  Kur s’kam njė vajzė pėr vete,
  larg nga mua ti moj dreqe!

  Ti moj dreqe larg na mua,
  mė mirė shih hallet e tua!
  Gjithė mjalti t’u mbarua,
  ylli karvanit ē’u shua!

  Jam i mirė, ē’e do qė jam,
  atė qė dua s’e kamė!
  As pėr pashkė, as pėr bajram,
  mė duall, e njėjta flamė!

  Ti moj dreqe, ah moj dreqe,
  zemrėn e ngrohtė ē’e trete!
  Nė do, trėndafilin jepe,
  mos qaj vetėm pėr sebepe!

  Ah i mjeri, i varfėri,
  mbeta pengė, nė dashuri!
  Pėr besė, kjo tė mban tė ri,
  unė los me gushėn flori!

  Gushė e buzė sa i dua,
  ethet seē m’i ngjite mua!
  Si qiri tė dy kulluar,
  mė mbulo e tjetėr s’dua!

  Kot qė bėj k’to zhgarravina,
  ti qėllon si vetėtima!
  Tė ndjek pas, mbarohet fryma,
  pėr gjuhe m’u tha pėshtyma!

  Bėj si di e si do vetė,
  me dorė do t’i largoj retė!
  Pėr njė xhevair nė jetė,
  floririn dheu s’e tretė!
  @cana

Faqja 37 prej 37 FillimFillim ... 27353637

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •