Close
Faqja 32 prej 39 FillimFillim ... 223031323334 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 621 deri 640 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #621
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SHQIPONJA IME

  Njė ditė shqiponja ime u ngrit fluturim,
  pėr tė vegjėlit e saj tė kėrkoj ushqim!
  Njė ēifte mallkuar gjahtari befas e ka zėnė,
  dhe tė vegjėlit e saj, jetim i ka lėnė!

  O gjahtar, qoftė i mallkuar ai ēast pėr ty,
  ngrite ēiften dhe qėllove lart nė kaltėrsi!
  Ai plumb, shqiponjės time i zuri pusi,
  dhe jetim i le tė vegjlit, nė folen ku rri!

  Andej nga ishte nisur, u ulė sa pėr pak,
  shqiponja ime plagosur, e mbytur nė gjak!
  Lotėt seē i rridhnin ēurkė, e mbytur nė vaj,
  dhe fėmijėt i ushqeu, me gjakun e saj!

  U thaftė dora, qė i preu asaj fluturimin,
  tė vegjlit nuk e kuptonin, do vuanin jetimin!
  S’e dinin se nėnė e gjorė, pėr pakė do vdesė,
  sytė e saj ishin venitur dhe kėrkonin shpresė!

  Kush e vret shqiponjėn time, dritėn mos e paftė,
  dhe nė llavėn mė tė nxehtė shpirt i tija vaftė!
  Unė dhe shqiponja ime dashurojmė lirinė,
  ndaj dhe fluturim i saja kap gjithė kaltėrsinė!
  @cana

 2. #622
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - E RRITUR ME HALLE

  Ky pragu me halle,
  kjo shtėpi e varfėr!
  Tė rriti moj lule,
  tė mbajti me hatėr!

  Tė rriti moj lule,
  me hatėr tė mbajti!
  Tė bėheshe nuse,
  tė erdhi sahati!

  U rrite moj bijė,
  u bėre billonjė!
  Vatrėn e babait,
  e le pėrgjithmonė!

  Pėr nėnė dhe pėr babė,
  mallin nuk e heq!
  Kur tė veshėm nuse,
  lotėt bien vetė!

  Ėndrra e ēdo vajze,
  fustani i bardhė!
  Pėr nėnė dhe pėr babė,
  malli i pa shuar!

  Pėr babė dhe pėr nėnė,
  malli s’shuhet kurrė!
  Dashurin e zemrės,
  t’a rritėsh pėr burrė!

  Sė bashku me burrin,
  tė kesh dashuri!
  T’a shtoni familjen,
  me njė tufė fėmij!

  Tė kini shėndetin,
  ti bijė dhe ai!
  Tė rrisni fėmijėt,
  ėshtė lumturi!

  E rritur me halle,
  dhe me halle shumė!
  Tė qeshur i pafsha,
  gjithmon ato buzė!
  @cana

 3. #623
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SHPIRTI IM E DI
  (Qan nėna djalin e vetėm qė ja vranė!)

  Bir i nėnės bir,
  qė goja s’thotė mė!
  Dhimbje e shpirtit tim,
  zemra si e nxė!

  Mė erdhi mandata,
  ē’qe bir ajo ditė!
  Shpirt i zi si nata,
  tė kishte zėnė pritė!

  Mandatėn m’a prunė,
  e zeza mandat!
  Trupi yt i bukur,
  mbuluar nė gjak!

  Kur tė pashė bir,
  si durova dot!
  S’kisha zė tė nxirrė,
  vetėm binin lotė!

  Tė putha nė ballė,
  sytė si azgan!
  Ē’tė kanė bėrė vallė,
  qė mbyllur i mban!

  Mė je ftohur bir,
  tė ngroh pak me lot!
  Ē’tė kanė bėrė bir,
  qė nuk mė flet dot!

  Ngrihi edhe folmė,
  o goja kuti!
  Mjaft i mbajte mbyllur,
  ata tė dy sy!

  Ku tė, tė shpjer nėna,
  shpirti im e di!
  Tė vij nė dhe brėnda,
  edhe unė me ty!

  Tė pata si drita,
  tė rrita levendė!
  Mezi qė tė rrita,
  s’mė gėzove jetė!

  Ah e shkreta unė,
  jeta ime e mjerė!
  S’do tė shoh mė kurrė,
  tė mė hysh nė derė!

  Nėna s’tė harron,
  nė zemėr tė mban!
  Sa tė jem mbi tokė,
  sa tė tė vij pranė!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 14-07-2022 mė 08:45

 4. #624
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ZEMĖR KRRAK

  Dalė qė tė shetis pak,
  nė barēenė me zambak!
  Shikimet shigjet m'i flak,
  afromu mos mė rri lark!

  Pak e shkurtėr rrumbullak,
  faqekuqe ndezur flak?
  Bluzėn tė shkurtėr mbi bark,
  vetullat tė ngjyer hark!

  Buzėn e kuqe si gjak,
  sikur mė kėrkon njė shkak!
  Bėlbėzonė mė thotė jakė,
  dy minuta edhe pak!

  Tė bjerė brinja nė jatak,
  nxehtėsi kur marr dhe jap!
  Ah kjo zemėr ja bėn krrak,
  si dega kur ėshtė thatė!

  @cana

 5. #625
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ĒDO TRESĖ AI DHE
  (Qanė motra vėllanė e vetėm)

  O vėlla i vetėm,
  o zemėr o shpirt!
  Sa herė mė largoheshe,
  ti mė thoshje prit!

  Sa herė tė prisja,
  nuk mbyllja sy!
  Gjumi nuk mė zinte,
  pa tė parė ty!

  Ah moj zemra ime,
  si do duroj unė!
  Mė bėre thėrrime,
  se tė doja shumė!

  Ē’tė kujtoj e shkretė,
  kur isha me ty!
  Ndjehesha e qetė,
  tė shihja nė sy!

  O vėlla, o shpirt,
  ku mė le tė mjerė!
  Sot lotėt e mij,
  tė gjithė do t’i derdh!

  Shpirti po mė plas,
  ku e kam vėllanė!
  S’dua jetė mė pas,
  merrėm aty pranė!

  Ah vėlla ē’mė bėre,
  ku tė mbytem unė!
  Unė edhe Mami,
  ty tė deshėm shumė!

  Ku tė shkoj e zeza,
  veshur kallogre!
  Ditėnė nė drekė,
  njė fjalė s’ma the!

  Ditėnė mė drekė,
  tė vranė hasmėritė!
  S’tė lanė nė jetė,
  tė gėzosh tė ritė!

  Njerzit bėjnė trillime,
  bota nuk tė do!
  Por pėr zemrėn time,
  ti ishe hero!

  Ah e mjera unė,
  ē’do tresė ai dhe!
  Do tė duam shumė,
  edhe pse na le!
  @cana

 6. #626
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ĖNDĖRRA VAZHDON

  Nė ėndėrr mė erdhe,
  s’ėshtė e para herė!
  Putheshim, m’u bėre,
  si dritė dhe si erė!

  Tė puthja gjithēka,
  ndiheshim tė lirė!
  Tė mbaja nė krahė,
  nuk kishte mė mirė!

  Ashtu pėrqafuar,
  ngjitur si venduzė!
  S’kishte tė mbaruar,
  putheshim nė buzė!

  Ėndėrr, ishte bukur,
  po ē’e do pėr dreq!
  Kur u zgjova mike,
  ndihesha fatkeq!

  T’a vazhdoja ėndrrėn,
  dėshiroja shumė!
  Me miken e zemrės,
  rashė prap nė gjumė!
  @cana

 7. #627
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - E BLLOKOJMĖ BULEVARDIN
  (fabula

  Gjithė shpendėt, krah pėr krahė,
  nisėn njė marrshim tė madh!
  Mė tė madh s’kishte gjasa,
  u mbush rruga gjithė gėlasa!
  Pula, gjela, rosa, pata,
  derr polici del pėrpara!
  Ē’ėshtė kėshtu, vė duart nė kokė;
  - U nisėm pėr nė Evropė!
  - Prisni, Evropa ka rregulla,
  duhet tė shkoni tė pjekura!
  Sa herė do t’ju them, se plasa,
  duhen vezė, jo gėlasa!
  Thonė shpendėt, nė njė gojė:
  - Pėr kėto ne protestojmė...

  ...Bulevardin e bllokojmė!

  Me tė thėnė e me tė bėrė,
  Mbi gėlasa ranė tė tėrė!
  @cana

 8. #628
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - RRETHI I JETĖS

  Ti mė ftohesh, unė tėshtij,
  kjo ėshtė dashurija!
  Duart qė lėnduan ty,
  do t'i pres tė dyja!

  Ti djersitur unė i ftohtė,
  u kujdesa tė mos ftohesh!
  Tė mė mbash dhe tė mbaj ngrohtė,
  pėr dashuri pėrgjėrohesh!

  Tė kujdesem, tė kujdesėsh,
  ėshtė detyrė njerėzore!
  Se nuk jemi tė pėrjetshėm,
  mbyllet cikli si rrethore!

  Vjen njė ditė dhe rrethi mbyllet,
  rrethi jetės pėr tė tėrė!
  Dhe pas nesh kudo shihen,
  gjurmėt-o qė kemi lėnė!

  Gjithkush lė gjurmėt e veta,
  kush pėr keq dhe kush pėr mirė!
  Jetoje siē tė vjen jeta,
  pas saj kthehemi nė hi!

  @cana

 9. #629
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - PROBLEMATIK

  Kujtim nga kohė e ushtrisė,
  Ishja ca problematik!
  Disa nga komanda, lartė,
  Nuk mė donin asnjėēik!

  Kishte dalė tek porta jashtė,
  Komandanti, menduar rri!
  Kryqėzon duart e thotė:
  - Mos mė ardhtė ushtar si ty!

  @cana

 10. #630
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ME DJALIN GĖZOFSH RININĖ

  Ē'mė qan Florė e dashur,
  mbytur e me grykė!
  Mbaji lotėt vajzė,
  se tė prishen sytė!

  Ngrije kokėn Florė,
  shih shoqet e tua?
  S'do jesh mė me 'to,
  do bėhesh e huaj!

  Qė nga dita sotė,
  ti do quhesh grua!
  Nuk je mė vajzė,
  si shoqet e tua!

  Dridhet buza jote,
  goja si kuti!
  Me shami t'a fshijnė,
  syrin tėnd tė zi!

  Gjoksi yt i bukur,
  ē'u hedhka pėrpjetė!
  Mos qaj tė luten,
  si varka nė det!

  Fustanin e kuq,
  qė kishje dėshirė!
  Sotė qė e veshe,
  dukesh mė e mirė!

  Mos qaj Florė e dashur,
  mos qaj me dėnesė!
  Prapė tė bukur janė,
  sytė e tu tė zes!

  Pa shiko bandilli,
  tė vjen me muzikė!
  Atij s’i durohet,|
  ti i thua pritė!

  Prit bandill i dashur,
  pritėm dhe njėēikė!
  Vėllait dhe motrės,
  t’u lė porositė!

  T’a kėrkojnė motrėn,
  mos tė druhen hiēė!
  Sytė nga dritarja,
  do t’i mbaj pėrditė!

  Nėna dhe babai,
  mezi mė kan rritė!
  Kujdes tė m’i kini,
  u lė porositė!

  Ike Florė e dashur,
  udha t’u bėftė dritė!
  Me djalin qė zgjodhe,
  gėzofshi tė ritė!
  @cana

 11. #631
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ULU MBI MERMER

  Pėrmbi varrin tim e dua njė mermer,
  tė mė ulet mikja, tė mendohet thellė!

  Mikja ime e mirė, mos tė trishtoj ikja,
  bashkė i kaluam, tė mira, tė liga!

  Kur u njohėm bashkė, ishim shumė tė rinj!
  po me gjak e lotė, vaditėm dashurinė!

  Sa herė kėmba jote shkel pėrmbi mermer,
  dashuria shpirtin do ma pėrkėdhel!

  Nė anė tė rrugės varrin tė ma bėsh,
  qė ēdo udhėtar tė pushoj mbi tė!

  Kushdo qė kalon, tė ulet mbi varr,
  dhe me shpirt tė thotė: “Ja dhe njė i ngratė”!

  Ja njė i larguar, nga bota e gjallė,
  banesa e fundit mbetet veē njė varr!

  Kushdo qė lexon, njė emėr mbi varr,
  me tė drejtė do pyes: “Rron apo ėshtė gjallė”?

  S’jemi tė pėrjetshėm, nė botėn e gjallė,
  rron kush lė njė emėr, a trashėgimtarė!

  @cana

 12. #632
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KĖNGA E TABANIT

  Kėnga labe e tabanit,
  ka njė histori tė madhe!
  Tė dashuris dhe tė mallit,
  shkrirė si bora nė male!

  Kėnga labe kur kėndohet,
  edhe kthesa me gurmas!
  Nuk ka plagė qė nuk shėrohet,
  t’a heq tė shkretin maras!

  Kėnga labe, kėngė malli,
  mbrujtur me halle tė rėnda!
  Nuk ka nota pentagrami,
  e kėndon si t’a do zemra!

  Me kostumet popullore,
  e kėndojmė nėpėr skena!
  Edhe vallet dorė pėr dore,
  i kėrcejmė siē na ka ėnda!

  Refreni:
  Kėnga labe shokė,
  ėshtė kėnga jonė!
  Pa kėnduar s’rri dotė,
  zemra e kėrkonė!
  @cana

 13. #633
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KO-KO-RI-KO-KO
  (fabula)

  Njė kaposh si tjetėrkush,
  i puthte pulat nė gushė!
  Nė gushė gjithmonė i puthte,
  bėhej qafa flakė e kuqe!
  Edhe pula rrinte, pulė,
  njė kėmbė ngri, e tjetrėn ulė!
  Dhe sa herė qė miza gjente,
  gjithė pulat i gėnjente!
  Me njė ko-ko-ri-ko-ko,
  pulat i afronte!
  Dhe me marifete,
  nė gushė i pickonte!
  Nuk pyeste pėr ngjyrat,
  tė bardhė a tė zezė!
  E mbushnin kotecin ,
  plot pėrplotė me vezė!
  @cana

 14. #634
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - A KUJTOHESH VALLĖ

  A tė kujtohet moj lule, ēfarė mė thoshje mua?
  ngrije kokėn, buzėqeshje, “vetėm ty tė dua”!

  A e mban mend ti moj lule, sa ndiheshim mirė,
  tė varfėr dhe s’kishim shumė, por ishim tė lirė!

  Kur shikonim njėri tjetrin, na shtohej fuqia,
  ndryshe erdhi koha lule, pėr mua, pėr tyja!

  Veē kujtimet mbetėn lule, qė kollaj nuk shkulen,
  gjithmon nė mėndje dhe zemėr, kėmbėkryq mė ulen!
  @cana

 15. #635
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ LOZ ME DASHURINĖ

  Cila femėr do vėrtetė,
  edhe respekton mua!
  Ajo qė ndjenjat nuk i vret,
  mė lė, tė bėj ē’tė dua!

  Ajo qė di t’a mbaj nė shpirt,
  tė pastėr dashurinė!
  Nė burg tė jetės mbyll ēdo ditė,
  ambicjen, xhelozinė!

  Ēdo ditė ajo merret me punė,
  familjen dhe ēdo gjė!
  Natėn mė vjen, mė lė pa gjumė,
  dhe loz e qesh me tė!

  Unė e puth me afsh ngadalė,
  buzė, gushė dhe gji!
  Ajo si trėndafili palė,
  tulatur si mace rri!

  Mace, qė me gjumė nuk ngopet,
  nė gjumė prap tė bjerė!
  Pėr dashuri e ledhatime,
  gati ėshtė, tė ējerrė!

  Me thonj tė mprehtė, mbyllur sytė,
  mė falet e gjithė!
  Duart mbledhur, buzėn ndukė,
  shtėrnguar mbi sisė!

  Kjo ėshtė ajo qė dua,
  kurrė nuk e ndėrroj!
  Kėshtu mė bėn gjithmon t’a dua,
  nė jetė t’a nderoj!
  @cana

 16. #636
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - E ZEUSIT EVROPĖ

  Vet Zeusi u pėrkul, tė puthi gushėn dhe gjinė,
  Magjepsur ish’ pas bukurisė, tė fali dashurinė!
  Ti bijė e bukur e Telefesės, copė e zemrės tij,
  Mbi ty Evropė e hodhi dritėn dhe gjithė Pellazgjinė!

  Pamjen e njė demi mori, tė hodhi mbi shpinė,
  Nė ishull tė tij tė shpuri, nderoi Pellazgjinė!
  Pėr ty nė gjunj u pėrkul, gjithfarė lulesh tė hodhi,
  S’vonoi puthjen nė buzė, pavdekėsi tė hodhi!

  Nga mė pjelloret tė bėri, tė kishje shumė bij dhe bija,
  Nder dhe lavdi fitove, nderoje emrin e tija!
  Ajo nuk ishte pėrulje, ajo ishte lavdi,
  Qė jetė dhe dritė tė kishin, tė tutė bija dhe bij!

  Dhe mbete njė emėr i nderuar, pėr gjithė mitologjinė,
  Olimpi perėndi-drejtuar, nga ty e kishin synė!
  Ndaj kthehu Evropė dėshirės dhe duaj bija dhe bij,
  Vėndit pellazgjik-bekuar atje ku sisėn ke pirė!
  @cana

 17. #637
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - PĖR RRJETET SOCIALE

  Thonė e ē’a nuk thonė,
  pėr rrjetet sociale!
  Mblidhen njėmij dreqėr,
  dhe na hedhkan valle!

  Ē’do njeri qė di,
  e ka njė profil!
  E ndėrton si do,
  mundohet pėr mirė!

  Dreqėrit tė kėrcejnė,
  atė punė kanė!
  Kush me ‘ta bashkohet,
  bėhet mė shejtan!

  Unė pėr vehten time,
  tė mirėn kėrkoj!
  Kujt i ēoj mesazhe,
  shumė e repektoj!

  Etikėn, moralin,
  i kamė yll nė jetė!
  T’i ketė shoqėria,
  siē i kamė dhe vetė!

  Kur s’shoh edukatė,
  normat fillestare!
  Nė shoqėrin time,
  nuk e pranoj fare!

  Nė do qė nė jetė,
  ndershmėri tė kesh!
  Qėndroj larg tė ligut,
  kurrė mos u pėrzje!

  Siē jamė virtual,
  jamė dhe ditė pėr ditė!
  E dua shoqėrinė,
  rrespekt pėr tė gjithė!

  Jam ky qė jam,
  kurrė nuk maskohem!
  Kur tė respektoj,
  dhe tė respektohem!

  Kujt nuk i pėlqej,
  i qoftė udhė e mbarė!
  Nuk mbahet rrespekti,
  lidhur me litar!
  @cana

 18. #638
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - VASHA ARBĖRORE

  Vasha arbėrore, e fisit ILIR,
  bukurin qė more, nuk ka mė mirė!
  Dielli larė ka, me rreze tė arta,
  hėna tė sodit, numuron me ēapa!

  Era mėrmėrit, diēka nė tė shkuar,
  tė tillė bukuri, kurrė s’kam ledhatuar!
  Tė tillė freski, bukuri mbuluar,
  mua dhe burimit na i ke kaluar!

  Siē lind bukuria nė fis e nė farė,
  dhe fisnikėria, mbruhet nė damarė!
  Kjo rracė e bukur, gjithė bota pyet,
  femra arbėrore mbretėron nė jetė!

  Kush e ka krijuar, kush e ka stolisur,
  nėna qė e lindi, ku piu dhe sisėn!
  Rritur e gjezdisur nėpėr gryka malesh,
  si motra, tė lira, janė me sorkadhet!

  Me faqe tė kuqe, si mollėt nė rrėza,
  si dy pika ujė ngjajnė me thėllėzat!
  Si zanat e malit nė mitologji,
  dinė tė dashurojnė, tė rrisin fėmij!

  Vajzat shqipėtare, janė vajzat tona,
  nga shekujt e shkuar na gjėmon jehona!
  Kush jetėn e prish dhe s’e respekton,
  si ora e malit, shpirti saj mallkon!

  Shpirti saj i bukur, zemra e saj e dlirė,
  mos ja pengo dritėn, s’rri nė errėsirė!
  Mashkullin qė do, e nderon nė jetė,
  kush nė krah e ka, dashuron vėrtetė!
  @cana

 19. #639
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - VAJZAT SI TRĖNDAFILA

  O trėndafili nė barēe,
  pėr ty u mundova shumė!
  Dielli tė puthte nė faqe,
  aromėn t’a merrja unė!

  Trėndafil o lule e bukur,
  gonxhet e tua me erė!
  Kur nata ėshtė nė tė ndukur,
  vesa pėr mbi ty do bjerė!

  Trėndafil i butė nė barēe,
  o lule e shpirtit tim!
  Ti me buzė, e unė me faqe,
  t’a shijojmė dashurinė!

  Aromėn shumė tė pėlqyer,
  me atė tė vė nė gjumė!
  Si njė vajzė buzėn ngjyer,
  betohem tė dua shumė!

  Vajzat edhe trėndafilat,
  njė familje do tė jenė!
  Thėllėzat edhe bilbilat,
  prani e tyre na denė!
  @cana

 20. #640
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - RUAJE DASHURINĖ

  Si njė lojė erdhe, trokite nė zemėr,
  nga mali mė zbrite m’u ktheve nė ėndėrr!
  Nga mali mė zbrite, siē zbresin thėllėzat,
  dite si ato, t’i ndezėsh dhe zemrat!

  Erdhe dhe m’u ule, mė qėndron pėrballė,
  tė shkėlqente floku, qė bje palė-palė!
  Buza jote e kuqe, ngrirė si brazyma,
  si bora e malit qė shkrihet nga fryma!

  Trupi yt i bukur, sorkadhe motake,
  qė nga fėminia tė mbaj mėnd ca naze!
  Naze edhe hire, qė kurrė s’u harruan,
  vetėm me vėshtrime ishim dashuruar!

  Ishim dashuruar, se dinim as vetė,
  por koha na ndau, si shpėrndahen retė!
  Tani qė u pamė, nuk ka as mėdyshje,
  si tė mos tė dua, nuk bėhet ndryshe!

  Zjarri i dashurisė, nuk duhet zbuluar,
  edhe pse vetė koha, tani ka ndryshuar!
  Dashurinė e pastėr, shumė e sulmojnė,
  ajo verbon sytė, ndaj e xhelozojnė!

  Mos trego moj zemėr, atė qė mban brėnda,
  dhe sikur tė thonė, fjalėt mė tė rėnda!
  Floririn e pastėr, gurin xhevair,
  pėr vehte e ruajmė, zemrės i bėn mirė!
  @cana

Faqja 32 prej 39 FillimFillim ... 223031323334 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •