Close
Faqja 2 prej 39 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 765

Tema: Danel Cana

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  SHPĖRBLIMI I DASHURISĖ

  Dashuria qė tė rrojė pėrveē zemrės do dhe mėndje,
  S'do kapriēo dhe inate, por pėrkėdhelje me ėndje.
  Nuk ėshtė kukull qė tė lozėsh, ku tė duash ti ta hedhėsh,
  E kur duhet ta kėrkoshė, ta marrėsh ta pėrkėdhelėsh!

  Dashuria nuk ėshtė shkencė, qė sa vjen edhe zhvillohet!
  S'ėshtė kompiuter, a diēka, celular qė tė ndėrrohet!
  Ajo ėshtė njė ndienjė e gjallė qė prej shekujsh ka buruar,
  Kėshtu do tė jetė gjithmonė nga zemėr e dashuruar.

  Mos luaj me atė ndienjė o njeri i respektuar,
  Ėshtė ndienja mė fisnike qė pak-kush e ka kuptuar.
  Ta kėrkosh...e kur ta keshė nderoje mi ēdo gjė tjetėr
  Dashuria t’a shpėrblenė, tė rinonė e tė shton jetėn.

  Danel Cana

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  TA PAĒIM HUA

  Lumja ti moj Shqipėri,
  Lule je, lule tė thonė,
  Luftove me trimėri,
  Vatanin etnik kėrkonė.

  Shqipėri atdhe i dashur,
  Llogaritėm edhe mua.
  Brezat jetėn ta kanė taksur,
  Ta paēim pėr jetė hua.

  Danel Cana

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  TĖ UROJ TĖ SHKUARA
  (shoqes sė forumit Bili)

  O t'i bijė e Dianės sė Bukur,
  Qė Pellazgėsh gjak buron,
  Harkun ngre e shtrirė krahun,
  Drejt tė keqes ti qėllon!

  Drejt nė zemėr pra,shėnoje...!
  Harku Dianės nuk gabonė..!
  Zhduke tė keqen me rrėnjė,
  Zemėr e mirė mbretėronė.

  Vesėn mbledhur pak nga pakė,
  Nėpėr gjethe tė bleruara,
  Ta dėrgoj, ta kesh ilaē,
  Tė uroj pėr jetė TĖ SHKUARA.

  Gjithė nektarin do ta mbledh,
  Nėpėr lule porsi bleta,
  Ta mjekoshė zemrėn tėnde,
  Me uriminu shtoftė jeta!


  Danel Cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 01-11-2010 mė 14:50

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  NĖ VĖND TĖ EPITAFIT

  “Aty ku prehesh o shpirt fisnik,
  Qė agimin e bukur s’e prite tė dalė…!
  O zemėr! ..tė lutem, mos u fik..
  Si qiri i ndezur, ngadalė…”
  ……………………………………….
  Njė varr i thjeshtė, me pllakė mermeri
  E gdhėndur...njė citat lamtumire...!
  Me kujdes te koka mbolla,
  Njė bli tė bukur, n’shėnjė dashurie.

  Gjithmonė e heshtur ajo pllakė e bardhė...
  Kalojnė stinėt...dimėr...beharė...
  E bliri rritet dhe lėshonė lule...
  Me hije e lule mbulon atė varr!

  Mbi degėt e blirit shtėpinė e ngriti,
  Njė ēiftė bilbilash qė shpejt u shtuan,
  E mbushėn me kėngė e cicėrime
  E ēdo udhėtar e mbrekulluan!

  Danel Cana 11/11 2010

 5. #25
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Ti


  Ti mė bėhesh rreze shpresė
  dhe lė anėsh ēdo pengesė
  se e di ku mund tė ndodhesh
  kur pushon? Vallė ti lodhesh !

  Gjithė kėto positme qė i bėn
  janė pėr trurin qė kupton,
  s'ka randėsi pėrse dikush
  hiqet sikur nuk i shikon !

  Ec pėrpara, se kjo ėshtė rrita
  ėshtė mirėsia, ėshtė urata,
  Me kėtė ritėm qė del nė prita
  kurrė nuk mbetesh pa dhurata!

  bili
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga biligoa : 16-11-2010 mė 08:00
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #26
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  TĖ UROJ TĖ SHKUARA
  (shoqes sė forumit Bili)

  O t'i bijė e Dianės sė Bukur,
  Qė Pellazgėsh gjak buron,
  Harkun ngre e shtrirė krahun,
  Drejt tė keqes ti qėllon!

  Drejt nė zemėr pra,shėnoje...!
  Harku Dianės nuk gabonė..!
  Zhduke tė keqen me rrėnjė,
  Zemėr e mirė mbretėronė.

  Vesėn mbledhur pak nga pakė,
  Nėpėr gjethe tė bleruara,
  Ta dėrgoj, ta kesh ilaē,
  Tė uroj pėr jetė TĖ SHKUARA.

  Gjithė nektarin do ta mbledh,
  Nėpėr lule porsi bleta,
  Ta mjekoshė zemrėn tėnde,
  Me uriminu shtoftė jeta!


  Danel Cana
  U mallengjeva jo vetem per faktin qe eshte nje poezi e bukur, por me qenka
  kushtuar.
  Poezite jan per shpirtin kalori te domosdoshme dhe te pazevendesueshme, shum suksese, dhe lum si ju sa shpirtra ushqeni e rigjeneroni.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  Citim Postuar mė parė nga biligoa Lexo Postimin

  Ti mė bėhesh rreze shpresė
  dhe lė anėsh ēdo pengesė
  se e di ku mund tė ndodhesh
  kur pushon? Vallė ti lodhesh !

  Gjithė kėto positme qė i bėn
  janė pėr trurin qė kupton,
  s'ka randėsi pėrse dikush
  hiqet sikur nuk i shikon !

  Ec pėrpara, se kjo ėshtė rrita
  ėshtė mirėsia, ėshtė urata,
  Me kėtė ritėm qė del nė prita
  kurrė nuk mbetesh pa dhurata!


  bili
  Faleminderit shumė Bili! Dhurata mė e mirė pėr mua ėshtė mirnjohja qė ti mė jep,kur them TI- mos mė keqkupto...thjeshtėsia me tė cilėn fletė,ėshtė pėrsosmėria mė e pa arritshme nga asnjė art.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  POPULLI PAGUAN

  Ku ta dinte Noli
  Se do vij njė ditė...,
  Budallenjt e kombit,
  Tė dilnin nė dritė...!

  Po ta kish mėsuar,
  Do bėhej i marrė,
  Me gjuhėn e popullit
  T’i quante Gomarė!

  Kohėt kanė ndryshuar,
  Noli ynė i madh...
  Politika bėhet...
  ...edhe me samar!

  Kap pėr fyti popullin,
  Le tė thonė kusar...
  Shtėrngoje sa mundesh,
  Nxirre nė Pazar...

  Futja thikėn thellė,
  Sa ti vejė nė kockė,
  Shiti sa tė mundesh
  Dhe varrin pėr kokė...!

  Ai prapė tė falet,
  Prapė pėr ty voton,
  Ėshtė...apo hiqet?
  Lakun se shikon?

  Eh more popull,
  Kush tė bėn derman?
  Nė krye tė vėndit
  Ke ca Ballaban...

  Nga hajdut qė ishin,
  U gdhinė pashallarė!
  Pall e tyre e larė,
  E gjitha nė ar...!

  Grijnė e bėjnė dėrmėn,
  Mė tė katėr anė...
  S’janė dhe aq tė zotė,
  Me t’jerėt s’ua mban..!

  Pa tė tundin kėmbėt,
  Greku apo Sėrbi,
  Ndryshojnė ēerenė,
  Nuk i mban as vėndi!

  Mblidhen kokė mė kokė...
  Vetėm mos e thuaj...!
  Populli e ka fajin...
  Ai ta paguaj.......!

  Danel Cana 23/11/2010

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  ĖNDĖRR E ĒUDITSHME

  ...nė ėndėrr shikoja..."tė dy nė njė lumė...
  Herė mė hidhje ujė...herė tė lagia unė.
  Bulėzat e ujit ngrinin mi qerpikė..."
  Eh...ėndėrr e bukur, dale dhe njėēikė!

  "...poshtė nėpėr valė tė dyve na merrte,
  Lum i dashurisė pa halle e derte.
  Shtohej dhe meraku, si valėt me shkumė,
  Mos mė ftohesh Ti...mos tė ftohem Unė!"

  ...ėndėrr!..kaq mbaj mėndė, i lumtur unė isha,
  Ndieja se mė donin..kė tė doja... kisha...!
  ...tė puthja nė buzė...oh sa kisha mall...
  ...ėndėrr e ēuditshme...kthehu si mė parė.

  Danel Cana - gusht -2010.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  BURIM DASHURIE

  Ēeli manushaqja, ēeli edhe dardha,
  Molla, si njė nuse, u vesh nė tė bardha!
  Lulet e bajames rezja pėrkėdheli,
  Vesa porsi loti, mbi petale mbeti!

  Nė dritare rrije, me vėshtrimin tretur,
  Faqja jote e bardhė, si bor e pa shkelur!
  E thėllėz e malit do ta kish zili,
  Gjithė atė nur qė kish rėn mbi ty!

  Mė shikoje mua dhe unė tė shikoja,
  Fjalė tė pa thėna doja tė tė thoja,
  Nga ata dy sy, buron dashuri,
  Sa shumė i dua, duam edhe ti!


  Danel Cana


  Zakyntos 06/12/2010

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  - SHQETĖSIM

  Njė natė me shi e vetėtima,
  Xhamat e dritares dridhen,
  I shqetėsuar, gjumi mė del,
  Bredharakja mėndje s’mblidhet!

  Mendoj ilaēin e shpirtit...,
  Tė dashurėn, merak e kam...!
  Tani qė na ndan largėsia...!
  Po flen...a ftohtė ka!

  Danel Cana 08/12/10

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  DASHURONI SI POETĖT

  Ne... poetėt bėjmė ēudira,
  Hėnėn, Diellin mbajmė nė duar!
  I bėjmė vargje nėpėr vjersha,
  ...I bėjmė kėngė pėr tė kėnduar!

  Mbledhim lulet, kudo janė...
  Nektar pimė or tungjatjeta!
  I bėjmė tufa, bėjmė kurorė!
  Mbi petale rrimė si bleta!

  Me agimet bashkė zgjuhemi,
  Edhe lumit me furi...
  Me flokėt e borės lozim,
  Bėjmė erė, bėjmė stuhi!

  Me ylberin bėjmė si duam,
  E prekim me dashuri...
  Edhe zemrės njerėzore,
  Ja veshim ngjyrat e tij!

  Dallgėt, detin kemi shokė!
  Zhytemi nė thellėsi...
  Male, fusha, oqeane...
  Gjithė globin e mbajmė nė gji!

  Nė doni tė mbretėroni.
  O njerėz, mbi kėtė botė?
  Si poetėt dashuroni,
  Grindja, lufta ėshtė e kotė.

  Danel Cana 12/12/10

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  GJUHĖS TONĖ

  Zbritėn ujqit e uritur,
  Nga pyjet e Evropes,perseri.
  Kėrkuan kulishėt, sa ishin rritur,
  ...T'i mėsonin pėr gjueti!

  Shqipen e kapėn pėr gjuhe,
  Kėtė shqerkėz tė pafaj...
  Qė u rrit, u zbukurua...
  Tani duhet qė tė vuaj!

  Se...Naimi u mbulua,
  Qė e mbrojti me aq zjarr!
  Ē'do tė thosh bilbil i kombit,
  Po tė ishte mė tė gjallė?

  Ē'do tė thoshin patriotėt,
  Ēajupi e Noli i madh?
  Kini turp tė turpėrohi,
  Mos u bėni tradhėtar!

  Gjuha shqipe ėshtė e shenjtė,
  Dhe ata qė e kėnduan,
  Kishin njė barrė me mend,
  Pėrmi libra u munduan.

  Gjuha shqipe ėshtė folur,
  Qė ditėn qė leu bota,
  Erdhi dita pėr t'u shkrojtur,
  Nuk na e dashka Evropa!

  Janė shum tė djallėzuar,
  Ndėrsen gegė edhe toskė,
  Sikur vlerat jan mohuar,
  Qė tė hahen me shoshoqnė.

  Ndalni kėtė dorė tė zezė,
  O vėllezėr shqipėtarė,
  Mos e quani nder e besė,
  Po kėrkon qė t'ju bėj varrė!

  Gjith bota nuk ish' kėshtu,
  Por me kohėn ka ndryshuar,
  Edhe gjuha po ashtu,
  Ėshtė rritur e zbukuruar.

  Danel Cana

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Postime
  4,061
  Danel, je Njesh.

  Tpershendes

  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  PĖR ZAHO KĖNGĖTARIN

  Qytet i lashtė buzė Vjosės,
  O e bukur Tepelenė!
  Burra ke nxierrė nė ēdo kohė,
  Dhe pėr pushkė dhe pėr penė!

  Burra qė e mbrojtėn vėndė,
  Ēdo pėllėmbė u bėnė bedena!
  Qė tė gdhėndėn nėpėr kėngė,
  .... Zaho Balil Tepelena!

  Kush mė mirė se ai,
  Diti ta vėrtiste penėn?
  Tė kėndoj me dashuri,
  T'a mbledh si bleta polenėn?

  Zaho,lot i brengės mbete...
  Malli qė nuk ka tė shuar!
  Nė ujė burimi u kthyen,
  Gjith kėngėt qė ke kėnduar.

  Danel Cana

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  MARAZI I MOSHĖS

  Si fllad nga malet e larta,
  Qė zbret me aromė nektari,
  Para ecen,s'kthehet mbrapa,
  Dashuria e marazi...!

  Nuk dėgjon zemėr e pa bindur,
  Nė tė sajin kapriēoze,
  Nė k'tė moshė mė nxori emėr,
  Mė dha flakė dashurore..!

  Erė e ēajit tė pa mbledhur,
  Erė e trėndelinės bėrė,
  Zbresin nga grykat e thella.
  Mė mbėshtjell, dehem i tėrė!

  Mbushur plot me cicėrima,
  Dallohet njė melodi...
  Kėngė thėllėze e bilbili,
  Shoqėruar me ēifteli!

  Na gryk e lumit freskia,
  Mbi liqen rėshket kaluar,
  E ndezur na dashuria,
  Zemra kurrė s'ka tė pushuar!

  Danel Cana

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  DIL PASHA NA VARRI

  Kini dėgjuar pėr Alinė?
  Ali pasha Tepelena
  Qė la mbrapa historinė.
  Qė se shkruan dot as pena

  Atij qė i kėndoj dhe hasmi
  " O Ali pas'a kaimeni
  S'ishte Turk, por Shqipėtarė,
  Dervenas e bir Derveni

  Dil na varri dhe njė herė
  Tė llafosesh me Helenė
  Se kėrkojnė zorrėt tona
  T'i bėjnė kukurec pėr mbrenė!

  "-Ē'kėrkon ai edepsėz...?"
  - Vjen pėrgjigja pėrtej varrit
  "- Ja kam lėnė me testamentė,
  Plakut Ismail Qemali...!

  Nuk isha pasha i huaj,
  Por nė tokat atėrore.
  Sikur kockė gjuha tė bluaj,
  S'trėmbet rraca Arbėrore!"

  Danel cana 21/02/2011

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  SI VAJZĖ E VĖNDIT NUK KA..!

  Vajza shqipėtare,
  krijes e pa faj,
  Edhe rrugėt e gjithė botės
  i lave nė vaj!
  Zemra s'do tė dijė,
  ajo dashuron,
  Atė djal tė vėndit tėnd
  qė larg emigron.
  Kaluan shum kohė,
  vitet numuron,
  Pa njė lajm, e pa njė letėr,
  pa njė telefon!
  Ėshtė gjallė, apo ka humbur..?
  a mė s' dashuron....?
  Shikon gjith kėto,
  e nė vaj shpėrthen;
  - Ah moj ti katilja jetė,
  rininė prap s'ma kthenė!
  "...dhe nė ėndėrr shihte,
  djalin me avion...!
  Sikur vinte, e i binte,
  vajzės njė kurorė...!
  Tė dy bashkė fluturonin
  mbi malet me borė!
  ...Asnjė lule s'po shikonte
  t'a merrte nė dorė!
  T'a mbante nė gji'n e ngrohtė
  lulen plot aromė!
  ...Ta puthte, ta pėrkėdhelte,
  oh sa kishte mall..!"
  Vetmia e kish mbėshtjellė..,
  ėndėrr kishte parė!
  Natė e ditė rri e zgjuar,
  prapė shpėrthen nė vaj!
  Ku i gjente ata lotė
  shpirti i pa faj!
  Mos e lini vajzėn...,
  vetėm e tė shkretė,
  Si vajza e vėndit tėnd
  s'ka tjetėr nė jetė.

  Danel Cana 22/02/2011
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 22-02-2011 mė 11:12

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  JETA E FSHATIT PO NDRYSHON

  Kthehen njerzit na kurbeti,
  edhe jeta gjallėron!
  Dikush vete nėpėr ara,
  dikush bagėtinė shikon!
  Ēdo shtėpi me ujė tė pijshėm,
  rruga me asfalt po shkon!
  Dikush nxierr nė punė traktorin,
  dikush makinėn ngarkon!
  Ēobani nxierr bagėtinė,
  nėpėr male ē'i veronė!
  Shkojnė ku janė ngritur stanet,
  gjithė natyra jeshilon!
  Mbushur zile e kėmborė,
  cjap- bardhoshi ē'i pėrēon!
  Ēobani u shkon nė ballė,
  qen'- larushi pranė qėndron!
  Tė dalė t'a presi nė shtrungė,
  tė shoqen merr telefon!
  Kush punon vėndin e tijė,
  edhe jetėn e gėzon!

  Danel Cana 23/02/20011

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,887
  KOT PISPILLOSESH PLAKĖ..!

  Thonė se...pleqėrinė..
  Krahasojnė me Hirrėn!
  Thashethem do jetė...
  Nuk na duan tė mirėn!

  Thonė! E kush na thėnka?
  Tė rinjtė e tė rejat...
  Por dhe pleqėria,
  I fiton betejat!

  Plakut..vetėm moshėn,
  Mos ja merr pėr bazė!
  Ta dish mirė se zemra,
  Dashuron si djalė!

  Eeh moj plaka ime...!
  Mė je bėrė si dritė!
  Vishesh, pispillosesh...
  Njėsoj si tė rinjtė!

  Def u bėfshin thinjat,
  Kur mė del pėrpara...!
  Me fustan tė shkurtėr,
  Del nėpėr mėhallė!

  Pėrmbi borėn tėnde,
  Hedh njė okė me bojė!
  ...Por jo ftohtėsinė...
  Bardhėsinė mbulojė!

  Rudhat si fsheh dotė,
  Tė bėsh ēfar tė duash!
  Kot qė pispillosesh...
  Siē tė kam, mė ruash!

  Danel Cana 25/02/2011

Faqja 2 prej 39 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •