Close
Faqja 29 prej 39 FillimFillim ... 192728293031 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 561 deri 580 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #561
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - MOS SHIKO RUDHAT

  S’i kam merak rudhat e ballit,
  kur shikohem nė pasqyrė!
  E keqja ėshtė se, dot s’ja dalim,
  nė kėtė botė tė ndyrė!

  Mua nuk mė vjen keq aspak,
  pėr rudhat qė kam nė ballė!
  Unė rrojta, pa u plaka,
  natyrishtė nuk bėhem djalė!

  Bota s’ėshtė vetėm pėr mua,
  unė veē njė grimcė e saj jam!
  Po dhe kėshtu, botėn e dua,
  askujt nė jetė borxh nuk i kam!

  Kush ėshtė njeri, nė jetė rronė,
  pėr vehte dhe pėr tė tjerė!
  Pėr tė gjithė koha shpejton,
  jeto si njė njeri me vlerė!

  Jeta kurrė s’ta humbet vlerėn,
  as mban njeri nė zinxhirė!
  Mos e nxini tė vėrtetėn,
  mjaftonė tė sillemi mirė!

  Rrudhat nė fytyrėn time,
  nuk mė prishin punė aspak!
  Botės do t’i mungoj njė qime,
  dhe nė iksha pa merak!

  Kėsaj bote i prish punė,
  mungesa e dashurisė!
  Nė poezi do gjeni shumė,
  t’ja shpėrndajmė njerėzisė!

  Njerėzia do tė fitojė,
  me durim t’a gjejė ēelėsin!
  Kur poezitė do t’i lexojė,
  nė zemėr t’a mbajė poetin!

  Ėshtė detyrė e njė poeti,
  tė mbahet mėnd si njeri!
  Vargje, kėngė, kur tė mbledhi,
  tė shpėrndajė dashuri!
  @cana

 2. #562
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ĖNDĖRRAT NUK MBILLEN

  Po tė ishte, qė ėndėrrat t’i mbillnim,
  nuk do kishte nevoj pėr shi!
  Nuk mund tė them se si do dilnin,
  po di tė them se do bėnim ēudi!

  Shpesh njerzit mendojnė ato qė s’kanė,
  t’i kishte, do donte secili nga ne!
  Po jeta nė ėndėrr, shumė nuk mbanė,
  zgjuhemi dhe veten shohim mbi dhe!

  Nga tė gjithė ėshtė e njohur shumė,
  se mendja njerėzore njėlloj nuk pret!
  O njerėz tė mirė, jetėn mos e bėj gjumė,
  mė shumė sy hapur, na do e mira jetė!

  Ēfarė t’u them njerėzve tė nxituar,
  qė sy nuk kanė, tė shohin dashurinė!
  Mendojnė se flasin me njeriun e gabuar,
  kur dikush u hap zemrėn dhe gjinė!

  Kur zemrėn t’a hapė tjetri dhe gjinė,
  do tė thotė, tė fshehtat t’i ka besuar!
  Mos mendo se nuk e meriton dashurinė,
  atėherė ti veten ke tradhėtuar!

  Kėshtu po shoh, se po ndodh nė jetė,
  njerzit me njeri tjetrin po ftohen!
  Shumė gjėra njeriu nuk arrin vėrtetė,
  ndaj me jetėn mizore tė mėsohet!

  Nė fund tė fundit, fjala qė bie,
  nė jetė ne jemi kalimtarė!
  Po jeta asgjė s’tė sjell veresie,
  ndaj ndihmo dhe tė tjerėt pėr mbarė!
  @cana

 3. #563
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - PĖR DASHURIN FAL JETĖN

  Atje ku dhėmbi nuk mė zė,
  unė nuk kam inat!
  Me mirėsjellje vėndin e lė,
  kėrkoj njė tjetėr fat!

  Atje ku dhėmbi nuk mė zė,
  nuk ėshtė rrisku im!
  Me forcė e dhunė s’bėhet asgjė,
  ajo sjell veē trishtim!

  Shoh nė jetė, kėmbėngulin kotė,
  mė vjen pėr tė vjellė!
  Askush s’e ka mbajtur dot atė,
  qė me forcė e merr!

  As mall e gjėnė, as fjalėn e thėnė,
  me forcė dot s’i merr!
  Jeta kėshilla na ka dhėnė,
  e kotė kush ėndrra tjerr!

  Mall e gjėnė dhe pasuri,
  njeriu nė jetė i shton!
  Kur nuk rron me djersė tė tij,
  tė tjerėt i mashtron!

  Kam kundėrshtarė nė jetė, e di,
  me mua nuk janė dakort!
  Gėnjeshtarė, pangopshmėri,
  nuk mban shumė kjo botė!

  Mund tė gėnjehen pėr fitim,
  kanė hipur dhe nė fron!
  Asnjė nuk bėhet mbreti im,
  kur populli s’e mbron!

  Ē’do popull e do njė udhėheqės,
  e zgjedhė dhe e nderon!
  Po kur e zgjedhin njė grushtė horrash,
  pėr popullin nuk mendon!

  Ēfarė kėrkon mor qerrata,
  kur dhėmbi nuk tė zė!
  Pasurinė pėr jetė askush s’e ka,
  vjen dita dhe e lė!

  Ajo qė e pėrjetshme ėshtė,
  tė duash dhe tė duan!
  Dashuria ėshtė pasuri,
  me forcė dot s’e pushtuan!

  Dhe dashuria e ka njė ēmim,
  s’e blen dot me kuletėn!
  Se pėr lirinė fal dashurinė,
  pėr dashurin fal jetėn!
  @cana

 4. #564
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KUR DO SHKRUAJ SHQIP

  Ilira me familjen janė nė emigrim,
  Atje ka lindur dhe gjuhėn shqipe e di!
  Shqiponja dykrenore ėshtė flamuri im,
  Ndihem krenare me flamurin kuq e zi!

  Nė shkollė mėson nė gjuhėn e vėndit ku rri,
  Kam shumė shokė, thotė, tė mėsoj dhe luaj,
  Pyet mamin, pėr gjuhėn qė flet nė shtėpi,
  Mami:- Gjuhėn shqipe kur t’a mėsoj tė shkruaj?

  Do t’a mėsosh bijė, do hapen shkolla shqipe,
  Po tė mėsosh mirė, koha do tepėrojė!
  Tė shkruash dhe lexosh ē’do mbasdite,
  Ti tė dyja gjuhėt do t’i mėsosh njėlloj!
  @cana

 5. #565
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - GJYQI I PYLLIT
  (fabula)

  Dhelprėn kurrė mos t’a besosh,
  asnjėherė s’thotė tė vėrtetėn!
  Mbyti dy pula dhe njė kaposh,
  kotė mė kot u’a mori jetėn!

  Gjyqi i pyllit do vendos,
  t’a dėnoj dhelprėn me tė holla!
  Biografinė fisit s’ja pastron dot,
  kot e ka, nuk ja fshin dot ca njolla!
  @cana

 6. #566
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KUMBARUA

  Ah kumbare, kumbarja ime,
  eja bashkė tė festojmė!
  Dhe gotėn qė kemi para,
  gjysėm plotė t’a shikojmė!

  Eja moj kumbare dashur,
  mos dėgjo se ē’thonė jashtė!
  Dhe kandilin afėr darke,
  eja qė t’a fikim bashkė!

  E thonė dhe librat e shenjtė,
  se kumbarja duhet shumė!
  Aman zoti mos e dhėntė,
  tė lėrė njė natė pa gjumė!

  E thonė dhe librat e shenjtė,
  s’jemi farefis me gjak!
  Lidhur nė respekt tė fesė,
  si libri trashė me kapak!

  Pėr ty hallexhesha ime,
  syri s’mė gėnjen gjithmonė!
  Plotė dhurata e premtime,
  ditėt jetės ja freskon!

  Besnike kumbarja ime,
  eja tė festojmė bashkė!
  Mish e verė dhe ca shikime,
  tė kalojmė barjam e pashkė!

  Sa me fat ndihet njeriu,
  kur kumbaron ka tė mirė!
  Mbyte djallin qė ke brėnda,
  nė shakullin me shėllirė!

  Eh kumbarė, s’na lė zilia,
  me shigjeta gjuan nga largė!
  Si vullkan zemėr mavria,
  godet qė tė dalė jashtė!

  Nė kishė tė fshatit kur vete,
  tė falem tek vėndi shėnjė!
  Zotit shpesh i flas me vete,
  pa kumbaro mos mė lėntė!
  @cana

 7. #567
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - BREGU DHE VALĖT

  Ti je deti pėr tė gjallėt,
  valėt e tua furtunė!
  Unė jam bregu qė pret valėt,
  i pres dhe i vė nė gjumė!

  Valė e det mė bėre mua,
  dridhet shpirti si purtekė!
  S’tė braktis dot dhe tė dua,
  rrugė e lumit ėshtė nė det!

  Njeri tjetrin s’e braktisim,
  mė do dhe tė dua shumė!
  Ditėn larg dhe natėn ngjisim,
  tė mbėshtjell, mė vė nė gjumė!

  Bregu qetė jam, qė pres valėt,
  valėt e bardha me shkumė!
  Kjo ėshtė jeta pėr tė gjallėt,
  na mban zgjuar dhe nė gjumė!
  @cana

 8. #568
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DJEMTĖ E JUGUT

  Djemtė e jugut tė Shqipėrisė,
  krenari e atdhetarisė!
  Lum nėna qė u dha sisė,
  levendė tė dashurisė!

  Nga bregdeti nė Tomorr,
  fushat dhe malet me borė!
  Pėr gjithė djemtė do kėndoj,
  t’a japin zemrėn nė dorė!

  Nė dorė zemrėn t’a japin,
  tė qytetit dhe tė fshatit!
  Si sorkadh e hedhin ēapin,
  dritė dashuris i japin!

  Myzeqe e labėrinė,
  nga lindja nė perėndimė!
  Janė djemt e vėndit tim,
  na e shtojnė krenarinė!
  @cana

 9. #569
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KOHA PĖR KOMBIN

  Pėr Gjergj Kastriotin shumė shtete thanė:
  - "Sa keq, mėkat qė s'ishte joni"!
  U hodhėn nė luftė kundėr kombit shqiptar
  dhe Gjergjin nga kali t'a rrėzonin!

  Me llėrėt pėrveshur gjitonėt tanė,
  historinė deshėn t’a ndryshonin!
  Pėr pesqind vjet kandilin e shuanė
  dhe bėmat e Gjergjit mohonin!

  Por bota nuk paska vetėm dy sy,
  natyra ka falur dhe njė tė tretė!
  Pa pyetur kush ishim ne tė dy,
  shėnim e mbante ē’do tė vėrtetė!

  Dhe koha erdhi dhe erdhi e mbarė,
  tė vėrtetat nė dritė tė dalin!
  Kohė me diell pėr kombin shqiptar,
  ortekun historik nuk mund t’a ndalin!
  @cana

 10. #570
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - GOMARI DHE KALI
  (fabula)
  Gomari dhe Kali kėsaj radhe,
  njihen nė rrjetet sociale!
  Meqėnėse kishin internet,
  filluan bisedėn tė qetė!

  Ja fillon Kali i pari:
  - E kishim mė mirė samarin!
  Sot kanė shpikur ca pajtonė,
  na lidhin dymbėdhjet orė!

  Nuk mė dashka fare fati,
  i griva patkonjtė asfaltit!
  Po ti mik andej si shkon,
  mirė a keq, a nuk tregon?

  Flet Gomari, gjithė ofshamė:
  - Ēfarė tė them dhe mirė nuk jam!
  Nuk mė mban njeri pėr dore,
  po, mė mbytėn me dashnore!

  Pela, Lopė dhe Gomarica,
  nė radhė rrinė, presin pėrdita!
  Gomaricat vetė e dredhin,
  pa, kanė filluar dhe i mjelin!

  Qumėshtin e tyre pa shkumė,
  njerzit e pėlqekan shumė!
  Palee..dėgjova njė herė,
  ēmimi shkoka nė stratosferė!

  Dėgjon Kali dhe kokėn tund...
  - Thashė se vuaja vetėm unė!
  Kėshtu mė mėrzisin mua,
  nuk kullos ashtu si dua!
  @cana

 11. #571
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DITURIA PĖR MBI GURĖ

  Kohė e trazuar, botė e trazuar,
  e xhveshėn pa vlerė ca teori!
  Kohėn e artė e kanė harruar,
  kur bota studionte nė ILIRI!

  Njerzit do merrnin rrugėn e gjatė,
  kush donte tė merrte ca dituri!
  Kaluar a nė kėmbė ditė dhe natė,
  udhėtonin pėr tek vėndi mitologji!

  Pėr vėndin qė shumė kishin dėgjuar,
  ku Zeusi kryezot bėnte mrekulli!
  Titanėt kishte mbyllur nė Tartar,
  nga malet Keraune gjuante pėrsėri!

  Aty mėsoje jo vetėm artin e luftės,
  armikun t’a pėrballoje me mjeshtėri!
  Ky vend mėsonte dhe artin e sė bukurės,
  tė shprehjes dhe fjalės plotė dituri!

  Dritėn e lirisė kudo shpėrndau,
  s’e mendoj qė do ngriheshin kundėr tij!
  Xhelozia, pangopėsia, botėn e vrau,
  njerėzimi u armatos me pabesi!

  Bij tė njė gjaku shpėrndarė nga ēdo anė,
  tė zhytur nė vese e poshtėrsi!
  U ngritėn si me Zeusin, barbarėt titanė,
  shkatėrruan ēfarė lulėzoj nė vend tė tij!

  Thonė se koha shėron ēdo plagė,
  por lė njė shėnjė qė s’ikėn kurrė!
  Tė mėnēurit u kthyen tė mėsojnė prapė,
  diturinė e tė parėve pėrmbi gurė!
  @cana

 12. #572
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  QENTĖ DASHNORĖ
  (fabula pėr tė rritur)

  Qen i zi dhe laraman,
  me hum-hum, e me ham-ham,
  gjithė sekretet i treguanė!

  Hidhej dridhej qen i zi:
  - Jam i lumtur, unė e di,
  se kam rėnė nė dashuri!

  Laramani sytė i hap,
  me cilėn, thuana me vrap?
  Qė tė shkoj dhe unė t’a kap!

  Ah mor shoku laraman,
  nuk e di se ē’po mė ngjan,
  me pronaren qė mė mban!

  I heq rrobat edhe rri,
  unė tė gjithėn e lėpij,
  pastaj bėjmė dashuri!

  - Pse nuk thua, kam gabuar?
  Rracėn tonė ke tradhėtuar,
  Buēe duhet dashuruar!

  - Mbaj pėr vehte pėr sa the,
  njerzit dinė mė shumė nga ne,
  ka ardhur njė kohė e re!

  Kohė e re dhe sipas radhės,
  mė duket do lė pasardhės,
  t’i shikoj lezetin farės!
  @cana

 13. #573
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NGA TĖ RRITURIT FITOJMĖ

  Jam njė djalė, qė shumė premtoj,
  mezi pres nė shkollė tė shkoj,
  se shumė dua tė mėsoj,
  jetėn time t’a ndryshoj!

  Bashkė me motrėn mė tė vogėl,
  duam t’a ndryshojmė botėn,
  tė ndjekim hapin e kohės,
  tė mbrojmė klimėn dhe tokėn!

  Gjyshėrit ne shpesh i pyesim,
  i dėgjojmė dhe n’a mbėshtesin,
  ē’do ditė ne i pėrshėndesim,
  mė tė dashur pėr ne mbesin!

  Gjyshja shpesh ne n’a tregon,
  si bėnin nė kohėn tonė,
  s’kish tablet dhe telefonė,
  as makina pėr nė shkollė!

  “Nuk e imagjinoni dotė,
  sa tė lumtur ini sotė,
  mos e shkoni kohėn kotė,
  t’i dilni vehtes pėr zot!

  Tė ardhmen nuk e imagjinoni,
  prandaj duhet tė mėsoni,
  tė lirė dhe krenar tė rroni,
  prindėrit gjithmonė t’i dėgjoni”!

  Kėshtu gjyshėrit kėshillojnė,
  ne tė vegjlit t’i dėgjojmė,
  t’i duam, t’i respektojmė,
  vetėm tė mira fitojmė!
  @cana

 14. #574
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NUSE ZOĒKA
  (fabula)
  Pata me Patokun ishin ftuar nė dasėm,
  pula pikaloshe martonte tė bijėn!
  Gjel kokoshi mburrej, shumė e kishte dashur,
  flitej, se qė herėt e kish bėrė tė tijėn!

  Pa filloj ahengu, u mblodhėn tė gjitha,
  gjelat aty pranė kėndonin mė shumė!
  Pula edhe zoēka, rosa edhe biba!
  macet dhe kotelet i vunė nė gjumė!

  Pula kuqaloshe dasmorėt qeraste,
  e filloj me grurė dhe misėr tė thatė!
  Ishte shėmbullore nė tė tilla raste,
  dhe mishi pėr dasėm nga njė mizė nė pjatė!

  Zogut kanarinė qejfi i kish mbetur,
  se nė kėtė dasėm, nuk e kishin ftuar!
  Tjetėr kėngėtarė pula kishte gjetur,
  kaposh mburraveci kish pėr tė kėnduar!

  Kaposhi krekosej me zėrin e ngjirur,
  ēirreshin, bėrtisnin, u dukej kėndonin!
  Patat edhe bibat, veshėt kishin mbyllur,
  bėnin se kėrcenin, paksa fluturonin!

  Eh ē’dasėm qė doli, festė e pa parė,
  dasmorėt u ngopėn me misėr dhe grurė!
  Zoēka doli nuse gjithė pėndė bardhė,
  nuse kaq e bukur s’ishte parė kurrė!
  @cana

 15. #575
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SYRI I PA GJUMĖ

  Ndalonė dhe njė penė,
  njė dorė nuk shkruan mė!
  Zemėr e Arben Dukės,
  nga sotė s’punon mė!

  Mbyll sytė Arben Duka,
  sotė e pėrgjithmonė!
  U lodh zemėr e tij,
  por emri jeton!

  Emri i Arben Dukės,
  nuk do shuhet kurrė!
  Dashurisė, sė bukurės,
  i kėndoj si burrė!

  I kėndoj atdheut,
  nėnės Shqipėri!
  Kush pėrveē poetit,
  plagėn thellė ja di!

  Qaje Shqipėri,
  Arbenin e ndjerė!
  Kurrė s’ta uli kokėn,
  tė mbajti si vlerė!

  Flamurin e kombit,
  edhe kėtė tokė!
  I kishte me mburrje,
  kurorė mbi kokė!

  Bėja nderin birit,
  bilbilit tė rrallė!
  Sot lotėt nuk shterin,
  buza na ėshtė tharė!

  Fli i qetė Arben,
  se u lodhe shumė!
  Mbajte pėr atdhenė,
  syrin tė pa gjumė!
  @cana

 16. #576
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - THĖLLĖZĖ TOMORRI

  Ē’ka pritur bandilli, qė mė parė s’tė mori,
  thėllėzė e Beratit, zbritur nga Tomorri!
  Pėr nė qytet zbrisje, me njė pelė pėr dore,
  faqe e buzė tė kuqe, larė me ujė bore!

  Syrin rrush tė zi, vetullėn pėrthyer,
  ah bilbil i malit si s’tė ka rrėmbyer!
  Kjo rrėzė e Tomorrit, malit mė tė mirė,
  s’ka vetėm thėllėza por edhe bilbilė!
  @cana

 17. #577
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - MBETESH KAPEDAN

  Ah more Arben Duka, ē’bėre njė gabim,
  na le pas ca ujqėr qė vendin e grinė!
  Kthehu prapė tė lutem, kthehu dhe njė herė,
  po s’i deshe pranė, ēoji dhe nė ferr!

  Ah mor Arben Duka, qė u bėre gurė,
  o mos kishe lerė, o mos vdisje kurrė!
  Sapo ktheve krahėt, njė furtunė u ngrit,
  ata qė sė gjalli tė kishin bėrė pritė!

  Ata qė sė gjalli, u preke damarė,
  s’i le qė kėtij vėndi t’i bėnin varrė!
  Pena jote gjallė nuk i lejopj kurrė,
  t’a kthenin gėrmallė, gurin pėr mbi gurė!

  Ti me penėn tėnde historinė e ndrite,
  dėnove dhe talle qeverinė fashiste!
  Po bijtė e fashizmit, ē’qenė bashkpuntorė,
  pa pikė turpi mburren me flamur nė dorė!

  Ėshtė koha qė plehrat kanė mbuluar dhenė,
  njė ditė do pastrohet, s’kanė ku tė venė!
  Ti deshe t’a shkulje tė keqen me rrėnjė,
  ndaj gjithmonė i mburre vlerat vėndit tėnė!

  Kohėn qė jetove ishe kapedanė,
  po mizat e kohės tė qetė s’tė lanė!
  Tani qė mbi vete ke dy metra dhe,
  mizat e tėrbuara vėrsulen tek ne!

  Nuk mėrzitem fare, ti prehu i qetė,
  koha do tė ēmojė se kishe tė drejtė!
  Fashizmi ringjallur e bėri tė vetin,
  ne pėr vėndin tonė do mbajmė amanetin!
  @cana

 18. #578
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - MAJMUNI KOKĖPOSHTĖ
  (fabula)
  Njė majmun javėn e shkuar,
  kokėposhtė rrinte menduar!
  Pesė gjuhė kishte mėsuar,
  nga tjerėt rrinte larguar!

  Bota i dukej ca bosh,
  tek mendohej kokėposhtė!
  Kėta majmunėt janė kodoshė,
  mė dembela s’gjen nė botė!

  Unė kotė paskam humbur,
  nė botėn e tyre ēthurur!
  Veē tė hanė dhe tė bėrtasin,
  asnjė gjuhė tė huaj s’flasin!

  Mbi njė degė ketrri e ndjek,
  ajo qė the ėshtė e vėrtetė!
  Mbetėn duke kacavjerrur,
  tė gjithė mė duket kanė rrjedhur!
  @cana

 19. #579
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  DASHURI E MERITUAR

  Ėshtė njė zjarr i pa shuar,
  Dashuri e merituar!
  Tė kam nė zemėr tė shkruar,
  O burim i pa shteruar!

  O Ylli qė mė mban zgjuar,
  O zemėr e pėrvėluar!
  Trėndafil me vesė mbuluar,
  Tė, tė mbaj gjithmon nė duar!
  Refren:
  Me more pėr qafe,
  Ndjeje lumturi,
  Tė shoh ata sy,
  Pėrgjithmon me ty!

 20. #580
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  LAMTUMIRĖ ADI

  Ditė e ftohtė Janari,
  datė shtatėmbėdhjet,
  n'a la Adriani,
  iku nga kjo jetė!

  Krejt pa pritur iku,
  nė hidhėrim na la,
  thellė hyri thika,
  i treti vėlla!

  Shpejt e mori vdekja,
  nuk pyeti pėr moshė,
  tre vajzat e tij,
  nuk durojnė dot!

  Nėna shamizezė,
  kė tė qaj mė parė,
  Altinin, Arbenin,
  a ty Adrian!

  Pėr gjithė sa le pas,
  themi veē durim,
  dhe nė shpirt gjithmonė,
  tė ruajnė si kujtim!

  Lamtumirė i dashur,
  nipi im i parė,
  tė kemi nė zemėr,
  sa tė jemi gjallė!
  @cana

Faqja 29 prej 39 FillimFillim ... 192728293031 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •