Close
Faqja 20 prej 39 FillimFillim ... 10181920212230 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 400 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #381
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NA KĖNDO O PLAK

  Kėndo ti, o plak i ēthurur,
  Pėr ēdo fjalė njė ah, dėgjoj!
  Dashurinė e pėrvėluar,
  Kush e bleu, kush pagoi!
  Nė kėtė botė tė verbėr,
  Ēthurja jote s’bje nė sy,
  Nė kėtė botė mbeturinė,
  Ēthurja jote ėshtė flori.
  Kush e bleu dashurinė?
  Me flori, para tė thata!
  Bleu ndienjėn, ah, se mbajti,
  U largua, siē ikėn nata.
  Bleu ėndrrat, ah, su panė,
  S’qėndruan nė xhepin e vjetėr,
  Bleu shpirtin, ah, ēu gris,
  E flaku si njė copė letėr.
  * * *
  Kėngė na kėndo o plak,
  Preki telat e tendosur!
  Kur i prek, gishtat e tharė,
  Del njė tingull i flamosur!
  Kush e ndjeu, u ndodh pranė,
  Mu nė shpirt tė bėn njė “krrak”!
  Po ti nxirre zėrin tėnd,
  Dhe kėndo...Kėndo o plak!
  Njė nga njė tregoi tė gjitha,
  Kėngėt e tua me merak!
  Se ku lind dashuria,
  Se ku rritet e merr flak...
  E mbyllur dhe e dėnuar,
  Ajo kurrė nuk u plak...
  Ndaj tė them, o plak me huqe,
  Ē’tė shikojmė rrudhat e tua!
  Do tė mbulosh dashurinė,
  Dashurinė, qė fle zbuluar!
  * * *
  Nxirre zėrin plak i gjorė,
  Me ngadalė, siē hedh dhe hapin,
  Thua bleve dashurinė...
  Me para blihet krevati.
  Ē’thotė bota pėr kėngėn tėnde?
  Eh, na doli njė qejfli...
  Se, gjithė bota na u dredhka,
  Rrethė njė boshti, dashuri!
  Kėtė kėrkon tė tregosh,
  O plak, me kėngėt e tua!
  Por, mė kot, se ėshtė njė moshė,
  As e merr...As e jep hua!
  Ndaj unė drejt tė shoh nė sy,
  Tė shikoj kur gojėn hap...
  Kur gjuha lėviz ngadalė,
  Nė dhėmbėt e tu tė rrallė.
  Shikoj rrudhat e thelluara,
  Pėrmbi ball, me dorė i fshin,
  Luan notat e njė kėnge,
  Sikur preket njė violinė.
  * * *
  Pėrmbi kokė, floku i bardhė,
  Si bora nė maja malesh!
  Gjithė ujin e borės shkrirė,
  Gjithė malet nė gji e mbajnė.
  Nga burimet jashtė e nxjerrin,
  Si ato kėngėt mė ngjajnė!
  O plak, mos kėndo pėr vete,
  Buro, shuama kėtė etje...
  Etja e femrės s’mu shua,
  Tė mė duan edhe ti dua!
  Ngritur kanė folenė tek mua,
  Vdektė kush s’u dashurua!
  Mos e paftė diellin kur ndrinė,
  Kush se deshi dashurinė!
  Kush shpirtin shiti me pare,
  Mos e paftė diellin fare!
  Se bota nga kjo ka dalė,
  Dashuria ėshtė farė...
  Qė e mbjellin thellė nė zemėr,
  Digjet burri pėr njė femėr!
  Digjet femra pėr njė burrė,
  Dhe kėshtu, bota s’vdes kurrė!
  * * *
  O ti plak, kėndo, tregona,
  Kėngėt e shpirtit burojnė…
  Themi ne, nga anėt tona,
  “ Tek ka rrjedhur, do pikojė”!
  Ku ėshtė ngjizur dashuria,
  Jo, ti mos kėrko urrejtje!
  Se me besė vėndet e mija,
  I rrinė mikut lepe-peqe.
  Mė pranė eja, jo larguar,
  A nuk rron pėr tė treguar?
  Fillo dhe tregoj rinisė,
  Sekretet e dashurisė.
  Thuaju se ska sekrete,
  Pėr tė tjerė dhe as pėr vete,
  Kur ta falin, kur e fal,
  Hyn nė shpirt e tė mban gjallė.
  Pa le tė thotė rinia:
  “U tėrbua pleqėria”!
  Atė asgjė se tėrbon...
  Veēse rron e na tregon.
  Mos e braktis asnjėherė,
  Nga ajo ne kemi lerė!
  * * *
  @cana

 2. #382
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DHE MENDJA TĖ LE

  Dikur, para shumė kohėsh, nė njė fshat thanė:
  - “E shkreta...E re...E bukur...dhe mend e lanė!”
  Njerėzia qė vinin, ngushėllonin Aganė:
  - “ ...Po ē’pati...E mirė...E bukur...Pse e lanė?
  Dalldisi e gjora, dashuroi fukaranė!”
  * * *
  Agai i fshatit njė vajzė kishte,
  E bukur, flokėartė, e brishtė…
  I nxirrte, i mbyllte kecėrrit e saj,
  Dhe luante, kėrcente, me ta ēdo ditė.
  Kishte Agai plotė, lopė, dhi e dhen,
  Qe, kuaj, gomarė, mushka e qen.
  Katėr ēobanė mbante, njeri djalė i ri.
  Tė njėzet e pesat, sapo i rrėmben.
  * * *
  Vajza e rritur, nė moshė nuse tė shkonte,
  Sa herė me kecat, a me shqerrat lozte,
  Aq herė ēobanin vjedhurazi shikonte.
  Po, edhe ēobani, nuk ja hiqte sytė,
  Si vajza rritej dhe zbukurohej pėrditė.
  Shumė vite qė shėrbente nė atė derė,
  Djali dhe vajza bashkė ishin rritur.
  Dajli, tek stani e ftoi njė herė,
  Ku puthjen e parė mori pa pritur.
  * * *
  Atė ēast askush nuk e harroi,
  Atė ēast qė jetėn e ndryshoi,
  Me duar gjithė trupin ja lėmoi,
  Me shargun e ngrohtė e mbuloi.
  Dhe shpirti njomzak..Oh, rėnkoi,
  Dhe djalin me puthje e mbuloi.
  E gjora nga duart kur u ēlirua,
  Jeta mė shumė ju ėmbėlsua,
  Nė dritė tė diellit u betua,
  Se do ta dua, e dua, ta dua.
  * * *
  Ato ēaste, tė dy shumė betime bėnė,
  Qė dashurinė me kaq tė mos e lėnė.
  Dhe vajza shumė e lumturuar,
  Nė vesh tė jėmės i ka treguar.
  Se dashuria i kishte lulėzuar!
  E gjora, si duroi atė furtunė,
  Babai, nė vend tė urimit, rrėmbeu hunė.
  Ah si nuk doli ai shpirt, moj e gjorė,
  Vajza ti pėrgjėrohet natės,
  Babai se ndalte atė dorė,
  Qėllonte me bishtin e spatės.
  Gjysėm tė vdekur e mbylli nė dhomė.
  * * *
  Djalit i ngriti kurth nė tė aguar,
  I ēoi peshqesh njė kriminel tė paguar,
  Ta niste “peshqesh” tė paketuar.
  Po djali e ndjeu qė largė rrezikun,
  E priti me nderime mikun,
  Nga duart ja hoqi “belēikun”.
  Agait i vajti nė derė,
  Po hasi “belēik” tė tjerė.
  Nuk donte grua me pahirė,
  Ndaj atė ēast i tha lamtumirė.
  E gjora vajzė, nuk qe e thėnė,
  Qė fukaranė ta merrte pėr burrė!
  Ndaj mbeti dhe mendja e ka lėnė,
  Vendosi, nuk u martua kurrė!
  @cana

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  MOLLA DHE BARĒEVANI
  (fabula)
  Njė mollė, njė herė,
  Vuante nga njė ferrė,
  Qė kish mbirė pranė saj,
  Frymėn do ti marrė!
  Barēevani i ri,
  S’po i jep rėndėsi!
  Njė vit si sot,
  Molla u mbush plot,
  Me aromėn josh,
  Ja ku jamė, thosh!
  Barēevani i ri,
  Tėrhoqi njė degė,
  Tė merrte njė mollė,
  Por e shpoi ferra,
  I gjakosi dorė!
  “Ah mollė, gjeē belanė”,
  Shau barēevani.
  “Nė do mollė tė ėmbla,
  Tė shėrojnė me erė,
  Preje atė ferrė,
  Qė frymėn mė merr”!
  ...Ju pėrgjigj molla,
  Mos shaj tjetėr herė!
  * * *
  - Fabula-partiake

  Nė Parti, Gomarin e muar,
  Dhe njė post tė mir i dhanė,
  Qė bota ta thoshin njė fjalė!
  Partia pranon edhe Gomarė!
  @cana

 4. #384
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  SI MISHI ME THUA

  Uauu pėr ty, uauu pėr mua,
  Ēudi na rrėmbeu tė dyve...
  Fustani ngritur nė krua,
  S'desha tu besoja syve!

  - Uauu mami, qė s’tė pashė!
  Ku ishe fshehur, mė the!
  - Mos u tremb zemėr, tė thashė...
  - Uauu qyqja, si mė pe!

  Faqet shpejt ngjyrė ndryshuan,
  Flokėt ngritur lart, si kashtė...
  Nuk i pe enėt nė krua,
  Mbushur, sa po derdhej jashtė!

  Qė se dije, u kuptua,
  Qė tė vija fare pranė!
  Buzėn putha i malluar,
  Nga syri dy lot tė ranė!

  Putha prapė buzėt qė ngrohin,
  Ti e di qė unė tė dua…!
  - Mos mė qafsh se do na shohin,
  Ty stė dinė, mė njohin mua.

  Ndrojtja jote mė pėlqen,
  Prandaj dhe tė dua shumė!
  - Prindėve si do tu them?
  Mirė vėllai, s’ma prish kurrė!

  Ti mos fol, flas unė pėr ty,
  Babait, nėnės dhe vėllait,
  Do tu them, pėr kėta sy,
  Vajzėn pranė gjirit ta mbaj!

  Sa tė rroj dhe tė kem jetėn,
  Tjetėr dashuri nuk dua!
  Nuk do ta lė kurrė vetėm,
  Ngjitur, si mishi me thua!

  Besoni, e kam pėr zemėr,
  Vajzėn tuaj dua shumė...
  Fjala burrit i jep emėr,
  Ndryshe shkoj mbytem nė lumė!

  Eh mendja mu turbullua,
  Sikur s’kishte tjetėr femėr!
  C’mu pėrgjigje pėrqafuar:
  - Fjalėn ty ta jap me zemėr!

  Dashuria bashkon njerzit,
  Mos e merr jetėn me frikė!
  Si pėr djalin dhe pėr vajzėn,
  Ėshtė momenti magjik...!
  @cana

 5. #385
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DHEU DO NA TRETĖ

  Kush mė do sa jamė nė jetė,
  Si lulet behari!
  Kur tė jem nė gropė thellė,
  Mė do guri i varrit.

  Nuk kamė qenė, dhe kurrė s’do jem,
  Adap pėr politikė,
  Por kush mė del kundėr atdheut,
  Nuk mė bėn dot mik!

  Tė jesh politikan nė jetė,
  Duhet tė bėsh karrierė,
  E, unė veē vjersha shkruaj,
  Ato me qejf i tjerr!

  Politikan i mirė ėshtė,
  Tė marė dhe japė mendim.
  Ta dojė popullin dhe ta ēojė,
  Pėrpara vendin tim.

  Atėherė dhe unė do ta nderoj,
  Dhe vjerrsha do ti thur.
  Tani unė vetėm kritikoj,
  Se su kėnaqa kurrė!


  Thashė se s’jam politikan,
  Po shumė e nderoj!
  Se edhe vezė nuk bėj dotė,
  Por di qė ti shijoj!

  Politika ėshtė shkencė,
  Bijė e filozofisė.
  Ta ushtrojnė, duhet ta dinė,
  Dhe bijtė e Shqipėrisė.

  Nuk mjafton vetėm tė dish,
  Duhet ta duash vendė!
  Se nė popull mbetesh njė hiē,
  Ajo ėshtė “sport i rėndė”!

  Prandaj dhe populli i ēmonė,
  E bėnė, a se bėn dot!
  Po kur ti vjedh edhe mashtron,
  Tė thotė se je idjot!

  Dhe po ta vuri etiketėn,
  Rrezik se e heq prapė!
  E keqja pas ty do tė ndjek,
  Gjithė jetėn, me vrap!

  Vendi ėshtė pėr gjithė popullin,
  Nuk ėshtė pėr njė e dy!
  Kombi duhet tė jetė i lumtur,
  Ka shumė pasuri.

  Tė gjithė kėtė jetė gėzojmė,
  Tjetėr jetė s’na pret!
  Kur sytė ti mbyllim, do na harrojnė,
  Dheu do na tret!
  @cana

 6. #386
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  POPULLI S’DO KALBĖSIRA
  Bashkia prishi teatrin,
  Zėrat kundėr s’i dėgjon!
  Nga shtrati ngrihet Monika,
  Mbi gėrmadha po vajton!

  Ē’bėni more plangėprishės,
  Kjo gėrmadhė na u desh!
  Qeverin pėr ta gremisur,
  Ndryshe si do dal nė shesh!

  Personalisht nuk kamė,
  Asgjė me ty z.Monė!
  Po me bindjet tuaja,
  Ē’i bėnė vendit tonė.

  Teatri qė u prish sot,
  Do tė bėhet njė i ri!
  Pesqind fabrika, uzina,
  Nuk mundet ti bėjė njeri!

  Do ngrihet teatėr i ri,
  Mė i mirė nga i pari,
  Kush e ndreq mbrojtjen tonė,
  Qė prishi Sali qyqari!

  Luli qė mė mburret sot,
  Lart e poshtė nėpėr podiume,
  Sa ishte vetė ministėr,
  Preu shirita pėr humbje!

  Populli sot ėshtė i bindur,
  Se e djathta nuk punon!
  E majta po qeverris,
  Edi Ramėn ē’e pengon!

  E djathta i shkatėrroi,
  Me kulturė dhe me art!
  Industrinė, shėndetėsinė,
  Ngriti kalbėsirat lart!

  Tė duash atdheun tėnd,
  Qėnka ide komuniste,
  Dhe ta shesėsh nė pazar,
  Qėnka punė demokratike!

  Kur qahesh pėr kalbėsira,
  I quan vlerė kombėtare!
  Ē’tė besoj populli ty?
  Populli s’tė qaset fare.
  @cana

 7. #387
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  KUR TĖ JESH SA UNĖ

  I shkreti se ē'heq,
  Zemėr pėrvėluar!
  S'pyet njeri pėr pleq,
  Braktisur harruar!

  Erdhi mė e keqja,
  Dhe askush se ndreq!
  Fėmijėt me teka,
  S'mendojnė pėr pleq!

  Strukur nė njė qoshe,
  Fuqitė i kanė lėnė!
  Herė duhen, herė grinden,
  Herė flenė pa ngrėnė!

  Veē njė celular,
  Nga dora se ndajnė!
  Sikur kanė gjithė botėn,
  Aty shpresat mbajnė!

  Natė e ditė ndezur,
  Nga dora se ndanin!
  Ju kujton fėmijtė,
  Kur nė krahė i mbanin!

  Edhe kur ekrani,
  Mbushet plotė me dritė,
  Nxitojnė ta hapin,
  Flasin me fėmijtė!

  - Alo, mami, babi,
  S’ju shohim, ku jeni?
  - Juve si kaloni?
  Neve mirė jemi!

  Alo, alo mami!
  Zėri i thatė vjen!
  - Shumė u vonuat,
  Na gjen, a s’na gjen!

  Do punojmė dhe pakė,
  Pėr ekonomi!
  Tė mbledhim ca para,
  Tė blejmė njė shtėpi!

  Tė rrimė edhe ca,
  Tė fitojmė mė shumė!
  Paratė na duhet,
  Tė hapim njė punė!

  Eh mor bijtė e nėnės,
  Kurrė s’mė kupton!
  Puna e kurbetit,
  Kurrė nuk mbaron!

  Kohė e keqe erdhi,
  Nė vend nuk ka punė!
  Mua do mė kuptosh,
  Kur tė jesh sa unė!

  Mbase nė kėtė moshė,
  Nuk kuptoni gjė!
  Do ta kėrkoj shpirti,
  Kur tė mos jemi mė!

  Duam sa jam gjallė,
  Dhe mė kij kujdes!
  Tė jetė i qetė shpirti,
  Mė pas, kur tė vdes!

  @cana

 8. #388
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana


  - TI MBETESH FRYMA IME

  Malli mė ka marrė, shumė mė ka marrė,
  Pėr krahinėn time, ato fshatra radhė…
  Nga lumi kulluar gjer sipėr nė mal,
  Tė kėnaqet syri, pemė, lule, bar!

  Fshaēe do t’ja marrė, njė dasėm tė bėj,
  Tė tundet qė nga themelet, pa gjum ti lė!
  Me njerzit e mi, tė ndershėm, puntor.
  Do ta zbukurojnė dasmėn, zile dhe kėmbor!

  Nė hije tė rrapit, tek burimi i ftohtė.
  Tė ulem si njė herė moti, zemra ma thotė.
  Malli mė kėputi, shumė ndiej mall,
  Ti mbetesh fryma ime, o vend i bekuar!

  Ref.
  O male me trėndelinė,
  Trebeshinė e Shėndėlli!
  Tė vi dhe njėherė tek ju,
  Tė ngre tėndėn dhe tė rri!

  @cana

 9. #389
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KOHĖ E MODERUAR

  Gjerdani qė ke nė grykė,
  Tė shtėrngoftė e mos tė mbytė.
  Bandillit i veshe sytė,
  Dashuris i bėre pritė,
  Plotė pėr plotė i mbushe gjitė!

  Shumė e re u dashurove!
  Ende nė shkollė shkoje!
  Me djalin diē' bisedoje!
  Herė larg, herė e afroje!
  Me trup dhe zemėr e doje!

  Ē'mu tėrbove moj aman !
  Me facebook dhe istagram!
  Sy e vetull dot si mbanė,
  Herė i lyen, herė i lanė !
  Dashuritė keq tė trazuanė!

  Nė shkollė kotė qė mė shkoje,
  Nga librat asgjė s’mėsoje!
  Me veturė pėr ditė mė shkoje,
  Veē celularit, asgjė s’doje!
  Liri veprimi kėrkoje!

  Pridėrve u flisje rėndė,
  Debatoje dhėmb pėr dhėmbė!
  Shtetin e ngrije nė kėmbė,
  Po tė gjuanin njė pėllėmbė!
  M.e.d.i.a, kafshonte si qėn!

  Tani koha ka ndryshuar,
  Pėrmėndėsh e ke mėsuar!
  S’jemi as pėr tė punuar,
  Quhemi “tė moderuar”
  Nga zinxhirat tė lėshuar!

  Tė zuri e mira sytė,
  Natėn e bėje ditė,
  Diskoteka pėr tė rinjtė!
  Dritat tė verbojnė sytė,
  Pije plot dhe alkolikė!

  Babai s’tė fliste dotė,
  Vinte polici nė portė!
  Shoqėria rroftė e qoftė,
  Liri nga dheu buroftė,
  Demokracia u lartėsoftė!

  Kjo qenka demokracia!
  Nė mėngjes del nga shtėpia,
  Nuk di ku tė shkon fėmija!
  Vari veten llogaria,
  Ndryshe “cėnohet” liria!

  @cana

 10. #390
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KĖTĖ MAGJI KA JETA

  Do shkoj njė ditė te Arapka,
  Botėn se duroj dot...
  Ti them, a do ta marrė nė kra...
  Fatin tė ma thotė!

  Te Arapka qė ti tregoj,
  Zemra grindet sot…
  Thotė gjė filxhani qė ta shikoj,
  Unė nuk e binda dot!

  Me zemrėn time sot jamė grindur!
  Dhe nuk do tė bindet…
  Sikur Arapka bėnė magji...
  Ti mbledh tė tėra xhindet!

  Arapkė tė keqen, ty tė besoj,
  Tė vėrtetėn thuaj!
  Se fjalėn tėnde shumė e ēmoj,
  Mė do ajo mua?

  - Ah! Tregomė, tė gjitha ēfarė ke,
  Ndryshe do shkoj nė lumė!
  - Po nuk tė deshi kėshtu si je,
  Hajde, tė dua unė!

  Se dashuria nuk ėshtė me sherr,
  Kjo ėshtė e vėrteta…
  Po nuk e mbajtėm, dikush e merr,
  Kėtė magji ka jeta!

  @cana

 11. #391
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DAMKĖN E TURPIT GĖZO

  Mallkuar qofsh ti tradhėtar, qė vendin tėnd e shan,
  Dhe natyra qė tė ka bėrė, si mostėr ty tė mban!
  Mallkuar qofsh o tradhėtar, qė gjuhėn e mohon!
  Braktis gjuhėn ku pive sisė, njė tė huaj mbronė!
  Ti tradhėtar i vendit tim, ky ėshtė dhe vendi jot!
  Atdheu pėr njerzit, ėshtė njė prind, atė se mohon dot!
  Ti o njeri, shpirtvogėl, qė rron me tradhėti,
  Pėr atdheun ca si ti, ini veē parazit!
  Atdheu qė mė pėrket mua dhe nga ku, unė vi,
  Ėshtė vendi i Zeusit bekuar, e quajtur ILIRI !
  Zeusi zot i natyrės, rrufe do tė lėshoj,
  Dhe disa minj, tė sojit tėnd, ti djegė e pėrvėloj!
  Mos mendo se koha shkoi dhe ti paske shpėtuar,
  Se dhe kėshtu si dukesh sot, ti prapė je i mallkuar!
  Nga njerzit ty askush s’tė do dhe miqtė tė shohin shtrembėr,
  Njė damkė turpi mu nė ballė, gėzon ngado, si emėr!
  Vendi, gjuha, kombi im, tė gjitha janė pasuri,
  Dhe nuk e vrasim mendjen fare, pėr ca armiq si ti!
  Kombi shqiptar ka bėrė epokė, se fsheh dot historinė,
  Tė tillė armiq ka ndeshur plot, se hodh’ dot nė greminė!
  Me shpatė nė dorė, pa trembur synė, rrugėn e ka ēarė,
  Dhe minj si ty, me kėmbė i shkel, me fis e me farė!
  S’ka pyetur dhe as do pyes pėr ju o tradhėtarė,
  Si qentė e rrugėve lehni kudo, e drejta ju heq zvarrė!
  Populli ju mėshiron, se s’ėshtė gatuar si ju,
  Ēdo ditė ju flet, ti kthehi dritės, por mbetėt mendjehu!
  Askush, mė mirė nga ne se di, lėkura sa ju vlen,
  Dhe pak gėzohu, qė jeni gjallė dhe lehni si njė qen!
  @cana

 12. #392
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ATDHEU NUK PLAKET

  Botė e keqe, jetė e keqe,
  Dhe shumė tė keqia mban!
  Prish dhe ndanė shumė familje,
  Dhe fėmijėn se ke pranė!
  Ikin nė vende tė huaja,
  Kush e bėri gjet belanė!

  E di mirė qė s’jam i pari,
  Ndarjes, dhimbjes, ti kėndoj!
  Shumė dua, tė jem i fundit,
  Syri, keq tė mos shikoj!
  Bukė e ujė, nė shtėpin tėnde,
  Pak liri e zjarr kėrkoj!

  Botė e keqe, jetė e keqe,
  Ne, vetė njerzit, e ndėrtuam!
  Vendi jonė, u ftoh shumė,
  Gjithė tė mirat ja harruam!
  Kur tė zė e keqja sytė,
  Si tė ēmendur e shkatėrruam!

  Kur e keqja ti zė sytė,
  Tė verbon dhe sytė e mendjes!
  Braktisėm prindėt, shtėpitė,
  Nėpėr botė si harixhitė!
  Tė punojmė nėpėr botė,
  Tė harrojmė se kemi komb!

  Kemi njė atdhe, pa tjetėr,
  Jemi kombi mė i vjetėr!
  O politikė e sėmurė,
  Nuk plaket kombi kurrė!
  As atdheu, kurrė nuk ftohet,
  Lindin bijtė qė tė ndėrtohet!

  Asnjėherė tė mos harrojmė,
  Tė mirat e vėndit tonė!
  Vendin e ringjall bashkimi,
  Tė bėhemi bashkė si komb!
  Tė shtojmė vlerat e kulturės,
  Ta ngremė lartė gjuhėn tonė!
  @cana
  - 2020

 13. #393
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  Kur shtrohesh, ha drekė,
  Dhe turpin ke si gjellė,
  Kot qė rron nė jetė,
  Je njeri pa vlerė!
  @cana

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  skender76 (25-07-2020)

 15. #394
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  GRUAJA ĖSHTĖ JETĖ

  Ē'burrė je ti mor qyq?
  Tė rruatė mjekrra, njė pashė!
  Kur gruan dėnon pa gjyq,
  E quan thjeshtė, " punė grash! "

  Gruaja tė bėn baba,
  Gruaja tė bėn gjysh.
  Si gruaja nė jetė nuk ka,
  Ėshtė gjysma e ndarė mė dysh.

  Gruaja lindi botėn,
  Ajo kėtu ka qenė!
  Me gruan ke hapur portėn,
  Nuk rrihet, as ndahet pėr fenė!

  Pa gruan nuk je asgjė,
  Pa tė nuk ka as jetė!
  Ndryshimin s’ka mendje qė e nxė,
  Dhe kjo ėshtė e vėrtetė!

  @cana

 16. #395
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ME TATUAZHE MBULUAR

  Shokė e miq, na ka marrė malli,
  Tė shikojmė natyrėn femėr!
  Tė shohim vende tė virgjėra,
  Vėshtirė gjen, siē kishin emėr,
  I kanė mbushur zhgarravina!

  Tė shikosh gushėn e bardhė,
  Qė derdhej nė enė ergjėndi!
  Nuk e gjen mė siē ka qenė,
  Tatuazhe plot kanė vėnė,
  Aq sa nuk i nxė dhe vendi!

  Sisėt e bardha kur shihje,
  Dy burime, ndėnė hije,
  Pika burrave ē’u bije,
  Sot shikon “trela” rinije,
  Gjethe dhe gėrma pa shije!

  Barkun e bardhė tė tregonin,
  Burrat nė vend i gozhdonin!
  Ta puthnin tė tėrė, do donin!
  Sot e sheh gjithmon zbuluar,
  Me tatuazhe mbuluar…!

  Tė shihje supet nga mbrapa,
  Ku binin flokėt e arta,
  Doje ti prekje me dorė…!
  Sot, vetėm qė s’kanė gojė,
  Mbuluar e gjitha me bojė…!

  Nga kofshėt dhe gjer te kėmba,
  S’na pėlqen si na ka bėr nėna,
  Zhgarravina jashtė e brenda,
  Tė vjen turp ti quash femra!
  Tė gjitha i sheh zbuluar,
  Natyra na ka dėnuar!
  @cana

 17. #396
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ZHGĖNJIM

  Tė zhgėnjen jeta, shteti,
  Politika, qeveria,
  Tė zhgėnjen dhe parlamenti,
  Shoku, miku, biri, bija!

  Zhgėnjimi, vrasja e shpresės,
  I gjalli gjithmon shpreson,
  Mbajtja e fjalės, e besės,
  Rronė ti, po shpresa s’rron!
  @cana

 18. #397
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  Nuk rrinė dot pa grindur, pa zėn, si ti themi!
  Njė ēift i dashuruar, familjen ngritur!
  Apo "dashuruar se s'kemi nga tė vemi",
  Dhe kapriēua, inati, janė rritur?
  @cana
  * * *
  Ē’mu poqe moj mollė,
  Dhe dardha belkėputur,
  Vajza belėhollė,
  Vjen pėr tu kėputur.

 19. #398
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  Fushat me lule, malet me dėbor,
  qaj moj Shqipėri, ulėri e gjorė!
  Ėshtė ngjallur armiku, me urė nė dorė,
  vajto moj e mjerė, vuaj moj e gjorė!
  @cana

 20. #399
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  SHTOJE VLERĖN

  Kur shtrohesh, ha drekė,
  Dhe turpin ke si gjellė,
  Kot qė rron nė jetė,
  Je njeri pa vlerė!

  Kur ngacmonė dhe tall,
  Se je shum i fortė,
  Nuk ke sy nė ballė,
  Po si shikon dotė!

  Kur si i pa ngopur,
  Pėrbuz shoqėrinė,
  Shih mė mirė tė ngopėsh,
  Familjen, shtėpinė!

  Kur punėt e tua,
  Sjellin varfėri,
  Ēfarė je, a s’mė thua?
  Se, nuk je njeri…!

  Me nder dhe respekt,
  Sillu ti nė jetė,
  Nė s’do qė tė keqen,
  Ta provosh dhe vetė!

  Sillu o i mirė,
  Gjeftė e mira derėn,
  Qytetar i lirė,
  Ja ke shtuar vlerėn!
  @cana

 21. #400
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  KUSH E HĖNGRI HĖNĖN

  Pyet ILIRA ime:
  - Gjyshi, mė trego!
  Kush e hėngri Hėnėn?
  Gjysma i mungon!

  Dje ishte e plotė,
  Sot kush e ka ngrėnė?
  Ka mbetur veē gjysma,
  Tjetra i ka rėnė!

  Ta kėrkoj, ta gjej,
  Prapė ėshtė e kotė!
  Nė vend qė tė vej,
  Prapė, nuk arrij dot!

  - Shpirt, o xhan i gjyshit!
  Je e vogėl sot!
  Kush e hėngri Hėnėn,
  Nuk e kupton dot!

  Je fėmi i vogėl,
  Botėn nuk e njeh!
  Si ta kuptosh Hėnėn,
  Gjysmėn pse e fsheh?

  Nė fletoren tėnde,
  Shpesh e vizaton!
  Kur del pėrmbi mal,
  Rri dhe e shikon!

  Hėna vet, s’ka dritė,
  Dielli e ndriēon!
  Ashtu si dhe Tokėn,
  Gjithė globin tonė!

  Kur tė shkosh nė shkollė,
  Do mėsosh shumė gjėra.
  Do t’ja zbulosh Hėnės,
  Hilet, qė tė tėra.

  Kėshtu si ėshtė sot,
  Gjithmon nuk do jet!
  Ajo pjesė e hėnės,
  Do tė rritet vet!

  Herė duket si top,
  Pėrgjysėm ca herė...
  Ca herė, pėrmbi mal,
  Si njė drapėr del!

  Dielli, Hėna, yjet,
  Tė gjithė janė planete.
  Po veē Toka jonė,
  Ka lumenj dhe dete.

Faqja 20 prej 39 FillimFillim ... 10181920212230 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •