Close
Faqja 19 prej 38 FillimFillim ... 9171819202129 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 758

Tema: Danel Cana

 1. #361
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  O MĖSUES I VEGJĖLIS

  Lavdi penės edhe veprės,
  Bir i Dukaj, Labėrisė.
  Mesues ishe edhe mbete,
  Mėsuesi gjithė vegjėlisė.

  Jeta jote s’ish e lehtė,
  Po dite ta pėrballosh.
  Atdhetari i vėrtetė,
  Ndaj nė kėngė do jetosh.

  Tepelenė, qytet me brenga,
  Rrite burra dhe levendė!
  Siē di tė rris Tepelena,
  Bij tė denjė pėr mėmėdhenė.

  Maliq Lila, nga tė rrallėt,
  Shkėlqeu pena e tij...
  Si baballarėt e kombit,
  Betohej pėr Shqipėri.

  Betohej pėr mėmėdhenė,
  Pėr flamurin kuq e zi...
  Pushkė e bėre atė penė,
  Do mbetesh nė histori.

  Grupi i Bėnēės qė krijove,
  Korrė suksese dhe tani!
  Veē tyre, kėngėt e tua,
  Ti kėndojė, nuk ka njeri!

  I dhe jetė “opingės Labe”,
  Edhe shtizės sė flamurit.
  Pėr atdheun, s’ka hesape,
  Rron, se rronė besa e burrit.

  Kėnga jote mjalt e verė,
  Rron, se rronė Tepelena.
  Kėngėt e tua pėr herė,
  Na ngroh gjakun nėpėr vena.
  @cana

 2. #362
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  DHE DASHURIA URREN

  Do tė kėndoj pėr tė dyja,
  Urrejtje dhe dashuri.
  Janė nė jetė, unė, e tyja,
  Janė dy, jetojnė nė nji.

  Dhe dashuria urren!
  Dhe urrejtja dashuron!
  Ka qė mėndja i gėnjen,
  Se dashuria s’mbaron!

  Dashuria ėshtė si zjarri,
  Po nuk e ushqeve fiket.
  Dhe urrejtja si behari,
  Lakuriq lėkura digjet.

  Asnjėrėn mos nėnvlersoni!
  Tė dyja kėrkojnė tė mbrohesh!
  Njėrėn ta mbash gjallė, mos fiket,
  Tjetra, tė mos pėrvėlohesh!

  Dhe dashuria urren,
  Kur e lė dhe nuk kujdese!
  Dhe urrejtja dashuron,
  Kur gėnjeshtrat bėhen vese.
  @cana

 3. #363
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  GUGU-FTUGU SI PĖLLUMBAT

  Dashuria ėshtė si molla...
  Molla e pjekur nė degė!
  Tė shėron kur e ha goja,
  Nuk tė vjenė, po s’shkove vetė.

  Dashuria ėshtė kėngė,
  Qė ta thotė buza dhe gjuha!
  I kini vėn re pėllumbat,
  Gugu-ftugu...sa tė dua!

  Dashuria ėshtė erė...
  Erė qė frynė velat e tua!
  Po s’ngrite velat e zemrės,
  Ēdo tė fryjė, a s’mė thua!

  Dashuria ėshtė mjaltė,
  Mjalti qė rrjedh nga hojet,
  Kush ka pyetur mor i ngratė,
  Bletėn puntore, sa lodhet!

  Dashuria ėshtė flakė,
  Ta ushqesh, tė mosė tė tretet,
  Po nuk hodhe dru nė zjarrė,
  Fiket dhe veē hiri mbetet.
  2019

 4. #364
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  DIELLIN SE MARRIN DOT

  Sa herė kujtoj vendin, mė vjen pėr tė qarė!
  Se lėnė vendin tim, lirshėm frymė tė marrė!

  Mė vjen pėr tė qarė, tė qaj me dėnesė!
  Populli mė fisnik, duan qė tė vdes!

  Kėtė se them unė, qė jam bir i tij!
  Por nė histori, ka bėrė histori!

  Me jetėn e tij ka bėrė historinė,
  I dha botės art, gjuhė edhe perėndinė!

  I dha botės jetė, po bota ēfarė tha?
  Evropė e pa ditur, tė varfėr e la...

  Tė tallėsh njė popull nuk ėshtė mėnēuri!
  Ti marrėsh lirinė dhe vendin e tij!

  Ti marrėsh ēdo gjė, nderin dhe pastaj,
  Jashtė portės ta lėsh, ngarkuar me faj!

  Gjithė kėto padrejtėsi, mė bėjnė tė qaj,
  Dhe ngaqė e dua, tė shpėrthej nė vaj!

  E drejta do dalė, bėj dhe pak durim,
  Po diellin s’ma marrin, ėshtė dielli im!
  @cana
  * * *
  Ndodh na njė herė si pa kuptuar,
  S'ka rėndėsi nė shpesh a rrallė!
  Qė hundėt fusim atje ku s'duhet
  Dhe gripin e kemi pėrlarė!
  @cana *
  * * *

 5. #365
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  DY THĖLLĖZA MBI ĒATI
  (popullore)

  Dy thėllėza mbi ēati,
  Qėrojnė orizin nė sini!
  Merre njė mor djal i ri,
  Ta ndriēosh kėtė shtėpi!

  Del djali dhe sikur s’do...
  Bėn ti trėmb thėllėzat-o
  Thotė nėna: - Ē’ėshtė kjo!
  Merre djalė, njė nga ato!

  Merre djalė, mos rri menduar,
  Thėllėzėn me sy tė shkruar,
  Buzėn e kuqe harkuar...
  Ēoje nė dyshekun shtruar!

  Thėllėz e malit tė lartė,
  Kur bje bora zbret nė fshatė!
  Mbulon bora bar dhe lule,
  Thėllėza nė gjunj tė ulet!

  Them ta marr, herė them jo...
  Bėn se s’di, e sikur s’do...
  Thotė: “Jam e vogėl-o,
  Mė mirė vitin tjetėr-o”!

  Djali si pėllumb i bardhė,
  I shkathėt dhe kėngėtar!
  Ta marr, tė dal ku tė dalė,
  Kemi dasėm nė beharė!

  Do ngjitem lartė nė male,
  Do tė marr thėllėzė, pėr fare!
  Male e fusha janė tė mijat,
  Kėshtu e ka dashuria!
  * * *
  NJĖ DIMĖR NĖ FSHAT

  Nata fshatin ka mbuluar, borė e parė ka zbardhur vend!
  Hėnė e ftohtė rreze lėshuar, mbushur dritė tė ergjėndė.
  Tym i bardhė del nga oxhaqet, shkon dhe tretet errėsirrės!
  Qetėsia dhe tė ftohtit i hap rrugėn egėrrsirės.

  Bagėtia nė kasolle, merren me ēu hedh i zoti!
  Fletėt e dushkut tė tharė bluan urija dhe tė ftohtit.
  Brenda kasolles me kashtė frymė e ngrohtė e bagėtisė,
  Bėn qė tė kullojnė strehėt, shkrin dhe borėn e ēatisė.

  Herė-herė ēan errėsirėn blegėrim e ndonjė qengji,
  A ndonjė pėllitje lope, pėrzier me lehje qeni.
  Udha ngrirė borės sė bardhė, tej pėrroi i zhurmshėm ndihet!
  Pylli me lisat ngarkuar qė presin ditėn tė gdhihet.

  Dalė ngadalė bje qetėsia, gjė e gjallė ka rėnė nė gjumė,
  Nga brėnda xhamit veshur me brymė, rri i zgjuar vetėm unė!
  Mendimet bredhin pa ndalur, shkojnė nė mal, e kthehen prapė!
  Mė tė gdhirė tė rrezes parė, dremis nė tė ftohtin shtrat.
  2019
  * * *

 6. #366
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  PLANGPRISHĖS

  Dy fėmij prindėt i kanė,
  Njė i mburr, njė i shan.
  Prindin e duron, jo ndreq!
  Mos u bėj fėmij i keq!
  @cana
  Punova njė dimėr edhe njė behar,
  Tė blija fustanin, nuse tė tė marrė.
  @cana

 7. #367
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  SOLIDARIZIM

  Grekėrit u ngrenė e thonė,
  Ēėshtė kėshtu qė dėgjojmė!
  Tėrmet i madh nė gjitonė,
  Bashkohuni ti ndihmojnė.

  Ndihmoni vėllezrit tanė,
  Pėr ēfardo qė kanė nevojė!
  Kėto dhimbje qė po vuajnė,
  Kėto ēaste ta tregojmė.
  @cana
  Tėrmeti qė tund gjithēka,
  Nga nėntoka vjen fuqia,
  Kur vret nėnėn dhe fėmijėn,
  Ē'tė besosh tek perėndia!
  @cana

 8. #368
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  FJALA DHE BEKIMI

  Dashuria nuk njeh moshė,
  Themi ne, kanė thėnė mė parė.
  Ske pse veten ta dėnosh,
  S’ndalet gjaku nė damar.

  Dashuria frikė, jo kurrė!
  Dashuria frikė s’di...
  Kush ka ėmbėlsi mė shumė,
  Se sa fjala dashuri!

  Dashuria ėshtė fat,
  Tė sjell shumė mbarėsi!
  S’dashurohet me inat,
  Por me zemėr dhe me sy!

  Tė bekuar gjithė janė,
  Kush thotė fjalėn dashuri.
  Dhe plaku kur e ka pranė,
  E hedh kapelen mbi sy.

  Ikin vitet, s’rrinė nė vend,
  Gjashtėdhjetė vitet e mija!
  Pėrgjigja nė jetė su gjendė,
  “ Si s’na ngopi dashuria?”

  Mike, do ikim pa ngopur,
  Dhe ti kokėn tund pėrballė!
  Akoma vaji s’mu ka sosur,
  Hedh rromuze dhe mė tall!

  Thellė paskemi fshehur zjarrin,
  Bota na e ka me hile!
  Do mbledh si bleta nektarin,
  Dashurinė, moj trėndafile!

  Thinjat, rudhat nė lėkurė,
  As dhe mosha, s’ndikon fare!
  Largėsia tė sėmurė,
  Qėndro afėr moj manare.
  @cana

 9. #369
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  PRANVERĖ PĖR TĖ GJITHĖ

  Do kėndoj sipas tabanit,
  Tė nxjerr meraqet e mia.
  Nėse shpirt e trup i ndani,
  Do rrojnė kėngėt e mia.

  Vendit, kombit i kushtoj,
  Gjithė energjitė e mia.
  Ngado vete edhe shkoj,
  Them: - Rroftė Shqipėria!

  Nė paqe tė gjithė i dua,
  Edhe gjithė kombet e tjerė.
  Zemra mal mė bėhet mua,
  Pėr tė gjithė tė jetė pranverė.

  Nėn kuben e qiellit kaltėr,
  Ka vend pėr tė gjithė ne.
  Se njė diell na ndriēon,
  Bashkė presim ditėn e re.
  @cana

 10. #370
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  VRAJE MENDJEN POPULL

  E gjithė bota sot ka krizė,
  Krizė pėr sinqeritet...
  Nga mendja tu heqėsh vizė,
  Gjithė ē’janė nė pushtet.

  Kanė zėnė poste tė larta,
  Kryeministėr, president....
  Dikush i ka duart tė gjata,
  Dikush shkon e fle me qentė!

  Kur duart i zgjat tek tjetri,
  Zjarrin i ke vėnė shtėpisė!
  Si i riu dhe i vjetri,
  Armiku i njerėzisė.

  Ku qėndron zgjuarėsia?
  Ē’tė mira do pres njė vend!
  U duket sjellje e mirė,
  Nga ai qė fle me qentė!

  Nga ai qė vjedh njė popull,
  Prisni qė tė udhėheq!
  Nuk ka vend rreth e rrotull,
  Ai duhet ēuar nė dreq!

  Nga ato koka tė nxehta,
  Qė botės i hapin plagė...
  Ēfarė tė mire na sjell jeta,
  Gojė e tyre nxjerr veē flakė!

  Ka disa qė kohėn vrasin,
  Duke pirė dhe nė bixhoz!
  Si mund mendjes ti thėrrasin,
  Edhe shtetin t’ju besosh!

  Vraje mendjen ti o popull,
  Bjeri kokės mur mė mur.
  Shiko mirė se kė ke rrotull,
  Tė tillė njerz mos i zgjidh kurrė!

  Do mė thuash, si zgjedh unė!
  Atė edhe unė e dija,
  Ty me kohė ta kanė vėnė drunė,
  Pėr ty flet gjithmonė partia.

  Po dhe njerzit e partisė,
  Janė tė gjithė bijtė e tu,
  Prandaj bėje natėn ditė,
  Edhe zėri tė gjithė me hu...

  Popullit i takon pushteti,
  Se di cili ėshtė sekreti?
  Se mbretin e zgjedh populli,
  Jo popullin, e zgjedh mbreti!

  2019- dhjetor

 11. #371
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  Mirė
  (Fabul)
  - Mirė bėre, po ēfarė bėre?
  I tha kalit, njė ditė pela!
  - Tani kot pyet, vlerėsimin e dhe!
  Pėrgjigjet kali. - Njė *** shkela !
  @cana
  * * *
  Diktatura
  (Fabul)
  Ashtu tha dhelpėra kur u sėmurė!
  Nė kotec nuk mund tė zinte ndonjė pulė!
  "Ka vdekur humanizmi, jemi nė diktaturė. .."
  @cana

 12. #372
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  Moderrnizmi

  U gjenda rastėsishtė nė njė ekspozitė,
  Ekspozitė fotografie dhe pikture!
  Kanė humbur arsyen, kanė shtuar xhepin njerzit,
  Kur pashė shitjen e njė pikture!
  Bota e gjithė mu rrotullua,
  Si i ēmendur mbaja kokėn me dorė!
  Si u shit me ēmim stratosferik,
  Tre rrathė me ngjyra dhe njė katror!
  @cana

 13. #373
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  DHURATA E JETĖS

  Tė shkruash pėr tė vegjlit, nipėr, mbesa, nuk qenka e lehtė,
  Sidomos kur bėhesh gjysh, lumturi pėr herė tė tretė!
  I rritėm fėmijėt me mundime, kjo ėshtė e vėrtetė,
  Familja qė ata krijojnė, pėr ne ėshtė njė buqetė.

  Bekuar njėzet e pesė Janari dymij e njėzet,
  Ishte dita mė e lumtur pėr njėrin nga djemtė!
  Nė kėtė ditė krijesa mė e bukur erdhi nė jetė,
  Beni i bukur, fruti dashurisė, lumturi tė ketė.
  @cana

 14. #374
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  TRĖNDAFILI-FERRA
  ( fabul)
  Nė njė ditė tė bukur prilli,
  Ferra edhe trėndafili,
  Kishin ēelur nė njė kohė,
  Trėndafili dhe ajo.

  Pa shiko!- Krenohej ferra,
  - Nuk janė si lulet e tjera!
  Bletėt veē mbi mua rrinė,
  Se ma njohin bukurinė!

  - Ferrė e dashur, kotė krenohesh,
  Se pėr lule nuk dallohesh!
  Ty veē frutat njerzit hanė!
  - I tha trėndafili pranė.

  - I pėlqejnė frut e gjeth,
  Ty tė mbajnė veē pėr buqetė!
  - Thotė ferra me krenari,
  Gjėmba unė, gjėmba ti!

  - Kot mburremi e flasim ne,
  Tė gjithė e dinė se kush je!
  Vajza djem kur dashurohen,
  Trėndafila u dhurohen.
  * * *
  Tė ngop dashuria

  Kur tė zė meraku,
  tė zė dashuria..
  nuk do asgjė tjetėr,
  edhe pse pa ngrėnė,
  nuk tė merr uria!
  @cana

 15. #375
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  PĖRVJETORI I MARTESĖS

  Mė tre Prill tė kėtij viti, dy mij e njėzetė,
  Kamė pėrvjetor tė martesės, mbush dyzet vjetė.
  Ėshtė dakord “kumbulla ime”, tani ėshtė oshafkė,
  Nuk e quajmė festė tė madhe, se na duken pakė!

  Eh, do thoni more miq, si kalojnė vitet!
  E rrėmbeva ca si shpejtė, se prita tė rritet…
  Ėshtė e njėjtė lulja ime, qė e mbaj nė dorė,
  Festėn e madhe kemi lėnė pėr njėqind vjetor.

  Kur tė mbushim njėqind vjetė, betohem pėr kokėn,
  Oh ēfarė feste, do tė ftojmė qiellin edhe tokėn!
  Gjithė bota nė fest do vijė, tė gjithė do ti ftojmė,
  Pėrvjetorė tė tillė paēim dhe ju s’ju harrojmė.

  Kur ke tė tillė pėrvjetor, asgjė tjetėr s’mbetet,
  Tė mbajmė njėri-tjetrin fortė, si tregojmė sekretet.
  Se ē’kam hequr, se ē’kam gjetur, kurrė nuk i thamė,
  Dashurinė dhe hidhėrimin gjithmon bashkė i ndamė.

  Unė tėrhiq dhe ajo tutje, kurrė nuk mu nda!
  Ajo larg dhe unė afrohu, pėshtyma su tha.
  Nuk ėshtė e kollajshme fare, ka shumė tė pėrpjeta,
  Por edhe kur del nga shinat ka shumė tatėpjeta!

  Pėr tė rinjtė dhe tė rejat, njė fjalė do ta them,
  Mos mendoni se dashuria ėshtė vetėm melhem!
  Po nuk dite tė pėrulesh, tė bėhesh llastik,
  Dashuria bėhet helm, se mban dotė or mik!
  Mars 2020
  @cana

 16. #376
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  KUR I LIGU NDĖRRON FLET

  Kur i ligu “ndėrron fletėn”,
  Mos mendo, u bė i mirė!
  Po pėrgatit diēka tjetėr,
  Me gjithė rrecka tė pėrpijė!

  Ai qė pėr shumė kohė,
  Mendimet ti kundėrshtoj…
  Do ndėrroj “armėt”, jo bindjen,
  Qė tė mundet tė luftoj.

  Kur e sheh qė del pėrpara,
  Edhe thjeshtė nuk tė kanoset!
  Mos mendo “u kthye e mbara”,
  Ka filluar serviloset.

  Servili ėshtė mė i keq,
  Pranė vetes mos e mbaj!
  Tė ka frikė, s’tė ka qejf,
  Me gjithė rroba do tė hajė!

  Tė ka frikė kur ke pushtet,
  U mundua pėr tė rrėzuar!
  Armė e tij, qė nuk shkrep,
  Mundohet ta lėr nė duar.

  Mos e mbaj tė ligun afėr,
  Me tė ligj mos u pėrzje!
  Nė do familje dhe vatėr,
  Dhe me nder tė rrosh mbi dhe!
  @cana

 17. #377
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  - DĖGJOJE POETIN

  Do ta ngre folenė nė mes tė lulishtes,
  Mbreti luleve, trėndafilin ta kem pranė!
  Ti gėzohem erės, asaj mė tė brishtės,
  Dashurisė zemrės, qė brenda e mban!

  Pranė vajzės sė ėmbėl do ta mbėshtes kokėn,
  Dhe shpirtin e ngrohtė nė prehėr do ta le!
  Ti bashkosh bashkė, qiellin edhe tokėn,
  Pa ato gjithėsia, nuk do ishte gjė!

  Kėnga e dashurisė ėshtė lumturia,
  Jo thirrjet e ējerra pėr hakmarrje, gjak!
  Nė honet e thella, kurrė s’do ta lija,
  A robinė ta mbanin, lidhur, sado pak!

  Kudo njerėzimit me zė fort ti thoshja,
  Dashurinė mbani, tė thotė kush tė dojė!
  Se, nga dashuria ka lindur gjithė bota,
  Dhe nga ēdo e keqe, ajo do ta mbrojė.

  Ju njerėz tė mirė, dėgjoni poetin,
  Jetoni me tė, mendoni ēfarė thotė!
  Fuqit e natyrės, qiellin dhe detin,
  Zemra komandonė gjithmonė nė botė.
  @cana

 18. #378
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  NJĖ PUTHJE HUA

  Po tė kisha gushėn tėnde,
  Dija si ta mbaja…
  - Popullore -

  Gushėn tėnde po ta kisha,
  Do dija ta mbaja…
  Ergjėnd e flori ta vishja,
  Ē’mė ka zėnė sevdaja!

  Belin tėnd moj po tė kisha,
  Belin e kėputur…
  Brezin flori do ta mbaja,
  Brezin mė tė bukur!

  Flokun tėnd moj po ta kisha,
  Atė flok tė derdhur…
  Gjithė nektarin “Afėrdita”,
  Mbi ty e ka hedhur!

  Sytė e tu moj po ti kisha,
  Ata sy tė zesė…
  Pėrtej botės do tė shihja,
  Natės pa pengesė!

  Tė kisha qerpikun tėnd,
  Ta mbaja, do dija…
  Pėrveē dritės dashurisė,
  Lotin s’do ta lija!

  Gjithė bukuritė e tua,
  Do doja ti kisha…
  Njė puthje qė ma jep hua,
  Do ti kthej tė gjitha!

  Bukuritė prej teje,
  Stolitė prej meje. ..
  Aman, mendjen seē ma more,
  U ēmenda pas teje!
  @cana

 19. #379
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  - KOMBI ĖSHTĖ NJĖ

  Ato vende ku kamė shkelur nuk harrohen,
  Kanė zėnė vend nė mendjen time dhe kujtohen.

  Ku hodha hapat e para dhe kaloi djalėria,
  Janė vende tė bekuara, janė vendet e mia.

  Kudo tjetėr shkova, si ato s’kamė parė tė dytė.
  Vetėm atje pėrtėritem, mė ēlodhet zemra dhe sytė.

  Kamė shkruar dhe do tė shkruaj, tė mirat ti pėrmend,
  Mė tė dashur, mė tė shenjtė, nuk kam tjetėr nga ai vend.

  Nuk mė bėhet mė i shenjtė, nga gjuhė e kombėsia,
  Sa kam gjakun shqipėtar, ato janė vendet e mia.

  Kėshtu si i dua unė, do ti duan dhe fėmija,
  Edhe keci, edhe qengji, shkon pi mėmėn e tija.

  Tė duam nėnė dhe babė, kėshtu ėshtė njerėzia,
  Ti duam gjuhė dhe kombė, secili i mban tė tijat.

  Shumė gjuhė mund tė mėsoshė, por tė tėnden mos e lė,
  Me shumė njerėz mund tė jetosh, por kombi ėshtė vetėm njė.
  @cana

 20. #380
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,880

  Pėr: Danel Cana

  DHĖNDĖRR KUR TĖ BĖRI NĖNA
  (pėrpunuar pėr kėngė popullore)

  1- Dhėndėrr kur tė bėri nėna,
  Mė i bukuri se hėna!

  Refren: (pėrsėritet pas ēdo 2 vargjeve)

  O djalo, o djalo! O djalo i miri nėnės!
  Vashėzo, vashėzo! Vashėza ilaē i zemrės!

  2- Tė veshi rroba t’ergjėnda,
  Ti qepi si ja kish ėnda!
  Ref.
  O djalo…..

  3- Nusen kur e prure brėnda,
  Me gėzim na u mbush zemra!
  Ref.
  O djalo……

  4- Tė gjėmoj vallja dhe kėnga,
  Se hoqėm halle tė rėnda!
  Ref.
  O djalo….
  @cana

Faqja 19 prej 38 FillimFillim ... 9171819202129 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •