Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 75
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875

  100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri.
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri. Gazeta Albania publikon sot listn me 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri. Mbiemri Hoxha sht kryesuesi i ksaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk sht aspak e rastsishme. Ky mbiemr ka ardhur si nj titull nga hierarkia fetare. Prhapja n mas e myslimanizmit pas pushtimit turk ka br q ky mbiemr t jet mjaft i prhapur n t gjitha ant e vendit. Ndrkoh q nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe t hierarkis fetare q nuk i prkasin fes myslimane. Kshtu, n radh t dyt dhe t tret renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, prkatsisht tituj t fes bektashiane dhe asaj ortodokse. M pas kjo list vijon me mbiemra t ardhur nga emra njerzish apo nga emrat e vendbanimeve t t parve t atij oxhaku.

  Klasifikimet

  N prononcimin e tij pr gazetn Albania, profesori i patronomis, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen n katr kategori t mdha. N kategorin e par prfshihen mbiemrat q tregojn vijimsin e birris. N kt kategori futen ata mbiemra q rrjedhin nga emrat e t parve, - pohoi Bidollari. Sipas tij, kto mund t jen n formn e plot t emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe n trajtat e tyre t shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. N kategorin e dyt prfshihen mbiemrat q tregojn origjin ose prejardhje, si Dibra, Frashri, Bushati, t cilt jan ndr m t prhapurit. Kushti numr nj i vendosjes s mbiemrave t ktij lloji ishte q familja q merrte kt mbiemr t kishte lvizur nga vendbanimi i mparshm. Gjithashtu, kur prijsit e familjeve t zhvendosura nuk arrinin t gjenin nj paraardhs t denj pr t mbajtur si mbiemr, ather ata prdornin emrat e fshatrave ose t qyteteve nga vinin, - pohoi prof. Bidollari. Nj tjetr kategori jan mbiemrat q tregojn zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, nj pjes e mir ksaj kategorie jan n gjuhn turke, pasi periudha e vnies s mbiemrave ka prkuar n koh me pushtimin turk. Ndrsa kategoria e katrt n klasifikimin e mbiemrave prfshin mbiemrat q jan formuar n formn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vn fillimisht disa personave n formn e epiteteve, me kalimin e kohs ato jan konsoliduar n mbiemra. Kto epitete kan qen t formave t ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohs ngjyresa e tyre ka humbur.

  Fjalori

  Fjalori i mbiemrave sht nj studim q ka nisur rreth 7 vjet m par. Bidollari saktsoi pr Albania-n se pr kryerjen e ktij studimi sht shfrytzuar regjistrimi i popullsis i vitit 1945. Gjithashtu, studimi sht ballafaquar edhe me regjistrime t popullsis n vitet n vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve n vitet 2003-2005. Bidollari saktsoi se qllimi i fjalorit sht t zbuloj vatrn ku ka lindur patronima. Pr fjalorin po punohet pr disa plotsime qoft t numrit, qoft t prmbajtjes apo shpjegimit t mbiemrave. Pjesa m e vshtir sht historia e tyre. M mir pr historin e mbiemrave din vetm ata q i mbajn kto mbiemra.


  Historia e mbiemrave

  Zhvillimi i mbiemrave ka ecur n shek XII-XX. N rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vnies s mbiemrave ka ecur nga lart posht. Kshtu, fillimisht jan pajisur me mbiemra shtresat e larta, m pas shtresat e hierarkis fetare, ndrsa m von ka zbritur deri n shtresat e ulta. Qllimi fillestar i mbiemrave ka qen pr t dalluar njerzit nga njri-tjetri. Mbiemrat jan stabilizuar n shek XX n Shqipri. Deri m 1912-n, shumica e popullsis n Shqipri nuk kishte mbiemra. Pas ktij viti filluan t kryheshin regjistrimet e para t popullats.

  TOP LISTA e MBIEMRAVE
  1. Hoxha
  2. Shehu
  3. Prifti
  4. ela
  5. Leka
  6. Dervishi
  7. Hysi
  8. Rama
  9. Dibra
  10. Abazi
  11. Sinani
  12. Gjika
  13. Kola
  14. Kraja
  15. Luka
  16. Duka
  17. Gjoka
  18. Murati
  19. Kristi
  20. Mulo
  21. Muo
  22. Andoni
  23. Hasani
  24. Koi
  25. Frashri
  26. Rui
  27. Zeneli
  28. Papa
  29. Spahiu
  30. Balla
  31. Bushati
  32. Gjoni
  33. Brahimi
  34. Kanani
  35. Alikaj
  36. Arapi
  37. aushi
  38. Halili
  39. Thanasi
  40. Xhafa
  41. Aliaj
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Marre nga Gazeta Albania
  "Carpe Diem"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Une mendoj se emri me i vjeter dhe me i perhapur ne trojet shqiptare eshte dukagjini si familje e vjeter pastaj vjen krasniqi...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 30-04-2008 m 15:19

 3. #3
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri.
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri. Gazeta Albania publikon sot listn me 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri. Mbiemri Hoxha sht kryesuesi i ksaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk sht aspak e rastsishme. Ky mbiemr ka ardhur si nj titull nga hierarkia fetare. Prhapja n mas e myslimanizmit pas pushtimit turk ka br q ky mbiemr t jet mjaft i prhapur n t gjitha ant e vendit. Ndrkoh q nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe t hierarkis fetare q nuk i prkasin fes myslimane. Kshtu, n radh t dyt dhe t tret renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, prkatsisht tituj t fes bektashiane dhe asaj ortodokse. M pas kjo list vijon me mbiemra t ardhur nga emra njerzish apo nga emrat e vendbanimeve t t parve t atij oxhaku.

  Klasifikimet

  N prononcimin e tij pr gazetn Albania, profesori i patronomis, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen n katr kategori t mdha. N kategorin e par prfshihen mbiemrat q tregojn vijimsin e birris. N kt kategori futen ata mbiemra q rrjedhin nga emrat e t parve, - pohoi Bidollari. Sipas tij, kto mund t jen n formn e plot t emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe n trajtat e tyre t shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. N kategorin e dyt prfshihen mbiemrat q tregojn origjin ose prejardhje, si Dibra, Frashri, Bushati, t cilt jan ndr m t prhapurit. Kushti numr nj i vendosjes s mbiemrave t ktij lloji ishte q familja q merrte kt mbiemr t kishte lvizur nga vendbanimi i mparshm. Gjithashtu, kur prijsit e familjeve t zhvendosura nuk arrinin t gjenin nj paraardhs t denj pr t mbajtur si mbiemr, ather ata prdornin emrat e fshatrave ose t qyteteve nga vinin, - pohoi prof. Bidollari. Nj tjetr kategori jan mbiemrat q tregojn zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, nj pjes e mir ksaj kategorie jan n gjuhn turke, pasi periudha e vnies s mbiemrave ka prkuar n koh me pushtimin turk. Ndrsa kategoria e katrt n klasifikimin e mbiemrave prfshin mbiemrat q jan formuar n formn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vn fillimisht disa personave n formn e epiteteve, me kalimin e kohs ato jan konsoliduar n mbiemra. Kto epitete kan qen t formave t ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohs ngjyresa e tyre ka humbur.

  Fjalori

  Fjalori i mbiemrave sht nj studim q ka nisur rreth 7 vjet m par. Bidollari saktsoi pr Albania-n se pr kryerjen e ktij studimi sht shfrytzuar regjistrimi i popullsis i vitit 1945. Gjithashtu, studimi sht ballafaquar edhe me regjistrime t popullsis n vitet n vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve n vitet 2003-2005. Bidollari saktsoi se qllimi i fjalorit sht t zbuloj vatrn ku ka lindur patronima. Pr fjalorin po punohet pr disa plotsime qoft t numrit, qoft t prmbajtjes apo shpjegimit t mbiemrave. Pjesa m e vshtir sht historia e tyre. M mir pr historin e mbiemrave din vetm ata q i mbajn kto mbiemra.


  Historia e mbiemrave

  Zhvillimi i mbiemrave ka ecur n shek XII-XX. N rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vnies s mbiemrave ka ecur nga lart posht. Kshtu, fillimisht jan pajisur me mbiemra shtresat e larta, m pas shtresat e hierarkis fetare, ndrsa m von ka zbritur deri n shtresat e ulta. Qllimi fillestar i mbiemrave ka qen pr t dalluar njerzit nga njri-tjetri. Mbiemrat jan stabilizuar n shek XX n Shqipri. Deri m 1912-n, shumica e popullsis n Shqipri nuk kishte mbiemra. Pas ktij viti filluan t kryheshin regjistrimet e para t popullats.

  TOP LISTA e MBIEMRAVE
  1. Hoxha
  2. Shehu
  3. Prifti
  4. ela
  5. Leka
  6. Dervishi
  7. Hysi
  8. Rama
  9. Dibra
  10. Abazi
  11. Sinani
  12. Gjika
  13. Kola
  14. Kraja
  15. Luka
  16. Duka
  17. Gjoka
  18. Murati
  19. Kristi
  20. Mulo
  21. Muo
  22. Andoni
  23. Hasani
  24. Koi
  25. Frashri
  26. Rui
  27. Zeneli
  28. Papa
  29. Spahiu
  30. Balla
  31. Bushati
  32. Gjoni
  33. Brahimi
  34. Kanani
  35. Alikaj
  36. Arapi
  37. aushi
  38. Halili
  39. Thanasi
  40. Xhafa
  41. Aliaj
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Marre nga Gazeta Albania
  Nji pjese e madhe e ketyre "mbiemrave" jan emra e jo mbiemra.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  ihhh mbiemri im eshte aty D
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 5. #5
  keta jane me te perdorurit por mua do me pelqente qe te shihja mbiemrat me te pa perdorur qe nuk jane ne mas por qe e kan nje far kohe

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Baraliris
  Antarsuar
  18-05-2008
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  21
  1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxh !
  2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
  3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
  4. ela nga mbiemri i shum pdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbve e Rusve !
  5. Leka nga emri Greko-Bizantin Aleka , Alexios = mbrojts, guardian !
  6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itt) = hoxh shi'it !
  7. Hysi nga emri Arab Hussein !
  8. Rama sht emri i vjetr i Beogradid !
  9. Dibra sht mbiemr vendor e jo fisnor si Ilirt , Taulanti , Albani etj.
  10. Abazi mbiemr Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestins !
  11. Sinani mbiemr Arab : Sinnan !
  12. Gjika mbiemr i krishter , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
  13. Kola mbiemr i krishter , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
  14. Kraja emr Sllav , krajna : kufi !
  15. Luka mbiemr i krishter , italisht Luca etj.
  16. Duka italish Duca = Duk !
  17. Gjoka mbiemr Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu duk shum Serb dje n natn e par t EUROVISION 2008 !
  18. Murati nga Arabishtja Murat !
  19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
  20. Mulo , italisht Gomar !
  21. Muo emr Arab , Alimucha etj.
  22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
  23. Hasani : Arab, Hassan !
  24. Koi : Grek , Kotsis !
  25. Frashri Frengjisht Fraser !
  26. Rui Greqisht Routsos !
  27. Zeneli S'ja kam iden , por duket Shqiptar , Zenep ,Zenel etj.
  28. Papa italisht Pap !
  29. Spahiu Titull Turk Spahiy
  30. Balla emr jo fisnor si Ilirt por simbolik ?!
  31. Bushati emr Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonez !
  32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
  33. Brahimi , Arab Ibrahim !
  34. Kanani , hebre Cannan !
  35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shum i prdorur mes Boshnjakve !
  36. Arapi , Arab !
  37. aushi, titull Turk , Kont !
  38. Halili arab Halil !
  39. Thanasi Grek Thannassos !
  40. Xhafa U LODHA ! Shqiptart nuk prdorin mbiemrat e Ilirve por t pushtuesve , ushtrak e fetar , shkoni e falenderoni priftin e hoxhn pr kt !
  41. Aliaj .......................
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Para liris !

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxh !
  2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
  3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
  4. ela nga mbiemri i shum pdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbve e Rusve !
  5. Leka nga emri Greko-Bizantin Aleka , Alexios = mbrojts, guardian !
  6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itt) = hoxh shi'it !
  7. Hysi nga emri Arab Hussein !
  8. Rama sht emri i vjetr i Beogradid !
  9. Dibra sht mbiemr vendor e jo fisnor si Ilirt , Taulanti , Albani etj.
  10. Abazi mbiemr Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestins !
  11. Sinani mbiemr Arab : Sinnan !
  12. Gjika mbiemr i krishter , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
  13. Kola mbiemr i krishter , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
  14. Kraja emr Sllav , krajna : kufi !
  15. Luka mbiemr i krishter , italisht Luca etj.
  16. Duka italish Duca = Duk !
  17. Gjoka mbiemr Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu duk shum Serb dje n natn e par t EUROVISION 2008 !
  18. Murati nga Arabishtja Murat !
  19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
  20. Mulo , italisht Gomar !
  21. Muo emr Arab , Alimucha etj.
  22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
  23. Hasani : Arab, Hassan !
  24. Koi : Grek , Kotsis !
  25. Frashri Frengjisht Fraser !
  26. Rui Greqisht Routsos !
  27. Zeneli S'ja kam iden , por duket Shqiptar , Zenep ,Zenel etj.
  28. Papa italisht Pap !
  29. Spahiu Titull Turk Spahiy
  30. Balla emr jo fisnor si Ilirt por simbolik ?!
  31. Bushati emr Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonez !
  32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
  33. Brahimi , Arab Ibrahim !
  34. Kanani , hebre Cannan !
  35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shum i prdorur mes Boshnjakve !
  36. Arapi , Arab !
  37. aushi, titull Turk , Kont !
  38. Halili arab Halil !
  39. Thanasi Grek Thannassos !
  40. Xhafa U LODHA ! Shqiptart
  keto jan prejardhjet e mbiemrit?
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Antarsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  425
  Hoxha ... i xhamise
  Shehu ... i teqese
  Prifti ... i kishes

 9. #9
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  36
  Postime
  3,441
  uuaa nuk e paskam mbiemrin tim aty :-(...
  nuk ka rendsi nga vin a nga shqiperia turqia e ku ta di une jan thesht ato qe perdoren me shume ne shqiperi...
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 10. #10
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  uuaa nuk e paskam mbiemrin tim aty :-(...
  Lool....

  Mos u merzit e dashur,se as une nuk e kam,por kjo gje nuk do te thote qe sjemi Shqiptare...

  Respekte
  "Carpe Diem"

 11. #11
  u & i Maska e xlindax
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  36
  Postime
  733
  Citim Postuar m par nga Sokoli i Malit Lexo Postimin
  Nji pjese e madhe e ketyre "mbiemrave" jan emra e jo mbiemra.
  jo x te them nje budallallek...
  po me sa kam degjuar une, mbiemrat vijn nga emrat e ster gjysherve tan.
  Ogni xsona che passa nella mia vita unica...
  Xk lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 12. #12
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Citim Postuar m par nga pulcina86 Lexo Postimin
  jo x te them nje budallallek...
  po me sa kam degjuar une, mbiemrat vijn nga emrat e ster gjysherve tan.
  Po kjo sht shum e vrtet.
  N qoft se do t bsh muhabet me pleq nga Jugu askush nuk prmend mbiemra por prdorin emrin e babait.
  Mua m kujtohet gjyshi kur tregonte histori gjithmone thoshte:
  Hasan Aliu (Aliu ishte babai i Hasanit)
  Lato Fetahu (Fetahu ishte babai i Latos dhe po keshtu quhej dhe djali i tij i madh)
  Hysen Bektashi (Bektashi ishte babai i Hysenit dhe po ashtu quhej dhe djali i tij i madh)
  Keshtu qe un mendoj se ata perdoren keto lloj mbiemrash deri vone kur filloi regjistrimi i sakt i popullsis dhe pastaj ngeln kto mbiemra t pandryshuar dhe q njerzit i prdorin edhe sot e ksaj dite
  Por pr tu uditur sht pjesa tjetr e mbiemrave q nuk kan asnj kuptim, si prshmbull mbiemri im nuk ka asnj kuptim dhe nuk e di se si ka ardhur n prdorim nga t part e mi

  Tem interesante
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  i imi nuk eshte aty
  rrac e rrall ne

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  shume interesant ajo lista e mbiemrave..
  pergezime hartuseve e sjellesit..

  baraliu.. lere ti shpjegojne ato gjera ata qe kan studiuar shkencat demografike apo etnografike apo historike.. e gjuhesore..

  megjithse cave u je afruar ne shpjegim por amatorisht..

 15. #15
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Sa shpejte i paskan bere analizat dhe diagnostikimin e mbiemrave!!!
  Edhe emrin ilir Gjok e paskan lidhe me sllavet dhe mbiemrin Djokoviq, ashtu edhe disa tjera..!!!
  Ti mer djal qe e ke bere kete pune, a je njohes aq i mire i sllavishtes? Me duket se e ke gabuar profesionin.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Antarsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  uaaaaaaa po mbiemri im ku eshte??
  e paske harru eee!hajt po ta fal ksaj rralle lol

 17. #17
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  56
  Postime
  228
  U befasova q n kt list prej 100 mbiemrash nuk gjenden mbiemrat si: Berisha, Gashi, Krasniqi..... por a ishte kjo megjithat list e mbiemrave vetm n Shqipri?

  Po t ishte puna mir e mbar.... n faqet e entit statistikor do t mund t shihje numrin e sakt t personave me mbiemr t caktuar......sikurse n botn e prparuar....
  t gjitha me mas!

 18. #18
  SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  225
  Po mire,aty vendosen mbiemrat me te shpesht sipas studiuesit megjitheate mendoj se ka edhe mbiemra me te shpesht se ata aty.Psh nuk mendoj se mbiemri Balla eshte me i perhapur se mbiemri Bala i cili sipas studiuesve eshte shime i vjeter dhe rrjedhe nga ai i fisit arber te Balshajve.Madje ka nje shtririe te gjere gjeografike ne trojet shqiptare si ne veri edhe ne jug.
  LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Antarsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  uaaaaaaa e gjeta mbiemrin tim po nga ana mamit.hajt shyqyr.se aty me ngeli menia.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e klaus fisher
  Antarsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  aty ku mbaron hapesira
  Postime
  254
  Germo Tare.germo se aty eshte varri i qenit te ngordhur

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Familja Biaku: Si jetuam me 26 hebrej n shtpin ton
  Nga Eni n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
 3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Koha pr t formuar t majtn reale
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •