Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Little angle Maska e adela 16
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  ne endrrat e nje dashurie te pamundur
  Mosha
  28
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Strudel me banane

  ju lutem kush mundet te me thote recete e strudelit me banane.dhe si gatuhet. flmn
  Kodi PHP:
  [I][B][COLOR="Magenta"][/COLOR][/B][/I
  [/SIZE]

 2. #2
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Eshte e njejte si me molle.ne vend te molleve do grish banane.

 3. #3
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  Eshte e njejte si me molle.ne vend te molleve do grish banane.
  Po ajo me molle si behet ?
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  Receten drague se jemi dhe pushim sot dhe na haet ndonje gje e mire
  Se une se pskam degjuar asnjehere as me moll e as me banane kete ose ka emer tjeter .

 5. #5
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  hajt mo nje recete e thjeshte.
  per nje person:
  nje banane
  nje cope pete e gatshme reth 20/20cm
  dy te verdha veze
  dy luge mjalte.
  bananja e grire perzihet me mjaltin,luhen te dy skajet e petes me te verdhen e vezes,pastaj vendoset bananja e grire ne fillim te petes dhe rrotullohet ne menyre qe skajet te ngjiten.
  restin e vezes e lyejme siper dhe e fusim ne furre per 20-30min 180°.guten apetit.
  (me eshte dash 20min me e shkrujt kete,se shkruj me nji dore.

 6. #6
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  pse i cop do boj ky

  un e shkrij talentin tem me strudel me moll. kshu qi ti nven te mollve vej banana

  murrim i kile moll i qerojm ene i grijm. murrim arra i shtypim ene ja hudhim mollve. atij lomshi qi kena bo ke tasi i hudhim kanell, sheqer, i dopjo metaxa ose whisky, ene i lug caji starch.
  shkrijm i pako gjalp ene ja hudhim tasit. ene lluku lluku ene lluku. masanej e fusim ne frigorifer per nja gjys ore. kaq se un sduroj dot ene e haj ket perzjerjen hahahahahahahahahahahah

  masanej murrim petet ene hudh perzerje ene meshtilli ene futi nfurr me i pjek.
  no glove no love

 7. #7
  Little angle Maska e adela 16
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  ne endrrat e nje dashurie te pamundur
  Mosha
  28
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ok me molle ashtu behet porpeta do ishte me mir sfoliat. por me banane eshte ndryshe sepse strudeli me banane nuk piqet,po u poq bananja i ikin vlerat qe ka.kete e kam mesuar ne mercologji.te strudeli me moll duhet edhe kanelle,gjithashtu behet dhe me pjeshk,dardh.del sh i mir.
  Kodi PHP:
  [I][B][COLOR="Magenta"][/COLOR][/B][/I
  [/SIZE]

 8. #8
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Nuk e dija qe Strudeli mund te behej dhe me banane :S e dija vetem me molle dhe per pergatitjen e bej afersisht si tik tak po me ca ndryshime

  Nqs mund te sherbeje nje recete TORTE ME BANANE. E kam provuar nje here dhe doli goxha e shijshme .


  Perberesit:

  Petet e brumit:

  6 veze
  6 luge sheqer
  200 gram sheqer pluhur
  6 luge miell
  250 gram margarine
  1 kanelle
  1 filxhan vaj
  2 luge kakao
  2 banane

  Kremi :

  1/2 liter qumesht
  2 puding me shije vanile
  6 luge sheqer, te cilat i zieni dhe i lini te ftohen
  1 cokollate per zierje


  Pergatitja:

  Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta. Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura. Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudingut te vanilies. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura , poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.

  Shpresoj te te dale e mire , siē me doli dhe mua .
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 9. #9
  Little angle Maska e adela 16
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  ne endrrat e nje dashurie te pamundur
  Mosha
  28
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po me doli e mire do vish te te jap nje cop? e di se ku e dgjova kte gjen qe po pyes? tek emisioni KONAK qe jepet tek vizion plusi. e gatoi ai kuzhinjeri te premten,por kisha sh msime skisha koh me e degjuar. thanks
  Kodi PHP:
  [I][B][COLOR="Magenta"][/COLOR][/B][/I
  [/SIZE]

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  hajt mo nje recete e thjeshte.
  per nje person:
  nje banane
  nje cope pete e gatshme reth 20/20cm
  dy te verdha veze
  dy luge mjalte.
  bananja e grire perzihet me mjaltin,luhen te dy skajet e petes me te verdhen e vezes,pastaj vendoset bananja e grire ne fillim te petes dhe rrotullohet ne menyre qe skajet te ngjiten.
  restin e vezes e lyejme siper dhe e fusim ne furre per 20-30min 180°.guten apetit.
  (me eshte dash 20min me e shkrujt kete,se shkruj me nji dore.
  PO me cfar dore e ke shkrujt o shoku?dhe cfar do me thon kjo fjal RESTIN e vezes.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2008
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si te bej nje krem karamel?
  E kam pa tallje...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e eagelboy
  Anėtarėsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  montreal
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  creme caramel.

  8 personna

  per karamelen.

  300 gr sheqer
  50 ml uj

  per cremin;

  500 ml qumesht
  500 ml crem qumeshti (max 35 % yndyre)
  150 gr sheqer
  1 vanilla bean, ose 10 gr vanilla pluhur, (preferoj vanillen e fresket)
  10 te verdha vezesh

  METODA;

  per karamelen, ne souc pan'' tenxhere te vogel inoksi vondosni 300 gr sheqer dhe shto 50 ml uj, vendose ne midium zjarr (temperature) ne stofe dh
  e liri deri sa sheqeri te shkrije e te filloj te karamelizohet, kurt te filloj te marre nje ngjyre te arte apo pak ne kafe, hiqeni nga zjarri,
  Kujdes nuk duhet trazuar, ne raste te tille karamela fillon te krijoj kokerrza perseri.
  ndajeni karamelen ne 8 ene porcelani, ne qofte se nuk keni te posacme perdorni filxhan caji apo dicka te tille.

  per cremen;
  vendosi qumeshtin bashke me gjysmen e sheqerit, dhe vanillen, ne zjarre dhe lere te vije ne pike e zjerjes, kur arrin ate pik ule temperaturen dhe per 10 min akoma lere ne 65 'c

  ne nje ene gjysem te rrumullakte rrihni te verdhat e vezeve me gjysmen tjeter te sheqerit,
  kur qumeshti te jete rreth 65 grad c, bashkoje pak nga pak me vezet e rrahura duke e perziere mire me nje shpatull,
  masen e krijuar ndje ne 8 enet e porcelani ku me pare eshte hudhur karamela.

  enet porcelanit vendosi ne nje tepsi te thelle dheme kujdes shto uje te nxehte ne tepsi ,
  vendose tepsine ne furren e parapergatitur ne 135 grad celcius koha vert nga madhesia e eneve te porcelani qe keni perdorur, normalish pjekja zgjet 20 min

  jane gati kur krema eshte lidhur por ne qender eshte okoma pak e lekundeshme,
  i lini te ftohen keshtu qe krema vazhdon akoma te lidhet.

  shpresoj te kem qene sa me i qarte,
  mos hezitoni te pyesni, dhe do mundohem te pergjigjem sa me shpejt

Tema tė Ngjashme

 1. Receta pėr ėmbėlsirat mė tė njohura nė Shqipėri!
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 170
  Postimi i Fundit: 05-03-2015, 03:32
 2. Strudel klasik me petė shtėpie
  Nga AjSi nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-04-2009, 17:48
 3. Qeveria, nisin shkarkimet nė dogana ...
  Nga BlueBaron nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 28-09-2005, 01:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •