Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 139 prej 139
  1. #121
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Une bera sot
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  2. #122
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    i haje me qef prodhimet e detit....


    vetem mos me rafshin ne dore karkalecat......
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  3. #123
    ILIR NË GEN Maska e flory80
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzë Vjosës Kaltëroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    Para viteve 90te nje pjese e vogel e shqiptareve konsumonin peshk.Ka qene ideja se mban ere,te qelb shtepini etj,pa i ditur vlerat ushqyese te tij.
    (Peshku dikur quhej si ushqim per fukarenjt)
    Dhe cmimet kane qene ekstrem:Nje kg mish 200lek dhe peshku me i shtrenjte 60-70 lek.
    Po te keni deshire mund te diskutojme.
    Me vone mund tju shkruaj dhe disa receta me baze peshkun.
    JU BEFTE MIRE!meqe eshte koha e drekes ke lagjja jone.
    Kjo ka të bëjë direkt me kulturën tonë të të ushqyerit, peshku është ilaçi më i mirë për jetgjatësinë dhe për të patur një memorje të fortë. Por si i thonë një fjale të urtë popullore andej nga Jugu "Gomari me gjëmbaç është mësuar, edhe po ti hedhësh bar ai tek gjëmbaçët do shkojë"
    Megjithatë gjërat kanë ndryshuar pak kohët e fundit, dhe të paktën Shqiptarët nuk e hanë peshkun me bukë...
    EH I ZIU NJERI, GËLLTIT DIKU NJE LUGË ÇORBË TË PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PËR GJITHË JETËN!

  4. #124
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anëtarësuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Te gjitha prodhimet e detit i ha me shume qejf. Ketu ku jam tani nuk i konsumoj dot ama se ma shpifin. S'kane ate shijen e peshkut shqiptar. Sikur po ha ndonje pelte duket. Me te vertete qe s'me pelqen.
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  5. #125
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga Inteligjentja Lexo Postimin
    Te gjitha prodhimet e detit i ha me shume qejf. Ketu ku jam tani nuk i konsumoj dot ama se ma shpifin. S'kane ate shijen e peshkut shqiptar. Sikur po ha ndonje pelte duket. Me te vertete qe s'me pelqen.
    sa keq pe ty moj goce pastaj varet sa te ndenjur kane qene ata qe ke ngrene ti
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  6. #126
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    Vertet puna e kosit mister.....
    une e adhuroj kosin qdo dit ha kos nga nji pako apo dy sipas qejfit, nji dit po sa hangra peshk dhe menjiher hangra kos , harrova "helmimin" dhe pasi e hangra mu kujtu helmimi e telefonova motren i thash jam helmu fillun faqet te me skuqen ...motra tha rren asht une kam hanger e sme ka ba gjo, une nuk fjeta mos po me zen gjumi e helmuar ......nuk me beri gjo kosi as mu ....por nuk bej ma ashtu se jam frigu...mu kishin skuq faqet nga friga

    e pra ketu peshku pergaditet me limon tomate dhe patate desert mund te ket puding por kos kurr jo...
    shum flitet per kos por nuk e di se sa asht e vertet , shum dhe shpesh e hajn ne perendin peshkun me kos e tambel, zane etj etj por kur nuk kam ndegju , nka keta, vetem ne kosov e perdorin ket shprehje.

  7. #127
    Erando
    Anëtarësuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865
    ha shpesh prodhime deti.


    te gjitha prodhimet e detit i ha, pervec tragetit ( siq tha dhe Apollyon)

  8. #128
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Sardelja me pelqen jashte mase...
    Po edhe per nje tave me peshk ne saç me ka vajtur mendja... po ajo do peshkun qe sjellin varkat ne mengjes ne skele... nuk haet me peshk supermarketi...

  9. #129
    =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
    Anëtarësuar
    02-03-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin e Shqiponjave
    Postime
    3,266
    Lavrak karabruni i piekur ne zgare dhe i shoqeruar me vere te bardhe dhe pak limon
    eshte ideale...un e bej shpesh (po spatet lavrak ju keshilloj ,qefullin,koce ose gjuza

  10. #130
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    une nuk e haj fare po burrit ja bej
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  11. #131
    Mes Que Un Club Maska e DiAbLo-KiNg
    Anëtarësuar
    27-02-2009
    Vendndodhja
    In my WorlD
    Postime
    31
    peshk ha nga fillimi i majit e deri kah fundi i korrikut, ha vetem troften e dy lumenjeve malor me uje te paster (edhe e pijme bile), e gjuaj vet, e pergatis vet per familjen, shoket dhe veten, eshte shume e lezetshme ama kur e pjek ne prrush te venduar ne shkop vetem me krype edhe ate ne mal pak kohe pas peshkimit , ju betohem se kjo recete eshte ajo qe me ofron shijen dhe aromen me te lezetshme qe konsumoj gjate jetes!!!

    kujt`do nga ju do t`i kisha dhuruar nje darke me troften me te shijshme te botes!

  12. #132
    ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
    Anëtarësuar
    25-04-2007
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    837
    Postuar më parë nga Jack Watson
    Po ajo puna e kosit si osht mër?
    Puna kosit funksionon keshtu: kur te mbarosh se ngrenuri peshkun futi nje got Kos, dhe shkon ke spitali vet pastaj
    |- Më Pikòj NPik Loti, Në Fòrm Realiteti -|

  13. #133
    i/e regjistruar Maska e Kaoni
    Anëtarësuar
    19-03-2009
    Postime
    268
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    Para viteve 90te nje pjese e vogel e shqiptareve konsumonin peshk.Ka qene ideja se mban ere,te qelb shtepini etj,pa i ditur vlerat ushqyese te tij.
    (Peshku dikur quhej si ushqim per fukarenjt)
    Dhe cmimet kane qene ekstrem:Nje kg mish 200lek dhe peshku me i shtrenjte 60-70 lek.
    Po te keni deshire mund te diskutojme.
    Me vone mund tju shkruaj dhe disa receta me baze peshkun.
    JU BEFTE MIRE!meqe eshte koha e drekes ke lagjja jone.

    Jo mjaftueshem, Shqiptaret nuk kane kulture ne konsumimin e peshkut.
    Pjesa derrmuese e Shqiptareve e hane peshkun me buke, do me thene, qe e konsiderojne si gjell, dhe diçka te rralle. Nderkoh qe peshku eshte thjesht nje ushqim i zakonshem per Perendimin, dhe konsumohet rregullisht duke ditur dhe vlerat ushqyese te tij.
    Ne jemi shume mbrapa ne kete drejtim, sidomos ne Shqiptaret e Kosoves dhe te Maqedonise, duke qene me larg detit jane akoma me shume te pakulturuar ne kete drejtim (te mos ofendohen Shqiptaret e ketyre krahinave sepse dhe shumica e krahinave brenda hartes Londineze jane te nje kategorie ne konsumimin e peshkut)

  14. #134
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Kaoni Lexo Postimin
    Jo mjaftueshem, Shqiptaret nuk kane kulture ne konsumimin e peshkut.
    Pjesa derrmuese e Shqiptareve e hane peshkun me buke, do me thene, qe e konsiderojne si gjell, dhe diçka te rralle. Nderkoh qe peshku eshte thjesht nje ushqim i zakonshem per Perendimin, dhe konsumohet rregullisht duke ditur dhe vlerat ushqyese te tij.
    Nuk e dija qe te haje peshkun me buke qenka mungese kulture. Une personalisht pa buke e ha, por ka qe u pelqen te hajne cdo gje me buke. Ashtu u shijon. Cfare do thoshe ti per ata qe hane dhe pilafin e orizit dhe makaronat me buke? Ne shtepi secili ha sipas midese se vet. Apo e ke fjalen per ngrenien neper lokale?
    Feelings change - memories don't.

  15. #135
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Para nje jave ne nje dreke me nje pjate gjigande me peshk barbun,kam ngrene gati 4 kanistra buke.Kur i kerkova heren e 4 buke,kamarieri i deshperuar me tha:"Perballe rruges nga e majta ke nje dyqan buke...,ne ktu jemi restorant peshku!"
    Une jam i idese qe njeriu duhet te haje ashtu si i shijon me shume.Kto rregullat apo stili i te ngrenit po u ndoqen me perpikmeri shnderrohen ne hipokrizi.
    Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

  16. #136
    i/e regjistruar Maska e argjenddre
    Anëtarësuar
    19-12-2008
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    522
    se di por une nuk e kunsumoj peshkun shum nganjeher

  17. #137
    =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
    Anëtarësuar
    02-03-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin e Shqiponjave
    Postime
    3,266
    peshkun e preferoj ne zgarre i shoqeruar me vere te bardhe pak sallate jeshile dhe tos limoni ose limon mbi peshke
    Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

  18. #138
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Xingaro Lexo Postimin
    Para nje jave ne nje dreke me nje pjate gjigande me peshk barbun,kam ngrene gati 4 kanistra buke.Kur i kerkova heren e 4 buke,kamarieri i deshperuar me tha:"Perballe rruges nga e majta ke nje dyqan buke...,ne ktu jemi restorant peshku!"
    Une jam i idese qe njeriu duhet te haje ashtu si i shijon me shume.Kto rregullat apo stili i te ngrenit po u ndoqen me perpikmeri shnderrohen ne hipokrizi.
    Hahaaaaaaa. Po ti ja harxhove tere buken restorantit! Normal qe atyre su leverdis qe klientet te hane shume buke.
    Feelings change - memories don't.

  19. #139
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anëtarësuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Un si person prodhimet e detit nuk i konsumoj fare ,familja po i grin
    Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  3. Greqia u jep shtetësinë minoritarëve
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •