Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 73
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    preng kmer rruzhi..

    ..thx per ditaret qe i ke sjelle..

    kur i lexon besoj keto ditare besoj te shkon mendja tek llapushniku.. por dhe te gjith veprimtaria juaj gjat gjithe kohrave..

    te njejtat metoda..

    armiku duke bere te veten kurse "shoket" duke bere gjyqe..
    armiku ecen e perparon ne objektivat e veta kurse "shoket" duke gjykuar e pushkatuar popullin e vet..
    jo me kot kam shprehur moti idene se sqarimi i te veertetave te se kaluares ka shum rendesi sepse ndihmon qe e ardhmja te behet me e mire..

    ti nuk ben pjese tek ata qe nuk i dine te vertetat e prandaj kan hi llugave..
    ti ben pjese tek ata qe i di mire te vertetat dhe qe pikerisht te vertetat me i mbulue qe sa me shume me gjet ningja e faruka e bllaca per me krye veprat e planifikuara.. kuptohet vepra te zeza ne dem te vendit e popullit te vet..

    edhe ne kte teme ke hyre per te mbrojtur ideologjine e shtabit ku ben pjese..qe eshte e njejte me ideologjine qe ka drejtuar dhe PPSH-ne e enverit ramizit e nexhit e hysni vito kapos.. me shoke..

    ..

  2. #42
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    pse mer Brar komunist na qeka Prenga???

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Pasi e dėrguan Ramizenė nė dhomėn tjetėr Gjyqi Partizan thėrret zaho Kokėn.
    Pasi atij i zgjidhin duart fillon procesi.
    " Zaho e di ti qė akuzohesh pėr shkelje tė moralit partizan?"

    " S'eshtė e vėrtetė! ka kaq ditė qė po mė pyesin e po mė stėrpyesin, jo e dashuron Ramizenė, jo nuk e dashuron, thuaj tė vėrtetėn se do tė tė falim. Akuza juaj nuk ėshtė e vėrtetė."

    " Mos e merr pėrpjetė qė nė fillim. Ti, me sa kemi informacion, ke marėdhėnje me Ramizenė?"
    " Po kam mardhenje, - thotė Zahoja. " kam mardhenje shoqėrore, partizane".

    " E paskeni gjetur fjalėn tė dy"?
    " Pėr tė mos treguar tė vėrtetėn?" E keni gabim!"

    " Dėgjoji edhe njė herė letrat qė keni shkėmbye me njėri tjetrin!"
    I lexojn letrat ( Hitoja).

    Kėto letra gjenden nė Muzeun Historik tė Vlorės, dosja 14, e Brigadės sė pestė, fq.84.
    Pėr ata qė nuk e dinė dua tė them qė pėr ZAHO KOKEN nė vitin 1969 qe botuar njė libėr Monografik pėr tė!

    " Shoku zaho vonove shumė. Si janė punėt andej? manushi mė thumboi por pastaj mė mori me tė mirė. E kuptoi qė unė jam mėrzitur me disa llafazanė. E di ti qė shoqet janė mė tė mira. Mos harro tė mbledhesh gratė dhe tė mos harrojnė detyrat qė u kam lėnė. Mė duket se nuk kujtohesh pėr tė ardhur"
    Ramizeja

    " Shoku Zaho ku je humbe?! Pyete Agllainė: vazhdon kursi kundėr analfabetizmit? Po lėviz gjithė ditėn, herė kėtu e herė atje. Nuk mė rrihet kot nė njė vend. Lėvizja mė bėn mirė. Shko dhe takoji njerzit e Vitos. Ėshtė grua e mirė. Ai, e di ti, mė ėshtė qepur si balta pas kėpuce. Unė jam e gatshme tė provoj se nuk kam shkalluar nga mendtė e kokės"
    Ramizeja

    " Shoqja ramize, punė ka shumė, disa venė mirė. Agllaia nuk tėrhiqet nė Himarė. As Ftalia nė Vuno. As Athinaja nė Dhėrmi, as Lefteria nė Ilias. Tė dėrgojnė tė fala. Tė presim! Kur do tė vish kėndej? Vajtėm kaq ditė pa u parė. kemi shumė pėr tė thėnė dhe shumė pėr tė bėrė".
    Zahua,

    Pasi mbaron leximi i letrave Zaho u thotė:
    " letra tė tilla kam edhe tė tjera, po tė doni jua jap unė. I kam nė ēantėn partizane. Me sa duket " zemermirėt" s'kanė mundur tė m'i marrin tė gjitha. Me disa nga ata kam biseduar gjatė kėtej malit dhe anės sė detit. Kur e panė qė s'kishin se ēfarė tė zbulonin, mė thanė:
    " Je aventurjer"! Kur e panė qė i kundėrshtova me fakte, mė thanė" Je mizerabėl"! Kur shkova nė Himarė pėr tė vazhduar luftėn, u pėrpoqėn tė mė linin vetėm!

    " Zaho Koka ėshtė ai qė ka qenė, i ndershėm komunist" nderhynė Xhangolli.
    " S'ke faj ti, ka faj ajo maskaresha! Ajo horrka ka fyer rėndė partinė dhe ushtrinė".
    " Se kam njohur pėr tė tillė. Ndoshta kjo fyerje nuk i takon asaj" e mbronė Zahoja.

    2A e di ti se ramizeja ėshtė e fejuara e Nako Spirut?"
    " Nako Spirun, nuk e njoh personalisht por e njoh si njė personalitet tė partisė Komunsite. Sa pėr atė qė mė thoni se Ramizeja ėshtė e fejuara e nakos, shumė mirė. Edhe nėse e kam ditur, apo nuk e kam ditur po ju them, " PO" e kam ditur. Si e fejuar, si e pafejuar, unė njėsoj do tė sillesha, njėsoj do ta respektoja, tė njejtat ndjenja shoqėrore dhe miqėsore do t'i shprehja".
    " ndjenja shoqerore apo ndjenja qejfi"
    " Po mė rėndoni shumė" u thotė Zahoja.
    " Po ti a po mendon se sa rėndė e ke rėnduar partinė"
    " As e kam pasur dhe as e kam ndėrmend kėtė lloj fyerje".
    " Pėrse rrinit gjithnjė bashkė?" e pyet Liri gega.
    ( Zahoja heshtė. nuk pėrgjigjet).
    " Pėrse rrinit gjithnjė bashkė, bashkė kudo, edhe ditėn, edhe natėn".
    " Siē i kishim punėt, siē i merrnim urdheraqt"!
    " Punėt, ė" Tė flini bashkė?"
    " Nuk kemi qenė partizanėt e vetėm qė flemė bashkė, por nuk kemi fjetur bashkė nė kuptimin qė mė akuzoni, as unė, as shoqet dhe shokėt e mi".
    " partia tė kishte ngarkuar detyra tė rėndėsishme, ndersa ti dhe ramizeja, egelendiseshit. Kjo ėshtė tradhti ndaj partisė dhe ushtrisė".
    " S'ėshtė kėshtu! Ju kanė keqinformuar. Unė s'kam bėrė ndonjė turp. Kėto qė mė thoni janė shpifje".

    " Ta dėgjojmė ta dėgjojmė, - tha nė njė rast Hysni Kapo kur tė tjerėt deshėn tė mos e dėgjonin. detyra jonė ėshtė qė tė dėgjojmė dhe tė gjykojmė mbi faktet, kur njerit i lejohet tė flasė, pėr hirė tė drejtesisė dhe tė moralit proletar, duhet t'i lejohet edhe tjetrit tė bėjė tė njejtėn gjė".

    Pėrballė ashpėrsisiė sė Hito Ēakos, Ramadan Xhangollit, Liri gegės, Gilo lames, Zenel hamitit, s'mund tė bėnte " asnjeri punė".
    " Gjykata" pas pyetjeve tė shumta shpallė pushimin.
    Ajo qė marrim vesh nga dėshmitarėt e kohės emrat e tė cilėve do t'i japim nė fund tė debatimit pėr kėtė ēėshtje aqė shumė tė pėrfolur- ėshtė qė; Ramizeja nė asnjė Rast nuk ishte sjellė me tė butė. Pra, Ramizeja fare pa i ra pizhman ishte pergjigjur me tė fort nė pyetjet e atyre qė e akuzonin dhe jo vetėm kaq por ajo tėrė kohėn kishte akuzuar ata.
    Nga dėshmitarėt kuptojm qė sikur Ramizeja vetėm tė kishte kėrkuar falje dhe tė kishte deklaruar qė ėshtė " penduar" ata do ta flanin. Por Ramize Gjebrea Kishte vendosur qė pėr asnjė ēast tė mos shfaqte pendesė.
    Po ashtu edhe zemrat e anėtarėve tė gjykatės mbetėn po ato tė fillimit.

    Pritej shpallja e gjykimit.
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Gjyqi mblidhet pėr tė dhėnė vendimin.
    Gjatė diskutimeve i vetmi qė kishte kundershtur vendimin dhe i cili nuk ishte pajtuar me vendimin e marrė kishte qenė Hysni Kapo i cili nė shenjė proteste edhe ishte larguar.
    Vendimin e morėn kėta: Manush Myftiu, Liri Gega, Bilbil Klosi, Ramadan Xhangolli, Hito Ēakua, Namik Xhafa, Veis Pipa, Tanush Shyti, Zenel hamiti, Namik Xhafa, Saliko Sulo, Stoli Lipovani, pajo Islami.

    Lexohet vendimi i prerė: Ramize Gjebrea pėr mungesė sinēeriteti dhe veprime imorale dėnim me pushkatim.

    ZAHO KOKA pėrjashtim nga partia dhe degradimi i plotė, partizan i thjeshtė nė Brigadėn IV, Korēė.

    Pas dhėnjes sė kėtij vendimi kishte mbretruar heshtja. Asnjeri se kishte pritur kėtė vendim: pushkatimin e Ramizes. Dhe as ajo vet se kishte pritur kėtė gjė: mė e shumtja qė priste ishte dėnimi i njejtė si i Zahos. PRa, pėrjashtim dhe degradim nga Komisarja nė partizane tė thjeshtė.
    Tashti mendja mė thotė qė dėnimin duhej ta merrnin qė tė dy njėsoj sepse " nėse akuzoheshin pėr fajin e njejtė edhe denimi duhej tė ishte i njejtė".
    Kėtu mė thotė mendja qė prijesit e Brigadės sė pestė bėnin hakmarrje aqė mė parė qė ishin ngutur qė denimin e shqiptuar ta ekzekutonin menjėherė dhe atė duke mos informuar Komandėn Qendrore.
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    dragu..

    e mban mend besoj ne koh te ppsh-se kur shitej nji lloj mishi gjeli e sdi cfar ish por qe vinte era peshk..
    sdi ku e merrte ppsh at mish e peshk bashk..
    se i thoshin mish se ish nga gjelat e detit ose curranat si thot kosova.. mirpo ish dhe peshk se vinte era peshk..
    pra dhe mish dhe peshk ..ose as mish as peshk..
    dragush o mish behu o peshk..
    u bere koh ne forum e sthe kurr dicka..
    pse mor djal nuk thua dicka..
    aty ne avatar ke dhe nji portret oficeri..
    o thuaj o mos cfleto fare forum..

    dalim te prenga..

    prenges nuk i kam then komunist ndoj here.. or tunxh..
    komunist un kam quajtur qemal stafen lame kodren e koco tashkon endonji i ksaj kategorie..
    pra un bej dallime..or cun..
    prenga eshte enverist i kosoves e ka ato bindjet e veta e i cfaq ato me shum kulture e informacion.. pra lum partia qe e ka.. ose lum lpk ja apo pdk-ja.. qe e ka nje njohes kaq te mire te kosoves por dhe te shqiperise..
    sepse na bie rasti te diskutojme dhe me enverista kosovar qe as kosoven nuk e njohin mire por as shqiperine fare e fare..
    me ata ske cte bisedosh..

    e keshtu more preng djali.. qe spo na e thua autorin e ketyre ditareve.. ose kopjusin ose komentuesin..

    sepse sbesoj se ke shkuar vete ne muze te vunoit.. me i cfletue..

    por megjithate ato ditare jan me vlere edh se mund ti kesh ndrruar ndonji tekst apo emer.. por ato ditare skan qen kurre neper muzera fshatrash por thelle ne syndyqet e PPSH-se..
    Ti komenton e shkruan bukur e qarte or preng.. Pra din bukur ta paraqisesh nji dardhe si limon.. ose nji ujk si dash koprative.. lol..
    Por nje gje nuk e ndrron dot ti preng..

    frymen..

    qe do te thote se ti flet per rastin "ramize" sikur po flet per nji "pal kundra te vjetra" kur thot Fishta..
    pra pa qyk zori..pra pa ndjere asnji dhimbje njerzore.. pra sikur flet per nji peshk qe u kap nga peshkataret e u cua ne tigan..
    mirpo Ramizeja eshte nji njeri.. nji vajze e mbi te gjitha nji bije shqiptare nga nji familje atdhetare e nji studente e dalluar e nji e re me endrrat me te bukura sic i mendonte gjenerata e saj athere..

    pra nji njeri normal kur lexon apo degjon per rastin RAMIZE..duhet te shokohet.. te dridhet te tmerrohet..se si ca njerez kan qen aq te eger sa nji ceshtje qofte dhe erotike ta cojne e ta zgidhin me plumb..

    ishim ne vitet 1943-44 kur ne shqiperi rinija e shkolluar e kohes.. kishte lexuar Flober e Hygo Pushkin e Tolsto.. Mopasan e Pirandelo.. por dhe Ali Asllan e Cajup.. Pra nuk ishte rini e rritur ne atmosfere talibane..

    E pra nuk ishte normale aso kohe me pushkatu njerez per ceshtje..se foli me iks djale ajo vajze..

    Nejse..

    per ty preng si per cdo enverist Kosove ska rendesi se u pushkatua nje vajz shqiptare.. rendesi ka per ty qe Enveri me nexhin te mos preken..
    nuk je i pari ne kte lloj vigjlence..

    ka nje tendence ne te shkruarit e historise sot.

    Nje pjese qe thon te vertetat e tmerrshme ashtu sic kan ndodhur.. dhe nji pjese qe kto te verteta meqense skan me fuqi si gjat kohes enverit ti ndalojne e burgosin e pushkatojne.. keta perpiqen me ja ndrrue "adresen"..
    pra edhe se nuk i ndalin dot botimet e se vertetave ata bejne tymnajen ose bishtin e dhelpres.. dhe ..me nji mjeshteri te rralle..
    Pra cdo te vertete qe cfaqet mundojhen tja adresojne jo autoreve por te tjereve..

    Lexusi normal nuk i kupton kto gjera.. por ne qe i dim ca gjera i nuhasim kto lojna djallezore..

    shkruante nje dite njeri nga keta.. e si teme kishte lirin e medias ne shqiperi.. ne kohen e regjimit enverist..
    cfar bente kopili..
    kishte gjetur neper arkiva artikuj te shkruar ne gazeten bashkimi te viteve 1945-46.. ku x e y kishin hedhur mendime kunder ca "borgjezve e reaksionareve".. dhe se pikerisht thoshte ky dobici enverist.. ja keto jane ndaluesit e liris se fjales ne shqiperi..pra ky x e ky y-ni..

    Kur i lexon nji lexues jo i thekur.. thot.. ua ki paska qene me kte tjetrin qe e paskan lene shqiperine pa media te lire..

    Mirpo me pak llogjik njeriu e kupton hilen..

    kush ishte ky x e y-ni.. ishin dy kuadro te larte te partise se punes ne vitet 1945-46 qe ne 47 apo 48 apo 50 e pak enveri i futi ne biruca e i pushkatoj.. e i genocidoj fiserisht..
    E pra nuk ka qene ky x e y ndalues te liris se fjales por vet enveri sepse nuk e ka penguar dot enverin x e y -ni qe ne vitin 50 ishin neper varre qe ai pra enveri te lejonte liri fjale e gazetarie e shtypi.. gjat sundimi te tije..

    kjo tendence or preng shihet dhe ne ceshtjen e Ramizese si ne shum ceshtje tjera..
    dhe ti e di mire kte se ke ber kurs me sofoklinjte e ramizit.. nga ku dalin orientimet e ksaj qe thashe.. pra te ketij taborrit qe shtremberojne te vertetat meqense o shoke nuk i ndalojm dot si dikur.. por o burra te falsifikojme e te bishtnojme me lezet..

    E kam lexuar Sofo Lazrin cthot per ceshtjen Ramize..

    Sofua perpiqet si ponc pilati te laj duart..

    sikurse Ramizi ali..miku i vet.. qe dredhon e bishtnon e mashtron.. sa her cfaqet ne media.. ose sikurse vet shoqja nexhi..

    Cthot Sofua..

    Sofua per ceshtjen Ramize.. ja ve fajet atyre personave qe.. ne vitet enveriste jan denuar nga enveri me pushkatime apo burgime apo internime etj... dhe te nxjerre si burra te mire ata qe.. vegjetuan gjate deri ne fund ne PPSH.. si psh shoki Hysni..
    Ka nje ndryshim mes Sofos dhe teje o preng qe duhet ta them..
    Sofua deri diku shpreh dhimbje apo keq ardhje per tragjedine "ramize".. kurse ti preng.. je shkemb graniti.. pra i akullt e shpirt kazme..
    Mjer Kosova cka me heq prej jush..
    Tmerr..
    E ngrata Sabahete.. ( se dhe asaj ja kini ndreqe rweferatet para e pasi e pushkatuat pa gjyq) e mjera nena drinit te shkrete..
    e kini ditur se e ka nji fmi te vogel i miri ekrem rexh e fare sju ka bere xerr ne zemrat tuaja se po e lini pa bab birin e luftarit..
    Le kur luani teater kinse ju dhimbsen "clirimtaret"..
    E pash me Uken cfar bete.. e me ilr selimin.. e cfar i bete ramushit..
    jini gati me fut ne makin te mishit krejt luftaret ne se.. merrni vesh se nuk jan enverista te kalibrit tuaj.. e se japin shenja e thon diku.. i mir valla ish pas kon Rugova.. ..
    Nejse..
    dalim ne teme..

    Pra sikurse Sofua por dhe tjere para e mbas tije.. jo vetem ne ceshtjen Ramize por dhe ne ceshtje tjera.. mundohen qe ngjarjeve te vjetra tu ven bishta te rinj.. e te krijojne mjegullen qe atyre u duhet..

    dalim ke rasti Ramize..

    Pala enveriste (ku borizan i saje je dhe ti shoki prengush..) kte ceshtjen Ramize e trajton si veper aksidentale.. qe nuku ishte udhe .. qe nuk ishte metode.. e taktike e politike e enver hoxhes.. 50 vjet.. por veper e armikes Liri.. e armikut Hito apo e armikut xhangoll..
    Ata qe nuk njohin ca gjera i lexojne e i pertypin ashtu sikurse ja servir kjo fabrika juaj.. mirpo ne qe e dime punen i dallojme retushet e makiazhet e shtremberimet..

    Pse pra kur flasin per Ramize.. permenden si autore te krimit.. Liria Hitoja e xhangolli e x e y -ni.. Sepse PPSH pra shtabi ka rast te cfajesoje vehten per athere e te binde opnionin sot se.. ja pra o shoke.. prandaj i denuam dikur armiqte Hito Cako apo armiken Liri Gega apo Ramadanin xhangoll apo pajon islam.. se ja e kan dhj.jere qe gjat luftes..

    Dhe ti preng mjeshtri i madh i shtabit enverist per Kosov.. i mshon ksaj e thua diku lart..se mir ja bene liri geges..
    Ne fakt as Liria as Hitua as xhangolli As pajua nuk u denuan pse kishin bere krime gjat luftes.. perkundrazi per ashpersne qe kishin treguar ata ben perpjete ne hierarkine enveriste puniste staliniste.. mbas 44 tres..
    Ata u rrezuan nga pozitat vetem kur ndonji here cfaqen shenjat e zbutjes se karakterit.. Pra kur nga cakej e ujqer e krokodila.. u bene ndonje dite dele apo xhaxhi ari.. pra pakez njerzore..
    Pikerisht athere mbi ta ra shpata enveriste.. pra u futen birucave e u dogjen me hekur te skuqur prej nevzatve e benet kolekve e koco josifave e zylyftareve ramiz te enverit..
    Liri Gega nuk u denua pse i beri Gjyq Ramizese.. por sepse rruga enveriste staliniste qe ndiqte enveri nuk po i pelqente.. asaj dhe burrit te saje.. gjeneralit Dali Ndreu.. birit te luftarit te madh anti serb.. te krahines se Dibres.. Isuf Xhelilit qe i kendon populli kenge.. e Daliu heroi i luftes nacional Cl u pushkatua me gjyqe fallco bashk me gruan e tij Liri Gegen.. megjithse LIRIA kishte ne bark femijen 8 muajshe..

    Ne ceshtjen Ramize pra enveristet perpiqen qe ti mbajne larg si te pa perzier ne kte aktin mizor te pushkatimit te Ramizese.. ata qe i qendruan besnike enver hoxhes deri ne fund.. si psh Hysni Kapon apo Viton apo Gjoliket..

    edhe Hito Cako nuk u pushkatua se.. ju kujtua enverit e nexhmijes.. Ramizeja e i erdhi keq..
    Joo..
    Per Ramizene e tjera gomarlleqe qe ben komandantet e komsaret e ndryshem te luftes partizane.. .. Hitua e tjere si ai.. do kishte qene deri ne fund drejtori i drejtoris Politike te ushtrise se enverit pra njeri nga drejtuesit kryesore te ministrise se mbrotjes se Shqiperise..
    Hitua u pushkatua sepse.. Enveri mendoj mos ky me beqirin balluk etj gjenerala.. nuk do i binden ndoj here.. e pushkatimi i tyre u be 30 e ca vjet me vone se i ramizese..
    Dhe gjenerali tjeter lab halim xhelua nuk u burgos e pushkatua se.. kish treguar mizori gjat luftes.. sa deri dhe baban e vet thon e vrau.. por u denua e u burgos ne burrel e aty u vra sepse ne vitet 70 ta.. guxoj ti beje nji leter enverit ku i thote .. nuk e kishim menduar keshtu shqiperine kur duallem ne luften partizane qe populli te mos ngope barkun me buke..

    Po supozojme se.. i ka ardhur keq enverit per Ramizene..
    Kush e pengonte Enverin qe te lejonte qe te shkruhej nje fjal e mire per partizanen ramize..
    Askush..
    Ai vendoste per cdo gje..
    Pra ai ka vendosur bashk me Nexhin e Ramizin ali qe per ramizene te mbahej heshtje e injorim gjat 50 vjeteve kur ata sundonin..

    Thot Prenga se filmi x e y kan subjekt Ramizene..

    Joo preng..

    Pyeti ata qe kan bere filmat e do te te thone se.. jo film per ramizene po as nje pesh pesh ne vesh ska guxuar kush te thote per Ramize gjebrene gjat sundimit enverist..
    Filmat qe ti ke permendur beheshin vetem per te krijuar lavdi artificiale per enver e nexhmije.. e kurre per ata qe ishin pushkatuar gjat apo pas lufte..

    Cdo germe e figure e filmave kontrollohej nga qindra prenget e ramizit te nexhit fije per pe..
    dhe asnji regjisor apo skenarist filmi ska guxuar te mendoje e jo me te guxoje tu kushtoj filma atyre qe partia i kishte fshire nga lista..
    Ti i di mire kto gjera sepse je ne shtabin qe dirigjon Televizionet e mediat ne Kosove.. pra ku vendoset se kujt do i behet perkujtimore apo lapidar apo do i kendohet apo do i behet mbledhje komemorative.. sic thoni ju atje..

    Ka qen nje tregim i naum Priftit ne mos gaboj kushtuar "sekretarit te partise" qe punon per popullin ne x qytet malor.. tregim i dale ne shtyp diku nga vitet 70 ta..
    Aso kohe pra kur del tregimi.. ramadan Xhangolli ( qe i del emri ne ceshtjen Ramize) ishte antar i komitetit qendror e sekretar i pare ( 30 e ca vjet pas pushkatimit te Ramizese) partie ne rrethin apo qarkun x .. dhe shkrimtari ishte frymezuar nga puna e tij si masovik e si militant partie qe perpiqej te zgidhte hallet e popullit.. dhe ja kishte kushtuar Xhangollit tregimin..
    Kur Xhangolli ra nga fiku .. u zhduk dhe tregimi nga gjith librat e shkollave ne menyre te rrufeshme..
    Pra preng te kan genjeyr shoket e selise roze.. ndoj hamit beq a sdi kush se.. ne vitet enveriste jan bere filma qe aludonin ndonji Ramize apo dike tjeter..
    Absolutisht.. jo..
    edhe Drita kostur nuk permendet kot tek ceshtja Ramize nga keta "bisht dhjelprat" qe po i quaj une.. apo nga tymuesit..
    Pra per ta njollosur Driten qe ti thuhet miletit e mo.. e shikoni.. ja pra pse partia e enveri e denoj shoqen e ngushte te qemal stafes me 50 vjet burgje e internime.. se ja pra coc dhe ajo ka gisht te ramizeja..
    Mjeshtra jan o preng ata por dhe ti ke mesuar shume nga ata..
    Te lumte per pervetsimet qe u ke bere mesimeve qe ke marre ne tirane..

    bravo..
    Tju kish pasur ramizi ali ne vitet 89 90 te.. juve.. do ishte akoma shqiperia me vetem nje Parti.. PPSH-ne.. dhe asnji i burgosur politik sdo kish pare driten e djellit dhe se me qindra e mijra havzi nela do i kishit varur neper lisa..

    Nga qe ju mbeti ky merak..juve e ushtruat ne Kosove e ne qaf mal e ne gerxhet e kukso tropojes.. kte amanet enverist.. pra bete masakrat qe i dime..

    serbia tek dera fshatit.. lima bente hetuesi mbi katundaret shqiptare..
    Gjermanet ne fshatrat e vlores.. kurse neper shpijat lart ne mal bente hetuesi e gjyqe hysni kapua..
    kulmi i marrise e i mizorise..

    Sipas disave ktu.. rreth 900 shqiptare i kini ekzekutuar.. e pikerisht arsyeja eshte sepse kini cukitur mire ne qenefin enverist..

    adhahile.. preng cka i the limes kur erdh nga haga..
    E mbajtet shum te mshelur diku.. e poplli e priste jashte..
    Besoj i ke than.. mos fol ma si ne hag kur na e dh.jeve politiken.. kur pranove se.. Luftaret e lirise ishin LDK..

    hmmm..



    Nejse..


    pra mos harro se as ata ne ramice te vlores ne 1944 tren.. nuk ishin te drejt me pushkatue ramizene gjebre.. e as ju ne Kosove e tirane nuk kishit te drejte me pushkatue ahmet Krasniq e sabahet..
    vec asaj.. ju ndryshe nga ata ne Ramice ne 44 qe e ben nji far gjyqi.. juve ne vitet 2000 nuk bet as gjyqe qofte formale..

    sepse bisedat e juaja neper celula apo keshillimet azem sylore e avdore-qosore... nuk perbejne.. legjitimitet.. me ja marr ju jeten shqiptareve..
    kte mos e harroni..
    nji dit do tju kujtohet..

    nje kuriozitet po te them..

    ne ato ditaret qe ke sjelle permendet dhe nje lab i njohur.. i luftes partizane e me vone i ministrise mbrotjes.. bile dhe ca kohe ka punuar si komisar i gardes qe ruante bllokun.. pra enverin me shoke.. gilo i thone.. gilo lame..
    E kish pyetur i biri nje dizaj mbasi kish dal ne pension i ngrati Gilo..
    I biri ishte vet nje oficer madhor i ministrise.. ne vitet 70 80 ta e bile merrej me uzinat ushtarake te prodhimit te armeve.. e konkretisht ne Polican punonte ca kohe si shef i uzines..
    baba tha.. si kalonin jeten ata shoket lart..
    E kish fjalen i biri per udhehqjen e partise qe jetonte ne Bllok e rrethuar nga rojet e Gilos.. pra donte te dinte ky oficeri se cbenin ata bllokmenet..meqe Gilua kish punuar dekada te tera ne Garde e hynte dilte aty si ne shpi te vet..
    o cte te them mor djal ..kish thene plaku Gilo.. ja tha kiheshin ne bithe ata me njeri jatrin..
    si kiheshin o baba kish then i biri i tromaksur ne kulm.. mo e ke fjalen figurativisht o baba..
    jo mo jo tha c'figurativisht o te keqen..po tahmėm..
    lol
    ish tmerruar oficeri ngrate..besnik i partis ne kulm po dhe atdhetar i ndershem.. e shikonte te jatin me syt e zgurdulluar..
    eh mor bir kish i thene Gilua.. kot u perpoqem ta ndryshojme shqiperine.. me mir ta kishim lėnė sic qe.. pra e kish llafin.. pa instalimin 50 vjecar te stalinizmes e polpotizmez..
    Ne kte perfundim kishte arritur plaku LAB .. ish partizan.. mbasi kish perjetuar luft e "socializmin" enverist..

    E ky llaf i tije u perhap po ne veshe shum shume shume.. te sigurte qe nuk e raportonin plakun e penduar..

    Dhe ju aty do perfundoni.. qe ato vrasje e masakra e llapushnikizma.. kot i kini bere..

    Po shyqyr qe kishim nje fat.. qe kur ju pra enverizma kosovare.. u vute ne levizje.. bota na qelloj te ish me nji NATO.. se ju me sllob e kishit ba Kosoven.. qe sot te mos kish mbet nji shqiptar i gjalle ne ato toje..


    ..

    pra pendohuni.. sikurse Bllaca.. e si Gilua..

    cdo rrug tjeter ju zhyt me keq..




    ..

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Nė mungesė kohe s'do tė shkruaj sot mė tutje megjithėse ka shumė mendime tė ndryshme pėr atė se ēfarė e shtyu Ramizen tė vepronte nė atė mėnyrė e njėra nga ato ėshtė se" Nako Spiro lėkundej nė mes Ramizesė dhe Liri belishovės megjithėse ishte i fejuar me tė parėn".
    Pra nakoja gjerė sa ishte i fejuar me Ramizen ai mbante lidhje po ashtu me Liri Belishovėn!
    Ajo ėshtė e gjallė ( Liria) dhe po mundi le ta demantoj.

    Por sa pėr dijeni pėr ata thonė se s'kanė guxuar tė flasin pėr kėtė " dashuri" me vite tė tėra u them qė : Remize Gjebrea nė vitin 1946 ishte shpallė Dėshmore e Kombit ndėrsa Zaho KOka ishte shpallė HERO i Popullit!
    Kur flasim pėr kėtė ngjarje ėshtė budallėllėk akoma tė sillesh me idetė haxhiqamilqe tė njė ideologjie e cila ka mė shumė se 20 vite qė ka perenduar mė!
    Nėse do t'mė lejon koha do tė flasim pėr atė se si iku " Ramizeja" nga Tirana, se si e lujati ajo rolin e " memeces" gjatė hetuesis sė kuesturės Italjane dhe atė se si u VRa Zaho Koka.
    Nė faktė pėr Zaho Kokėn ekzistojn tre variante; e para u vra nė luftė me gjermanėt, e dyta u vetėvra dhe e treta e vranė!
    Do t'i analizojm qė tė tri variantet!
    Ajo qė mua nuk mė hynė fare nė kokė ėshtė dėnimi i dhėnė i Gjyqit me tė cilin Ramizeja denohet me pushkatim ndersa Zahoja vetėm me degradim nė patrtizan tė thjeshtė.
    Vet ky faktė na shpjerė tek llogjika qė mbrenda shtabit tė Brigadės sė pestė kishte njė hakmarrje pėr komisaren Ramize ndoshta nga xhelozia se ajo kishte zgjedhur pikrishtė Zahon dhe jo ndonjerin nga ata! Ndoshta!
    Por sipas ligjeve tė Luftės qė janė shumė tė ashpėra s'do mend qė vendimi ėshtė i diskutueshėm.
    Kjo ngjarje ndodhi nė vitin 1944 dhe vetėm tė ēmendurit mund tė fajėsojn ata qė s'kanė qenė aty prezent sepse s'pari duhet dhėnė pėrgjigje nė pyetjet:
    Se cili do tė sihte interesi i nexhmijes Hoxhės ta zėmė pėr Ramizen apo edhe i Enverit apo edhe i Ramizit i cili s'ka haberė me kėtė ēėshtje. Nė faktė ay mund tė ketė njohuri pėr aqė sa i kanė treguar.
    manush Myftiu jetoj edhe nė vitet e " demokracis" dhe me sa mė duket mua asnjeri nuk u mor me kėtė ēėshtjen e Ramizes!
    Ndoshta pėrpos Liri belishovės e cila nė vitet e demokracis, njė ditė i telefonon njė familjeje dhe thotė:
    " Alo ju lutem a jeni Ju Dr. Shpetim Gjebra?"
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    preng..

    po fut prap nje genjeshter.. me burime nexhmijore vito kapore.. bizantinore djallezore.. sigurimso klosore..
    nuk eshte aspak e vertete kjo qe thua.. se nakua ka mbajtur maredhenje andej e ketej..
    nako ka pasur lidhje shoqerore me gjithe vajzat e angazhuara ne levizjen nac-cl. sepse ishte sekretari i rinise..
    disa vite me vone nako eshte fejuar me lirine.. e ishin burr e grua legjitime e kjo vazhdoj deri sa nje dite nakon e vrane..

    vertet mund te jet shpallur ramizeja deshmore ne 46 por kush e pengoj enverin ti vinte emrin ramize nje shkolle fshati apo rrobaqepsie.. apo kopeshti..
    askush..
    50 vjet ramizeja eshte futur ne bodrumet e arkivave per tu injoruar e poshteruar..

    ishte demokracia qe e nxorri ramizene ne drite dhe ishin xhelatet e pasuesit e tyre qe u ri -versulen ta nxijne e poshterojne perseri..
    dhe ti sben tjeter vec punen e tyre..

    urrejtja per liri belishoven ka qen permanente nga ana e krimineleve staliniste e polpotiste te birose enveriste e kalemxhijve te tyre.. e vazhdon dhe sot kjo lufte djallezore kunder saje me nji urrejtje te dyfishte sepse liria gjeti forc e kurajo te perkrahe levizjen studentore e demokratizimin e vendit.
    edhe ti vazhdon me porosi ato shpifje kunder atyre qe skan menduar si enveri.. e hedh ketu djallezine e perpunuar ne laboratorin nexho vito kapoist..
    edhe vrasjen e vellait te vet alqi kondit.. shoqja vito kerkonte nje dite tja adresonte liri belishoves..
    jan mesuar shoqet bllokmene te shpifin..
    sic shpifen qindra pallavra per miken e tyre fiqerete shehun..


    nuk pijne uje keto filma or qose i enverit..

    nje gje dihet mire.. se nepunsi i ministrise qe hyri ne zyre te nakos dhe e gjeti te lare ne gjak.. pa hysni kapon te dilte i fundit nga ajo zyre..
    eshte kjo qe e shtyn nexhin e viton te pijne kafe bashk dhe sot e te perpunojne dezinformimin sikurse kan bere gjat gjith jetes se tyre ..

    edhe sabahetes or preng ti ja bere "referatin"..
    e nxorre levricke e udbashe.. dhe e vrate me plumba e shpifje..


    ..

    po bien kembanat per tu penduar or preng..

    bllaca ju a hapi rrugen..

    mos ngurroni..

    ..

    dhe klosi nji dit do duhet te paraqitet ne gjykatat e Kosoves..

    ..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 06-02-2010 mė 04:40

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    preng..

    po fut prap nje genjeshter.. me burime nexhmijore vito kapore.. bizantinore djallezore.. sigurimso klosore..
    nuk eshte aspak e vertete kjo qe thua.. se nakua ka mbajtur maredhenje andej e ketej..
    nako ka pasur lidhje shoqerore me gjithe vajzat e angazhuara ne levizjen nac-cl. sepse ishte sekretari i rinise..
    disa vite me vone nako eshte fejuar me lirine.. e ishin burr e grua legjitime e kjo vazhdoj deri sa nje dite nakon e vrane..

    ..
    Ti si gjithnjė flet por nuk di se ēka fletė; me siguri sipas rrėfimeve ēajtoreske.
    Kishe cekur disa vite mė vonė ėshtė fejuar nakua me Lirinė dhe kur po mendohem duke e ditur qė ajo u vra ( Ramizeja) mė 6 mars 1944 dhe duke e ditur se kur u vetėvra nako Spiro kėto disa vite disi s'po pėrputhen.
    Pra se tė flasėsh mendohu pak njė ēikėz, ė!
    Sa pėr Liri belishoven ajo jeton dhe ka mundur tė thotė diē mė tepėr si pėrshembull pėr atė qė e pengonte ajo qė Naku kudo qė shkonte mbante me vete nė portmone foton e Ramizes.
    Po ikė ore brari ti se kėto pėr Ty janė punė tė rėnda pėr t'i diskutuar. S'kupton gjė ti sepse je i kurdisur nga padronėt e tu dhe t'i vetėm pėrsėrit si papagalli ato gjėra qė ti kanė mėsuar padronėt!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Preng Sherri : 06-02-2010 mė 08:25
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    preng.. mos baj teater..

    nena e drinit nuk ka fuqi me qen padrone e brarit..

    as liria me 50 vjet internimet e saja nuk ka mundesi te jete padrone e brarit..

    as uk bytyqi.. ska fuqi as fonde as njesite guerile as faruka e hasnedara e paskala e zylyftara me qen padrona e qe te gjejn ndoj brar me i dhan porosi..

    as ramizeja smujti me u ba padrone qe me komandu e udhezu ndoj brar..
    padrona kini ju e jeni ju..
    sepse kini prapavije.. mijra xhelate te enver hoxhes.. qindra mjeshtra profesore te mashtrimit qe punuan nen porosite e enverit.. e ja vazhdojne demagogjine e falsifikimn e historise e te cdo ngjarjeje.. e cdo sage fatesh njerzore..sipas nji linje te mir caktuar qe kurre nuk kish e ska lidhje me te verteten..
    loja per te implikuar lirine belishove me gjyqin e vrasjen e ndeshkimin 50 vjecar te ramizese.. inicohet nga shpella kapoiste enveriste te krimit..dhe ti pikerisht prandaj hyre ne kte teme sepse je nji cirak i zellshem i asaj guve perbindeshash..
    dhe nga cirak je bere dhe profesor per tjere cirake.. dhe fryti i punes tuaj eshte.. boshatisja e Kosoves nga shqiptaret e vrasjet e qindra uk bytyqve e xhemajl mustafeve.. sikurse padronet e tu ne tirane vran e mbyten e pushkatuan qindra e mijra Vincenc Prenusha e Sulo Klosa..
    supozojme se e vrau liria belishove.. ramizene ..sipas genjeshtres qe kerkon ti te potencosh...
    liria u internua e gulagezua stalinerisht e barbarisht qe ne vitin 1960-te..
    Nakua u vra qe ne 46 a 47 a 48 ten..
    Kush e pengonte shoqen Vita e shoqen Nexh e shokin enver apo hysni apo sofokli.. qe ti benin dhe asaj.. Ramizese nje varr.. nje pllake mermeri ku te vinte lule familja.. apo shoqet e saja te institutit femror.. apo rinia e laberise qe e njohu si shqipe malesh..
    askush.. nuk i pengonte..
    Perkundrazi kjo bande.. i pengoj shqiptaret ta permendin Ramizene qofte pesh pesh te veshi per 50 vjet rresht.. e po kjo bande sot shperndan shpifjet si keto te llojit tend..

    Ti preng je padron e ke padron..
    brari ka vetem kte kompjuter e me kte i mbron ata qe smund te mbrohen..
    Kurse ju kini fabrika e televizuione e ningja e faruka e nasho.. e xhelala e paskala e rudina xhunga e edvin rama e mavro epoke.. e qose samgope.. e miliona euro e qindra ningja.. e mijra pronare pojatash qe ju sherbejne e qe u sherbeni.. per te mbajtur gjalle genjeshtrat e mbuluar krimet..

    Ata qe e pushkatuan ramizene nuk e kishin per her te pare ..
    e kishin provuar pushken duke vrare ne pabesi ata atdhetare qe enveri i quan "fraksioni armik i vlores".. njerez temirnjohur te laberise qe u vrane ne prita te pabesa duke pire uje ne burime.. a duke shkuar ne takime -kurthe te ngritura nga kapot e enverit..
    edhe ju edhe ju i sajuat "fraksionet e vlores"..
    eja se te kerkojne ne zyre i thate sabahetes.. dhe e vrate ne rruge..
    dhe ata atdhetaret e vlores..ose "fraksionistet" keshtu u thirren.. eja sadik eja qazim eja anastas eja cakerr se te kerkon shok Hysniu ne nji bised ne x fshat.. dhe diku pran nje zabeli ..priste njesiti i ningjave.. dhe.. krrauuu pushka e pabese u morri jeten..
    e pra keta te vrare ne pabesi skan pushtete skan meleona skan pallate qe te ken mundesi te jen padrone e te paguajn brara..
    ata jan te mbaruar pa varre e te ndeshkuar me shpifje 50 vjecare.. e prandaj i mbron ndonje brar kokrisur..
    Kurse ju jini te forte.. si xhelatet enveriste si ju xhelatet qe vrate ahmet krasniqa e sabahete e uka e xhemajla..
    Vetem farukit i kini dhene qindra mijra euro..per nji vrasje..

    pra pallavra jote se brari ka padron spi uje..


    ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 06-02-2010 mė 16:27

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Ti si gjithnjė flet por nuk di se ēka fletė; me siguri sipas rrėfimeve ēajtoreske.
    Kishe cekur disa vite mė vonė ėshtė fejuar nakua me Lirinė dhe kur po mendohem duke e ditur qė ajo u vra ( Ramizeja) mė 6 mars 1944 dhe duke e ditur se kur u vetėvra nako Spiro kėto disa vite disi s'po pėrputhen.
    Pra se tė flasėsh mendohu pak njė ēikėz, ė!
    Sa pėr Liri belishoven ajo jeton dhe ka mundur tė thotė diē mė tepėr si pėrshembull pėr atė qė e pengonte ajo qė Naku kudo qė shkonte mbante me vete nė portmone foton e Ramizes.
    Po ikė ore brari ti se kėto pėr Ty janė punė tė rėnda pėr t'i diskutuar. S'kupton gjė ti sepse je i kurdisur nga padronėt e tu dhe t'i vetėm pėrsėrit si papagalli ato gjėra qė ti kanė mėsuar padronėt!
    Une kete e ********* ne varr,e vras te gjalle...
    Ti ke durim,me keta kurvat antishqiptare............bam.
    lg

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Mos e vrisni prap Ramize Gjebrene
    Or ti Preng, largoju sherrit komunist, mos u merni akoma me djemte dhe vajzat qe sfiduan obskurantizmin bizantino- sllavisto -enverian. Na vjen keq qe akoma ka zgjatime falangash qe nuk heqin dore nga misioni i tyre i vjeter. Kane kaluar 60-70 vjet dhe cudi ka akoma njerez qe gjykojne si atehere.
    Ramizeja qe nje vajze e bukur,nje vajze e zgjuar, nje vajze e lire qe donte te dashuronte dhe bishat e pyjeve te Laberise ja shemtuan fytyren e bukur. Morali i kohes, ligjet e luftes vlenin per momentin por megjithate nuk justifikojne pushkatimin ne befasi, pas shpine te nje femre 21 vjecare. Lereni Ramizene e bukur ne fatin e saje , mos e rigjykoni edhe njehere, mos e rivrisni edhe njehere sot me ato mendjet tuaja te ndryshkura.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga djaliepirotas Lexo Postimin
    Mos e vrisni prap Ramize Gjebrene
    Or ti Preng, largoju sherrit komunist, mos u merni akoma me djemte dhe vajzat qe sfiduan obskurantizmin bizantino- sllavisto -enverian. Na vjen keq qe akoma ka zgjatime falangash qe nuk heqin dore nga misioni i tyre i vjeter. Kane kaluar 60-70 vjet dhe cudi ka akoma njerez qe gjykojne si atehere.
    Ramizeja qe nje vajze e bukur,nje vajze e zgjuar, nje vajze e lire qe donte te dashuronte dhe bishat e pyjeve te Laberise ja shemtuan fytyren e bukur. Morali i kohes, ligjet e luftes vlenin per momentin por megjithate nuk justifikojne pushkatimin ne befasi, pas shpine te nje femre 21 vjecare. Lereni Ramizene e bukur ne fatin e saje , mos e rigjykoni edhe njehere, mos e rivrisni edhe njehere sot me ato mendjet tuaja te ndryshkura.
    Zotėri,
    E keqja mė e madhe e botės virtuale si dhe e forumeve tė ndryshme ėshtė se pėr temė tė njetė kanė tė drejtė tė japin mendimin e tyre; kompetenti dhe jo kompetenti; i dituri dhe i padituri; i informuari dhe i painformuari; patrioti dhe tradhtari.
    Nė sot flasim dhe botojm libra edhe pėr periudhėn ROMAKE por kjo s'do tė thotė se jemi romakist apo kemi nostalgji pėr kohėn e cezarėve.
    Ramize Gjebrea zotėri nuk ėshtė vrarė pas shpinde por ėshtė qitur me duar tė zgjidhura para Togės sė Pushkatimit tė cilėn e kanė pėrbėrė Femrat e Brigadės sė pestė, pra shoqet e saja tė Brigadės. Kjo gjė ėshtė bėrė me qėllim ngaqė sipas zakonit qė aso kohe akoma ishte shumė prezent ėshtė dobėsi tė qėllohet nė femėr nga meshkujt.
    Bresheria e parė e armėve tė Togės sė Pushkatimit e ka rrėzuar atė pėr tokė dhe meqė ajo akoma ka dhėnė shenja jete HIto Ēakua ėshtė afruar dhe e ka qėlluar edhe me katėr plumba tjerė dhe atė nė fytyrė.
    Ėshtė qesharake tė thuhet pėr njė person ma kushdo qoftė Ay, qė ka marr denimin me pushkatim nė njeren anė dhe nė anėn tjetėr tė thuhet e vranė tinezisht duke e qėlluar me njė plumb pas shpinde.
    Aho ėshtė pushkatuar!
    Tjetė gjė janė shkaqet.
    Shkaku i arsyes sė denimit tė saj janė ligjet e luftės tė cilat aso kohe ishin si shumė tė ashpėra. Por nuk ėshtė vetėm rasti i Zaho Kokes dhe Ramize Gjebresė ka pas edhe nja dy a tre raste tjera tė ekzekutimeve.
    Njė nga ato ekzekutime qė janė bėrė dhe denimin tė cilin e kishte dhėnė vet Ramizeja komisare ka pas tė bėjė me njė tė ri partizan pėr tė vetmėn arsye: ngaqė ay nė njė shtėpi fshati kishte marrė ca vezė ( vjedhė ca vezė) dhe nė emėr tė moralit dhe pastertis sė Luftės e kishin ekzekutuar!
    Tashti, nuk mundet asnjeri tė thotė " pėr iant tė asaj se ēfarė ngjau pėr disa vite nėn komunizėm - eja t'i njollosim me tė qena dhe tė paqena".
    Duke proshuar gjera tė paqena vetėm sa i rehabilitojn bartesit e ideologjis komunsite. Ata bartės mund tė luftohen vetėm me tė vetmen armė tė vetme: Realitetin!
    Mjafton tė thuhet " ndalimi i shprehjes sė lirė".
    Asnjė vrasje e cilit do personalitet ma kushdo qoftė ay s'ka qenė nėn komunizmin mė e rėndė se sa denimi i " mos lejimit tė shfaqjes ė menimeve tė lira apo mė mirė me thėnė Ndalimi i shprehjės sė Lirė!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  13. #53
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Zotėri,
    E keqja mė e madhe e botės virtuale si dhe e forumeve tė ndryshme ėshtė se pėr temė tė njetė kanė tė drejtė tė japin mendimin e tyre; kompetenti dhe jo kompetenti; i dituri dhe i padituri; i informuari dhe i painformuari; patrioti dhe tradhtari.
    Preng, vetem te te informoj se kjo, e drejta e shprehjes dhe fjales se lire, eshte vlere e demokracise, virtyt i lirise, atribut i perparimit.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga kiniku Lexo Postimin
    Preng, vetem te te informoj se kjo, e drejta e shprehjes dhe fjales se lire, eshte vlere e demokracise, virtyt i lirise, atribut i perparimit.
    Edhe nė shoqėrit mė demokratike ndahen profilet e njerėzve nė klasa; klasa e tė pasurve e mesme dhe ajo mė e varfėr qė jetojn nė asistencė sociale!
    Aty ku marrin pjesė tė pasurit s'mund tė marrin pjesė edhe tė tjerėt ngaqė s'lejohet pa ftesa.
    Pastaj edhe nė demokracit me pėrparimtare kur bisedohet pėr njė Temė tė caktuar ftohen vetėm njerzit e profileve tė caktuar; nėse ta zėmė do tė donin Gjermanėt tė flasin pėr Kohėn e Hitlerit ata me siguri nuk do tė ftojnė njė shitės apo edhe njė ndertues por do tė thėrrasin njė Historian apo njė ekspert pėr temėn.
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Preng, ti flet sikur te kesh qene atje ne momentet e pushkatimit te Ramizese. Nga te lexuarat, kam pershtypjen se as ajo se priste ta qellonin dhe kuar ato partizaneshat qelluan mbi te ( se mbi gjermane skishin patur rast benin ate pune ) ajo u kthye e habitur dhe ngriti duart perpjete dhe dicka shqiptoi ( qe ti duhet ta dish me mire...)
    Pastaj vate Hito Qeni dhe e shemtoi ne fytyren e bukur me kater plumba.
    Se mos kjo eshte historia e vetme e vrasjes se shokeve nga shoket partizan. Historite vazhduan edhe pas lufte dhe skane te numuruar partizanet e thjeshte, komisaret dhe gjeneralet e pushkatuar .. pushkatuar ..pushkatuar.
    P.S: per ty or Preng : se c'hyjne ketu tradhetaret qe permend zotrote, nje zot e di pas 20 viteve demokraci. Si duket ty dhe ndonje tjetri i ka mbetur ora ne vend. Kam pershtypjen se edhe Ramizi po te shkruante ne kete forum nuk do shkruante keshtu. Le qe shqipja tende Preng le per te desheruar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga djaliepirotas : 08-02-2010 mė 17:20

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga djaliepirotas Lexo Postimin
    Preng, ti flet sikur te kesh qene atje ne momentet e pushkatimit te Ramizese. Nga te lexuarat, kam pershtypjen se as ajo se priste ta qellonin dhe kuar ato partizaneshat qelluan mbi te ( se mbi gjermane skishin patur rast benin ate pune ) ajo u kthye e habitur dhe ngriti duart perpjete dhe dicka shqiptoi ( qe ti duhet ta dish me mire...)
    Pastaj vate Hito Qeni dhe e shemtoi ne fytyren e bukur me kater plumba.
    Se mos kjo eshte historia e vetme e vrasjes se shokeve nga shoket partizan. Historite vazhduan edhe pas lufte dhe skane te numuruar partizanet e thjeshte, komisaret dhe gjeneralet e pushkatuar .. pushkatuar ..pushkatuar.
    P.S: per ty or Preng : se c'hyjne ketu tradhetaret qe permend zotrote, nje zot e di pas 20 viteve demokraci. Si duket ty dhe ndonje tjetri i ka mbetur ora ne vend. Kam pershtypjen se edhe Ramizi po te shkruante ne kete forum nuk do shkruante keshtu. Le qe shqipja tende Preng le per te desheruar.
    Shqipja ime ėshtė shqipja e Ēabejt dhe e Idriz Ajetit. Sa i pėrket asaj qė thua pėr tradhtarėt duhet ditur njė gjė: Tradhtarė janė ata qė i shėrbejnė tė huajit ndėrsa ata qė qeverisin vendin etyre me duar tė hekurta quhen ndryhse si; diktator, sadist, tiran, perandor, despot etj etj.
    Pra, nėse do tė flisnim pėr tradhtarė do tė duhej tė flisnim pėr tė gjitha ato qeveri renegate qė u sherbenin si klyshi tė zotit qoftė fashistėve italianė dhe qoftė nazistėve gjermanė e mė sė shumti serbėve primitivė!
    Prenga nėse fletė, ai fletė me argumentin e dokumentit tė shkruar. Ėshtė parim i shoqerive demokratike: asgjė nuk mund tė dėshmosh nėse s'ke diēka me shkrim!
    Ne jemi 20 vite nė tranzicion, tranzicion qė po zgjatė mė shumė se kudo tjetėr, hiē po ashtu shtetin serbė.
    Sa i pėrket Ramize Gjebresė, thashė mė lartė qė ajo vet kishte marrė pjesė nė dy pushkatime pėr vepra banale tė dy tė rinjėve nė emėr tė " pastėrtis sė luftės dhe moralit partizan".
    Nėse do ta analizojm mirė e mirė, ata qė gjoja ( kėta kanė qenė komunist gjerė nė fyt) nė kėtė forum po " denojn komunizmin" do tė duhej pėr shkakė tė luftės sė tyre kundėr ideve Staliniste-leniniste,maoiste tė distancoheshin nga vepra e Ramize Gjebresė por kėta se bėjnė kėtė gjė?
    Nuk mund ta bėjnė sepse janė tė programuar nga padronėt qė sipas nevojės tė bėrtasin:
    Rroftė Komunizmi!
    Poshtė Komunizmi!
    Ramize Gjebrea ėshtė ajo vajza e parė qė nė Institutin pėr shkollim " Nėna Mbretreshė" e para kishte futur librat e leninit mbrenda. Pra, tek ajo s'kishte asnjė tė vetmen ide demokratike apo tė mendimit tjetėr pėrpos mendimeve lenininiste.
    Tė nisur nga kjo gjė Ju " luftetarėt kundra komunizmit"( qė deri dje ishit deri nė fyt 100% komunista) mė sė paku do tė duhej tė vajtoni pėr vrasjet nė mes komunistėve tė bėra.
    Ėshtė njė rregull e pashkruar qė: ata tė cilėt kanė njė njollė nga e kaluara nė kohėn e tashme bėhen mė tė zėshmit nė luftimin e asaj dukurie qė pėr ta ishte dikur njollė!
    KOha ka treguar qė mė tė zėshmit nė luftė kundra Komunizmit dhe tė kaluarės janė pikrishtė ata qė vet kanė qenė tė tillė Komunist!
    Kėta janė tė zėshėm dhe bertasin sa t'mundin sepse kanė nevoj pėr t'u dėshmuar dhe pėr tė treguar njė fytyre me pamje tjetėr.
    Ata qė kurrė s'kanė pas tė bėjnė, me tė kaluarėn apo edhe komunizmin, kėtė dukuri e shohin me koka tė ftohta dhe s'kanė nevoj tė bertasin dhe tė pallin si gomarė ngaqė s'kanė nevoj asgjė dhe askujt se ēfarė t'u dėshmojn!
    Sa pėr Shqipen ti djali epirotas po ta lexojm me vėmendje shkrimin tėndė tė mė sipėrm ke probleme jo vetėm me rėnditjen por edhe me vendosjen e shkronjave pothujase nė tė gjitha fjalitė e mundshme.
    Por kjo gjė nuk ėshtė e rėndėsishme ngaqė Tema nuk ėshtė pėr rregullat e drejtshkrimit por pėr njė ngjarje Historike!
    Rregullat e drejtėshkrimit po shfaqe interesim t'i mėson Prenga nė njė rubrikė tjetėr, po deshe?!
    Si tė duash?!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Faleminderit Preng per leksionin gjithperfshires. Tash je mundu me shkrujt ma sakt. Kritika ka ba punen e vet. Vec sdi pse more kaq shume superxhiro per te na sqaruar konceptin e tradhetareve, kolaboracionisteve, komunistave, fraksionistave etj. Ke lan pa permend vetem titistat dhe socilaimperialistat. Akoma mbi veprat e Enverit fle?
    Heeej
    Shqipėria ėshtė e Bukur
    Shqipėria ėshtė mė e Madhe.....

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga djaliepirotas Lexo Postimin
    Faleminderit Preng per leksionin gjithperfshires. Tash je mundu me shkrujt ma sakt. Kritika ka ba punen e vet. Vec sdi pse more kaq shume superxhiro per te na sqaruar konceptin e tradhetareve, kolaboracionisteve, komunistave, fraksionistave etj. Ke lan pa permend vetem titistat dhe socilaimperialistat. Akoma mbi veprat e Enverit fle?
    Po tashti, deshėt Ju apo nuk deshėt, asnjėherė s'do t'mundet t'mirret Historia me kohėn e Enverit pa i konsultuar edhe librat e Enverit.
    Pėr vete Personalishtė do tė isha shumė i lumtur sikur t'i kem gjithė ato vepra tė tij; njeriu duhet tė lexoj ndersa konkludimet t'i nxjerrė vet.
    Unė vetėm u tregova, qė sot tė zėshėm nė luftė ndaj komunizmit janė vet komunistėt e djeshėm ngaqė vetėm ata kanė nevojė tė deklarohen , me zė dhe duke pall si gomar, se e luftojn komunizmin.
    Ata qė s'kanė pas kurrė tė bėjnė me komunizmin, duke mos pas mbi supe asnjė tė vetmin kryqė tė kryqit, nganjėherė e shikojn edhe me " simpati".
    Sa i pėrket ligjeratave pėr gjuhėn dhe rregullat e drejtshkrimit akoma vlenė pėr Ty: s'humb asgjė nėse tė mėsoj se si bėhet renditja apo ndėrtimi i njė fjalie.
    Shkolla gjithkund paguhet shtrenjtė por kėsaj radhe tė ofroj mėsimin pėr dy ditė gratis: jo mė shumė!


    Leksioni i parė:
    Gjuha shqipe ka edhe shkronjėn "Ė" qoftė tė madhe apo edhe tė vogėl, tė shtypit dhe tė shkrimit sikur qė kemi edhe ca shenja tė pikėsimit.
    Nė faktė mos harro t'i vesh ato, ė?!
    Kėtyre tek ata qė shkruajn s'ju kushtoj kujdes ngaqė ndodhė qė shkruajn shpejt dhe gishterinjtė pastaj u godasin dy shkronja pėrnjėherė por meqė do leksion do t'kesh njė tė tillė!
    E shohė nga ajo qė shkruan qė ke qenė njė nga nxėnėsit e mij qė u ka takuar atyre qė mbrenda njė ore mezi kanė bėrė dy fjali.
    P.S.
    Mos harro shkronjėn"Ė" dhe kur ta mėsosh kėtė tė mėsoj se si pėrdoren tė tjerat.
    Por meqė jemi tek Tema pėr komisaren partizane Ramize Gjebrenė e cila para se tė bėhej viktim vet- i bėri nja dy atre mė herėt viktima i qėndroj Temės.
    Ju tė tjerėt Komunistėt e djeshėm me peshėn e fajit dhe qė keni nevoj tė deklaroheni tashmė mė si " demokrat" mė sė paku si tė tillė ju bė brohoritja:
    " Poshtė Komunizmi"
    Ngaqė akoma nė vesh na tingellojn brohoritjet e juaja:
    " Rroftė Komunizmi"!
    Ne qė kemi mendim tė lirė s'na ha koqja as pėr komunizem dhe as pėr demokraci se sa pėr fjalėn e lirė!
    Rroftė Fjala e Lirė
    Poshtė tė pa fjalėt!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280
    Ramize Gjebrea, debatet ne shtab para e pas pushkatimit

    VASFI BARUTI ,"Metropol",Tirane
    09/02/2010

    MoRRAT E SHPIRTIT!

    Reaksion tė madh ngjalli pushkatimi i Ramizesė ndaj dhe i hapi rrugė njė korrespodence dymujore mes udhėheqjes pėr ēėshtjen Gjebrea. Korrespodencė e panjohur me fokus Gjebrea: Taras e Halim me Detin, Tarasi me Detin, Deti me Taras-Halim, Xhako me qėndrorin e R. Komuniste, Xhako me qėndrorin komuniste [Tarasin], Gramozi me Delegatin Xhuglini, Delegati Xhuglini me Detin e tė tjera qė sdihen. Korrespodenca nxjerr nė shesh horrllėqe tė politikės e moralit tė fėlliqur, zhveshin rrobat e fisme e dalin me fėlliqėsi nudo nė dritė dielli e kuterbon ligėsi, hakmarrje, deformime faktike, lotė tė krokodilta.

    Jetė paralele!

    Paralele, me kė?

    Interesanti-Gjebrea me Taras - Enver, Deti - Nako, Dele- gati - Nexhmije, Muzhiku - Gega, Xhako - Xhangolli etj.

    Paralele, kur?

    Gjatė Luftės 1939-1944! aralele, pėr ēfarė? ė shohim sa peshojnė jetėt paralele nė peshoren e Luftės e nė ēshkallė tė shkallares meritojnė tė jenė nė raport me Interesantin! I motivuar tė zbuloj anė, tipare tė moralit, karakterit e pėrkushtimit nė luftė dhe tė ve Intertesantin Gjebrea pėrballė jetėve paralele me tė pėr tė parė e ndjerė ēshndėrit e ēziosh! Paralele, pėrse? nteresanti akuzohet e dėnohet me pushkatim pėr imo- ralitet, kurvėri, dashuri ekstremiste me komisarin Zaho(?) Pėr shkelje tė moralit partizan me rrezikshmėri degjenerimin e rinisė nė luftė(?) Pėr cėnim tė dinjitetit tė ushtėrisė partizane(?) Pėr pėrgjegjėsinė nė humbjet qė i solli luftės Operacioni i dėborės, shkurt 44(?) Pėr karakter tė dobėt se preu nė besė tė “fejuarin” Deti qė i dha fjalėn pėr fejesė(?) Pėr skena dashurore nė sy tė partizanėve e neglizhencė nė luftė(?) Qė raporton gjėra qė nuk i pranon as shkenca e mungesė sinqeriteti(?) Gjebrea me moral e karakter tė dobėt? Dhe pėr ti vėnė nė peshore kritikėt, akuzuresit me moralin e tyre, karakterin e tyre, sinqeritetin e tyre, pėrkushtimin e tyre nė luftė e pėr luftėn. Nė fokus: kolera shpirtėrore e morrat e shpirtit! Paralele, si? e burime arkivore dhe me faksimile pėr skeptikė qė di se sdo tu besojnė referimeve arkivore. Pėr rindėrtimin e tė vėrtetės, tė nevojshėm dy elemente: pikėparja (zėri i arsyes, sinqeriteti me veten e tė vėrtetėn) dhe faktet: pesha e fakteve, lidhja mes fakteve, harmonia e fakteve, fakte kundėrshtuese, pėrballė me aksiomėn “e vėrteta rrjedh nė kanalet e mashtrimit” e sėshtė lehtė tė zbulohet. E vėrteta ėshtė njė por njerėzit e thėrresin me emra tė ndryshėm, ama vetėm e vėrteta dhe gjeometria janė gjithnjė nė njėjės ngase skanė shumės. Kolera shpirtėrore dhe morrat e shpirtit...

    DELEGATI - Nexhmije Xhuglini

    Njerwzit shfrytėzojnė tė menduarit, tė shprehurit, pėr ti arsyetuar mėkatet e tyre e fjalėt pėr tė fshehur tė vėrtetėn, por gėnjeshtrės ia shkurton kėmbėt e vėrteta. I shkon mirė pėr shtat protagonistes Delegatit Xhuglini. Nė kėrkim tė gjurmėve tė kryekrimit tė luftės, njėsoj si hetuesi ndjek gjurmėt krimit!

    Nw libin Jeta ime me Enverin (1998) pėr tė parėn herė Nexhmije H. e kujton dhe shkruan njė faqe pėr historinė e hidhur tė Ramize Gjebresė dhe argumentin e merr nga Enver H: “Enveri e shtron ēėshtjen qė duhej pyetur Komiteti Qėndror... Pra Enveri e shtron ēėshtjen qė duhej pyetur Komiteti Qėndror, sepse kishte parasysh qė Ramizeja ishte e fejuara[!] e Nakos dhe i pėrkiste edhe kėtij tė thoshte fjalėn e vet.” Xhako [Xhangolli] mė 19 shkurt 1944 i shkruan letėr Delegatit Xhuglini dhe pasi e informon pėr dashuritė e imoralitetin e Gjebresė me Zahon, e pyet e i kėrkon Delegatit pėrgjigje: “Mė shkruaj ēfarė masė tė marrim.” Xhako kėrkon pėrgjigje nga Delegati pėr masėn qė duhej marrė pėr Interesantin e pa pėrgjigje smund tė shkojė mendja se ishte letra! Dhe rrobet e bukura e tė fisme ndodh qė fshenin plagė tė rėnda e tė vjetra. E vėrteta ėshtė lakuriqe, e vėrteta e pamėshirė ėshtė se Nexhmije H. i hiqet e drejta tė luajė e fshihet me kartėn se Gjebrea pushkatohej pa dijen e K.Q!

    Nexhmije H. fsheh tė vėrtetėn e pamėshirė se xhakoziu i kėrkonte mendim ēmasė dėnimi tė marrė pėr Gjebrenė, dhe fshehja e kėrkesės ėshtė shumė domethėnėse, mėton tė fshehė gjurmė tė kryekrimit tė luftės. Nexhmije H ka dorė nė kryekrimin e luftės, pushkatimin e Gjebresė.

    Ka mbetur e njė gjurmė prilli 44, ėshtė letra e Delegatit Xhuglini qė i dėrgonte Nakos: “... kisha njė letėr nga Xhako ku mė komunikonte ngjarjen e Interesantit dhe mė thoshte qė tė ta komunikoj ty”, dhe pėrkundėr nga ēi kėrkonte Xhako pėr masėn e dėnimit qė ia fshihte Nakos, Delegati i justifikohet: “Nako, …unė nuk pata guximin tė ta them ty tue ditė se ti kishe mjaft prokupime pėr punėn e Partisė, ishe nervoz e i dobėt dhe se ai komunikim do tė shkaktonte njė tronditje shpirtėrore. Unė mendoja qė do tė isha unė qė do tė respektoja KQ tė P.[artisė]”

    E shumta ėshtė nė tė paktėn, Delegatit i mungon arsyeja e njerėzillėku, ta informojė e ngushėllojė presidentin e saj pėr pushkatimin e tė fejuarės Gjebrea, por smund ta bėjė kėtė zakon njerėzor pėr njė tradhėtare tė partisė e “imorale” tė Brigadės. Justifikohet me “argumentin” se “Unė mendoja qė do tė isha unė tė respektoja KQ tė P. [artisė]” se ishte nė tė drejtėn e KQ tė informojė Nakon pėr vrasjen e Gjebresė dhe jo tė saj!

    Nexhmije H me dy qėndrime tė kundėrta: njėri mė 1998, kur deklarohet se Komiteti Qėndror nuk ishte pyetur pėr pushkatimin e Gjebresė dhe tjetri me letrėn e Xhakos kur i kėrkon Delegatit mendim se ēmasė dėnimi duhej ti jepej Gjebresė. Njė pėrfundim ėshtė fare i qartė: Xhako, anėtar i presidencės sė Rinisė Komuniste, me letėr e informon Delegatin pėr “dashuri” tė shthurura tė Gjebresė e i kėrkon mendim se ēfarė mase tė marrin pėr tė dhe ska asnjė dyshim se Xhako ka marrė pėrgjigje pėr masėn kundėr Gjebresė: me vdekje!

    Nė komentin pėr letrėn e 1 marsit 44, qė Delegati i “dėrgonte” Interesantit, ėshtė dhe konstatimi se Delegati nė ditėt e gjyqit tė shkurtit ishte nė rajoni i Vlorės dhe atje ishte pėr Ramize Gjebrenė; dhe pėr tė mbetur i fshehtė ky fakt, qėnia e saj nė rajoni i Vlorės, nė publicistikėn e gjatė tė Luftės Nexhmije H ska asnjė gjurmė tė saj nė rajoni i Vlorės. Nė kujtimet e saj pėr Gjebrenė (dėrguar autorit) ka edhe njė fakt: “Kur ndodhi kjo me Ramizeė [pushkatimi] unė skam qėnė as afėr Nakos, as afėr Enverit.” As afėr Nakos do tė thotė se Nexhmija sishte nė rajoni i Tiranės ku ishte Nako, dhe as afėr Enverit do tė thotė se sishte as nė rajoni i Korēės ku ai ishte, nga 2 marsi. Dhe mban sekret vendin ku ishte kur pushkatohej Gjebrea dhe mbajtja sekret e vendit ėshtė pėr tu mbrojtur nga sekrete tė tjera. Nė dhjetėditshin e fundit tė shkurtit dhe fillimmarsi gjurmėt e ēojnė N. H. nė rajoni i Vlorės, te Gjebrea e arrestuar e i bėhej gjyqi qė vazhdoi dhjet ditė. Nga Panariti, mw 4 prill 44, nw tw njwjtwn ditw qw i shkruante Nakos Enveri, edhe Delegati Xhuglini i shkruante Nakos njw letwr tw gjatw: “... Nga Xhako kisha njw letwr nga Vlora, kur isha atje...”, dhe e vwrteta qw mbahet sekret zbulohet mes fjalwve tw njw rreshti: Nexhmija ishte nw Vlorw kur mori letrwn nga Xhako, tw 19 shkurtit, dhe qw i kwrkonte: CCfarw masw tw marrim pwr Interesantin.

    Pse Delegati ka armiqėsi aq tė madhe pėr Gjebrenė, shoqen e shkollės e tė luftės? Pėrgjigjet njėra pas tjetrės e tė gjitha shuhen, njė vjen e bėhet e qartė: zilia, xhelozia pėr Gjebrenė pėr ēka kishte me shumicė e hiēgjėsendi skish Delegati! Zilia e saj u bė e fortė sa meriton njė paralele me personazhin [qenush] Ponto i cili u bė shumė ziliqar pse i zoti i shtėpisė, ēifti Limpley, kishte dashuri tė madhe pėr vogėlushen e porsalindur, e Ponto ndjehet i braktisur pa dashurinė e mėparshme nga i zoti i shtėpisė; vogėlushe bukuroshe teksa los me rrezet e diellit nė karrocėn e vet lėnė pėr njė minutė nga babai Limpley nė kopsht dhe sa hap e mbyll sytė Ponto me dy gjymtyrėt e parė e shtyn karrocėn me shpejtėsi derisa e rrukullisi nė lumė e i mori jetėn ėngjėllores vogėlushe! Gjėma, qė vjen nga ajo qė ka emrin Zili, ziliqepsja!

    ... Mua si shoqe e ngushtė e Ramizesė mė tronditi jashtėzakonisht ky fund tragjik. Unė si shoqe e vjetėr e Ramizesė kujtoj me trishtim fundin aq tragjik tė saj. Ramizeja meriton tė kujtohet ashtu siē ishte, njė shoqe revolucionare, energjike, trime dhe e vendosur nė luftėn pėr ēlirimin e atdheut nga pushtuesit fashistė dhe pėr ēlirimin e gruas e tė shoqėrisė shqiptare nga zakonet e mentalitetet skllavėruese e nga errėsira e regjimeve tė kaluara.”

    Nexhmije–Enver dy sėhate qė rrėfejnė saktėsisht tė njėjtėn kohė. Nė referimet e bėra nxjerrin kokė diagonale me vlerė aksiome tė George Steiner: “Ne flasim pėr tė komunikuar. Por dhe pėr tė fshehur, pėr tė lėnė pa thėnė. Aftėsia e njerėzve pėr tė diziinformuar modulohet nė ēdo njėsi vale, qė nga mashtrimi i drejtpėrdrejtė e deri nė heshtje.” Njerėz qė nė tė shkuarėn bėnė ēmundė apo slanė zezėrima pa bėrė kundėr Gjebresė pėr 40 vjet e sot N. Hoxha luan virgjėreshėn me ēarēaf tė bardhė si bora!

    Kalamendjet e Nakos: “Nako gjithmonė i pavendosur si nė punė e nė dashuri. Nė tė ri kalamendej mes dy dashurive, pėr Ramize Gjebrea e Liri Belishova.” Nakon e vizaton paksa donzhuan qė kalamendon mes dy dashurive, e sėshtė fatalitet pėr mė tepėr me arsim universitar perėndimore nė Itali.

    Katėr vjet mė pas Nexhmije H vjen e dyzuar, herė Lushe herė Palushe: “... Nakua nuk ishte aq tėrheqės fizikisht, por ishte shok me personalitet tė theksuar, inteligjent e me kulturė e njeri serioz nė marrėdhėniet me shoqet.” Nako kalamendet mes dy dashurive ase serioz nė marrėdhėnie me shoqet e sektorit tė punės? Don Zhuan a serioz Nako? N. H. me dy karaktere, rrėshqasin njėri nėn tjetrin. Eshtė njė e vėrtetė qė rebelon Ramizenė e dihet ēndodh kur i cėnohet dinjiteti, ia ve kufirin tek thana kujtdo, edhe presidentit Nako qė mėton kalamendime dashurie.

    Nė librin e vėllimshėm TITISTĖT Enveri dhe Nexhmija lėshojnė rrufe pėr Dushan Mugoshėn si armik i Shqi- pėrisė. Nė vite lufte Nexhmija e Enveri shkruajnė me dashuri tė madhe pėr Mugoshėn, kurse Gjebrea nė polin tjetėr: me debate politike tė drejtpėrdrejtė me Mugoshėn pėr Kosovėn, qė ka emrin Shqipėri e jo Jugosllavi, etj. Gjebrea e dėnuar politike e Mugoshės dhe e pushkatuar me urdhėr tė nėnėshkruar nga dora e Mugoshės dhe heq paralele me atė mesazh lamtumirimi qė Xhuglini i dėrgon Mugoshės atė prill 44 me rastin e largimit nga Shqipėria.

    “I dashur shoku Dushan,

    ... Sigurisht do tu marrė malli dhe pėr malet e fushat e Shqipėrisė, qė i lave me djersė e u pive dhallėn. Apo jo? Jo vetėm ne por gjithė populli shqiptar do tė tė ketė njė mik tė dashur tė tij e sigurisht kur ta sjellė rasti tė kthehesh ndonjė herė nė vendin tonė do tė shohėsh se me punė do ta kemi shpėrblyer atė qė qė ke bėrė pėr shpėtimin e naltėsimin e tij.” Nexhmije Xhuglini hymn Dushanit! Ka shpėtuar e naltėsuar popullin shqiptar!

    Njė letėr e Delegatit me shėnim (nė kapak tė dosjes) shkruar me ngjyrė tė kuqe: Tepėr sekret.. Letra ėshtė me adresim pėr Tarasin dhe me informacione partiake, por e ndonjė intimitet. Letėr me gjashtė faqe e Delegatit 21 vjeēare.

    …Po ta them qė tashti se qė tė tė shkruaj njė herė nė tre ditė letėr, do tė mundohem por nuk tė siguroj se mė duket zor. Pastaj ētaksirat qė tė inatosesh nė ēdo tre ditė vetėm nga unė. Mė mirė tė mos i dish disa gjėra. Kėtė mos e merr seriozisht se un do tė tė shkruaj gjithė sukseset dhe budallallėqet tona, un si trembem kritikave si do qė tė jenė, ndaē kalibri tė rėndė, ndaē tė lehtė.”

    Tarasi i kėrkon Delegatit ti shkruajė nė ēdo tre ditė letėr pėr punėn nė Qarkor, si punojnė shokėt, ēmendojnė e flasin pėr Enverin, por dhe xhelozia ka filluar ta brejė: “...shejtanllėket e Detit smė pėlqejnė”, Delegati i shkruan tė fejuarit Taras. Dhe Nako nuk i shkroi asnjė letėr Gjebresė nė katėr muaj, kėtė e di mirė Nexhmija nga letra e Gjebresė e 22 shkurtit 44, megjithatė N. H. ngarkon me pėrgjegjėsi Gjebrenė se “tradhėtoi” Nakon! Nako i tradhėtuar i madh nga Gjebrea a Gjebrea e braktisur nga Nako! Xhuglini di mirė edhe lidhjet e Detit me Shpirto-n dhe ėshtė hipokrizi vetmevete e me tė tjerė qė e sot flet pėr tė “fejuarit” Nako-Gjebrea, e slėviz nga istikami i vet pėr tradhėtinė e Gjebresė!

    Delegati Xhuglin nė letrėn qė i shkruan Tarasit bėn edhe njė autoportret: “Sa pėr Delegatin mbasi mė nė fund mezi iu mbush mendja se duhet tė ngrejė njė ēik zėrin mė shumė nė qarkor...” Dhe po i rivė nė vėmėndje portretin qė i bėnte ajo vetė Gjebresė (jo me dėshirė):

    “…vendosmėria nė momentet qė kalonim, besimi disi i tepruar nė veten e saj bėnte qė tua thotė njerėzve “bam” nė sy se ēmendonte, tregonte se ajo kishte njė karakter tė hapėt, tė sinqertė.” Portret Interesanti dhe autoportreti Xhuglini nė antipode.

    Nė librin Jeta ime me Enverin N. Hoxha kujton njė letėr qė Tarasi i shkruan Nakos: “Bjerini kokės Delegates” dhe e tregon si shėnjė parimėsie tė Tarasit qė dhe tė fejuarės nuk ia fal kritikat! E vėrteta e letrės tė Tarasit (nėntor 43) qė i shkruan Shapingos (Ymer Dishnica) vjen pėr- ndryshe nga ēshkruan N. H. Argumenti nga Tarasi:

    Edhe pak fjalė pėr ēėshtjen e Delegates, nuk ėshtė e vėrtetė ajo qė mė thua ti Dr.[Dishnica], por nė bazė tė letrės qė mė shkruan Nakua mė thotė “hiqi veshin [Delegatit] sepse vjen rrotull tėrė ditėn.” Unė natyrisht e ekzagjerova me tė, se i rashė mirė, por nuk ka gjė se i bėn mirė, po me gjithė atė ju tė mos e konsideroni si gruan teme por si shoqen tonė dhe atje ku ka tė meta mos e pėrkėdhelni, por mos e ekzagjeroni dhe ju si e bėj unė me kritikė, pse shokėt tanė nuk janė tė arritur ashtu si i duam ne, dhe kur ua heq ashtu si bėra unė me Delegaten, arrin sa tė mendojė se me tė vėrtet “ajo nuk ka punuar aspak mirė dhe nuk meriton ato detyra qė i ka ngarkuar Partia, etj. etj.” Tash nuk do tė mendoē mė si pėrpara ti Shapingo. ...Nakos i bėn tė fala nga unė e i thuaj tė punojė mirė.”

    Nako i ankohet Tarasit se Xhuglini vėrdalliset gjithė ditėn e nuk shtrohej nė punė. Tarasi nė letėr rrėfehet “parimor” dhe shokėt i kėshillon mos e pėrkėdhelin Delegaten kur nuk punon mirė; dhe te Tarasi shihet qartė keqardhja pėr Delegaten e cila ndjen veten keq me kritikėn e fortė tė Nakos dhe pėrjeton tė keqen: “... ajo nuk ka punuar aspak mirė dhe nuk meriton ato detyra qė i ka ngarkuar Partia, etj. etj.” Sado qė Tarasi rrėfehet me parimėsi, ai por-i i tij i jep Shapingos leksion morali: “mos e pėrkėdhelni por mos e ekzagjeroni.”

    Tarasi kėshillon Dishnicėn se “...shokėt tanė nuk janė tė arritur ashtu si i duam ne” dhe pas disa muaj Tarasi bėn goditj me artileri tė rėndė me falsakuza vrastare kundėr Gjebresė. Tarasi i dhimbsur pėr Nexhmijen e armiqėsor ndaj Gjebresė, Xhuglini vėrdalliset gjithė ditėn, kurse Ditari Gjebrenė e ka nė pėrditmėri nė lėvizje nga njė fshat nė tjetri, nė kushte tė vėshtira klimatike e rrezik jete.

    Tarasi nė letrėn pėr Shapingo-n bėn dhe njė shėnim pėr Nakon: “Nako, puno mirė. Tė fala. Tarasi.” Deti merr kthesė tė fortė e pa kaluar disa ditė i dėrgon letėr Tarasit e nė pikėn nėntė tė problemeve tė rinisė shkruan: “Ka mjaft punė, duhet njė njeri tė merret me punė organizative... Prandaj propozoj qė tė ketė njė sekretar organizativ dhe tė bėjė kėtė punė. Edhe ky tani pėr tani vetėm Delegatja mund tė jetė.” Para njė muaji Nako i shkruante pėr nevojėn urgjente tė njė sekretari nė udhėheqje tė rinisė dhe i jep tre kandidatura (e treta Gjebrea), por e palistuar si kandidaturė ishte Xhuglini. Tarasi i pėrgjigjet me urgjencė: “... bisedova me Miladinin dhe vendosėm qė tė mos bėhet asnjė ndryshim nė KQ tė Rinisė.” Nako i heq kryq tre kandidaturave qė i rekomandonte Tarasit disa ditė mė parė dhe jep Xhuglinin si kandidaturė e vetme, qė para njė javė i shkruan Tarasit se Xhuglini vėrdalloset gjithė ditėn e sshtrohet nė punė.

    Gjebrea i shkruan Delegatit mė 22 shkurt ora 21, dhe ia rikujtoj Nexhmije H, por nė njė theks tė ri: “…e kam parė vetė pse kam qėnė me ta gati 7-8 ditė nė dėborė tė paparė, pa ujė e pa bukė nė majė tė malit. Tashti jam e detyruar ta pres me kaq se po vijnė gjermanėt...” Togfjalėshi “pa bukė e pa ujė” ėshtė vizuar nga Xhuglini sepse letra pėr tė ishte e poshtė togfjalėshit tė vizuar lexohet shėnimi i Xhuglinit:

    Kjo nuk mund tė jetė e vėrtetė kurrė.

    Nuk e pranon as shkenca. [Figura 45]

    Xhuglini e Nako nė njė mendje: Gjebrea shkruan rrena e mashtron qėndrorin komunist se qėnka majė mali me dy kompani partizane “shtatė ditė pa ngrėnė” dhe “... kėtė nuk e pranon as shkenca.” Delegati pa grimė keqardhje pėr ēheq e vuan Gjebrea me partizanė “majė mali nė dėborė tė paparė”, si ėshtė pėrshkruar mė parė ngjarja e 4 deri 10 shkurtit majė malit Beun. Refleksioni Xhuglini ka njė cilėsor i shkallės sipėrore absolute dhe e ēveshur nga ēdofarė ndjenjė njerėzore.

    Ēthonė ish-shoqe tė saj e jo njė pas Dantes mė tė dashur Gjebrea ka Dostojevskin, e si platoniste e thekur beson nė pavdekėsi tė shpirtit. E shpirti Gjebrea i kėrkon Nexhmije H. tė reflektojė nė mesazhin e Dostojevskit: “Qetėsoju njeri krenar dhe frenoje krenarinė tėnde. E vėrteta nuk ėshtė jashtė teje, por nė veten tėnde. Gjeje veten nė vete, nėnėshtroja vetes vetveten. Edhe tė tjerėt do ti bėsh tė lirė dhe do tė njohėsh veten...”

    N. Hoxha pas gjashtė dekada kontradiktore nė mendime, herė kėshtu e herė ashtu si tė jetė dy njerės, dy karaktere qė lehtėsisht njėri rrėshqet nė tjetrin: “...[Nexhmia] mund tė jetė dy persona plotėsisht tė ndryshėm. Dy karaktere, tė cilat pahetueshėm ndėrrohen, mes tė cilėve ajo oshēilon andej kėndej. Duket se njėra rrjedh befasisht nga tjetra.” Portretizim i gdhendur me mjeshtėri nga gazetari i Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, qė intervistoi Nexhmije H.

    TARASI - Enver Hoxha!

    Njerėzit e shfrytėzojnė tė menduarit, tė shprehurit, pėr tė arsyetuar mėkatet e tyre e fjalėt pėr tė fshehur mendimet e tyre, qė i rri varur si medalion mostėr Tarasit.

    Tarasi ėshtė nė hall tė madh, dhe i shkruan e i lutet Nakos ti zgjidhė hallin qė i ka rėnė! “… Shoku Nako, do tė tė bėj njė porosi tė vogėl, se me tė gjithė jam zėnė dhe asnjėrit nuk [mund] ti kėrkoj. Kisha njė stilo tė mirė dhe Ali Gostivari [Miladini] ma theu, tash kam mbet pa stilo dhe mendimet e mija tė bukura smund ti hedh dot nė letėr. Prandaj brenda dy ditėve (mė fal qė po tė caktoj ditėt) tė mė ēoē njė stylo tė mirė (jo nga ato standartet) e qė tė shkruaj hollė, tė ma ēoē me njeri tė sigurtė e tė ma japin nė dorė. Jam 100/100 i sigurt se do ma ēoē. Taras.”

    Dy ditė kaluan e Tarasi merr stilonė qė i dėrgoi Nako, i kėnaqur se shkruan bukur i shkruan letėr Nakos: “Faleminderit pėr stilonė, shkruan bukur

    por mbaje mend o zgjebe, njė ditė po tė vura poshtė

    do tė ta marr shpirtin.”

    Falenderimi pėr stilonė ishte i pritshėm po hakėrrimi me jetė: “do tė ta marr shpirtin”!? Eshtė pa tė ngjashmen e vet! Kėrcėnim “po tė vura poshtė do tė ta marr shpirtin” Tarasi e Nako atėbotė e dinė.

    Enveri me stilonė qė shkruan hollė “shkruan mendime tė bukura”! Me tė njėjtėn markė made in england shkruan e Delegati e Xhako dhe tre stilo-tė i bashkon magjia: letra krimbosur nga morrat e shpirtit. Edhe Gjebrea shkruan me tė njėjtėn stilo, por me tė pangjashme: shkrim i vogėl, i bukur, i qartė, pa gabime gjuhėsore, gjuhė publicistike e raportuese: raporte, letra, artikuj, publicistikė shkruar me sinqeritet, objektivitet, rekomandime, kėrkesa pune, qėndrime kritike pėr eprorėt. Paralele me letra tė Tarasit,

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Duke lexuar shkarravinat gazetareske s'do mendė qė tė shtohet edhe mė shumė dyshime nė ato qė janė folur pėr Enver Hoxhėn sepse peØr t'gjitha gjėrat si para lufte gjatė lufte dhe pas lufte fajtor paska qenė Enveri. Pra, qė tė gjithė ata qė paskan vdekur por qė qenkan njohur me tė paskan pėsuar prej tij: edhe kur vdiqėn nga tuberkulozi se i la nė tė ftohtė, edhe kur vdiqėn me makina edhe kur u pushkatuan pėr tė gjitha ay paska qenė nė "dijeni".
    Enver Hoxha mund tė " akuzohet" nėse ka argumente pėr ato pas vitit 1948-t e kėtej ndėrsa pėr ato gjatė luftės, secila brigad dhe secili komandant ishte pėrgjejgės nė terenet ku vepronin.
    Enver Hoxha gjatė luftės dihet qė " ballistėve u ka iq me amė e tat" dhe kėtė se fshehė as Ramize Gjebrea kur thotė " vramė dy ballistė tradhtarė".
    Nėse lexohet mė lartė ky artikulli gazetaresk hasim nė shumė gjėra tė paverteta, si nė kohė po ashtu edhe nė data.
    Duke dashur qė tė lidhin disi Nexhmijen me kėtė rast dhe e cila nė atė kohė ishte fare e parendesishme prodhojn se nė kohėn kur ėshtė mbajtur GJyqi " nė muajin shkurt" ajo paska qenė dikund nė rrethinat e Vlorės dhe merreni me mend kėtė gjė e paskan zbuluar vetėm tani.
    Phuuu ēfarė budallallėqesh tė cilave as fėmijėt nuk u besojn mė!
    E para Gjyqi nuk ėshtė mbajtur nė shkurt por nė Mars dhe ajo mė kryesorja qė s'po jepet pėrgjigje: pse do tė duhej tė ishte Nexhmije Hoxha aso kohe Xhuglini e interesuar qė Ramizeja tė denohet me pushkatim kur kjo Nexhmija as nuk ishte nė pozitė, as qė kishte ndonjė detyrė me rėndeØsi dhe askush s'i garantonte qė Enver Hoxha do ta martonte?!
    Pra, s'pari do tė duhej tė shihet kjo gjė!
    Tjetra, edhe ashtu edhe kėshtu Ajo s'do tė shihte kurrrfarė rreziku nga Ramizeja duke qenė e fejuara e Hoxhės pėrpos nėse nuk e ka zbuluar diksuh qė Ramizeja duke qenė pak e Lehtė t'ja kishte vė syrin Enver Hoxhės.
    Mirėpo duke i lėnė broqkullat gazetareske tė cilėt duke prodhuar rrena njeren pas tjetres ato vetėm sa po bėjnė tė kundėrtėn: nuk po sulmojn Enverin por po e mbrojn!
    Enveri sulmohet me tė dhėna tė sakta dhe pa i ekzagjeruar ngaqė tė tilla ka mjaftė!
    Nexhmija dhe ramizeja ishin nė tė njejtėn shkollė por jo edhe nė tė njėjtėn klasė!
    Nė tė njejtėn klasė me Ramizenė ishin Vito kapoja dhe Liri Belishova.
    Pse tė mos kenė tė interesuar kėto dyja qė ramizeja tė pushkatohet?
    pas vrasjes sė Ramizes nuk iku Nexhmije Hoxha pėr ta marrė nakuan por kėtė gjė e bėri Liri Belishova!


    Nė vazhdim do tė botojm dy letra: t'parėn letrėn e Ramize Gjebresė dėrguar " delegatit" - nexhmije Hoxhės dhe letrėn e dytė tė nexhmijes dėrguar pėr ramizenė mė 11 mars tė vitit 1944 - letėr tė cilėn ajo se kishte marrė ngaqė ishte pushkatuar mė 6 mars fill pas dhėnjes sė denimit nga Gjyqi!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ardit Gjebrea
    Nga briiigi nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 84
    Postimi i Fundit: 08-01-2023, 17:37
  2. Ke preferoni: Gjebrea apo Cako?
    Nga shigjeta nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-05-2011, 12:59
  3. Nderi dhe turpi i Vlorės
    Nga {FIGO} nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 28-10-2006, 12:51
  4. Ardit Gjebrea në Toronto
    Nga anabanana nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 94
    Postimi i Fundit: 04-12-2005, 03:33
  5. Ramize Gjebrea
    Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-11-2002, 03:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •