Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  Ilirian Zhupa

  Vjershe e redaktuar

  Qe nga lindja e gjer ne vdekje jeta ime eshte rruge dhe lufte
  (Kujdes!)
  Qe nga lindja e gjer ne vdekje jeta ime eshte kenge,
  (E pranueshme)
  Nje vajze me qendroi perballe, me mbeshtolli me veshtrimin e bute
  (Intimiste!)
  E mua m'u moren kembet
  (Absurde!)
  Mbreme piva shume cigare e gjumi s'me zuri
  (Perse?!)
  Pergjegjesi i strehimit serish shokun tim e genjeu
  (S'ndodh kurre!)
  E kerkuam gjithkund po s'e gjetem. Mos prishte humorin tone
  (Pesimiste!)
  Shoku yne na u fsheh
  (E gabuar!)
  Kam bere nje gjume te shqetesuar

  Asnje enderr nuk kam pare,
  Asnje brenge nuk kam pasur
  (E ne xhama kendonte shiu)

  Dhoma ishte e ngrohte
  E shtrati i gjere,
  (E ne rruge vraponte shiu)

  Ēfare i mungonte gjumit tim mbreme
  Ē'lagej prej meje nga shiu?
  Jo vetem gjethet


  Kam pare duar
  Qe perpiqen te mbajne te dashurit e tyre
  Zbardhen dhe i shtrengojne fort per supesh....

  Te dashurit ikin!

  Ato, keputen...
  Kur nisi lufta isha i vogėl
  dhe nepėr tym diēka mbaj mend.
  Fill mbas ēdo lufte, bėhej si gogėl
  Atdheu im! Ja kjo mė ēmend!

 2. #2
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  43
  Postime
  209

  Re: Ilirian Zhupa

  Kam bere nje gjume te shqetesuar

  Asnje enderr nuk kam pare,
  Asnje brenge nuk kam pasur
  (E ne xhama kendonte shiu)

  Dhoma ishte e ngrohte
  E shtrati i gjere,
  (E ne rruge vraponte shiu)

  Ēfare i mungonte gjumit tim mbreme
  Ē'lagej prej meje nga shiu?  Me pelqen shume!

Tema tė Ngjashme

 1. Teuta-Mbreteresha Ilire
  Nga white-knight nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 16:16
 2. Gjyqi i Millosheviē: Ai mund ta vuajė dėnimin nė burg nė Rusi
  Nga Sokoli nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 31-07-2005, 18:59
 3. Fluturimi i gjetheve te rena ne rruge, kur fyen era
  Nga illiriani nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 13-05-2003, 05:45
 4. Poema nderthurur me "si ta quaj"
  Nga illiriani nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 116
  Postimi i Fundit: 29-04-2003, 23:09
 5. Ti ndriste Kosoves vetem nga vjershat liria dhe fati
  Nga Bel ami nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 22-11-2002, 17:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •