Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Roli i gruas n shoqri

  Sot sht 8 marsi, Dita Ndrkombtare e Gruas, q shqiptart e njohin edhe si Ditn e Nns, dita ku nderohet sakrifica dhe prkushtimi i gjith grave n bot, n familje, n shoqri, n pun e kudo. Prfitoj nga ky rast q krahas urimit pr nnn time, t uroj edhe t gjitha nnat shqiptare n veanti:

  Gzuar 8 Marsin n ngrohtsin familjare t njerzve t zemrs suaj!

  Dhe duke marr shkak nga kjo, desha q krahas urimeve pr festn t diskutonim edhe mbi rolin e jashtzakonshm t gruas n shoqri. Po ju shtroj disa pyetje n mnyr q tu provokoj mendimin dhe meditimin tuaj:

  - E imagjinoni dot nj bot pa motra, pa nna, pa gra, pa shoqe e mikesha?
  - Si e pasurojn jetn tuaj dashuria e nj nn, nj motre, nj gruaje, nj vajze t porsalindur?
  - Cila sht mnyra m e mir pr t nderuar sakrificn e prshkushtimin e tyre n jetn ton?


  Diskutim t kndshm.
  Albo

 2. #2
  bosi Maska e ardit88
  Antarsuar
  04-03-2008
  Vendndodhja
  librazhd
  Mosha
  33
  Postime
  4

  Gzuar 8 Marsin

  ju uroj gzuar 8 marsin t gjitha nnave, veanerisht atyre shqiptare.
  8 marsi eshte nje dite e shenuar pr grate.
  Duke dashur ti prgjigjem pyetjes s albos: E imagjinoni dot nj bot pa motra, pa nna, pa gra, pa shoqe e mikesha?
  Do t thosha q jeta pa to sht shum e vshtir n mos e pamundur q t vazhdohet t jetohet (jo pr shtje riprodhimi por pr vet rolin q ato kan n shoqri) nuk besoj se do te ket ndonj person q mund ta imagjinojw veten pa to, n jet.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-07-2006
  Postime
  53

  Per Nenat E Mesuesit..

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Sot sht 8 marsi, Dita Ndrkombtare e Gruas, q shqiptart e njohin edhe si Ditn e Nns, dita ku nderohet sakrifica dhe prkushtimi i gjith grave n bot, n familje, n shoqri, n pun e kudo. Prfitoj nga ky rast q krahas urimit pr nnn time, t uroj edhe t gjitha nnat shqiptare n veanti:

  Gzuar 8 Marsin n ngrohtsin familjare t njerzve t zemrs suaj!

  Dhe duke marr shkak nga kjo, desha q krahas urimeve pr festn t diskutonim edhe mbi rolin e jashtzakonshm t gruas n shoqri. Po ju shtroj disa pyetje n mnyr q tu provokoj mendimin dhe meditimin tuaj:

  - E imagjinoni dot nj bot pa motra, pa nna, pa gra, pa shoqe e mikesha?
  - Si e pasurojn jetn tuaj dashuria e nj nn, nj motre, nj gruaje, nj vajze t porsalindur?
  - Cila sht mnyra m eGEZUAR FESTEN E MESUESIT TE GJITHE MESUESIT SHQIPTARE E ATA QE JANE NE EMIGRAZION ...JU NA DHURUAT SHUME NE JETEN TONE DHE MERITONI PAK NGA VARGJET:

  ne mes tuaj kam qendruar
  e jam duke perveluar
  qe tu jap ,pakes drite
  naten tua beje dite

  NAIM FRASHERI
  dija ka qene gjithmon ne lufte me padijen e ajo kerkon sakrifiza,le te kekojme qe kjo figure te jete si dikur DINJITOZE NE SHOQERI...ketu ku jemi e atje ku u rritem..
  GEZUAR 8 MARSIN...TE GJITHA NENAVE SHQIPTARE ,ITALIANE E NE BOTE....
  JANE KETO QENIE FISNIKE NE SHPIRT QE SAKRIFIKOJNE GJITHCKA PER KRIJESEN E TYRE ...thuajse gjithe jeten sa jane gjalle...mos e harroni kete ..ju shqiptaret

  pak vargje per ata mesues e nena qe sjane me :

  kur te shihni se jam tretur
  mos pandehni se kam vdekur
  jam i gjalle e jam ne jete
  jam ne dite te vertete
  sepse jam ne zemren tuaj
  mos me merni per te huaj

  NAIMI

  Pubblicato da FERDEROVA DAUTI mir pr t nderuar sakrificn e prshkushtimin e tyre n jetn ton?


  Diskutim t kndshm.
  Albo
  TE FALEMINDERIT ALBO QE JE DHE KAQ I KUJDESHEM...LUM NENA QE TE KA...
  UNE JAM NENE E 4 FEMIJVE ,TASHME TE RRITUR POR ATA JANE FEMIJE PER MUA ...GJITHE JETEN!!

 4. #4
  Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
  Antarsuar
  21-09-2008
  Vendndodhja
  Prishtine!!
  Mosha
  37
  Postime
  504
  Nuk jan aspak 3743 pika uji t mbledhura me kujdes n nj shishe, por jan 30 nj prqindsha t mbledhura n enn e parlamentit. Kjo sht nisma e fundit ligjore q qeveria e maxhorancs ka ndrmarr pr t rritur numrin e prfaqsimit t grave n parlamentin shqiptar n masn 30 prqind.

  E reklamuar si reform qeverisjeje dhe si nj hap para n drejtim t barazis gjinore n politikbrje, kjo nism ligjore ksaj radhe nuk sht vese nj zgjidhje mekanike e prdhunshme, statistikore dhe aspak reale.

  Vendosja e prqindjeve prsa i prket rolit t gruas n shoqri, n nj far mnyre e margjinalizon vet kt rol. Vet prqindja duket si nj asistenc sociale q u jepet gjinis tjetr pr t dal n mnyr t imponuar nga nj nivel inferior social i nnkuptuar.

  S pari vet mentaliteti i prqindjes s pjesmarrjes s gruas jo vetm n politik por edhe n fusha t tjera t jets, sht nj far legjitimiteti inferioriteti i sanksionuar me ligj, dhe nga ana tjetr sht jo e drejt pr vet gjinin femrore e cila do t duhet t prfaqsohet nga nj 30 prqindsh i cili do t jet po subjekt i przgjedhjes s nj “bande” partiake burrash. Nse kjo przgjedhje nuk dot jet, dhe nuk ka gjasa t jet, bazuar mbi performancn, kontributin apo meritn individuale, ather grumbulli i grave n parlament do t shmbllente jasht rolit t vrtet duke dmtuar imazhin e saj.

  Prqindjet e imponuara prsa i prket pjesmarrjes s gruas n shoqri, kan pasur kulmin e tyre gjat diktaturs, ku gruaja pothuaj n masn 50 prqind ishte pran burrit, q nga Kuvendi Popullor e deri tek grat krenare n furrn e elieve, grat montatore n majn e oxhaqeve, gra q lugn dhe pirunin e kishin ndrruar me kazmn dhe lopatn, gra q korrnin misrin m shpejt se autokombajna, me krah e muskuj bodybuilding-u ato realizonin prodhimin gjat turnit t tret, natn.

  Pra, nse do t mendonim se prqindjet jan mjeti m efikas i s ashtuquajturs barazi gjinore, eksperienca jon socialiste na tregoi t kundrtn. Nuk mjaftuan gjith ato integrime t sforcuara t gruas n shoqri pr t barazuar rolin e gjinive n mbarvajtjen kolektive. Kjo pr arsyen m t thjesht. Prsa koh q meritokracia apo performanca individuale qoft e burrit apo e gruas t matet me prqindje, ather rezultati do t jet i deformuar.

  Mendoj se thelbi i problemit qndron tek qasja q i bhet rolit t gjinive n shoqri. sht e vrtet se n Perndim ka tentativa pr t prcaktuar influenca gjinore n baz kalkulimesh, por, eksperienca ka treguar se ato kan dshtuar dhe se roli i gjinive si burr dhe grua jan kthyer na shtratin e natyrshm duke ln prqindjet jetime dhe joefikase.

  N t vrtet i gjith spektri i marrdhnieve burr grua, si n familje dhe jasht saj n shoqri, sht i profilizuar n dy qndrime kryesore n at sekularist dhe ateist dhe n qndrimin tjetr teist apo religjioz,ku kta t fundit, nuk mohojn rolin e krijimit t gjinive njerzore.

  Prsa i prket grupit t par, duke qen se sht nj grup i cili e konsideron qnien njerzore si nj prodhim i shkaksis duke prjashtuar rolin e krijimit t nj krijuesi mbi qniet njerzore, e konsideron ndarjen gjinore si luft apo sfid pr dominimin e shoqris, ku prparsia shekullore e burrit duhet luftuar me do kusht. Pra, duke qen qnie rastsore, mundsisht me prejardhje majmunore, dy gjinit e qnies njerzore edhe pse jan t dnuara t jetojn bashkarisht, duhet t’i tregojn njri-tjetrit se jan t aft t dominojn rolet e ndrsjellta. Ky botkuptim sekularist mbi gjinit ka sjellur deformime t jashtzakonshme n praktikn jetsore si dhe n mnyrn e t konceptuarit t rolit t gjinive duke i nxjerr dhunshm nga shtrati i natyrshmris s vet.

  Prandaj n botn propagandistike nuk habitesh tek sheh femra q prdorin armt m mir se burrat, apo nga ato q me dy lvizje shtrijn n tok pr vdekje dhjet sosh. Ekzaltimi i gruas agjente, vrasse me pages, boksiere apo shkatrruese, jan forma t cilat me gjith prpjekjet, pak kan ndikuar n ndryshimin substancial t rolit t gjinive.

  Ndrsa grupi i dyt, sht ai q beson se qnia njerzore si pasoj edhe gjinit, jan vepr arti t krijuara nga nj krijues posedues i nj inteligjience superiore, i cili me gjinit ka mpleksur edhe rolet, performancn, prirjet e secils pal, duke krijuar jo nj gjini superiore dhe nj tjetr inferiore, por, duke krijuar dy gjini lider secili n kompetencat, performancn dhe aftsit e veta.

  Natyra e burrit dhe e gruas sht aq e ndryshme nga njri-tjetri sa do t ishte fatale dhe e pamundur t prpiqeshim t ndrronim rolet. Prandaj qasja m e drejt n opinionin tim, sht qasja ku secila gjini sht lidere n kompetencat e veta t cilat jan pjes e nj mandati hyjnor dhn secilit.

  Kjo nuk prjashton aspak q nj grua t jet politikane, t drejtoj biznese, apo edhe inciativa t tjera, po ashtu nuk sht prjashtues fakti q burrat t jen kuzhinir t mir, por e gjitha kjo brnda kufizimeve t veta q secila gjini dashje pa dashje i ka pjes t vetn.

  N kt kontekst prqindja n pjesmarrje sht si nj trup i huaj, nj mjet i dhunshm, pr t prishur ekulibrat e pozicioneve. Ka fusha ku grat mund t jen m t afta se 30 prqind ashtu si ka fusha ku burrat jan m pak. Pra merita, aftsia, kontributi jan treguesit e vrtet q prcaktojn realisht rolet n shoqri, kjo prsa koh nuk ekziston nj diskriminim i hapur.

  Kontributet reale t secils gjini jan prqindja m e mir dhe tagri m kuptimplot pr pozicionet e ndrsjellta n shoqri.
  !Gjeja me e mire dhe me e keqe e njeriut eshte gjuha!

 5. #5
  Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
  Antarsuar
  21-09-2008
  Vendndodhja
  Prishtine!!
  Mosha
  37
  Postime
  504
  Arritja e barazis gjinore sot shtrohet me forcn e nj imperativi jo thjesht nga "logjika matematike", pra nga fakti se grat prbjn gjysmn e shoqris, por nisur nga koncepti modern i vlersimit t t drejtave t tyre si pjes integrale e t drejtave t njeriut. Prtej dallimit mashkull-femr dhe burr-grua qndron nj thelb i prbashkt njerzor dhe human. sht pikrisht kjo "esenc" njerzore ajo q i bn dhe duhet t‘i bj grat mbartse legjitime t t drejtave t barabarta me burrat n kontekstin e nj shoqrie t lir dhe demokratike.

  Kombet e qytetruara dhe me demokraci t zhvilluar kan treguar se arritja e ktij synimi nuk sht nj utopi. Sigurisht q mjeti pr realizimin e ktij qllimi sht krijimi i shoqris s mundsive t barabarta pr t dyja gjinit dhe nprmjet bashkveprimit t t dyja gjinive, t burrave dhe grave, n t gjitha fushat dhe sferat e organizimit shoqror. Barazia e vrtet gjinore realizohet vetm n kushtet e liris. Kalimi nga diktatura n demokraci ishte kalimi "nga mbretria e domosdoshmris n at t liris" edhe pr grat shqiptare, t cilat, duke u br pjes e ktij ndryshimi epokal, projektuan shpresa t reja dhe nj perspektiv t re pr arritjen e barazis gjinore.

  N realitetin e ri social-politik t ktyre 17 viteve n demokraci jan krijuar shanse dhe mundsi t reja pr afirmimin e rolit t gruas n shoqri, jan shembur mjaft tabu t s kaluars dhe po strukturohet nj kultur e re e afirmimit t barazis gjinore. Tashm problemet gjinore jan vendosur n nj perspektiv t re institucionale dhe ligjore. Dimensionet e liris jan zgjeruar, shoqria sht m e vetdijesuar pr t drejtat e grave dhe rolin q ato duhet t ken n shoqri. Por ky proces ecn prmes vshtirsive dhe kontradiktave.

  N shoqrin shqiptare me orientim ende t fuqishm maskilist, me doza t forta t mentalitetit tradicional dhe nj "matrice sociale" t paurbanizuar, kultura atavike q legjitimon pushtetin e burrave vazhdon t mbijetoj dhe prodhoj steriotipet gjinore, dhunn, diskriminimin dhe pabarazit me gjinin tjetr. Prania ende e fuqishme e steriotipeve gjinore dhe dhuns n familje sht dshmia m e qart se problemi i pabarazis gjinore sht prezent, strukturor dhe kompleks.

  Nj nga shkaqet e lvizjes s ngadalshme n rrugn e emancipimit shoqror sht fakti se shum aktivitete, konferenca, seminare dhe aksione t fokusuara n shtjet gjinore u adresohen vetm grave dhe konceptohen si shtje ekskluzive t grave. Promovimi i t drejtave t grave dhe nismat pr prmirsimin e statusit t tyre n shoqri shpesh bhet nga kndvshtrime feministe. Rrall ndodh q n aktivitete t organizuara pr probleme t barazis gjinore t jen t ulur n nj tavolin dhe diskutojn s bashku burrat dhe grat. Adaptimi i nj qasje q sjell s bashku n tavolin burrat dhe grat, sht parakusht pr transformimin e shoqris dhe kalimin nga kultura maskiliste n nj kultur t bazuar n barazin gjinore.

  Fakti q t drejtat e grave jan legalizuar si pjes integrale e t drejtave t njeriut, sht nj hap progresiv n rrugn e zhvillimit demokratik t vendit. Por retorikat patetike pr respektimin e t drejtave t grave nuk mund t fshehin realitetin gri, disavantazhet, pengesat dhe problemet sociale me t cilat ballafaqohen femrat n prpjekjet e tyre pr pjesmarrje dhe status t barabart n shoqri. Tranzicioni traumatik shqiptar ka prodhuar dukuri dhe problematika t reja sociale, sikurse jan trheqja e grave nga jeta ekonomike dhe rreziku i rikthimit n strukturat patriarkale, sidomos n zonat rurale, zgjerimi i frikshm i prmasave t dhuns n familje dhe trafikimi i femrave pr qllime prostitucioni dhe shfrytzimi seksual.

  Procesi i kalimit nga ekonomia e centralizuar n ekonomin e tregut sht shoqruar me dy prirje t cilat shkojn n kahe t kundrt me prirjet analoge n vendet industriale t zhvilluara. Edhe pse vitet e fundit ka nj rritje t ndjeshme t numrit t grave t punsuara, statistikat e papunsis t krahasuar ndrmjet t dy gjinive tregojn se femrat jan m t prekura nga ky fenomen, i cili ndikon ndjeshm n "feminizimin" e varfris dhe desocializimin e grave.

  Prirja tjetr sht rritja e numrit t grave t punsuara n ekonomit shtpiake (bujqsi) dhe njsit e vogla t biznesit, shumica e t cilave jan pron e burrit. Trheqja e grave nga sfera e puns dhe kthimi n modelin e familjes tradicionale dobson pavarsin ekonomike, e cila sht faktor esencial pr afirmimin e personalitetit dhe pjesmarrjen e tyre t barabart n jetn e vendit.

  Nj tregues tjetr i (pa)barazis gjinore sht shprndarja e mundsive pr ndryshimin e statusit social. N kushtet e shoqris pluraliste dhe demokratike shanset dhe mundsit pr ndryshimin e sistemit t statuseve sigurisht jan t hapura pr t dyja gjinit, por ato nuk jan t shprndara n mnyr t barabart dhe simetrike. Jo pak gra n prpjekje pr t‘u prshtatur me kushtet dhe krkesat e ekonomis s tregut kan arritur suksese, duke u afirmuar si drejtuese t afta n jetn politike, shoqrore, kulturore dhe n botn e biznesit. Por analizat dhe vzhgimet dshmojn se jan pikrisht burrat q kan arritur t ndryshojn dhe ngrihen m shpejt n hierarkin statusore, duke zotruar vende pune q jan m t paguara, duke siguruar pozicione vendimmarrse n jetn politike, n sfern e administrats publike dhe n botn e biznesit. Ky realitet dshmon pr barrierat sociale dhe "kostot" m t larta t prpjekjeve q duhet t bjn femrat pr t afirmuar personalitetin n nj shoqrie t strukturuar historikisht pr dominimin e meshkujve. Publicistja dhe gazetarja e njohur, Oriana Falaci, n librin e saj "Seksi i shprfillur", me mprehtsi nnvizonte se, ndrsa pr burrat problemet me t cilat prballen shkaktohen nga statusi social, ekonomik dhe prkatsia racore, pr grat problemet dhe pengesat vijn pikrisht prej gjinis, pra nga fakti i t qenit femr!

  Statusi dhe roli dytsor i gruas n shoqri nuk sht nj "aksident", por produkt i organizmit strukturor dhe funksionimit t shoqris, sht shprehje e nj kulture t tr t "imentuar" n rrjedhn e historis, e cila ka legjitimuar pozitn superiore, dominuese dhe pushtetin e burrit n familje n sferat social-ekonomike dhe politike. Historikisht, mbi bazn e ndarjes tradicionale t roleve gjinore sht ngritur struktura e organizimit t jets n familje dhe m tej ky model sht transplantuar dhe fuqizuar n jetn sociale, ekonomike dhe politike. "Fataliteti" i dallimit biologjiko-seksual te mashkullit dhe femrs duket sikur ka "vulosur" pandryshueshmrish pozitn e pabarabart t gruas me burrin n shoqri. Progresi dhe arritja e barazis reale gjinore n tri fushat baz, n familje, n fushn social-ekonomike, si dhe n jetn politike dhe publike, nuk mund t vij spontanisht dhe as vetm nprmjet shpresave pr iluminimin e shoqris. Sigurisht q n promovimin e t drejtave t grave dhe parandalimin e formave m ekstreme t shkeljes s ktyre t drejtave, sikurse sht dhuna gjinore, lipset m shum angazhim pr sensibilizimin dhe ndrgjegjsimin e shoqris.

  Transformimi kulturor i shoqris sht nj proces i gjat dhe kompleks dhe si i till krkon jo vetm apel, por edhe prmirsim t instrumenteve ligjore, ngritjen e strukturave mbshtetse dhe krijimin e barazis s mundsive pr pun, karrier, vendimmarrje dhe prfaqsim. Shoqris ton do t‘i duhet t prshkruaj nj rrug ende t gjat pr t mbrritur n at "stacion" t historis, ku barazia gjinore t jet pranuar si nj realitet i ri, ku burrat dhe grat t ken t njjtat detyrime dhe t njjtat privilegje, t njjtat mundsi reale pr afirmim t personalitetit dhe pjesmarrjes n t gjitha sferat e jets shoqrore.

  Arritja e ktij synimi dhe krijimi i nj realiteti t ri social nuk mund t pritet vetm nga angazhimi i institucioneve shtetrore. Prfshirja m gjersisht e shoqris civile, pjesmarrja e komunitetit dhe marrja e prgjegjsive nga pushteti vendor, fuqizimi i familjes dhe nxitja e nj kulture t re t respektimit t t drejtave t grave, jan elsi pr t uar prpara aksionin civil pr arritjen e barazis gjinore n t gjitha fushat e jets. Vetm n kontekstin e ktij aksioni permanent dhe gjithprfshirs do t mund t parandalohen dhe eliminohen gradualisht krimet n familje dhe format e dhuns gjinore. N t kundrt, aspiratat dhe strategjit pr arritjen e barazis gjinore sipas standardeve dhe koncepteve bashkkohore, do t mbeteshin thjesht nj utopi.

  Marr nga gazeta shqip
  !Gjeja me e mire dhe me e keqe e njeriut eshte gjuha!

 6. #6
  Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
  Antarsuar
  21-09-2008
  Vendndodhja
  Prishtine!!
  Mosha
  37
  Postime
  504
  Sami Frashri pr emancipimin e gruas

  Drita ETAKU
  PERLA – Revist shkencore – Kulturore tremujore
  Viti IX 2004 Nr. 2 (33) fq. 91-97
  Botuesi: Fondacioni Kulturor “Saadi Shirazi” – Tiran


  Megjithse kalendari i sivjetm shnon njqind vjet nga koha kur mendimtari dhe shkrimtari i shquar Sami Frashri ndrroi jet, rivlersimi i shkrimeve t tij nuk mund t konsiderohet si prsritje q nuk sjell asgj t re. Kjo pr arsye se vepra q ai la pas shquhet si pr gjersin e tematiks, ashtu edhe pr mendimin modern q pasqyrohet n t. Prirja drejt evropianizimit dhe modernizimit t jets, e cila u pasqyrua edhe n lvizjen pr dhnien e t drejtave t gruas, ishte nj nga motive q drejtoi jetn brenda Perandoris Osmane gjat periudhs kur jetoi Sami Frashri. Por ajo q e dallon ose q e v Frashrin n radht e figurave m t shquara t kohs sht aftsia jo vetm pr t prqafuar lvizjet prparimtare, por edhe pr ta gjykuar e krkuar shembullin m t prparuar. Idet q shpreh Sami Frashri mbi t drejtat e femrave n broshurn me titull Grat (Kadinlar) t shkruar n vitin 1879 dhe t botuar n vitin 1880, megjithse nj libr i vogl prej 88 faqesh, provojn se sa i gjithprfshir, por edhe i veant sht vendi i tij n kuadrin e lvizjeve pr zhvillim. Sipas autorit kjo broshur prmbledh nj shtje shum t rndsishme, shum t gjer dhe shum t madhe. N t bhet fjal pr vendin e gruas n shoqri, meqense fjala grua nnkupton gjysmn e llojit njerzor (11).
  Pr t kuptuar m mir ndihmesn q dha Sami Frashri n lvizjen pr t drejtat e njrs prej forcave m t mdha t shoqris njerzore, gruas, sht e domosdoshme t bhet nj prmbledhje nga ky kndvshtrim i tablos s epoks dhe t shoqris osmane.
  N imagjinatn e shum njerzve, femra n shoqrin osmane sht njsuar me figurn e gruas s haremit (cariye). Burimet kryesore t shkruara, q kan krijuar kt imazh, jan vjelur kryesisht nga shkrimet gjysm artistike t udhtarve evropian, ambasadorve t huaj, q vizitonin perandorin apo robrve q kishin shrbyer n saraje (Peirce 156). Por fermant e padishahve jan nj burim tjetr edhe m i sakt, q vrteton se sa e kontrolluar dhe e kufizuar ishte jeta e gruas n at periudh. N fermanin e vitit 1726 shkruhet:
  Pasi sht vrejtur q zonjat e Stambollit mbajn veshje n kundrshtim me ligjet e Sheriatit dhe sulltanatit, q disa femra t pabindura imitojn femrat e huaja e shtisin rrugve t zbuluara, me qllim q t hutojn popullin dhe grat e ndershme, q shohin kto imituese e trhiqen prej tyre, ndalohen rreptsisht shtjet e siprprmndura. (Aydin)
  Kjo gjendje e vshtir bri q lvizja pr emancipimin e gruas, e cila filloi n perndim, t ndjehej pas nj periudhe t shkurtr edhe n shoqrin osmane, por ndryshe nga lvizjet n Evrop, ato nuk shprehnin dhun dhe demonstrata, por ishin m tepr nj paraqitje intelektuale e problemit n shkrimet e kohs. N vitin 1839 reforma e Tanzimatit preku, pr her t par, problemin e t drejtave t gruas. Reformat e mparshme t shekujve 17 dhe 18 kishin prekur vetm fushat e ushtris dhe t teknologjis. Ndrsa reformat e shekullit t 19 ishin m radikale, efektive dhe moderne. Pr kt arsye t trajtosh problemin e emancipimit t saj n kuadrin e lvizjes pr modernizim, do t thot q t`i afrohesh nj vlersimi objektiv. Reformat e zbatuara n periudhn e Tanzimatit ishin prgatitur n mnyr t till q t sillnin nj sistem t centralizuar, i cili mbshtetej n parime t caktuara t sistemeve politike, administrative dhe juridike. Megjithse n fermanin e Tanzimatit nuk kishte nene t reja q lidheshin me emancipimin e gruas, mentaliteti q filloi t formohej n kt periudh ndihmoi pr rishikimin e pozicionit t femrs n shoqri. Ndryshimet q u bn n fushn e drejtsis ndikuan pr mir edhe n kt drejtim. Me hyrjen n fuqi t ligjeve t reja n vitin 1844, grat, pr her t par, u regjistruan n regjistrat e popullsis, ndrsa n vitin 1858 nprmjet Ligjit t prons ato gzuan t drejtn e trashgimit t pasuris. N periudhn para Tanzimatit ishte e papranueshme t shtrohej pr diskutim shtja e prfshirjes s femrs n trashgimin e truallit, t cilin ajo vetm mund ta blinte dhe jo ta trashgonte. Ai q trashgonte brenda familjes ishte vetm djali. Grat arritn, gjithashtu, t hedhin hapa t rndsishm n drejtim t pavarsis s tyre ekonomike duke fituar disa t drejta nga pikpamja juridike, si ishte pranimi si i jashtligjshm i profesionit t mantenuts (cariyelik) etj.
  Arsimi ishte nj fush tjetr ku u hodhn hapat e par drejt dhnies s disa t drejtave femrs. Para periudhs s Tanzimatit institucionet arsimore prfaqsoheshin nga medreset, shkollat Sıbyan (fillore) dhe Enderun (shkolla pran sulltanatit ku prgatiteshin zyrtart e ardhshm), nga t cilat femrave u lejohej t ndiqnin vetm shkollat Sıbyan. Arsmimi fetar shihej i mjaftueshm dhe pr kt arsye vajzave nuk u njiheshin mundsi t tjera. Prvetsimi i nj profesioni nga ana e femrave nuk pranohej si nj domosdoshmri, pr m tepr, kur punsimi i gruas nuk shihej si nj hap pozitiv nga ana e shoqris. Por ndryshimet brenda Perandoris, n mnyr t natyrshme, i prfshin edhe grat n diskutimet pr ndryshimet arsimore. Bashkshortet dhe nnat, q humbn burrat dhe djemt n luftrat shumvjeare, u detyruan t punonin pr t siguruar bukn e gojs, por ato nuk gzonin asnj lloj profesioni. Prkundrejt ksaj, n periudhn e Tanzimatit u b e mundur prfshirja e femrave n arsimin zyrtar. N vitin 1859 hapet shkolla e par ruzhdije (niveli i mesm) pr vajza, n vitin 1869 hapen shkollat profesionale dhe n 1870 Darlmuallimati (shkolla pedagogjike pr msueset e ardhshme) (eri 15) .
  Shkollat e siprprmendura do t shrbenin si vatra pr formimin e nnshtetaseve t afta pr t’u mbshtetur n forcat e veta nga pikpamja ekonomike, nna t ardhshme t kulturuara, femra q do t mund t punonin n profesione t tilla si: rrobaqepse, mami dhe msuese.
  Femra, e cila m par ishte n pozicionin e nj njeriu jo aktiv, pas ndryshimeve q solli Tanzimati, ndonse me hapa t ngadalshm, filloi t prcaktonte pozicionin e saj aktiv brenda shoqris. Pr pasoj ndryshimet n fushn e arsimit dhe t drejtsis, t cilat prgatitn terrenin pr nj pavarsi ekonomike t femrs, natyrshm u pasqyruan edhe n veprat letrare dhe filozofike t kohs. Gazetat qen tribuna e par ku u ngrit zri pr t drejtat e gruas. Trajtimi n shtyp i ngjarjeve shoqrore t ksaj epoke ishte i pashmangshm. Pasqyrimi i problemit n fjal n periodikt e kohs paraqet nj rndsi t dyfisht pr arsye se ato mbeten reflektuese t problemeve t mprehta t kohs dhe njkohsisht, parashtruese t identitetit dhe opinioneve t grupeve t caktuara. Duke llogaritur q gazeta e par e shtypur brenda kufijve t Perandoris Osmane i takon vitit 1831, dalja n vitin 1869 e nj suplementi t titulluar Terakki-i Muhadderat, q trajtonte probleme t prapambetjes s gruas duke e krahasuar me at evropiane, konsiderohet si nj hap i shpejt. Penat, q “sulmonin” veorit q i shkaktonin dhimbje femrs u prpoqn t’ia pronin mesazhin e tyre edhe shoqris s kohs.Sami Frashri, njra nga penat m aktive dhe t suksesshme t kohs, fill pas romanit t tij Taassuk-i Talat dhe Fitnat, ku prek drejtprdrejt temn e emancipimit t gruas n vitin 1880 shfaqet me dy inisiativa t reja: gazetn Aile (Familja), e cila radhitet e katrta n periodikt q trajtojn temn e gruas dhe broshurn e siprprmendur Grat.
  Krahas gazettes s ndrtuar sipas modelit perndimor Sabah, ku Sami Frashri prpiqej t gjente prgjigje pr problemet q shfaqeshin n aspekte t ndryshme t jets shoqrore brenda Perandoris, ai filloi t jepte vlersime pr vendin e gruas n shoqri edhe n gazetn Aile. N gazetn Aile ai trajtoi tema t tilla si: prapambetja e gruas, arsimimi i femrs, pjesmarrja aktive e saj n jetn sociale, pozicioni si nj edukatore e brezit t ardhshm brenda familjes, roli si amvis, kujdesi pr shndetin etj. Sipas Sami Frashrit, themeli i shoqris ishte familja, ndrsa themeli i familjes ishte fmija, i cili edukohej nga nna. Kur thua “familje” nnkupton gruan. Shoqria njerzore formohet nga familjet; meqense harmonia e shoqris njerzore sht e lidhur me harmonin brenda familjes dhe kjo e fundit me edukimin e prgjithshm t gruas, edukimi i gruas sht i nevojshm pr harmonin e prgjithshme shoqrore” (Grat 26). Duke iu referuar temave t trajtuara nnkuptohet se kjo gazet me jetgjatsi t shkurtr (7 numra) kishte m tepr rol dhe material didaktik.
  Sami Frashri, i cili mbronte ndryshimin n kahje pozitive t statusit t gruas n jetn shoqrore dhe familje, kur vlersonte pozicionin e saj, mungesn e nj pavarsie ekonomike e lidhte me shkalln e arsimimit. N periudhn e Tanzimatit, kur vlerat e qytetrimit perndimor u shtrin n do fush t jets, Sami Frashri arrin t kritikoj lnien pas dore t arsmimit t gruas n Perandorin Osmane. Ai mbron tezn pr kryerjen e reformave t reja n arsim dhe arsimimin me dije bashkkohore t femrave.
  Duke e par gazetarin vetm si nj nga tribunat, por jo t vetmen, ku ai mund t shprehte mendimet e tij moderne ky mendimtar i shquar i pasqyroi mendimet e tij rreth emancipimit t gruas m qartsisht se n t gjitha shkrimet paraardhse n veprn me natyr filozofike Grat. Duke analizuar arsimimin e gruas Sami Frashri n kt vepr arrin n prfundime shum t rndsishme mbi faktort themelor q ndikojn n zhvillimin dhe integrimin e shoqris njerzore n prgjithsi.
  N hyrje t broshurs Frashri shkruan se shtja e t drejtave t gruas sht e nj rndsie kaq t madhe dhe t veant sa ai nuk mund t deklaronte se me nj shkrim t till t shkurtr t marr prsipr t trajtoj gjendjen e gjysms s llojit njerzor q jeton mbi rruzullin toksor (11). Ai shkruan: “[N] qoft se pata guximin t prdor kalemin pr nj shtje kaq t rndsishme si sht nevoja e ngutshme pr prmirsimin e gjendjes s gruas, q e shohim si shkakun e vetm t prparimit dhe zhvillimit, kjo bazohet n brengn q prjetoj nga mungesa e shkrimeve n gjuhn ton mbi kt tem kaq t rndsishme” (11-12). Kto fjal vrtetojn se, pavarsisht nga prpjekjet e bra deri ather mungonte plotsisht nj material n form manifesti, q t parashtronte problemet dhe t prekte plagt e gruas n shoqrin osmane. Ky hap i guximshm i Sami Frashrit mbetet i pari si shum inisiativa t tij n fushn e letrave.
  Broshura ndahet n dy pjes kryesore. N pjesn e par shkrimtari rithekson rrugn e dijes si nj nga rrugt e shptimit dhe t fitimit t t drejtave t gjithanshme t gruas, ndrsa n pjesn e dyt analizohet pozicioni i gruas nga aspekti fetar.
  N pjesn e par t librit me titull Grat ai shtjellon gjendjen e femrs n pozicionin e vajzs, nns, dhe m pas t gjyshes dhe i krahason ato me gjendjen n t ciln ndodhet femra evropiane, duke theksuar se gjendja e femrave n Perandorin Osmane sht m e vshtir:
  Shkurt, megjithse shoqria njerzore prbhet nga dy pjes t
  barabarta, burra dhe gra, sht e pamundur q kjo shoqri t prparoj dhe t qytetrohet me ritmet e krkuara, n nje koh q njri nga kto grupe ka mbetur injorant, dembel dhe i paarsimuar. (36)
  Pr kt arsye, sipas Sami Frashrit, arsimimi i femrs, q sht “gjysma e llojit njerzor” sjell si rrjedhoj arsimimin e prgjithshm t shoqris (43). N t kundrt, shoqria do t jet e privuar nga shum shrbime q mund t realizoj ky grup dhe kostoja e jetess do te jet m e lart (37). Si shihet, arsimi i femrs sht i rndsishm pr krijimin e nj mjedisi familjar t lumtur e t bazuar n marrdhniet e respektit t ndrsjellt brenda iftit dhe n edukimin e fmijve. N kt mnyr ai arriti t krijonte nj paralelizm ndrmjet prapambetjes s gruas dhe asaj t prgjithshme shoqrore.
  Madje n veprn e tij, Sami Frashri arrin t bj edhe krahasime t guximshme
  ndrmjet figurs s gruas dhe t burrit. Ai hedh posht plotsisht thniet se dituria
  mund t sjell prishjen dhe rnien n gabime t femrs. Arsimimi, i cili sjell pjekurin tek burrat, nuk ka pse t shfaq nj zhvillim t kundrt tek femrat (17). Sipas tij arsyeja e par e t metave dhe gabimeve n bot sht mungesa e dijes dhe n rast se ajo mungon tek gruaja, e cila sht fija lidhse q bashkon antart e shoqris njerzore me
  njri-tjetrin, nuk mund t diskutohet pr zhvillim dhe prparim t nj vendi (18). Njeriu i cili vrtitet gjat dits n zyrat e shtetit, n punt e tregtis e n punt e prgjithshme nuk mund t kap dot nocionin familje n kt qerthull, “por kur kthehet n mbrmje n shtpi e kupton se gjithka tjetr, prve ktij nocioni sht boshe” (23-24). Meqense gruaja sht ajo q krijon familjen, sht qendra e saj, n vend q t luftohet pr t krijuar marrdhnie t mira dhe lidhje t afrta me partnerin n tregti, njeriu duhet “t jetoj n harmoni dhe dashuri me bashkshorten, partneren e tij pr gjith jetn” (27).
  Si u theksua edhe n fillim Sami Frashri ashtu si n t gjith veprimtarin e tij si
  studiues, shkrimtar, mendimtar edhe n aspektin e dhnies s t drejtave t gruas
  prqafon idet m t prparuara t kohs. Por ajo q vlen t prmendet n prfundim t
  ktij shkrimi sht fakti se ai nuk mjaftohet me prfundimet nga gjykimet e shum
  bashkkohsve e tij. Pr t Evropa nuk sht i vetmi modeli i prkryer i modernizmit dhe
  zhvillimit. Ajo sht nj pik referimi q duhet vlersuar, por pr disa t meta t saj
  n drejtim t emancipimit t gruas, duhet par her pas here edhe me sy kritik. Si nj
  mendimtar largpams i kohs ai arriti t dalloj se shoqria amerikane e asaj kohe dhe
  lvizja e grave n at vend ishin nj model tjetr q duhej ndjekur.

  BURIMET
  Aydin, Gulden. “Kadin Bacak Bacak Ustune Atabilir mi?” (A mund t qndroj gruaja
  kmb mbi kmb?) (internet)
  eri, Bahriye. Trk Romanında Kadın. İstanbul: Simurg, 1996.
  Peirce, P. Leslie. Harem-i Hmayun. İstanbul 1996.
  Şemsettin, Sami. Kadınlar. Ankara: Gndoğan Yayınları, 1996.
  !Gjeja me e mire dhe me e keqe e njeriut eshte gjuha!

 7. #7
  Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
  Antarsuar
  21-09-2008
  Vendndodhja
  Prishtine!!
  Mosha
  37
  Postime
  504
  Terminologjia
  Fjala grua n gjuhn shqipe ka disa kuptime m t ngushta nga kuptimi i prgjithshm pr gjinin femrore t moshs s rritur. Ky term prodret n veanti pr nj krijes t gjithis femrore t martuar, pra nj femr e martuar.

  T drejtat e gruas (grave)
  Gruaja nuk mund t themi se gjithmon ka qen e privilegjuar me t drejta t veta pr ekzistenc, pun edukim dhe trashigimi. T drejtat e saja varsisht nga periudhat kohore variojn nga nj gjendje n nj tjetr. Arritja e t drejtave t veta gruaja si e till i arrin n vende t ndryshme n kohra t ndryhme. Pr shembull gruaja n Islam n vendet arabe t drejtat e veta i arrin n kohn e shpalljes s islamit.

  N suazat ndrkombtare gruaja t dretat e veta fillon t'i krkoje dhe ngadal t'i arrij q nga marshimi i 15000 grave m 8 Mars 1908, 15000 n Nju Jork.

  Sot t drejtat e gruas zakonisht identifikohen me t drejtat e njeiut.


  Roli kulturor dhe gjinor
  Gruaja ka rol shum t rndsishm n zhvillimet dhe ndryshimet kulturore n nj shoqri, gjithashtu dhe ndikon drejtprdrejt n zhvillimin dhe prparimin e gjinis njerzore sepse ajo ka kontakt shum m t afrt me fmijt.
  !Gjeja me e mire dhe me e keqe e njeriut eshte gjuha!

 8. #8
  Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
  Antarsuar
  21-09-2008
  Vendndodhja
  Prishtine!!
  Mosha
  37
  Postime
  504
  Tema mjaft e zgjedhur.Po tjeret sikur nuk kan cfare te thone lidhur me kete teme apo nuk iu intereson se cfare roli luan gruaja ne shoqeri.Me e keqja nga gjithe kjo eshte se flasin vetem per nje 8 mars qe eshte ni her ne vite.:S
  !Gjeja me e mire dhe me e keqe e njeriut eshte gjuha!

 9. #9
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  fatmiresisht dhe fatkeqsisht e vetmja gje qe nuk e di pergjegjen ne kete pyetje eshte femra vet.
  Disa nga ne mashkujt e dijne fort mirefuqine e paperballshme te ndikimit te femres ne kete bote - per sic thash, fatkeqsisht, sa me shume qe emanciopohen ato, humbin me teper nga ky kualitet.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-09-2008
  Postime
  93
  gezohem per integrimin e femrave ne shoqeri , por jane ca profesione te cilat nuk e kuptoj se si i lejojne ti fusin hundet edhe grate.
  Psh me qellon te udhetoj shpesh me Lufthansa si linje airore dhe si per dreq me qellon te kem si pilote femer , cfare dreqin kerkonte ajo atje , desha te zbrisja nga avioni por kur e mora vesh ishte teper vone , nuk kam gje ndaj tyre por jane ca prefesione me rrezik te madh te cilat kerkojne nje presion nervor te madh dhe nuk ebesoj se femrat mund tja dalin gjithmon.
  Ka femra qe jane kirurge , po atje ckerkojne more o zot , me tregonte nje shok kirurg per nje kolegen e tij kirurge e cila nuk ja dilte dot gjate operacioneve dhe linte pacientet me barkun te fapur ne kerkim te kolegeve te vet qe te mbaronin operacionin dhe shume ngjarje te tjera.
  Ok per integrimin e femrave , por jo ne te gjitha fushat.

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,536
  gruaja asht sikur ni ,, perle,, e qmuar qe ka shum vler te madhe.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga Warning Lexo Postimin
  Tema mjaft e zgjedhur.Po tjeret sikur nuk kan cfare te thone lidhur me kete teme apo nuk iu intereson se cfare roli luan gruaja ne shoqeri.Me e keqja nga gjithe kjo eshte se flasin vetem per nje 8 mars qe eshte ni her ne vite.:S
  Keni shkru mjaft mir qe me duket mjafton veq me ju lexu , bravo qe vlersoni gruan apo i epni vendin e duhur ne shoqeri.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e darla1
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  Athens, Greece
  Postime
  57
  mendoije qe roli i gruase ne shoqeri eshte mjafte i rendesishem..dhe vendimtare per nje shoqeri qe shkone drejte zhvillimite dhe integrimite....une mendoije se roli i gruase ne shoqerine shqiptare duhet te aktivizohet me shume ne jeten ekonomike, politike. dhe shkencore..se per sa i perkete anes shoqerore dhe familjare...femrate shqiptare..jane vertet..te per tu marre shembulle..jane te ngrohta familjare te mira me norma..dhe.,,familja..qe ajo formone leshone pergjethsishte dashuri dhe besime....por kjo eshte nje aspekte..ndersa ne anet e tjera besoije qe gruja ka shume force shprehse dhe relalizuese ne idete e saje..thjeshte duhete te hapen pake rruget me teper per te...dhe ajo duhet te jete pake me dinamike..dhe e aktivizuare..besoije qe perqindja e gruase qe ativizohet sote per sote ne jeten politike ekonomike..ne shqiperi eshte nje shifer shume e ulet..dhe mos harroijme se kjo shifer tregone direkte dhe shume parametra te tjere..ne lidhje me shoqerine..integrimin..dhe perparimine e saje..gruja eshte nje force dinamike qe ka shume per te dhene..per te ndihmuare dhe kontribuare.....nje shoqeri pa dashurine dhe ndjenjate e gruase ..eshte si nje lule plastike ne nje vazo pa dheune qe i duhet asaije per tu rriture...per te qelure lulet e saije....

 14. #14
  cmitizuese Maska e zerbina
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  S`e di me thane
  Postime
  129
  Roli i guas eshte rritur disi, por prap ka mangesira. Nuk krahasohemi me vendet perendimore ne kete aspekt.

 15. #15
  Ende jan disa probleme qe kan mbetur nga komunismin e Enver Hoxhes.

 16. #16
  Un Jam Shqiptar Maska e IllyrianEndri
  Antarsuar
  10-11-2008
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  13
  Grua eshte vetem per sex edhe fasule

  e po nese Gezuar

 17. #17
  roli i gruas i patjetersueshem do te thoja !!!
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 18. #18
  Citim Postuar m par nga IllyrianEndri Lexo Postimin
  Grua eshte vetem per sex edhe fasule

  e po nese Gezuar
  ti duhet ktesh hanger shume fasule ...

  Gezuar 8 marsin kete weekend te dashura nena
  .

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-03-2009
  Vendndodhja
  tu pi pi pi. DoLLi Qe Paraqet Rrezik.. RaKi_BMW@hotmail.com
  Postime
  374
  Citim Postuar m par nga IllyrianEndri Lexo Postimin
  Grua eshte vetem per sex edhe fasule

  e po nese Gezuar


  o endri mbaji femrat mire se pa femra ska bote !

 20. #20
  Se pari do te doja te theksoja se te ne 8 marsi ka pesuar nje zhnderim dhe nje mutacion te cuditshem Nga nje dite revolucioni ku grate duhet te kerkojne te drejtat e tyre ne shoqerine shqipetare ne nje dite ku grate gjejn nje moment pushimi nga punet e perditshme dhe dalin te gjith bashke shpesh vetem gra per nje kaffe per nje xhiro Ne te verte gjerat duhet te jene ndryshe. 8marsi duhet te jete nje dite ku te kujtohen dhe te rivleresohen potencialet e femrave , duhet te mos mbyllim syte perpara problematikave te shoqerise shqiptare mos harojm qe ne shume zona femrat shqiptare jo vetem jane te diskriminuara por dhe trajtohen si mall ,ku prinderit dhe partneret quajn normale ushtrimin e dhunes fizike dhe mendore Dhe mbi te gjitha mungesen e qendrave te specializura per trajtimin , mbrojtjen keshillim per keto raste. Shoqeria shqipetare duhet sensibilizuar duhen bere publike rastet e diskriminimit ne menyre te tille qe mos krijohet ideja e gabuar se kemi aritur cdo gje dhe qe ska gje tjeter qe mund te bejme . Mjafton te shifen komentet e ketij forumi per te kuptuar se ka akoma nga ata meshkuj teper maskilist me ide aq te prapambetura (dhe pse dine te perdorin kompiuterin, e cuditshme se si mund te emancipohet vetem gjysma e trurit....) qe i trajtojn femrat si objekt. Gezuar 8 marsin pra me shprese qe gjerat te nisin te ndryshojne , qe sensibilizimi publik te jete me i madhe, qe ne kte vit me pak femra te keqtrajtohen dhe ato qe keqtrajtohen te gjejne guximin per te thene stop dhe per te denoncuar cdo lloj forme te dhunes . Gezuar pra femra shqipetare ......

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prinderit tuaj deshirojne qe ju te keni me shume shoqeri shqiptare apo te huaj?
  Nga strawberrygirl_ n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 17-07-2010, 05:55
 2. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 3. Bursa
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 09-04-2007, 13:42
 4. Amerika, kjo shoqri q sheh nga e ardhmja
  Nga Brari n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 06:09
 5. Barazi midis mashkullit dhe femres
  Nga skerdi n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 27-06-2004, 08:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •