Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 134
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Si tė ushqehemi?

  Ne kete teme mund te beni pyetje te ndryshme mbi temen Si te ushqehemi , por do tju pergjigjem vetem atyre qe kane lexuar temen dhe nuk e kane kuptuar mire ate sepse jo gjithnje mendimi arrin te shprehet dhe te percillet tek tjetri aq thjesht.
  larguar forever

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ju falėnderoj pėr ketė teme kaq te ēmuar . Jam shume i entuziazmuar nga leximi i kėsaj teme dhe ėshtė fati jon ne ketė forum, qe ne raste shume te veēanta ndeshemi me njerėz kaq human qe sakrifikojnė kohen ne shėrbim te njeriut, shokut. . Rrofsh .

  Kam filluar te pėrmirėsoj shume gjera ne mėnyrėn e te ushqyerit pėr vete dhe familjen . Tema ėshtė trajtuar me shume art ,thjesht dhe shume bindėse. personalisht nuk kam ndonjė shqetėsim , por te kjo teme gjen kulturėn e te ushqyerit pėr cilindo.

  Pyetje .
  1- Buka e zeze e thare ne 40-50 grade a i zėvendėson fetinat integrale ?
  2- ēfarė shprehin numrat ne tabelat e ushqimeve acid , jo acid ?
  3- Frutat e thata kumbulla,fiku,rrushi,kajsia ne periudhat kur nuk ka fruta te freskėt sa e ruajnė vlerėn e tyre ushqyese ?
  4- Me ēfarė mund ta zvenedsojm proshutėn Parma ? a i afrohet ndonjė lloj proshute e tregut shqiptar?

  Ju falėnderoj dhe kėrkoj ndjese nėse ndonjė pėrgjigje e pyetjeve te mėsipėrme mund te jene ne postumet e mėparshme . Megjithatė unė afro 4 jave kam qe e kam ndeshur ketė teme se nuk kam qene i vėmendshėm . Dhe ne vazhdimėsi lexoj here pas here .

  Pėrgėzime NEOLK


  ................................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 28-02-2008 mė 18:37
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Faleminderit per fjalet e mira ne drejtimin tim dhe temes.


  1- Buka e zeze e thare ne 40-50 grade a i zėvendėson fetinat integrale ?
  PO i zevendeson, por jo te thara, por te thekura megjithse mund te jesh shprehur gabim he nenkuptoje te thekura edhe ti. Te thekura mbi sobe apo mbi grill apo ne disa paisje me korrent ku futen fetat per 1 deri 3 min dhe i nxjer te thekura.

  2- ēfarė shprehin numrat ne tabelat e ushqimeve acid , jo acid ?
  Aty ku shkruhet "jep acid" dmth qe ato ushqime japin acid dhe numrat ne krah japin perqindjen e acidit qe jep ai ushqim.

  Aty ku thuhet "heq Acid " dmth qe ai ushqim nuk jep acid ne organizem perkundrazi heq acid nga organizmi ,dhe numri korespondus ne krah jep perqindjen qe ai ushqim heq acid.

  3- Frutat e thata kumbulla,fiku,rrushi,kajsia ne periudhat kur nuk ka fruta te freskėt sa e ruajnė vlerėn e tyre ushqyese ?
  Kur une shkoja ne fshat gjate veres fillonin te thanin mbi ēati frutat qe i kishin te teperta dhe nuk i konsumonin dot si molla,fiku,dardha,oshafet, vallzat,kumllat etj...
  Frutat e thata nuk humbasin asnje vlere, ato humbasin vetem ujin dhe jane shume te keshillueshme por kujdes sepse ne treg ka edhe fruta te thata por qe jane te trajtuara kimikisht po ti kesh thare vet me metoden e fshatit qe permenda me siper eshte gjeja me e mire.
  Frutat e thata eshte mire qe para se te haen te lahen mire dhe te futen per 10-15 min ne uje qe te zbuten dhe te thithin pak uje , por jo uje cezme.

  4- Me ēfarė mund ta zvenedsojm proshutėn Parma ? a i afrohet ndonjė lloj proshute e tregut shqiptar?
  Nese do ta zevendesosh sepse nuk e gjen dot ,dhe je ne Tirane mund tju them qe tek supermerkati Italian Konad ne qender te Tiranes ka por eshte pak i shtrenjte rreth 25 mije leke te vjetra kilja, por duhet patur parasysh se 100 gr jane te mjaftushem per 24 ore qe bejne rreth 2,500 leke te vjetra.
  Ndersa nese do ta zevendesosh sepse eshte mish derri, ateher mund te perdoresh fare mire mishin e thate apo sic i thone pasterma dhie, vici etj, une te rekomandoj ate te dhise por nuk e di nese ka edhe qingji.
  Mishi i thare ne menyre natyrale pra tradizionale ben me pak dem se mishi i fresket .

  Ju falėnderoj dhe kėrkoj ndjese nėse ndonjė pėrgjigje e pyetjeve te mėsipėrme mund te jene ne postumet e mėparshme . Megjithatė unė afro 4 jave kam qe e kam ndeshur ketė teme se nuk kam qene i vėmendshėm . Dhe ne vazhdimėsi lexoj here pas here .
  Mos u bej merak kjo teme eshte pikerisht per te sqaruar dyshimet apo per te saktesuar dicka si ne rastin tuaj.

  Suksese

  Sqarime te tilla si ky i postimit tend e kam per detyre ti bej.
  Dhe me behet qefi qe keni filluar te korrigjoni ushqimin tuaj shum shpejt do ti shihni rezultatet prandaj mos u druaj te me pyesesh per cdo gje.
  larguar forever

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  tem e bukur kjo,

  personalisht, pelqej sallatat dhe mishin e skuqur mire me shum krip,
  po pij dhe shum duhan , sikur te lej duhanin shnoshem direkt,
  po der tani mendoj me ushqimin qe konsumoj kam nje trrup prefekt,
  sepse sjam as i shnosh as i dobet normal me pak fjal  shnet.
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e adibela
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  larg dhe afer
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Faleminderit!

  Shume shume shume faleminderit per te gjithe materialin qe ke vene ne dispozicion dhe kohen mbi te gjitha.
  Kam rreth 2 muaj kur filllova te lexoj temes po sot kam qe ne oren 11 e tash i lexova te gjithe postimet.
  Kam pak kohe qe po mundohem ta ve ne zbatim pjesen e pare te dietes, ndershemerisht me eshte pak e veshtire sepse jam nene qe punoj dhe gatuaj vete. megjithate perpiqem.
  Me thene te drejten me ka fut nje cik ne ankth, sepse duke qene se vajza ime shkon ne kopesh me drek mund te kontrolloj ve ushqimin qe ajo merr pasdite dhe ne darke po po bej maximumin per fundjaven.
  Une vet edhe pse 29 vjec, ka hequr temthin, pas nje krize akute dhe e ndjej qe kam probl me ushqimin.
  Lindja nuk pat asnje effect negativ ne trup, perkindrazi pas lindjes deri ne 6 muaj gezoja forme perfekte, po pikerisht aty kane filluar per x arsye problemet me temthin te cilat u shkallezuan deri ne krizen qe detyroi operacionin.
  Gjate kesaj kohe (reth 1 vit e pak) shtova ne peshe 9 kg te cilat nuk po i heq dot.
  Jo vetem per ceshtje estetike po edhe te ndjerit keq ndaj disa ushqimeve.
  Megjithate shume shume flm per jgithe informacionin, qe me thene te drejten e dime prej keshillave te gjysheve po qe asnjehere nuk i veme veshin sa duhet.
  Te admiroj per vullnetin dhe resultatet qe ke arrit.

  GJithe te mirat
  koha eshte armiku i vetem qe kam

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga adibela Lexo Postimin
  Shume shume shume faleminderit per te gjithe materialin qe ke vene ne dispozicion dhe kohen mbi te gjitha.
  Kam rreth 2 muaj kur filllova te lexoj temes po sot kam qe ne oren 11 e tash i lexova te gjithe postimet.
  Kam pak kohe qe po mundohem ta ve ne zbatim pjesen e pare te dietes, ndershemerisht me eshte pak e veshtire sepse jam nene qe punoj dhe gatuaj vete. megjithate perpiqem.
  Me thene te drejten me ka fut nje cik ne ankth, sepse duke qene se vajza ime shkon ne kopesh me drek mund te kontrolloj ve ushqimin qe ajo merr pasdite dhe ne darke po po bej maximumin per fundjaven.
  Une vet edhe pse 29 vjec, ka hequr temthin, pas nje krize akute dhe e ndjej qe kam probl me ushqimin.
  Lindja nuk pat asnje effect negativ ne trup, perkindrazi pas lindjes deri ne 6 muaj gezoja forme perfekte, po pikerisht aty kane filluar per x arsye problemet me temthin te cilat u shkallezuan deri ne krizen qe detyroi operacionin.
  Gjate kesaj kohe (reth 1 vit e pak) shtova ne peshe 9 kg te cilat nuk po i heq dot.
  Jo vetem per ceshtje estetike po edhe te ndjerit keq ndaj disa ushqimeve.
  Megjithate shume shume flm per jgithe informacionin, qe me thene te drejten e dime prej keshillave te gjysheve po qe asnjehere nuk i veme veshin sa duhet.
  Te admiroj per vullnetin dhe resultatet qe ke arrit.

  GJithe te mirat

  Adibela !
  Po ma vika keq per operazionin ne temth dhe und tju them se nese kishit gure apo dicka tjeter qe blloknte daljen e lengut nga temthi drejt intestinos ka nje menyre shum te thjesht dhe efikase per ti nxjerre ato vetem me disa lojra ushqimesh qe japin presion per nxjerrjen jasht te tyre.
  Por kete kure do ta shkruaj tek forumi i mjeksise vetem se duhet pak kohe pasi une temat dhe postimet i bej sipas nje rregulli llogjik qe te jene me te kuptueshme per ate qe lexon.

  Tani qe jeni pa temth keshilla e pare qe me vjen ne mend eshte qe te mos hash yndyrna pasi ato i treste pikerisht lengu i temthit qe vjen nga melcia.Duke mos u tretur keto yndyrna krijojne probleme ne intestino prandaj ju duhet te kini shum kujdes me ato qe hani.

  Qellimi dhe hapja e asaj teme eshte qe te ndihmoj te gjith Shqiptaret kudo qe jane sepse, ushqimi yne tradizional dhe menyra e gatimit eshte e gabuar, dua ti shof bashkombasit e mi sa me te shendetshem te bukur e te kulturuar.

  Faleminderit per fjalet e mira ne drejtimin tim.
  larguar forever

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Anėtarėsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Doja tė falemnderoja njėherė pėr gjithė kėtė material . E kam printuar dhe dhėnė shumė njerėzve .
  Kam provuar ti zbatoj ato ēfarė ke shkruar , mgjth disi e vėshtirė , por po mundohem , deri tani pėrfundimi vetėm ėshtė rėnie nga pesha 3 kg .
  Nqs ke mundėsi tju pėrgjigjesh disa pyetjeve tė mia do tė isha shumė mirėnjohės .

  1)Ke shkruar pėr disa faza qė duhen kaluar pėr tė ndėrruar zakonin e tė ushqyerit .Pėr arsye tė punės dhe kushteve , pasi ktu nė Shqipėri s'mund ti gjesh disa ushqime qė ke pėrmendur dhe nuk mund ti ndjek dietat a ka ndonje problem nqs nuk i ndjek ato siē i ke pėrshkruar , psh nga gjithēka ngrėnės kam arritur tė eleminoj mishin , bulmetrat (qumėsht nuk konsumoj fare) ,brumrat etj . Ushqehem me perime zarzavate te ziera dhe fruta , por ndihem i uritur tėrė kohėn (nuk vuaj nga ndonjė sėmundje dhe gėzoj shėndet tė plotė) .

  2)Pėsa i pėrket kripės sė Himalajave e cila nuk gjendet kėtu(Shqipėri) , me se mund tė zėvendėsohet ?

  3)Kurėn e limonit a mund ta filloj nė kėtė gjendje qė jam aktualisht ?
  __________________

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleos Lexo Postimin
  Doja tė falemnderoja njėherė pėr gjithė kėtė material . E kam printuar dhe dhėnė shumė njerėzve .
  Kam provuar ti zbatoj ato ēfarė ke shkruar , mgjth disi e vėshtirė , por po mundohem , deri tani pėrfundimi vetėm ėshtė rėnie nga pesha 3 kg .
  Nqs ke mundėsi tju pėrgjigjesh disa pyetjeve tė mia do tė isha shumė mirėnjohės .

  1)Ke shkruar pėr disa faza qė duhen kaluar pėr tė ndėrruar zakonin e tė ushqyerit .Pėr arsye tė punės dhe kushteve , pasi ktu nė Shqipėri s'mund ti gjesh disa ushqime qė ke pėrmendur dhe nuk mund ti ndjek dietat a ka ndonje problem nqs nuk i ndjek ato siē i ke pėrshkruar , psh nga gjithēka ngrėnės kam arritur tė eleminoj mishin , bulmetrat (qumėsht nuk konsumoj fare) ,brumrat etj . Ushqehem me perime zarzavate te ziera dhe fruta , por ndihem i uritur tėrė kohėn (nuk vuaj nga ndonjė sėmundje dhe gėzoj shėndet tė plotė) .

  2)Pėsa i pėrket kripės sė Himalajave e cila nuk gjendet kėtu(Shqipėri) , me se mund tė zėvendėsohet ?

  3)Kurėn e limonit a mund ta filloj nė kėtė gjendje qė jam aktualisht ?
  __________________
  Ateher le ta fillojme nga pesha .

  Supozojme se jeni i/e gjate 1.70 dhe peshoni 85 kg do te thote se jeni 20kg mbi peshe sepse gjatesia 1.70 duhet te peshoje min 60kg dhe max 65kg.
  Kur ju filloni kete diete trupi juaj fillon te lirohet nga kjo peshe e tepert te shkrije dhe nxjerre jashte gjithcka eshte e demshme dhe e tepert derisa arrin peshen e tij ideale qe vjen vetvetiu.
  Une psh jam 1.70 i gjate dhe peshoja 85 kg gjate kures i humba te gjitha keto kile dhe jam stabilzuar ne 63 kg ndonjeher arrij edhe 60kg kur agjinoj 2-3 dite pra edhe sikur te dua te ulem me shume nuk mundem me gje qe do te thote se kjo peshe eshte ideale per mua por nese ha shum fruta filloj te shtoj perseri.Por ky shendet eshte i ndryshem nga ai i pari sepse shendosh te gjith trupin njekohesisht dhe jo vetem barkun apo vithet sic ndodh me ushqimin tjeter.Dhe kjo ndodh sepse ate shendet te tepert dhe te demshem organizmi yne e depozinton ne ato pjese qe japin me pak probleme per organizmin dmth vithet dhe barkun.

  Sekreti i dietes eshte tek shpejtesia e reaksionit te saj sa me i shpejte ndryshimi aq me te medhaja shqetsimet dhe sa me ngadalte aq me te vogla shqetsimet dhe me i sukseshmem tranzicioni.

  Ushqehem me perime zarzavate te ziera dhe fruta , por ndihem i uritur tėrė kohėn (nuk vuaj nga ndonjė sėmundje dhe gėzoj shėndet tė plotė) .
  Ateher sic kam shpjeguar edhe me pare perimet dhe zarzavatet nuk duhet te ziejne shume pasi humbasin gjithcka dhe mbushni vetem stomakun pa ushqyer realisht qelizat si rrjedhim keni shume jashteqitje dhe pak ushqim per qelizat prandaj ato duhet te ziejne me avull vetem per disa min 10-15max.Por gjithnje me te ushqyeshme jane ushqimet e gjalla .

  Uria:
  Ajo eshte 3 llojeshe :

  LLoji i para eshte mbasi ke ngrene dreke psh pas 2-3 oresh te vjen pak uri duket sikur kercet stomaku , por kjo nuk eshte uri kjo eshte vetpastrim i aparatit tretes nga mbeturinat e ushqimit te meparshem dhe zgjat deri 15 min nese ju do ta duroni ose do ta ndihmoni kete pastrim duke pire uje natyral nuk do ndjeni me asgje.

  LLoji i dyte eshte psikollogjik dhe fisiologjik nese ju jeni mesuar gjith jeten te hani te njejtin orar ateher do keni rregullisht ne stomakun tuaj pikerisht ne ate orar acid klorhidrik gje qe ju shkakton uri.Ndersa nese jeni mesuar te hani pa orar dhe ne cdo moment tani qe nuk mund ta beni dot kthehet ne faktor psikollogjik dhe perseri acidi klorhidrik bie ne stomak kjo sidomis kur shikoni dike qe po ha nje ushqimin tuaj te preferuar dikur.Ose edhe kur e mendoni ate vete pa pare asnje tjeter duke ngrene.

  Dhe e treta nese me pare keni ngrene ushqime te renda ato kerkonin edhe acid me te forte per tu shperbere keshtu qe edhe lengjet tuaja ne pergjithsi jane acidiose dhe kur nderroni ushqimin ai tretet menjeher.
  Ky program qe eshte vendosur nga sistemi qendror kerkon kohen e tij per te zevendesuar me nje program te ri me pak acid.Per te ulur kete efekt do tju keshilloja qe perimet e ziera ti hani me buke te thekur ose fete biskotate te thekura.Dhe nese kjo uri ju vjen ne rruge mjaftojne disa fete biskotate per te eliminuar acidin pra qe ky i fundit te gerryej buken e thekur dhe jo stomakun tuaj.Kur keni keto faza mos hani fruta ne ate moment pasi fermentohen shpejt per shkak te acidit dhe ju bejne te ndiheni me keq.Ose mund te hani nje grusht me fara luledielli dhe uria do tju kaloje.

  2)Pėsa i pėrket kripės sė Himalajave e cila nuk gjendet kėtu(Shqipėri) , me se mund tė zėvendėsohet ?
  Dikur kur isha i vogel ne Shqiperi mbaj mend mamane qe merrte kripe detite zeze dhe e ziente ne shtepi duke e kulluar dilte nje kripe shume e
  bardhe dhe e shijshme nuk e di nese mund te kete akoma ,pra kripa e detit e pa perpunuar industrialisht mund ta zevendesoje deri diku por jo plotesisht pasi ajo e himalajes ka veti te tjera.


  3)Kurėn e limonit a mund ta filloj nė kėtė gjendje qė jam aktualisht ?
  Me sa kuptoje une ju keni ende perqindje acidi ne lengjet tuaja dhe nuk eshte momenti ti shtosh nje tjeter megjithse ky eshte shum i lehte dhe kur bie ne stomak kryen nje reaksion bazik. Do ta shtyja per pak me vone kur te jesh stabiluzuar dhe te mos kesh kriza urie.

  Une psh kam arritur ti fshij programet e vjetra te tretjes se ushqimit dhe nuk kam me uri ne orare te caktuara mund te rri 1-2 dite pa patur krize ushqimi (urie) dhe mund te ha ne cdo moment fruta ose perime e zarzavate.Por mos harro se une kam gati 2 vjet qe vazhdoj dhe nuk ka qene e lehte.

  Prandaj po ju pyes sa kohe keni qe nuk hani me mish,bulmet dhe brumra ?
  larguar forever

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Anėtarėsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Flm pėr pėrgjigjen .

  Nga sa lexova , janė po ato shenja qė vėrej nė trupin tim .
  Kam afėrsisht 1 muaj qė pothuajse kam ndėrprerė ushqimin me mish , bulmet , brumra , jam munduar tė zbatoj ato qė kam lexuar nė temėn 'Si tė ushqehemi' .
  Bukė tė zezė tė thekur , perime tė ziera max. deri 10 minuta , proshute 'Parma' , dhe shume fruta .

  Jam 1.80 i gjatė dhe kam qenė 85 kg , sa ndryshova ushqimin rashė 3 kg .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kleos : 01-11-2008 mė 17:41

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleos Lexo Postimin
  Flm pėr pėrgjigjen .

  Nga sa lexova , janė po ato shenja qė vėrej nė trupin tim .
  Kam afėrsisht 1 muaj qė pothuajse kam ndėrprerė ushqimin me mish , bulmet , brumra , jam munduar tė zbatoj ato qė kam lexuar nė temėn 'Si tė ushqehemi' .
  Bukė tė zezė tė thekur , perime tė ziera max. deri 10 minuta , proshute 'Parma' , dhe shume fruta .

  Jam 1.80 i gjatė dhe kam qenė 85 kg , sa ndryshova ushqimin rashė 3 kg .
  Nje muaj eshte shum pak per ti lene te gjitha ushqimet menjeher eshte mir te ecesh pak me ngadal mundohu te futesh perseri ne ushqim disa gjera qe psh nuk i le dot menjeher.

  Ne kete moment ha me shum perime e zarzavate e me pak fruta sidomos ato acide qe tresin. dhe ne vend te atyre frutave qe tresin si limoni,kiwi,portokalli,mandarina ananasi, ha ato te tjerat si banane,avogado,arra,bajame,lajthia geshtenja,moll,pjeshka po pati, etj.

  Pesha jote duhet te stabilizohet rreth 75 kg.
  larguar forever

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime
  me falni qe nderhyj, por kam nje paqartesi ne se e kuptova mire.
  buka e thekur te dobeson????
  per mendimin tim dhjami ka karbohidrate (d.m.th. karbon)
  buka integrale ose ajo e thekur kane perqindje me te ulet uji
  dhe perqindje me te larte karboni se sa ajo normale. keshtu
  nuk besoj se buka e thekur te dobeson ose eshte e mire per diet.
  eshte kontraditore.
  nga eksperienca ime per diete (kam qene rreth 110 kg) e vetmja
  menyre eshte sporti, levizja e keshtu dhjamrat digjen dhe
  zhvillohen muskujt. biles sa per kripen duhet eleminuar fare.
  jo embelsira por vetem lengje frutash.
  p.s. flas nga eksperienza ime e jo se kam lexuar dieta (as qe e kam marre mundimin)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elian70 : 02-11-2008 mė 18:30 Arsyeja: gabim ortografik

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Falenderoj stafin e forumit per ndihmen e dhene ne drejtim te rregjistrimit tim, besoj dhe shpresoj te me ket falur per pergjigjen time me vones, arsya ka qene shendetsore.
  ME RESPEKT KONSTRUKTORI

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mbas postimit tim te pare drejtuar stafit, ndihem moralisht i qete dhe i gatshem per te bere pytjen time per temen : "Diskutime rreth temes SI TE USHQEHEMI??"
  Falenderoj dhe njehere stafine e forumit dhe sigurisht ne menyre te vecant autorin e kesaj teme per serjozitetin e punes se tyre.
  Pyetje: PER SA KOHE MUND TE VAZHDOJ PASTRIMI I ORGANIZMIT DHE ANALIZAT E GJAKUT E TE URINES TE DALIN KEQ?
  Personi ka keto diagnoza : Kiste renale bilaterale qe nga viti 1996, tension arterial sekondar, spondiliartroz. Ne 1-15 shtator 2008 beri dieten per ekuilibrimin e acidit dhe vazhdoi e vazhdon fazat e tranzicionit. Deri tani ka arritur te ndryshoj ushqimin duke arritur te ushqehet me :
  - zarzavate te zjera (jo ne avull) - 75-80%
  - fruta - 10%
  - buke, oriz, mish, djath, gjize -10%
  Analizat ( gjak , urine) dalin shpesh here keq , prandaj perdor dhe cajra me bime mjekesore.
  ME RESPEKT KONSTUKTORI

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  konstruktori ,Pyetje: PER SA KOHE MUND TE VAZHDOJ PASTRIMI I ORGANIZMIT DHE ANALIZAT E GJAKUT E TE URINES TE DALIN KEQ?
  Kjo mvaret... se sa vjec eshte personi, si eshte ushqyer deri tani,sa i gjate eshte ,sa peshon, c'far gjinie eshte,cfar pune ben, ku jeton,cfar analizash i dalin keq.

  Cistet nuk jane gje tjeter vecse grumbullim acidesh, edhe spondiliatroza eshte e tille vecse eshte ende ne gjendje te lengshme dhe kudo qe leviz shkakton dhimbje.


  - zarzavate te zjera (jo ne avull) - 75-80%
  Dakort por ne kete menyre humbet te gjitha enzimet dhe nje pjese te mire te vitaminave. Mundesisht disa zarzavate e perime ti marre te gjalla :
  si psh, Karrota, speci,sallata,preshi,majdanozi,etj...
  Kurse disa te tjera, si ;kungulleshkat,lakra,lulelakra,spinaqi,etj... ti bej me avull edhe nese nuk ka nje ene te tille mjafton te hedhe pak uje ne fund dhe me zjarr te ngadalte qe te zbuten dhe behen te ngrenshme, por ujin e ngelur mos e flak sepse aty jane shkrire te gjitha vitaminat prandaj gatuaje , psh me pak oriz integral nga ai i ziu, tajlandez ose italian, orizin lere 2-4 ore ne ujin qe ka ngelur nga perimet, pastaj jepi nje vale te lehte,ndersa ne krahun tjeter skuq pak qepe, presh,spec, hurdhera, majdanoz, e kur te jete gati perziji te dyja bashk e leri perseri te ziejne lehte20 min . Keshtu qe do marresh edhe vitaminat, edhe kriprat.

  Orizi i bardhe nuk ka vitamina sepse ato qendrojne ne cipen e orizit qe eshte hequr per ta bere sa me te bukur,por ka nje oriz te bardhe qe quhet Paraboiled dmth qe para se ti heqin cipn e orizit ka kaluar nje proces avullimi dhe vitaminat kane kaluar ne kokerr, keshte qe po nuk gjete integralin merr kete tjetrin.

  - fruta - 10%
  Tani eshte sezoni i frutave le te haje sa te doje por gjithmon te bera , fruta pastron dhe pasuron organizmin me vitamina e minerale, kurse perimet,zarzavatet e ndertojne organizmin.

  Une per vete sot kam ngrene 1 pjeshke,1kg qershia, ne dreke,2 pjepra mbasdite, nje sallat me domate dhe kastraveca, dhe 15 portokalle te shtrydhura per dark.Kam punu edhe token me mbjell ca sallat e kastraveca.

  Ki parasysh qe ne stomak treten vetem proteinat shtazore ose bimore, kurse karbohidratet, sheqernat treten ne goje nepermjet enzimave te gjendrave qe ndodhen ne goje .

  Prandaj eshte mire qe te haet nje nga nje jo te gjitha ne te njejten kohe.

  Mishin dhe ujin e zier mos e haje kurre ne darke po ashtu edhe ato ushqime qe japin acid , sepse organizmi tenton te vendos ne ekuilber te gjitha lengjet e trupit dhe nje ushqim i tille do tja veshtiresonte punen duke marre kriprat per te vendosur ekuilibrin nga kockat dhe dhembet, ne dark duhet te marre ushqime alkaline, te pasura me kripera dhe minerale,ndersa proteinat ne dreke. Kur them kripera nuk e kam fjalen per kripen e gjelles.

  Me jep te dhenat qe kam kerkuar me lart qe t'ju kthej pergjigje per pyetjen tuaj.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per "Dardajan Musketjerin"me shume mirnjohje:
  TUNGJATJETA! Nuk jam njeri i furrcave por ti meriton shume mirnjohje nga te gjithe njerzit qe e meritojne emrin NJERI.
  PYetjet si dhe sqarimet qe me beje ne shkrimin tend edhe tani mund tju kethej pergjigje por dua qe t'i perpunoj ne forem sa me koncize dhe te qarta, pasi e di qe je me provime dhe s'dua te ha kohen me gjera te teperta. I kam lexuar te gjitha postimet e tua i kam printuar, i kam marr ne flesh, i kam konspektuar ne nje fletore timen. shume gjera i kam te qarta, kam mbajtur shenim ushqimin ditor (acid20% jo acid80%) , sasin e ujit, daljet jasht te ujit te trash dhe ujit te holle gjat nates, tensionin arterial, peshen ne cdo muaj dhe shume gjera te tjera dhe kam arritur shume permirsime, POR, POR, te gjitha keto ne sajin tend, pasi jam hallakatur shume me artikuj gazetash , qe nuk mund te mi thoshin te tera dhe aq te permbledhura sa shkrimet e tua. Nga te gjitha keto qe po te shkruaj, ti mund te thuash se po e zgjas, jo i dashur tani une nuk po shkruaj per vete por per ty, pasi ti, DHE DASHURI NJEREZORE, PRANDAJ MERITON TE MARRESH DASHURI NJEREZORE.
  Do deshiroja qe mesazhi im te sherbej per te rritur focat e tua shpirterore dhe fizike ne kete kohe te ngarkuar me provime. NUK E DI SE SA JA KAM ARRITUR QELLIMIT.

  SĖ SHPEJTI do te shkruaj per veten time (per pyetjen time)

  Me respekt konstruktori

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga konstruktori Lexo Postimin
  Per "Dardajan Musketjerin"me shume mirnjohje:
  TUNGJATJETA! Nuk jam njeri i furrcave por ti meriton shume mirnjohje nga te gjithe njerzit qe e meritojne emrin NJERI.
  PYetjet si dhe sqarimet qe me beje ne shkrimin tend edhe tani mund tju kethej pergjigje por dua qe t'i perpunoj ne forem sa me koncize dhe te qarta, pasi e di qe je me provime dhe s'dua te ha kohen me gjera te teperta. I kam lexuar te gjitha postimet e tua i kam printuar, i kam marr ne flesh, i kam konspektuar ne nje fletore timen. shume gjera i kam te qarta, kam mbajtur shenim ushqimin ditor (acid20% jo acid80%) , sasin e ujit, daljet jasht te ujit te trash dhe ujit te holle gjat nates, tensionin arterial, peshen ne cdo muaj dhe shume gjera te tjera dhe kam arritur shume permirsime, POR, POR, te gjitha keto ne sajin tend, pasi jam hallakatur shume me artikuj gazetash , qe nuk mund te mi thoshin te tera dhe aq te permbledhura sa shkrimet e tua. Nga te gjitha keto qe po te shkruaj, ti mund te thuash se po e zgjas, jo i dashur tani une nuk po shkruaj per vete por per ty, pasi ti, DHE DASHURI NJEREZORE, PRANDAJ MERITON TE MARRESH DASHURI NJEREZORE.
  Do deshiroja qe mesazhi im te sherbej per te rritur focat e tua shpirterore dhe fizike ne kete kohe te ngarkuar me provime. NUK E DI SE SA JA KAM ARRITUR QELLIMIT.

  SĖ SHPEJTI do te shkruaj per veten time (per pyetjen time)

  Me respekt konstruktori
  Faleminderit dhe ju kuptoj se kam ndihmuar edhe shum te tjere keshtu qe e di edhe reagimin e atyre qe lexojne apo provojne te ndryshojne.
  Mua pergjigjet nuk me marin shume kohe , i kthej menjeher, kurse postimet tek tema si te ushqehemi me marrin shume kohe se nuk mund te shkruaj gjera te paverteta dhe te pa ilustruara, me marrin kohe edhe per ti bere te kuptueshme per te gjithe ne menyre te thjeshte.Pastaj atje mund te hkruaja aq shume saqe edhe sikur te rrija gjith diten nuk do arrija dot ti shkruaja , ajo teme me ato postime te koncetruara eshte vetem per tju kujtuar njerzve se kush jemi dhe si duhet te ushqehemi pastaj kush e kupton eshte me fat qe ka arritur deri aty kush nuk e kupton do ta kkuptoje me vone kur te ndihet i semure dhe do kthehet ta rilexoj.
  Keshtu qe mos u bej merak per pergjigjet e mia dhe ti beji pytjet sipas mndesive dhe deshires tende.

  Te gjith kemi nga nje qellim ne jete dhe une e kam kuptuar qellimin tim megjithse u deshen 40 vjet.
  shendet e gjith te mirat.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje!
  Po jap shkurt pergjigjet per personin qe ka ndryshuar ushqimin.

  Eshte 59 vjec.

  Eshte ushqyer si nje njeri gjithcka ngrenes, por pa teprime ne sasi, nuk ka perdorur alkol(po thuaj fare), nuk ka pir duhan, edhe kafe jo pasi ndjente shqetesime ne stomak dhe i jepte pagjumesi. Te gjitha keto qe shkruajta jane deri ne 1 shtator 2008.

  Ne 1 shtator deri ne 15 shtator 2008 beri dieten per ekujlibrimin e acidit ne trup.

  15 shtator deri ne janar 2009, ka ngren:
  5 here mish ne muaj (pule e pjekur ne furre)
  2 here peshk ne muaj (i pjekur ne furre)
  Cdo dite buke gruri dhe misri (buke gruri integrale 2 vakte, buke misri 2 vakte e thekur)
  Oriz pilaf (inegral "akros" nje here ne dite ose nje here ne dy dite)
  Zarzavate te zjera : patatja- pothuaj cdo dite, spinaqi- afersisht 3 here ne jave, lakra e bardhe, lakra e kuqe -nje here ne jave ose dhe me pak , rrepa - nje here ne muaj ose me pak,lule lakra nje here ne muaj ose me pak, bizele- nje here ne jave , thjerza -njehere ne muaj, fasule- nje here ne muaj.
  Zarzavate te gjalla: domate, specka, karrota, sallator, specka te kuqe, qepe te thata, pak majdanoz per te mos thene fare, sallate jeshile- afersisht cdo dite
  Zarzavate te pjekura ne furre- patellxhane, specka, patate, domate tave - 3 ne muaj
  Disa here po rralle- gjelle tradicionale si patate jani, oris domate, ose peshk te skuqur
  Bulmetra - shume rralle salce kosi.
  Frua - bananja -po thuaj e perditshme 2 cope, molla-gjithashtu por dicka me pak, ndonjeher kivi, dardha

  Periudha 1 deri 15 janar 2009
  Eshte abuzuar me sasine e mishit, embelsirave , brumrave.

  Periudha 15 janar e deri tani.
  Eshte shtuar ushqimi i pa gatuar: ulliri- po thuaj i perditshem, qepet e njoma, preshi , eshte pakesuar mishi deri dy here ne muaj, por peshku nuk eshte shtuar por eshte pakesuar,
  eshte shtuar qershia .Keto shtesa sigurisht jane per ushqimin e periudhes para vitit te ri i cili duhet marre per baze si ushqimi dominues.
  Pra ky ushqim ka arritur ne ato perqindje sigurisht te peraferta per te cilat kam shkruar me pare.
  Gjatesia- 164 cm
  Pesha- 1 shtator 2008-61 kg, 25 maj 2009- 54,65 kg
  Gjinia mashkull
  Ka bere pune mendore, tani invalid i pjesshem, punon 2-3 ore ne dite si ndihmes administrator ne nje biznes familjar.
  Jeton ne nje pallat kati i katert ne nje qyteze te rrethit te Fierit.
  Analizat:
  shtator- dhjetor 2008- azotermia-52(norma me e vogel se 50), acidi urik 6 (3-6), fibrinogjeni- 480, eritrocide - 3,9 leokocide -5,2 Hb -11 urina: gjurme albumine, eritrocide me shumice
  14 janar 2009 urina: bilirubina- gjurme,trupa ketonik -15, proteina -30, eritrocide - me shumice te reja, leokocide- 3-4
  30 mars 2009 urina - albumina gjurme, mjafte eritrocide, 8-10 leokocide
  30 prill 2009 urina : albumina gjurme, mjafte eritrocide, leokocide -1
  25 maj 2009:
  Gjaku: hematokriti -38,3 (40-50) , granulocite -70,1 (40-70), eritrosendimenti ora 1 - 23(3-15) , indeksi katz- 23.7(me i vogel ose = 15), glukoza- 106.8 (70-105)
  bilirubina totale - 1.3 (0,1-1.2), ALT GPT - 53.3 (< 45), AST GOT -50,2 (<35)
  Urina: proteina- gjurme, eritrocide 20-30 te vjetra, leokocide -2-3

  Gjendja : Ka hiderim goje, dhimbje mesi , dhimbje koke, gjuha e bardhe e jeshile.
  Mendoj te shtoj dicka pamvarsisht se ju nuk me pyetet. Kistet jane te nje madhesie te konsiderushme- 76 mm ne anen e djathte , 20mm ne anen e majte , ka gure ne anen e majte 5 mm.
  Barnat e perdorura: enalapril , atenelol - u perdor para 1 shtatorit 2008 me doza te plota,
  u rrallua gradualisht dhe ne janar 2009 u nderpre si i pa nevojshem. Barna per veshkat nuk jane marre qysh nga shtatori 2008, por eshte vepruar me caj trendafili dhe caj kamomili.
  MJEKU e ka drejtuar personin ne fjale tek infeksionisti, pasi pa analizat e fundit , ato te dates 25 maj 2009. Te lutem si te veproj.
  Jam munduar te jem sa me i qart, por kete do ta thoni ju.
  ME SHUME RESPEKT konstruktori

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  E lexova postimin tuaj zoteri dhe meqense problemi eshte pak i nderlikuar mendoj tja u shpjegoj ne disa postime dhe ne kohe pak me te gjate sec e mendoja.

  Eshte e vertet qe une po studioj mjeksi por kjo shkolle eshte shum e ndryshme nga mjeksia e sotme sepse ne Natyropatet nuk perdorim te njejtat analiza qe perdorin mjeket, per ne individi shifet 360° qe nga psikologjia, e deri tek shtrati qelizor, qe nga maja e flokut deri tek gishti i kembes, per ne analizat e gjakut nuk na tregojne shume gjera, ato jane te vlefshme deri diku por nuk tregojne gjithcka, perkundrazi jane te vonuara per gjetjen e nje anomalie ne organizem.
  Ne rastin konkret mungojne dy analiza kryesore per mua, Ph e gjakut, dhe Ph e urines, qe jane vlerat e aciditetit ne gjak dhe urine.

  Pse?

  Sepse gjaku eshte tesut ne gjendje te lenget qe sherben si ushqim per te gjitha qelizat e trupit dhe per kete arsye ai duhet tejete ne ekuiliber apsolut ne te gjitha pikpamjet si mineralogjike,fizike, kimike, etj,,, keshtu qe per te ruajtur kete veti atij i duhet ti marre cdo gje qe i mungon nga vet organizmi ne pjese te tjera te tij si psh mineralet nga kockat apo dhembet. Dhe analizat do dalin gjithnje pak a shum brenda atyre parametrave qe kan vendosur ata , pra analiza e gjakut nuk tregon realisht gjendjen e pergjithshme te kostruktit te personit por gjendjen e gjakut ne ate moment, dhe sidomos kur analizat behen ne mengjes kane marre nga organizmi gjate nates cdo gje qe i duhet per tu ekuilibruar, por ai nuk na tregon ne se nga i morri keto element per tu ekuilibruar, dhe ne do ta kuptojme qe nje x element na mungon vetem kur na i tregon gjaku qe mungon por kjo do te thote se ky element nuk gjendet fare ne gjith organizmin dhe deminin ne brendesi te organizmit e ka bere shume me perpara.
  Me von kur te kem shpjeguar disa gjera do ta kuptosh me mire.
  E dyta parametrat qe kane vendosur ata te mjeksise alleopatike jane bere ne baze te nje kampioni mesatar te njeriut gjithcka-ngrenes, qe do te thote se nuk jane vlerat reale organizmit tone ne kushte natyrale. Pra ato vlera ne tabelat e tyre jane shume here me te larta se sa realiteti.
  Kur bej une analiza ose te tjere qe ushqehen si mua , habiten mjeket dhe laboratoret me vlerat e gjakut tone sepse jane te gjitha vlerat ne nivelet minimale qe kan vendosur ata dhe shpesh edhe shum poshte tyre, saqe na quajne te semure por e verteta eshte se keto jane vlerat reale te nje organizmi te shendosh dhe te ekuilibruar nga te gjitha pikpamjet.

  Analizat tona jane me shume llogjike dhe psikollogjike pastaj edhe laboratori.
  Psh, nese une hyj ne nje dhome tek nje i semure qe nga era e ajrit te dhomes mund te percaktoj se ka probleme me veshken apo me intestinon, sepse une e di qe kur veshka eshte e bllokuar nje pjese te urines e nxjerr neperjet lekures,dhe mushkrive ne forme avulli, pastaj po ti shof lekuren do kete nje push te verdh ose te bardh qe eshte ureja, po ti shof syte kur flas me te arrij ti gjej shum probleme te brendshme pa e pyetur fare ate megjithse per ta konfirmuar ate qe shof i bej disa pyetje, pastaj per tu siguruar me shume mbi dyshimet e mia i bej analizen e flokut dhe gjej realisht se si punon shtrati i tij qelizor, i bej analizat e urines por ma disa kritere te tjera, analizen e beshtymes,te gjakut vetem per te konfirmuar disa gjera, te vecanta , i kontrolloj lekuren njollat thonjte, gojen dhembet , i bej pyetje qe kur ka lindur e deri ne ate moment si nga ana psiqike, fizike ushqimore, etj...

  Pra metodat e diagnistikimit ne Natyropati jane krejt te ndryshme nga ato te Allopatise.

  NATYROPATI domethen Patollogji- Natyrore.

  Dhe ajo qe eshte me e rendesishmja ne nuk bllokojme shfaqjen e semundjes me ilace por kerkojme shkakun e vertet te prishjes se ekuilibrit qe ka shkaktaur semundjen dhe e rivendosim kete ekuiliber nepermjet ushqimit, dhe barnave mjekesore qe jane pak me te ngadalta por me efikase ne kohe se sa ilacet.
  Ne i tregojme realisht se cfar ka ndodhur ne organizmin tuaj dhe ju bejme edhe juve pjesmarres ne sherim sepse pa deshiren dhe vullnetin tuaj edhe ne nuk bejme dot gje.

  Prandaj ne postimet qe do pasojne do tju shpjegoj dhe do veproj konkretisht si nje Natyropat megjithse une ende nuk jam dipllomuar, dhe nuk e kam individin perpara qe ta kontrolloj.

  Postimet e mia do jene ne numrin shumes ( ju ) per lehtesi shpjegimi dhe meqense e lexojne edhe te tjere t'ju drejtohem edhe atyre sepse keto ligje veprojne tek c'donjeri prej nesh, biles edhe tek kafshet dhe bimet.
  Do mundohem gjithashtu ti bej postimet sa me shpejt te jete e mundur per mua.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Cdo njeri lind me nje energji te brendshme qe e merr nga prinderit edhe menyren e konstruktit e merr prej tyre, nje njeri mund te lind me energji jetesore te madhe ose te vogel, dhe kjo duhet te kihet shume parasysh gjate kures sepse nuk mund ti japesh nje kure te forte nje njeriu qe pak energji te brendshme se e bllokon ate.
  Ne natyropati individet ndahen ne 3 kategori.
  1-Karbonik
  2-Fosforik-
  3-Fluorik-
  Qe nga klasifikimi i individit ne njeren prej tyre arrijme te kuptojme se cfar semundjesh te mundshme ka ose do kete, ku i ka pikat e forta e ku i ka ato de dobtat.
  Ne rastin konkret me aq sa me keni pershkruar arrita te kuptoj se individi ne fjale mund te jete i tipit
  Karbonik
  Qe cilesohet si vijon;
  Ka nje skelet te qendrueshem te forte koke duadrate qaf te shkurter dhe te trash, me dhembe te rregullt dhe pa shum probleme,Ka gjymtyre te siperm e te poshtem te shkurter, me kocka relativisht te trasha,me gishta te shkurteer dhe te trashe, pellembe ne forme quadrati, dhe te fryre,edhe ne trup eshte i ngjeshur nuk eshte shum i larte,dhe ka tendenza te zgjerohet ne bel ose legen.

  Gjate jetes se tij ka shume mundesi te kete probleme me aparatin tretes,dhe ate te qarkullimit te gjakut dhe gjith lengjeve te tjera.

  Ne pjesen e pare te jetes ka nje energji jetesore te brendshme te larte dhe pothuajse nuk semuret kurre, eshte impulsiv, perfiton nga nje energji e tille dhe abuzon me ushqime , sidomos me mishin dhe drithrat, ose brumrat, i pelqen shum ushqimi ne shoqeri dhe kerkon te jete qendra e tavolines dhe nuk ben dot sakrific per ushqimin.
  Mund te kete probleme lekure gjate pjeses se pare te jetes per shkak te energjise centrifuge te organizmit, gje qe ben te mundur nxjerrjen jashte te helmeve nepermjet lekures. Nuk vuan nga mungesa e mineraleve.

  Si pasoje e kesaj ne pjesen e dyte te jetes dalin ne pah patologji te aparatit tretes per shkak te abusimit qe ka bere me ushqimin, kur ishte i ri, do kete probleme te qarkullimit per shkak te mbingarkeses nga kolesteroli/trigliceridi, dhe acido urico.

  Ne karakterin e tij eshte tip konkret i lidhur shume me rregullat, dhe traditat eshte pak konservator, dhe nuk e pranon shpejt te rene por kur bindet per ate qe do beje i shkon deri ne fund dhe reflekton shume dhe cdo gje e shef o si te bardhe o si te zeze pa rruge te mesme.
  I pelqen te mbaj shume gjera per vete dhe shpesh edhe krahet i mban te fryra me pellembet e drejtuara nga trupi sikur kerkon te mbj gjithcka per vete, prandaj dhe semundjet e tij jane semundje nga akumulimi e sostancave te ndryshme brenda organizmit te tij.

  Kjo eshte ajo qe do vertetoja ne pamje te pare tek individ qe me keni pershkruar tek analizat.
  Nuk e di a i afrohet ndopak ketij profili qe kam pershkruar ?

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Nga sa kuptova duket se individi ka keto probleme nga efekti i aciditetit ne organizem per nje kohe te gjate.
  Prandaj me duhet tju sqaroj se cfar ndodh ne nje organizem te tille.
  Per kete do bejme kete eksperimet ; qe eshte edhe ne figurat e meposhteme.
  Marrim nje ene me uje dhe ne mese e ndajme ate me nje membrane te holle me vrima shum te vogla, hedhim ne njeren ana te enes 100gr kripe dhe mbas pak kohe edhe pjesa tjeter e ujit do jete bere e kripur ne te njejtin nivel si pjesa e pare, pra kripa kaloj nga njera ane ne tjetren derisa u arrit ekuilibri, po te vazhdojme te hedhim nje soluzion tjeter do ndodhe e njejta gje.
  Ky proces quhet OSMOSI
  Tani te vijme tek organizmi yne ne jemi te perbere 70% nga uji dhe nga nje shumice substancash te ndryshme qe kane ndertuar ato struktura.
  Gjaku yne eshte uje me nje perqindje te vogel kriprash mineralesh,etj... ne gjak shkrihen te gjitha substanzat ushqimore qe jane kthyer ne atome e molekula per te furnizuar te gjitha qelizat dhe qe te kryej kete funksion ai duhet te jete neutral nga ana e aciditetit i cili matet nga 0-14, pra duhet te jete rrethPH 7, ose lehtesisht alkalin pra Ph 7,03-7,04 . Kur kjo nuk ndodh per shkaqe te ndryshme pra kemi nje gjak me Ph 6 ose 6,05 do te thote se kemi nje gjak te acidifikuar qe do te thote se ka shume acid ne gjak, organizmi per te neutralizuar kete gjak duhet te marre nje kripe qe eshte e perbere nga nje acid dhe nje baze perdor bazen per tu ekuilibruar dhe flak jashte nepermjet urines Acidin.Ku e merr kripen ? tek kockat dhe tek dhembet qe gjendet me shumice kjo kripe kalon per OSMOSI nga kockat ne gjak dhe mbetja pas reaksionit kalon ne veshka.
  Pra kur trupi eshte i acidifikuar ne humbasim kriprat nga kockat dhe ngarkojme veshken me nje pune te sforcuar per eliminimin e acidit, kryejme dy demtime ne te njejten kohe.Ky proces eshte i ngadalshem dhe nuk ndjehet nga ne ai ndjehet nga organizmi yne vetem ateher kur mungesa e kriprave, dhe ngarkesa e veshkes kane kaluar kufijte etyre, dhe ne shumicen e rasteve eshte vone per te nderhyre por ne mund te ndalojme keqesimin e metejshem dhe mund ta permiresojme pak nga pak.
  Pra analizat e gjakut ne shumicen e rasteve tregojne pak ashume nje ekuiliber kurse ne te vertet problemi qendron akoma me thelle.
  Acidi i tepert depozitohet ne gjymtyre pra ne pjeset ndermjet kockave qe ne gjuhen popullore quhet kercell ndersa ne gjuhen tone quhet Kartilagine.
  Kartilagine sherben per te eliminuar ferkimin ndermjet dy kockave si ne gjunje, berryla, kyce, ne legen ku bashkohet me kofshen, dhe ne te gjitha ruazat e shipines kurrizore.
  Kartilagine kryen funksion izolues midis kockave dhe ul ferkimin ndermjet tyre, por kur acidi arrin deri atje ato humbasin kete veti dhe shkaterrohen duke na dhene semundje te articolazionit si te legenit,gjunjeve, dhe shtylles kurrrizore duke shkaktuar dhimbje te forta pikerisht per shkak te mungeses ose te dobesimit te kartilaginit.
  Organizmi ka humbur vetine e amortizimit te kockave .
  Dhe ne te njejten kohe kemi demtuar edhe veshken, e cila nga ana e saj duke mos funksionuar mire ben te mundur lindjen e semundjeve secondare qe varen prej funksionimit te saj.

  Arsyet e acidifikimit te trupit i kam dhene tek tema si te ushqehemi ne postimet e para.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 02-06-2009 mė 08:12

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Diskutime mbi konkursin "Fotografia me e bukur 2008"
  Nga BvizioN nė forumin Konkursi Fotografik
  Pėrgjigje: 90
  Postimi i Fundit: 31-10-2008, 03:32
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-02-2007, 21:21
 3. Diskutime mbi letėrsinė...
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-06-2004, 11:14
 4. Dy poezi te Nolit dhe diskutime
  Nga Ani nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 29-04-2004, 00:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •