Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350

  Drafti pėr Unitet

  Kjo temė u aktivizua me kėrkesėn e anėtarėve dhe Lexuesve tė forumit "Liria Kombėtare" me qėllim tė mundėsimit tė tė gjithė tė interesuarve tė kontribuojnė nė pėrpilimin e pikave tė DRAFT-it qė do t'i dorėzohet partive politike si propozim-udhėrėfyes pėr krijimin e njė platforme tė pėrbashkėt nė prezentimin e interesave shqiptare para palės tjetėr.

  Sa pėr informim, njė draft iniciues veē ėshtė duke qarkulluar ndėrmjet anėtarėve tė forumit tonė dhe vazhdimisht pėson ndryshe me shtojcat dhe sygjerimet e anėtarėve dhe atyre qe duan tė kontribuojnė nė kėtė drejtim.

  Mundohuni tė jeni sa mė konstruktiv dhe vlerėsoni kėtė temė si serioze. Ata qė do tė mundohet nė tė gjitha format tė minojnė kėtė temė do tė largohen nga forumi dhe te gjitha shkrimet e tyre do tė fshihen.

  Mund tė shkruani lirshėm pėr tė gjitha opcionet e mundshme demokratike dhe pa dhunė. Nuk do tė thot tė kufizoheni nė vetėm njė zgjidhje. Dėshira pėr liri e njė individi apo populli nuk duhet tė heshtet, por duhet tė frymėzojė lirshėm. Ju mund t'i quani si tė doni plan A, plan B, zgjidhje konvencionale, diplomatike apo e pranueshme, por mos lejoni qe pseudopolitika te ndikoje ne imagjinaten tuaj si udhėrėfyes i propozimeve tuaja.

  Ne nuk do tė durojmė mė totalitarizėm, urejtje dhe vuajtje, por do tė jetojmė nė liri, dashuri dhe lumturi. Me pėrpilimin e kėtij drafti do tė mundohemi tė gjejmė format mė tė mira se si mund tė arrijmė kėte.

  Faleminderit pėr kontributin tuaj konstruktiv.
  Mendimi juaj ėshtė me rėndėsi!

  P.S. Kėtė temė e nxorrėm kėtu qė edhe anėtarėt e forumit shqiptar tė mund tė prononcohen lidhur me draftin mė lartė! Tė tregohet interesim ėshtė mirė pasi qė ka tė bėn pėr unifikim qėndrimesh pėrballė palės sllave.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Anėtarėsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Postime
  758
  Deshem apo jo kaloresit shqiptar jane Ali Ahmeti, Menduh Thaci dhe Bardhyl Mahmuti. Pavaresisht kush sa ka rejting me te madh per momentin, apo kush nga kush eshte i pranuar, keto tre emra vendosin per fatin tone. Une mund te mos e pelqej njeri apo tjetrin por per nje iniciative te tille duhet shume ndjesi per situaten, njerez te afert ne te tre kampet dhe peshe politike te iniciatives. Ajo, si e tille eshte shume fisnike dhe unversale por per jetesimin e saj duhet me shume sesa nje deklarate bashkimi. Te gjithe ne kudo qe jemi duhet te mendohemi mire dhe ta peshojme interesin tone personal me ate te pergjithshem. Cdo komb ne momente te caktuara ka nxjerr njerez apo grupe njerezisht qe me urtesine e tyre i kane cuar gjerat perpara. Ne rastin e shqipeve te Maqedonise keto njerez me me pak a me shume perjashtime, kane kontribuar ne percarje dhe tensionim brendashqiptar prandaj pervec faktorit nderkombetar qe eshte ne gjendje ti "qetesoje" apo eventualisht edhe ti "bashkoje", personalisht nuk shoh se dikush tjeter mund te bej nje gje te tille. Perjashtimi i njerit apo tjetrit prej iniciatives, ne fakt nuk sjell pajtim por perkundrazi edhe me shume percarje. Urime per iniciativen dhe pacit sukses. Ardhmeria e shqipeve eshte tek evropianizimi i mentalitetit te dhunshem tipik osmanli nje mbeturine e se te kaluares se dhunshme dhe te dhimbshme te popullit shqiptar. Kjo tek shqipet e Maqedonise madje ne kohera te reja ka marre trajta te reja nga lindja.

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Postime
  5,321
  Pershendetje per temen. Eshte nje teme teper e rendesishme dhe qe duhet trajtuar si e tille. Pa hyre akoma ne mendimet e mia persa i perket temes do u kerkoja moderatoreve qe te moderonin me kujdes kete teme.

  Uniteti i Shqiptareve te Maqedonise, e kam shprehur dhe here te tjera eshte me e mira per te gjithe Shqiptaret. Nqs te gjitha partite Shqiptare te Maqedonise do ndanin qendrime te njejta persa i perket ēeshtjeve te rendesishme per Shqiptaret e Maqedonise, me siguri qe Shqiptaret e Maqedonise do te jene te barabarte me qytetaret Maqedonas.

  Per mendimin tim, te gjitha partite politike Shqiptare duhet te bashkepunojne me njera-tjetren dhe ti paraqesin nje draft qeverise Maqedonase per te drejtat e Shqiptareve. Por qe te ndodh kjo se pari duhet te:

  1- Krijohet nje ekip uniteti me perfaqesues te te gjitha forcave politike Shqiptare ne Maqedoni.
  2- Kryetari i ketij grupimi te ri, nese mund ta quaj keshtu, duhet te zgjidhet ne menyre periodike nga ēdo force politike. Pra, te kene nje mandat pak a shume 6 mujor ose 1 vjeēar.
  3- Te gjitha partite politike duhet te hartojne nje plan per te drejtat e Shqiptareve te Maqedonise dhe t'ia paraqesin ate parlamentit per miratim. Ne hartimin e ketij plani patjeter qe duhet te jene pjese edhe akademiket Shqiptare, perveē forcave politike.
  4- Ne parlament, partite politike Shqiptare te veprojne ne menyre te bashkerenduar dhe te ndermarrin veprime politike te perbashketa persa i perket ēeshtjes se Shqiptareve te maqedonise.

  Ka dhe shume pika te tjera per te cilat mund te flas, por per mendimin tim keto jane me imediatet. Pa dallim feje, krahine e ideje, Shqiptaret e Maqedonise duhet te luftojne te bashkuar per te drejtat e tyre.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  ° Ekipi i Unitetit tė pėrbėhet gjithashtu edhe nga intelektual tė pavarur dhe
  ekspertė tė ndryshėm shqiptarė. Gjithashtu edhe nga komunitetet fetare shqiptare tė ketė pėrfaqsue
  s.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 5. #5
  Grupit Unitetit

  1. Realizimi i menjehershem i Marveshjes se Ohrit, te caktohet afati.


  2. Shoqatave te dala nga ish UCK-ja, te organizojne nje ceremoni ku do te vendosin ne nje Arkivol Marveshjen Kornize te Ohrit, te dergohet deri tek varri dhe kur te skadoj afati i parapare te voroset. (sepse edhe ashtu, kjo marveshje nje kembe ne varr nje mbi varr e ka)


  3. Statusi i Shqiptarve ne Maqedoni te jete Republika e Ilirides,(si Serbet ne Bosnje)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Nėn kėtė temė tė postohen vetėm propozimet pėr Draftin.

  Ja njė prej atyre qė vec janė pėrpiluar nė Draftin nismėtar:

  - Asnjė parti nuk ka tė drejtė tė vendos pėr ēėshtjet kyēe kombėtare pa aprovimin e sė paku 2/3 tė shqiptarėve nė IRJM.

  Sqarim: pėrdorimi i termit IRJM ėshtė me rėndėsi kyēe pėr njė numėr tė madh tė anėtarėve. Emri Maqedonia i ėshtė imponuar popullit shqiptar nė tė njejtėn formė sikurse ish Jugosllavia prandaj pėr ne shqiptarėt mund tė jetė vetėm Ish Maqedonia shikuar nga aspekti historik apo politik. Por edhe ky propozim ashtu si qė pėrmenda mė lartė mund tė jetė objekt diskutimi. Me njė fjalė tė gjitha opcionet janė tė hapura.

  Faleminderit pėr mirėkuptim!

  Administratori i forumit Lira Kombetare
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  MIRAN propozon:


  Dokumenti i tė pėrmban resoret shtetėrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punėve tė brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME CDO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punėve tė jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomisė

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE DHE NUK E MARIN NE DORE MINISTRIN SELMANI
  MINISTRITE QE NGELEN LE TE NDAHEN SIPAS DISKUTIMEVE PARTIAKE.
  NESE NUK FUTEN NE KUSHTETUTE KETO DRAFTE ATEHER CDO KATER VITE DO TE LUFTOJME PER TE NJEJTAT GJERA. NESE PER NJI KOHE TE SHKURTE NUK MIRATOHEN PROPOZIMET ATEHER 45% E TOKES TE HAPSIRES GJEOGRAFIKE MAQEDONE E SHPALLIN TIRANEN KRYEQYTET.
  NGA KARADAKU SHKUP DERI NE PREPSE, MANASTIRE DHE OHER, NUK NA DUHET KRUSHEVA DHE PRILEPI DHE T.VELESI.

  MIRAN
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 8. #8
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,804
  Shpesh ne nga pamundesia per te pare popullin tone ashtu sic deshirojme edhe i hyjme kesaj pune me pergjegjesi duke gjykuar me qellimin tone te mire absolutikisht me qellimin tone te mire..Por, shpesh edhe nuk dalllojme realen nga idealja.Idealja nuk do te ndodhi dikund ne bote dhe aq me pak tek Vendi yne , as perafersisht bile per ne duke llogaritur ngritjen e pergjithshme kombetare dhe arsimimin dhe kulturen e pergjithshme ne Vendin tone..Per nesmetaret dhe hallexhinjte per kete teme une kam simpati sic kam pasur ne te kaluaren dhe sic do te keme deri sa te rroj me njerezit qe ceshtje kombetare i brengos, nuk rrine indiferent dhe jane gjithmone ne kerkim te ndryshimeve per te mire per popullin e vet, jane gjithmone ne kerkim te Lirise Kombetare realisht dhe perfundimisht.....
  Lene anesh idealizmin dhe atdhedashurine do te them vetem dy tri fjale per nisjet, rinisjet dhe nderprerjen e kontinuitetit ne veprim.Ne stadin qe arriti ceshtje kombetare shqiptare ne regjionin qe ne e emruam -Iliride , pas nje lufte te shkurter 2001 por me domethenje te madhe dhe me fryte konkrete qe mund ti mohojne vetem te pakenaqurit kujdestar dhe te perjetshem.Nuk duhej te kete kethim mbrapa pas luftes si akt perfundimtar dhe sublim ne zgjedhjen e nje ceshtje kombetare..qe mos te mbesi kjo vetem nje analize qe e dini te gjithe dhe shume vete edhe me mire bile qellimi im eshte ketu se ne nuk mund te krijojme shkatrrojme dhe fillojme dhe rifillojme fillimin ne mbarim dhe anasjelltas...ky vellezer quhet vetnumrim dhe ne nuk kemi ndonje perspektive te ndritshme as ne ate regjion dhe as si komb ne pergjithesi me mentalitetin qe duam ne nga fillimi te nisim pa njohur perkushtimin dhe arritjen gjithepopullore deri ketu ku kemi arritur....
  Keshill Kombetar duhet te formohet atje gjithesesi , sepse subjektet politike shqiptare shume shpejt harrojne per cka kane ardhur ne pushtetin qe ne fakt nuk egziston per ata si shqiptare...Keshilli kombetare perseri eshte tek ai vetnumrimi se perseri jane keta njerezit qe i ka permendur 'Shkupi', nuk kemi njerez qe mund te bejne ndonje mobilizim aq te madh kombetare qe le qe do te rreshtoheshim ne te gjithe ne nje ane por edhe te tre lideret e lartpermendur...

  1.Kusht vendimtar i keshillit kombetare o si te duani quanje do te jete te shfrytzohet mundi qe eshte arritur deri ketu, mos jemi ne ata qe mohojme nje marrveshje te garantuar nderkombtarisht se ndoshta bashkesia nderkombetare nuk do te garantoje gje tjeter ne ardhmerine e afert..Marrveshjen e Oherit duhet ta jetsojne absolutikisht dhe me afat jo me shume se njevjecar.
  2.Vetadministrimi lokal- decentralizimi i plote i shtetit..qe i hap rruge ndarjes..
  .....
  ne ardhmeri ridefinimi i shtetit : ndarja e plote e shtetit qe eshte treguar barbarik per ne si shqiptar.,mundesisht me nje marrveshje paqesore dhe ne menyre shume humane ne ate regjion te eger Ballkanik, une besoj se eshte e mundshme...ketu llogaris edhe levizjen e lire te popullates- kembimit te prones dhe popullates me marrveshje Perendim-Lindje dhe anasjelltas.....Por ky do te jete nje proces qe nuk mund te parashikohet ne dinamiken e politikes rajonale sot per sot, por nuk mund as te mendohet qe mund te ndodhe...mund edhe te shpetoje Maqedonia edhe per 100 vitet qe vijne dhe ne mund te bejme kete qe bejme sot...A do te shpetoje Maqedonia edhe per njeqind vjet? kjo mvaret nga ne per ate them as qe e di pergjigjen se ne nuk e kemi gjetur pozicionin tone kombetare ne Iliriden tone qe e permendim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 15-02-2008 mė 10:54
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Netrama shkruan:


  Tė nderuar!

  Ne e dimė se nė tė kaluarėn ka pasur tentativė pėr UNITET por dikush ėshtė bėrė shkaktarė qė kjo mos tė realizohet! Mos vallė duhet tė vazhdojmė deri nė pakufi tė ndarė e pėrēarė nė tė gjitha drejtime?

  Ne e dime se lufta solli njė marveshje, e keqe e mirė, atė e nėnshkruajtėn dy parti politike qė pėrfaqsonin shqiptarėt me mbėshtetje tė udhėheqėsve tė luftės, apo atyre qė dolėn si bartės tė luftės! Kjo marveshje, pėr ndryshe quhet MARVESHJA E OHRIT dhe ka 3 verzione: 1.Nė gjuhėn sllave 2. Nė gjuhėn shqipe 3. Nė gjuhėn angleze! Me veshėt e mi e kam dėgjuar se e vetmja valide ėshtė ajo nė gjuhėn angleze, qė dtth se kėto nė gjuhėn sllave dhe shqipe nuk merren parasysh nėse palėt nuk ju pėrbahen marveshjes!!! Po mirė, kaluan 3 (prej kur ėshtė dashur tė pėrfundon implementimi komplet i marveshjes) vite dhe askund nuk shohim implementimin e kėsaj marveshje! Ēka thuhet nė kėt marveshje nė gjuhėn angleze, e din dokush? E dinė kėtė liderėt politik tė partive shqiptare? Nuk ma mer mendja se e dinė, prandaj, qė tė kuptojnė se ēka thuhet aty, duhet tė kėrkojnė tė gjitha partitė shqiptare tė regjistruara nė IRJM pėrveē PDSH-s, nga lehtėsuesit ( ndėrkobėtarėt pra, ato qė gjithashtu e kanė nėnshkruar kėtė marveshje) qė t'ju shpjegojnė shqiptarėve se ēka thuhet nė atė marveshje famoze?!! Dhe, kur tė kuptojnė se ēka thuhet tė pyesin pse nuk implementohet? Kush ėshtė fajtori pėr kėtė?

  Me qė shqiptarėt aspak nuk janė fajtor pėr mosimplementimin e Marveshjes sė Ohrit, kanė tė drejtė atė ta varrosin dhe tė dalin me opcione tjera mė tė vendosur se kurrė! Prandaj edhe mundohemi qė tė gjitha partitė politike dhe intelektualėt e pavaraur si dhe pėrfaqėsues tė komuniteteve fetare shqiptare t'i ulim nė tryezė tė rrumbullakėt dhe tė gjithe tė sjellin vendim unanim tė prerė pėrballė sllavofolėsve. Ne nuk jemi pak dhe unė pajtohem plotėsisht me kėtė konstatim, ne jemi shumė dhe o do bėjnė si themi ne o le tė tėrhiqen e mos t'i dalin zot vatanit e popullit.

  Ju pėrshėndes
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 10. #10
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,804
  Marrveshja e Oherit nuk duhet te varroset nga shqiptaret per kete nuk duhet te kete medyshje asnje shqiptare.Duhet te realizohet - jetesohet nga ne dhe nderkombetaret. Perderisa nderkombetaret jane nenshkrues dhe garantues ata do te ndihmojne ne jetesim pike per pike dhe kjo eshte e thjeshte por, duhet persistence dhe perkujtim permanent per nderkombtaret per dinamiken e ecjes se Marrveshjes...eshte i tejdukshem nje fakt per ne si shqiptare se jemi krijues te shume organizatave qe ne fakt kurre nuk arsyetojne qellimin perse krijohen- ne fakt krijohen dhe mbesin si te tilla pa jetesuar ndonjerin nga qellimet themelore qe i shtyri te krijohen....Keshtu edhe subjektet politike shqiptare- pa perjashtim harruan se nje dokument ne leter si Marrveshja e Oherit nuk vlen nese nuk realizohet ne praktike- nuk jetesohet pra...Por, harruan se jetesimi kerkon mund dhe pune me shume se vete lufta.Ketu calojne shqiptaret ne Iliride dhe si komb ne pergjithesi:eshte nje te sjellish zgjedhje ne dokument dhe eshte tjeter Ti jetsosh ato zgjedhje ne realitet...Pra eshte nje te thuash dhe tjeter te besh...Tash njehere duhet ata qe sot merren me politike atje ta marrin dokumentin e Marrveshjes ta lexojne kush nuk e ka lexuar( ka qe edhe nuk e kane lexuar-per politikanet flas se per popullaten e thjeshte shumica absolute nuk e ka lexuar), dhe te bejne nga nje kopje perkujtimi ta mbajne me vehte dhe ti rreken punes per jetesim ne praktike.Kur t'ju hasi sharra ne gozhde nga oponentet sllavomaqedonas te thirrin intervenimin e garantuesve nderkombetare dhe keshtu ti japin nje afat per jo me shume se 1 vit kesaj marrveshje qe nuk duhet te varroset kurre pa u jetesuar(Marrveshja e Oherit eshte e kapshme dhe e realizueshme dhe e garantuar nga Nderkombetaret ...te tjerat .. vetem mos flas kot se nuk jemi ne nivel te nje objektivi me te madh gjithekombetare.,ende jo, sot jo.....llafe jane planet e pergjitheshme per rrethanat e sodit..sigurisht qe ideali do rri gjalle deri ne jetesim por nje kohe tjeter)
  Kjo eshte pyetja legjitime per subjektet politike shqiptare: Kure do te jetesojne Marrveshjen e Oherit, deri ku kane arritur me objektivat ne kete Marrveshje?...sa here jane mbeledhur se bashku te diskutojne se deri ku jane? sa here kane informuar Nderkombetaret per ecurine e jetesimit te Marrveshjes?...sa here kane kerkuar ndihmen konkrete per pengesa qe kane ne jetesimin e kesaj Marrveshje?...c'thone nderkombetaret per garantin per jetesimin e marrveshjes...?...
  Pergjithesisht interesi Yne kombetare-lokal eshte perfshi ne suaza te optimales per kohen , per rrethanen, per faktoret ne rajon dhe ne bote...optimum i pranuar qe duhet te jetesohet absolutikisht dhe bota e pranon dhe mbeshtet absolutikisht POR- qe te na perkrahe bota ta jetesojme NE ( subjektet shqiptare ) duhet te punojme ne jetesimin komplet.
  Keshillat dhe mobilizimet e pergjithshme, populizmi dhe sentimenti kombetare u perdoren, dhe do te perdoren perseri POR kjo nuk mjafton per jetesim te asaj qe thua...dhe ja ne veper i kemi subjektet politike shqiptare qe sigurisht kane avansuar ceshtjen kombetare shqiptare ne Maqedoni as qe duhet te kontestohet kjo nga asnje njeri qe ka mend por, as ne gjysem te rruges nuk kane arritur dhe dinamika e zgjedhjes eshte shume e ngadalshme per kohen qe jetojme, per dinamiken e pergjitheshme rajonale dhe boterore....eshte shume proces i ngadalshem per nje Marrveshje qe ne fakt duhet te implementohet absolutikisht dhe momentalisht, pa pritur asnje dite..eshte nje Marrveshje e pranuar dhe nenshkruar nga shqiptaret-nderkombetaret-sllavomaqedonasit...thjeshte eshte kjo JU JETSONI MARRVESHJEN , JU SUBJEKTET SHQIPTARE SE MARRVESHJA U BE PER NE...DHE KERKONI NDIHME KUR TE KENI PENGESA,NDERKOMBETARET QE NE FAKT JANE GARANT.
  Une nuk jam per asnje fillim ne ceshtje te pergjitheshme, kur ka rruge te kaluar, kur ka kapital te arritur dhe te pashfrytezuar...Jam per risi ne vazhdim te rruges nga ketu ku jemi sot... dhe varrimin i Marrveshjes se Oherit une personalisht do ta pranoja vetem nese nenkupton varrimin e shtetit-sllavomaqedonas te Maqedonise qe ne fakt eshte dhe vazhdon te jete nje i tille..per ndryshe nuk do te pranoja ne asnje menyre .Deri tek ajo Marrveshje eshte arritur me nje perpjekje te pergjithsme kombetare dhe qe eshte me me rendesi edhe me gjak fisnik atdhetar dhe ishte marrveshje madheshtore kur u arrit,kete nuk duhet ta harroje asnjeri ne Maqedoni dhe sigurisht KURRE nuk duhet ta harrojne dhe nuk duhet ta varrosin ata qe merren me politike atje- duhet te bejne te kunderten a cmojne, ta jetesojne pike per pike keshtu e cojne edhe nje hap ceshtjen tone perpara, keshtu ne nje menyre arsyetojne idealin dhe gjakun e derdhur, keshtu JU dalin Zot deshmorve qe rane per Lirine Kombetare se per tu dale borxhit kjo eshte shume e veshtire te behet as me perpjekjen me te madhe nuk mund tu dalim borxhit Atyre qe dhane me te shtrenjten- jeten qe ne fakt Marrveshja e Oherit u mbeti si Lapidari i Lirise Kombetare...do leme ne ky Lapidare te varroset kjo eshte nje pyetje tjeter? se kjo mvaret nga ne , ne duhet ta jetesojme kush tjeter?.( Marrveshja nuk eshte ideale, por asnjehere nuk do te kete nje ideale kur duhet te besh marrveshje dhe eshte tjeter te marrish fatin ne duart tua dhe mos ulesh me kurre per marrveshje me sllavomaqedonasit..por kjo eshte nje periudhe tjeter ne zhvillimin tone te pergjithshem kombetare...eshte nje hap tjeter drejt Lirise Kombetare te plote..)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 15-02-2008 mė 14:46
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Tė nderuar

  Jeni dakrod qė tė vazhdojmė shtypjen mbi liderėt shqiptar tė IRJM qė tė kenė njė qėndrim sa u pėrket interesave tė shqiptarėve apo jo? Nėse jeni dakord, atėherė ne do t'i mirėpresim propozimet e juaja, dhe shpresoj qė nė njė kohė tepėr tė shkurtėr do t'ua dėrgojmė pėr shqyrtim tė gjitha partive politike nė IRJM si draft defenitiv qė popullata shqiptare ka pėr liderėt politik dhe partitė e tyre.

  Mos harroni ne jemi sovrani, ata nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė votėn tonė e tė punojnė ndryshe nga ajo qė premtojnė.

  Ju pėrshėndes
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Enhalon
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  38
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  MIRAN propozon:


  Dokumenti i tė pėrmban resoret shtetėrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punėve tė brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME CDO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punėve tė jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomisė

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE DHE NUK E MARIN NE DORE MINISTRIN SELMANI
  MINISTRITE QE NGELEN LE TE NDAHEN SIPAS DISKUTIMEVE PARTIAKE.
  NESE NUK FUTEN NE KUSHTETUTE KETO DRAFTE ATEHER CDO KATER VITE DO TE LUFTOJME PER TE NJEJTAT GJERA. NESE PER NJI KOHE TE SHKURTE NUK MIRATOHEN PROPOZIMET ATEHER 45% E TOKES TE HAPSIRES GJEOGRAFIKE MAQEDONE E SHPALLIN TIRANEN KRYEQYTET.
  NGA KARADAKU SHKUP DERI NE PREPSE, MANASTIRE DHE OHER, NUK NA DUHET KRUSHEVA DHE PRILEPI DHE T.VELESI.

  MIRAN
  modesti ti duhet ta njohesh realitetin ne Maqedoni. Si mendon ti se aka shanca qe interesat e shqiptarve te realizohen ne baz te ketij dokumenti qe e ke paraqitur duke marr parasysh rregullium e tanishem politik ne Mqedoni.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga Enhalon Lexo Postimin
  modesti ti duhet ta njohesh realitetin ne Maqedoni. Si mendon ti se aka shanca qe interesat e shqiptarve te realizohen ne baz te ketij dokumenti qe e ke paraqitur duke marr parasysh rregullium e tanishem politik ne Mqedoni.

  Pėrshėndetje Enhalon!

  Gjithēka ėshtė e mundshme po qe se liderėt politik me partitė e tyre flasin me njė zė.

  Aktualisht nuk ėshtė e mundur pasi qė kėrkohet ndryshimi i Kushtetutės pėr t'i realizuar ato mė lartė, ndryshimin e Kushtetutės e bėjnė ato qe duan t'a bėjnė! Granitura aktuale sllavofolėse nė IRJM nuk dėshiron ndyshime, u konvenon kėshtu prandaj edhe kanė mė tepėr deputet se shqiptarėt, nė vend se tė jetė e kundėrta.

  Ne kėrkojmė UNITET tė liderėve partiak shqiptarė pikėrsiht pėr kėtė, qė tė ndryshohet KUSHTETUTA dhe tė vihen pikat qė kemi pėrmendur mė lartė, kurse KUSHTETUTA NDRYSHON vetėm nėse shqiptarėt janė UNIK nė qėndrimet e tyre.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Pėrshėndetje

  Mund ta paramendoni se kush janė ato njerėz qė sabotojnė draftin pėr unitet dhe nuk japin propozimet e tyre por ēajnė drasa atje ku nuk duhet? Mund ta dini kėtė? Apo vetėm supozoni se kush mund tė jetė ky?

  Shoh se hapen tema tė kota, me qėllim, apo ēka ėshtė puna? Pse i ikni draftit? Nė interes tė kujt ėshtė mosuniteti i partive politike shqiptare?
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Pėrshėndetje

  Mund ta paramendoni se kush janė ato njerėz qė sabotojnė draftin pėr unitet dhe nuk japin propozimet e tyre por ēajnė drasa atje ku nuk duhet? Mund ta dini kėtė? Apo vetėm supozoni se kush mund tė jetė ky?

  Shoh se hapen tema tė kota, me qėllim, apo ēka ėshtė puna? Pse i ikni draftit? Nė interes tė kujt ėshtė mosuniteti i partive politike shqiptare?
  Kjo pyetje vlen ende! Pse i ikni kėsaj pyetjeje ju partiak tė pėrbetuar! Ju kur flitni pėr partitė politike vetėm se e konfirmoni se nuk jeni tė interesuar pėr kombin por pėr partinė tuaj! Si nuk ju vjen turp tė jepni mendime nė njė forum shqiptarė atėherė? Partitė poltike shqiptare do tė mė bindin se i pėrfaqsojnė interesat shqiptare nė irjm vetėm atėherė kur t'i shoh dhe dėgjoj qė flasin me njė zė kundėr partive sllavofolėse dhe pushtetit sllavofolės.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  PROJEKTDRAFTI PĖR EKIPIN E UNITETIT
  ************************************************** **********

  -Partitė politike shqiptare angazhohen fuqishėm se do tė formojnė EKIPIN E UNITETIT
  -Partitė politike angazhohen se do tė kenė qėndrime unike pėr interesat e shqiptarėve nė Maqedoni.
  -Partitė politike merren vesh se do kenė qėndrim unik sa i pėrket kulturės sė tė shprehurit dhe kritikave tė mundshme ndaj njėra tjetrės. Fjalori i ulėt politik, kritikat e ulta tė kenė reagim tė ashpėr ndaj individit qė tregon jokulturė dhe sjellje arrogante ndaj oponentit politik, dhe ai individ tė ndėshkohet dhe pėrjashtohet nga rradhėt e asaj partije.
  -Partitė politike angazhohen se do t’i pėrfaqsojnė interesat e shqiptarėve deri nė momentin kur do t’a shohin tė arsyeshme se ato interesa mund tė kalojnė edhe pėr qytetarėt, pėrkatėsisht kur pala sllavofolėse tė pranon tė gjitha kėrkesat e shqiptarėve pėr shtet tė pėrbashkėt 100% nė tė gjitha nivelet.
  -Partitė politike angazhohen pėr instalimin e mėsimit fetar si obligim nė shkolla.
  -Partitė politike marrin pėr sipėr pėrgjegjėsitė e anėtarėve tė tyre tė cilėt shkelin kodin e mirėsjelljes publike duke i ndėshkuar ato dhe pėrjashtuar nga partija.
  -Partitė politike shqiptare tė njohin gjuhėn shqipe si gjuhė zyrtare nė nivel shtetėror dhe tė komunikojnė me tė gjitha medijat ekskluzivisht vetėm nė gjuhėn shqipe, mediat sllavofolėse nėse duan tė kuptojnė se ēka thonė shqiptarėt le tė punėsojnė pėrkthyes shqiptarė nė rradhėt e veta.
  -Partitė poltike angazhohen se do tė pėrgjigjen kėti drafti mė sė shumti deri nė fund tė prillit 2008, pėrkatėsisht data e fundit pėr t’u pėrgjigjur ėshtė 30 Prill 2008.
  -Partitė politike shqiptare me pėrgjegjėsi mė tė madhe tė lexojnė propozimet mė poshtė dhe tė pėrgjigjen cilat prej pikave tė propozuara i shohin si tė pranueshme cilat jo dhe me njė letėr tė pėrbashkėt tė tyre me nėnshkrimet e Kryetarėve tė tyre tė njoftojnė propozuesit e kėtij projektdrafti. Ato qė i pranojnė plotėsisht kėto propozime tė na njoftojnė vetė, prandaj tani ju lėmė qė tė lexoni me vemendje kėrkesat e diasporės mė poshtė:  - Asnjė parti nuk ka tė drejtė tė vendos pėr ēėshtjet kyēe kombėtare pa aprovimin e sė paku 2/3 tė shqiptarėve nė IRJM.

  Sqarim: pėrdorimi i termit IRJM ėshtė me rėndėsi kyēe pėr njė numėr tė madh tė anėtarėve. Emri Maqedonia i ėshtė imponuar popullit shqiptar nė tė njejtėn formė sikurse ish Jugosllavia prandaj pėr ne shqiptarėt mund tė jetė vetėm Ish Maqedonia shikuar nga aspekti historik apo politik. Por edhe ky propozim ashtu si qė pėrmenda mė lartė mund tė jetė objekt diskutimi. Me njė fjalė tė gjitha opcionet janė tė hapura
  ************************************************** ********************______________________________ ___________________

  1) Tė formohet grupi punues i Unitetit, 2 individ prej ēdo partie si dhe 3 intelektual jopartiak, (atdhetar) tė pavarur. Tė zgjidhet udhėheqėsi, zėdhėnėsi i kėtij grupi i cili (e cila) pėrveē tjerash si i vetmi person ka autorizim tė jap intervista nė mediumet e brendshme dhe tė jashtme, opinionit publik, zėdhėnės nė rotacion qė dtth ēdo 3 muaj njė tjetėr, ndėrsa ēdo vjet, grupi pushon punėn dhe zėvendėsohet me njė tjetėr.

  2) Tė hapet njė zyrė speciale pėr kėtė grup punues me emrin: x, y, z (Uniteti vendos pėr emrin)

  3) Ēdo tė premte, dy orė para se tė mbaron orari i punės, obligatorisht, liderėt e partive politike dhe zėvendėsit e tyre, s`bashku me grupin e punės tė mbanė mbledhje pas dyerve tė mbyllura ku do tė diskutojnė pėr rezultatet e javės qė shkoi dhe planifikimi, obligimet pėr javėn e ardhshme. Nga fundi i mbledhjes, pėrpilohet dhe admirohet njė verzion pėr publikun (jo sendet sekrete) i cili verzion (raport pune nga konferenca) i shkruajtur, botohet nė:

  4) Faqen e internetit tė Unitetit, e cila faqe do hapet sa mė shpejt dhe do tė emrohet me www.unitetilirida.org ose www.unitetikombetar.org

  5) Nė ēdo muaj tė mbahet nga njė konferencė e pėrbashkėt pėr tė gjithė anėtarėt e partive politike, ku grupi i punės sė Unitetit dhe liderėt partiak do tė raportojnė aktivitetin e tyre si dhe planifikimet pėr muajin tjetėr. Kuptohet kėtu jepen vetėm informacione nga verzioni pėr publikun, e jo sekretet. Kėto konferenca do tė jenė tė hapura pėr shtypin dhe publikun dhe nė fund tė tyre, liderėt e partive (pėrafėrsisht 20 minuta) do tė japin deklaratė tė pėrbashkėt pėr mediat, ku do t`ju bėhen edhe pyetje tė ndryshme poashtu nga publiku.

  6) Para se me filluar aktivitetin, grupi i punės sė Unitetit, s`bashku me liderėt e partive politike dhė zėvendėsve tė tyre do ta nėshkruajnė njė dokument tė pėrbashkėt i cili do tė formulohet ashtu qė nėnshkruesit tė jenė tė detyruar (ligjėrisht tė obliguar mu njashtu siē janė avokatėt) tė mbajnė sendet sekrete vetėm pėr veten e tyre, tė jetė e ndaluar tė flitet pėr to jashta dhe me anėtarėt e familjes, as me bashkėshortėt, as me fėmijėt e tyre, me askend. Cilat gjėra do tė jenė sekrete do tė vendos vet grupi i Unitetit. Raporti i tėrsishėm, s`bashku me gjėrat sekrete (nėse tė tilla do tė ekzistojnė) do t`ju jepet vetėm organeve tė posaēme patriotike - jopartiake - tė cilat ndoshta do tė formohen me kohėn - nga tė gjitha trojet etnike dhe diaspora.
  *****************************************

  Detyrė kryesore e grupit tė jetė:

  - Kombi shqiptarė nė IRJM tė jetė komb i barabartė dhe shtetformues me kombin maqedonas
  -Le tė verifikohet kjo edhe me referendum tė popllit shqiptarė atje nėse ka nevojė.

  - Qė IRJM tė bėhet bashkėsi e dy kantoneve, asaj shqiptare dhe asaj sllavomaedone.

  -Qė Uniteti tė marrė vendime me koncensus nė grup .

  ************************************************** *****
  Dokumenti i tė pėrmban resoret shtetėrore si:

  Kryetari i shtetit

  Kryetari i Parlamentit

  Kryeministi i shtetit

  Ministri i punėve tė brendshme

  Ministri i punėve tė jashtme

  Ministri i financave

  Ministri i Ekonomisė

  Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  Kėto funksione nė tė ardhmen tė ndahen edhe pėr shqiptarėve, dhe pėr kėtė pala sllavofolėse tė detyrohet tė pranon koncenzus, ndryshe mos tė pranohet asnjė milimetėr tjetėr variantė.
  Pastaj:

  Ne ua bėjmė me dije sllavofolėsve qė ato tė pregadisin simbolet e tyre kombėatre, ngase kėto qė janė aktualisht janė simbole tė shtetit dhe me ato simbole sllavofolėsit nuk kanė tė drejtė tė identifikohen. Edhe pėr kėtė pikė duhet tė koordinohen partitė poltike shqiptare pra.
  ************************************************** *******************
  Te futet nen ne Kushtetute qe:

  1) I siguron partise shqiptare (ose koalicionit brendashqiptar), qe fiton shumicen e votave pjesemarrje ne qeveri,

  2) Rregullon ndarjen e ketyre vendeve qe i permend Alistar Ramadani, e cila sipas mendimit tim mund te rregullohet ne ate menyre, qe postet kyce te vleresohen me pike nga njera ane, keshtu qe te lehtesohet kombinatorika e formimit te qeverise, dhe nga tjetra ane te sigurohet psh. nese Maqedonet te kene kryetarin e qeverise atehere shqiptaret kryetarin e parlamentit e keshtu me radhe.
  Une nuk jam jurist por besoj se, nese ka vullnet atehere zgjidhje do te gjinden, qe njehere e pergjithmone te shmangen keto dilema ne ate menyre, qe partive shqiptare mos ti kaloje mandati duke kerkuar te faktori nderkombtar te ndermjetesoje ne padrejtesite politike, qe i behen shqiptareve.
  ************************************************** ***************
  Shqiptarėt e Maqedonisė nuk do tė lejojnė mė tė mashtrohen, atėherė liderėt e partive politike qė do tė marrin pjesė nė "Unitet" tė obligohen:

  1) para se me ia bashkangjitur "Unitetit" secili lider pėr vete tė kėrkoje falje pėr dėshtimet e deritashme. Ata nuk do tė munden tė vazhdojnė assesi si lider tė popullit pa u konfrontuar ashpėr me vetveten pėr tė kaluarėn e tyre. Dhe, vetėm pasi ta "varrosin" tė kaluarėn, 100%, pa fshehur asnjė miligram nga ajo, do tė mund tė fitojnė "besimin" e popullit.

  Pra, politikanė tė nderuar, tė gjitha letrat hapur nė tavolinė i duam.

  2) para se me iu bashkangjitur "Unitetit" t`a deklarojnė tė gjithė pasurinė e tyre tė tundura dhe tė patundura (brenda dhe jashta vendit) dhe a kanė pasuri tė regjistruar nė emra fiktiv (falso) apo nė emra tė familjeve tė tyre. (Kjo pik tė jet e patjetėsueshme)

  3) tė deklarojnė se ku u punojnė: gratė, vėllezėrit, motrat, dhėndorėt, kushrinjtė (nuk ėshtė e detyrueshme tė japin emrat e tyre, vetėm ku punojnė dhe ēėfarė kualifikime disponojnė)

  4) tė deklarojnė se me ēėfarė kualifikimesh disponojnė vet ata, prej kur e deri kur dhe nė cilin vend kanė ndjekur filan shkollėn, kur kanė diplomuar dhe ku mund tė verifikohen ato dokumente

  5) tė deklarojnė pėr pėrvojėn e punės sė tyre me data tė sakta prej kur e deri kur kanė punuar nė at vend pune

  6) tė deklarojnė se kush prej stafit tė tyre janė miqtė dhe shokėt e tyre nga jeta private (kjo ėshtė tė mos lejojmė assesi akraballeke, tė fillojmė menjėherė t`a largojmė korrupsionin)

  7) me ēka do tė na garantojnė se nuk do tė anashkallojnė nė tė ardhėmen

  Njė vrejte: Populli mundet tė mbijetoj pa ata tė cilėt nuk i ka. Kėta politikanė nuk janė aspak tė pazėvendsueshėm, prandaj nėse ky "Unitet" dėshton, ryma atdhetare e diasporės shqiptare do tė formoj vet njė parti gjigante (nė numėr dhe tė gjitha aspektet tjera) tė Unitetit, anėtarėt e sė cilės asnjėherė deri tash nuk janė marrė me politik profesioniste dhe tė cilėt nuk do tė kenė asnjė rival serioz nga kėta tė sotmit qė ne u japim edhe njė shans.
  ************************************************** ************

  Kur bėhet fjalė te shkollimi kjo nuk dtth se ai me shkollim mė superior tė jet ai i cili edhe do tė udhėheq. Jo. Ėshtė kjo vetėm njė problem parimi. I pari prej "Unitetit", ta pagėzojmė me "dashi" nuk do tė shpallet domosdoshmėrisht ai i cili e ka shkollimin mė superior por ai i cili ėshtė mė i moralshėm, mė i besueshėm, mė atdhetar, mė i sinqert, mė stabil, me njė fjalė kandidati qė do tė jetė mė komplet si shqiptar. Nėse nuk ėshtė edhe aq i shkolluar ka rrugėdalje aty sepse lideri do tė zgjedh nė ekipin e tij ekspert tė lamive tė ndryshme tė cilėt ekspertė do tė jenė kėshilltarėt e liderit pėr lamitė pėrkatėse dhe lideri nė konferenca tė pėrbashkėta me tė gjithė stafin dhe ekspertizėn do ta marre vendimin tė cilin do ta dėrgoje atje te duhet. Karakteri e morali, niveli i atdhedashurisė ėshtė ajo qė kėrkohet mė pėrpara t`i posedon dashi.
  *************************************************


  Dokumenti tė pėrmban resoret shtetėrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punėve tė brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME ĒDO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punėve tė jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomisė

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE
  ************************************************** ********

  __________________________________________________ ______________
  Asnjė lider i partive politike shqiptare e askush nga politikanėt tė mos e ketė rrogėn mė tė madhe se mėsuesit e shkollave tė mesme. Ose mos tė kalon mbi 10% nga rroga mesatere shtetėrore.

  Politikanė tė nderuar,
  kur unė pėrmendi njė rrogė modeste, kjo do tė ndikoje qė numri i "politikanėve" tė atjeshėm tė zvogėlohet nė minimum, qė edhe shqiptari i shkret t`a kuptoje se ky "profesion" nuk ėshtė edhe aq i lezetshėm si deri tash sepse nuk do tė kenė rroga astronomike, pa dije dhe pa djersė, nuk do tė mund tė marrin ryshfet, as tė vjedhin, se nga populli do tė dėnohen dhe do t`a paguajnė shtrenjtė pisllekun nėse anashkalojnė nga rruga e drejtė, nga kontrakti...prandaj do tė tėrhiqen nė jetėn reale, do tė punojnė atje ku e kanė vendin, ku prodhohen tė mirat materiale etj.

  Asnjė shkollė nė botė nuk e kualifikon asnjė tė jetė politikan profesionist. Nėse dikush gjenė ndonjė shkollė tė tillė atėherė ajo shkolla nuk i jep atij legjitimitet tė udhėheq popullin por tė punon dikund nė ndonjė gazetė si redaktor politik etj. Liderėt politik tė ēdo populli nė rruzullin tokėsor, zgjidhen dhe votohen nga populli, asnjė diplomė e rruzullit tokėsor nuk e kualifikon askend nė lider politik. Diploma e secilit prej nesh nuk verifikon moralin, karakterin, atdhedashurinė...qė kėrkohet nga njė lider, ajo shpreh vetėm se me ē`farė diturish jemi tė pajisur. Dituri tė cilat mund t`i shfrytėzojmė pėr tė mirėn apo pėr tė keqen e popullit.

  Ju nuk mund tė fitoni besimin dhe respektin e popullit tonė tė vuajtur ekonomikisht etj nėse visheni me teshat mė moderne, jeni pronarė tė automobilave mė tė sofistikuar, jetoni nė pallate...keni truproje, sepse nė kėtė mėnyrė pėrveē tjerash (me tė drejtė) identifikoheni direkte si hajna, me pasuri nga kriminaliteti. Me kėtė stil tė jetės ju edhe mė tutje nuk do tė punoni pėr at popull sepse ai stil i jetės sė juaj bie nė kundėrshtim me rrethin ku shumica janė fukarenj, i jepni vetes tė drejtėn se ju jeni diēka mė tepėr se ata. Shkurt e shqip, ju nuk do t`a respektoni popullatėn qė do tė thotė se edhe mė tutje do tė bėni hiēgjė pėr Kombin e as ata nuk do t`ju respektojne juve. Dhe mos harroni se jetoni nė Ballkanin e varfur e jo Japoni.
  ************************************************** **************

  DRAFTI I UNITETIT - ACTUS PURUS (veprim i pastėr dhe fillim i tė gjitha ndryshimeve)

  Drafti i Unitetit si domosdoshmėri koherente qė njė ditė duhet tė ndodhi nė kohėn dhe hapsirėn shqiptare, nė veēanėti e theks tė posaēėm tė shqiptarėve tė Maqedonisė, ėshtė veprim i pastėr dhe fillim i tė gjitha ndryshimeve, qė duhet tė jenė e bėhen nė tė mirė tė popullit.
  Themi dhe potencojmė kėshtu, ngase kushtėzimet e pėrgjithshme shtetėrore e tė pushtetit aktual, ndaj pozitės e opozitės shqiptare, kushtėzon me apo pa dashje, tė njejtin qėndrim, tė njejtin avaz edhe te shqiptarėt qė veten e ndiejnė pozitė, dhe sjelljet e tyre tė pa kordinuara e tė pa harmonizuara si duhet e sa duhet ndaj partive shqiptare si motra e nė opozitė, duke i lėnė anash, duke i shikanizuar apo tutorizuar si fajtor pėr ēdo gjė e mossukses, ku formė e arsyetimit tė gabimeve e mossukseseve tė tyre personale, si nė rafshin politik, qeverisės e kombėtar ka qenė dhe mbetet mbulesė e gabimeve, gjuetija e gabimeve nė tė tjerė.

  Kėshtu ėshtė vepruar dekadat e fundit, ku pėrsėriten e ripėrsėriten lėshimet e gabimet, dhe ate aq herė, sa herė qė ka ndodhur e ndodh qė, " tė dytėt tė bėhen tė parė, e tė parėt tė dytė"!
  Nė kėte formė rotacioni tė tė mirėve ndaj tė tė kėqinjėve, dhe tė kėqinjve ndaj tė tė mirėve, u provuan e promovuan shumė herė, dhe ate: "fito e humb dhe humb e fito, mer e lėsho poste, mer e lėsho apo ndėrro dikastere tė ndryshme" e kėshtu nė vazhdim, duke zavendėsuar me tė tjera, por me rezultate jo tė mira e tė palakmueshme, me mbetje rezultati pėrsėri baras me zero. Kėshtu e nė formė tė kėtillė tė udhėheqjes e qeverisjes, nė vend qė tė zvogėloi grindjet dhe antagonizmat, ato u thelluan tejmase, sa qė fajtori edhepse dihej e dihet, mbeti jetim, i pa pranuar dhe kėrkohej e kėrkohet pėrherė nė anėn tjetėr dhe vetėm te dikush tjetėr!!!

  Kėto anomali, dhe koston e kėtyre ēdo herė e ka paguar populli, si dje e sot, dhe ate shumė shtrenjtė, me humbje, me pasoja, me shkatrrime,, me frigė, me luftė e gjakderdhje, qė e kanė tejkaluar limitin e asaj qė thuhet se "ēka ėshtė mjaft, duhet tė jetė mjaft"!

  Duke patur parasysh kėto lėshime e shumė tė tjera tė ngjajshme, me plot arsyeshmėri duhet tė arsyetohet dhe pėrshėndetet iniciativa e grupit tė bashkėkombasėve tanė tė "Draftit Unitetit", qė duke patur e marrur parasysh gjithė anomalitė e ndodhura dhe me tndencė qė tė vazhdojnė akoma mė tutje tė ndodhin, pėr tu thėnė STOP, u kuvenduan, kėshilluan dhe artikuluan zėrin e unitetit nga shumeė anė e vende, si nga Amerika, shtete tė ndryshme evropjane, vendi e diaspora shqiptare nė pėrgjithėsi, pėrpiluan, nėnshkruan dhe kėrkuan urgjentisht nga ca parti shqiptare tė atyreve nga Maqedonia, qė sa mė shpejtė tė afrohen, bashkohen e bashkėbisedojnė pėr punėt e tyre nė tė mirė tė shqiptarėve tė atjeshėm, ngase ēka ėshtė e tepėrt vėrtet ėshtė e tepėrt kjo sjellje kaq tolerante e nė dam tė vetit, ku pėrherė humbės dhe viktimė e kėsaj politike ishim dhe me tendencė qė akoma tė mbetemi vetėm ne shqiptarėt.

  Kėtijė viktimizimi indirekt apo direkt i ndimoi dhe ndoshta akoma i ndimon edhe vetė politika e brishtė e jo konstruktive e vetė shqiptarėve nė suazat brėnda pėr brėnda shqiptare, ngase :
  - nuk kanė qėndrime unike;
  - nuk kanė programe afatgjate;
  - nuk kanė qėndrime tė harmonizuara ndaj ēėshtjeve ma madhore;
  - mungon kordinimi i punėve pozitive nė raport parti-parti, parti shtet;
  - mungon eksperienca dhe profesionaliteti i duhur pėr tė udhėheq e realizuar projekte, qė duhet tė jenė bazė dhe themel afatgjatė i intresave kombėtare; etj. etj.
  ...
  Kėto e shumė pyetje tjera tė parashtruara, veq i ka parashtruar Drafti i Unitetit, ku nė mėnyrė tė pėrgjithshme veē ju ka dėrguar, duke pritur reagimin pozitiv nga ata qė u ėshtė edhe adresuar ky draft, e qė nė tė ardhmen me siguri se edhe do tu detalizohet pėr marrjen e hapave konkret e pozitiv, nė realizimin e asaj ēka thuhet e kėrkohet.
  Nė tė kundėrtėn, mendoi se si qė u ėshtė thėnė se, tė shtirurit e moskuptueshmėrisė sė kėrkesės, me siguri se do tė detyron ekipin e kėtijė drafti, qė tė ndėrmari hapa akoma mė konkret dhe shumė mė tė zbatueshėm, tė cilat me siguri se assesi nuk do tė jenė nė interes tė shefave partijak, por me siguri hap pėrpara do tė jetė vetėm interesi i pėrgjithshėm kombėtar e shqiptar, si aty ku janė evidente e mė gjėrė.

  Personalisht mbėshtes Draftin e Unitetit si diēka madhore dhe me kėrkesa fundamentale, ngase nuk mund mė ne shqiptarėt gjithmonė tė ngelim indiferent e kaq tė heshtur nė krejtė ate qė na takon dhe qė e kėrkojmė ta kemi si gjithė tė tjerėt. Mjaft u hesht dhe majft u tolerua?!

  Propozoj qė Drafti i Unitetit dhe i gjithė ekipi me ata qė pėrfaqėsohet dhe qė akoma do ta pėrfaqėsojnė, qė:
  - askush dhe nga askend nuk ka tėdrejtė tė toleroj e mohoj gjuhėn tonė shqipe, nė llogari dhe forcim tė njė gjuhės tjetėr;
  - ėshtė absurd tolerimi qė bėhet e lejohet nė reduktimin e institucioneve tona arsimore, kulturore e shkencore, nė rritje, shtim e zmadhim tė interesit tė palės tjetėr;
  - pa konsultimet dhe marrėveshjet brenda kėtijė ekipi, nuk duhet tė lejohet loja e heqjes dhe emrimeve tė kuadrave tė larta shoqėrore e shtetėrore nė bazė tė shijeve vetėm tė liderit apo udhėheqsit partijak;
  - do tė ishte akombėtare dhe tradhėtare toleranca e nėpėrkėmbjes sė flamurit tonė kombėtar shqiptar, qė gjer mė tani, si deshtėn e kur deshtėn e hoqėn dhe e vėnduan. Drafti nuk do lejon kėshtu ligje tė ēoroditura, tė prurė edhe me aminin e ca shqiptarėve;
  - Drafti i Unitetit, mendoj se nuk duhet tė toleron kėthim procesesh prapa,ja si rasti i flamurit shqiptar, qė ėshtė veē i zgjidhur tė valon edhe qysh para 40 (dyzet vjetėsh, qė nga 1968, e sot tė bėhen kėto biseda, ėshtė mbi turp i gjithė atyreve qė mundėsuan kėshtu diskutime;
  - tėmos lejohen pėrdorimet e egra e tė dhunshmė ndaj shqiptarėve tė pafajshėm, me dyshime se janė pėrfshirė nė ndonjė punė jo tė mirė;
  - tė kėrkohet barabarėsi kualifikimesh, ndaj ngarjeve, protestave e reagimeve tė natyrave tė ndryshme, pa tolerancėn e kualifikimit se edhe kur janė tė shqiptarėve tė qeta, mos lejojmė tė na i bėjnė tė dhunshme apo edhe teroriste, kurse tė atyreve qė kanė elemente edhe tė dhunės e vandalizmit e shkatrimit, tė kualifikohen si tė qeta, edhepse djegin gjithėēka gjejnė para vetit;
  - tė mos lejohen mė gjėra tė pa ndershme, anjerėzore, apartijake dhe akombėtare, qė janė nė dam tė vetėvetes e nė llogari tė partnerit tjetėr tė koalicioneve tė ndryshme;
  - besoj se kurri nuk do tė pajtohemi me ate qė bėhet sot, prish e zhduk simbolet tona kombėtare, ndreq e zavendėso me ato slavo-ortodokse;
  - elementi dhe simboli shqiptar, nė ēfarė do forme qė gjindet, mbi tokė e nėn tokė, duhet tė mbrohet nė tė gjitha format dhe ligjet;
  - shqiptari kurri nuk do tė prish kisha qė tė ndėrton xhamia, por duhet t’i nderoj si dy monumete tė kulturės dhe pėrkatėsisė fetare etj. etj.

  Drafti i Unitetit, i ka parasysh kėto e shumė shembuj tjerė, andaj edhe mori iniciativėn e kėtillė tė veprimit, me kėrkesė, qė tė funkcionojmė si duhet e sa duhet, qė njė ditė o do funkcionoi me tė gjitha kodet e normat e veprimit, qė do ti ketė me ma shumė pėrputhshmėri, nė raport me ate, ēka ėshtė kombėtare, ēka ėshtė atdhetare dhe ēka mund e duhet tė jetė multi-etnike e internacionale?!...

  Po nuk e bėrėn kėte ata qė luten ta bėjnė, do ta bėjnė njerėzit e ekipit tė Draftit Unitetit, ngase besojmė se janė personalitete qė posedojnė dhe kanė tė gjitha aftėsitė dhe kapacitetet e mundėshme V I R T U O Z E!!!
  **********************************************


  Me draftin per Unitet nenkuptoje se se pari duhet te pastrohet oborri me balte politike qe e kane vendosur politikanet shqipetare mbi kete popullate ne maqedoni.


  Alternativa e fundit


  1) Maqedonia duhet te ndahet ne dy kantone :
  a) Kantoni shqipetare
  b) Kantoni i mbeturinave sllave

  2).Shpallja e Ilirides si Republike e shqipetareve.
  2a) Bashkimi me Republiken e Kosoves

  NUMRRATORE (LLOGARIA E MARREVESHJES SE OHRIT)

  Me marreveshjen e Ohrit, nenkuptijme se shqipetaret dhe mbeturinat sllave duhet gjithemone te rrine me numratore te llogarise ne dore duke i llogaritur te drejtat e shqipetareve me "grame"

  Politika dhe angazhimi i politikaneve shqipetare ne maqedoni, lirishte munde te barazohet me pazarlleqet e pazarxhijve ne rruge per ndrim te devizave ,don te thote: Marreveshja e Ohrit, eshte marreveshje me inflacion per te drejtat e shqipetareve .
  Duke marrun para syshe inflacionin e rritur e te drejtave te shqipetareve ,me deomos duhet te merren aktivitete ... angazhim nje here e pergjithemone te pastrohen problemet me keto mbeturina sllave.

  Maqedonia eshte s'i nje rezulltati te klonimit te kombeve komuniste .Shqipetaret ne maqedoni nuk duhet te pranojme ne asnje menyre te behemi pjese e ketij klonimi ,per arsye se kemi dy shtetet tona me identitet kombetare. Per fate te keqe shume politikane shqipetare ne maqedoni per interesa ,fitime ekonomike dhe tradite te tradhetise, jane duke e perqafuare klonimin e kombeve te rrejshme.

  Me shkaterimin e ish,Jugosllavise ,mbeten dy shtete te cilat ende kerkojne identitetin e tyre ..Ata jane boshnjaket musliman dhe maqedonet e klonuare.
  **************************************************

  Pėrsa u pėrket propozimeve ,nuk janė ato vetėm mendimet tona personale, ne jemi konsultuar me shumė individ tjerė (pėrafėrsisht 20) dhe pastaj ato konkludimet, propozimet i kemi nxjerr nė letėr...

  Propozimi im origjinal (qysh para 3 vjetėsh qė doemos tė zbatohet nė tė gjitha trojet shqiptare, te tė gjithė qytetarėt) ka qenė ajo, qė "Uniteti" etj tė deklaroj pasuritė e tundura dhe tė patundura e pastaj organet kompetente pėr krime ekonomike tė hulumtojnė a janė ose nuk janė tė sakta informatat e tyre. Mė vjen mirė qė kėto mendime paskan qenė identike edhe te shumė juristė tė SHTETIT AMĖ, letrėn e tė cilėve do ta postoj mė posht sa pėr ilustrim. Krejt problemi te politikanėt tonė (edhe te i gjithė populli) ėshtė se ose marrin ose japin ryshfet qė t`ja kryejnė dikujt njė punė (nė tė zezė, forma joligjore, ose me ryshfet korruptojnė tjerėt qė tė kryejnė njė punė pėr ta). Prandaj po ceki edhe njėherė:

  1) Politikanėt shqiptarė tė "Maqedonisė", patjetėr, janė tė detyruar tė plotėsojnė njė formular (le ta marrin kopje nga shteti amė) ku do tė deklarojnė pasuritė brenda dhe jashta vendit: shtėpijat, hotelet, dyqanet, tokat, automobilat, motocikletat, lopėt, kuajt,...paratė e kursyera, ku gjenden kėto pasuri (adresat e sakta), sa pasuri kanė tė regjistrura nė emra tjerė ose emra fiktiv, sa persona janė nė njė familje, sa persona prej tyre punojnė, ku punojnė, prej kur punojnė, sa e kanė rrogėn mesetare nė muaj, nė vit, a i kanė borxh dikujt, a u ka borxh dikush, a kanė fėmijė nė shkollė, studime, sa kushtojnė studimet e fėmijėve...sa para marrin nga kamata e parave nė bankė, kurr i kanė ble ato pasuri, prej kujt, me sa pasuni disponuan kur filluan karrierėn nė politik, me sa pasuri disponojnė tash etj etj. Kėto sende unė i pėrmendi vetėm si orientim, ekonomistėt, juristėt etj duhet tė pėrpilojnė kėso formular tė detalizuar. Ama, siē kemi pėrmendur, tė gjitha informatat e tyre pėr pasuritė e vetdeklaruara do tė kontrollohen nga organe kompetente tė cilat sa pėr fillim, pasi atje nė "Maqedoni" nuk ekziston ligji, politikanėt e Unitetit do t`ju japin autorizim me shkrim (tė pakufizuar) personave tė posaēėm qė ne do t`i caktojmė, nė mėnyrė qė kėta atdhetar/ekspert pastaj tė mundin tė konfirmojnė fjalėt e tyre. Nėse kontrolluesit (verifikuesit neutral) tė pasurive tė pėrmendura do tė gjejnė edhe pasuri tė cilat politikanėt nuk e kanė deklaruar atėherė politikanėt do tė dėnohen ashpėr, shumė ashpėr. Me kohėn ky sistem demokratik duhet tė hy nė fuqi pėr tė gjithė qytetarėt, pa pėrjashtim, vetėm kėshtu mundim ta kontrollojmė, eliminojmė korrupsionin, kancerin e ēdo shoqėrie. Pa e plotėsuar kėtė kusht tė patjetėrsueshėm, asnjė individ nuk do tė lejohet tė vazhdoj mė politikė, por si tė dyshymtė do tė denoncohen automatikisht atje ku duhet. Ky kusht patjetėr tė plotėsohet sepse nė sytė e publikut ėshtė e qartė se 99,999% e tyre kanė vėnė pasuri qė nuk justifikohen me pagėn qė marrin nga shteti pėr punėn qė kryejnė.
  ***********************************************
  Partitė e UNITETIT tė obligohen tė organizojnė regjistrimin e popullėsisė shqiptare tė "Maqedonisė". Tė regjistrohen edhe tė gjithė shqiptarėt e diasporės pa marrė parasysh se shumica prej tyre kanė nėnshtetėsi tė huaj; kjo pėr arsye se kanė ikur jashta pėr shkak tė terrorit tė gjithanshėm sllav. Tė regjistrohen edhe tė gjithė ata shqiptarė qė jetojnė nė "Maqedoni" por nuk kanė mundur tė nxjerrin nėnshtetėsi tė kėtij shteti banane. Qėllimi ėshtė tė tregohet para botės se nė "Maqedoni" jetojnė s`paku 50% shqiptarė. Shkijet pėrherė llomotitin se nė "Maqedoni" ka vetėm 25% shqiptarė ndėrsa kėta "politikanėt" tanė asnjėherė nuk kanė guxuar ta thonė tė vėrtetėn. Analfabetėt ende nuk e kuptojnė se politik mė tė lezetshme bėjnė ata tė cilėt rrejnė mė tepėr, ama rrenat duhet tė jenė nė favor tė popullit tė cilit vetė i takojnė, mu njashtu siē rrejnė shkijet. Shqiptarėt nuk kanė nevojė tė rrejnė, vetėm tė kenė guxim tė regjistrojnė numrin e sakt tė shqiptarėve. Nė kėtė formė automatikisht shqiptarėt shpallen komb e jo pakicė kombėtare, o me tė mirė o me tė keq. Kur gjithė tė huajt nga Kosova me pėrqindje 0,1% shpallen komb, pse tė lejojmė qė Crvenkovskat e Gruevkat tė tallen me ne, ata janė nė numėr mė pak se ne. Afati i regjistrimit tė jetė 01/12-2008.
  *********************************
  Propozimi im i fundit pėr kėtė draft:

  Partitė politike nėse merren vesht, dhe formojnė ekipin e unitetit, atėherė nė atė marveshje tė ketė pikė ku do tė thuhet qartė: ASNJĖ DEPUTET NUK KA TĖ DREJTĖ TĖ KALON NĖ PARTI TJETĖR, POR DUHET TĖ KTHEN MANDATIN SĖ PARI PARTISĖ PREJ NGA E KA MARRĖ ATĖ MANDAT PASTAJ MUND TĖ KALON NĖ PARTI TJETĖR. NĖSE KJO NDODHĖ AI DEPUTET/E DUHET TĖ PĖRGJIGJET PENALISHT DHE TĖ DĖNOHET MATERIALISHT.


  _______________________________________________

  Ky projektdraft qarkullon deri nė fund tė javės pėr shqyrtim nė mesin e atyre qė morrėn pjesė me idetė dhe propozimet e tyre. Ju qė jeni tė interesuar mund tė jepni mendimin tuaj dhe propozimet tjra eventuale deri mė 07 Prill 2008 dhe pastaj ky draft kompletohet dhe u dėrgohet partive politike dhe mediave tė shkruara dhe elektronike nė Maqedoni si definitiv.

  Faleminderit pėr kontributin tuaj konstruktiv.
  Mendimi juaj ėshtė me rėndėsi!
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  L A J M Ė R I M

  SHBA/Evropė/Maqedoni/Shqipėri/Kosovė

  Prill 2008

  Tė nderuar bashkėatdhetarė

  Diaspora shqiptare pas kėsaj letre tė hapur (shikoni mė lartė nė kėtė temė) drejtuar partive politike nė Maqedoni qė t'i koordinojnė qėndrimet karshi faktorit sllavofolės, qė tė kenė njė qėndrim karshi tyre, ndėrmer nismėn pėr peticion gjithkombėtar qė partitė politike tė ulen dhe tė formojnė ekipin e unitetit.

  Tė gjithė tė interesuarit mund tė pėrkrahin nismėn e diasporės kėtu: webmasteri@lajmet.com

  Ju e dėrgoni emrin dhe mbiemrin e plotė, datlindjen, shtetin dhe ne e shtojmė nė listėn e peticionit.

  Ky ėshtė teksti qė do t'u dėrgohet mjeteve tė informimit tė shkruara dhe atyre elektornike:

  PETICION DREJTUAR PARTIVE POLITIKE BDI, PDSH, PPD, BDSH, BDK, AK...!

  Letra e hapur drejtuar juve (partive politike BDI,PDSH,PPD,BDSH,BDK,) nė Maqedoni para disa javėsh nga diaspora shqiptare ra nė veshė tė shurdhėr tuajin. Prandaj, ne kemi vendosur qė tani tė bėjmė peticion prej nga tė poshtėnėshkruarit edhe njė herė kėrkojmė nga ju qė ta koordinoni fjalorin politik kundrejt partive sllavofolėse nė Maqedoni. Ne kėrkojmė Ekipin e Unitetit tani dhe menjėherė, ndryshe mos llogartini nė ne mė asnjėherė. Ndryshe do tė apelojmė tek familjarėt tanė atje qė tė votojnė vetėm ato parti politike tė cilat kanė treguar gadishmėri qė tė formojnė Ekipin e Unitetit qofshin ato dy parti mė tė vogla ne kėtė do t’a respektojmė dhe votat e familjarėve tanė do shkojnė te kėto dy parti! Prandaj, qė mos tė vi deri te kjo, ju duhet tė formoni ekipin e unitetit tani dhe menjėherė pėr tė qenė tė njė fjale kundrejt partive sllavofolėse.

  Ne tė nėnskruarit mė poshtė, e kemi lexuar letrėne e hapur, dhe jemi tė njoftuar me pėrmbajtjen e saj.

  Fillimi i peticionit fundi prillit 2008, fillimi majit 2008


  Emri Mbiemri Datlindja Shteti Nėnshkrimi  Spjegim:

  Ne letrėn e hapur qė ėshte dėrguar mė herėt partive politike nuk ka figuruar PDSH-ja, me kėrkesė tė disa bashkėatdhetarėve nė Zvicėr nė kėtė peticion hyri edhe PDSH. Prandaj, ata nuk do tė kenė mundėsi tė arsyetohen nė tė ardhmen se ky peticion nuk vlenė pėr ato.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Modesti : 25-04-2008 mė 14:08
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2008
  Postime
  8
  PETICIONI NGA DIASPORA FILLOJI


  Tė nderuar bashkėatdhetarė kudo qė jeni!

  Diaspora nė Zvicėr nisi peticionin drejtuar partive politike nė Maqedoni. Njė letėr drejtuar tė njejtave kohė mė parė vetėm u komentua nga ato por nuk pamė asgjė konkrete! Andaj, kėsaj rradhe filluam peticionin qė edhe njė herė tė apelojmė tek partitė politike shqiptare nė Maqedoni qė tė kenė qėndrim tė pėrbashkėt kundrejt partive sllavofolėse.

  APEL TĖ GJITHĖ JUVE QĖ TĖ PĖRKRAHNI KĖTĖ PETICION

  Ju lusim qė tė pėrkrahni nismėn e diasporės, ngase kjo nismė ėshtė e sinqertė dhe nuk ka asnjė interes individual. Kjo nismė ėshtė vullnet i mirė dhe vullnetar, nuk pretendojmė poste, nuk marrim dhurata, nuk kėrkojmė privilegje, kjo nismė ėshtė kryekėput nė interes tė tė gjithė shqiptarėve qė frymojnė nė Maqedoni. Kėrkohet ekip i unitetit nga partitė politike, ato me formimin e unitetit do tė ndalin akuzat drejtuar njeri tjetrit, do tė ndėrpriten dallaveret nė tė ardhmen sepse tė gjitha participojnė nė zgjedhje tė problemeve. Kėshtu si janė aktualisht, partitė politike vetėm formojnė probleme e jo tė zgjidhen ato!

  Duke i detyruar partitė politike qė tė formojnė ekipin e unitetit (siē a kanė vėllezrit tanė Kosovarė), do t'i detyrojmė qė tė ulen e tė flasin me njėri tjetrin, ngase nuk shkohet me ngatresa tė pafund nė zgjedhje, ngase nuk mund tė jetė gjithmonė i keqi ai tjetri, ngase duam tė ndėrpresim vėllavrasjen shkurt e shqip! Diasporės shqiptare aspak nuk i pėlqen mėnyra e tė vepruarit nga partitė tona politike. Mardhėniet e tyre aq shumė janė tė acaruara sa qė ne kemi frikė se do tė ndodhė tragjedi! Qė mos tė vjen deri te kjo ju thėrasim, ju lusim tė gjithėve qė tė pėrkrahni nismėn e diasporės nė Zvicėr.

  Ne kemi bashkangjitur njė formular dhe njė dokument nė pdf me nėnshkrime, ky dokumnet pdf ėshtė nė qarkullim, nėnshkrimet mblidhen ende, ėshtė transparent, me emėr me mbiemėr, datlindje, shteti dhe nėnshkrimi. Ndoshta pėr herė tė parė nė kėtė peticion participojnė edhe gratė tone, edhe fėmijt tanė mbi 18 vjet. Kjo duhet tė kėndjell partitė politike nėse ju ka mbetur edhe njė grimcė e vogėl morali tė rrespekton ato prej tė cilėve kėrkon votėn. Pėr ju tė cilėt doni tė keni dokumentin tė mbrazur, gjithashtu kemi bashkangjitur atė kėtu, kopjoeni dhe nisni peticionon nė tėrė Evropėn dhe Amerikė. Ky peticion do tė vazhdon deri atėherė kur do tė shohim se u formua ekipi i unitetit, ndėrsa nė ndėrkohė kėto qė kanė nėnshkruar do tė kontaktojnė me familjet e tyre nė vendilindje dhe do tė kėrkojnė qė votat e tyre tė shkojnė tek ato parti tė cilat kanė trguar gatishmėri pėr qėndrim tė pėrbashkėt. Ne jemi tė njoftuar se kėtė gatishmėri e kanė treguar vetėm PPD me krytar z.Abdylhadi Vejseli dhe BDK me kryetar z.Hysni Shqairi. Nėse nė ndėrkohė ndonjėra nga partitė tjera e tregon tė njejtėn gatishmėri dhe ulen nė njė tryezė tė rrumbullakėt, atėherė ne e shohim kėtė vullnet tė tyre pozitiv dhe kuptojmė se partitė politike megjithatė kanė rrespekt ndaj kėrkesave tė elektoratit tė tyre. Gjithaēka tjetėr ėshtė e papranueshme. Ne jemi tė ngopur dhe tė lodhur me llafe. Kėrkojmė punė konkrete.

  Alisetar Ramadani alistar.r@hotmail.com dhe alistar@bluewin.ch
  webamaster@lajmet.com


  P.S. Pėr fat tė keq dokumentin pdf nuk mundėm tė bashkangjesim pėr shkak tė madhėsisė, por ju sigurojm"se ky dokumnet pėrmban tani mė nėnshkrimet e bashkėatdhetarėve tanė nė Zvicėr, kujt i intereson ne mund t'ja dėrgojmė pėrmes emajlit. Ju pėrshėndesim
  Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alisetar : 04-05-2008 mė 09:29

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2008
  Postime
  8
  Spjegim pėr letrėn e diasporės njė analizė e shkurtė


  Shkruan: Alisetar Ramadani

  Nyon 04.05.2008

  Si pėrkrahės i nismės sė diasporės si njė ndėr iniciatorėt e saj mė duket se ua kam borxh bashkėkombasve tė mi njė spjegim mė tė detajuar.

  Nisma e diasporės (atyre qė janė tė njė mendimi pėr krijimin e ekipit tė unitetit nė mes partive politike shqiptare nė Maqedoni) ka qėllim tė sinqertė dhe nuk anon nga asnjė parti politike.

  Kjo nismė ka 3 faza kryesore, qė paraprakisht kishte konsultime gojore me ato tė cilėt janė tė preokupuar pėr situatėn konfliktuoze qė janė duke e krijuar partitė politike. Pra, duke u konsultuar me bashkėatdhetarėt e pamė tė arsyeshme qė tė bėjmė njė letėr tė hapur, letėr kjo qė tani mė u ėshtė derguar tė gjitha mjeteve tė informimit si dhe nė disa forume shqiptare, ajo ėshtė botuar dhe pėrmban 6 faqe. Ajo letėr nuk u bė ad hok, pėr njė orė, ajo letėr ka shetitur disa herė te njėri - tjetri nėpėrmjet emajlave duke hequr e shtuar, vetėm e vetėm qė mos tė ketė anime partiake, ajo letėr me formulimin final u ėshtė shpėrnda disa bashkėatdhetarėve kėtu nė Zvicėr dhe gjetiu nė Evropė dhe Amerikė, ajo letėr pra njė herė ėshtė lexuar nga bashkėtadhetarėt pėrpra se tė lėshohet tek mjetet e informimit, dhe ka pasur pėrkrahjen e plotė nga tė gjithė ato qė e kanė lexuar, pra nga pjesa dėrmuese e tyre, pastaj u ėshtė dėrguar mjeteve tė informimit si dhe web faqeve zyrtare tė partive politike. Jemi munduar qė nė mėnyrė apsolute tė mos anojmė nga asnjėra prej partive politike, jemi munduar qė teksti i letrės tė mos pėrmban edhe njė atom dyshimi se diaspora pėrkrah ndonjė nga partitė politike!

  Mė lejoni t’ju tregoj se kjo letėr ka pasur 3 faza dhe se ka zgjatur disa muaj deri nė pėrpunimin final tė saj. Njė herė nė formė bisede nisi, pastaj ramė dakord qė letrėn ta pėrpilojmė dhe t’ua shpėrndajmė bashkėatdhetarėve qė kanė interesim pėr kėtė, dhe kjo ndodhi. Dmth faza 1. Ishte pėrpilimi i letrės 2. Dėrgimi i saj mjeteve tė informimit dhe web faqeve zyrtre tė partive nė fjalė 3. Peticioni

  Ju sigurojmė se tė nėnshkruarit e peticionit janė tė njoftuar nė detaje, ata para se tė nėnshkruajnė e kanė pasur letrėn e hapur dhe e kanė lexuar, pastaj kanė nėnshkruar duke e pėrkrahur peticionin e diasporės. Nga njėra prej partive na ėshtė kėrkuar draft pėr unitetin, kėtė draft jemi duke e shqyrtuar sepse pikat e propozuara janė sipas asaj si janė propozuar, dhe ne, me qė nuk jemi ekspertė tė drejtėsisė kemi kėrkuar ekspert i cili do t’i bashkon ato pika qė drafti tė ketė kuptim, tė jetė mė i renditur.

  Mė lejoni t’ju njoftoj se letra e diasporės hasi nė reagimet e partive politike, ju jeni mirė tė njoftuar si reaguan ato. Njėra parti tha se do tė shqyrton letrėn dhe do tė mban mbledhje kryesia qėndrore qė tė dalin me reagim konkret, kjo nuk ndodhi deri sot, edhe pse kaloji gati njė periudhė prej dy muajsh! Tjetra parti kėrkoji draft pėr unitet, dhe ju thamė se kėtė draft jemi duke e pregaditur dhe do jetė gati. Partia tjetėr pėrkrahu letrėn e diasporės, dhe tregoji gatishmėri qė tė ulet me partitė si motra pėr tė formuar ekipin e unitetit. Reagim nuk kemi pasur nga njėra parti sepse nuk e dimė web faqen e saj, as adresen emajl, kėshtu qė simbas propozimeve tė tyre nė shtyp ajo parti ka pėrputhshmėri tė plotė me kėrkesėn e diasporės, prandaj konstatuam qė vetėm dy parti kanė treguar gatishmėri qė tė ulen dhe tė formojnė ekipin e unitetit pėrderi sa tjerat ende taktizojnė!!! Me qė hasėm nė reagim kur pėrmendėm partitė tė cilat e pėrkrahėn letrėn tonė, kėsaj rradhe do tė jemi mė tė kujdesshėm dhe nuk do t’i pėrmendim ato.

  Tė nderuar

  Tė gjithė e shohim si e kemi situatėn, a duhet tė pėrsėrisim tė gjitha ato analiza nga intelektual tė mirėfilltė se kjo situatė nuk ėshtė nė favor tė askujt, e sidomos jo tonin, pėrkundrazi, acarimi qė ėshtė krijuar nė mes partive politike shqiptare kėrkon mobilizim tė pėrgjithshėm shqiptar, sepse eksponimet e frikės dhe panikės nė popullatė ndjehen. Deri kur do tė votojmė partitė tė cilat tregojnė mė shumė “muskuj” se program tė mirėfilltė ekonomik, social, shoqėror?! Deri kurė do t’i lejojmė partitė politike qė tė na dirigjojnė partizanėt e tyre partiak tė cilėt nuk zgjedhin as mjete as metoda qė tė vinė te votat tona? Ne nuk jemi kundėr asaj qė popullata tė dal tė votoj, jo, ne insistojmė qė popullata tė dalė nė votime masovikisht, sepse egziston rreziku qė votat e atyre qė nuk dalin nė votime t’i merr ndokush nė mėnyrė “vullnetare”! E vetmja rrugdalje ėshtė qė partitė politike tė formojnė ekipin e unitetit, vetėm me njė ekip evitohen malverzimet, evitohen marifetllėqet ilegale, ngase askush askend nuk do tė mund tä akuzon pėr dėshtimet eventuale, nėse dėshtojnė do tė dėshtojnė tė gjithė dhe merita pėr dėshtimet do tė jetė e tė gjithėve. Kėshtu si janė, gjithnjė do tė akuzojnė njėri tjetrin pėr dėshtime, dhe i akuzuari do tė mbesė i padukshėm, virtuel!

  Ne ju thėrasim tė gjithėve: intelektualė e tė gjitha profileve, punėtorė, tė rinjt mbi 18 vjet (djem e vajza) t’i bashkangjiteni nismės tonė, tė formoni njė ekip atje nė vendlindje qė tė bėni peticionin edhe atje, i cili do tė bėhet dokument vendimbėrės pėr partitė politike shqiptare qė tė ulen dhe tė nisin bisedimet, tė formojnė ekipin e unitetit. Ndryshe, tragjedinė e kemi afėr, dhashtė Zoti asnjėherė mos tė ndodhė. Thėrasim mjetet e informimit si tė shkruar si elektronike, tė na bashkangjiten, sepse vetėm unik jemi tė pamposhtur. Lereni anash interesat e shkurta dhe tė ulta materiale, punoni pėr ardhmėrinė e fėmijve tonė, sepse tė bashkuar bėjmė shtet, bėhemi shtetformues, bėhemi tė kemi salla sporti, pishina, stadiume pėr fėmijt tanė. Nė Evropė kėto qė i pėrmendėm janė pjesė e jetės, pa stadiume sportive, pa salla sporti, pa pishina nuk mund tė paramendohet jeta e tė rinjėve kėtu. A e dini ju se nė Evropė fėmijt e kanė njė orė nė javė (lėndė shkollore) shkuarjen nė pishinė dimėr - verė? A e dini ju se fėmijt tanė ketu merren me sport dhe janė ndėr mė tė taletuarit? Dhe besoni nuk ka diskriminim, ata qė ua thonė tė kundėrtėn nuk janė mirė tė njoftuar, duhet qenė nė rrjedhė pėr tė sjellė konstatime! Ēka ėshtė ajo qė pengon qė edhe nė Maqedoni fėmijt tanė t’i kenė tė gjitha kėto tė mira, tė merren me sport, me kulturė? Kujt i konvenon qė fėmijt tanė nė Maqedoni tė merren me tregti tė ndryshme qė nė hapat e para tė ditlindjes sė 7 tė tyre? Pse i prini tragjedisė sė njė rinie tė tėrė o vėllezėr e motra? Ju mund tė bėni ndryshimin, mos qėndroni duarkryq e tė shikoni prej sė largu, ngase as Zoti nuk i duron ato qė janė pasiv. Vetėm aktiviteti juaj bėn ndryshime dhe vullneti i mirė pėr tė mirėn e tė gjithėve, ndryshe partitė politike nėse nuk i detyroni tė formojnė ekipin e unitetit, do tė vazhdojnė me avazin e tyre tė vjetėr, dhe ju do t’i nxjerrni fėmijt tuaj nė rrugė tė shesin cigare! Kjo ėshtė tragjedi e vėrtetė mjerrisht! Ju lutem mos e lejoni kėtė.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Anėtarėsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Postime
  758
  Shume fisnike por utopiste me duhet thene. Cdo gje do ishte ne rregull por ju te dijaspores nuk e njihni mentalitetin e politikeberjes shqiptare ne Maqedoni. Dy kryeprotagonistet politik shqiptar BDI-ja qe e ka shumicen e vullnetit shqiptar dhe PDSH-ja qe si pakice e vullnetit shqiptar merr pjese ne pushtet ne emer te popullit shqiptar ne Maqedoni kane nje filozofi te ngjashme.Pjesemarrja ne pushtetin sllav per ta eshte qellimi kryesor i politikes dhe per te jane te gatshem te sakrifikojne cdo gje.Nisma e juaj per ta eshte loje femijesh.Qe ta deshmoj kete vetem lexoni lajmet e dy javeve te kaluara.Shqiptaret luftojne me kallasha mes vehte e ne Oher Cervenkovski me Grujevki puthen me Boris Tadiqin dhe thone se kane nje qendrim me Serbine per "pokrainata Kosovo i Metohija".PDSH-BDI nuk mund te ekzistojne pa njera tjetren ata jane produkt direkt apo indirekt i sherbimeve sllave dhe te shtenat neper kasabate shqiptare ne fakt jane nje paralajmerim ogurzi per ate cka i pret shqiptaret e Maqedonise.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nje KOmb-Nje Shtet
  Nga Beqari002 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 19:16
 2. Uniteti islam: Fetva: Sheltuti (sunni) dhe Khomeini (shiia)
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-04-2007, 15:13
 3. Sa unitet (te bashkuar) kemi ne shqiptaret?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-09-2005, 11:13
 4. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
  Nga ukdaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2002, 05:15
 5. Pėr Shqipėrinė
  Nga onchesmos nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:58

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •