Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-11-2006
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Talking Receta pėr 'trelece'

  ju lutem me ndihmon i te gjej receten e treleces se me pelqen shume
  faleminderit

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime

  Tres Leches

  Perberesit :

  1 e 1/4 filxhane caji
  1 luge caji baking powder ( ose sode buke )
  1 filxhan caji sheqer
  1/3 filxhan caji vaj
  5 veze
  2 luge caji vanilje
  1 e 1/2 filxhana caji qumesht te zakonshem
  1 filxhan caji qumesht te kondensuar
  1 e 3/4 filxhana caji pana(?) ose heavy cream
  1 luge gjelle rum
  pak fare kripe

  Pergatitja :

  Perziejme miellin, soden e bukes ( ose baking powder ) dhe kripen. Ne nje tas tjeter , perziejme vajin sheqerin dhe vaniljen.Shtojme gjithashtu vezet ( nje nga nje ) deri sa te jene perzier mire. Shtojme gjysem filxhani qumesht dhe ngadale e hedhim tek masa e miellit. E hedhim tere perzierjen ne nje tave dhe e pjekim per 30-40 minuta ne 325 F .

  Pasi piqet mire e hedhim ne nje pjatance me ane te ngritura. E shpojme kekun ne 20-30 vende me pirun. E veme te ftohet ne frigorifer per nja 30 minuta. Ne nje ene rrahim 1 filxhan qumesht te zakonshem , 1 filxhan qumesht te kondensuar, 1 filxhan pana dhe rum. Ngadale e hedhim kete mase mbi kekun. E leme ne frigorifer edhe per 1 ore tjeter duke e shtypur me luge , ne menyre qe keku te thithe qumeshtin.
  Ne nje tas perziejme 3/4 filxhani pana , 1 luge caji vanilje dhe 1 luge gjelle sheqer. E rrahim deri sa te krijohet nje mase e njetrajtshme e me te lyejme siperfaqen e kekut. E sperkasim me kanelle dhe me fruta te fresketa ose recelra te tyre.


  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Perberesit :

  1 e 1/4 filxhane caji
  1 luge caji baking powder ( ose sode buke )
  1 filxhan caji sheqer
  1/3 filxhan caji vaj
  5 veze
  2 luge caji vanilje
  1 e 1/2 filxhana caji qumesht te zakonshem
  1 filxhan caji qumesht te kondensuar
  1 e 3/4 filxhana caji pana(?) ose heavy cream
  1 luge gjelle rum
  pak fare kripe

  Pergatitja :

  Perziejme miellin, soden e bukes ( ose baking powder ) dhe kripen. Ne nje tas tjeter , perziejme vajin sheqerin dhe vaniljen.Shtojme gjithashtu vezet ( nje nga nje ) deri sa te jene perzier mire. Shtojme gjysem filxhani qumesht dhe ngadale e hedhim tek masa e miellit. E hedhim tere perzierjen ne nje tave dhe e pjekim per 30-40 minuta ne 325 F .

  Pasi piqet mire e hedhim ne nje pjatance me ane te ngritura. E shpojme kekun ne 20-30 vende me pirun. E veme te ftohet ne frigorifer per nja 30 minuta. Ne nje ene rrahim 1 filxhan qumesht te zakonshem , 1 filxhan qumesht te kondensuar, 1 filxhan pana dhe rum. Ngadale e hedhim kete mase mbi kekun. E leme ne frigorifer edhe per 1 ore tjeter duke e shtypur me luge , ne menyre qe keku te thithe qumeshtin. (Marry me, please***)
  Ne nje tas perziejme 3/4 filxhani pana , 1 luge caji vanilje dhe 1 luge gjelle sheqer. E rrahim deri sa te krijohet nje mase e njetrajtshme e me te lyejme siperfaqen e kekut. E sperkasim me kanelle dhe me fruta te fresketa ose recelra te tyre.

  kanella bente mire per te rujt linjat, thoshte nje gazete njedit... si ia hedh ( ***) kanellen ti korason, te bluar apo te therrmuar...
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Perberesit :

  1 e 1/4 filxhane caji
  1 luge caji baking powder ( ose sode buke )
  1 filxhan caji sheqer
  1/3 filxhan caji vaj
  5 veze
  2 luge caji vanilje
  1 e 1/2 filxhana caji qumesht te zakonshem
  1 filxhan caji qumesht te kondensuar
  1 e 3/4 filxhana caji pana(?) ose heavy cream
  1 luge gjelle rum
  pak fare kripe

  Pergatitja :

  Perziejme miellin, soden e bukes ( ose baking powder ) dhe kripen. Ne nje tas tjeter , perziejme vajin sheqerin dhe vaniljen.Shtojme gjithashtu vezet ( nje nga nje ) deri sa te jene perzier mire. Shtojme gjysem filxhani qumesht dhe ngadale e hedhim tek masa e miellit. E hedhim tere perzierjen ne nje tave dhe e pjekim per 30-40 minuta ne 325 F .

  Pasi piqet mire e hedhim ne nje pjatance me ane te ngritura. E shpojme kekun ne 20-30 vende me pirun. E veme te ftohet ne frigorifer per nja 30 minuta. Ne nje ene rrahim 1 filxhan qumesht te zakonshem , 1 filxhan qumesht te kondensuar, 1 filxhan pana dhe rum. Ngadale e hedhim kete mase mbi kekun. E leme ne frigorifer edhe per 1 ore tjeter duke e shtypur me luge , ne menyre qe keku te thithe qumeshtin.
  Ne nje tas perziejme 3/4 filxhani pana , 1 luge caji vanilje dhe 1 luge gjelle sheqer. E rrahim deri sa te krijohet nje mase e njetrajtshme e me te lyejme siperfaqen e kekut. E sperkasim me kanelle dhe me fruta te fresketa ose recelra te tyre.


  MI CORAZON ! Ke perberesit se pash qe ke shkruar miell ?
  Ku e more miellin qe e perzive


  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Alba,
  Une di qe e solla thesin me miell me vete, po si duket qenka shkund rruges. Futi edhe nje cike miell , rreth 1 filxhan e gjysem.

  Eagle, ...mos po flisje per renewal of wedding vows ? I do !
  Kanellen si te duash hidhja tres leches, po pertove ta bluash lere shkopin e kanelles te terin mbi embelsire, se kush po pyt. (lol)

  A ju ka shkuar mendja per ndonje embelsire tjeter, ose ndonje gjelle ...keshtu...me te shku goja leng, se gati jam per t'jua thene.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-11-2006
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit te gjitheve qe me ndihmuat per gjetjen e recetes.

 7. #7
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga elonnaa Lexo Postimin
  faleminderit te gjitheve qe me ndihmuat per gjetjen e recetes.
  Te gjitheve ? Nejse...

  Te befte mire !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Vendndodhja
  Freie Hansestadt Hamburg
  Postime
  157
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Fantastike. Me ne fund e gjeta receten.
  Shpresoj te behet aq e shijshme si ajo qe kam ngrene ne shqiperi.
  Faleminderit MI CORAZON

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Trilece (tre qumėsht)

  si gatuhet trilecja se kam degjuar per te kush e di le te me tregoje si behet ju lutem

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e enes bajrami
  Anėtarėsuar
  14-10-2010
  Vendndodhja
  Strug
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po ta dergoj ne nje sms
  Strugane

 11. #11
  B@NeS@XhIe Maska e B@Ne
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Vendndodhja
  .............
  Postime
  4,350
  Faleminderit
  251
  159 falenderime nė 120 postime
  Citim Postuar mė parė nga enes bajrami Lexo Postimin
  po ta dergoj ne nje sms
  Po mir ne te tjerve nuk po na ben nder me receten ????

 12. #12
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime nė 44 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  si gatuhet trilecja se kam degjuar per te kush e di le te me tregoje si behet ju lutem
  http://www.youtube.com/results?search_query=tre+leches+cake&oq=tre+lec&aq =0&aqi=g1g-s1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=964l2805l0l7708l7l6l0l0l0l0 l208l967l1.4.1l6l0

 13. #13
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime
  Vėrtet, kush di tė na e sqarojė shkurt dhe kjartė?
  Receta tė ndryshme tė trileēe-s kam marrė nga google, mirėpo asnjėra s`mė doli ashtu siē parashihej. Nė fakt, nė furrė duket e fryrė mrekulli, porsa e nxjerr nga furra, shfryhet si pėr inat. Si t`ia bėj? Ku fshihet sekreti?
  Love has no limits

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga enes bajrami Lexo Postimin
  po ta dergoj ne nje sms
  faleminderit po smu be e mire duhet te kete ndonje sekret

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Vitin e kaluar kur ishim ne Shqiperi, provova Trilece. Me sa vura re kjo ishte si bakllavaja e 're' sepse kudo qe shkonim na i nxirrnin si dicka te mire...nuk e di, mua nuk me pelqeu dhe aq

  Gjithsesi, nga sa vura re, menyra si kjo embelsire behet ne Shqiperi ndryshon pak nga menyra si kjo embelsire behet ne Spanje, France apo Amerike. Me poshte do shkruaj receten si ne Shqiperi. Per kete lloj duhet te kini parasysh si c'do embelsire apo kek tjeter qe behet me shume veze, rrahja e vezeve si dhe pjekja duhen te jene shume te kujdesshme qe keku te mos shfryhet gjate apo pas pjekjes.

  Trilece

  Per kekun
  Miell 200 gr
  Sheqer 200 gr
  6 kokra veze
  1 luge kafeje sode buke
  Pak vanilje

  Per lengun
  1 liter qumesht
  400 gr qumesht te kondesuar
  300 gr qumesht pluhur/ose 400 gr krem qumeshti

  Fillimisht ndani vezet e bardha nga te verdhat. Duhet te kini kujdes sepse dhe pak e verdhe e prish densitetin e vezeve te bardha gjate rrahjes. Me pas rrihni vezet e bardha sic mund t'i rrihni per te bere veze te rahura. Pasi te rrihni ta bardhat, nq se vendosni pak ne nje luge apo pirun dhe e mbani ne ajer veza nuk bie, pra eshte rrahur mjaft.

  Ne kete kohe shtoni sheqerin dhe perziejeni me masen e vezeve te bardha. Ketu nuk eshte nevoja t'i rrihni me force sepse kjo perseri prish densitetin. Ne nje ene tjeter rrihni vezet e verdha, dhe pasi keto te jene bere njesh, shtojani vezeve te bardha dhe sheqerit, ngadale dhe duke trazuar vazhdimisht. Ne fund shtojini kesaj mase dhe miellin. Perseri duke perzier vazhdimisht qe mielli te mos ngelet vende vende i pa perzier.

  Kekun, hidheni ne nje tepsi dhe lereni te piqet ne zjarr te ngadalte per rreth 30 min. Shikojeni vazhdimisht, por pa e hapur furren sepse ajri i ftohte nga jashte e prish densitetin e kekut.

  Per lengun mjafton qe te perzieni tre llojet e qumshtit. Pasi te jete pjekur keku, lereni te ftohet dhe me pas mund ta shponi me piron ne menyre qe kur t'i hidhni perzierjen e qumshtit ta pije e gjithe buka e kekut. Ne fund, hidhini perzierjen e qumshtit dhe lereni te ftohet ne frigorifer per 3-5 ore.

  Sherbejeni te ftohte me ndonje lloj cokokremi siper/fruta te fresketa ose bajame/lathi.

 16. #16
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Vitin e kaluar kur ishim ne Shqiperi, provova Trilece. Me sa vura re kjo ishte si bakllavaja e 're' sepse kudo qe shkonim na i nxirrnin si dicka te mire...nuk e di, mua nuk me pelqeu dhe aq

  Gjithsesi, nga sa vura re, menyra si kjo embelsire behet ne Shqiperi ndryshon pak nga menyra si kjo embelsire behet ne Spanje, France apo Amerike. Me poshte do shkruaj receten si ne Shqiperi. Per kete lloj duhet te kini parasysh si c'do embelsire apo kek tjeter qe behet me shume veze, rrahja e vezeve si dhe pjekja duhen te jene shume te kujdesshme qe keku te mos shfryhet gjate apo pas pjekjes.
  Ndaj gjithmone duhet te theksohet temperatura e pjekjes. Ne rastin e "tres leches" , furra duhet te gradohet ne 350 F ose 180 C.

  p.S. Fiori, jo tamam si bakllavaja, por si hashurja me siguri.

  Pjekja eshte shume me e veshtire se gatimi. I do te tera gjerat precize. Si perberesit, si furren, si temperaturen...po ashtu edhe duart e pergatitesit. (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 17. #17
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  faleminderit po smu be e mire duhet te kete ndonje sekret
  E zbulova sekretin. (lol) Mos e hap furrėn ndėrkohė qė piqet.
  E pėrgatita mbrėmė, nuk ma mori mendja qė do tė dilte sikurse ato trileēet nė ėmbėltoret e strugės.
  Ishte thjesht njė ēpėrmallje se jo qė e kam dhe aq merak.

  P.s. Recetėn e kam me dhjetė vezė...

  Fiori, tė falemnderit.
  Love has no limits

Tema tė Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Pėrmbledhja e recetave
  Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
  Nga nausika nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •