Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6

Tema: Pandi Kordha

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330

  Pandi Kordha

  Autori ėshtė i diplomuar ne Shkencat e Natyrės UT ne degėn e Matematikes . Ka botuar katėr libra ne fushėn e matematikes tekste ndihmės Pėr sistemin arsimor parauniversitar dhe Universitar .

  Vėllimi me poezi FJALE TE NDRYDHURA ėshtė vėllimi i pare i autorit ne fushėn e letėrsisė . publikuar ne vitin 2006 .


  TABU E DJAJ ...


  Shumė iluzione,
  tabu e djaj me brirė
  dhanė shpirt,
  kur panė tė valėvitej me hov
  Flamuri Kuq e Zi
  atje nė Kosovė.


  Djaj tė tjerė sot
  struken me maska
  ndėr kabinete e kanceleri,
  thurin intriga,
  mprehin thika
  nėn mantelin demokraci.
  Djajtė si ujqit
  qimen e ndėrrojnė,
  ēastin presin, vrėngthi tė kafshojnė.


  Kosovė, moj trimėreshė,
  aspirata jote dėshirė e Perėndisė, …
  nuk tutesh prej intrigash
  prapaskenash e thikash tė djallėzisė

  Kosovė e lashtė,
  Kosovė e Re,
  Vend burrash tė lindur
  pėr Flamur, pėr Atdhe !


  RROTA E HISTORISĖ


  Qysh prej fillimit
  Njerėzimi ecėn nė rrugė
  tė pėrpjetė.
  Ecėn dhe shtyn rrotėn
  e historisė sė vetė.
  Rrota vėrtitet, herė vrullshėm,
  herė ngadalė,
  pėrplaset, shkakton dhimbje
  me hak e pa hak,
  derdh gjak.
  Derdh gjak nga gjaku i njerėzimit
  Pėr hir tė “paqes“,
  tė pėrparimit !


  S’mund tė vėrtitet ndryshe
  kjo rrot’e historisė,
  tė shkelte, tė shkatėrronte
  tė gjitha djallėzitė?
  S’besoj qė menēurisė njerėzore
  t’i jenė shterrur energjitė !
  Apo kjo botė ėshtė absurditet,
  mbart dhunėn
  nė thelbin e vetė?!

  MEDITIM


  Ėndrra tė vyshkura pagjumėsie
  si gjethe vjeshte fėrfėrijnė.
  Troku i mendjes nga larg dėgjohet
  asgjė tjetėr s’pipėtin.
  Ku po shkon kaq e azdisur,
  ē’ka ndėr mend kjo mendja ime,
  nuk e sheh qė nata nxin?


  Dhe prej territ
  krejt pa pritur
  nėpėr qiell seē shkrepėtin,
  troku i mendjes kishte ndezur
  mijėra ėndrra dhe qirinj.  KĖNGA E ZEMRĖS


  Ah, moj zemėr
  si s’pėlcet
  aty brenda mot e jetė,
  sheh bilbilat si kėndojnė
  dhe tė lirė fluturojnė!


  Fol, o zemėr, ē’ke qė s’flet!?
  Ke ca ditė qė shumė troket,
  mos do vallė tė jesh e lirė
  tė endesh nė hapėsirė?
  Ndoshta unė tė jam mėrzitur,
  se prej times xhelozi
  je e ndrydhur,
  je drobitur.


  Ke vendosur e mė s’rri?
  Si tė duash zemra ime,
  unė s’kam tjetėr dashuri …
  do tė ndjek kudo tė shkosh,
  do tė vij dhe unė me ty.
  XHA MILOJA


  Dikur,
  me Xhevdetin
  kolegun tim tė letėrsisė,
  dėgjonin provimet e pjekurisė.
  Natėn vonė, vapa mezi binte …
  Ujė, … pak ujė tė ftohtė
  kushdo desh tė pinte.


  Xha Miloja, roja i shkollės,
  i papėrtuar,
  ecejak me gotat nė duar.
  Njė ēast u ul aty pranė
  tek ne nė tavolinė.
  Kureshtar, i hutuar dėgjonte …
  mendja e tij diku fluturonte.
  -Hajde, hajde …
  sinus, kosinus,
  minus dhe plus?!
  Ē’gjėra tė reja po dėgjojmė !
  Ishte (ndoshta) i organizuar,
  kujtonte i gjori se dhe matematikėn
  partia e kish zbuluar !

  KOZMOSI KA VRIMA

  Me syt' e mendjes
  ēaj kupėn e qelqtė tė qiellit,
  pėrtej hapėsirė e paund: kozmosi...
  Yj e planet,
  djej gjigand plot shkėlqim.
  Kometa flokėgjata vėrtiten fluturim.
  Shoh yje qė lindin, yje qė vdesin,
  pafundėsisht galaktika tė panjohura
  nė heshtje presin.
  galaktika tė reja fshehur
  mezi presin.
  Bukuri mahnitse!
  Mjegullnaja difuze me dritė tė bardhė pėrshkoj tejpėrtej,
  kudo materie e shpėrndarė.
  Largė, shumė larg yje supernova, pulsarė
  e kuazarė.
  Befas shfaqen vrima tė zeza, tė frikshme
  si kratere vullkanesh gjigand...
  veē nuk nxjerrin llavė,
  materien dhe dritėn thithin e pėrpijnė,
  gjithshka zhdukin
  nė thellėsi tė territ t’vetė.
  E ēuditshme,
  Vrima tė zeza paska gjithandej...
  jo vetėm kėtu, po dhe pėrpjetė !
  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 03-02-2008 mė 21:13
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330

  FANTAZMA E KUĒEDRĖS DIKTATURĖ Poemė

  Nga vellimi me Poezi " FJALE TE NDRYDHURA"
  nga PANDI KORDHA

  P o e m ė  FANTAZMA
  E KUĒEDRĖS
  DIKTATURĖ


  Atdheu im, Shqipėri !
  Emri yt nė lashtėsi u ngjiz
  e prej andej vjen.
  Shekujt e gdhėndėn
  me daltėn e kohės
  nė shkėmbinjt’e kėtij trualli
  ku shqiponjat lindin
  e ngrenė folenė.


  Shqiponjė-Shqipėri-shqiptar ! …
  Ky zinxhir fjalėformues,
  stoli e rrallė e portretit tėnd,
  ėshtė gjenez’e emrit qė Ti mban,
  Atdhe i shtrenjtė !
  Zinxhir me tri hallka,
  rrėnja … Shqiponjė !...
  trinom i papėrsėritshėm
  nė historinė njerėzore,
  dėshmi domethėnėse
  e aspiratave pėr fluturim
  tejpėrtej hapėsirave qiellore.

  Veē tė nisje fluturimin
  tėnd tė lirė
  Shqipėri,
  tu desh tė rilindje pėrsėri !


  1.

  Rrugė e gjatė,
  e vėshtirė, …
  Nė vite e shekuj, Atdhe
  mbijetove mes vuajtjesh, copėtimesh,
  goditjesh pa mėshrė !
  Vend i pėrgjakur prej hordhish gjakatare
  tė etur pėr gllabėrim.
  Arenė luftimesh Lindje-Perėndim.


  Kthej vėshtrimin mbrapsht …
  Ashpėrsia e shekujve
  shumė popuj i zhduku,
  tė tjerė i ka gėrryer.
  Erozion kohor?
  Ku janė Vikingėt, Trojanėt, Etruskėt,
  Dakėt, Vllehtė,
  tė mundur e triufatorė?
  Inkasit, Majatė,
  “Mohikanėt” e Xhejms Kuperit
  ē’i gjeti?

  Nė ato dyndje kolonizatorėsh
  tė qytetėrimit “modern”
  nga fiset indiane gjallė kush mbeti?


  Fate mė tė hidhur,
  fate tė mbrapsht !
  Tė tjerė tė zhdukur,
  tė shfarosur pėr jetė
  nė Azi, Afrikė,
  Oqeani, Atlantidė, a gjetkė.
  Enigma e gojėdhėna
  deri sot pėr ta kanė mbet’


  Qefinėt e fatit tė zi,
  me avlėmenda e makineri moderne
  si rrjetė merimangash helmuese,
  t’i kanė endur
  haptas e nė fshehtėsi
  kaq herė, o populli im !
  Ashpėrsia e shekujve
  nė rrjedhėn e kohės,
  vorbullat e historisė ka bėrė t’rrokullijnė,
  por Ty
  nuk mundėn tė tė zhdukin,
  nuk mundėn tė tė pėrpijnė !  Ballin mbėshtjell me Flamur Kuq e Zi...
  Me gjokset shtrėnguar
  gur mbi gur llogoresh e kėshtjellash
  pėrballe ēdo shtrėngatė e stuhi.

  Ti mbijetove e vdekje s’pate kurrė,
  pse vdekjen sfidove, e munde,
  e nėnėshtrove !
  Prej vendit s’u tunde,
  pse rrėnjėt e Tu tė thella
  ushqeheshin me gjak tė pastėr
  gjeneratash tė trungut arbėror.
  Vallen e shqipes,
  vallen e shpatės
  bijėve tė Tu sa lindnin ua mėkoje
  ēdo ditė e ēdo orė…
  tė ishin atdhetar, tė ishin dhe dasmorė.


  Kėtė popull pellazg, tė lashtė,
  prej dokesh e zakonesh
  etnikisht aborigjen,
  me vulė identiteti denbabaden
  s’e lanė tė qetė…

  *
  Trojet e Tij udhėkryq gjeografik.
  Fatet ?...
  nė udhėkryqet e historisė...
  Rrezik, ... Rrezik !


  Pėrplasje udhėkryqesh,
  pėrplasje interesash e lakmish !
  Grabitėsit e kohės nė pėrgjim,
  frymėmarrjen i rrėmbyen


  s’e lanė tė lirė
  tė mėkėmbej, tė forcohej,
  tė mbushej me filiza, degė e gjethe
  plot me lule
  mbartėse tė farės sė zhvillimit,
  s’e lejuan qė emrin Ai tė shkruante
  nė kopshtin e qytetėrimit !


  Rruga e Tij e gjatė, kaq e thepisur
  kalonte buzė honeve,
  nė zgrip tė greminės
  pėrmes rrebeshit dhe suferinės.
  Mos ishte mallkim prej Zotit ...
  apo pafuqishmėria e Tij,
  mungesa e guximit ( ! )
  qė e mbėrthente
  nėpėr kėtė rrugė tė mjerimit?  2.

  Nė atė kohė,
  vitet e Luftės sė Dytė Botėrore
  bėnin kėrdi e batėrdi.
  Fantazma e komunizmit
  qė endej nė Evropė
  me flamurin e “barazisė shoqėrore”
  trokiti nė Shqipėri.


  Ku ta dinin ata tė mjerė
  se njė dhunė e re e sheqerosur,
  e keqja mė e madhe e fatit,
  shumė herė mė e ashpėr
  do tė pllakoste mbi ta,
  diktatura e proletariatit?!
  Absurd nė histori,
  diktatura do vendoste barazi !


  “Barazia shoqėrore”,
  ai helm i ėmbėl, joshės pa ngjyrė,
  themel i sistemit socialist,
  shkaktoi shtjellime, pėrēarje,
  hemoragji,
  nė shoqėrinė shqiptare,
  tė lodhur, tė drobitur,
  lehonė e raskapitur,
  qė kish dėshtuar disa herė
  nė rrugėn e fatit tė saj tė mbrapsht,
  tė hidhur zeher.


  Ja, njė mbarsje e re
  fill pas Luftės
  me farėn e kėtij helmi,
  do ta ēonte Atė, nė vitet mė vonė
  drejt vdekjes sė sigurt,
  e zhdukjes sė Saj
  pėr gjithmonė !


  “Barazia shoqėrore”,
  ai helm me veprim tė ngadalshėm.
  me zhurmė e pa zhurmė
  bėri e ē’nuk bėri !
  Sa e sa njerėz tė gjallė
  u zhdukėn pa lėnė gjurmė.
  Sa e sa tė tjerė
  me varre pa adresė…
  sa e sa, tė prerė nė besė.
  Sa e sa mashtroi…
  tė gjithė u gjymtuan,
  mbetė pa sy, pa vesh, pa gojė !
  Dhimbjet e Luftės
  ky helm i shumėfishoi.  Lindėn lloj-lloj monstrash,
  kanibalė qė hanin njerėz,
  lakej, zuzarė, krimba, zvarranikė
  mizėri,
  e trutharė,telendarė tė etur
  pėr lavdi.  “Barazia shoqėrore”.
  ai helm fluid,
  pėrgatitur mjeshtėrisht
  nė laboratorėt e alkimistėve
  dėshtakė,

  ushqim shpirtėror i tė paaftėve,
  i mediokėrve profanė,
  vulosi “tė drejtėn” e tyre
  pėr tė pėrfituar nga tėaftėt
  e populli mjeran.


  U shkulėn nga ishin e s’ishin
  tė lidhur bisht pas bishti,
  kush e kush tė rrėmbente
  e tė zhvaste
  pa i dhėmbur fare
  mesi e kėrbishti.  “Barazia shoqėrore”
  e diktaturės komuniste,
  pjellė e paturpėsisė,
  marrėzia mė e madhe,
  kundėrshtia mė e habitshme
  ndaj ligjeve tė zhvillimit t’shoqėrisė
  krijuesit tė tyre,
  Natyrės a Perėndisė.


  Pa tė pyesim,
  ē’barazi ka Universi?
  Nga sa dimė, ēdo gjė ndryshon.
  Ka lėndė tė gjallė,
  ka dhe tė vdekur.

  Ca mė tė menēėm,
  ca tė papjekur.
  Dikush mė i shkurtėr,
  dikush mė i gjatė.
  Ka me kokė poshtė,
  ka me kokė lartė.
  Dikush nė tė mėngjėr,
  dikush nė tė djathtė.


  Ja, kėtė botė “ tė mbrapsht“
  desh “ta rregullonin” !
  Por historia dėshmon...
  Sistemet, qeveritė ndryshojnė,
  rrėzohen,
  vijnė e shkojnė.
  Universit s’i bėhet vonė,
  ai nė baraspeshim qėndron.  3.

  Gėnjeshtra, mashtrimi
  si “shih rrushi rrushin”
  po piqeshin nė atė stinė.
  Por duheshin ca shėrbime,
  ca hi syve a gjethe fiku
  qė tė mbuloheshin mirė
  e hija tė sundonte,
  ēdo ditė mugėtirė.


  Mendja shpiku burokracinė
  dhe autoritetin zyrtar.
  Mbi tavolinė njė “plan-pune”,
  njė bllok a kalendar,
  tė paktėn njė letėr
  tė bardhė, format.
  Lapsa ngjyra-ngjyra
  sipas dėshirės
  tė verdhė, tė kuq apo tė zi,
  blozė, fare mat,
  tė shkurtėr dhe tė gjatė.


  Vrisnin kohėn
  kalemxhinjtė sharlatan.
  Aty mbi tavolinė
  zhgarravisnin paēavure
  me gėnjeshtra hidhėrimė.
  S’desh t’ia dinin
  se ē’mot ishte jashtė :
  bėnte ftohtė, vapė,
  ishte mjegull,
  frynte erė a murlan.
  Bisedat vėrtiteshin
  kryq e tėrthorė e anė mė anė.
  Llafet lėshoheshin si breshėr,
  ta ngrinin gjakun kallkan.
  Trokitje nė derė,
  ndėrpriten ligjėrimet.
  Njė vėrsnik i tyre hun,
  askush s’reagon.
  Mos kish gabuar vallė?
  Shikimi iu rėndua.
  Takėmet e shkrimit, telefonin
  dhe fytyra tė gurta ...
  si nė mjegull shihte pėrballė.
  Paksa i tronditur,
  nisi tu tregojė me shpresė
  njė hall e kusur
  qė zemrėn i bluante si mokėr,
  i rėndonte si gur.

  Ata dėgjonin e s’dėgjonin,
  sytė i mbanin nga telefoni,
  diē pėrgjonin.
  Pastaj biseduan kokė mė kokė
  siē bėjnė edhe sot
  diplomatė, afaristė
  apo pėrfaqėsues shtetesh
  tė mėdhenj e tė vegjėl kudo
  nė botė.


  S’jam prej natyre i tillė kureshtar.
  Ē’tha njeri e ē’tha tjetri,
  nuk i dua.
  Veē ē’tė shihje,
  kur xėrr !… telefoni gjėmoi,
  nė ēast, mė i shpejti brofi nė kėmbė,
  desh theu qafėn, pėr pak u rrėzua.
  Fytyra plot bulėza djerse
  si e kameleonit ngjyrėn ndryshoi.
  Sytė, pėrmes qelqit optik
  rrethuar me tė zi,
  dukeshin si tė kalit qė hingėllin,
  kur i ofrojnė tagji.


  Teksa fliste nė receptor
  u jepte fjalėve ngjyrime
  sipas vullnetit epror.
  -Po, po...ju dėgjoj.
  Sigurisht, pa diskutim…
  ashtu si thoni ju.
  Patjetėr..., si urdhėron !
  Nė krye tė detyrės, do tė pres kėtu.


  E ēuditshme fytyra
  e kėtij klouni memur.
  Mijėra grimaca e ngjyra rezononte
  sipas kolonės zanore nė lėkurė.
  Pa njė pa dy,
  sikur i zoti i saj besonte
  qė bashkė me zėrin,
  telefoni po pėrcillte atje lartė
  vetė atė fytyrė buzagaz,
  laragane si gjethe lėpjetė,
  Aq i duhej qė eprori ta njihte mirė,
  shkallė e hierarkisė tė ngjiste pėrpjetė.

  I ardhuri aty pranė
  kish mbetur si i ngrirė,
  gojėhapur prej habisė,
  o Zot !
  Po fjalėt, halli, kusuri?…
  dhe ato nė grykė ngrinė
  e s’po dilnin dot.
  Prej zorit mori frymė,
  dhimbje nė mushkėri.
  Mendimet u fikėn,
  fjolla tymi lanė pas
  ashtusi motori i makinės,
  kur nuk mbushet me gaz.


  Fjalė tė thyera, tė ngrira
  si kristale akulli
  u ngjitėn nė buzėn e tharė.
  Veshėt i gjėmuan,-Ik pa merak !
  Gėnjeshtra i pėrkėdheli
  shpirtin e vrarė.
  Ndėrkaq, pa njė laps tė zi
  tek qarkonte trashė
  ca fjalė tė shkruara nė bllok,
  thuajse problemi u zgjidh
  me njė hoop !

  Sa hipokrite, sa qesharak
  e sa pėr tė qarė bashkė !
  Ky ishte vetėm akti i parė.
  Akte tė tjerė do tė luheshin tashmė...

  hidheshin themelet
  e filmave me karton e pa zė.


  Njė tjetėr dorė e drojtur
  paksa hapi derėn
  zyrtari pushoi sė shkruari
  dhe hodhi njė vėshtrim tė rėndė,
  tė ftohtė, qortues.
  -Bobo !…e ndėrpreva nga puna.-
  mendoi i gjori qytetar
  dhe s’dinte ē’tė bėnte,
  mbeti gojėkyēur si i kapur nė zarar.
  -Jam i zėnė nuk e sheh?...
  hajde nga e hėna !,-


  Hallexhiu qetėsisht tėrheq derėn,
  ju duk vetja i gėnjyer.
  Shpresa dhe mėrzia
  u pėrzien nė shpirtin e tij,
  iku me zemėr tė thyer.
  U vėrtit disa herė
  nga e hėna tek e shtuna,
  nga e shtuna tek e hėna
  punėt venin mė pėr zi.
  Pastaj, i shkreti, pa e kuptuar
  as vetė sesi
  mėsoi tė flasė me shėnja
  si Ēaplini nė kohėt moderne.  Nėse zyrtari tundte pak kokėn
  me shikimin lart
  domethėnė,
  problemi kishte mbetur nė baltė.
  Po tė shihte mbi zyze,
  me laps nė dorė mbi letėr
  domethėnė,
  s’kam kohė, duku herė tjetėr.
  Po tė mbante duart nė bėrryla
  domethėnė,
  “Hip kėtu tė shohė Stambollin “...
  E plotė rregulla tė tjera
  tė heshtura, tė pashkruara
  qė ngriheshin para tij si mur.
  Kaluan kohė dhe halli s’u zgjidh kurrė
  derisa njė ditė
  nė shtyllėn e telefonit
  u ngjitėn nekrologjitė,
  ku bashkė me tė tjerė
  ishte dhe ai i mjerė.

  *
  Trokitje, trokitje,
  trokitje si lypsar…
  Dyert mbylleshin njė nga njė.
  Shpresa tė thyera,
  zhgėnjim, zhgėnjim.
  Zemėrimi mahiste zemrat
  pa pushim.


  4.

  Nė inkubatorėt e diktaturės
  pėrgatiteshin agallarėt e rinj
  jo si tė dikurshmit me kal.
  komoditeti i kohės kėrkonte makinė.
  Ecnin me rrota,.
  kohė t’i hipnin mbi shpinė.
  Gra e burra dergjeshin ugareve,
  kėmbėzbathur, barkun thatė
  Udhėheqja “mendonte pėr Shqipėrinė”
  vriste ditėt, mbillte natė. ( ! )


  -Lidhja me masat
  ėshtė ēėshje parimore.-
  citonin shpesh kėta agallarė
  dhe ēdo mėngjes hipnin nė makinė,
  sorollateshin andej- kėtej,
  diku hanin drekėn, diku ngrinin dollinė.
  Shkonin nėpėr fusha e nėpėr ara,
  shihnin si bėheshin punimet,
  si mbillej fara.


  Ja, atje nė ugare,
  njė brigadė punėtorėsh
  drekėn sapo hanin !
  Bukė e qepė tė thatė,
  me njė thėrrime djath

  e ndonjė kokėrr ulli
  shtynin ēdo kafshatė.
  Pėr t’i dhėnė pak shije,
  shpėlanin gurmazin me njė shishe ujė
  nga ato prej rakie.


  -Se kush po vjen,- tha dikush.
  Ishte shoku Gojar, sa njė lis.
  -Shishe ?!,- mėrmėriti ai
  dhe iu kujtua shishja e rakisė
  qė rrėkėlleu pak mė parė …
  “mirėsitė e shėndeti i partisė”.
  Ndėrkohė zgjati dorėn
  t’i takonte ai mynxyrė.
  Asnjėri s’lėvizi prej vendit,
  pas para as pas.
  Brigadieri i gjorė nga frika
  u zverdh nė fytyrė
  dhe s’mundi tė flasė.


  Ata nuk e njihnin
  dhe as desh t’ia dinin
  se ē’mik u kish ngujuar.
  Boll kishin parė e kishin dėgjuar
  tė deleguar lloj-lloj
  nėpėr vreshta, lėmenj e hangarė,
  aq sa shpenzimet pėr ta,
  qė tė merrnin mentė
  shėnoheshin nė formular
  ( kolonė e veēantė )
  me emėrtimin: “Tė deleguar e qentė”.
  Tani nė pushim tė drekės,
  shpirti i tyre pak dremitje kėrkonte,
  tė shmpinin kockat,
  tė ēliroheshin nga lodhja
  qė nė shpinė u rėndonte.


  Shoku Gojar,
  bėri ē’bėri atė ditė ( natė )
  u foli pak me nxitim
  pėr direktivat e kongresit tė shtatė.
  Sesi duhej tė qėndronin
  nat’e ditė nė kėmbė,
  ta hanin hekurin me dhėmbė…( !)
  Sa direktiva kishin dėgjuar ata
  tėrė bujė e ulėrimė,
  sa tė tjera vinin pas
  shkrepėtim’e bubullimė !
  Ata s’mund tė kishin shpresė.
  Moti i vrenjtur
  u rrinte mbi kokė.
  Asnjėri s’e vinte dot buzė nė gaz,
  secili pėrtypte hallet e veta
  pėr ditėt qė vinin pas.

  shoku Gojar
  ishte militant i vėrtetė.
  Mbante shumė lart
  frymė revolucionare
  pa ia bėrė syri tėrr fare.
  Kishte dhėnė prova
  devotshmėrie patetike
  e bėnte pėrpjetė si degėt e hardhisė.
  Doli nė skenė nė momente kritike.
  „Pėr tė mirėn e partisė”,
  bashkė me ca tė tjerė,
  la dhitė e u bė zabit.


  Sa e sa myteberė e kalanderė, farefis
  u sulėn nėpėr kolltuqe
  “pėr tė mirėn e partisė”.
  Pushtim i vėrtetė barbar …
  Tė shėndoshej partia
  me “ gjak tė ri qelibar”.
  Partinė tė kishin tė fortė.
  Populli le tė vdiste.
  po tė deshte le tė hante bar !…

  *
  “Shqiponjat” fluturonin lart,
  popullin e harruan,
  e lanė nė baltė.
  5.

  Maratonė vuajtjesh
  rruga socialiste.
  Njerėz qė rendnin, rendnin …
  nė njė rrugė tė pashkelur,
  nė njė rrugė tė gjatė.
  Kėmbėt e dėrrmuara
  „kėpuca le t’ua vrasė”.
  Kamzhiku i diktaturės
  i ndiqte nga pas.
  Njerėz qė punonin me kazmė e lopatė.
  Njerėz tė terrorizuar ngriheshin
  nga “ alarmet” nė mesnatė ( ! ).
  Njerėz qė vraponin ēdo ditė
  tė zinin njė radhė.
  Njerėz qė lindnin fėmijė
  e s’kishin kohė
  t’i pėrkėdhelnin me mall.
  Njerėz tė tjetėrsuar
  qė s’kishin “ tė tashmen”
  e rendnin tė zhveshur
  tė kapnin „tė ardhmen“ ...
  Radhė tė gjata si gjarpėrinj
  shtriheshin para dyerėve
  tė mbyllura.
  Prisnin tė hapeshin dyqanet.
  Prisnin tė uritur ... me ditė, muaj e vit.


  Gjithė jeta po u shkonte
  rreshtuar nė radhė.
  Instikti i radhės lindi dhe u rrit
  nė socializmin euforik.

  Jeta humbi kuptimin e vėrtetė,
  ishte nė pėrpėlitje
  derisa u barazua me kuptimin
  e fjalės „radhitje“.
  Pasiguria e robtonte jetėn nėpėr radhė.
  Pasiguria vraponte tė kapte njė,
  dy e tri radhė.
  Dhe gjumi i natės bėhesh nė radhė
  nga frika e humbjes sė radhės.


  Kolona tė pafundme njerėzish
  pėr njė, pėr dy, pėr tre
  me shpinėn e njėri-tjetrit shtrėnguar,
  mendueshėm shihnin
  nga sportelet…
  vallė a do tė arrinin deri atje?  Sa fytyra tė vrejtura
  e fytyra tė zverdhura,
  sa torba bosh e sy tė pėrlotur
  me ankth prisnin tė radhitur !
  Sa njerėzve tė sėmurė
  tė fikėt u ka rėnė
  nga tortura e radhės duke pritur !  Mirėqėnia ecte rrokullimė.
  Varfėria ngulte thikat
  brinjė mė brinjė
  nė trupat e cfilitur
  nga sakrificat e jetės tėrė mundim.
  Ē’tė bėnin?
  Asgjė s’mund tė bėnin !
  Diktaturė! ... spiunėt pėrgjonin.
  Thikat ishin tė mprehta, ...
  shponin, shponin !


  Flitej pėr bllokadė,
  flitej pėr rrethim.
  Ē’bllokadė? ... Ē’rrethim? ...
  “Bllokada e rrethimi” i tyre
  ishin alibitė e stėrmundimshme
  qė mbartėte mbi shpinė ky popull
  i pafat.


  Bllokada dhe rrethimi i vėrtetė
  ishte laku i kuēedrės diktaturė
  hedhur nė fyt tė popullit shqiptar
  qė pas qerres sė saj
  desh ta tėrhiqte zvarrė,
  ishte laku i ekonomisė
  sė centralizuar
  kjo skllavėri e imponuar.  Centralizėm i dhunshėm,
  skllavėri e vajshme …
  nė vend tė begatisė e mirėqėnies
  pollėn varfėrinė e tejskajshme.
  Varfėria e tejskajshme,
  si gangrenė gėrryente kockat
  nėn lėkurė
  e „kėshtjellėn socialiste“ pėrplaste
  nga dita nė ditė nė katrahurė.


  -Shtrėngoni rrypat,
  shtrėngonin rrypat ! ,-
  bėrtisnin timonierėt.
  Rrypat u shtrėnguan, u tendosėn
  aq fort, aq shumė ! ...
  por « kėshtjella » cedonte,
  s’gjente karar.
  Muret e saj nga brenda
  kishin marrė tė ēarė.  6.

  Ishte stinė e nxehtė
  e luftės klasore.
  Pasi hėngri, u nginj,
  pėrpiu, dogji, pėrmbysi ēdo gjė
  me kuj’e vaj,
  kuēedra,
  si akrepi qė helmon vetveten
  kur ndjen rrezikun,
  nisi tė pijė gjak nga vetja e saj.
  Shenjė e sigurt
  e fundit tė pashmangshėm !


  Njė sot e njė nesėr
  zhdukte pjesė nga trupi i vetė,
  ato qė i dukeshin tė rrėgjuara
  e pa jetė.
  Mjaftonte koka, …
  koka tė ishte gjallė,
  koka tė ishte shėndoshė pėr herė
  nė majė tė malit a nė bunker.

  Gjuetia e „rrufianėve...” kish filluar.
  Si njė lloj majmuni qė kėrkon morrat
  nė lesht’e tij tė gjatė,
  kuēedra i kapte,
  i ekzekutonte natėn nė tė gdhirė
  ata tė ngratė.
  Nė ēdo anė spastrime, viktima,
  internime, pranga dhe gjak.
  E mbas ēdo kurbani, njė gosti
  me shampanjė e raki ballkazani
  qė ndizej flakė.  Dhe flakėt e luftės
  u ngritėn deri nė qiell
  nė kėtė truall tė lashtė.
  U dogjėn mijėra e mijėra…
  tė njomė e tė thatė bashkė.


  Lufta e klasave, pyka mė fatale
  qė nguli diktatura nė shpinėn
  e popullit shqiptar.
  Kjo luftė mbarsi urrejtjen,
  i rreshtoi njerėzit nė dy kahje
  tė kundėrta,
  e la kėtė popull tė pėrēarė.

  Lufta e klasave zbutej, …
  gėnjeshtėr !
  Nė fakt maskohej me njė cipė sheqer.
  Helmi nuk duronte,
  shfaqej shpejt…Pse?
  Nė thelb kjo luftė kish parimin
  e pėrjashtimit e tė urrejtjes:
  “Ekzistoj unė, nuk ekzistojnė tė tjerė”.
  Lufta e klasave, luftė e pėrbindshme
  deri nė absurditet,
  pėrpinte jo vetėm kundėrshtarėt,
  por edhe ata tė krahut tė vetė.  Lufta e klasave diktaturė,
  dhunin i lirisė.
  Lufta e klasave pillte diktatorė
  tė pushtuar nga deliri i madhėshtisė.


  Diktaturat, diktatorėt
  historia njerėzore qyshkur i ka parė
  ngarkuar me shigjeta tė helmatisura
  e gurė tė mėdhenj vrastarė.
  Sa topa kanė gjėmuar,
  sa e sa pėrplasje kryqėzatash,
  pėrleshje e luftra shpatash
  njerėzimin kanė rrezikuar,
  sa zjarr e hekur
  ėshtė derdhur nėpėr shekuj ! …
  miliona njerėz tė shfarosur.
  Tė tjerė e tė tjerė tė flijuar
  nė turra drush, nė litar e gijotinė
  pse kėrkonin pėrparimin,
  paqen, lirinė.


  Sa koka njerėzish e diktatorėsh
  prej urrejtjes shtypur e dėrrmuar !
  Diktatura e diktatorė tė rinj
  kanė lindur e prapė janė rrėzuar.
  Shpagim mizorish
  s’ka mbetur pa u marrė.
  Urrejtja popullore i ka djegur
  me flakė e zjarr,
  mė keq se nė ferr, mė keq se nė varr.  Diktaturat shkatėrrohen.
  Diktatorėt vdesin.
  Aspiratat pėr liri e demokraci
  nuk vdesin kurrė !
  Nė Zemrat dhe ėndrrat e njerėzve
  nga brezi nė brez
  valėviten si flamur.
  Dhe vjen njė ditė ato shpėrthejnė
  si vullkan,
  urrejtja popullore
  energji e pashtershme,
  uragan.


  7.

  Erdhi tek ne ajo ditė.
  Nė atė dhjetor tė ftohtė acar,
  zemrat rinore u ndezėn flak’e zjarr !
  Nė horizont dritė,
  dritė ngjyra-ngjyra tejmatanė.
  Njerėzit vėrshuan nėpėr rrugė.
  Toka lėkundej, gjėmim, ...
  tėrmet i rėndė.
  Diktatura po pėrmbysej.
  Idhujt u shporrėn pė ta s’kish mė vend.
  Pėrmendoret u shėmbėn,
  nė furra u shkrinė.
  Me bronxin e tyre
  kudhra e demokracisė
  farkėtonte lirinė.


  Shqipėri,
  atdhe i shtrenjtė !
  Ke nisur fluturimin tėnd tė lirė.
  Nė horizont zjarret flakėrojnė.
  Vdekjen pėrzėnė
  dhe jetės rrugėn i pastrojnė.
  Ajo tė gjallėrojė si bar’i njomė
  nė ēdo copė tokė,
  nė ēdo hap e pėllėmbė,
  nė ēdo luadh, zabel e shkėmb.


  Ecje e stėrmundimshme,
  raskapitėse e vėshtirė,
  privacione pambarim, flijime ...
  Jetė njerėzish u ngurosėn,
  Shqipėri,
  nė shtratin e rrugės Tėnde
  pėrmes historisė,
  e rrugės drejt dritė e lirisė !

  * * *


  Njerėz,
  o ju njerėz ! …
  Tė gjallė e tė rėnė,
  qė hoqėt e ē’nuk hoqėt
  nė kurrizin tuaj,
  pėr lirinė, pėr demokracinė
  mos heshtni kurrė !


  Mos lejoni mė askėnd
  t’ju mashtrojė
  qoftė kushdo qoftė:
  ministėr hokatar a hijerėndė,
  deputet i vullnetit tuaj tė lirė,
  politikan i ēdo ngjyre qoftė !
  Tė gjithė gėnjeshtarėt
  njė fytyrė kanė.
  Tė gjithė dėshirojnė pushtet,
  kuēedrėn diktaturė,
  lirinė t’jua rrėmbejnė,
  pėrsėri t’ju lidhin me zinxhir
  ata katilė,
  frymėn t’ju marrin si xhebrahil.
  Tė gjithė pėr lumturinė e tyre
  janė nė njė fjalė,
  ta kthejnė demokracinė
  nė kopsht personal,
  tė shkelin mbi ne me hap brutal.
  O njerėz, mos harroni ! …
  Shkruani nė ball,
  gdhėndni nė gur,
  heshtja njė shteg i hapur
  pėr diktaturė !  Njerėz, mos u mashtron
  pse pyka me pykė del,
  diktatura nuk shkatėrrohet
  me njė tjetėr diktaturė !
  Ajo shkulet qė nė themel
  nėse e mbrojmė lirinė
  dhe demokracinė e bėjmė model.  Njerėz,
  o ju njerėz,
  mos heshtni kurrė ! ...
  « ... ta doni Shqipėrinė
  qė tė vejė puna mbarė
  dhe pėr jetė tė ketė lirinė »  ________
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 06-02-2008 mė 16:21
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Nga vellimi me Poezi " FJALE TE NDRYDHURA"
  PANDI KORDHA  GOZHDĖT NGULEN
  . DHE NĖ MISH


  Sot vrasėsit
  kokėn mbulojnė me gunė,
  gjykohen tė vrarėt
  . se paskan ushtruar dhunė!
  Quhet i dhunshėm
  dhe ai qė kėput zinxhirėt e robėrisė
  . pėr tė qėnė i lirė nė shtėpi tė vet!.
  Gjyqtarėt sikur qenkan zėnė ngusht,
  thonė:
  -Tu jepet tė vrarėve liri me kusht!
  Liri me kusht?!
  Kushti s’ na lė tė qetė,
  . si gozhda e Nastradinit dikur …
  E dimė: Nastradini hyn e del
  nė shtėpinė tėnde,
  sa herė tė dojė varė pallton
  . nė gozhdėn qė enkas nguli nė mur.


  Dhe Krishtin me gozhdė e gozhduan …
  Ē’ gozhdė farkėtojnė
  Nastradinėt e rinj
  nė farkat e diplomacisė, sėrish?
  E dimė: Gozhdėt ngulen dhe nė mish!  . GRERĖZA


  Njė herė guxova
  . njė grerėz ta dėboj
  dhe vilen e rrushit zura ta afroj.
  Si plumb mė goditi,
  . mbi dorė u pėrplas,
  jetėn s’ e kurseu ajo grerėz kamikaz
  . veē tė merrte hak.
  Ndoshta ’’ kish tė drejtė ’’
  . se unė i dhash njė shkak.


  Po tė tjerat ē’ patėn?
  Thuajse njė divizion prej tyresh
  . u sulėn me tėrbim,
  pėr shoqen e vrarė kėrkonin shpagim.
  Prej asaj dite dhe asaj ore
  . kuptova qė grerėzat
  i paskan tė forta lidhjet farefisnore!

  NJERIU DHE NATYRA


  Gjithshka nė kėtė botė
  prej grimcash qenka ndėrtuar,
  dhe toka dhe shkėmbi dhe drita dhe uji
  dhe ajėri ...
  . grimcat qėndrojnė bashkuar!
  Sa tė ngjeshura janė disa lėndė,
  pse nuk thėrmohen,
  ēfarė i mban grimcat e tyre
  . aq shtrėnguar?

  Dhe uji i ngrirė
  nuk pyetka pėr ēelikun!
  Kush e mendonte qė njė aisberg
  . tė ēante Titanikun?
  Forca tė pėrbindshme paska mbyllur Natyra
  nė tė errtėn mikrobotė!
  Njeriu kėrkon aty tė hedh dritė,
  . tė zhytet, tė pushtojė thellėsitė,
  nuk resht,
  kėrkon e kėrkon tė mposhtė Natyrėn,
  t’ i marrė asaj gjithshka:
  pasuritė, thesaret, sekretet
  . kudo qė janė fshehur.
  I duhen njeriut tė ndreq “padrejtėsitė“,
  tė fluturojė nė hapėsirat e mėdha.
  Njeriu dhe Natyra-
  . dy partnerė, dy kundėrshtarė,
  herė njėri, herė tjetri fitimtar.  ...........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 10-02-2008 mė 13:57
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  P A N D I K O R D H A

  Nga libri me Poezi “TATUAZH NĖ LĖKURĖ”
  ISBN 978-99956-30-70-6
  Shtepia botuese : Globus R. Viti 2009

  Poezia e Pandit rrjedh me natyrshmėrinė e gjakut ne damarė, pa sforco, i qete pėr misionin e vet fisnik . Motivet janė te larmishme, sensi qytetar e bėn poezinė me njė ritėm tjetėr, gjė qe, duke vazhduar logjiken e rrjedhės se gjakut, zemra e ndjen e para, por e ndjen dhe mendimi i lexuesit . Duket qe Pandi e shkruan poezinė pėr hobi, e shkruan sepse kėrkon te shprehet, te kėlthasė, te nxjerre dufin e protestės se natyrshme njerėzore, por edhe te vibroje kenaqėsinė qė sjell jeta ne te gjitha dimensionet e saj. Kėshtu, gradualisht, poezitė me motivet dhe gjetjet e tyre, gdhenden si tatuazhet ne lėkuren njerėzore, pėr te mbetur aty, mbase te pėrjetshme.
  PETRAQ RISTO


  .

  FJALĖT KUR LAGEN

  Ēdo gjė pa ujė
  mbetet e thatė, e shkretė.
  Dhe fjalėt kanė nevojė
  tė freskohen, tė lagen me pak ujė,
  se uji dhe fjalėve u jep jetė.

  Fjalėt e thata
  janė tė dhunshme, vrasin,
  ngulen nė mish ...
  eshtrat ndjejnė dhimbje, kėrcasin.

  Fjalėt e lagura,
  si shiu i butė, mjedisin pastrojnė.
  Ato nuk zhduken kurrė
  dhe po tė fryjė erė
  si tatuazh ngjiten nė lėkurė.

  Shihni pushtetarėt! ...
  Kur nuk harrojnė,
  mbajnė pranė njė gotė me ujė
  qė fjalėt tė lagen, tė zbuten,
  tė mos kėrkėllitin me bujė!
  .

  NJERIU HARRON VITET

  Njeriu harron vitet qė kanė shkuar,
  kujton se mbetet gjithmonė po ai.
  Dhe kur sheh ndonjė ndoshta mė tė ri,
  me vete thotė:
  Ky patjetėr,
  nga unė ėshtė mė i vjetėr!
  .


  DJAJTĖ PA ZINXHIR

  Kur djajtė i lėnė tė lirė,
  lėvizin djajtė si gurėt nė rrokullimė,
  pėrplasen, shtyhen,
  shpohen, copėtohen me brirė,
  tė gjithė pėrfundojnė njėri mbi tjetrin
  nė fund tė greminės,
  mė keq se nė zinxhir.

  Por ja qė bėn vaki nė kaq vjet,
  nė rrėmujė,
  ndonjė djall tė ngjitet pėrpjetė! …
  Djalli mė i djallėzuar
  di tė hajė kokat e djajve tė tjerė
  e tė shpėtojė kokėn e vet,
  heq brirėt, maskohet, bėn tualet,
  arrin tė bėhet djalli mbret!
  E VĖRTETA DHE
  GĖNJESHTRA

  E Vėrteta dhe gėnjeshtra
  qėkur lindėn nė luftė kanė qėnė
  e nuk pajtohen kurrė.
  Nė kufirin e tyre armiqėsi e pėrjetshme
  ngrihet lart si mur.
  E Vėrteta nxit zhvillimin,
  jetėn, mirėsinė
  tjetra kundėrvihet dhe pėr mizoritė
  kėrkon pafajėsinė.

  Gėnjeshtra, dhelpėri e dhunė
  thikė e fshehur nėn gunė,
  pjellė e njerėzve qė dinė tė vėrtisin fletėn,
  tė lėpihen e tė zvarriten tėrė jetėn;
  e atyre
  qė nderin shkelin me kėmbė
  dhe paturpėsinė e shesin pėr nder,
  i thurin ditirambe,
  lart nė piedestal e ngrenė
  nudo nė mermer.

  Gėnjeshtra, pjellė e njerėzve harbutė
  qė grykėsia pėr para
  u ka shokuar trutė …
  dhe zhuten thellė nė balt’ e katran,
  s’ u dhimset tė shesin fėmijėt,
  tė vrasin nėnėn dhe babanė.


  Kur Gėnjeshtra sulmon me furi,
  e Vėrteta prehet te njerėzit e mirė,
  atje gjenė strehė e mbledh fuqi.
  Njerėzit e mirė,
  tė drejt’ e tė sinqertė
  tė mirėn dhe tė keqen ta thonė nė sy,
  tė pėlqe a s’ tė pėlqen ty.

  Kėta njerėz tė ndershėm
  e punėtorė tėrė jetėn,
  dinė tė thonė vetėm tė Vėrtetėn.
  I dua njerėzit
  e ndershėm e guximtarė
  paēka qė fati nuk u ecėn.
  Pse,
  mos vallė tė thuash tė Vėrtetėn
  tė quajnė gėnjeshtar?
  KĖLTHASIN PULĖBARDHAT

  Ē’ kanė pulėbardhat
  qė kėlthasin pa pushim e krahėt
  rrahin rreth e qark aty mbi det? …
  Befas tremben, ngrihen lart,
  ēajnė dallgė e ēajnė retė!
  Ėshtė instinkti i lirisė
  apo rit i pazakontė,
  shkojnė t’i luten perėndisė?

  Kėlthasin pulėbardhat,
  kėlthasin pa pushim.
  Kujtojnė atė ditė,
  atė llahtar …
  Aty nė mes tė detit
  pa emėr ėshtė njė varr.

  RRJEDHAT E ZEZA

  Nė ujėrat e ndenjur,
  nė rrjedhat e zeza
  kudo nė botė
  vegjetojnė gjallesa tė ēuditshme ...
  nė vend tė oksigjenit
  thithin azot!


  Atje vegjetojnė
  metastazat kanceroze tė shoqėrisė,
  kriminelėt, trafikantėt,
  karrieristėt, ziliqarėt, arrogantėt,
  tipat servilė,
  llafazanė, dembelė, lajkatarė e kusarė
  zhutur nė baltė, tė palarė
  lidhur zinxhir njėri pas tjetrit
  qė nga tė rinjtė
  deri tek tė vjetrit.

  Kur grykėderdhjet pėr nė det
  me prita i bllokojnė
  rrjedhat e zeza fryhen e vėrshojnė,
  pėrmbytin deri lart …
  Mostrat ogurzeza kacavaren
  nėpėr maja, fytyrėn pastrojnė
  karriget lyejnė me baltė.
  Kush do t’ i hapė grykėderdhjet,
  ajo ditė kur do tė vijė
  qė rrjedhat e zeza
  deti t’ i pėrpijė?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 29-04-2010 mė 16:11
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  P A N D I K O R D H A

  Nga libri me Poezi “TATUAZH NĖ LĖKURĖ”
  ISBN 978-99956-30-70-6
  Shtepia botuese : Globus R. Viti 2009

  DRITĖ, MĖ SHUMĖ DRITĖ

  Dritė, mė shumė dritė!(*) –
  kėrkoi Gėtja, kur vdekja e pyeti
  pėr dėshirėn e fundit.
  Ai qė dritė i dha
  kombit t’ vet
  dhe drita e tij rrezatoi nėpėr botė,
  ai qė shuajti zjarret e mallkimit
  dhe ndezi dashuritė,
  ai qė ishte i pastėr si drita,
  i dhemshėm si fėmijtė
  e qeshte prej ngazėllimit,
  ai, qė trupin dhe shpirtin
  e kishte prej drite
  dhe dritė kėrkonte tė ishte prapė …
  dritė lėshon dhe sot
  nė sytė e njerėzimit!

  PIRATI DHE MBRETI (*)

  -Gjykoje, o mbret,
  sapo e kapėm kėtė pirat!
  -Ti je pirat?,- i thotė mbreti me kėrcėllimė.
  Pirati pranoi qė ishte pirat
  dhe pa hezitim shtoi,
  -Unė jam pirat
  ngaqė kam vetėm njė anije,
  se po tė kisha shumė
  do tė isha mbret,
  - i tha pirati mbretit tė vetė.

  PIKĖMBĖSHTETJA
  E ARKIMEDIT

  -Mė jepni njė pikėmbėshtetje,-
  tha Arkimedi,-
  dhe unė me njė levė
  Tokėn prej vendit e lėviz.

  -Njė pikėmbėshtetje? …-
  thanė ca fytyrė pa vlerė,-
  dhe u sulėn nė kėrkim
  tė gjenin pikėmbėshtetje
  tė tyren fytyrė-shėmbėllim.

  -Dale, ku shkoni!? …. thirri ai,-
  por tashmė s’ e dėgjonte njeri.
  -Prit aty,- i thanė ata,-
  tė shohėsh ē’ do tė ndodh mė vonė.
  Dhe pėr ty
  do tė gjejmė njė pikėmbėshtetje
  tė tė rrėzojmė nga ai fron.
  LOPĖT BARDH’ E ZI
  Kur politika
  ėshtė e drejta kushtetuese
  qė kėrkohet me ngulm
  e njerėzit ndahen parti-parti,
  mė shumė se diversitet,
  tregon lakmi
  pėr t’ i mjelė ato lopė
  bardh’ e zi.
  FLETOMANIA
  Vocėrrakė me ēanta tė rėnda
  e shpinat tė kėrrusura nga barra,
  shkojnė e vijnė ngarkuar.
  Mbartin e ē’ nuk mbartin nė ato ēanta
  me ato tė vogla duar!


  Mbartin projekte e reforma
  qė mendja e tė mėdhenjėve
  eksperimenton nė kurrizin e tyre.
  Mbartin libra, fletore,
  fletė-pune lloj-lloj!…
  fletė-pune pėr gjuhė e letėrsi,
  flet-pune pėr kompjutėr
  e pėr dituri;
  s’ mund tė mos ketė fletė-pune
  dhe lėnda histori;

  Libra, teste,
  fletė-pune1, fletė-pune2 nė fizikė
  e nė matematikė.
  Prit kur tė dalin fletė-pune
  dhe pėr gjimnastikė!


  Sėmundje e kohės “fletomania”.
  Mani absurde ...Ēdo gjė me tė shkruar!
  Alibi pedagogjike e vjetėr
  sot e rinovuar.

  Asnjė ndryshim!
  Ēanta tė rėnda
  mbushur me libra apo thas me gur
  si skllevėrit vocėrrak
  qė mbartnin pėr dėnim
  atėbotė, dikur …


  NJĖ HIĒ

  Autoriteti i burokratit
  ėshtė i lidhur pas karriges.
  Sikur karrigia tė thyhet njė ditė,
  nga burokrati mbetet njė hiē,
  njė filxhan i thyer,
  njė vrimė
  e ca njolla tė zeza mbi qilim …
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  P A N D I K O R D H A

  Nga libri me Poezi “TATUAZH NĖ LĖKURĖ”
  ISBN 978-99956-30-70-6
  Shtepia botuese : Globus R. Viti 2009
  ZBRIT NGA MAJ’ E FIKUT !

  Njė filozof(*) pat’ thėnė
  dikur nė lashtėsi:
  „Nuk ka miq, o miqt’ e mi!“
  Ndokush qė s’ e beson, do tė thotė:
  -Ish pėr dje e jo pėr sot.
  Ndokush nga maj’e fikut
  ndoshta dhe bėrtet:
  -Shpifje, or bablok, gėnjeshtėr me okė!


  Nuk po kthej pėrgjigje,
  vetėm kaq po them
  -Zbrit nga maj’ e fikut
  qė ta kuptosh
  se shumė miq kurrizin tė kthejnė,
  s’ pyesin mė pėr ty,
  as ta vėrshėllejnė!

  BALERINA

  Pėr balerinėn e parė shqiptare,
  Zoica Haxho.

  O moj ti lulja e parė,
  lulekaēja me kurorė,
  dritė solle, shpėrndave retė
  n’ atė mot me dėborė! …

  Dhe tani pas kaq vitesh seē kujton,
  tė kaluarėn me tė tashmen
  me njė pe i pėrshkon.
  S’ ėshtė ėndėrr,
  s’ ėshtė vegim, ėshtė e vėrtetė.
  Ja, tė shoh tek po ngjitesh nė sken’ vetė!


  Shpirtin tė bardhė si fustan nusėrie,
  ēdo lėvizje sa tė paska hije!
  Trupi ytė si fugė vėrtitet
  majė gishtrinjėve piruetė, (*)
  eleganca, hijeshia pikturojnė
  pa kavaletė.

  Krahėt si flatra me ajrin lodrojnė,
  thuajse t’ i rrėmben era
  Nė zemrat e njerėzve
  ti dhe sot je siē ke qėnė,
  fllad qė sjell pranvera!

  NĖ DORĖN TĖNDE

  Jeta ėshtė e jotja
  dhe ti vendos pėr tė,
  por s’ jeton i veēuar,
  s’ jeton nė boshllėk.
  Sa i lirė je, aq i detyruar
  tė respektosh ca norma, ca ligje
  me ēiltėrsi, pa karshillėk.


  Ėshtė nė dorėn tėnde
  ta ndėrtosh jetėn me ndershmėri,
  larg rrugėve tė pista, pa hipokrizi,
  larg meskinitetit, shpirtngushtėsisė,
  cmirės e lakmisė.
  *
  Jeta ėshtė e jotja …
  e tė mos pendohesh pastaj,
  bėje autoportretin tėnd
  me ngjyrat e saj!  ATĖHERĖ
  DHE VETĖM ATĖHERĖ  S’ ke pse dėshpėrohesh
  pėr atė qė s’je.
  Kėrko mė tė mirėn brenda vetes,
  tregoju tė tjerėve
  se gjallė je mbi dhe!
  Atėherė do tė ndjesh
  se jeta tė sjell gėzim,
  atėherė do tė ndjesh
  se s’ ka dėshpėrim.
  Atėherė dhe vetėm atėherė …
  miku im!  SHQETĖSIM

  Nė ėndėrr
  fėmijtė
  prisja i shqetėsuar.
  Nuk dija ku ishin,
  ku kishin shkuar.

  Befas u ngrita si vetėtima …
  dėgjoja zėra, dėgjoja cicėrima.
  Kur u pėrmenda
  ēdo gjė u zhvesh nga ai tis.
  Dy dallėndyshe tė kthyera
  nga shtegtimi
  kuvendonin nė stehėzėn e shtėpisė.

  MOHIM I MOHIMIT

  I duam fėmijtė tanė
  gjakun dhe mishin tonė tė pėrtėrirė.
  Ėndėrrojmė, vuajmė, sakrifikojmė
  qė ata tė jetojnė nga ne
  mė mirė.
  Ky ėshtė mohim i vetes prej dashurisė,
  mohim pėr tė siguruar
  qelizat e vazhdimėsisė.

  Ata rriten, martohen
  e nga ne largohen …
  Mos vallė mohimi i mohimit
  ashtu, nė heshtje vepron
  e dhembja qė ndjejmė
  dashurinė copėton?

  Kjo s’ ėshtė aspak ēudi,
  ėshtė njė e vėrtetė,
  ėshtė njė ligjėsi.
  Dhe prej kėsaj ligjėsie,
  tek ne pa e kuptuar
  dashuria vjen e dyfishuar.

  Njė dashuri tjetėr
  lind mbi dashurinė e vjetėr.
  Njė dashuri e brishtė, e njomė,
  ashtusi doēkat e vogla
  tė nipit a tė mbesės
  qė na zbutin shpirtin,
  kur rrudhat e ballit
  njė nga njė, na i numėrojnė.

  E ZAKONSHMJA
  DHE E VEĒANTA


  Njė buqet me lule njėngjyrėshe
  vėshtirė tė pikturohet hollė.
  Nė vend tė saj nė tabllo do tė kishim
  njė njollė.
  Njerėzit nė jetė ndeshen
  me tė tilla vėshtirėsi.
  Shpeshherė e zakonshmja monotone
  zotėron.
  Zėri i individit humbet ngjyrėn,
  tingėllon nė unison.

  Tė shpėtojnė prej monotonisė
  njerėzit tė veēantėn gjurmojnė.
  Por e veēanta
  nuk zgjedhet aq lehtė,
  nuk shquhet nė vetmi.
  E veēanta ėshtė e tillė
  brenda llojit tė vet,
  se njė fije kashtė
  mes lulesh nė buqetė
  s’ ka asgjė tė veēantė, nė tė vėrtetė.
  *
  E veēanta,
  sa e larmishme nė lloj e nė shije
  ēorodit instiktet,
  do pak vetėdije!


  ...............
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

Tema tė Ngjashme

 1. Ja kush i ka vrare djemte e Vlores
  Nga PORTI_05 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 25-08-2007, 11:25
 2. Shqiptaret: popull me llogjike skllavi!
  Nga Kryeplaku nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 02-02-2007, 12:24
 3. Barbaritė komuniste
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-11-2005, 08:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •