Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 78
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  NEXHMIJE PAGARUSHA - Nje lutje me kenge
  Top Channel, Maj 2016.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Interviste ne Koha Vision - Janar 2017
  Zonje & Artiste e Jashtezkonshme !!!

  Nje Interviste teper e bukur e qe ta endja me e degju !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 08-05-2017 mė 10:13

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Nexhmije Pagarusha falėnderon fansat e saj nė datėlindjen e 84-tė

  KultPlus - 7 Maj 2017

  Bilbili i Kosovės Nexhmije Pagarusha, sot feston 84 vjetorin e lindjes, nė kėtė ditė ajo ka dashur tė falėnderoi tė gjithė ata qė pėr vite me radhė i kanė dhuruar dashuri, shkruan KultPlus.

  Bilbili i muzikės shqipe Nexhmije Pagarusha sot feston datėlindjen. Ajo mbush plot 84 vjet por duke dėshmuar se ende qėndron e fortė dhe nė paraqitjet e saj ajo gjithmonė shkėlqen.

  Nė kėtė ditė tė veēantė pėr tė, ajo ka bėrė njė status nė facebook duke falėnderuar kėshtu gjithė mbėshtetėsit e saj pėrgjatė gjithė kėtyre viteve.
  “Pėrshėndetje miqtė e mi tė dashur sot festoj 84 vjetorin e lindjes, ju falėnderoj jashtėzakonisht shumė pėr mbėshtetjen si dhe dashurinė e dhuruar gjatė tėrė kėtyre viteve”, ka shkruar Pagarusha.

  Pėr datėlindjen e 84 tė artistes ėshtė organizuar edhe njė festė nga tekstshkruesja Arijeta Daci.

  Artistja shqiptare Nexhmije Pagarusha lindi mė 7 maj 1933 nė fshatin Pagarushė tė Malishevės nė Kosovė. Kur flitet pėr tė, pėrdoren nė njė frymė shumė epitete si: Bilbili i Kosovės, Mbretėresha e Kėngės Shqipe, Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Butterfly, Fyti i Kristaltė, etj. Mori shumė ēmime, ndėr tė tjera "Kėngėtare e Shekullit". Kur flasim pėr Nexhmijėn, padyshim qė kėnga ”Baresha” na kujtohet si njė ndėr kryeveprat e interpretimit tė saj. Kjo kėngė u kompozua nga bashkėshorti i saj Rexhep Mulliqi, me tekstin e poetit Rifat Kukaj./KultPlus.com


  http://www.kultplus.com/?id=6&l=21427

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Gezuar Ditelindjen DIVA e Kenges Shqipe !  Nje bekim e fat per mbare Kombin Shqiptar!

  Mirenjohje e Respekt per perlat, krijimtarine & vlerat artistike qe i keni dhene mbare SHQIPTARISE !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 08-05-2017 mė 10:29

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Nexhmije Pagarusha: Nuk i ka kėnduar kurrkush kėngėt e mia

  Pėr herė tė parė, Nexhmije Pagarusha nė Tiranė shkon nė vitin 1971. Pak vonė pėr kėngėtaren shqiptare por megjithatė kjo ishte koha kur rrethanat e mundėsuan njė udhėtim tė tillė.
  “Atėherė kur hapen pakėz rrugėt, kur takohet me kėngėtarė nė zė tė asaj kohe, sidomos me Vace Zelėn, me tė cilėn thotė se e lidhin shumė gjėra tė pėrbashkėta, se kanė shumė ngjashmėri shpirti” tregon Nexhmija kur flet pėr kėtė pėrvojė nė librin e shkruar nga Sanije Gashi – “Ecje nėpėr kujtesė”, shkruan KultPlus.

  “Me vetė paraqitjen e saj nė skenė, Vaēja ka pasur diēka madhėshtore, ka qenė njė mrekulli. Kur e kam parė sė afėrmi- kam menduar – s’ka krijesė mė tė bukur, me fjalėt qė fliste, me atė pasurinė shpirtėrore. Fatkeqėsisht, nuk kemi mundur tė rrinim gjatė sė bashku, se, siē e dimė, ishte kohė pa kohė. E kam vizituar edhe nė Zvicėr, kisha takuar edhe Luēie Milotin, edhe Fitnete Rexhėn, tani qė tė dyja tė ndjera. Fitnetja ka qenė njė shpirt i madh, kėngėtare e madhe, por ka pasur njė jetė tė rėndė, gjithė vuajtje… Po mė vjen mirė qė sot kėngėt e Vaēes po i kėndojnė tė gjithė kėngėtarėt. Se, ka pasur vėrtet, repertor tė pasur! Unė kam njė repertor shumė tė larmishėm, por s`i ka kėnduar kurrkush kėngėt e mia, nuk e di c`ėshtė puna, ndoshta pse nuk kam CD, pse nuk mė kanė dėgjuar shumė, veē “Bareshės” e cila ka qenė nė long play, e incizuar shumė herėt nga Lidhja Turistike e Kosovės (Botim i Beogradit) dhe mė vonė, nė njė audiokasetė tė botuar nė Shtėpinė e kasetave nė Prishtinė, para shumė vjetėsh. Pėrzgjedhjen e atyre kėngėve e kanė pas bėrė ata tė radios, natyrisht qė nuk mė ka pas pėlqyer, por edhe ka qenė ndaluar shitja e saj! Eh” tregon Nexhmija nė njė pjesė tė bisedės sė saj realizuar brenda librit.

  Marrė nga “Ecje nėpėr kujtesė” – Sanije Gashi.

  http://www.kultplus.com/muzika/nexhm...-kenget-e-mia/

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Ēka thanė pėr njėra tjetrėn Nexhmije Pagarusha dhe Vaēe Zela?

  Nuk mund tė dalin asnjėherė nė peshore, sepse tė dyja janė figura qė kanė hyrė nė historinė e kulturės dhe artit shqiptar.
  Njėra me zėrin e saj madhėshtor dhe tjetra me vokalin e saj hyjnor, Nexhmije Pagarusha dhe Vaēe Zela ndėr vite i kanė dhėnė shikuesit shqiptar emocione tė fuqishme, rrahje zemre tė forta dhe kėngė e performanca gati gati teatrore tė cilat vėshtirė se mund tė pėrsėriten.

  Pėr njėra tjetrėn, tė dyja kanė thėnė fjalėt mė tė mira, lavdet qė e ēojnė nė piedestal njėra tjetrėn.
  “Nexhmija ėshtė njė kėngėtare e madhe dhe unė kam pėrjetuar kėnaqėsinė kur e kam parė pėr herė tė parė nė skenėn tonė. Ishte njė grua e bukur, me njė dinjitet tė plotė artistik” ka thėnė dikur Vaēe Zela pėr Nexhmije Pagarushėn, shkruan KultPlus.

  “Ajo ndiente nevojė tė madhe shpirtėrore tė kėndonte para spektatorit tonė. Atėherė, te Nexhmija pashė njė emocion qė e kam vėrejtur herė pas here te vetja ime. Zėri i saj ishte njė vokal nė njė lirizėm tė ėmbėl, kishte shumė kolorit popullor, amtar. Ajo kishte njė zemėr shumė tė madhe dhe unė personalisht e vlerėsoj kėtė virtyt njerėzor” citohet Vaēe Zela kur pėrmend talentin e madh tė Nexhmijes.

  Por edhe Nexhmija – Bilbili i Kėngės Shqipe, nuk ėshtė kursyer kur ka folur pėr mėnyrėn e kėndimit tė Vaēes.
  “Nuk kam parė shkėlqim mė tė bukur qė del nga shpirti i njeriut se tek Vaēe Zela” thotė Nexhmija kur pyetet pėr Vaēen.

  “Nuk di ētė them me fjalė se ēka ka qenė ajo nė shpirtin tim, nė jetėn time. Si kėngėtare, pėr mua ka qenė krejt diēka tjetėr” ėshtė shprehur Nexhmije Pagarusha kur ka marrė lajmin pėr vdekjen e Vaēe Zelės. / KultPlus.com

  http://www.kultplus.com/muzika/cka-t...dhe-vace-zela/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 25-08-2017 mė 16:35

 7. #47

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (24-01-2018)

 9. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (24-01-2018)

 11. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Mbresa te vizites se Nexhmije Pagarushes ne Shkoder - Nga Isa Alibali per Gazeten Telegraf , 5 vite me pare.

  http://telegraf.al/kulture/ne-shkode...mbulua-me-lule

 12. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (17-05-2018)

 14. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Sonte nė New York, Gala Koncert pėr nder tė Nexhmije Pagarushės

  Koncerti do tė pėrmbajė kėngė tė artistes sė mirėnjohur Nexhmije Pagarusha, tė interpretuara nėpėr vite, ndėrkaq nė koncert do tė vijnė tė interprtetuara nga kėngėtarė tė njohur shqiptarė, shkruan KultPlus.

  Me rastin e 17 shkurtit, 10 vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės, sonte para komunitetit shqiptar nė New York do tė mbahet njė gala koncert, shkruan KultPlus. E organizuar dhe e ideuar nga fotografi i njohur shqiptar Fadil Berisha, koncerti do tė pėrmbajė kėngė tė artistes sė mirėnjohur Nexhmije Pagarusha, tė interpretuara nėpėr vite, ndėrkaq nė koncert do tė vijnė tė interprtetuara nga kėngėtarė tė njohur shqiptarė.

  Vet Fadil Berisha, pėr KultPlus thekson se ka qenė ide e mėhershme e tij tė sillte tė rikomponuara kėngėt e Pagarushės, gjė qė vite mė parė u interpretuan nė njė koncert tjetėr nga kėngėtarja Aurela Gace. Para publikut do tė paraqiten: Linda Halimi, Riad Ymeri, Ergin Oda, Dėshira Ahmeti, Angelo Miho, Agona Shporta, Donika Ukshini Ukaj, Elona Muca, Gjilberta Lucaj, Gjon Krasniqi, Igli Tuga, Leke Salihu, Lindita Mezini Lole, Lori Miho, Mialtin Zhezha dhe Pia Salvia.

  Ky koncert ėshtė mbėshtetur edhe nga konsullata e Republikės sė Kosovės nė New York, e vecanėrisht nga Konsullja e kėtij institucioni – ambasadorja Teuta Sahatqija. Nė kėtė koncert ishte paraparė qė tė ishte prezente edhe vetė Nexhmije Pagarusha, por nė pamundėsi pėr tė marrė kėtė rrugė tė largėt, ajo nuk do tė jetė e pranishme nė kėtė koncert/ KultPlus.com

  http://www.kultplus.com/muzika/sonte...je-pagarushes/

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (17-05-2018)

 16. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  " Bilbili Shqiptar " qe nuk njeh moshe !


 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (17-05-2018)

 18. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  U BEFSHI EDHE 100 PRIMADONA E MUZIKES SHQIPTARE !


 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (17-05-2018)

 20. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Me fat ata qe e gezuan zerin dhe artin e saj ne vitet e suksesit !


 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  bili99 (17-05-2018)

 22. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Kenaqesi qe Perla e Pagarushes kendohet nga te gjitha gjeneratat !


 23. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


 24. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


 25. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


 26. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


 27. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,496

  Pėr: Nexhmije Pagarusha


Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Zonja e Zezė Nexhmije Hoxha
  Nga Veshtrusja nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 19:03
 2. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 12:14
 3. Nexhmije Pagarusha
  Nga Harudi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-08-2005, 10:07
 4. Bashkim Shehu ne debat me N. Hoxhen
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-04-2004, 19:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •