Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874

  Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  LETER NGA GABRIEL GARSIA MARKES

  E shkruar ne ditet e fundit te jetes.

  Miqte e mi lamtumire!
  Sikur zoti te harronte per nje moment qe une jam nje dordolec I ndrequr me rrecka;dhe te me dhuronte nje cope jete,mbase nuk do te thoja te gjitha ato qe po mendoja,por,sigurisht ,do te mendoja te gjitha ato qe po them.Do ti jepja rendesi gjerave ,por jo vetem nga vlera e tyre,por per domethenien qe kane.
  Do te flija pak,e do te enderroja me shume ,sepse cdo minute qe mbyllim syte,humbasim 60 sekonda drite.Do te vazhdoja kur te tjeret te ndalonin,do te zgjohesha kur te tjeret te flinin...dhe do te shijoja nje akullore me cokollate!!!
  Nese zoti do te me jepte nje cope jete,do te vishesha thjesht,do te shtrihesha perballe diellit duke e lene te pambuluar jo vetem trupin tim por edhe shpirtin .Zoti im,nese do te mundja do te shkruaja urrejtjen time mbi akull,dhe do te prisja sa te dilte dielli.
  Do te pikturoja nje ender te Van Gogut mbi yje,do te recitoja nje poezi te Bernardit,dhe nje kenge e Shtradus do te ishte serenata qe do ti dhuroja henes.Do te ujisja me lotet e mi trendafilat,qe te ndjeja dhimbjen nga gjembat e tyre ,dhe puthjen ngjyre-kuqe nga fletet e tyre.
  Ah,zoti im,sikur te kisha nje cope jete ,nuk do te lija te kalonte as edhe nje dite pa u thene njerezve qe I dashuroj.Do te beja cdo burre e cdo grua te besonte se I dashuroj,dhe do te dashurohesha me dashurine.
  Njerzve do t”u tregoja se sa gabim bejne kur mendojne se ndalojne se dashuruari kur plaken,pa e kuptuar se plakemi kur pushojme se dashuruari.
  Femijes do t’I jepja pende,por do e lija te mesonte vete se si te fluturonte.Pleqve do t’u tregoja se vdekjen nuk e sjell pleqeria por “harresa”.Mesova kaq gjera nga ju njerezit…
  Mesova se te gjithe duan te jetojne ne “majen e malit”pa e kuptuar se lumturia qendron ne menyren sesi e zbret “faqen e pjeret”.
  Mesova se kur femija I porsalindur shtrengohet mbi pellemben e tij te vogel per here te pare gishti qe I zgjatet nga babai I tij,e roberon ate perjete.
  Mesova se njeriu ka te drejte ta shohe tjetrin nga lart ,vetem kur duhet te ndihmoje ate te ngrihet.
  Jane kaq shume gjera qe mesova prej jush ,por ne te vertete nuk do te me hyjne ne pune,sepse kur te me mbajne te mbylur Brenda ne kete valixhe,fatkeqsisht do te kem vdekur.
  Te thuash ate qe ndjen dhe te besh gjithnje ate qe mendon,sepse askush nuk do te te mbaj mend per mendimet e tua te fshehta.Nese do te dija qe sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja duke fjetur,do te te perqafoja fort…fort..,dhe do t’I lutesha zotit te behesha roje e shpirtit tend.Nese do te dija se sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja te dilje nga dera,do te te perqafoja dhe do te te jepja nje puthje,dhe do te te therisja perseri te te jepja te tjera…


  U mallengjeva me kete shkrim kaq domethenes dhe vendosa ta ve ketu...
  Cili eshte mendimi juaj pasi te keni lexuar ato qe ky personazh ka "perjetuar"!
  Sa e muar eshte jeta dhe sa e shkurter,sa endrra kemi dhe sa kohe do te donim qe te kishim per te jetuar!


  Respekte
  Ndryshuar pr her t fundit nga DI_ANA : 15-05-2009 m 12:00
  "Carpe Diem"

 2. Anetart m posht kan falenderuar DI_ANA pr postimin:

  sirena_adria (21-01-2023)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  po shume prekes shkrimi,
  te kujton se sa bukur jane disa gjera te thjeshta nje jete,
  se sa lumturi mund te gjejme ne kenaqesite e vogla te jetes,
  nje okollate, nje veshje e thjeshte, pak pushim nen rrezet e diellit, etj.
  Vetem kur je ne astet e fundit kupton se sa te rendesishme jane.

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-07-2007
  Postime
  101
  Shtoj tonin dhe pastroj zerin sepse eshte pyetja qe na perball te gjithve eshte pyetja e pa ndare perball te medhenj dhe te vegjel. Jemi gjalles e vogel pajtohemi me gjithshka pervecse mosarritjes instikti jone eshte i till te arrijm sa kemi mundesi.Te krijuar nga nje dore e hekurt jemi, ne nje dore perfekte (DORA NATYRE), jemi prur ketu per te bere ekzistencen dhe te trajtojm evolucionin sepse po vjen koha qe ne mund ti japim evolucinit formen qe duam madje po te duam trajtojm dhe ekzistencen sepse inteligjenca humane ka arrir deri aty. Thash keto gjera per sa i perket asaj qe jemi ne gjendje ne te bejm duke ditur se ajo qe ne bejm sot eshte mesim per ata qe do vine neser pra keshtu rrjedh mesim pas mesimi. E jeta vijon rrjedhshem hallk pas hallke, une ndjek rrugen e jetes jetoj sipas stilit tim here here me pelqen here here jo zhgenjehem iluzionohem krenohem kenaqem rruga qe ndjek keto manifestime mi peson.Shume here kjo form jete me perball me nje pakenaqsi te patolerueshme dhe une kokulur e toleroj sepse skam alternativ tjeter sa do doja qe jeta te ishte plastelin ti jepja formen qe dua por per fatin tim te keq nuk eshte ashtu, dhe pakenaqsia ime shtohet, sa here do doja tu ktheja mbrapa nostalgjia ma kerkon me ngulm kete gje por natyra me pergjigjet me karakterin e fort te saj vazhdo rrugen miku im, shume gjera qe kam pare nuk do doja ti shifja por ato jane fiksuar ne memorien time per fatin tim te keq i shof prap. Ja pra keshtu jeta jon skalpitet bukur me formen e saj ne murin e te kaluares dhe e kaluara me dalten e saj gerrmon memorien ton per te qene prezent ne cdo aspekt nostalgjie dhimbjeje gezimi, Pra kjo eshte ajo, qe jeta me ka mesuar mua, jeto biri im thot cdo moment mos harro te kaluaren sepse eshte enciklopedi e te ardhmes analizoje ne te tashme pa u tkurrur.Autopsin nga jeta nuk e pranoj perderisa viktim e saj nuk jam akoma do mundohem te matem kunder forces se saj derisa shpirti im te mbaj ne jete personin tim................... dhe nje here kjo jete qe pranon sfiden e time mu afrua nje dite ne heshtje dhe me zerin butes dhe te ftoht me reflektoi nje keshill SAKRIFIKOHU SEPSE KONKLUZIONI JOT ESHTE FLIJIMI PER MUA

 5. #4
  njeriu kupton vlerat e cdo casti qe kalon vetem kur vdekja kercenon...

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-07-2007
  Postime
  101
  DI ANA e bukur kjo letra e autorit NOBEL TE VITIT 1982 gjithmon me ka pelqyr stili i tij pra te bej komplimentet e mia per ate cka ke vlersuar dhe ke cituar ne kete tem

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e miledi
  Antarsuar
  27-06-2006
  Postime
  35
  shum shum e bukur....
  gjithmon kur vjen nje fund ateher arrijm te kuptojm se cfar kemi bere dhe cfar do te benim

 8. #7
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  LETER NGA GABRIEL GARSIA MARKES
  E shkruar ne ditet e fundit te jetes.

  Miqte e mi lamtumire!Sikur zoti te harronte per nje moment qe une jam nje dordolec I ndrequr me rrecka;dhe te me dhuronte nje cope jete,mbase nuk do te thoja te gjitha ato qe po mendoja,por,sigurisht ,do te mendoja te gjitha ato qe po them.Do ti jepja rendesi gjerave ,por jo vetem nga vlera e tyre,por per domethenien qe kane.
  Do te flija pak,e do te enderroja me shume ,sepse cdo minute qe mbyllim syte,humbasim 60 sekonda drite.Do te vazhdoja kur te tjeret te ndalonin,do te zgjohesha kur te tjeret te flinin...dhe do te shijoja nje akullore me cokollate!!!
  Nese zoti do te me jepte nje cope jete,do te vishesha thjesht,do te shtrihesha perballe diellit duke e lene te pambuluar jo vetem trupin tim por edhe shpirtin .Zoti im,nese do te mundja do te shkruaja urrejtjen time mbi akull,dhe do te prisja sa te dilte dielli.
  Do te pikturoja nje ender te Van Gogut mbi yje,do te recitoja nje poezi te Bernardit,dhe nje kenge e Shtradus do te ishte serenata qe do ti dhuroja henes.Do te ujisja me lotet e mi trendafilat,qe te ndjeja dhimbjen nga gjembat e tyre ,dhe puthjen ngjyre-kuqe nga fletet e tyre.
  Ah,zoti im,sikur te kisha nje cope jete ,nuk do te lija te kalonte as edhe nje dite pa u thene njerezve qe I dashuroj.Do te beja cdo burre e cdo grua te besonte se I dashuroj,dhe do te dashurohesha me dashurine.
  Njerzve do tu tregoja se sa gabim bejne kur mendojne se ndalojne se dashuruari kur plaken,pa e kuptuar se plakemi kur pushojme se dashuruari.
  Femijes do tI jepja pende,por do e lija te mesonte vete se si te fluturonte.Pleqve do tu tregoja se vdekjen nuk e sjell pleqeria por harresa.Mesova kaq gjera nga ju njerezit
  Mesova se te gjithe duan te jetojne ne majen e malitpa e kuptuar se lumturia qendron ne menyren sesi e zbret faqen e pjeret.
  Mesova se kur femija I porsalindur shtrengohet mbi pellemben e tij te vogel per here te pare gishti qe I zgjatet nga babai I tij,e roberon ate perjete.
  Mesova se njeriu ka te drejte ta shohe tjetrin nga lart ,vetem kur duhet te ndihmoje ate te ngrihet.
  Jane kaq shume gjera qe mesova prej jush ,por ne te vertete nuk do te me hyjne ne pune,sepse kur te me mbajne te mbylur Brenda ne kete valixhe,fatkeqsisht do te kem vdekur.
  Te thuash ate qe ndjen dhe te besh gjithnje ate qe mendon,sepse askush nuk do te te mbaj mend per mendimet e tua te fshehta.Nese do te dija qe sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja duke fjetur,do te te perqafoja fortfort..,dhe do tI lutesha zotit te behesha roje e shpirtit tend.Nese do te dija se sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja te dilje nga dera,do te te perqafoja dhe do te te jepja nje puthje,dhe do te te therisja perseri te te jepja te tjera


  U mallengjeva me kete shkrim kaq domethenes dhe vendosa ta ve ketu...
  Cili eshte mendimi juaj pasi te keni lexuar ato qe ky personazh ka "perjetuar"!
  Sa e muar eshte jeta dhe sa e shkurter,sa endrra kemi dhe sa kohe do te donim qe te kishim per te jetuar!

  Respekte
  E diti ky qe do te vdes ne ate moment apo veq ja shkrehi fare , une e di qe pergjigjja e te vdekurit eshte O Zot do te adhuroja , por ai qe se ka adhuruar i thuhet kurre , kerkon kohe ende mu kethy dhe me adhuru sepse ateher i bje ne mend .
  KOSOVA E MADHE

 9. #8
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Citim Postuar m par nga miledi Lexo Postimin
  shum shum e bukur....
  gjithmon kur vjen nje fund ateher arrijm te kuptojm se cfar kemi bere dhe cfar do te benim
  Do ishte me mire qe ta kuptonin kete vlere gjate jetes sone dhe jo ne fund te saj.
  "Carpe Diem"

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  https://tiranapost.al/stil-jete/mesi...e-jete-i524549

  Msimet q njerzit i msojn shum von n jet

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Msimet m t rndsishme t jets q do grua duhet t dij!

  Edhe sot, grat prballen me sfida dhe vshtirsi t ndryshme n jetn e tyre personale dhe profesionale. Nga pabarazia gjinore te presioni social, mes gjith kaosit dhe konfuzionit, ka disa msime t rndsishme q grat duhet t msojn dhe ti vn n praktik pr t prmirsuar shndetin e tyre mendor, emocional dhe fizik.

  1. Msoni t prqafoni veten tuaj autentike

  Pranimi i vetvetes sht n fakt pranimi i vetes suaj t vrtet, me t gjitha t metat dhe paprsosmrit e saj. Do t thot t heqsh dor nga nevoja pr prsosmri dhe t msosh ta duash veten pa kushte. Njihni betejat dhe dshtimet tuaja dhe ofrojini vetes ngushllim dhe inkurajim n vend t vetkritiks dhe gjykimit. Trajtojeni veten me mirsi, mirkuptim dhe mbshtetje, ashtu si do t bnit me nj mike t mir.

  2. Nuk mund ti bsh t gjith t lumtur

  Grat e ndiejn se sht prgjegjsi e tyre t kujdesen pr t gjith (prve vetes!) dhe ti bjn t lumtur. Por ndrsa sht mir t jesh i dhembshur dhe t kesh parasysh lumturin e t tjerve, nuk duhet ta vendossh gjithmon veten t fundit.

  3. Mos u ndjeni fajtorE q nuk dshironi t keni fmij

  T vendosni nse do t keni apo jo fmij sht nj vendim personal i bazuar n dshirat, vlerat dhe rrethanat tuaja. Ju kurr nuk duhet ta merrni kt vendim nga detyrimi, presioni ose faji. Shoqria shpesh ushtron presion ndaj grave q t ken fmij dhe supozon se amsia sht roli natyror dhe parsor i gruas. Megjithat, vetm ju vendosni nse amsia sht nj prshtatje e natyrshme pr ju apo jo. Askush nuk ka t drejt tju gjykoj ose tju detyroj t keni fmij nse kjo nuk sht ajo q dshironi.

  4. Mos lejoni q t tjert tju mbyllin gojn

  Ky sht nj nga msimet m t rndsishme q do grua duhet t mbaj mend. Mos lejoni asknd t flas pr ju (sidomos nj burr!), vetm sepse ju jeni grua. Edhe sot ka kaq shum gra q nuk mund t shprehin mendimet e tyre, sepse automatikisht supozohet se nuk kan asgj me vler pr t kontribuar. do grua duhet t ket m shum vetbesim dhe t ndihet m e sigurt n talentin, aftsit dhe arritjet e saj. Sa her q dikush nuk ju lejon t prfundoni, thoni: M falni. Nuk kam mbaruar s foluri. Jepini fund sjelljeve t tilla toksike dhe drgoni nj mesazh t qart se nuk do t toleroni sjellje joprofesionale dhe t padrejta.

  5. Msoni t thoni jo pa u ndjer fajtore dhe egoiste

  Ky sht nj tjetr msim jetsor pr do grua. T thuash jo nuk t bn egoiste ose t pasjellshme; do t thot q ju vlersoni kohn dhe energjin tuaj. Shum gra e kan t vshtir t thon jo, shpesh nga frika se mos zhgnjejn t tjert. Megjithat, t thuash po pr gjithka mund t oj n lodhje, stres dhe munges kohe pr gjrat q kan m shum rndsi pr ju.

  6. Rrethojeni veten me njerz pozitiv dhe t sjellshm

  Njerzit prreth jush kan nj ndikim t rndsishm n jetn tuaj. Rrethimi me njerz pozitiv mund tju prmirsoj humorin, tju frymzoj dhe tju motivoj pr t ndjekur qllimet tuaja. Anasjelltas, rrethimi i vetes me njerz negativ dhe toksik mund tju thaj energjin dhe t ul vetvlersimin tuaj.

  7. Asnjher mos e nnvlersoni veten

  T jesh e vetdijshme pr vlern tnde do t thot t vlersosh veten dhe t dish se meriton respekt, dashuri dhe mirsi. Fatkeqsisht, shoqria shpesh i mson grat t vn n dyshim vlern e tyre dhe t pranojn m pak se sa meritojn. sht e domosdoshme q grat t kuptojn se vlera e tyre nuk varet nga pamja, arritjet apo marrdhniet e tyre. Ju jeni t vlefshme thjesht sepse ekzistoni. Kur jeni t vetdijshme pr vlern tuaj, ka m pak gjasa t knaqeni me m pak se sa meritoni. Njohja e vlers suaj ju lejon gjithashtu t vendosni kufij t shndetshm dhe tu thoni jo gjrave q nuk prputhen me vlerat ose qllimet tuaja.


  Bota.al

  https://bota.al/mesimet-me-te-rendes...duhet-te-dije/

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Jeta sht nj udhtim me sfida dhe mundsi t pafundme. Gjat udhtimit ton n jet, ne msojm leksione t shumta dhe vlera t rndsishme q mund t na ndihmojn t rritemi dhe t zhvillohemi si njerz. N vijim, un do t prmend disa msimet q jep jeta dhe vlera e saj:

  Prulsi: sht e rndsishme t kesh nj qndrim t prulur ndaj jets dhe kundrshtive q na vijn. Nse nuk jemi t gatshm t prulim, nuk mund t jemi t hapur ndaj mundsive dhe sfidave t reja q mund t na ndodhin.

  Besimi: Besimi n vetvete dhe n jetn n prgjithsi sht thelbsor pr t'i br ball sfidave dhe pr t arritur qllime t vshtira.

  Besnikria: Nj vler e rndsishme n jet sht besnikria n lidhjet tona me miqt, familjen dhe kolegt. Kjo ndihmon n ndrtimin e besimit dhe harmonis s qndrueshme n marrdhniet tona.

  Msimi nga gabimet: Gabimet jan pjes e jets dhe nuk mund t shmangen. N vend q t ndjehemi fajtor pr gabimet tona, duhet t msojm prej tyre dhe t bhemi m t fort dhe m t zgjuar n vijim.

  Respekti: Respekti sht nj tjetr vler e rndsishme n jet. Duke respektuar veten dhe t tjert, mund t ndrtojm marrdhnie t shndetshme dhe t kultivojm nj mjedis t respektit dhe prkrahjes s reciprocitetit.

  T bsh ndryshime t vogla: Njra nga msimet m t rndsishme n jet sht q ndryshimet m t mdha vijn nga ndryshimet m t vogla q bjm do dit. Nse bjm ndryshime t vogla pozitive n veten dhe n botn ton do dit, ato mund t ndikojn n nj ndryshim m t madh n jetn ton dhe n botn q na rrethon.

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  MSIME NGA RUMI

  Pjekuria shpirtrore fitohet kur


  Konica.al ju sjell sot nj msim mbi jetn nga Rumi q vlen t lexohet nga secili.

  far sht helmi?

  Gjithka prtej asaj q na nevojitet sht helm. Mund t jet pushtet, rehati, ushqim, ego, ambicie, frik, zemrim fardo.

  ǒ sht frika?

  Mospranimi i dyshimit. Nse pranojm pasigurin, kthehet n guxim.

  ǒ sht zilia?

  Mospranimi i lumturis s tjetrit. Nse e pranojm, kthehet n frymzim.

  ǒ sht zemrimi?

  Mospranimi i asaj q sht prtej kontrollit ton. Nse e pranojm, bhet toleranc.

  ǒ sht urrejtja?

  Mospranimi i njerzve ashtu si jan. Nse i pranojm pa kushte, ather, kjo kthehet n dashuri.

  ǒ sht pjekuria shpirtrore?sht kur ndalojm s prpjekuri pr t ndryshuar t tjert dhe kur prqendrohemi n ndryshimin e vetes.

  sht kur ne i pranojm njerzit ashtu si jan.

  sht, kur ne kuptojm se t gjith jan t prshtatshm, sipas perspektivs s tyre.

  sht kur msoni t thoni lreni t shkoj.

  sht kur ju jeni n gjendje t mos keni pritshmri n nj marrdhnie dhe jepni nga vetja pr knaqsin e dhnies.

  Kur kuptojm se at q bjm e bjm pr paqen ton.

  sht kur ndalojm s treguari bots sa t zgjuar jemi.

  sht kur ndalojm s krkuari miratimin e t tjerve.

  sht kur ndalojm s krahasuari me t tjert.

  sht kur ju jemi n paqe me vetveten.

  Pjekuria shpirtrore sht kur jemi n gjendje t dallojm midis nevojs dhe dshirs dhe jemi t aft t lirohemi nga kjo dshir

  E fundit dhe m e rndsishmja!Pjekuria shpirtrore fitohet kur pushojm s shtuari lumturin gjrave materiale!


  Konica.al

  https://konica.al/2023/04/pjekuria-s...e-fitohet-kur/

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Ktu jan disa nga thniet m t njohura t Rumi pr jetn:

  "Jeta sht nj loj shum e ndjeshme. Nse prpiqemi t mbajm gjithka nn kontroll, humbasim shijen dhe vlern e jets."

  "N vend q t shikoni at q e keni humbur, shikoni at q keni ende."

  "Dashuria nuk sht vetm n qiell; ajo sht edhe n tok."

  "Nse t gjith jan t lumtur me ty, ather po bn dika gabim."

  "Nse thoni se nuk mund t ndryshoni dika, ather me siguri nuk do ta ndryshoni."

  "Marrdhniet tona me njerzit jan si ujrat e nj lumit; nuk mund t ndalohen, por mund t bhen m t pastr dhe m t shklqyeshm."

  "Nj dit pa dashuri sht nj dit e humbur."

  "Nse kuptoni veten tuaj, kuptoni botn."

  "Sekreti i jetess sht t ndrtoni ura, jo mure."

  "Liria n jet vjen nga t qenit vetvetja juaj."

  Kto jan vetm disa prej thniesve t Rumi pr jetn, por ai ka ln nj trashgimi thelbsore pr njerzit t gjitha kohve q mund t frymzojn dhe t ndihmojn njerzit t kuptojn m mir jetn dhe veten e tyre n bot.

 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Disa t vrteta universale pr jetn, prej njerzve t urt

  - Asgj nuk zgjat prgjithmon. Gjithka q kemi sht ajo q ndodh midis prshndetjes dhe lamtumirs.
  - Pak njerzve u bhet von. Pjesa tjetr jan thjesht kurioz.
  - Shumica e miqsive jan t cekta.
  - T gjith jan t paragjykuar deri n nj pik t caktuar.
  - Shoqria jon po prparon por jo n vij t drejt.
  - Fjalt e gnjeshtrta nuk jan vetm t liga n vetvete, por edhe e infektojn shpirtin me ligsi.
  - Mendja e shndosh nuk sht gj shum e zakonshme.
  - Mendja e shndosh nuk funksionon n do gj, sepse do t injoroni gjithka q bie n kundrshtim me pikpamjen tuaj t bots.
  - Tregjeve nuk u bhet von p drejtsin. Drejtsia sht nj kufizim pr t arritur fitime.
  - Shum gjra q jan t drejta, nuk jan fitimprurse apo racionale.
  - T pasurit prdorin frikn dhe lakmin pr t fituar para nga njerzit dhe pr t’u br m t fuqishm. Ata ju krcnojn me munges furnizimesh pr t’ju br t veproni shpejt pr shkak t friks dhe ju ofrojn disa ulje, pr t’ju br t blini m shum pr shkak t lakmis suaj.
  - E kaluara nuk sht domosdoshmrisht nj udhrrfyes pr t ardhmen, por pjesrisht ndihmon n shpjegimin e s tashmes.
  - Kujdesuni pr miqt dhe familjen e vrtet.
  - Shndeti juaj sht pasuria juaj.
  - Shoqria jon gradualisht po bhet m e cekt.
  - Njerzit flasin t vrtetn kur jan t dehur.
  - Mos u trhiqni gjithmon nga njerzit m karizmatik n marrdhnie dhe biznes. Shpesh yjet q digjen m fort n fillim, dshtojn n fund.
  - Bni nj przierje mes t qenit shum cinik dhe shum naiv. Bni nj proces. Lexoni provat dhe vendosni me mendjen tuaj.
  - Nuk duhet t jeni pa borxhe para se t filloni t investoni. Rregulli financiar 70-20-10 thot se: 70 pr qind e t ardhurave tuaja pas tatimit duhet t shkojn pr shpenzimet baz mujore si strehimi, shrbimet komunale, ushqimi, transporti dhe shpenzimet personale t jetess; 20 pr qind duhet t kursehet ose t futet n investime, duke ln 10 pr qind pr shlyerjen e borxhit.
  - Leximi sht nj nga investimet m t mira q mund t bni.


  Bota.al

  https://bota.al/disa-te-verteta-univ...rezve-te-urte/

 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Ka disa t vrteta universale pr jetn q njerzit e urt kan prcjell prmes shekujve. Ktu jan disa prej tyre:

  1. Nuk ka asgj t sigurt n kt bot. Ndrsa jeta sht e pasigurt, sht e rndsishme t jemi t hapur ndaj ndryshimeve dhe t gatshm pr t marr rreziqe.

  2. T ndjeksh pasionin tnd sht ky pr t jetuar nj jet t lumtur dhe t qet. Kur bjm at q na plqen, kemi m shum gjasa t jemi t knaqur dhe t realizojm potencialin ton.

  3. Jeta sht e shkurtr, prandaj duhet ta shijosh at. sht e rndsishme t mos harrojm t jetojm t tashmen dhe t mos e lm pr nesr.

  4. Shum her, pasojat e gjrave q bjm mund t jen m t rndsishme se vet veprimi yn. Ndaj, duhet t jemi t kujdesshm dhe t mendojm pr pasojat e mundshme para se t ndrmarrim nj veprim.

  5. T jesh i ndershm dhe i sinqert sht gjithmon m e mira. Kjo ndihmon n ndrtimin e besimit dhe respektit ndaj t tjerve.

  6. T bsh mir pr t tjert sht nj form e investimit n veten tnde. Ndihmon n ndrtimin e marrdhnieve t shndetshme dhe n rritjen e vetvlersimit.

  7. Rruga drejt suksesit sht e mbushur me sfida dhe pengesa. sht e rndsishme t jemi t vendosur dhe t mos dorzohemi lehtsisht.

  8. T kesh nj sjellje pozitive dhe t jesh i hapur ndaj t tjerve ndihmon n krijimin e nj atmosfere t kndshme dhe t knaqshme.

  9. T jesh i hapur pr ide dhe pikpamje t reja sht mjaft e rndsishme pr rritjen dhe zhvillimin ton.

  10. T jesh i kujdesshm me fjalt dhe sjelljen tnde sht e rndsishme. Jan fjalt dhe sjelljet tona q ndikojn n marrdhniet tona me t tjert dhe n at se si na shohin ata.

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  10 msime pr jetn, q nuk jua mson kush n shkoll

  1. Nuk keni nevoj pr lejen e askujt pr t ndjekur ndrrat tuaja. Ju duhet vetm leja juaj, sepse ju jeni q mund t krijoni pengesa n jetn tuaj ose t hapni rrugn pr suksesin.

  2. Koha mbaron shpejt, por ata q e prdorin m keq kohn e tyre jan t part q ankohen pr shkurtsin e saj.

  3. Nuk keni lindur pr t punuar n nj pun q e urreni, por mos e lini punn pa nj plan. Kur t largoheni pa siguruar nj pun tjetr, t ardhurat tuaja do t zhduken, ndrsa shpenzimet vazhdojn t akumulohen.

  4. Koha perfekte pr t filluar ishte dje. Sot sht tashm von, por nse mund t filloni tani, mund tia dilni srish.

  5. Mos ndiqni pasionin tuaj, ndiqni qllimin. Pasioni nuk sht nj pik fundore, por i shrben egos. Kur ndiqni pasionin, kufizoheni vetm n at q egoja ju lejon t imagjinoni. Qllimi sht arsyeja, ose arsyeja q qndron pas asaj q bni. Qllimi sht shum m i fokusuar. Pasionet gjithashtu mund t vijn dhe t ikin, ndrsa qllimi priret t jet afatgjat.

  6. Mos humbisni vite duke ndjekur qllimet e gabuara. Shum njerz ndjekin qllimet e gabuara, duke ndjekur gjrat pr hir t marrjes s miratimit nga shoqria. Ndrkoh q duke u br prshtypje t tjerve mund t ndiheni mir n nj afat t shkurtr, n fund do tju bj t ndiheni t mjer dhe t paplotsuar.

  7. Nse nuk ju plqen procesi, nuk do tju plqej rezultati. Nse vendosni t gjith energjin tuaj dhe fokusoheni vetm n rezultatet prfundimtare duke injoruar procesin, nuk do t largoheni kurr t prmbushur sepse lumturia juaj do t bazohet vetm n rezultate dhe jo n proces. Praktikimi i procesit nuk sht gjithmon magjepss, emocionues, por do tju oj atje ku dshironi t jeni nse msoni ta prqafoni at.

  8. Qllimi nuk ka t bj me krijimin e rrjedhave t shumta t t ardhurave, por t paguheni pr qllimin tuaj n mnyra t shumta.

  9. Potenciali juaj sht shum m i madh nga sa mund ta imagjinoni. Keni m shum potencial sesa mund ta imagjinoni, por sa her q i thoni vetes se nuk mundeni dhe nuk ndrmerrni veprime, si rezultat, po e shisni veten lir. Ju duhet t besoni se mundeni dhe bjeni gjithmon. Sa m shum veprime t qndrueshme t ndrmerrni drejt qllimeve tuaja, aq m shum ka gjasa q t jeni t suksesshm.

  10. Rehatia sht krcnimi i vetm m i madh pr rritjen. Rritja dhe rehatia nuk mund t ngasin t njjtin kal.


  / bota.al

  https://bota.al/10-mesime-per-jeten-...sh-ne-shkolle/

 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Ktu jan 10 msime pr jetn q mund t'ju ndihmojn n rrugn tuaj t suksesit ne jete:

  1. Besoni n veten tuaj: Besimi n veten tuaj sht thelbsor pr t arritur qllimet dhe pr t arritur suksesin.


  2. Mos u ndalni n pengesa: Ndonjher do t hasni n pengesa n rrugn tuaj, por mos u ndalni. Vazhdoni t prpiqeni dhe t krkoni zgjidhje.


  3. Respektoni kohn tuaj: Koha sht nj nga burimet m t muara t jets. Respektoni kohn tuaj dhe prdorni at me mendje t hapur dhe produktive.

  4. Bni ndryshime: Nse nuk jeni t knaqur me dika, bni ndryshime. Ndryshimi sht pjes e rritjes personale dhe profesionale.

  5. Ndani dijen tuaj: Ndani dijen tuaj me t tjert dhe msoni nga ata. Kjo mund t'ju ndihmoj t zgjidhni problemet dhe t zgjidhni sfidat.

  6. Mos u ndalni n nj karrier: Nse ndjeni se nuk jeni t knaqur me karriern tuaj, mos u ndalni. Krko nj mundsi t re dhe zhvilloni aftsit tuaja.

  7. Mos u ndalni n msimet e jets: Msimet e jets jan t vlefshme dhe mund t ndryshojn perspektivn tuaj. Mos u ndalni n msimet e jets dhe msoni nga ato.

  8. Jini t prkushtuar: Prkushtimi sht thelbsor pr t arritur qllimet tuaja. Jini t prkushtuar dhe punoni me vullnet.

  9. Mos u ndalni n marrdhniet tuaja: Marrdhniet jan t rndsishme n jet. Mos u ndalni n marrdhniet tuaja dhe punoni pr t'i prmirsuar ato.

  10. Jini t mir me veten tuaj: Jini t mir me veten tuaj dhe pranojeni veten tuaj ashtu si jeni. Kjo do t'ju ndihmoj t ndjeheni m t sigurt dhe m t knaqur me jetn tuaj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 07-05-2023 m 15:19

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Disa msime q e bjn jetn ton pak m t leht

  Vitin e kaluar, kam shkruar pr rritjen e mahnitshme q mund t ndodh n nj dekad t vetme. Por, pr kt ditlindje, u ktheva dhe mora parasysh kto msime t vlefshme q prkojn me jetn time. Disa jan specifike pr financat personale dhe investimin, ndrsa t tjerat jan t prgjithshme.

  1. sht e vshtir t jesh i pafuqishm

  Un, si ju, isha nj topth i vogl i pafuqishm. Fatmirsisht, prindrit bjn sakrifica t mdha pr t ndihmuar fmijt e tyre t pafuqishm. Por, kjo mirsjellje prfundon n nj moment. M n fund, ju duhet t msoni t ndihmoni veten.

  2. Luani lojra

  Disa nga kujtimet e mia m t hershme n shtpi prfshijn lojra me prindrit ose vllezrit e mi. Rezulton se jeta reale gjithashtu prfshin pak matematik, strategji, fat, aftsi, politik, kujtes, njohje modelesh, etj. Lojrat jan m shum se thjesht lojra.

  3. Disa njerz duan t shikojn botn t digjet

  N kopsht, Eriku (ende nj nga miqt e mi m t mir) dhe un ndrtuam nj kull nga blloqe shkume. M pas, Roberti erdhi pa hezitim dhe rrzoi kulln. Krijimi yn ishte shprndar npr dysheme. 12 minutat e puns son u kthyen n rrnoja, “Disa njerz duan vetm t shikojn botn q digjet”.

  Bota nuk ka munges t njerzve si Robert. Nj msim i mir pr t msuar q n mosh t hershme.

  4. T ndihmosh sht knaqsi

  Klasa e par prfshinte prpjekje n aritmetik. Ishte e leht pr mua. Por, gjithashtu msova n klasn e par se m plqente t’i ndihmoja njerzit t kuptonin shumzimin e numrave.

  T ndihmosh njerzit sht knaqsi.

  5. Dshtimi ndodh

  Un isha nj studente e mir, kshtu q marrja e nj note t ult n nj test ishte dika shkatrruese pr mua. Nuk kisha mjetet pr t’u marr me at q e konsideroja nj dshtim masiv.

  sht nj msim i mir pr t msuar hert. Sigurisht q sht nj msim q do ta hasni shpesh. Dshtimi ndodh. T prballesh me dshtimin sht nj aftsi e mahnitshme. Un jam ende duke praktikuar.

  6. Prshtypjet e para jan vetm prshtypje

  Ne kishim nj fmij t ri n shkoll, i cili ishte shum i lezetshm. Brenda disa ditsh, ai ishte si nj mik i vjetr. Dhe brenda nj muaji, ai doli t ishte nj ngatrrestar i vrtet.

  Epo prshtypjet e para mund t’ju mashtrojn.

  7. Ne jetojm histori t ndryshme

  N anglishten e klass s nnt, nj nga shokt e mi t klass u grind me msuesen. Ai u drgua n zyrn e drejtorit pr ndshkim. N vend q t bindej, ai hapi dritaren e klass, doli jasht dhe shkoi n lokalin aty pran.

  N at koh, nuk mund ta imagjinoja kurr ta bja kt. Por kjo sepse un dhe ai jetuam jet t ndryshme. Pr t, shkolla – ky msim, kjo detyr, kjo disiplin – nuk ia vlente t kuptohej. Tani kthehem pas dhe e kuptoj kndvshtrimin e tij.

  Jet t ndryshme, lente t ndryshme. E njjta bot, perceptime t ndryshme.

  8. Nj her n jet

  Pavarsisht historive t mia t basketbollit dhe bejsbollit, Red Creek ishte nj shkoll futbolli. Ne kishim nj trajner t Hall of Fame dhe lojtar t mdhenj, duke fituar tre tituj t shtetit t New York n katr vjet deri n diplomimin tim.

  Un nuk kam luajtur gjat viteve t mia n shkoll. Pse? Sepse do t isha ulur n stol gjat gjith sezonit. Vjeshtn e kalova duke punuar n basketboll dhe bejsboll.

  Por, humba mundsit pr t’u shoqruar me miqt, pr t luajtur me nj trajner t madh dhe pr t’u ulur npr nett me shi t vjeshts n stola t fort alumini, duke par shokt e mi t skuadrs duke u prpjekur drejt nj titulli.

  N retrospektiv, duhet t kisha luajtur, por e humba at rast.

  N vend t ksaj, mora nj msim jete: Prfitoni nga mundsit tuaja t muara.

  9. Mesazhi vs dhnsi i mesazhit

  Nj msues i mir mund ta kthej prmbajtjen e keqe n nj msim t dobishm. Por, nj msues i keq mund ta kthej prmbajtjen e mir n nj msim t mrzitshm. Mund t humbisni msime t rndsishme sepse msuesi ishte i keq (jo vet msimi).

  sht shum e leht t ngatrrosh dhnsin e mesazhit pr mesazhin. Sa m mir t jeni n ndarjen e t dyjave, aq m shum do t msoni.

  10. “T mbajm zemrimin…”

  “…sht si t kapsh nj qymyr t ndezur me qllim pr ta hedhur te dikush tjetr; ti je ai q digjet” – Buda.

  A e kam prmendur prejardhjen time sportive? Natyra ime konkurruese ka uar n shum zemrim. Un jam ende duke gabuar, ende duke u prpjekur t prmirsohem.

  N 99.9% t rasteve e kam djegur veten.

  11. Bisedat e vshtira jan t vshtira (por jetsore)

  Kur shikoj marrdhniet e mia t dshtuara – platonike apo romantike – nj emrues i prbashkt sht hezitimi (ose paaftsia) ime pr t br biseda “t vshtira”.

  Alternativa ime zakonisht prfshin nj form t mbajtjes s gjrave prbrenda derisa t shprthej. Kjo mbushje e emocioneve sht shum, shum m e keqe sesa t bsh nj bised t vshtir.

  12. Rrethojeni veten me njerz t zgjuar

  “Ju jeni mesatarja e pes njerzve me t cilt kaloni m shum koh.”

  “Nse jeni personi m i zgjuar n dhom … ather gjeni nj dhom tjetr.”

  Kjo sht kaq klishe. Por sht gjithashtu e vrtet. Dy anekdota t vrteta.

  Un punoj me nj grup inxhiniersh satelitor. T msosh nga njerz t zgjuar sht knaqsi.

  Jam krenar pr mnyrn se si grupet e mi t miqve kan pasur sukses n jet dhe ia atribuoj absolutisht aftsis son pr t frymzuar njri-tjetrin dhe pr t’u rritur me njri-tjetrin.

  13. Shkruani m shum

  Shkrimi ju bn m t mir. Pavarsisht nse bhet fjal pr nj ditar, nj blog, nj libr, nj gazet, nj email pr miqt tuaj. Shkrimi sht i mir pr ju.

  14. Bhuni t mir. Jepni komplimente!

  Un jam larg t qenurit nj person social. Por kam “kt truk” ku mbshtetem. Socializimi sht i leht kur e prdor dhe i vshtir kur nuk e prdor.

  Truku sht 1) jini t kndshm dhe 2) jepni komplimente. Truku brenda trukut sht se ju duhet t jeni vrtet t mir dhe t jepni komplimente t sinqerta.

  Nse njerzit ju shoqrojn me pozitivitetin, lumturin, mirsin, bujarin, etj…ather bota do t hapet pr ju.

  15. Dgjojeni partnerin tuaj

  Kelly e dinte se do t m plqente t kujdesesha pr qent prpara se un ta dija. Un e kundrshtova, por tani, m plqen t kem qen n shtpin ton. Kelly kishte t drejt. Duhet ta kisha dgjuar.


  (Mediafeed) / Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/disa-m...k-me-te-lehte/

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Ka shum msime q mund t na ndihmojn t bjm jetn ton m t leht. N vazhdim, disa nga msime m t rndsishme:

  1. Organizimi: Organizimi sht thelbsor pr t br jetn ton m t leht. Nse organizojm kohn ton dhe hapsirn ton prshtatshm, do t jemi n gjendje t kryejm detyrat dhe qllimet tona m leht.

  2. Menaxhimi i financave: Menaxhimi i financave sht nj msim q mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht. Nse kemi nj plan t qart financiar dhe njohim buxhetin ton, mund t shmangim stresin e papritur t kohve t vshtira financiare.

  3. Komunikimi efektiv: Nj msim tjetr q mund t na ndihmoj t bjm jetn tonm t leht sht komunikimi efektiv. Nse jemi n gjendje t komunikojm n mnyr t qart dhe t kuptueshme me t tjert, mund t shmangim konflikte dhe keqkuptime, dhe t ndrtojm marrdhnie t shndetshme dhe produktive.

  4. Kujdesi pr veten: Kujdesi pr veten sht nj msim tjetr q mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht. Nse kujdesemi pr trupin ton, shndetin ton dhe mirqenien ton emocionale, mund t ndihmojm pr t pasur nj jete t shndetshme dhe t lumtur.

  5. Ndrtimi i aftsive: Ndrtimi i aftsive sht nj msim i rndsishm q mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht. Nse zhvillojm aftsi t reja dhe t msojm gjithnjhersh, mund t jemi m produktiv dhe t punojm m efektivisht n detyrat tona.

  6. Msimi i ndarjes s kohs: Nse msojm si t ndajm kohn ton n mnyr efektive, mund t jemi n gjendje t kryejm m shum detyra n nj koh t shkurtr dhe t reduktojm stresin ton.

  7. Msimi i qndrueshmris: Msimi i qndrueshmris mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht duke ndihmuar n mbrojtjen e mjedisit dhe n prparimin e shoqris son n mnyr t qndrueshme.

  8. Prqendrimi n pozitivitet: Prqendrimi n pozitivitet sht nj msim q mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht. Nse jemi t fokusuar n aspektet pozitive tjets son dhe n mundsit q kemi, mund t jemi m t lumtur dhe t optimist, dhe t ndihmojm pr t reduktuar stresin dhe ankthin ton.

  9. Msimi i faljes dhe pranimit t gabimeve: Msimi i faljes dhe pranimit t gabimeve mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht, duke na lejuar t ndryshojm mendsin ton dhe t msojm nga gabimet tona. Nse jemi t gatshm t pranojm gabimet tona dhe t marrim msime prej tyre, mund t ndihmojm pr t pasur nj jete m t qet dhe m t lumtur.

  10. Msimi i vlersimit t gjrave t vogla: Msimi i vlersimit t gjrave t vogla mund t na ndihmoj t bjm jetn ton m t leht, duke na lejuar t shohim bukurin dhe vlern n gjra t thjeshta t prditshme. Nse jemit gatshm t vlersojm gjrat e vogla, mund t ndihmojm pr t ndryshuar perspektivn ton dhe pr t pasur nj qasje m pozitive ndaj jets son. Mund t ndihmoj pr t reduktuar stresin dhe ankthin ton dhe pr t na br t ndihemi m t lumtur dhe t knaqur me jetn ton.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 19-05-2023 m 17:50

 21. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  6 gjra q m’i msoi jeta

  Ndrmarrsia ka t bj me fitimin e parave duke br at q vlersoni dhe duke prdorur ato q fitoni pr t jetuar nj jet m t mir.Studentt e mi gjithmon m pyesin se si jam br i suksesshm. Un u them atyre se prvojat e mia n jet m kan msuar gjithka q duhej t dija pr suksesin. Msimet m t mira vijn nga ato q prjetojm n botn e vrtet. Por nga t gjitha gjrat q i kam msuar mund t’i prmend gjasht prej tyre.

  Udhtoni kudo q t mundeni

  Shpenzimet e mia m t mdha personale kan t bjn me udhtimet q bj. sht qllimi im q t vizitoj do vend t bots. do shtet dhe njerzit e tij kan gjra t mrekullueshme pr t ofruar. Ju msoni aq shum pr mnyrn se si njerzit punojn dhe se si funksionojn shoqrit e tyre. Un kam marr shum nga kto msime dhe i kam inkorporuar ato n biznesin tim. Asgj nuk m ka msuar m shum se udhtimet.

  Paraja nuk mund t blej lumturin por blen kohn dhe prvojn

  Paraja sht e kot. Nuk do t motivoheni nga ajo. Por ajo q blen sht koha pr t br ato q dshironi. Blen eksperiencn tuaj q t beheni ekspert n at q e doni. Kur gjeni pasionin tuaj, ju jeni t motivuar pr jetn, edhe kur kohrat jan t vshtira.Sigurisht q duhet t synoni t bheni t pasur, por vendoseni n nj perspektiv. Pyesni veten: pse dshironi t pasuroheni?

  Ne jemi n nj koh si kurr m par

  sht e leht t ankoheni pr tregjet e mbushura dhe efektet e globalizimit n biznese t vogla. Por kur ndaloni dhe mendoheni e kuptoni se jemi n nj koh si kurr m par. Mundsit t cilat kan ekzistuar gjithmon n botn e vrtet jan ende aty. Megjithat, tani kemi botn online. Ajo sht nj bot e dyt t ciln nuk e kemi pasur m par.

  Prdorni kt bot shtes pr t krijuar ndrmarrje t reja prfituese. Nganjher kur jam i stresuar vetm mendoj se kam prparsit t cilat prindrit dhe gjyshrit e mi nuk i kan pasur. M inkurajon t kthehem n pun.

  Jini ambicioz

  ndrrat jan ato q i kam ndjekur gjithmon dhe ato q i inkurajoj studentt e mi t bjn. Rrjedha e prgjithshme sht prplot me njerz t pa suksesshm, kshtu q mos u kushtoni vmendje atyre. Nuk ka asgj q nuk mund t prmbushni nse punoni.

  Gjetja e asaj q e doni sht elsi i lumturis

  Dshtoni n dika q e urreni dhe do t mrziteni. Dshtoni n dika q e doni dhe do t jeni t lumtur q t ktheheni tek ajo srish. Gjat kohrave t vshtira, e gjitha ajo q m ka br t vazhdoj prpara sht dshira ime t vazhdoj t bj at q dua. Tingllon si dika nga nj film i Disney, por pasioni sht e gjitha pr t ciln keni nevoj n jet.

  Ndrtoni ndrrat tuaja, jo t dikujt tjetr

  Un kam takuar shum njerz t suksesshm. Gjithashtu kam takuar edhe shum njerz t suksesshm t cilt jan plotsisht t mrzitur. Po, ata kan arritur at q shumica e konsiderojn si nj sukses, por ata nuk kan br at q me t vrtet kan dashur. Ata kan realizuar ndrrat e dikujt tjetr. Ndoshta prindrit e tyre i kan shtyer drejt tyre? Ndoshta ishte ajo q shoqria dshironte? Por ata nuk jan duke br at q kan dashur. (Entrepreneur)

  *Timothy Sykes sht ndrmarrs , ekspert i monedhave, tregtar dhe avokat. Ai sht prmendur n CNN, Fox News, CNBC dhe ka folur n institute prestigjioze si Harvard University.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/6-gjera-qe-mi-mesoi-jeta/

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 2. Disa shkrime rreth budizmit
  Nga drini_n_TR n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 28-02-2005, 12:56
 3. Analize e nje muslimani
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:48
 4. A i permbushni te gjitha mesimet e Kuranit?
  Nga Ryder n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 01-06-2003, 15:35
 5. Cilat jene mesimet qe marrim nga Bibla???
  Nga Ndriimi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-05-2002, 19:17

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •