Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47

Tema: Avni Elmazi

 1. #1
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359

  Avni Elmazi

  Avni ELMAZI (10.07.1950 -12.09.1992 ).  E humbi jetėn nė Itali.
  Than : Aksidentalisht !
  Megjithatė, rrethanat e vdekjes sė tij janė misterioze.

  Do tė sjellim poezitė e tij tė krijuara gjatė kohės kur ishte nė burg.
  Atje ai shkroi librin me pėrshkrime dhe poezi : Idrizova - shtėpia e ferrit .

  Nė Idrizovė , krahas vuajtjeve nė burg, ai ka bėrė pėrshkrime nga jeta ku kaloj mbi njė dekadė !
  Ajo- ėshtė dramė e trishtė qė ia rrėmbeu rininė. Por, Avniu doli akoma mė i fortė!

  Si tė gjithė shqiptarėt mėrgimtarė, u nis adhe ai atij shtegu. Edhe pse kishte kryer shkollėn Normale, dhe para se e burgosin , punoi si mėsues nė fshatin Tėrnoc, e pastaj, nė fshatin Padalishtė, Malėsia e Gostivarit, nga viti 1968 - 1971, kur e larguan nga nxėnėsit qė i deshi dhe i donte! Sepse, ata qė krijonin procese ia kishin vėnė syrin Mėsuesit Avni, qė krahas diturisė sjellte tek nxėnėsit dhe kolegėt ndjenjat liridashėse! Sjellte trimėrinė ...!
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Kėngė e kėnduar nga populli, pėr Avni ELMAZIN, i cili
  nė vetėmbrojtje nga kaurrėt e Kunovės mė 1971,
  doli fitues !
  Ai toborr xhelatėsh e sulmoi pėr tė mbetur prej Avniut
  njė i vrarė e katėr tė lėnduar, edhepse, tė pėrgatitur
  me armė e tė ndėrsyer nga kuzhina e kriminelėve,
  iu turrėn ta mposhtin guximin dhe trimrinė qė s'kishte skaj!
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Kėnga pėr Avni ELMAZIN


  Ej ēatje nalt shok bre nė ēatė mal-e
  Ke bon luftė bre ni ēoban-e
  Ke bon luftė ni gjalaj ri-e
  As me pushkė gjali as allti-e
  Veē pėr fat i kish di qen t'zi-e
  Na u zu fesati me kto shkije
  se n'Kunovė bani vaki-e
  Avni Elmazi ni gjal -aj ri-e
  Avni Elmazi ni mėsus ish kan-e
  Aj ni ditė me dhen po shkon-e
  Aj ni ditė me dhen ka shkue
  Larg katunit mi asht largu-e
  N'do livadhe dhent na i ka lshu-e
  N'kufi t'huj gjali ėshtė ēillu-e
  Tanė Kunova nė kamė jan ēue
  Tanė Kunova po bėrtet-e
  Ēaj poljaku me shkot e vet-e
  Kish mat disa kaurr me vet-e
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 6. #4
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Kish me vete disa odbor-e
  Paskan mar kani dajak n'dor-e
  Kush dajak mor kush ni pushk-e
  Avni Elmazin ma kan rrethu-e

  Ki Zorani n'kom na u ēu-e
  Ki Zorani vaj po bėrtet-e
  Ēka ke lip gjal ēe ktu ke erdh-e
  Ēka ke lip gjal ēe ktu ke hi-e
  A kujtove se asht Shipni-e

  S'asht Shipnia e as Turki-e
  Veē Kunova krejt me shkij-e

  Avni Elmazi, hop na uēu n'kom-e
  dal ka dal ēiko Zoran-e
  Kabajatin mua s'ma fal-e
  unė nuk jam tha ni ēoban-e
  Unė m'i jam ni msus-aj ri-e
  Ashtu sot bonivaki-e
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #5
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Mirė kufirin tybe se e di-e
  Ki Zorani hiē s'po e ngjon-e
  Pa isaf dhe pa imone-e
  Ni i zu dhent bre na i turmon-e
  Nė Kunovė n'katun me i ēu-e

  Avni Elmazi n'kom ma o ēu-e
  Nuk po mujti ma me e duru-e
  Avni trimi huxhum po bon-e
  Njiherė po sjell ka di vet n'tokė rxon-e
  Randė t'plagosun i boni krejt-e
  Dhe nja prej t'inve e la t'vdekt-e
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #6
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Haj medet ēu boka nomi-e
  Ke luftonte vlla ni ēoban-e
  Ke luftonte ni mėsusaj ri-e
  As pa pushkė as pa allti-e
  Haj medet ēu bo gazep-e
  Shkoj haberi n'hyqymet-e
  N'Hyqymet nė Gostivar-e
  Policija vesht ka mar-e
  Na u ēun n'kom me armė nė dor-e
  Shkojnė Avniun pėr m'e e mar-e
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #7
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  N'at moment Avnija ē'bon-e
  Shkoj te nana e vet nė ston-e
  I tha nanės Loke ti-e
  Nam me ngran nonė me pi-e
  Se jam i mushun me mėrzi-e
  Rash n'fesat nanė me do shkije-e
  M do shkije nga Kunova
  Por unė vetin se marrova
  As vetin as bab e nan-e
  s-em vjen keq se shkoj n'hapsane
  Ne kto fjalė tuj bisedu-e
  Policija e kanė rrethue
  Ki Avnija n'kom ma u ēue
  Sikur trimat asht dorzue
  Dhe n'hapsane e kan ēu-e

  Se n'hapsane po m♪7 ēojn
  njėmbėdhjetė vjet e dėnojnė
  Veē p'e rrehin e malltretojnė-
  Do ftyr zi do polici
  ditė pėr ditė po i hin nė kry-e
  S'e lajn rehat i bojn♪7 gazep
  Avni trimi po bon gajret
  Pėr hapsane thot nuk kam dert
  Pėr hapsane nuk kam gajle
  Nuk e lash katunin me marre
  Ja ua zbardha fytyrėn gjith shqiptarėve.
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #8
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  AVNI ELMAZI

  U lind nė fshatin Sėrmnovė tė Gostivarit mė 10.7.1950.
  U shkollua nė vendlindje ndėrsa normalen e kreu nė Gostivar.
  Punoi si mėsues nė fshatin Tėrnovė dhe Patalishtė nė vitin 1968, deri mė 1971 prej nga ra edhe nė burg ku pėrjetoi kthetrat e robėrisė edhe si individ por edhe nė planin gjithkombėtar!

  Mbase i frymėzuar nga ai zgripe i pėrmbytjeve ai shkroi edhe librin “Idrizova – shtėia e ferrit”.

  Ėshtė marrė edhe me poezi dhe drama por ato pėr arsye tė rrethanave akoma mungojnė.

  U vra nė mėnyrė misterioze nė Itali mė 12.09.1992 prej ku edhe kthehet i vdekur nė atdheun qė e deshi dhe flioi pėr si tė aktivist i palodhur.
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #9
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Pas njė viti, me kėrkesėn e shokėve qė ua orientuan organeve tė Italisė, u lejua qė tė ngritet Pėrmendorja!

  Me rastin e saj, nė organizim tė Mislim Rushitit, bashkėfshatarė i Avni Elmazit, u nisėn nė njėvjetorin e mort pėrvjetorit pėr nė Itali familjarė tė tij, shokėt e burgut, shkrimtarė dhe dashamirė qė tė marrin pjesė .

  Edhe pse i patėn siguruar vizat e udhėtimit, ata u malltretuan nė kalimin e kufirit nė Qafė Thanė. U kėrcnuan nė portin e Durrėsit se ėshtė e pamundur tė arrihet nė Itali. Ndėrsa nė Bari, iu nėnshtruan njė kėrcnimi shtazarak nga organet policore !

  Preteksti u kuptua se:" Grupi qė vjen nė Itali ka pėr qėllim tė nxisė pėrmasėn e mėrgimtarėve shqiptarė tė bėjnė ērregullime nė Itali. Me kėtė, ata duan tė arrijnė shkatėrrimin e IJRM "!
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #10
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  DUKE KAPĖRCYER DETIN

  1.

  Gjemia e rėndė , duke ēarė valėt e Adriatikut, po bėnte provėn e kapėrcimit tė detit...

  Ndėrkaq, nė njėrėn nga kthinat e mėdha tė saj, njė grusht njerėzish po ashtu po bėnin njė provė kapėrcimdeti drejt njė pėllėmbė toke tė Italisė. Atje ngritej lapidari i njė trimi tė stėrmunduar mėrgimtar.

  Kėtė herė Gjemia LIBURNUM po bartte edhe misterin e njė vdekjeje enigmatike nė dhe tė huaj. Dora e zezė pėr tė satėn herė e kishte thurrė pezhishkėn e merimangės sė krimit.

  Dhembja, malli, misteri...

  Gjemia i bartte gjithė bashkė nė lundrimin e saj hijerėndė nėpėr natė nga vija Durrės - Bari...
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #11
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  2.

  Njė mall dhe njė dhembje e madhe shqiptare !

  Hijerėndė , ( qė i kishte hije !), nuk po mbyllėte sy njė shok, vėlla , njeri. Me barrė e rėndė tė dhembjes, Rushit Mislimi kishte vetėm njė pėrqėndrim:

  - Si tė bėhej kapėrcimi i detit dhe, nė atė pėllambė tė tokės sė Italisė, tė vendosej njė Pllakė Pėrkujtimore! Ishte nisur ai bashkė me pesėdhjetė bashkėvendas dhe bashkėudhėtarė ! Pllaka Pėrkujtimore e Avniut , duhej tė pėrjetėsohej nė kohė dhe hapėsirė...

  Kjo pėrbėnte njė preokupim tė shenjtėruar dhe njerėzor ! Kjo duhej bėrė patjetėr !

  Porse...
  Kufijtė ! Ah ! Kufijtė !

  Kėto vija makabre tė ndarjes sė njerėzve! I kishte vėnė njeriu kėto! Hirėsija e tij .

  Njeriu nė kėto pika e ndalonte njeriun ! E pyeste! E kontrollonte pėr dokumentat e udhėtimit! E hetonte pėr pak apo shumė ! E dyshonte...

  Ndėrkaq, tė dyshohet pėr dhembjen!!! Pėr mallin !!! Pėr pėrkujtimin ndaj njė tė ndjeri ! Kjo do tė thotė tė injorosh njerėzoren ! Porse... prapė kufijtė !

  ***
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #12
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  ***

  Rojet e kufijve janė pėrgatitur, janė ushtruar nga Ustallarėt e territ dhe tmerrit, pėr zbatimin e detyrės sė ndarjes !

  Ata aprovojnė me shumė marifete vetėm dėshmi tė dokumentave tė shkruar me myhyre pushtuesish. Tė atyre qė njė shekull dhunė kishin bėrė mbi shqiptarėt, veēmas ndaj Avniut dhe vėllezėrve qė i shkonin nė mortpėrvjetorė !

  Pėrveē gjithė ngatėrresave pėr ndalime vetėm faji mbeti jetim ! I shkruar dhe i vulosur nga shpirti djallėzor...
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #13
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  3.

  FANITET FATI I POETIT

  Fanitet fati i poetit Avni Elmazi ashtu si fanitej fati i poetit Palestinez , Muin Bsiso...

  Mėrgata e tij ! Arkivoli i ti qė u kthye prapa nga kufijtė qė ai s'po arrinte t'i kalonte dot ! As me Pasaportėn e Poezisė !

  Idrizova - shtėpia e ferrit, libri i mallit dhe dhembjes! I mallit dhe dashurisė njerėzore ! Nėpėrkėmbet pamėshirė !Nga kufijtė e ēatallisur nga urrejtja !

  Thonė: Poezia nuk njeh kufij! Ajo nuk i ka vėnė asnjė kufi shpirtit ! Si libri Idrizova - shtėpi e ferrit ! Avni Elmazi - Muin Bsiso i Palestinės !

  Ēfarė bukurie magjike nė shenjtėrimin e dhembjes, flijimit dhe dashurisė ndaj vatanit tė nėpėrkėmbur nga rrėshqanorėt e Kaukazit ! Rrėshqanorėt tiranikė qė ia kurthuan lirinė nė lule tė rinisė ! Por se mposhtėn as atėherė dhe as tė vdekur ! Ngritet Avni Elmazi - feniks, flijimi dhe dashuria pėr tokėn e pėrgjakur tė Atdheut tė robėruar ! Ngritet ta ndjejnė brezat kushtrimin :

  Vėllezėr ballėpėrballė me Kuēedrėn e ēartur !...
  __________________
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #14
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  4.

  Njeriu me dhembjen hijerėndė Rushit Mislimi ! Nė Gjemi nuk po mbyllte sy!

  Nė kapėrcimin e detit ai bartte me vete edhe barrėn e madhe tė paralajmėrimeve ! Zezona nėpėr tel...!

  Oh! Gjithė kėtė peshė e bartte Rushit Mislimi!

  Dhe derdhej ajo tek heshtja qė fliste nė sytė e motrės sė Avniut. Tek fytyra e zverdhur e Seferit qė tretej pėr vėllaun! Tek shpirti i shqetėsuar i Shaban Xheladinit , Zaim Beqirit ! Pėr shokun e burgut qė e thėrrisnin Gjysh !

  Si dallgė furtunash shfaqej hidhėrimi nė shpirtin e vullkannjeriut poet - Fadil Bekteshi.

  Nė vargjet qė shkruheshin nė Liburnum !

  Dhe hapte raportin pėr Televizionin shqiptar Sherif Konjufca tė klithė nga dhembja e malli pėr Avniun qė pėrurohej nė mes tė Adriatikut !

  Sėbashku me ne, nė heshtje rrugėtonin Idrizova - shtėpia e ferrit , libėr !

  Dhe Doruntina revistė , kapėrcenin detin, tė shpalosnin dhembjen pėr heroin, tek vėllezėrit mėrgimtarė...
  __________________
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #15
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  5.

  Doruntina !

  Ajo revista letrare ku Fadil Bekteshi nuk bėnte gjumė pėr tė nxjerrė nė dritė shpalimin e bijėve qė i kishte mbuluar heshtja! Edhe nė histori ! Edhe nė krijimtari ! Edhe nėpėr burgje ! Edhe nė mėrgim!

  Ndaj Doruntina revistė , vėllezėrve mėrgimtarė ua dėrgonte pos gjithė shkrimeve dhe mallin, dhe dembjen e madhe qė kishte pėr Jusuf Gėrvallėn...

  Nga nata kobzezė e pusisė , ra nga dora e vrastarit edhe zemra e madhe e kėngėtarit, poetit, liridashėsit Jusuf Gėrvalla, bashkė me vėllaun Bardhoshin dhe shokun e idealit Kadriun !
  Dhe Doruntina revistė, udhėtonte si Vajtueset mbi varrin e vėllezėrve nė Mėrgatė ! Udhėtonte tė mallkojė hallkėn e atij zinxhiri tė zi qė farkonte misterin e vrasjeve ashtu siē kishte vrarė shekujve, e tashti, edhe Avni Elmazin , pėr tė ndalur hapin e tij tė veprimit !

  Revista Doruntinė ! Si motra e Avniut ato ēaste! Bashėndjente dhembjen dhe heshtėte, kur motėrngrata e Tij, rrinte e zgjuar me dhembjen e madhe pėr vėllaun ! Dhe se mbyllnin syrin pėr gjumė ...! Dhe Doruntinė Motra revistė! Dhe motra e vėllaut Avni !

  Ashtu si meraku i Rushitit qė nėpėr natė-udhėtmin nėpėr det bėhej sa Gjemia ! Po mes valėve nė vijėn Durrės - Bari ! Mes detit ku ndesheshin paralajmėrimet pėr pėrmbytjen e madhe tė Pėrkujtimit ! Tė Pėrkujtimit tė Avniut pas njė viti vrasjeje nga dora e zezė ! Dhe ngritja e Pėrkujtimores pėr Tė !
  Ndaj Rushit Mislimi nuk flinte ! Ai ecte tek secili bashkėudhėtarė dhe u bėnte sajgi ! Sajgi pėr mort pėrkujtimin !!!
  Atė ēast, ma pėrkujtonte, me ballin e gjėrė, me fytyrėn qė shndriste mirėsi dhe dashuri pėr tė rizgjuar jehonėn e Avniut Krijues ! Po! Me ato mustaqe hijerėnda ... Me atė shėmbėllim flijimi tė Hasan Prishtinės ...! Rushit Mislimi i Hasajve tė Sėrmnovės !

  Ēdo gjė e ndjente ai dhe kishte njohuri ! Por pėr merakun e revistės Doruntinė, dhe krijuesėve , tė Fadilit, Shabanit, Zaimit, Feritit, Sherifit , nuk dinte gjė ! Pėr paralajmėrimet dhe krijimet qė tė zgjohen jehonė e tė flasin pandalur pėr bijtė qė na i vriste dora e zezė ! Pėr bijtė qė na i shtrydhėte zėndani i robėrisė qė nga vaja e parė e lindjes e deri tek lamtumira e fundit e jetės... !
  __________________
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #16
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  6.

  Doruntina...

  ...Zgjuar isha dhe i pashė tė gjitha! Edhe autoritetet kufitare qė pengonin pėr hiēgjė !Edhe Zbarkimin e Dhembjes nė tokėn Italiane!

  Teli nėpėr natė kishte paralajmėruar shpifjen! Kurdisjen ! Klithmėn...!Rrrena e pėrsėritur njėqin herė, po hamendte autoritetet kufitare tė Italisė ! Kot ishte demokracia e proklamuar e Perėndimit! Po fundosej nė det nga shpifjet e djallėzisė qė gatuhej nė kabinetėt e hashės makosllave nė Skopje !

  Nė shpirtin e Rushitit rrokullisej orteku i dėshprimit!

  E gjeta pikėtakimin me tė dhe i pėshpėrita : Dėshtimi pėr tė arri atje nė vendin ku ngritet mortpėrkujtimorja e qėndresės Avni, mund tė kthehet nė fitore ! Mes detit ! Mes dallgėve ...!

  Nė udhėtimin e pėrjetshėm tė mallit dhe dashurisė pėr vėllezėrit e mi, tė vrarė nė dhe tė huaj, ishte dhembja njėkohėsisht, forca ime ! E atyre qė krijonin me emrin tim Doruntinė ! Ishte qėndresa dhe fitorja jonė, mbi ata qė pengonin arritjen nė Bari tė Italisė!

  Se: Dashuria dhe malli i motrės pėr vllaun, nuk mposhten dot nga kufijtė ! Nė udhėtim , ngriten pėrmendoret e mėdha ! Ngritet Pėrkujtimi pėr vėllaun Avni !Mes detit , Pėrkujtimi pėr tė pėrbėnte madhėshti !

  Mes kaltėrsisė sė qiellit dhe detit, edhe pėrkujtimi do tė ishte i KALTĖRT ! Pėrkujtim i madh sa njė Adriatik !
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #17
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  8.

  Kapiteni Franc i Gjemisė '' LIBURNUM'', pas sqarimeve qė iu bėnė nga kthimi Bari - Durrės, e

  aprovoi kėrkesėn e pesėdhjetė udhėtarėve tė kthyer nga Bari , pa e vėnė kėmbėn nė tokė tė Italisė ! Se kushedi, mund tė pėrflakeshin brigjet e tė tundej qielli ! Ashtu siē e kishin pėrshkruar nėpėr tel djajt e makosllavisė ! Dhe ai, nė Hapsirėn e Gjemisė ''Liburnum'' hapi derėn e dhomės enkas pėr kuvendime, nė katin e tretė !Tė mbahej pėrkujtimi i mallit dhe i dashurisė pėr vėllaun Avni !

  U shpalosėn kujtimet !U shpalos krenaria pėr Avni Elmazin qė s'e kishim ..., por ishte me ne !
  U vendos ndėrlidhja me atė pėllambė toke tė Italisė ku prisnin mėrgimtarėt dhe Nermin Vlora Falaski ! U ngrit Pėrkujtimorja ...! Dhe, kurorat e luleve u vunė atje larg nė Itali, pėr shpirtin dhe trupin e Avniut qė prehej nė varret e Sėrmnovės !
  Ndėrsa, Vajtojcja Doruntinė, lavdishėm vajtoj vdekjen e vėllaut Avni duke ia radhitur bėmat e jetės, dhe tė veprės sė tij !

  Kjo ishte madhėshtia! Kjo ishte shenjtėria e dhembjes dhe mallit pėr dashurinė ndaj Avniut qė i mbante mbėrthyer nė mendime, pesėdhjetė vėllezėr qė ktheheshin pa arrirė nė mort pėrkujtimin e ngritjes sė Pllakės Pėrkujtimore nė Itali, pėr ta Pėrkujtuar njėvjetorin e vdekjes sė tij edhe nė Sėrmnovė !

  Aty do tė prehej pėrjetėsisht Avni Elmazi Hero - Njeriu Feniks ...!
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #18
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Keshtu shkruan ne pllaka perkujtimore e lejuar dhe e ngritur ne Itali. Mbase gjite jeta e Avniut ishte dhe ideali qe ai e mbeti cdo pellembe te Atdheut qe e rrudhen dhe e ndane armiqte.
  Ne pllaken perkujtimore epitaf i shkruar:  AVNI ELMAZI


  JU QE JENI DUKE KALUAR KENDEJ PARI
  SHIHNI SE EDHE KETU ESHTE DERDHUR
  GJAK SHQIPTARI NUK ME
  MPOSHTEN AS BURGJET E AS
  TORTURAT SEPSE KESHTU
  E DO ZAKONI PER BURAT
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar biligoa pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #19
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Avni ELMAZI :  ĒDOKUSH E DĖSHIROI JETĖN

  cikė poezishė tė shkėputura nga :

  p ė r m b l e d h j a


  Idrizova - shtėpia e ferrit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga biligoa : 22-01-2008 mė 22:16
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 37. #20
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Avni ELMAZI :


  DURIMI

  Ēdo gjė ka fillim
  ka edhe mbarim !

  E fundi kėsaj robėrie
  patjetėr do t'i vij !

  Heronj e burra trima
  kėrkoni pavarėsi!

  Nė kėtė copė Arbėrore
  tė coptuar keq

  kryqortodoksat -
  shfaqen po si dreq !

  Me pushtet e dhunė
  nė ēdo anė krekosen

  e nė fund tė fundit
  njė ditė - do tė pėrdhosen !
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 38. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar biligoa pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Elmaz Plava
  Nga Davius nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-12-2006, 14:28
 2. Babai pėrdhunues del para togave tė zeza
  Nga FLORIRI nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 09:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •