Close
Faqja 1 prej 14 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 263
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime

  M ndihmoni - si t gatuaj fasule?!

  gazeta shqiptare:

  Flet kuzhinieri personal i familjes mbretrore

  "Mbretit Leka i plqejn fasulet e byreku"


  --------------------------------------------------------------------------------

  Rezarta Delisula

  TIRANE

  Ka nj lidhje ndryshe me Leka Zogun. Daja i tij, Bajram Neli, ka qen oficer i oborrit mbre-tror. Ka vdekur n 1982-shin n Franc dhe sht varrosur pran mbretit t tij. Pas shum vitesh, Leka Zogu ka ruajtur amanetin e t atit.

  N koleksionin e armve ruan edhe pistoletn me dorez t fildisht t oficerit mbretror Bajram Nelit. Esht rritur n mes t burrave q flisnin me dashuri dhe nostalgji pr Ahmet Zogun, edhe pse ka qen e ndaluar. Hysen Neli sht kuzhinieri personal i Leka Zogut. Ka punuar si kuzhinier q prej 32 vjetsh dhe tani n moshn 50-vjeare u realizua ndrra e tij: t gatuaj pr mbretin.

  Njohja

  M 1997-n Leka Zogu mbrriti n kryeqytet pr t dytn her. "Meq nuk pata mundsi ta takoja n vitin 1993, shkova te hoteli ku ai qndronte. Guri Durollari bri prezantimin, duke i thn se un isha nipi i Bajram Nelit. U prqafuam fort dhe i shpreha dshirn mbretit Lek q t m merrte si kuzhinierin e tij", tregon Hyseni. N at koh Ceni, ashtu si e thrrasin miqt, punonte shef kuzhine n Spitalin Ushtarak. N vitin '97 punoi tre muaj si kuxhinier i Leks, madje e ndiqte at edhe kur shkonte jasht Tirane. Edhe babai i Cenit ka qen oficer i oborrit mbretror. "Pasi iku mbreti Leka, kam menduar thuajse do dit pr kthimin e tij. Mua m plqen shum t rrij me t, pasi sht njeri i thjesht dhe komunikues, jam rritur duke m folur pr familjen mbretrore", thot Ceni. Q nga 28 qershori i vitit 2002 Hysen Neli punon n familjen mbretrore dhe, si shprehet ai, do t vazhdoj t jet gjithnj n shrbim t tyre. Hyseni pi cigaret "Rothmans" q pi Leka Zogu e po kshtu edhe shum pjestar t tjer t oborrit. Ceni na tregon se n shtpin mretrore flitet vetm shqip, madje edhe mbretresha Suzan kupton shum mir dhe flet gjuhn e t shoqit. Kur Hyseni shtron tryezn, knaqet kur dgjon q mbreti Leka Zogu e thrret Hysen Aga. "Jan njerz t edukuar dhe t urt, dhe un jam me fat q ndodhem mes tyre", shprehet kuxhinieri.

  Fasule me spec

  Kuxhinieri personal i familjes mbretrore thot se Leka Zogut i plqejn shum gatimet tradicionale shqiptare. Gjella m e preferuar e tij sht fasule me spec djegs, por edhe byrekun me spinaq e plqen shum. N mngjes Leka Zogu preferon t pij kafe turke pa sheqer t shoqruar me uj ose me ndonj leng frutash. N drek zgjedh gjithnj gjell tradicionale, ndrsa n mbrmje meze t ftohta. "Mbreti Leka nuk ha shum, ndrsa duhanin e ka m qejf", thot Ceni kuzhinieri i tij, duke shtuar se mbreti sht rritur mes shqiptarve dhe q i vogl sht msuar me gatim shqiptar. Mbreti Ahmet Zogu ka thyer nj rekord ndrkombtar, duke pir 8 paketa mbrenda nj nate, e duket se trashgimtari i tij nuk mbetet shum prapa. Leka ka qejf t pij ndonj got konjak "Sknderbeu" dhe po ashtu i plqen edhe birra "Tirana". Edhe princi Leka nuk bn naze pr t ngrn. Ceni na tregon se n mngjes ai ha vez omelet, ndrsa n mbrmje i plqen t haj edhe pica. Mbretsha Suzana plqen peshkun dhe puln e pjekur, ndrsa duhani i preferuar n Shqipri sht "Imperial".

  28 Nntori

  Pr preferencn e Leka Zogut n ushqim na tregon dhe nj roje personale e mbretit. Sipas tij, kur kishin qen n Tropoj n vitin 1997, mbreti do bnte nj vizit te t afrmit e ish-ministrit t kohs s Zogut, Abedin Mulosmanit. Porosia e tij pr t ngrn, ishte "buk misri dhe fasule me spec djegs". Edhe familja mbretrore e ka festuar n mnyrn e vet 28 Nntorin. Ceni tregon se mbreti Leka i tha q n mngjesin e asaj dite t prgatis nj drek t madhe ku, prve punonjsve t oborrit, do t kishte t ftuar edhe miq. "Poqa qingja n hell dhe prgatitm meze t tjera pr t gjith t pranishmit, ndrsa n tryeza kishte vetm birr vendi", tregon Ceni, duke shtuar se n mbrmje mbreti Leka ishte i thirrur nga presidenti Moisiu n Pallatin e Brigadave. Tani mbreti Leka Zogu sht qetsuar, pas humbjes t s ms, kjo fal ngrohtsis q merr nga gruaja dhe djali i vetm.


  ------------

 2. #2
  FBI Maska e Sarah
  Antarsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Larg Dashurise se Pare
  Postime
  76
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Car fasule mer ....

  Fasulet jane per beqaret e per ata qe kane nja 30 vjet martu.
  Une per vete nuk kom honger fasule qe kur jom martu. Ti thu me me qit burri per dhome....nuk ka turp gruja pjerrdh si me arados....qyqa qyqa mos e thonte Perenija.....lol
  In the Lord,however,woman is not independent of man, nor is man independent of woman. For as woman came from man, so also man is born of woman. But everything comes from God.

  I Corinthians 11:11 (NIV)

 3. #3
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Po c'tu desh o Brari....... ta le mangut Sarah????????????
  Kush mban tani temen ne krahe e ta coje tek fjalet pa dogane......Mbaje Brar!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Fasulet hane te gjithe dhe pothuajse te gjithe pelqejne fasulet, jo vetem shqiptaret por te gjithe popujt e botes.
  I urojme Mbretit Leka qe te "haje shume fasule" hahha, shume respekt per Mbretin Leka dhe shume suksese ne jeten e tij politike.
  Pshd. Dodoni
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Antarsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po fasulet jane shum te popularisuara ne te gjithe boten, vetem ne e kemi si per marre kur kemi fasule per dreke. anglezet, mengjes dreke darke fasule hane.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-11-2002
  Vendndodhja
  "Treasure Island"
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mos kini merak se mbreti nuk ha fasule por ka "fasule".
  :^ Globi

 7. #7
  My-SeLf Maska e Erban
  Antarsuar
  22-09-2002
  Vendndodhja
  Iher Per Iher ITA
  Mosha
  35
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ca thoni kshu me Fasule thoni Groshe se ashtu thuhet me mir ne gjuhen tone popullore.
  LooL
  Absurditet.....JeTa

 8. #8
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  uaaaaaaaaaa po ku ka me te mira se fasulet....ore njerez....iiiiiiiiiiiiii si nuk dini asgje ju

 9. #9
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime

  M ndihmoni - si t gatuaj fasule?!

  hey vajza dua ndihmen tuaj kam hedh nje bast me xxx
  edhe i thash di te gatuaj por e verteta eshte se un sja kam iden se :P
  so dua te bej nje gjell me fasule :P
  mund te me thoni si behen sa ore lien ne uj etc mund ta ma pershkruani thnxxx
  Partizoni

 10. #10
  ...... Maska e ooooo
  Antarsuar
  15-09-2004
  Postime
  1,305
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  hahahah,
  futi fasulet ne uje qe ne darke nuk eshte e domosdoshme por thjeshte e keshillueshme se keshtu ziejne me shpejte

  per sa vete do gatush? nje 250g eshte mjaftueshem besoj (1/2 paund dmth)
  I hedh ne tenxhere shon 3/4l uje dhe i ve te ziejne pasi kan mare vale nja 5 min i heq nga zjarri dhe ua derdh ujin i shpan ne nje kullese
  I hedh prap ne tenxhere dhe shton tre 3l uje, nje koker qepe te thate te prere ne kubik te vegjel, pak salce te kuqe 100ml vaj ulliri dhe i ve te ziejne ne zjarr te mesem
  Tashi sa zgjat gatimi varet nga fasulet (nqse i ke fut qe ne darke ne uje ziejne per max 60min, ne te kundert do kesh kujdes ti shofesg here pas here se ben vaki avulloj uji e i djeg
  nqse ka nevoje per te shu uje mire eshte ti shtosh uje te nxehte

  Pasi te ken zier mire dmth te provosh kokrrat e fasules jan ber te buta hidhi pak kripe e pak spec dieges po deshe
  Sigurisht lengu dihet te jet ajkosur (trashur) qe te mos quhen fasule ushtie hahaha

  hajt bast te mbare e na njofto per rezultatin hahhaha

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kujdes mos ha shume fasule se te shtohen gazrat

 12. #12
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga ooooo
  hahahah,
  futi fasulet ne uje qe ne darke nuk eshte e domosdoshme por thjeshte e keshillueshme se keshtu ziejne me shpejte

  per sa vete do gatush? nje 250g eshte mjaftueshem besoj (1/2 paund dmth)
  I hedh ne tenxhere shon 3/4l uje dhe i ve te ziejne pasi kan mare vale nja 5 min i heq nga zjarri dhe ua derdh ujin i shpan ne nje kullese
  I hedh prap ne tenxhere dhe shton tre 3l uje, nje koker qepe te thate te prere ne kubik te vegjel, pak salce te kuqe 100ml vaj ulliri dhe i ve te ziejne ne zjarr te mesem
  Tashi sa zgjat gatimi varet nga fasulet (nqse i ke fut qe ne darke ne uje ziejne per max 60min, ne te kundert do kesh kujdes ti shofesg here pas here se ben vaki avulloj uji e i djeg
  nqse ka nevoje per te shu uje mire eshte ti shtosh uje te nxehte

  Pasi te ken zier mire dmth te provosh kokrrat e fasules jan ber te buta hidhi pak kripe e pak spec dieges po deshe
  Sigurisht lengu dihet te jet ajkosur (trashur) qe te mos quhen fasule ushtie hahaha

  hajt bast te mbare e na njofto per rezultatin hahhaha
  thnxx shum :P
  me ne fund i bera dolen si the ti dmth un i pelqeva
  kurse xxxx tha dont ever cook ;p
  let me do that
  me nje fjal me tha vetem mmundimi ka te bej me shum se fasulet i hodha nje kile krip sfuteshin ne goj :P po ngjyra ishte ber nice ;P
  shum shum flm
  respekte mario
  Partizoni

 13. #13
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Hmmmmm, ja se po ta jap nje variant dhe une, do te funksionoje....

  Marrim rreth 300 gr fasule, i pastrojme dhe i shpelajme me uje te rrjedhshem dhe i veme te ziejne ne nje tenxhere me 1 liter uje per rreth 15 minuta. I heqim dhe e derdhim ujin, i shpelajme prape dhe i veme te ziejne me rreth 3 litra uje, 1 qepe te madhe, 2 karrota, 1 spec dhe nje kokerr te vockel patateje, te gjitha keto te prera ne kubike. I hedhim dhe rreth 100ml vaj ulliri dhe i leme ne zjarr derisa fasulet te kene zier mire. Kontrollojme here pas here se mos ka nevoje te shtojme me teper uje. Kur te kene zier, i hedhim nje luge gjelle pure domateje, majdanoz te grire holle dhe kripe sipas deshires dhe i leme te marrin edhe nje vale se bashku....

  Ti dhe xxx mund te hani te pakten dy dite rresht....
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 14. #14
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 4 postime
  aman tani s'haen fasulet.
  ben shume vape.
  kur haja fasule ja beja perr perr gjithe diten
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 15. #15
  kureshtar Maska e chi_mai
  Antarsuar
  27-10-2005
  Vendndodhja
  perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
  Mosha
  34
  Postime
  373
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kto recetat i printova un, po puna eshte se skish fasule ne dyqan
  shkova me recete ne dore te nje gjelltore e lagjes, ja zgjata dhe i thashe dua fasule.
  ne vend te fasuleve qe thoni ju hengra nja ca te shara nga kuzhinierja.
  ( ca na di ti ne, matrapaz qofte-shishqebap qe dalin te dielen te tregu i gjese se gjalle. na tregoke si behen fasulet ti.)
  e kshu puna. tani them te shkoj ktej nga rruga Kavajes , te sofra turke, se aty mbase bejne. u bera me fiksime qe kur lexova temen. kam porositur edhe me telefon te mi sjellin biles nga fieri. pu pu pu je bere si grua me barre me tha mami.
  nejse kto ka forumi.
  all u need is love

 16. #16
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Antarsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  40
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga mario_kingu
  thnxx shum :P
  me ne fund i bera dolen si the ti dmth un i pelqeva
  kurse xxxx tha dont ever cook ;p
  let me do that
  me nje fjal me tha vetem mmundimi ka te bej me shum se fasulet i hodha nje kile krip sfuteshin ne goj :P po ngjyra ishte ber nice ;P
  shum shum flm
  respekte mario
  looooooool Sa kam qesh me keto Recetat e Fasules.O po sa i han _Fosulet Fieraket ore Mario.
  FieRaK

 17. #17
  Manchester Maska e -Alda-
  Antarsuar
  13-07-2007
  Vendndodhja
  London
  Postime
  647
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Aman mor.Vetem fasule qe mund te dije cdo kush te gatuaj
  Ska noj shkence te madhe me gatu fasule
  Djemt shqiptare as fasule nuk dijne te gatuajne vaj halli me shume

 18. #18
  i regjistruar Maska e Morning star
  Antarsuar
  10-07-2007
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  gatuaj alla meksikance, qe te djeg anusi 1 jave mrapa

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga Morning star
  gatuaj alla meksikance, qe te djeg anusi 1 jave mrapa
  SHUME I" PISET" QENKE NGA GOJA TI !
  ME FAL QE PO TA THEM ,PO DUHET TE DISH SE KETU LEXOJNE EDHE
  TE TJERE TE MOSHAVE TE NDRYSHME .MEMIRE NDONJE KRAHASIM TJETER ME KAFSHET APO ZVARRANIKET DO ISHTE ME I PRANUESHEM .
  NEJSE SORRY QE TE THASH .naten e mire .


  ps mario aman dhe ti ku gjete te te ndihmojne per te gatuar fasule ...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Kapedan Leshi
  Okey , fasule , grosh perndrejshe .
  Si fillim te duhet 250g fasule . pastaj 1.5 litra qusmesht. 20 gram majonez , dy korka qep , 50 g qershi , nje luge caji me kryp dhe luga sheqer .
  Ne fillim e lan fasulen me uje , pastaj e fut te zijet me qumshtin , qepen te cilen e ke gri me para ja fut qumshtit afersisht 50 minuta pasi te zihet fasulja, e perzin mire dhe ashtu duke e perzi ja fut majonezin , sheqerin dhe krypen . E perzin fasulen per 10 minuta , e nxrej prej atej , e fut me ni ene te madhe dhe e vendon ne furre , e pjek per 25 ne temperaut pi 450 C .
  Masi e nxjer pi furre e lin me kecap .

  Preferohet fasulja te hahet e nxefet me dy gota jogurt .

  Sa per qershijat i han pas fasules nese e ke barkun mejr
  Kot e the ti mo???Jo per gje se per guzhine jam njeshi une ...po kete receten tende tani po ma sheh syri...s ta kam besen dhe s me mbushet syri qe eshte recete e vertete dhe s po e marr mundimin me e provu ...just kureshtje
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

Faqja 1 prej 14 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
  Nga Riona n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2008, 09:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •