Close
Faqja 0 prej 38 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 754

Tema: Koh qirinjsh

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Koh qirinjsh

  Poezi t shkputura nga prmbledhja "Koh Qirinjsh"-Agim METBALA


  KOH QIRINJSH

  N Kosov
  Motet ndrrohen
  Nn ritmik gjeneratorsh
  Ftoht,akull,akullnaj
  N shpirt t secilit
  Mbin nga nj ajsberg ...

  N Kosov
  Nata edhe dita
  Ndrrohen n vrtitje krismash
  Duke bartur stafetn stereotipe
  Me porosi t strprsritura ...

  N Kosov
  do gj e brisht
  E ftoht,akull,akullnaj
  Derisa t lind shpirti
  Ai do t'i shkrij t gjith ajsbergt
  N bebzat e syve do ta mbjell dashurin
  Aq t krkuar n kto mote ..

  18.03.2003
  KOH E KRISUR

  N kto kohra t rnda si plumbi
  Trurin e kam konservuar mir
  Pakkujt i duhet truri
  Veshin e kam mbushur me pambuk
  Pr ta shptuar timpanin
  Ndrsa syt i kam mbyllur
  Dhe i kam futu n kuti
  Pr t mos par flliqsirat...

  Do t pres dit m t mira
  pr t jetuar dhe pr t vdekur ...
  FJALA M MBETI N FYT

  Desha t flas
  Fjala m mbeti n fyt
  Jan ngopur me fjalt tona ...

  Desha t shkruaj
  Pr far t shkruaj
  Para meje kishin shkruar pr do gj
  Era i morri shkrimet e tyre ...

  Desha t protestoj
  Pr shumka
  Para meje kishin protestuar pr do gj
  Ato i varrosn n sarkofag ...

  Desha t mendem
  Nuk m lan
  M thana mjaft t mendur ...

  Dhe shtuan :
  -S pari kuptohet vetja
  Ather i mirret er
  Flladit t pranvers ...  BIJS SIME
  Fitores

  Nuk t dua aq shum
  vetm pr faktin se pjes e imja je
  T dua mbase edhe pr dika krejtsisht tjetr
  Se n syrin tnd ngjyr gshtenje
  Prher rri zgjuar syeltsia
  Se n ballin tnd bn roj guximi
  Fytyrn tnde buzqeshja e stolis
  T dua se ecn aq sigurt
  Shtigjeve t jets bija ime...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 m 09:37

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  I dashtun koleg. Po hedh disa vargje te vjetruara...ndoshta te dy duhet me shkrue vargje te reja ne kete kohe qe po kalojme duke u udhehequr nga frymezimi pozitiv dhe dashuri per vendlindjet tona.
  Respekt dhe te prifte e mbara.
  Agimi

  RROFT SHQIPRIA!

  Rroft Shqipria e “lir“
  dhe e coptuar!

  Rroft Shqipria e kioskave,
  e vjedhur dhe e prclluar!

  Rroft Shqipria e krisur n tru,
  e goditur n zemr,
  as mashkull as femr!
  E tradhtuara n lkur,
  Rroft Shqipria q nuk vdes kurr…
  E plagosur nga gazetat,
  nga ethet E PUSHTETIT e smur,

  Rroft Shqipria e ndotur,
  e prlotur.
  Nga deti e mallkuar,
  e palar, e parruar!

  Rroft Shqipria natyrore q po harrohet,
  q trishtohet edhe kur dashurohet(!)
  Gjysma martire
  Gjysma pa fat!
  Rroft Shqipria lakuriq
  Q s‘e pati hak!
  Kosk e lkur
  Me absurdin Pajtim - Gjak!

  Rroft Shqipria lugat
  Magjia q mbijeton
  me korrupsion!
  Shqipria me 3 F,
  q trembet nga ne!

  Rroft Shqipria - Atdheu i fmive!
  Shqipria e 3 milion Partive!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Faleminderit t nderuar miq
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 m 17:03

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim Metbala

  MALLNGJIMI Agim METBALA

  Trheq thembrat zvarr
  N udhkryqin e Shijakut
  Apo hiija m trheq pa cak
  Sa fort m zu malli
  Zemra ime e ndar n dysh
  N mnyr simetrike
  Gjysma prtej bjeshkve t Nemuna
  E gjysma kndej
  Te udhkryqi i Shijakut
  Halucinacionojoa n mesdit
  Me sy hapur si dy gropa pa fund
  Para syve plhur ekrani
  Insertet ndrroheshin n mnyr serike
  Flak,ofsham,lot dhe ikje . . .
  Mbi kufomat mbinin lulebozhuret
  Prap prsritje s n refren :
  Flak,ofsham,lot dhe ikje ...
  Oh, sa m ka marr malli pr rrasat e Rahovecit !

  Trheq thembrat zvarr
  N udhkryqin e Shijakut
  Apo hija m trheq pa cak ...

  (15.05.1999)  SHPIRTI N SHUPLAK

  Kurr nuk do t isha trembur
  Nga askush dhe nga asgj
  Po t mos ishte syri im
  Q ma shpalos shpirtin n shuplak ...

  (Durrs, 03.08.2003)


  LODHJA - Agim METBALA

  U lodha n udhkryq
  N pritje t ndrrimit
  T ngjyrs s kuqe
  Derisa m'u zbardhn flokt ...

  U lodha e timpant
  M'u shqyen gjer e gjat
  Me refrenet demode
  Patriot-tradhtar,patriot-tradhtar ...
  Dhe tani fare jam shurdhuar ...

  U lodha e bebzat
  M jan verbuar trsisht
  Me fytyra t njjta n sken
  Duke ndrruar maskat
  N mnyr serike
  Gjat katr stinve t vitit ...


  AST

  Ndiej knaqsi
  Kur butas prek nj dhembje
  Kur shijoj nj dashuri
  Kur tej mase ngarkoj vetvehten
  Kur sado pak sakrifikohem pr tjetrin
  Edhe kur n gjysm hap kap durimin ...

  Vetm ather e ndiej astin e jets
  Koha tjetr m ishte e humbur !


  NGADHNJIM


  N raste t panumrta
  Ia kam lidhur duart syve
  Nga turpi yn t lidhur pr beli
  I gatshm pr dorzim
  Dhe nj mij e nj t tjera
  T thna e t pathna...

  uditrisht,sa her kam kthyer
  Shikimin nga fmijt
  N nj mij variante
  M sht paraqitur lindja
  Dhe fitorja jon !

  (03.07.2004)  PUTHIN PRAGUN E NDERIT

  Kngt e mia
  Kputen n melodi t vjetra
  Rrisin buzqeshjen e fmijve
  Ndonjher shtojn nga nj pik
  Loti n qepall
  Lehtazi shndrrohen n serenad
  Trokasin n dritare
  E xhamave t mrdhir
  Pr ta zgjuar dashurin
  Befasishm,po befasishm
  N gjum trembin
  Mizat kush i ka nn kapu ...

  Kngt e mia ecin dhe ecin
  S'ngrihen nga t ftohtit
  Mbase rreziten me rrezet e diellit
  Dhe puthin pragun e nderit ...


  MARSIN DUA TA SHOH N BEHARE

  Sa her vjen Marsi
  I trembem rrmujs
  Dhe prangave...

  Si e gjith bota
  Dua ta shoh dushkun t elur
  Vetm n gjelbrim
  Ta pushoj syrin e etur pr bukuri
  Marsin ta shoh n behare
  Ta pushoj shpirtin e mekur ndr stuhit
  T'i kthej
  Pranverat q m'i kan vjedhur . . .

  (16.04.2004)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 m 17:23

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Dhe une ju falenderoj per castin. Urime ne krijimtari. Miqesisht mondishall

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim

  Edhe un ju uroj suksese juve dhe gjith shqiptarve kudo q ndodhen
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 m 17:04

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Antarsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Komplimente per poezite. Vertet te bukura.


  Lissus.

  Zemra ime nuk erdhi kurre me mua
  ne keto rruge kurbeti te turpit tone,
  mbeti ku u ngjiz ngaqe u dashurua
  me qytetin tim qe hesht gati gjithmone,

  mburoje rrin mbi ate vend te bekuar,
  ku natyra derdhi kreyvepren e saj,
  ndaj, s'lendohet Lezha pa me lenduar
  dhe po e lenduat; mbi ju do qaj.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529
  Agim METBALA

  MIQT E MI POET

  Miqt e mi poet
  I rrokn yje n vargje
  U bn shandan npr mote
  E me monologje e dialogje
  Trembn t keqen
  Sot ecin vertikalisht...

  Miqt e mi poet
  Ecn kufijve pa pasaport
  Kur ata ishin t hekurta
  E t ftoht si akulli
  Nuk e thyen lapsin
  Nuk e mbylln gojn
  Kur lapsi e fjala me vdekje
  A jet peshohej
  Sot u shpalln kosmopolit...

  Miqt e mi poet
  Nuk iu trembnn as vdekjes
  Shkuan grykave t malit
  Jeta vdekje
  Pr ta ishte vdekje e tmerrshme
  Sot fotografit e tyre
  Jan futur n abetare...

  SHPTIMI

  Hutia na sht lidhur
  Pr ty kmb me nyje t mbrapsht
  Turrinjt thejm asfaltit
  N shuplaka numrojm dhmbt e thyer...

  Inati na ka mbuluar trupin
  Qefin t gjall mbajm pr jet
  Nga jeta ikim si nga hija e zez
  Duke i numruar birat e hapura n kafka...

  Zhag, zhag zvarritem
  Pr ta rrjepur lkurn
  Maramendshm iki n erdhe t fmijve
  Ta ndgjoj cicrrimn e zogjve
  Aty ndjej klithn e lindjes
  Dhe vrasjen e vdekjes...

  27.09.2004

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Je tejet i mire o Poeti im Kosovar.
  Me shume e shume respekt per ty e vargun tand plot jet.
  Agimi

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529
  Adash i nderuar,
  Ju falenderoj pr fjal miradie, t'ju jem seinqerisht, un gzohem edhe kur me poezit e mia knaq edhe nj lexues t rndomt, e lre m nj poet si jeni Ju.
  Suksese edhe m t mdha n fushn artistike!
  Me respekt!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  MALISHEV E VESHUR
  ME FUSTAN PIkLLIMI

  Sot m'u ndal frymmarrja
  Fjalt m mbetn n fyt
  Gjaku m iku si qumshti i nns nga frika
  Bebzat m kan humbur gravitacionin
  E lott binin pa kontroll
  Dhe nga vetja ime nuk mbeti asgj...

  Fush-Arrz u shndrrua n Fushpikllimi
  Heshtja lshoi pelerinn andej e ktaj
  E lott krijojin dete lotsh
  Fjalt pr astin kan humbur kuptimin
  15 lule u kputn prnjher
  Pr t mos u vyshkur kurr
  15 ndrra, mbetn ndrra prgjysm
  15 nuse, kurr s'da ta ven dufakun
  15 beqar, s'do ta shijojn dhndrin
  15,15,15... vargu pa kufi...

  Prap m ndalet frymmarrja
  Prap fjalt m mbetn n fyt
  Si kafshatat e mdha rend, rend
  Gjaku srish m iku nga frika
  Lott m rrshqitnin pa kontroll
  E nga trupi, dhimbja m bie si copat e komets...

  Nga Fush-Arrz - Fushpikllimi
  Ehopikllimi bartet n shpat
  Malishev e veshur me fustan pikllimi
  Fytyrat e mrdhira, koan nga pikllimi
  E lott dete, shndrrohen n oqeane
  15 nna, me shami t bardh
  pa t bijt e bija, 15 baballar
  15,15,15, vargu pa kufi
  Heshtja, lot e dhembja bashkdyzohen
  15 kufoma i morri dhe
  15 ndrra i mbuloi dheu
  15 dashurit t prgjysmuar i hngri dheu...

  Fjalt srish m mbetn n fyt
  Gjaku m iku nga dhebja
  Lott nuk krkonin leje
  Pr 15 arkivole
  Pr 15 banka t mbetur zbrazt
  Pr 15 indeksa t pashkruar
  Pr 15 t padiplomuar...
  Pr nj paprgjegjsi
  Q dot ta mbajm t varrur n qaf
  Si medalonin e prgjegjsis...

  Malishev e veshur me fustan pikllimi
  Dhasht Zoti ta ngrisim lapidarin e fundit...

  15.10.2004

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  UKSHIN HOTIT

  ... " Zoti gjyqtar,
  - Jam i vetdishm pr veprn time,
  Por fatin e robit nuk e nnshkruaj!"...

  Shtegtove shtigjeve t xhungls
  Atje ku nuk guxon t shkel kmb e tjetrit
  Ndr sheshe shqiptove fjalt
  Q shumkujt ather i mbetn n fyt
  Si kafshat e madhe
  N letr t bardh shkrove ditirambe
  Pr t vdekurit e gjall
  Dhe t vdekurit e gjall
  I ke pshtyr me koh n fytyr
  Pr s gjalli u ndave dy her nga jeta
  Duke i hapur tri kaverna n mushkri
  Pr lindjen e re ...

  Universi yt mbetet prjetsisht n kto troje...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  ASAJ

  Ti bashk me ern, mund t ikish
  N cilin planet dshiron
  Un ndjej aromn tnde...

  Ti bashk me dfrimin
  Mund t dehesh e t ridehesh sa her do
  Shpresa sht frymarrja ime...

  Ti bashk me sarkofagun e jets
  Mund t varrosesh edhe n katakombe
  ndrrat e mia jan t pavdekshme
  E ti i vetmi personazh i kngve t mia...

  16.01.2004

  DASHURI ME MALLIN E VENDLINDJES

  Rrug t shumta shpien
  Metropoleve t Europs
  Me brezin tim shtrngueshm
  Duke vrapuar pas ndrrave
  Atje u martuan me zhgnjimet
  Qojn dashuri me mallin e vdnlindjes
  Me miliona njerz preken
  Rrugve me brryla
  Banesave kthene
  Me vetmin t paluar nn sqetull
  Ku i presin fmijt
  - "Halo Fadhr "
  -"Danke maj mute"
  E shoqet i presin
  - "ao may dier"...

  T djegur si letra e duhanit
  ndrrojn fjaln atdhe...

  24.11.2003

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Antarsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Heret a vone.

  Heret a vone, po nuk lashe nam
  ne ndonje ves te thurur a prapesi,
  prap tek sofer-varfra me u kthye kam
  me te kuqin ne gjak o vellezerit e mi,

  se jam si trofta e tretur nga rrjedha
  qe ne lindje, larg nga e saja strofull,
  qe tash rrjedhes kundra i shkon se zemra
  don te kthehet ku lindi per te ngordhur.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Prgjigje Sykut

  Nostalgjia sht smundje kronike e shum shqiptarve ndr shekuj, t cilt ishin t shtrnguar pr shum arsyet objektive, ta lshojn atdheun.
  Ju falenderoj pr poezin e drguar me kt tem, e cila me siguri se do t'ju plqej edhe lexuesve dhe dashamirve t poezis!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Citim Postuar m par nga AGIM METBALA Lexo Postimin
  Agim METBALA

  ASAJ

  Ti bashk me ern, mund t ikish
  N cilin planet dshiron
  Un ndjej aromn tnde...

  Ti bashk me dfrimin
  Mund t dehesh e t ridehesh sa her do
  Shpresa sht frymarrja ime...

  Ti bashk me sarkofagun e jets
  Mund t varrosesh edhe n katakombe
  ndrrat e mia jan t pavdekshme
  E ti i vetmi personazh i kngve t mia...

  16.01.2004

  DASHURI ME MALLIN E VENDLINDJES

  Rrug t shumta shpien
  Metropoleve t Europs
  Me brezin tim shtrngueshm
  Duke vrapuar pas ndrrave
  Atje u martuan me zhgnjimet
  Qojn dashuri me mallin e vdnlindjes
  Me miliona njerz preken
  Rrugve me brryla
  Banesave kthene
  Me vetmin t paluar nn sqetull
  Ku i presin fmijt
  - "Halo Fadhr "
  -"Danke maj mute"
  E shoqet i presin
  - "ao may dier"...

  T djegur si letra e duhanit
  ndrrojn fjaln atdhe...

  24.11.2003
  Zoti AGIM METBALA

  Mirsevini midis Shqiptareve .
  Ju falenderoj per kenaqesin qe na jepni kur lexojm perlat letrare tuaja .

  Syku , shume kam lexuar ne kete forum , por ato dy strofa tuaja qe ke shkruar me siper me dhane shume kenaqesi , nuk gjej fjale per t'ju falenderuar dhe pershendetur .

  respekte per ju poetet

  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  ECJE

  Zigzaket, zigzaket -
  Rrugt zigzake
  Rrugicat zigzake
  Bisedat zigzake...

  Zigzaket, zigzaket
  Treni rrshqet zigzake
  Festivalet zigzake
  Politik zigzake
  Edhe WC duhet krkuar
  N zigzake...

  Definitivisht kam vendosur
  T krkoj rrugn pa zigzake
  Edhe me kusht ta thej lafkn
  N do zigzake...

  10.01.2005

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA - poezi

  Agim METBALA

  DYFYTYRSIA

  Sonte e zura syrin tim
  N vjedhje t shikimit
  Me prbuzje ekstreme t ndrgjegjes...

  Sonte e zura trurin tim
  Imagjinata duke u puthur me pandrgjegje
  Sheshit pa pardon...

  Sonte fjaln e zura n mes-hap
  T alivanosur pandershm
  Mbi fjalt e mndafshta...

  Djersa m kaploi trupin
  Tri her u shkunda si ariu pas shiut
  I rraskapitur totalisht
  Sa nuk mora n thua e ta thej kafkn...

  18.10.2007

  POROSIT E PIKTORIT

  N pikturat e piktorit
  T komponuar ka kng t ngrohta
  E lindin poezi idilike
  Cop-cop zgjojn imagjinatn
  Knaqsia pushton marrzisht
  Pr moment jeta merr trajtn
  E brengat e jets alivanosen...

  N pikturat e piktorit
  Porosit renditen njra pas tjetrs
  Pr t'jetuar pastaj n milienume...

  18.12.2003
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 29-01-2008 m 11:50

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  SHQETSIMI

  M dhemb diafragma
  Frymmarrja m rregullohet
  Kur prap i shoh n fotele
  Monstrumt e lindur nga martesa
  E vllazrim-bashkimit
  Me tri ndrhyrje kirurgjike -
  N zemr, n vesh dhe n sy
  Ata q n vend t Zotit
  Besojn n dreq t mallkuar...

  Bots publikisht i krkoj azil politik!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  ASTE DELIRIUMI

  Nga afr shikoj
  Procesin e transformimit evulutiv
  T plisit t bardh
  Me katalizator t shumfisht
  M dhemb secili muskul
  M dhemb secili ind
  M dhemb secila qeliz...
  Klithi deri n kup t qiellit
  Kurkush nuk m dgjon
  I kan prishur ekant e veshve
  Klithi mendurisht
  Kurkush nuk m shikon
  I kan vn mkmbzn thjerzs s syrit
  Klithi n delirium
  Kurkush nuk m ndjek
  T gjith i kan shndrruar kmbt n roushle
  Duke vrapuar kah Perndimi
  E humbur koh pas themrave...

  Perndimi nj dit do t kthehet kah Lindja
  T gjith ata do t jen t padenj
  Pr at pelegrinazh...

  28.02.2003

Faqja 0 prej 38 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •