Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
 1. #1
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359

  Rexhep Elmazi

  Poeti Rexhep ELMAZI, nuk pati fatin tė zhvillohet sepse dora vrastare ia kėputi jetėn atė fund maji tė 1978 . Qysh atėherė, vėllimi poetik botuar nga Rilindja mė 1972 , bėhet feniks me porositė dhe me qėllimet e kėtij njeriu martir qė u bė shėnjestra e okupatorėve qė vrisnin me dorėn e zgjatur tė sherbėtorėve tė tyre...

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Ferit RAMADANI alias (Ardian R . AFMETI) :


  PAK FJALĖ PĖR VDEKJEN DHE “FRYMĖMARRJEN”

  Nė regjistrin e fakteve , apo mė mirė tė themi nė regjistrin e ngjarjeve qė duan shpjegim pėr ngritjen tonė tė krijimtarisė kulturore, pėrveē shumė mistereve qė ndodhin, mbetet tė ndriēohet e tė hyjė nė sintezėn e vlerėsimit tė mirėfilltė edhe autobiografia dhe vepra e vetme e Rexhep Elmazit “Frymėmarrje”, qė atij i jep jetė edhe pas dy decenive tė vrasjes misterioze qė mbushen mė 25 maj tė kėtij viti.

  Pėr biografinė e poetit tė vrarė Rexhep Elmazi shumė pak ėshtė shkruar. Ai kishte kryer Fakultetin dhe punonte nė atė kohė nė vendin e lektorit nė Komunėn e Gjilanit.Merrej me shkrime dhe ato i botoi kryesisht nė Rilindja, Jeta e re, Zėri i rinisė, Flaka e vėllazėrimit, Jehona dhe nė tė tjera gazeta qė botoheshin nė Prishtinė e nė Shkup.
  Librin e parė me poezi tė titulluar “Frymėmarrje “ e botoi Rilindja e Prishtinės mė 1972.Megjithatė, nė vend qė libri i kėtij poeti tė bėhej dritarja e hapur drejt shtigjeve tė krijimtarisė dhe zhvillimit, pėr atė se si u shkrua dhe ēka trajtoi nė nivelin e ngritjes kulturore , nga policia letrare e asaj kohe Rexhep Elmazi filloi tė ndiqet. Ata me syrin e korbave dhe mendjen vrastare analizuan e stėrholluan mendimet,motivet, metaforat, simbolet e veprės dhe konstatuan se njė vepėr e krijuar me atė stil ėshtė e rrezikshme, dhe se autori i saj patjetėr do tė ishte i tillė.Dhe sėrish me anėn e mekanizmit tė linjave tė zbėrthimit synuan tė futėn nė lidhjen e shpirtit tė poetit qė kishte me tokėn, njeriun, lirinė e tij.U futėn pėr tė parė pushtetin e poetit qė kishte nė dimensione tė mirėqenjes. E meqenėse ata ishin shprishėsit e saj,dhe si e si krijonin llahtari iu vunė nė dy plane, edhe veprės poetike “Frymėmarrje”, edhe poetit Rexhep Elmazi.”Frymėmarrjes” qė bėri njė shenjėzim tė vlerave letrare si nė domethėnje dhe nė vlerė artistike, dhe poetit qė ndjente nevojėn tė qartėsojė lidhjen e ndjenjės me qėndrimin ideoemocional , e pėrmes tyre tė pohojė nė ēdo ēast atė qė duhet dhe tė mohojė atė qė s’duhet.Domethėnė ai dinte si t’i kėndojė lirisė, dashurisė!Ai dinte si t’i godasė robėruesėt dhe tė gjithė ata qė kishin shpirtin e mbushur me urrejtje.
  Policia letrare e kapėrdisur nėpėr zyrat e shtėpive botuese ndjenin njė shqetėsim nga lirikat meditative tė kėtij poeti dhe duke vėnė syzat nė sy e duke u kėrleshur nė shpirt, duke ngritur gllėnkat e rakisė pėr tė “kthjellur kokat” qė tė shkruanin pėr temat e caktuara, panė se shtrirja e poezive tė kėtij poeti ėshtė jashtė porosive policeske.Pa shije pėr ata.Goditėse!Me njė fjalė ishte sfidė shpalljesh pėr njė botė tė re ku pavarėsia e ideve, e rritės dhe zhvillimit nuk mvareshin nga gishti i diktateve!Prandaj qė nga dalja nė dritė e vėllimit poetik “Frymėmarrje “ tė Rexhep Elmazit, poetit iu ndalua botimi, dhe pothuajse nuk botoi asgjė pėr ata gjashtė vite jetė pas botimit tė “Frymėmarrjes”.U shpeshuan ndjekjet e provokimet nga zagarėt e larot pseudointelektualė.Iu kėrcnuan se do ta pushojnė nga puna nėse ai nuk e ndryshon qėndrimin nė krijimtari.
  Veprėn “Frymėmarrje” e pėrshkon fenomeni i ndjenjės se mbi tokėn dhe njerėzit e Kosovės qėndron njė peshė misteri qė ua ngushton damarėt e rritės. E megjithatė, forca pėr tė bėrė mbijetimin e shpie atė nė titullimin e saj pėr ta ndarė nė pesė cikle ashtu siē ishte ndarė edhe tėrėsia natyrore e trungut dhe shpirtit shqiptar nė atė kohė.Pėr poetin kjo ishte njė brengė, shqetėsim i pėrhershėm.Ndaj kėrkoi variantėn e shprehjes si ta gjejė shtegun e njė nisme.Prandaj ai bėri ndarjen e cikleve pėr tė krijuar meditimin nė simbolikėn e domethėnjeve.Duke u nisur nga cikli i parė deri tek i pesti; Pėr shokun tim qė kėndon, Dasma pa krushq, Sfinga, Lumi, Kujtim, mund ta kuptojmė pushtimin e domethėnjes e porosisė pozicionale tė poetit, krahas gjithė shpifjeve e ndjekjeve ekscesive pushtetare qė ia bėnė deri nė vrasjen e tij dhe pastaj.
  Meqense ky shekull ēdokujt i ka dhėnė mend dhe ia ka hapur sytė me kėrcnim dhe nga lėkura e vet, secili ia bėn flamurin e ngjyrosur me gjak, edhe ne shqiptarėt tė ballafaquar me kėto skena nė vatrat e rrafshuara shumė herė nga grykėsit bėmė pėballimin se njeriu s’dorėzohet kollaj.E njeriu i Kosovės si Herkuli pėrpiqet ta rimėkėmbė atė . Kėshtu e krijon fenomenin e qėndresės nė vargje tė kėtij cikli Rexhep Elmazi, pastaj duke u ndeshur nė ata udhėkryqe mendimesh e veprimesh njeriu ynė i trollit ku lindi, e shtyri poetin tė frymėzohet qė tė heqė perdet prej syve dhe foltoret ia bėri vendkushtrim pėr ecje tė reja nė jetėn e dritės.Prandaj ai kėshtu shprehet nė vargje:

  “Hapi me afsh Abetaren ... dhe filloi
  pėr njė mend e jo me fatamorganė
  tė mėsojė nė gjuhėn e vet prej A-sė
  fjalėt aqė tė mėdha aqė tė ndritshme
  (Refreni i kėtij shekulli)

  Lirika e ngrohtė, botėkuptimi i jetės dhe dashurisė qėndrojnė karshi mizantropisė e misogjenisė degjenerike qė vihen re nėpėr krijimet e tij.Me kėto plane dhe linja krijuese Rexhep Elmazi bėn lėvizjen mendore dhe shfrimi i tillė krijues zgjon nė ndėrgjegjen e lexuesit kulmin sfidues pėr t’u ndeshur me njė padrejtėsi qė nė dukje vjen e hy pėrvjedhas si shpėtimtare dhe si liri e plotė.Ai nė krijimin e tij poetik pėrmes shkėlqimit tė njė ironie ja se si e porteretizon shembjen e njė tradicionalizmi tė mbjellur te ne shqiptarėt e pėr hirė tė ruajtjes dhe kultivimit tė tij sa varre e plagė janė hapur. Kėshtu shprehet ai nė poezinė

  Dasma pa krushq:
  ....

  I shtrijnė pyjet krahėt e flakės
  pėrqafojnė bjeshkėt qė po derdhen
  po tė dinte toka ēka po bėhet
  mali me mal do ish afruar.

  Mbrėmė dy vetė dhe terri
  i trupuan malet...
  - Qysh na iku ēika
  pa kerr tė kuq pa pushkė!

  Vetėm Hėna me yjet
  ishin krushqėt e tyre.

  Ashtu siē e ndjen peshėn e tradicionalizmit mbi tokėn dhe njeriun e Kosovės, Rexhep Elmazi nuk mundet ta durojė sepse :

  ”E dashuria s’ėshtė dashuri
  nėse s’gjen rrugė pėr tė ecur...”!

  Vitet e ardhmėrisė sė Kosovės e bėnė atė lėvizje.Befasisht nga koha kur frymėzohej e jetonte poeti, ēdo gjė pothuajse ka ndryshuar.Nė tokėn e Kosovės ma tepėr se gjithkund u mbėrri niveli i ngrites sė ndėrgjegjes, shkalla e lartė e emancipimit, ideja e pavarsisė.

  Megjithatė fatkeqėsisht , kthetrat e njė pushtuesi brutal akoma hapin plagė e varre pėr tė mos frymuar kėnga e “Frymėmarrjeve “ tė Rexhep Elmazit qė e deshi tė lirė dhe pėr, lirinė e saj, kushedi a prehet i qetė...?!

 4. #3
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  REXHEP ELMAZI


  FRYMĖMARRJE  Rilindja , Prishtinė 1972  Pėr shokun tim qė kėndon

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 6. #4
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  REFRENI I KĖTIJ SHEKULLI


  Prej tėrė pjellės sė saj kėtė shekull
  Nėnė - koha e lindi dhe i kėndoi
  - Bir e bėfsh muze Tokėn!... nė gjithėsi
  veēse njė konak pėr ata qė diku janė nisur
  e nė tė i qet shtegu sa pėr tė pushuar !!!...
  ...ēdokush u nistė prej teje si prej Erės sė Re !

  -Ja pra ! ky shekull ēdokujt i ka dhėnė mend
  duke hapur sytė me kėrcėnim, njeri a popull qoftė
  s'rri mė kėlluq mbi vezė: me lėkurėn e vet
  bėn flamur e ngjyrėn me gjak
  dhe kėrkon diēka qė ende s'e njeh
  punon si Herkuli nė vatrėn e tij tė rimėkėmbur
  aq herė rrafshuar nga grykėsit
  qė mbi kockat e huaja lėpihen si hiena

  Ky shekull na ka bėrė vetėtimė
  tė gjuhemi zbrazėtirės sė kasollės sė Zotit
  kemi arrirė tė bredhim si kometė
  me teh nė qafė
  paralele me rrezet qė s'dimė ku mėsyejnė

  kurse nė Tokė, kėsaj ore shekullore
  pranė barit pranė ujit pranė shkėmbit
  u ndie njė bombė e fuqishme :
  - grusht i ramė Hėnės
  duke kėrkuar Diellin apo njė rrugė mėtej
  njerzia zhgjndėrroi ėndėrrat pa frikė
  mori ngrykė fėmijė e grua... pushoi pakėz
  pranė plangut tė vet tė shkatėrruar!...

  por s'vonoi shumė dhe u ngrit
  hoq perdet prej syve la perėnditė
  dhe faltoret i bėri vendkushtrimi
  pėr ecje tė reja nė jetėn e dritės
  hapi me afsh Abetaren ...dhe filloi
  pėrnjėmend e jo nė fatamorganė
  tė mėsojė nė gjuhėn e vet prej A-s
  fjalėt aq tė mėdha aq tė ndritshme

  dhe mė nė fund dita agoi jetėr !...
  askush s'dėshiron tė kthehet me nostalgji
  pas shpine - shikon mrrolshėm
  dhe me gaz pėrpara, sepse bindet lehtė
  se ēdo ditė e shkruar bėhet mė e vogėl
  nga ajo qė vjen.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #5
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  PĖR SHOKUN TIM QĖ KĖNDON


  ti nuk ke lindur pėr ta shijuar jetėn
  atė e ndjenjė nė botėn pėr rreth
  nė gėzimet dhe lotėt qė lėshon njerėzia
  ēdo gjė pėr ty domethėnje tė posaēme pse ėshtė

  ēdo ngjarje nė mėnyrėn tėnde e feston
  lumi bie fjala ėshtė shoka
  qė lidh koha pėr breza : dita e nata
  janė dy kėngė pėr hymnin e botės
  njėra ditirambi, tjetra elegjia e saj.

  atje ku ndihet vlimi mė i prekshėm ti zhytesh
  lotėt e huaj tė bien mbi zemėr
  ku njerėzit mes veti vriten nga mosdija
  nga ambicjet e ulėta fjala jote u hyn nė mes
  vuajtja dhe gėzimi jan tokė pa gardh
  ku ti mundesh tė hysh lirisht pėr tė pirė ujė
  meqė rrėnjėt i ke thellė nė popull
  ty vėshtirė ėshtė tė tė gjejė njeriu pėr tė keq

  ti nuk ke vetėm njė nėnė e njė at
  para sė gjithash jeta ėshtė nėna jote
  prandaj ti jetėn s'e jeton por e kėndon
  si t'ishe lyrė nė dorėn e huaj !

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #6
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  FRYMĖZIMI


  Sa bukur, sa mrekulli !
  nėna ma ka shtruar sofrėn
  nė kėtė ditė dimri
  mangallin me prush tė kuq
  e kam pranė

  qetėsi... pastėrti...!

  lapsin e mbaj nė dorė
  gjė s'pipėtin
  pos gocave qė bėjnė cik-cak
  duke u gjuajtur mes veti si nė lojė
  pėr inatin tim qė asgjė s'di
  gjersa pres idenė tė mė vijė !...

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #7
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  BISEDĖ ME POETIN

  poetin kur e takon nė rrugė
  mos ja mėsyj ta ndalėsh pėrngut
  tė bisedosh pėr jetėn pėr botėn pėr shoqėrinė
  ėshtė fjalėkoprrac ai, tė thuash mendjelartė
  me tė s’flitet dot, pra mos e ndal

  mund ta shohėsh duke folur me barin
  mė lehtė se sa me mua e me ty
  duke folur me shtazėn me lumin me pyllin
  me retė e zeza me vetėtimėn bubullimėn
  qė i rrinė ditės si kasketė mbi sy
  me natėn e zezė tek ndonjė skutė e saj
  pėr tė gjitha kėto neve na kandet fjala e tij

  n’e pafsh tė habitur o tė humbur
  pas ndonjė sendi krejt pa rėndėsi
  nė diēka qė neve na duket marrėzi
  ti mos e nga t’ia prishish atė qetėsi
  por dije se sė shpejti
  diēka ka pėr tė krisur
  me kėngėn e ardhshme tė tij.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #8
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Dasmė Pa Krushq

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #9
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  KUR JE I DASHURUAR  Bota ėshtė plot bukuri
  edhe shoqja ime kėtė emėr e ka

  E nesėrmja tė mirėn premton
  edhe biri im kėtė emėr e ka

  Kėnga qė kemi nė buzė
  quhet ardhmėri

  Si ta kish marrė emrin
  e sime bijė

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #10
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  KUR SHKON TI


  Kur shkon ti

  i merr kėngėt e mia
  mė lė tel tė ndryshkur
  pa zė

  Kur shkon ti

  zvoglohem pėr aq sa rritem
  kur vjen ti.

  Kur shkon ti

  e ruaj vetėm njė fjalė
  gjersa tė mos kthehesh
  ajo mė je ti

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #11
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  NĖSE...  Nėse sosen fjalėt e tua
  e tė miat s'presin mė pėrgjegje
  pse krenohemi me kėto gojė qė kemi


  Nėse vjen ēasti
  tė shikohemi veē nė shpinė
  pse krenohemi me kėta sy qė kemi


  Nėse vihet gardh
  nė mes tė trupave tanė
  pse krenohemi me kėto duar qė kemi


  Nėse...

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #12
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  MALLI PĖR LUSHEN


  Lushe moj Lushe
  sa mallin e kam nė gji
  qyshse s'tė shoh me sy
  Lushe moj Lushe
  eja ose do tė vij !


  Lushe moj Lushe
  mallin ti e mbolle
  njė verė mė parė
  dhe korre moj Lushe
  me duajt kur qite n'arė


  Lushe moj Lushe
  nė zemėr mė mbolle mallė
  a di nė hulli kur qite farė ?

  Lushe ah moj Lushe
  e, a di ēka korre - tallė !

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #13
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  NĖ FSHAT  Vijnė e shkojnė motet
  duke sjellė e marrė me vehte jetėn

  Nė bjeshkė dalin Dada e Baci
  dhe e qesin njėri tjetrin nė kėngė
  (shyqyr qė sy e gojė toka s'ka , pse
  si do tė merrte frymė dashuria tinzake !)

  Dada thotė se e ka fshehur dashurinė e Bacit
  nė gjoksin e saj : Baci
  dashurinė e Dadės nė gjakun e tij...

  - O , kush guxon ta prekė
  gjoksin e saj, gjakun e tij !

  - Le tė shemben bjeshkėt plumbore nėn kėmbėt tona

  dashuria s'ėshtė dashuri
  nėse s'gjen rrugė pėr tė ecur !

  Ajo rri nė mal
  e me sy ndjek bagėtinė
  Baci nis tė ndihet atje nė lug
  ajo e ndien emrin e saj
  nė kėngėn e tij
  dhe i duket se e fut nė gji

  Nė frymėn qė kthen
  Baci e ndjen
  emrin e tij
  nė kėngėn e saj.

  Nė jehun e kėngėve
  gjithēka humb vehten
  pos dy zemrave qė shtrijnė duart
  mal mė mal
  kah njėri tjetri.

  Gjithēka tretet
  zvogėlohet nga frika
  kur gjak e gjoks tė jenė bashkuar !

  -Tė shkojmė!....

  Nėse dikush ka pėr t'i lypur
  shkurra e driza i dalin para !
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #14
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  DASMA PA KRUSHQ


  Andej kah del djali
  shtrihet kurrizi i maleve
  andej kah ec ēika
  pushon deti i pyjeve

  Atje ku kėndon djali
  malet po shemben
  andej kah fshan ēika
  pyjet po kallen

  I shtrijnė pyjet krahėt e flakės
  pėrqafojnė bjeshkėt qė po derdhen
  po tė dinte toka ēka po bėhet
  mali me mal do ish afruar

  Mbrėmė dy vetė dhe terri
  i trupuan malet...
  - Qysh na iku ēika
  pa kerr tė kuq pa pushkė !

  Vetėm Hėna me yjet
  ishin krushqit e tyre.
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #15
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  S V I N G A
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #16
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  L O J A  Kur ke ardhur pas meje
  unė s'tė kam parė

  kur ke ikur para meje
  prapė s't♪ kam parė

  Ta gjeta veē unazėn
  qė rrugės tė kish rėnė
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #17
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  DRITA NĖ VATĖR


  Me buzė si peshku
  sikur don tė fėrshėllejė njė melodi
  u fryn nėna krandeve nė vatėr
  pėr t'i rrokur flaka
  pėr tė gatuar...

  Ajri puth gacat
  nėna ri gėrmuqur
  gacat bėhen gjak...
  flak'ron rrezja !

  - Bir pa shih si mori vatra dritė !

  lėshova stuhinė e frymės
  gacat i bėra gjak
  e gjakun rreze

  Kėshtu vatra fituaka dritė !
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #18
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  ATO QĖ S'NDAHEN


  Njeriu i do rrugėt e veta
  sepse ato janė kujtimet e tij

  Njeriu i do hapat e vet
  sepse ata janė forca e tij

  Njeriu i do sytė e vet
  sepse ata janė qielli i tij

  Njeriu i do kėngėt e veta
  sepse ato janė vatra e tij

  Njeriu i do fushat e veta
  sepse ato janė buka e tij

  Njeriu e do djepin e vet
  sepse ai ėshtė vendlindja e tij

  Shumė dashuri bėjnė njė tė madhe
  me mua me ty me tjetrin
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #19
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  ATYRE QĖ NA FUSIN Ė BORXH


  dora e djathtė e tyre
  ėshtė guri ma i rėndė i dheut
  aty buka dhe ēiftelia
  kanė erėn e tyre
  prej prakut kur largohesh
  dėshiron tė kthehesh sa mė parė
  frymėn, e tyre dhe peshėn
  pėr t'ua ndier

  gjėja mė e shenjtė e dheut
  ėshtė fjala porosia e tyre
  edhe lulet bėhen tė bukura
  pse rriten mbi shpinėn e tyre tė fortė...
  nėpėr tokė rrashtat i keni
  dhe nė abetare fytyrėn
  vallė mos kėshtu menduat tė rroni
  bashkė me tokėn
  tė cilėn e deshėt aqė shumė ?

  grumbull gurėsh
  grumbull rrashtash
  kėto janė shenjat
  qė emrin ta apin, o vendi im !
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #20
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  2.
  gjallėrojmė mbi katin mė tė lartė
  mbi retė nė fqinjėsi me diellin
  mbi shpinėn kockat dhe sytė tuaj
  dhe shpesh e harrojmė kėngėn qė kėnduat
  sakaq dridhet toka nėn kėmbė
  platforma pahitet n'erė
  mendja na mirret nė kėtė lartėsi tė shkretė
  vetėm atėherė ju kujtojmė dhe na bien ndėrmend
  se jemi duke rrojtur mbi tė vdekur e tė harruar
  mbi ju qė ēoheni herė - herė dhe dilni
  jo si lugat e si fantazmė por si kundėrpeshė
  me disa shenja pothuaj arkaike
  na pėrkujtoni at kėngėn nė kor tė kėnduar
  dhe sapo t'ja marrim ison kėsaj kėnge tė lashtė
  ju zhdukeni nė ēast sikur mos t'ishit kurrė
  na lini duke bėrė pyetje
  duke fėrkuar sytė

  vėrtet mė nuk jeni mes nesh !
  por edhe si tė vdekur rroni
  baraz me ne
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar feneri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 2. Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 3. Rexhep Kastrati per RTK-n
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-05-2008, 07:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •