Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Question Si gatuet kompekaja?

  Neqofse mbani mend apo keni ndonje recite ju lutem te shkruani.
  Faleminderit

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Pjesa e "pandispanjes" gatuhet si pengjiri me arra pastaj terhollen disa pete te holla i shtrohen siper. Piqet perseri si pengjiri dhe ne fund mbytet ne shurup. (nuk e di nese pengjirin e quani pengjir andej nga je ti )

  Shkriftesia e pandispanjes, sasia e arrave dhe hedhja ne kohe e shurupit eshte cfare ja shton vlerat kesaj embelsire. (per mua te pakten)

  Pershendetje

 3. #3
  FBI Maska e Sarah
  Anėtarėsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Larg Dashurise se Pare
  Postime
  76
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Hi une po jap nje version pak me te gjate e me te pershtjelluar ne se T. Fjorit si njel hatri e na e shun shkrimin.....lol

  Kompekaj:

  Per 25 copa :

  3 filxhane caji me miell
  1 filxhan me sheqer
  2-3 luge gjelle me gjalpe
  1 filxhan caji me arra
  7 kokrra veze
  1 luge gjelle me kakao

  Per shurupin duhen:

  3 gota uji sheqer dhe 2,5 gota me uje

  Pergatitja:

  Kompekaj eshte pandispanje e perzier me kakao dhe arra, e pjekur ne tave , e shtruar me 5-6 peta byreku poshte e larte.Nga sasia e miellit hiqet gjysma dhe zihet brumi si per byrek, ndahet ne dy pjese; secila pjese hapet pete me trashesi 4-5 mm. Siperfaqja e tyre lyhet me gjalpe dhe mbeshtillet ne forme roleje. Lihet 10-15 min qe brumi te fitoje elasticitet. Cdo role ndahet ne dy pjese dhe nga cdo pjese hapen pete pak me te medha se madhesija e tepsise. Tepsia lyhet me gjalpe shtrohen mbi te dy pete te sperkatura me gjalpe, mbi te cilen hidhet mbushja nga brumi pandispanjes, i perzier me arra e kakao. Mbeshtillen enet e petave mbi mbushjen dhe shtohen 2 peta te siperme edhe keto te sperkatura mire me gjalpe.Siperfaqja lyhet me te verdhat e vezeve e eshte gati per pjekje.

  Per sa i perket mbushjes ajo pergatitet ne kete menyre:

  Vezet rrihen me sheqer, deri sa te krijohet nje mase e fryre e qendrueshme. Hedhet pak nga mielli e perzier me arra te grira dhe kakao, perzihen me kujdes qe brumi te mos bjere .

  Kompekaj i pjekur pritet ne copa , ne masen e deshiruar, lihet te ftohet e mbas ne te hidhet shurupi i nxehte.

  Ishalla te del i mire goce e na co nje cope me UPS se po me shko goja long mu qi tashi.

  Bye
  In the Lord,however,woman is not independent of man, nor is man independent of woman. For as woman came from man, so also man is born of woman. But everything comes from God.

  I Corinthians 11:11 (NIV)

 4. #4
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  sarah dhe fiori faleminderit shume qe u pergjigjet..
  Fiori "pengjiri" se kam degjuar ndonjehere lol
  Aman Sarah se na doli kulac fare...si buke me sheqer s'ka gje se bakllavaja do jete shummmmee me e shijshme dhe me e mire.
  Gezuar Vitin e Ri

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2003
  Vendndodhja
  Angli (Londer)
  Mosha
  42
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eliona i have the answer of any questions regarding food.

  GIVE YOUR MUM A CALL AND SHE WILL TELL YOU. I think SaraH is trying to kill you.

  Bye Bye
  n/a

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •