Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14

Tema: Faik Ismajli

 1. #1
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Faik Ismajli

  Faik Smajli

  KOHĖ PA KOHĖ

  Thejmė dhėmbėt,
  Asgjė nuk themi!
  Heshtim...
  Flasim shumė,
  S'e njohim vehten!
  As fjalėt tona
  S'i njohim;
  Nė kėtė kohė pa kohė !

  BISEDĖ ME FADIL SHYTIN

  Kur flas me ty,
  ulem kėmbėkryq midis atdheut!
  e shekujt i preku me dorė,
  sa e madhe mė bėhet Shqipėria;
  kur flas me ty.

  PENDIMI

  Njė herė u pendova
  nė jetėn time,
  kur e lash nėnėloken;
  dy herė s'munda ta vrasė vehten!

  KĖRKOJ

  Njė dritė po kėrkoj...
  njė dritė,
  tė mos m'i verboj sytė!
  Njė kėngė po kėrkoj...
  njė kėngė,
  qė kėndohet shqip!
  Njė fjalė po kėrkoj...
  njė fjalė,
  qė quhet liri!
  Njė emėr po kėrkoj...
  njė emėr,
  qė quhet Shqipėri!
  Njė tokė e dua...
  njė tokė,
  qė quhet Dardani !

  BARBARĖT

  Nuk dukeshin si bishat,
  por ua kalonin atyre!
  nė lubi tė zeza ngjanin,
  me turr erdhėn nga diku larg!
  me turr e tė uritur,
  edhe mish njeriu hanin!
  mbrapa linin veē shkrumbin,
  s'i ndalte dot mizoria;
  veē maliheri nė ballė!
  iku kohė e tyre,
  e shumė nuk u kthyen tė gjallė.

  DĖSHMORIT TĖ LIRISĖ

  Lėshoje nėnė njė herė mallkimin,
  sepse birin ta kanė vrarė!
  e dha jetėn nė fushė tė nderit,
  pėr tė dalė ai fitimtar !

  E rrite nėnė me copa buke,
  u bė burrė ai pėr martinė,
  sa mirė nėnė e edukove,
  ta japė jetėn pėr lirinė !

  I dha gjak trimi Flamurit!
  qė i lirė tė valojė nė erė,
  tė mos kėtė n'Kosovė vajtime,
  veē pranverė tė kėtė pėrherė !

  Lavdi paē o trim i shqipes!
  nė lapidar trupi t'pushon,
  se tė gjithė njė ditė do tė vdesim,
  veē atdheu jeton gjithmonė !
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #2
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  EPOPESĖ SĖ JASHARĖVE

  Nė Prekaz binin tupanat,
  Ēiftelitė larg jehonin;
  Kishin zbritė Shqipet nga malet:
  Po kėrcenin e kėndonin.

  Nė atė Kullė nuk njihej mortja
  Si nė dasmė ishte pėrnatė,
  Mbushur plot me miq e shokė,
  Idealet mbaheshin lartė.

  Kur mbaronin kėnga e vallja
  Shqipet flisnin rend me rend,
  Qanin hallet e Shqipėrisė Loke
  Qė me shekuj s'po zė vend.

  Re tė zeza na ėshtė mbushė qielli,
  Nuk po shohim diellin me sy.
  Shkjau me tank rrinė te dera
  Na e ka mbyllė Lirinė nėn dry.

  Ēohuni burra ta bėjmė Betimin
  Nė Flamur tė Kastriotit
  Se kjo tokė ėshtė veē e jona
  Me pushkė kokėn t’ia shtypim korbit!

  S'jem tė huaj nė shtėpitė tona
  Mijėra vjet janė trashėgim,
  Amanet na i la i pari
  Nga flijimi nė flijim.

  Shumė hordhi kanė ardh kėsaj toke
  Vinin e iknin tė gjithė me rend,
  Fusha e male nuk i duronin,
  Veē tė zotin, zot n'kėtė vend.

  Dhe ky shkja shpejt do thyej qafėn
  Se ka burra prapė Shqipėria,
  Qė ua presin plumbat me dorė
  Dhe i ndjekin kah Shumadia.

  Nga aksioni nė aksion
  Bacė Ademi syshqiponjė,
  Si nėn kosė binin barbarėt,
  S'mund tė priste se i bėhej vonė.

  Hamzė Jashari shkėmb graniti
  Qė aq shumė donte Lirinė,
  Aq i bėnte jeta e tij
  Se luftonte pėr Shqipėrinė.

  Babė Shabani gjithmonė thoshte
  Se Liria nuk blihet n'pazar:
  Sugjeronte e kėshillonte,
  Ishte tamam Komisar.

  Njė ditė marsi ia mėsynė Prekazit
  Me topa e tanke njė ushtri,
  Por Prekazi nuk po tundej
  Tash po bėnte Histori.

  Nė Prekaz - Kala Drenice
  Dasma e madhe kish filluar,
  Krushqit tashmė ishin nisur
  Pėr ta marrė Lirinė praruar.

  Me kėngė nė gojė sfidonin burrat
  Njė ushtri ardhur nga mesjeta,
  Kur pushonte Zhuj Selmani
  U ndihmonte Azem Bejta.

  Dhe menduan se i vranė
  Mori fund dhe kjo histori,
  Por asnjė s'e mori vdekja,
  Tė gjithė shkuan nė pėrjetėsi.

  Kėtu barbarėt morėn tatėpjetėn
  Dhe rrokulliseshin pėr nė humnerė.
  Nė qiellin tonė dukeshin shqiponjat
  Shqiptari po lindte edhe njėherė.

  Dhe sa herė t'ju merr malli
  Edhe doni qė t'i gjeni:
  Nė ēdo cep tė Shqipėrisė Nėnė
  - Nė Flamur, aty i keni!
  A don, e s'din, a din e s'don !

 3. #3
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  ATDHEU

  Atdheu ėshtė dhimbje,
  ėshtė lot!
  Atdheu ėshtė mallėngjim,
  Qė tė pėrvėlon!
  Atdheu ėshtė uri - bukė e ėmbėl
  qė nuk ngopesh dot!
  Atdheu ėshtė i butė,
  i ashpėr ėshtė zjarri qė tė djeg!
  Atdheu ka sy, veshė, ka gojė
  sheh dhe di tė flasė!
  Atdheu ėshtė mallkim,
  kudo tė ndjek pas!
  Atdheu ėshtė fe,
  Zot ėshtė bekimi!
  Atdheu ėshtė kėnga mė e bukur
  qė nuk ka mbarim!

  Londėr, 2009
  A don, e s'din, a din e s'don !

 4. #4
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  KUR ISHTE LUFTA NĖ KOSOVĖ

  Kur ishte lufta nė Kosovė
  Jeta kushtonte lirė, shumė lirė
  Ēmendurisht lirė
  Nganjėherė, nuk i harxhonin as fishekėt
  Se thikat, bajonetat a njė fije shkrepsė,
  Ua shfrynin epshet mė mirė.

  Kur ishte lufta nė Kosovė
  Jeta kushtonte shtrenjtė, shumė shtrenjtė,
  Ēmendurisht shtrenjtė
  Me mijėra e mijėra para,
  Dhe nganjėherė
  S'e mbulonin as paratė e gjithė botės.
  Blihej, shitej e stėrshitej jeta
  Kur barbarėt dilnin pėr gjah.
  A don, e s'din, a din e s'don !

 5. #5
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  FATI I MĖRGIMTARIT

  Qė kur u nisa dhe mora botėn nė sy
  Kam shkuar kudo, deri prapa diellit.
  Kalova shumė toka, kalova shumė dete,
  Duke ecur kėmbė, a fluturuar qiellit.

  Dhe mbrapa atdheun me lot e kam lėnė,
  Atdheun tim tė madh, atdheun tim tė mirė.
  Sa mė ėshtė zvogėluar, e mas me njė pėllėmbė
  Nė njė hartė tė vjetėr, nė tryezė shtrirė.

  Pėr pak ditė u nisa, mbeta kėtu - njė shekull,
  Kush e kish menduar kėtė karrem tė zi!
  Tash s'po mė lėnė hallet, lidhė mė janė pėr kėmbė
  Qė tė shkoj tek ai e tė mos ndahem prej tij.

  Veē kur shkoj n'vizitė njėherė nė shumė vjet
  Dhe marr disa kujtime, peng lė shpirtin tim;
  Unė tash pėr atdheun, jam veē njė turist:
  Qaj moj zemėr, qaj, digju shpirti im!

  Londėr, 2009
  A don, e s'din, a din e s'don !

 6. #6
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  URAT

  Thonė se urat janė tė shenjta,
  I shpikėn vet perėnditė,
  Qė t'i bashkojnė njerėzit,
  ... Edhe dashuritė!....

  Unė, e di njė Urė,
  - Qė pėrgjakė njerėz,
  E shtrėngon djalli nė fyt!
  A don, e s'din, a din e s'don !

 7. #7
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  JETA

  Vrapoj e vrapoj pas teje
  -si njė Marathonomak,
  se, ti mė mashtron me ėmbėlsira,
  e unė, mundohem qė t'i kap
  dhe kur tė tė afrohem pak mė afėr,
  ti befas ndalesh!
  Mė gjuan me rrebesh gurėsh,
  mė rrėzon pėr tokė, hundė e buzė m“i pėrgjakė!
  -pastaj, ti qesh me mua, si me njė tė marrė
  Unė, i gjori mezi ngritem
  dhe prap...
  -vrap e vrap pas teje.
  Por, tani -ti mė ikė pėrherė e mė larg,
  pėrherė e mė mbrapa mbetem
  gjithnjė e mė shumė, fryma mė harxhohet,
  por, edhe me kėtė frymė qė mė ka mbet,
  pas teje do tė vijė, me shpresė...
  - se mos tė ka rėnė ndonjė grimcė rrugės!
  E, kur tė mė jetė harxhuar e mbrama frymė,
  e ti, tė mė kesh harruar,
  tjetri do tė vijė nė radhė pas meje;
  edhe ai, vrap e vrap pas teje.
  Unė, e di se -edhe atė do ta gjuash me gurė,
  por, tė isha lutur shumė...
  mos e gjuaj me gurė tė mėdhenj
  siē me gjuajte mua!
  A don, e s'din, a din e s'don !

 8. #8
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  LYPĖSI

  Pėr ty, nuk ndėrrojnė stinėt,
  ti ke vetėm njė stinė:
  stinė dimėr - det i zi!

  Nuk di, e mbyte ti zotin,
  apo ai tė mbyti ty!
  A don, e s'din, a din e s'don !

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e faiksmajli
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  117

  Pėr: Faik Ismajli

  Faik Smajli

  VAĒE ZELA

  Nė fillim ishte
  drithėrimė kėnge
  qė u kthye
  nė kėngė drithėrimi
  pastaj u pėrflak nė kėngė
  u bė shpirti dhe magjia e saj...
  dhe pasi
  i buroi tė gjitha krojet
  i qeli tė gjitha lulet
  i lumturoi tė gjithė zogjtė
  i dehu tė gjitha zemrat
  dhe kur kėnga
  tejkaloi pėrmasėn e saj
  pėr njė ēast...
  u flakėrua nė Yll
  u ngrit lart qiellit
  mes yjesh gjithėsie
  tash ėshtė mes yjesh - njė Yll
  qė kėndon...
  qė shndritė e nuk shuhet
  njė Yll Shqipėrie.

  Londer
  7 shkurt, 2014
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga faiksmajli : 07-02-2014 mė 15:42
  shqiponja

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e faiksmajli
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  117

  Faik Smajli

  PĖRBALLĖ VETES

  Njė ditė ballė pasqyrės
  se si mė shkoj mendja
  sikur tė takohesha me veten
  ballė pėr ballė
  cili nga ne mė shumė do tė inatosej
  cili njėri-tjetrin mė shumė
  do ta kishim sharė
  Unė me siguri do ja krisja do grushta
  ai me siguri do mė shkulte dhėmballė
  pėr gjithė ato gjėra
  tė bėra e tė pabėra
  pėr tė gjitha mėkatet
  qė i tėrheqim zvarrė
  shqiponja

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e faiksmajli
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  117

  Pėr: Faik Smajli

  Faik Smajli

  REVOLTĖ

  Ē'ėshtė kėshtu me ty Kosovė, ē'ėshtė kėshtu
  Ē'janė kėto ethe, kjo hemorragji
  Ē'janė kėto djersė qė tė kullojnė ballit
  S'tė dėgjojnė me veshė, s'tė shohin me sy

  Ē'ėshtė kėshtu me ty Kosovė, ēėshtė keshtu
  Lirinė e shumėpritur pse tash ta pjestojnė
  Ishull i kryqėzuar njėmijė vijash tė kuqe
  Kaligula e mbretėr ėndrrat t'i kafshojnė

  Pse kėshtu Kosovė, pse kėshtu
  Gozhdė e Nastradinit ngulitur nė mur
  A mos njėri-tjetrin e paskemi gėnjyer
  A mos edhe ata qė s'kthehen mė kurrė

  Pse kėshtu Kosovė, pse kėshtu
  Ti po ikė nga ne e ne ikim prej teje
  Nuk dua tė mbetesh si njė shpresė e vrarė
  Si njė diell i murrmė fshehur pas njė reje

  Si kėshtu Kosovė, si kėshtu
  Ēakejė e makutėr tė janė shtuar shumė
  Pak tė duan me zemėr, shumė mė shumė me xhepa
  E Lulit tė vocėrr buza i rri shkrum

  Si ka mundėsi Kosovė, si ka mundėsi
  Edhe ata qė u kthyen nga mali
  Tė shohin mes xhamash tė zi

  Londer
  Janar 2014
  shqiponja

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e faiksmajli
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  117

  Pėr: Faik Smajli

  Faik Smajli

  DREJTPESHIMI

  Nganjėherė vrapoj ta zė kokėn
  e nganjėherė t'i pres kėmbėt
  dhe anasjelltas...
  e shpesh mė duhet tė kthehem pas
  ta gjejė veten...
  atje ku e kam humbur
  mezi e bėj njė vertikale
  ...pak tė kėrrusur...
  shqiponja

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e faiksmajli
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  117

  Pėr: Faik Smajli

  Faik Smajli

  NE S'PO FLASIM...

  Ne s'po flasim...
  qile guri gojėn
  veē kafshojmė veten me dhėmbė
  dro se do pėlcasim
  qė s'kemi fuqi tė flasim.

  S'ėshtė kjo kohė fjalėsh
  ėshtė kohė e bėrtimave
  ulėrimave...
  ėshtė kohė zagarėsh
  e qenve tė larmė e tė zinj
  qė lehin dhe nė dritė tė hėnės
  kafshojnė e shqyejnė
  tokėn duan ta pėrpijnė.

  Lehin, bėrtasin, ulėrasin...
  me kėmbė e mė duar
  hidhen pėrpjetė
  rrėshqasin zvarrė
  bėjnė be e rrfe
  qė mos tė flasim ne
  se po tė flisnim ne
  ata bien pėr dhe
  shqiponja

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e faiksmajli
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  117

  Pėr: Faik Smajli

  Faik Smajli

  PLAGJIATORI

  Si dru i tharė vjeshte mė kot pret gjelbrimin
  Kur ish kohė gjelbrimi ai rrinte nėn hije
  Tash fshihet pas Lisit si njė hije e ngratė
  Ėndėrron pranverėn, pranverėn qė s'i vie.

  Deshi shumė tė rritej, por s'e zinte lėkura
  Ėdėrroi tė bėhej, por s'u bė dot mbret
  Kur kokėn e vogėl desh ta bėnte tė madhe
  U rrėzua mjerueshėm mbi injorancėn e vet
  shqiponja

Tema tė Ngjashme

 1. Genta Ismajli
  Nga dodoni nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 150
  Postimi i Fundit: 25-05-2011, 14:32
 2. Zanfina Ismajli
  Nga Zevzeku nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 383
  Postimi i Fundit: 06-05-2010, 20:23
 3. Adelina Ismaili
  Nga The Dardha nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 1208
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 02:06
 4. Kenga magjike 2005
  Nga Moltisanti nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 13-02-2006, 23:34
 5. Nena e Adelina Ismajlit nė burg
  Nga Shėn Albani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •