Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4

Tema: Fatime Kulli

 1. #1
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Fatime Kulli

  Poezi nga Fatime Kulli


  "Armik i poezisė"  Nėpėr mure

  tė nevojtoreve publike

  do ta zhgarravis emrin tėnd.

  Nėpėr rreshta tė poezive

  do tė pėshtyj

  nėpėr filtrin e cigares

  do tė tė shtrydh!

  Do tė tė flak

  si leckė e vjetėr

  nga fletėt e kalendarit tim

  o shpirti im

  "Armik" I poezisė!

  _________________

  S'di se ku, e si…  Lindin ndjesitė

  Perėndojnė nė rrėshqitje

  Nėn – mbi forma pa trajta

  s.di se ku, e si???...  Nė trup tė tėrbimit

  ndjesia ēmendet

  vetveten mallkon

  si shije e ėmbėl.  Pendohet pse vlon

  nė shkulm hidhėrimi?!  E shpirti s'e di

  pse ėshtė rob i ndjesisė,

  e fryma pjellė e vuajtjes,

  ku zemrat

  me gjuhėn e fshirjes

  ndėrtojnė kuptueshėm

  kullėn prej ajri tė lagėsht,

  e gishtėrinjtė prej rėre

  fshijnė pluhurin e dhimbjes...

  _____________________

  Vdes nė pavdekėsi  Dua tė vdes

  pavdekėsia ime

  mundėsisht nė pamundėsi...  Tė hakmerrem

  me heshtjen e hakmarrjes

  si e tėrbuar

  nė tėrbimin tim.

  Tė njohur me mosnjohjen

  e ngrohtėsisė...  Tė vdes

  nė pavdekėsinė

  e frymės sė pafrymė.

  _______________________  Hirėsi e paprekur  Pse mė lodh

  o bar i njomė

  fėshfėllimė e erėrave

  tė shijes gėlltitur mė zgjon...  Toka ime rreze zhveshur

  Ajėrngrohtė

  Nė partiturė tė yjeve tė kėrkon

  Tė tė rris nė kafkė tė ylberit

  Tė tė krasisė nė prehėr tė diellit

  hirėsi i paprekur!  Besoji rrahjet

  e dashurisė sė verbėr!...

  ___________________

  Thėngjijtė  Rrėfimi i dorės

  vizatuar nė trille

  si hanė e pakrehur...

  Flakėza ngėrthyer lėmsh

  Fjollės sė epshit

  Ndrit, jehonė e pashuar...  Kanė mbetur thėngjijtė

  pėr ty vogėlush, tė derdhin

  qumėshtin e mushtė...

  _______________________  Mė pėshtyj  Mė puth,

  mė puth fort!

  Kam etje-ndezjeje

  S'duroj dot...

  Mė puth!...

  Nėse s'mundesh

  Mė pėshtyj!

  Mish + Mish  Ēarēafėt

  Nxorėn dhėmbėzat

  tė kafshojnė

  bardhėsinė

  Prenė thojtė,

  ēorrėn hekurosjen

  filloi lajthitja...  Mish + mish

  shtrati lundron

  heshturazi

  nė pafajsinė

  e avujve tė ngrohtė.

  ______________________  Mėshirė e pa mėshirshme
  Vitet ikin tė prerė me thikė

  Lule-gjėmbat thonė: Prit, prit, prit!

  Eh, po pres me torbė varur nė shpirt

  Dhe ti hije zuzare, shpresėn ma vret.  Oh, klithma ime fatzezė

  Kėmbė varur mbi malin e shkelur

  Ofshamė tragjedie, e kope therur.

  Lule-bardhat ēelin nė pus tė harrimit

  Ulinjtė kullojnė gjak, si klumushti i gjirit.  Oh, dashuria ime e pashkelur!

  Psherėtimė nė qiellz tė lotit

  Identitet varur n'bastun udhėkryqesh

  Ku kryqėzohen dashuritė…

  …lulėzojnė ligėsitė.  Oh, mėshirė e pamėshirėshme!

  Nė tokat e mia djerrė

  Unė jam ēami mė i vjetėr

  Mbi kufomėn e gjunjėzimit, shkel.

  * * *

  Krahu i zemrės

  mė zgjoi nga dehja

  e shembjes sė kullės sė vjetėr.

  Ngulur, thellė nėn shkėmb...

  Zemra e lotit

  mbeti Rob nėn ēati tė ullirit

  Klithma, te guri i konakut.

  * * *

  Shkel mbi malin e shkelur

  dhe mbledh ofshama n'erė

  me kėmbė varur n'letėr...  Sa mirė kur ofshama pėrplaset

  nė faqet e malit tė "fantazuar",

  si ndėr skenat e teatrove.  Sa keq,

  kur shkel mbi malin e shkelur.

  Dhe erėrat mė shpojnė

  si nė fushė tė minuar tallazesh...  Barėrat helmojnė ajrin e shpirtit.

  Dashuria ime nė reanimacin...

  Pėr erėn e malit,

  pėr ujin e lumit Kalama...  Sa bukur,

  ajri pėrcėllohet

  nga dėshira pėrbindėshe,

  si njė xhirim filmi...
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #2
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  FATIME KULLI


  KAMBANA E QELQTĖ


  Lule nėn gur

  Lulet e erės nėn gurėt e shpirtit
  Si valė tė butėza mė pėrkėdhelin damarėt
  Pėrmbytem nė detin e ėndėrrt
  Rizgjim i diellit tė vonuar
  Shkėlqim i heshtjes sė vdekur.
  Ėndrra ēel hormone tė reja...

  Tingull zjarr-pritės...

  Lėshoje tingullin
  E ėndrrės shpėtimtare,
  Nė kryqėzim sirenash
  Tė ēlirosh ankthin
  E zėrit zjarr-pritės.

  ...adoleshente

  Dėgjoj zėrin tim
  pėrmbi rėrėn e ėndrrės,
  buzė frymėzimit
  ndjej njelmėsinė
  e ringjalljes sime
  adoleshente...  Testamenti i pritjes...

  Re tė zeza nė hapėsirė
  puthin valėt e trishtuara
  tė detit.
  Ėndrra, buzė-bregut, kėputur
  Nėnshkruan testamentin
  e pritjes...

  Dėshirės qė lėngon...

  O qenie e fshehur
  Brenda dėshirės qė lėngon...
  Mė jep pak jetė tingullore
  Nga shpirti yt i butė,
  i butė burrėror...

  Nėn gjuhė tė pasionit...

  Shkėmbi u lėkund
  Nėn gjuhė tė pasionit...
  Shtrėngata u fsheh
  Nga frikė e saj.

  Do tė laj ėndrrėn hyjnore

  Mė prit natė e bardhė
  Po vij nė duart e tua
  mė prangos pa mėshirė!
  Ndjehem e shqetėsuar
  Do tė laj ėndrrėn hyjnore
  Me duart e engjėllit tė paprekur.

  ėndėrr ēalė....

  Rilexoj SMS e tua
  Mendim i bardhė
  Ndjehem e mbrojtur nėn ēati
  tė hėnės sė vrarė
  shkel mbi emrin
  e shkruar nė rėrė...
  padrejtėsisht, ujėt e detit fshinė
  gjurmėt, ėndėrr ēalė....

  Muzgu dėshmitar...

  Mė the:
  Mos ma shkruaj nė rėrė
  Emrin tim, se ma merr deti...
  Por unė
  pyes muzgun dėshmitar,
  emrin tėnd
  do ta balsamos
  nė rėrėn e shpirtit tim

  ...pres sytė e shuar

  Kam uri
  pėr flladin burrėror
  brenda frymės sė lterit...
  Pres perėndimin
  e syve tė shuar....

  Veē unė...

  Do tė doja tė tė lėndoja
  Qė tė trishtohem shumė
  Tė tė kėrkoj nė qiell tė pambarim
  Tė vdekur tė mė puthje
  Brenda teje tė jetoja veē unė...

  Nė varr tė ėndrrės...

  Shpirti im ka pėsuar
  vdekje klinike.
  Zėri gjėmimtar
  i zemrės mėkatare
  nė varr tė ėndrrės
  ka heshtur, i gjallė.

  Do rrėzuar shkėmbi...

  U mbyta me tė puthura
  platonike,
  lėkurė tharė
  u bėra shkėmb
  pa ajėr, pa dritė,
  pa frymė, pa jetė.
  Do rrėzuar shkėmbi...

  Kėpucėt e diellit

  Hėna e shqeu
  lėkurėn e yjeve.
  Unė i grisa
  kėpucėt e diellit.

  Ndėr gishtėrinjtė e gjilpėrės

  Engjėll shkatėrrimtar
  i shpirtit tim.
  Dua tė tretem nėn rigat
  e shiut dhe tė ndjej drithėrimat
  e frymėmarrjes tėnde,
  Si lule e pafishkur nėn gur...

  Dua tė jem gjilpėrė
  nė dritėzėn e fundit tė pusit
  tė tė shoh kur dridhesh
  ndėr gishtėrinjtė e gjilpėrės,
  pėr tė shpikur ėndrrėn.

  Kambana e qelqtė

  Flladi yt ndonjėherė si errėsira
  Brenda tė fuqishmes stuhi
  Tė pashterur nga gjoksi yt
  Nė krahėzėn e muzgut
  Qė valėviten nėn shkėmbinjtė e valėve,
  Tė skeleteve tė puthjeve mizore
  Si drurėt e ngrėna nga mizat e dheut,
  Unė puth flladin e egėr
  Nė dorėn e kambanės sė qelqtė

 3. #3
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  Nėn lėkurė tė ajrit...

  Nė gjinjtė e muzgut pėrpėlitem
  Flokėt e hėnės mė varen mbi sup,
  mrekullisht derdhen sytė e errėsirės,
  si ujėrat e bardha nė barkun e nėnės.

  Nė prehėr tė muzgut zgjohem
  Me trėndafilin e egėr nė buzė
  Pabesisht mė shpojnė kėrcejtė
  e gazplotit,
  nėn lėkurė tė ajrit digjem si shpuzė.

  Nė kėmbė tė muzgut gjunjėzohem
  Gjuhėn e ajrit dalldisur puth
  Vrapoj tė kap dritė-errėsirėn
  Zėri m'dridhet si fletė trėndafili.


  Degė psherėtime

  Krejt pranė, nė puthjen e zbrazur
  Gėrvishta eshtrat e portretit tėnd
  Pse erdhe o skelet hije,
  pėrse mė prek?
  A s'mė sheh,
  jam lule-hithėr
  nė kėtė tokė qė djeg...

  Nė mė do sadopak, respektomė!
  Mbillmė njė lule-dhimbje
  Nė bark tė njė tingulli
  tė mė ēel, degė psherėtime.


  Nė bark tė ėndrrės

  Ėndrrat qė pėrkunda
  nė djep tė kohės
  janė varur si smerald
  nė pus tė dhimbjes...

  Lėkura e ėndrrės,
  pėrpėlitet nė gojė tė bojės...
  Nė bark tė ėndrrės,
  klith shpirti i poetit.


  ... me qumėshtin e syrit

  Mos e lėr ėndrrėn tė tė ikė
  Pa i zhveshur lėkurėn e fundit.
  Nėse, nė qelizat e brendshme
  Zbulon pikėza fosforeshente
  Lyeje bukėzėn me qumėshtin e syrit.

  Mos e lėr ėndrrėn tė zhubroset
  Nėn lėkurėn e shpirtit tėnd.
  Nėse qelizat lundrojnė ujshėm
  Ngjyeje shpirtin me qumėshtin e dhimbjes.

 4. #4
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  Mėshirė e pa mėshirshme

  Vitet ikin tė prerė me thikė
  Lule-gjėmbat thonė: Prit, prit, prit!
  Eh, po pres me torbė varur nė shpirt
  Dhe ti hije zuzare, shpresėn ma vret.

  Oh, klithma ime fatzezė
  Kėmbė varur mbi malin e shkelur
  Ofshamė tragjedie, e kope therur.
  Lule-bardhat ēelin nė pus tė harrimit
  Ullinjtė kullojnė gjak, si klumushti i gjirit.

  Oh, dashuria ime e pashkelur!
  Psherėtimė nė qiellz tė lotit
  Identitet varur n'bastun udhėkryqesh
  Ku kryqėzohen dashuritė…
  …lulėzojnė ligėsitė.

  Oh, mėshirė e pamėshirėshme!
  Nė tokat e mia djerrė
  Unė jam ēami mė i vjetėr
  Mbi kufomėn e gjunjėzimit, shkel.


  * * *


  Krahu i zemrės
  mė zgjoi nga dehja
  e shembjes sė kullės sė vjetėr.
  Ngulur, thellė nėn shkėmb...
  Zemra e lotit
  mbeti Rob nėn ēati tė ullirit
  Klithma, te guri i konakut.


  * * *


  Shkel mbi malin e shkelur
  dhe mbledh ofshama n'erė
  me kėmbė varur n'letėr...

  Sa mirė kur ofshama pėrplaset
  nė faqet e malit tė "fantazuar",
  si ndėr skenat e teatrove.

  Sa keq,
  kur shkel mbi malin e shkelur.
  Dhe erėrat mė shpojnė
  si nė fushė tė minuar tallazesh...

  Barėrat helmojnė ajrin e shpirtit.
  Dashuria ime nė reanimacin...
  Pėr erėn e malit,
  pėr ujin e lumit Kalama...

  Sa bukur,
  ajri pėrcėllohet
  nga dėshira pėrbindėshe,
  si njė xhirim filmi...

Tema tė Ngjashme

 1. Ēamėria
  Nga artur nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 137
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 17:31
 2. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-10-2009, 17:43
 3. Qytetari i vogel nen thundren e Bosit te madh te gratacieleve..
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 11:03
 4. Rama: Berisha nė pushtet, fundi jonė
  Nga Nice_Boy nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 08:53
 5. Revoltohen femrat shkrimtare. Po ne?!
  Nga ALBA nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-08-2004, 09:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •