Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 141

Tema: Rrustem Geci

 1. #121
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci - Poemė nga libri"Poezia, njė shok udhe"


  Monolog i Priamit - Poemė

  - Dashuria ka natyrėn e mėmės dhe tė atit,
  Demoni i saj nxitka trazira dhe lufėra !..

  Unė mbret i vetėm i Trojės, zotėria
  vet, tė gjitha dijet ia fala vendit tim
  dhe njerėzėve tė mirė tė kėtij qyteti
  liri, hijet qė lėshojnė pallatet e mia
  janė prej yjeve, prej hėnės, e diellit
  Troja shumė e ēmon lirinė. Pyeteni
  filizat e ėndėrrave qė rriten kėtej
  ata nė ( qeshje ) i kanė shkronjat
  dhe nė vaj, vuajtjet e dėshpėrimin!
  Grua e Trojės, grua shumė e bukur
  grua e nderuar, dhe nėnė e trimave
  dashuria e jote lindi tėrė kėtė qytet
  dashuria jonė i dha petale luleve
  Nė Trojė, populli ėshtė zemėruar
  Yje ka qielli, dhe ende ėshtė natė
  dardanėt kudo po grumbullohen
  ti mbrojnė o t“i djegin kullat e tyre!..
  Troja nuk jepet! As Troja nuk falet
  Helena, vet e deshi djalin tim, ajo
  marrėzisht u dashurua nė Paridin
  Menelau ishte pa njėsyrin e Polifemit
  Troja s“ka pse tė frikohet, jemi nė
  vendin tonė. Njėgjakėsh jemi dardanėt
  zemėrimi mund tė jetė i fshehur
  po djali e vajza janė tė dashuruar!..


  2
  ---------------------------------------------

  Nė Trojė njė Trojė kundėshton, qė
  Troja nga zemėrimi tė mos digjet
  yje ka nė qiell dhe ende ėshtė natė
  pėrpara do tė kemi luftė tė gjatė
  ay plazh qė duket tani i shkretė
  shpejt do jetė njė varr pa varre
  luftat tė ngjajshme si e jona, edhe
  hekurin e fortė e djegin e bėjnė hi!
  Iliadė e Homerit e ruajti Trojėn
  shqipen e lashtė tė stėrgjyshėrve
  pėr Paridin, Helenėn, dhe Athėnen
  do tė jetė njė ditė me pakėz Trojė
  Troja ėshtė rrethuar me legjenda
  me kafshė gojėdhėnash e lugetėri
  nė Histori rrugėt janė tė ngushta
  mendja hyut e di ēka do tė ndodhė
  nė diell trojanėt njihen mes vete!..
  Troja do mbetet kujtesė misteri
  derisa t“ zbardhen hiletė e Akejve
  do duhen ndoshta edhe mijėra vjet
  e vėrteta e Trojės tė thuhet, drejt
  Luftėn nuk e shpika unė, o Zeus
  por rrufetė qė fshihen pas stuhive
  Lejen ua dha shtisi i vullkaneve
  dhe njėsyshi i Polifemit tė Adamit!..


  3
  ----------------------------------------------

  Pėrderisa dashurinė e dashurojmė
  natyra e kėtij demoni nuk ndalohet
  pyes, a jemi mjaft tė mjaftfuqishėm
  mjaft tė mjaftkujdesshėm, qė t“ia
  falim, tė fundmen dashuri Trojės
  gjykojeni vetė at“Kalė gojėdhėnash
  nė oborrin tonė, a s“ėshtė turpi ynė
  kėtė humbje s“do ta quaja ndryshe
  pos, mjegullėn ma tė ultė nė planet
  Qaj flamuri ynė, qajė dhimbja ime
  Se unė Priami, vrava shtėpinė time
  pa u spėrkatur me asnjė rreze yjesh
  Nė tėrė kėtė gjėmė ku tash jemi
  s“ ka strehė qė mund tė na shpėtojė
  nė kėtė mjegull tonėn Troja u shua
  nga mė e ndyta shpatė e armikut
  nė Trojė gjatė s“do tė ketė flamur
  as njerėz qė qeshin,dhe qė punojnė
  shtėpitė tona qė na i dogji “Kali...”
  me asnjė lloj gjaku nuk pastrohen
  Troja vdiq pa u bekuar me fitore
  kėtij vendi do t“i vihet emėr tjetėr
  Nė eposet me nam planetare, Troja
  ėshtė pėrbashkuesi i tė humburve
  forca gravitetit tė tė shuarve, natyra
  e kohės,e padukshmėja e dashurisė!..


  4
  --------------------------------------------

  Kjo botė e dashurive tė mėdha
  Ėshtė pėrtej mundėsive tė mia
  dhe kjo luftė s“do tė jetė e fundit
  po mund tė quhet njė luftė e parė
  njė djall fshihet ēdoherė tek vetja
  se flakėt qė po e djegin Trojėn
  do ia hanė trupin tėrė pellazgjisė
  Jo tėgjitha luftat janė tė dobishme
  kėtė ma thoshte gjyshi nė Artė!
  Tė krijosh kohė do tė thotė fillim
  pagjėmėsi jete, dhe ide e bardhė
  kjo qė tani po ndodhė kėtu tek ne
  ėshtė mjegulla mė e ligė nė tokė
  ku as mes miqėve s“ ka miqėsim
  Ne vritemi me ata qė po na vrasin
  kjo ėshtė Troja e Priamit, Troja
  jonė, Troja qė dardanėt e ngritėn!..
  Tani qė jam nė mes tė dy kohėve
  asnjė shpresė Trojėn s“e shpėton
  qytetet mbijetojnė aq sa jetojnė
  Lufta e Trojės, s“ėshtė nė dobinė
  tonė, por nė dobi tė zjarrvėnėsve!..
  Muza sot mė thoshte tė vėrtetėn
  ende ka shkretira tė pabanuara
  Troja do ngrihet dhe rindėrtohet
  por asnjė Trojė s“do tė mbijetojė!


  5
  ---------------------------------------------

  Trojė, ti sot armike e ke dashurinė
  dhėndėrrin Paridin, dhe nusen e tij
  Helenėn. Dashuria s“ ka pendė, as
  krah, qė t“ia shkulim e t“ia thyejmė
  ta mbys Paridin s“mė bie ndėrmend
  dashuria natyrėn e ka prej mėmės
  ndėrsa fshehjen e trimėrinė prej tė
  atit! Kohėn s“ ma bėn tė dureshme
  as bijė e Afėrditės, dhe as hija e saj
  pyes; ēdo bėhet me Akropolin, me
  pasuritė shpirtėrore tė pellazgėve?!
  Trojė, ti sot armik e ke dashurinė
  nga tė erdhi ty ky tigėr prej zjarri
  apo mos unė jam ajo kafsha e keqe!
  Vaji i detit ėshtė i njėjtė me timin
  kripa e njelmėt ia mprehė tallazet
  nė cekėtina e plazhe ka kufoma
  dhe kafka kokash sa pėr njė Kala
  vetėm nėn qiell tė shqipes ka Trojė
  vetėm nėn qiell tė shqipes ka Iliri
  edhe i vdekur do kem mall pėr Trojėn!...
  Prej lindjes unė e dashuroj Trojėn
  drerin e ėndrrave e kam nė zemėr
  o fat i Trojės, tragjedi e Priamėve
  luftėn s“e ndalim! Troja do digjet,
  por do digjet,edhe fitorja e armikut!..


  Rrustem Geci - Dortmund, 2015

 2. #122
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  TIVARI, NJĖ KRIM I PASHKRUAR


  ( Poemė pėr Simfoni, Balet dhe Operė ) pjesa e I - rė


  Lami, duke lavruar dhe hedhur farėn mbi tokėn e tij bisedonte me veten; Kjo tokė i ka tė katėr stinėt, secila mė e pasur s“e tjetra! Tek kjo lavėr janė tė korrat e mia, fruti i ēdo tė mbjelle. Unė po hedhi farė, por lufta kėrcėnon nė tė gjitha anėt. Kosova s“ėshtė tokė e harruar e zotave, as tokė e legjendave tė ngrėna. Shumė netė me luftė i kemi kaluar, dhe do t“i kalojmė! Po, po, edhe tė rėnėt s“janė mirė! Ankohen s“e gishtėrinjtė i kanė tė pėrgjakur, se ėndrra pėr tė pambėrritshmen si lė tė flė. Akorde tė fuqishme zjarri dhe flakėsh plasin nė mes tė reve. Ushtima gjeratoresh dhe ujėrash tė rrėmbyer pushtojnė shpirtin e Lamit. Fryj tufan i shqipeve, fryj! Fara e tė mbjellave nuk frikohet. Jam kėtu, pėr ēdo kokėrr farė tė mbjellur, jam zot i tė mbjellave tė mia. Bijtė tanė s“janė mė pak trima s“e tė atyre qė na kėrcėnojnė. Vetimat janė rrufe tė frikėshme. Kosova, ėshtė tokė me varre palė- palė. Nė kėtė ditė tė shenjtė tė zemėrimit popullor, Kosova vazhdon tė jetė nė natyrėn e saj tė pėrhershme,tragjikokomike dhe kryengritėse!..


  2.
  Nė Kosovė, nuk ka fushė buke
  as grykė mali, dhe as breg lumi
  as prag shtėpie, as gji tė nėnave
  pa njė tė rėnė, tė bukur pėr liri!..


  3.
  Mobilizim! Pėr kė mobilizim? Kush po e organizon kėtė mobilizim! Fėmijėt tanė kush i kėrkon regrutė? Vallė, a nuk kanė bijė e bija, vendet pėrreth nesh pėr ta ēliruar veten e tyre! Kujt i duhet ky kurth; komunistėve serbė, dhe shėrbėtorve tė tyre shqiptarė. Liria e Kosovės ėshtė nė rrezik flitej nėpėr familjet shqiptare, por mungonte njė kundėrshtim i fuqishėm i armatosur. Mobilizimi pėr regrutėt e rinj ishte vetėm pėr shqiptar, dhe jo edhe pėr minoritet e tjera. Nė atė mobilizim tė vitit 1943- 1945 nė Kosovė, Kosovės ju pushkatuan 35 mijė regrutė. Njė varr i dhimbshėm edhe pėr kombet e mėdha. Me 35 mijė djem tė Kosovės mangut, Serbia Kosovėn e Aneksoi me pak krisma kaēakėsh. Kurthi serb kundėr Kosovės ishte i pėrgatitur nė Kuzhinat e Beogradit. Nga Marshi i regrutėve, Prizren - Dalmaci, prej 8750 regrutėve shqiptar, nė Kosovė u kthyen disa qindra bijė tanė. Nė Marshin, Prizren, Shkodėr, vetėm nė Tivar, u ekzekutuan 2750 shqiptarė, ndėrsa nė Anijet kurth pėr nė Dubrovnik, dhjetėra anije me regrutėt tanė u mbytėn nė det. Njė qytetar nė Shibenik tregonte babai im, pjesėmarrės i atij Marshi Famėkeq, mė pyeti? Pse jeni ardhė kėtej, kush ju ka sjellė? Unė i thashė tregonte babi, se ne jemi ardhė nė ndihmė me ju ēliru juve! Haaa! Gabim e ke! Ne kemi frikė nga ju, dhe kemi urdhėr tė ju vrasim, sepse ju do tė na i merrni edhe ato pak ushqime qė i kemi, dhe ju keni smundje mė tha Plavshiq, se ju jeni tė infektuar! Plavshiq, na tregonte babi, ma bėri edhe njė pyetje; a e keni ēliru j“u vendin tuaj, qė ishte pyetja mė e rėndė nė jetėn time. jo i thashė, lufta tek ne ende vazhdon!.


  4.
  Tė punosh tokėn me duart tua
  dhe farėn ta hedhėsh nė arė vetė
  tė korrėsh grurin kur ai piqet
  nuk ka liri mė sublime nė jetė...


  TIVARI, NJĖ KRIM I PASHKRUAR

  Poemė pėr Simfoni, Balet, dhe Operė

  Ai muaj ishte mars, ishte prill
  ai vit ishte 1945, dhe ajo luftė
  Kosovėn e nxorri tė humbur
  me 35 mijė djem tė pushkatuar
  Pėr atė kasaphane nė Tivar
  Kosova pyet, pyesin familjarėt
  pse djemtė tanė na u masakruan
  dhe plisin nė Tivar na e shkelėn
  A ka faj Tivari, apo prejardhja
  pėr vrasjen e 2785 djemėve tanė
  edhe dhimbjes m“ i dalin lot, e
  gojės m“i merret fjala dhe qanė
  Pjetri; xhelatit i tregova shenjėn
  e Krishtit; por xhelati s“e njihte
  atė, dhe mua mė therri si berre
  mik, tė tėra zorrėt i kam nė duar!..

  2.
  Tė pushkatuarit shqiptar nė Tivar
  Tė pushkatuar nga xhelatėt serbė
  pyesnin, pėrse ne duhet tė vritemi
  pėrse kjo pusi e serbėve nė Tivar
  Kosovė o zemėr, mos mė mallko
  dėgjoja zėrin e plagosur tė Avdiut
  Se duar e kėmbė i kam tė lidhura
  Fytyrėn me thika ma kanė prerė
  Krimi nė Tivar mbetet gjenocid
  vrasja regrutėve i duhej Serbisė
  Kosovėn ta ēarmatoste nga forca
  e gjallė, edhe njė Mollė tė kuqe ta
  Vriste
  Krimi nė Tivar ishte i menduar
  ai vazhdoi pastaj nė Dubrovnik
  vazhdoi nė Likė, Nish, e Beograd
  deri mė 17 shkurt tė vitit 2008

  3.
  A kishte faj udhėheqja Kosovės
  pėr masakrėn nė Tivar, them po
  mobilizimin e regrutėve shqiptar
  Shtabi i Kosovės e kishte bėrė
  Ē“po ndodhė vallė me Kosovėn
  qanin gjyshet dhe gjyshėrit tanė
  Kosova na mbeti fare pa djemė
  pa burra pėr ta mbrojtur vendin
  Tivari ishte njė varr i projektuar
  se varre tė reja hapeshin ēdo ditė
  pėr ta gjunjėzuar Kosovėn , qė
  Kosova tė mbetej nėn Serbi
  Regrutėt tanė i vrau ushtria serbe
  Me njė vendim tė Jugosllavėve
  Ata u pushkatuan nga xhelatėt
  qė Kosova tė mos vetėmbrohej

  4.
  Krimi nė Tivar mbetet i gjallė
  sado qė atė e varrosėn thellė
  nė Tivar nuk ka njė gur varri
  pėr 2785 regrutė tė pushkatuar
  Nga Kosova e deri nė Tivar
  rruga ishte mė e keq se nė varr
  nė atė udhė tė mundimshme
  shumė nga tanėt vdiqėn rrugės
  Mes plagėve dhe bajonetave
  pashė nė ėndėrr vajzėn time
  kjo masakėr duhet tė kujtohet
  pėr tė gjithė brezat e Kosovės
  Nuk njerizohen serbėt xhelat
  Garashaninėt, dhe Rankoviqėt
  ata vranė gjithandej Toplicėn
  regrutėt tė lidhur na i therrėn

  5.
  Tė pushkatuarit e Tivarit thėrarsin
  qė gjaku i tyre tė mos thaj
  Kosovė, mblidhi pikat e gjakun tėnd
  Mblidhe se ėshtė gjak i tė rėnėve
  Pėr atė krim tė Serbisė nė Tivar
  Kosova e Tirana duhet tė ulurasin
  nė tė gjitha kancelaritė e Evropės
  Pėr t“ i bėhet njė gjyq Serbisė
  Serbia me pamje tė njeriut
  herėt a vonė do tė pėrgjigjet
  pėr krimet mbi popullin tonė
  pėr gjenocidin e padėnuar serbė
  Pushtimi i Kosovės nga sllavokomunistėt
  Bėri qė tė ndodhė Tivari
  serbėt vranė 35 mijė shqiptar tė
  Kosovės, pėr tė aneksuar Kosovėn!..

  6.
  Prejardhja shqiptare e Kosovės
  Ishin shkallėt e pushkatimit
  fliste nė zjarrmi Alimaloku
  pak ēaste pėrpara se tė vdiste
  Ne s“kemi vrarė, as vjedhur s“kemi
  i thoshte Preni plagės sė tij
  ne po vdesim krejt tė pavarrosur
  dhe pa njė ceremoni varrimi
  Tivari ishte vetėm njė varr
  varre tė reja hapeshin ēdo ditė
  qė Serbia tė dėrgojė kolonėt
  mbi hipoteka tė shqiptarėve
  Ah, sikur tė isha pa pranga
  dhe duart t“i kisha pak tė lira
  do tė luftoja edhe me thikat, e
  tė vdisja, me gishtin nė kėmbėz

  7.
  Kosovė, heshtja s“ paska duar
  ngrite zėrin pėr tė rėnėt nė Tivar
  Thėrrasin nėnat dhe baballarėt
  Kosova, dhe tė ardhshmit e saj
  Kosovė, mblidhe gjakun tėnd
  Se njėgjakėsh jemi shqiptarėt
  Kėtu njė kufomė, aty njė tjetėr,..
  Djem tė Kosovės tė pushkatuar
  Gjenocidi i organizuar i Serbisė
  nuk ishte kontroll dokumenti
  po ekzekutim i atypėratyshėm
  ndėshkim, ndjekje,dhe pushkatim
  Qėllimi i pushkatimit nė Tivar
  kujtoj se ishte prejardhja jonė
  ndarja e Kosovės nga Shqipėria
  dhe pushtimi i tokave shqiptare

  8.
  Shumė nga regrutėt tanė tė therrur
  zorrėt e tyre i mbanin nėpėr duar
  ata fluturonin nėpėr qiejt e tyre
  por fjalė nuk nxjerrnin nga goja
  Nė atė pusi vrastare pėr Kosovėn
  Na u mor Tivari, na u mor Ulqini
  tė pushkatuarit nė Tivar, ishin gjak
  I shtetit tė ardhshėm tė Kosovės
  Mbi lirinė e shkelur tė Kosovės
  Serbia vrau me plumb e bajonetė
  me mija qemė gjysmė tė vdekur
  dhe me mija qemė tė pavarrosur
  Pushtimi serb shumė na ka vrarė
  xhelatėt serbė edhe tani vrasin
  ata po shtien nė tė gjitha anėt
  edhe pas njė shekulli krimesh

  9.
  Pėr pushkatimet nė Tivar
  dhe aneksimin e Kosovės, nga
  ushtria serbo-sllave e Titos
  shkrimet e mirėfillta mungojnė
  Nė atė kasaphanė ēnjerėzore
  prilli i detit e mban mend
  ai do tė flasė nė ēdo kohė
  pėr serbėt me pamje tė xhelatit
  Gjenocidi i padėnuar serb nė Kosovė
  vazhdon me mendėsinė e vjetėr
  se krimin mund tė varrosėsh
  Gropave tė fshehta tė kohės
  Krimi nė Tivar mbetet i gjallė
  sado qė atė e varrosėn thellė
  nė Tivar nuk ka njė gur varri
  pėr 2785 regrutė tė pushkatuar

  10.
  Ky homazh prushi dhe zemėrimi
  pėr Kosovėn e vitit 1945, pėr
  regrutėt e pushkatuar nė Tivar
  nga ushtria dhe fallangat serbe
  do ta quaja plagėn mė tė patharė
  pėr tė gjithė brezat e popullit tonė
  Ky homazh pėr 2785 regrutėt tanė
  na bėn qė liria tė jetė e pakėnaqur
  na bėn qė Kosova tė jetė nė luftė
  edhe pėr Tivarin, dhe Manastirin
  Prandaj, ky homazh pėr regrutėt
  tė vrarė tė lidhur dhe nėn pranga
  edhe fjalėn e bėjnė tė qaj e t“uluras
  por, kini durim; ata do tė zgjohen
  posa t“ i mbushin njėqind vjet
  ata do tė ngrihen e do tė flasin, se
  ishin gjak i shtetėsisė sė Kosovės
  gjak i njėsimit dhe i pėrbashkimit!..

  Nėpėr histori fatesh tė rėnda, nėpėr histori burgjesh, dhe dėnimesh me varje, ku humbėsve u dhunohoheshin fėmijėt, gratė, dhe u plaēkitej baza materiale, e u digjeshin shtėpitė, dhe kufomat u masakroheshin, edhe poezisė m“i dalin lot. Kosovė, dashuria ime e pėrjetėshme, ne ende kemi shumė udhė pėr tė bėrė! Shqipėri-Kosovė-Iliridė, janė bimė tė njė njė gjuhe, bimė tė njė gjaku, bimė tė njė vendi. Kosovė-Shqipėri- Iliridė, nuk mund ta pranojė asnjė falje, asnjė pajtim me serbėt, pa u bashkuar trojet tona. Udha pėr tė pranuar faljen dhe pajtimin me serbėt, do tė jetė e gjatė. Njė shekull krimesh e gjenocidi e mė shumė mbi popullin tonė, nuk falen dosido. Unė s“ kam mundėsi tė fali asnjė krim tė padėnuar, shprehet gjykatės Flamuri. Unė s“dua tė marr pjesė nė kėtė pazare tė turpshme. Liria qė e fituam, avash, avash, do tė na bėjė tė lumtur! Por, plagėt e Kosovės, qė ia bėri Serbia shtetėrore Kosovės, janė aq tė mėdha, aq tė thella, dhe aq tė gjera, sa duhet pėrshkuar udhė tė gjatė brezash shqiptar, pėr tė pranuar faljen, dhe pajtimin me serbėt! Bashkimi kombėtar nuk ka zėvendėsim! Bashkimi kombėtar do ndodhė me patjetėrsi! Mbase,
  vetėm atėherė do tė kemi njė Shqipėri tė tė gjithė Shqiptarve!.. Fundi i pjesės sė parė!..

  Rrustem Geci - Dortmund, 24. 10. 2015

 3. #123
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  NĖ KĖRKIM TĖ BROHORITJEVE


  Ēamėri, edhe unė jam ēam,.Motėr e gjakut, dhimbjen tėnde e kam nė gji. Gjakja ime e betejave, motra ime e qėndresės, kam dhimbje nė shpirt. Kraharori i tėri mė digjet. O yllneshė e njėperėndisė! Ylneshė e Zeusit dhe e Homerit! Yllneshė e Pirro Burrit, dhe Aristidh Kolės, mbahu ! E di s“e kėmisha nėn tokė prej argjile s“tė lė tė humbasėsh guximin. Ēamėri, Shqipėri e lashtė; je nė vendlindjen tėnde, je pemė e gjuhės shqipe, je hyjnesha e tė gjithė shqiptarėve. Ēamėri, falė njerėzve tuaj tė zgjuar, dhe mendjeve krijuese, mjeshtėrit ēam, ngritėn Akrpopolin, Dodonėn, dhe Faraonėve tė Egjiptit, ( arkitektėt ēam) ia dhanė dorėn tė bėjnė piramida, pėr vdekjen e tyre tė njėmend. Ēamėri, e bukura e shqipeve. Ji nė truallin tėnd, nė vendlindjen tėnde, bijtė tuaj tė tė gjitha Universiteteve shqiptare, janė nė kontakt me trurin e mė atdhetarėve. Ēamėri, nė kraharorin tėnd tė qytetėruar, ti ke rreth 300 shekuj ekzistencė njerėzore. Shpirt, ti je himn i gurit dhe i argjiles, merrja valėn detit, se pėr jetė tė jetėve, edhe unė jam ēam!.. Lexoni, 10 poezi me Ēamėri nga libri, me 15 mijė vargje, tė poetit Rrustem Geci, "Poezia njė shok udhe" ;


  LUTJA E ĒAMIT


  A mė lė o tokė tė qaj

  unė dua tek t“i njė varr

  unė dua kėtu tė rritem

  gjaku im tė mos thajė


  Gurė gjyshi kam kėtu

  nė beteja i ka mbjellė

  popullit tim ia kam sjellė

  gjyshi im i ka shkruar


  Toka ime, shumė tė dua

  mė prano tė vdes kėtu

  tė betohem kam ardhė

  tek shtėpia ku kam jetu


  Ēamėri o shpirtit i ēamit

  zėri i nėnės mė troket

  guri gjyshit atje brenda

  ngritu o bir, mė thėrret!..
  Ē A M Ė R I A


  Ēame, Ēame, Ēamėri

  ke kraharorin me flori

  I ke krojet nėnė e mbesė

  unė tek pragu do tė vdesė


  Ēame, Ēame, Ēamėri

  plot tė vrara ke nė gji

  tri tė korra nė njė pemė

  tri tė vjela nė njė lėmė!


  Ēame, Ēame, Ēamėri

  tremijė 13 vjet moj Shqipėri

  populli ynė ėshtė burrė

  ėshtė gjaku nė flamur


  Ēame, Ēame, Ēamėri

  ti je moj njėmijė hijeshi

  ti ke ēamin qė tė punon

  ti ke ēamin qė tė donė!
  LOTĖT E ĒAMIT


  Shqiptarėt e mėrguar nė botė

  me dhimbje e bėmė kėtė jetė

  i kėputur, i degėdisur, i huaj

  mėrgimi ēdo ditė mė vret!


  Kėtu jam qė kur isha tre vjeē

  Tiranėn thuaja se nuk e njoh

  kam lexuar pėr bukuritė e saj

  pėr fushat dhe detin me diell


  Plot murtajat ranė gjithandej

  grekėt ma e dogjėn Shtėpinė

  shumė ikėm me kokė nė dorė

  mendja mė vete vetėm atje


  Tokė floriri ėshtė Ēamėria

  e fortė ėshtė ėndrra e burrit

  kur t r a p i nė det dremitet

  dhe ēami me ēamen puthen!…


  Mosha s“mė lė tė kapi largėsi

  lotėt shterruan dalin me raste

  pėr ata qė e kuptojnė mallin

  degėn e thyer,edhe era e than!…  MALI GJYSHIT  Te lisi i gjyshit nė Thevi

  tek ullinjtė e plagosur

  ēami ka 3 qind shekuj jetė

  qė ėshtė i bimur nė tokėn e vet


  Bijė e kuqe e gjakut

  bijė e kuqe e betejave

  trokitjet tuaja pėr liri

  i kam thellė nė zemėr


  Ēamėri o tokė e ēamit

  nė u plagostė kėnga jote

  Gjuha do tė jet nė luftė

  qė ēami tė vetmbrohet


  O diell i lashtė i ēamit

  O Iliri e para Krishtit

  Ēamėria s“ di tė jepet

  Ēamėria s “ di tė falet!..  GJUHA NĖ LUFTĖ


  Unė flas gjuhėn shqipe

  i pat thėnė mikut tė tij

  Aristidh Kola – Arbani

  para se grekėt ta vrisnin


  Asgjė nuk ka mbaruar

  mė duhen 4 shekuj jetė

  pėr ta kthyer mbarė,

  tė kaluarėn tonė tė shkelur


  Nėn atė qiell tė Greqisė

  tė tė vėrtetave pėrmbys

  gjuha bėn luftėn e saj

  Ēamėria tė mos bjerė


  Homeri shkruante shqip

  nė shqipen e pellazgėve

  O gjaku qė mban zemrėn

  gjuhėn mbajeni nė luftė!..
  TROKITJE ZEMRE


  Kėngėve me Ēamėri

  fjalės i bien drithma

  djersė tė ftohta kohe

  tė rėna tė pėrgjakėta


  Kėngėve me Ēamėri

  populli i vogėl ēam

  ēdo ditė i bie daulles

  se popull i saj s“ flė


  Nė kėngėt me Ēamėri

  tė trojeve tė ilirisė

  ēami tregon Greqinė

  lirinė e tij tė shkelur


  Kėngėve me Ēamėri

  prej ku nis Ēamėria

  Plot lule tė gjakut

  me kėngė Ēame ēelin  D O D O N A  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  Kam njė lutje Ēamėri

  Zot tė fatit tė jemi vetė


  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  Kam njė lutje Ēamėri

  Dua njė varr ku jam le


  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  Babė dielli dhe flamuri

  Mė kanė beku kur jam le


  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  S“ ka Greqi nė Ēamėri

  Ēamėria ėshtė Shqipėri!..


  Kėnga e K“lumshtit

  Gjak i zemrės,

  Mėmė Shqipėri

  Shpirti m“digjet

  Tė jem tek ty


  Loti i diellit

  Nė pemė pikon

  Ēami e ēamja

  Gjėmė lėshojnė


  Qiellit tė gjerė

  Ndodhė ka ré

  Jo rrallė erėrat

  Fshehin rrufe


  Nė tokėn ēame

  Homerit plak

  Emri e sytė

  I kullojnė gjak  2 .


  Shkruan Janina

  jam Prishtinė

  jam Tiranė

  dhe jem njė himn


  Trapi i ēamit

  traget me nam

  mijėra vjet

  lundroj n“kėto anė


  Qan Janina

  gjakun e saj

  nėn Greqi

  pema do thaj


  Dheu i ēamėve

  njė tokė flori

  sa jam Ēam

  aq jam Shqipėri!..
  ARISTIDH KOLA  Tek njė lis nė Thevi

  Aristidhi i tha vetes

  ndeze njė qiri nė gur

  nė kujtim tė gjyshėrve


  Bari i ēamit nė Thevi

  foli sikur tė ish njeri

  e mirėpriti birin e saj

  djalin mendjendritur


  O i bukuri Shqiptar

  biri im i Ēamėrisė

  kėndoma kėngėn trim

  qė bari tė bėhet himn


  Jam gjak ahqipėrie o Thevi

  Jam gjak i pastėrt ēam

  nė kraharor i kam dy zemra

  dy zemrat i kam Shqipėri!..  Rrustem Geci - Dortmund, 24. 10 2o15

 4. #124
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci - Katėr poezi nga libri, "Poezia, njė shok udhe", libėr me 1 mijė fletė, dhe 15 mijė vargje


  P O P U L L I


  Ku ėshtė fshehur Gjeniu
  njeriu qė flet si populli
  njeriu qė qanė si populli
  populli qė bėn bashkimin

  Ku ėshtė fshehur Gjeniu
  pyesin nėnat , baballarėt
  dielli qė na shikon poshtė
  ē“po bėjmė ne shqiptarėt

  Ku ėshtė fshehur Gjeniu
  nė cilėn folé tė shqiponjės
  ai mė i bukuri i kėngėve
  ai mė i bukuri i flamurit

  Ku ėshtė fshehur gjeniu
  pyetė Kosova e zemėruar
  pyetė trėndafili qė flet
  pyetė atdheu i pabashkuar!..


  TROJEVE TĖ MIA

  Tėrė uji i lumit Vardar
  ėshtė ujė i Kosovės
  ujė i bardhė i maleve
  ujė i bardhė i borės

  Tėrė uji i lumit Vardar
  ėshtė ujė i Kosovės
  ujė i dhéut tė zemrės
  ujė me Shkup e Iliri

  Tėrė uji i lumit Vardar
  ėshtė ujė i Kosovės
  uji ynė i pėrėndishėm
  ujė qė derdhet ilirisė

  Tėrė uji i lumit Vardar
  ėshtė ujė i kombit
  ujė i réve tė rimta
  ujė i shkriftė i gurrave


  ILIRISHTJA SHQIPES

  Gjuha ime e stėrmoēme
  ji e bimur si fije bari, aq
  sa je atllantishte, aq je
  pellazge, po edhe ilirishte

  Shkrimet nė Kuniformė
  mund tė gjenden edhe sot
  kjo gjuhė e shqiptarve
  flitet dhe shkruhet bukur

  Dy perandori gjakatare
  tokat na i mbushėn varre
  libra tė tėrė na i dogjėn
  dhe vepra krejt tė fillimit

  Jam shqipja e tė lashtėve
  jam gjaku juaj shkrimor
  jam gjuha e shqiptarve
  trashėgimtarja, Shqipėri!


  P O E T I

  Nė poezi ėshtė gjaku im
  Kosova e tė gjitha kohrave
  sa herė qan a ngec historia
  veton dhe bubullon poezia

  Midis ajrit, frymės dhe ujit
  midis bimėve dhe bėmave
  jeta jonė jo rrallė pluskon
  nė heshtje dhe pa beteja

  Koha neve na do si do vetė
  jo ashtu si e ( duami ) ne
  ėndėrrės zėshėm i thėrras
  po edhe ajo mė del e zėnė

  Dhjamin dhe metaforat zih
  asnjė lloj i artit si duron
  poezia ndjehet e trishtuar
  sa herė me emėr shenjėzon!..


  Rrustem Geci - Dortmund, 2015

 5. #125
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  S H Q I P Ė R I A - Poezi promemoriale


  Jam fije bari e bimur n“kėto troje
  Jam gjuha shqipe e dheut amtar
  nė zemėr kam tė dashurėn Kosovė
  nė shpirt e kam tė lashtėn Ēamėri


  Plagė kam nė trup pėr tokat e mia
  pėr gėrshetin me flori tė Shkupit
  pėr artin qė mundėson bashkimin
  dhe pėr kufijtė tanė tė pabashkuar


  Trojeve ku jetojnė sot shqiptarėt
  ka trazira, revolta, dhe tė burgosur
  Shqipėrisė do t“ia shtojmė fuqinė
  me dijet mė tė pėrparuara tė kohės


  Ēamėri - Shqipėria ime e pushtuar
  mungesėn tėnde e ndiej nė shpirt
  fjala shqipe tek t“i ėshtė burgosur
  gjuha nė luftė, do tė sjellė fitoren


  Me bekimin e tė gjithė shqiptarėve
  me bekimin e Iliridės dhe t“Ulqinit
  Tė mbrojmė Ēamėri! Tė mbrojmė!
  Bekimin e kemi edhe nga flamuri!..  Rrustem Geci - Dortmund, Nėntor, 2015

 6. #126
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  Flamur Shqiptar


  I nderuar flamur shqiptar
  i nderuari i atdheut tim
  ji zog mbret i shqiptarėve
  je zog mbret i Shqipėrisė

  I nderuar flamur shqiptar
  i nderuari i atdheut tim
  je simboli i gjithė kombit
  Je mė trimi i gjithė neve

  I nderuari flamur shqiptar
  flamur gjak i shqiptarisė
  i lavdishėm nėpėr beteja
  i lavdishėm nėpėr fitore

  Flamur i luftės dhe i lirisė
  nderi kombit e i krenarisė
  t“i na mėsove atdhetarinė
  fuqinė tėnde tė ēlirimtarit

  Ēamėri - o tokė shqiptare
  je e bimur o shpirt ku je
  t“i je gjak i kombit tonė
  je Shqipėri e lerė mbi dhé!..

  Rrustem Geci - Dortmund, 28. 11. 2015

 7. #127
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  TĖ FALA U BĖN AVNIU - lirikė politike


  Tradhėtar pse qani! Nuk ėshtė fajtor
  qielli, Kosova kufijtė me gjak i ka
  shkruar. Toka s“falet me asnjė ēmim
  firmės tėnde - Tė fala u bėnė Avniu

  Ai qė votohet ta udhėheq sot shtetin
  duhet t“ i pėrmbahet betimit tė tij
  mbrojtjes sė atdheut dhe kufijve tė
  vendit, ndryshe - Tė fala u bėn Avniu

  Tradhėtar, s“falet toka denbabaden
  demosin shihe sa ėshtė i zemėruar
  ti qė e vure firmėn tė pamenduar
  Ti kot tani qan - Tė fala tė bėn Avniu

  Tradhėtar, s“falen tokat e Kosovės
  ti duhet ta mbash nė mend betimin
  populli qė ka bėrė burg dhe luftė pėr
  liri, nuk falė! - Tė fala u bėn Avniu

  Juve qė shkelėt votėn e popullit
  Juve qė firmosėt firma tradhėtie
  Ēka t“u themi tjetėr ! Asnjė arsye
  s“u mjafton! - Tė fala u bėn Avniu!


  Rrustem Geci - Dortmund, 12.12. 2015

 8. #128
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pėr: Kėngė Kosove

  Citim Postuar mė parė nga Rrustem Geci Lexo Postimin
  Rrustem Geci


  TIVARI, NJĖ KRIM I PASHKRUAR


  ( Poemė pėr Simfoni, Balet dhe Operė ) pjesa e I - rė


  Lami, duke lavruar dhe hedhur farėn mbi tokėn e tij bisedonte me veten; Kjo tokė i ka tė katėr stinėt, secila mė e pasur s“e tjetra! Tek kjo lavėr janė tė korrat e mia, fruti i ēdo tė mbjelle. Unė po hedhi farė, por lufta kėrcėnon nė tė gjitha anėt. Kosova s“ėshtė tokė e harruar e zotave, as tokė e legjendave tė ngrėna. Shumė netė me luftė i kemi kaluar, dhe do t“i kalojmė! Po, po, edhe tė rėnėt s“janė mirė! Ankohen s“e gishtėrinjtė i kanė tė pėrgjakur, se ėndrra pėr tė pambėrritshmen si lė tė flė. Akorde tė fuqishme zjarri dhe flakėsh plasin nė mes tė reve. Ushtima gjeratoresh dhe ujėrash tė rrėmbyer pushtojnė shpirtin e Lamit. Fryj tufan i shqipeve, fryj! Fara e tė mbjellave nuk frikohet. Jam kėtu, pėr ēdo kokėrr farė tė mbjellur, jam zot i tė mbjellave tė mia. Bijtė tanė s“janė mė pak trima s“e tė atyre qė na kėrcėnojnė. Vetimat janė rrufe tė frikėshme. Kosova, ėshtė tokė me varre palė- palė. Nė kėtė ditė tė shenjtė tė zemėrimit popullor, Kosova vazhdon tė jetė nė natyrėn e saj tė pėrhershme,tragjikokomike dhe kryengritėse!..


  2.
  Nė Kosovė, nuk ka fushė buke
  as grykė mali, dhe as breg lumi
  as prag shtėpie, as gji tė nėnave
  pa njė tė rėnė, tė bukur pėr liri!..


  3.
  Mobilizim! Pėr kė mobilizim? Kush po e organizon kėtė mobilizim! Fėmijėt tanė kush i kėrkon regrutė? Vallė, a nuk kanė bijė e bija, vendet pėrreth nesh pėr ta ēliruar veten e tyre! Kujt i duhet ky kurth; komunistėve serbė, dhe shėrbėtorve tė tyre shqiptarė. Liria e Kosovės ėshtė nė rrezik flitej nėpėr familjet shqiptare, por mungonte njė kundėrshtim i fuqishėm i armatosur. Mobilizimi pėr regrutėt e rinj ishte vetėm pėr shqiptar, dhe jo edhe pėr minoritet e tjera. Nė atė mobilizim tė vitit 1943- 1945 nė Kosovė, Kosovės ju pushkatuan 35 mijė regrutė. Njė varr i dhimbshėm edhe pėr kombet e mėdha. Me 35 mijė djem tė Kosovės mangut, Serbia Kosovėn e Aneksoi me pak krisma kaēakėsh. Kurthi serb kundėr Kosovės ishte i pėrgatitur nė Kuzhinat e Beogradit. Nga Marshi i regrutėve, Prizren - Dalmaci, prej 8750 regrutėve shqiptar, nė Kosovė u kthyen disa qindra bijė tanė. Nė Marshin, Prizren, Shkodėr, vetėm nė Tivar, u ekzekutuan 2750 shqiptarė, ndėrsa nė Anijet kurth pėr nė Dubrovnik, dhjetėra anije me regrutėt tanė u mbytėn nė det. Njė qytetar nė Shibenik tregonte babai im, pjesėmarrės i atij Marshi Famėkeq, mė pyeti? Pse jeni ardhė kėtej, kush ju ka sjellė? Unė i thashė tregonte babi, se ne jemi ardhė nė ndihmė me ju ēliru juve! Haaa! Gabim e ke! Ne kemi frikė nga ju, dhe kemi urdhėr tė ju vrasim, sepse ju do tė na i merrni edhe ato pak ushqime qė i kemi, dhe ju keni smundje mė tha Plavshiq, se ju jeni tė infektuar! Plavshiq, na tregonte babi, ma bėri edhe njė pyetje; a e keni ēliru j“u vendin tuaj, qė ishte pyetja mė e rėndė nė jetėn time. jo i thashė, lufta tek ne ende vazhdon!.


  4.
  Tė punosh tokėn me duart tua
  dhe farėn ta hedhėsh nė arė vetė
  tė korrėsh grurin kur ai piqet
  nuk ka liri mė sublime nė jetė...


  TIVARI, NJĖ KRIM I PASHKRUAR

  Poemė pėr Simfoni, Balet, dhe Operė

  Ai muaj ishte mars, ishte prill
  ai vit ishte 1945, dhe ajo luftė
  Kosovėn e nxorri tė humbur
  me 35 mijė djem tė pushkatuar
  Pėr atė kasaphane nė Tivar
  Kosova pyet, pyesin familjarėt
  pse djemtė tanė na u masakruan
  dhe plisin nė Tivar na e shkelėn
  A ka faj Tivari, apo prejardhja
  pėr vrasjen e 2785 djemėve tanė
  edhe dhimbjes m“ i dalin lot, e
  gojės m“i merret fjala dhe qanė
  Pjetri; xhelatit i tregova shenjėn
  e Krishtit; por xhelati s“e njihte
  atė, dhe mua mė therri si berre
  mik, tė tėra zorrėt i kam nė duar!..

  2.
  Tė pushkatuarit shqiptar nė Tivar
  Tė pushkatuar nga xhelatėt serbė
  pyesnin, pėrse ne duhet tė vritemi
  pėrse kjo pusi e serbėve nė Tivar
  Kosovė o zemėr, mos mė mallko
  dėgjoja zėrin e plagosur tė Avdiut
  Se duar e kėmbė i kam tė lidhura
  Fytyrėn me thika ma kanė prerė
  Krimi nė Tivar mbetet gjenocid
  vrasja regrutėve i duhej Serbisė
  Kosovėn ta ēarmatoste nga forca
  e gjallė, edhe njė Mollė tė kuqe ta
  Vriste
  Krimi nė Tivar ishte i menduar
  ai vazhdoi pastaj nė Dubrovnik
  vazhdoi nė Likė, Nish, e Beograd
  deri mė 17 shkurt tė vitit 2008

  3.
  A kishte faj udhėheqja Kosovės
  pėr masakrėn nė Tivar, them po
  mobilizimin e regrutėve shqiptar
  Shtabi i Kosovės e kishte bėrė
  Ē“po ndodhė vallė me Kosovėn
  qanin gjyshet dhe gjyshėrit tanė
  Kosova na mbeti fare pa djemė
  pa burra pėr ta mbrojtur vendin
  Tivari ishte njė varr i projektuar
  se varre tė reja hapeshin ēdo ditė
  pėr ta gjunjėzuar Kosovėn , qė
  Kosova tė mbetej nėn Serbi
  Regrutėt tanė i vrau ushtria serbe
  Me njė vendim tė Jugosllavėve
  Ata u pushkatuan nga xhelatėt
  qė Kosova tė mos vetėmbrohej

  4.
  Krimi nė Tivar mbetet i gjallė
  sado qė atė e varrosėn thellė
  nė Tivar nuk ka njė gur varri
  pėr 2785 regrutė tė pushkatuar
  Nga Kosova e deri nė Tivar
  rruga ishte mė e keq se nė varr
  nė atė udhė tė mundimshme
  shumė nga tanėt vdiqėn rrugės
  Mes plagėve dhe bajonetave
  pashė nė ėndėrr vajzėn time
  kjo masakėr duhet tė kujtohet
  pėr tė gjithė brezat e Kosovės
  Nuk njerizohen serbėt xhelat
  Garashaninėt, dhe Rankoviqėt
  ata vranė gjithandej Toplicėn
  regrutėt tė lidhur na i therrėn

  5.
  Tė pushkatuarit e Tivarit thėrarsin
  qė gjaku i tyre tė mos thaj
  Kosovė, mblidhi pikat e gjakun tėnd
  Mblidhe se ėshtė gjak i tė rėnėve
  Pėr atė krim tė Serbisė nė Tivar
  Kosova e Tirana duhet tė ulurasin
  nė tė gjitha kancelaritė e Evropės
  Pėr t“ i bėhet njė gjyq Serbisė
  Serbia me pamje tė njeriut
  herėt a vonė do tė pėrgjigjet
  pėr krimet mbi popullin tonė
  pėr gjenocidin e padėnuar serbė
  Pushtimi i Kosovės nga sllavokomunistėt
  Bėri qė tė ndodhė Tivari
  serbėt vranė 35 mijė shqiptar tė
  Kosovės, pėr tė aneksuar Kosovėn!..

  6.
  Prejardhja shqiptare e Kosovės
  Ishin shkallėt e pushkatimit
  fliste nė zjarrmi Alimaloku
  pak ēaste pėrpara se tė vdiste
  Ne s“kemi vrarė, as vjedhur s“kemi
  i thoshte Preni plagės sė tij
  ne po vdesim krejt tė pavarrosur
  dhe pa njė ceremoni varrimi
  Tivari ishte vetėm njė varr
  varre tė reja hapeshin ēdo ditė
  qė Serbia tė dėrgojė kolonėt
  mbi hipoteka tė shqiptarėve
  Ah, sikur tė isha pa pranga
  dhe duart t“i kisha pak tė lira
  do tė luftoja edhe me thikat, e
  tė vdisja, me gishtin nė kėmbėz

  7.
  Kosovė, heshtja s“ paska duar
  ngrite zėrin pėr tė rėnėt nė Tivar
  Thėrrasin nėnat dhe baballarėt
  Kosova, dhe tė ardhshmit e saj
  Kosovė, mblidhe gjakun tėnd
  Se njėgjakėsh jemi shqiptarėt
  Kėtu njė kufomė, aty njė tjetėr,..
  Djem tė Kosovės tė pushkatuar
  Gjenocidi i organizuar i Serbisė
  nuk ishte kontroll dokumenti
  po ekzekutim i atypėratyshėm
  ndėshkim, ndjekje,dhe pushkatim
  Qėllimi i pushkatimit nė Tivar
  kujtoj se ishte prejardhja jonė
  ndarja e Kosovės nga Shqipėria
  dhe pushtimi i tokave shqiptare

  8.
  Shumė nga regrutėt tanė tė therrur
  zorrėt e tyre i mbanin nėpėr duar
  ata fluturonin nėpėr qiejt e tyre
  por fjalė nuk nxjerrnin nga goja
  Nė atė pusi vrastare pėr Kosovėn
  Na u mor Tivari, na u mor Ulqini
  tė pushkatuarit nė Tivar, ishin gjak
  I shtetit tė ardhshėm tė Kosovės
  Mbi lirinė e shkelur tė Kosovės
  Serbia vrau me plumb e bajonetė
  me mija qemė gjysmė tė vdekur
  dhe me mija qemė tė pavarrosur
  Pushtimi serb shumė na ka vrarė
  xhelatėt serbė edhe tani vrasin
  ata po shtien nė tė gjitha anėt
  edhe pas njė shekulli krimesh

  9.
  Pėr pushkatimet nė Tivar
  dhe aneksimin e Kosovės, nga
  ushtria serbo-sllave e Titos
  shkrimet e mirėfillta mungojnė
  Nė atė kasaphanė ēnjerėzore
  prilli i detit e mban mend
  ai do tė flasė nė ēdo kohė
  pėr serbėt me pamje tė xhelatit
  Gjenocidi i padėnuar serb nė Kosovė
  vazhdon me mendėsinė e vjetėr
  se krimin mund tė varrosėsh
  Gropave tė fshehta tė kohės
  Krimi nė Tivar mbetet i gjallė
  sado qė atė e varrosėn thellė
  nė Tivar nuk ka njė gur varri
  pėr 2785 regrutė tė pushkatuar

  10.
  Ky homazh prushi dhe zemėrimi
  pėr Kosovėn e vitit 1945, pėr
  regrutėt e pushkatuar nė Tivar
  nga ushtria dhe fallangat serbe
  do ta quaja plagėn mė tė patharė
  pėr tė gjithė brezat e popullit tonė
  Ky homazh pėr 2785 regrutėt tanė
  na bėn qė liria tė jetė e pakėnaqur
  na bėn qė Kosova tė jetė nė luftė
  edhe pėr Tivarin, dhe Manastirin
  Prandaj, ky homazh pėr regrutėt
  tė vrarė tė lidhur dhe nėn pranga
  edhe fjalėn e bėjnė tė qaj e t“uluras
  por, kini durim; ata do tė zgjohen
  posa t“ i mbushin njėqind vjet
  ata do tė ngrihen e do tė flasin, se
  ishin gjak i shtetėsisė sė Kosovės
  gjak i njėsimit dhe i pėrbashkimit!..

  Nėpėr histori fatesh tė rėnda, nėpėr histori burgjesh, dhe dėnimesh me varje, ku humbėsve u dhunohoheshin fėmijėt, gratė, dhe u plaēkitej baza materiale, e u digjeshin shtėpitė, dhe kufomat u masakroheshin, edhe poezisė m“i dalin lot. Kosovė, dashuria ime e pėrjetėshme, ne ende kemi shumė udhė pėr tė bėrė! Shqipėri-Kosovė-Iliridė, janė bimė tė njė njė gjuhe, bimė tė njė gjaku, bimė tė njė vendi. Kosovė-Shqipėri- Iliridė, nuk mund ta pranojė asnjė falje, asnjė pajtim me serbėt, pa u bashkuar trojet tona. Udha pėr tė pranuar faljen dhe pajtimin me serbėt, do tė jetė e gjatė. Njė shekull krimesh e gjenocidi e mė shumė mbi popullin tonė, nuk falen dosido. Unė s“ kam mundėsi tė fali asnjė krim tė padėnuar, shprehet gjykatės Flamuri. Unė s“dua tė marr pjesė nė kėtė pazare tė turpshme. Liria qė e fituam, avash, avash, do tė na bėjė tė lumtur! Por, plagėt e Kosovės, qė ia bėri Serbia shtetėrore Kosovės, janė aq tė mėdha, aq tė thella, dhe aq tė gjera, sa duhet pėrshkuar udhė tė gjatė brezash shqiptar, pėr tė pranuar faljen, dhe pajtimin me serbėt! Bashkimi kombėtar nuk ka zėvendėsim! Bashkimi kombėtar do ndodhė me patjetėrsi! Mbase,
  vetėm atėherė do tė kemi njė Shqipėri tė tė gjithė Shqiptarve!.. Fundi i pjesės sė parė!..

  Rrustem Geci - Dortmund, 24. 10. 2015
  Nga Dortmundi poezira...
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 9. #129
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  SHQIPĖRI NĖ NJĖ FLAMUR


  Shqipėri nė ēdo shtėpi
  ėshtė gjuha e shqiptarėve
  gjaku jonė i shkruar, dhe
  gjuha jonė e ēdoditshme

  Shqipėri nė ēdo shtėpi
  ėshtė amanet i Rilindjes
  amanet i gjithė tė rėnėve
  zemra kuq e zi e atdheut

  Shqipėri nė ēdo shtėpi
  ėshtė njė betim kombėtar
  ėshtė emri yllnor i dheut
  arti shqipes sė pėrndritur

  Shqipėri nė ēdo shtėpi
  ėshtė Shqipėria qė flet
  Shqipėria qė shkruan,dhe
  Shqipėria, nė njė flamur!..


  Rrustem Geci - Dortmund, Dhjetor, 2015

 10. #130
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  NUSJA E ERĖRAVE  ( Tė punosh tokėn me duart tua
  dhe farėn ta hedhėsh nė arė vetė
  t“i korrėsh tė korrat kur ato piqen
  Nuk ka liri mė sublime nė jetė!...)

  Nė gacat e prushit e gjeta poezinė
  tė vetmuar, tė tymosur, tė pėrgjakur
  ajo shkruante nė gurin nė pashkruar
  njė ekuacion natyror tė graviteteve

  Nuse e erėrave, bijė e thellimave
  a e sheh sa e pa formė ėshtė nata
  a sheh sa i pa formė ėshtė gėzimi
  a e sheh sa e pa formė ėshtė dehja

  Sy i tokės, kujdes nga yll i papastėr
  nga gėnjeshtėrat e mėshirimit, nga
  ēastet me kurthe! Ēdo pikė e gjakut
  tė rėnė, e do fitoren pėr luftėn e bėrė

  Nuse e erėrave, nuse e thėllimave
  mė tokėsorja ekzistencė e natyrės
  s“ėshtė e lehtė qė t“ia tregosh dritėn
  territ, dhe as dimrit tėnd gjelbrimin!..  Rrustem Geci - Dortmund, Janar, 2016

 11. #131
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  NĖVE TĖ ATDHEUT


  Shumė ballė shtrėngatash po fryn
  era, Anės sė Drinit, dhe gjithandej
  Kosovės. Nuk ia kam frikėn kohės
  turp mė vjen tė mbetemi pa fitore

  Ky vend, ky dhé, dhe atdhé i yni
  ka qiell pėr gjithsecilin qytetar, qė
  ta shkruaj emrin e vet tė krijimit
  emrin e vet tė tė mbjellave nė arė

  Kosovė e njė mijė e njė betejave
  trashėgimtare e shqiptarve tė lashtė
  trashėgimtare e atdheut tė vogluar
  a ke armė pėrveē duarve tė trupit

  Me fitore nuk jemi dhe aq mirė
  liri, t“i je sot e zemėruar me mua
  por, dashuria pėr ty s“mė shterron
  tek ty kam pirė qumėshtin e jetės

  Atdhe, kam frikė nga dashuritė e
  mėdha, dhe nga tė qėnit i mundur
  kjo jetė s“mė do ashtu si dua unė
  me ēaste s“mė do as ngadhnjimtar!..  Rrustem Geci - Dortmund, 2016

 12. #132
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  FORCA E KRIJIMIT - Poezi nga libri "NUSJA E ERĖRAVE"


  Kush po na e kthen diellin prapa
  kush pa na e kthen ėndrren pėrmbys
  pyesin mėmat, baballarėt, gjyshėrit
  pyet gjaku i zemėruar i tė rėnėve

  Nė tėra qytet kolos tė kombit tonė
  Atdheu na thėrret tė bashkohemi
  jam nė kodėr tė tė gjitha vetimave
  ku koha rrjedh krejt e pafajshme

  Nė zemėr tė vetėdijes sė popullit
  mbizotėron bashkimi mbi ndarjen
  guximi mbi frikėn , krenaria mbi
  ligėsinė, dhe fitorja mbi tė gjitha

  Nuk ka gjuhė tjetėr perėndie, sa
  shqipja jonė, sa gjaku i saj gjuhėsor
  sa dielli ynė dhe hėna shkėlqimtare
  sa ( 4 ) elementet krijuese tė natyrės  SOZI ME VETEN


  Nėse unė s“do ta dehja veten time
  me lexues qė poezinė e duan me
  shpirt, s“do tė shkruaja mė vargje
  vetes do t“i jepja njė dėnim tė rėndė

  Tumės sė Lotit, ku luaja si fėmijė
  ai vend tani ėshtė i zėnė me varre
  aty ka disa tė rėnė tė luftės sonė
  dhe gropa ende tė parregulluara

  Poetėt jo rrallė frikohen, jo nga
  prangat, as nga luftat kėtej rrotull
  por nga shtirja e prijėsėve tanė
  dhe shndėrrimi tyre nė mashtrues

  Njeri, kurrė mos e rrėfe dashurinė
  as trishtimin qė e ke nė zemėr
  eh, sa gjėra sot i ngjajnė erėrave
  qė koha jonė i hedhė jashtė vetes!..  MALL DASHURIE


  Gruaja qė erdhi pa trokitur te unė
  nė shpirt ma ndezi mua njė qiri
  jam shija e kėsaj natyre mė tha
  dhe flakėn e ndezur mė la nė gji

  Ndarja me atė grua qė e desha
  mė la flakė dėshpėrimi, zbrazėti
  gruaja e asaj mbrėmje ishte e
  veēantė, njė e lindur pėr dashuri

  Me atė grua unė e treta njė natė
  ta dėboja s“merrja dot vendim
  vetes unė i flisnja me ngadalė
  por ajo grua kishte hyrė nė mua

  Gruas sė asaj mbrėmje buzėt i
  kėndonin. Mishi i saj qé i butė
  ajo i ngjante njė ylli tė argjendtė
  qė vetėm bio e jetės di ta krijojė!..  Rrustem Geci - Dortmund, 2016

 13. #133
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  ISMAIL KADARESĖ


  - Ma rastin e 80 vjetorit tė lindjes, tė Gjeniut, Ismail Kadare


  Mė tokėsori, mė krijuesi
  Mė gjeniu, mė qiellori
  Mė i dijshmi, mė fisniku
  Mė shkrimtari i planetit

  Mes Eskilit e Shekspirit
  I dhé gjak shqipes sonė
  Nė mes Dantes e Borhesit
  Mė poeti, dhe shkrimtari

  Nė mes yjeve i vetmi yll
  Nė mes detit dallga vetė
  Para Romės e pas Romės
  Iks izmave u vure Gomėn

  Ismail i plotė Imazheve
  Dritė-majash e vullkanit
  Vepra jote po ngjitet lartė
  Mbi flamujtė e gjenive!..


  Rrustem Geci - Dortmund, 28. Kallnor, 2016

 14. #134
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  LULET E GURĖVE - poezi promemoriale


  Kosovė, bijė e luftėrave dhe e betejave
  bijė e tė gjitha kohėrave nėpėr histori
  ji n“ēdo cep tė atdheut ku thėrritet liri
  dhe je nė ēdo cep ku mbrohet atdheu

  Kosovė, kush ėshtė mė i gėzuar se unė
  nė damar kam pika tė gjaku pellazg
  pika gjaku qė flasin e shkruajnė shqip
  pika gjaku qė dashurojnė e pėrqafojnė

  Kosovė, pėr ty kudo e ndjej krijimin
  nė kopėsht, nė male, dhe pranė lumit
  fjalėt e muzės shtyhen tė hyjnė nė libėr
  poeti e di, nė poezi s“ka ēast tė fundit

  Ndodh qė herė-herė tė jem pak i dehur
  pėrpara emocioneve, Kosovė-Shqipėri
  atdhe, i kėndoj tė bukurės sė Roganės
  i kėndoj luftės sė drejtė tė popullit tim

  Kosovė, del nė shesh, e merrja kėngės
  e vėrteta erdhi! E vėrteta ėshtė brenda
  nėpėr shtėpitė, Shqipėri tė Kosovės
  nėpėr shtėpitė, Kosovė tė Shqipėrisė!..


  2
  ---------------------------------------------------

  Nė Roganė, mė quajnė bujk tė popullit
  nė Prishtinė e Tiranė jam vetėm qytetar
  nė Dortmund unė jam mėrgimtari juaj
  pranė Drinit dhe detit jam i juaji lundėrtar

  Kosovė, ē“tė bėj me kėto thėrime poetike
  pėrse djemtė e tu prej teje sot frikohen
  a do ketė njė luftė fisnikėsh pėr bashkim
  kush ia dha gjysmėn e popullit, mėrgimit

  Vendi im, s“ka fjalė mė ēlirimtare se liria
  s“ka fjalė mė tė gjerė s“e fjala nė ajėr
  s“ka fjalė mė tė lartė s“e fjala jote e lirė
  dhe s“ ka fjalė mė pėrtej s“e fjala nė libėr

  Kosovė, atdheun tim unė e dua shumė
  Por Kosova qanė qė ta bėjmė mė mirė
  e pėlqej natyrėn me esencė tė jaseminit
  mė pėlqen tė jem i dashuruar nė atdhe

  Nė Roganė e kam tė kaluar fėmijėrinė
  Rogana kujtoj s“e pak mė mban nė mend
  por, lulet e gurėve ku unė bashkėbisedoja
  aty unė tė desha o e dashura ime mizore!..


  3
  ------------------------------------------------

  Kosovė, me gjakun e zgjedhur tė luleve
  dhe me gjakun e ma tė thellės kėngė
  muzėn unė e nxora vet nga vetja e ime
  pėr pak dritė jete, dhe pėr pak fjalė

  Nė atdheun tim ku unė jam vetėm bujk
  ardhja e sė vėrtetės kė tani e frikon
  ajo me vete sjell zemrimin e njė epoke
  prania e sė vėrtetės duhet tė na gėzojė

  Dielli n“ėndėrr ėshtė krejt i pakuptimtė
  shtėpitė e dėfrimit janė disa nė Kosovė
  e vėrteta e Kosovės s“pranon kufizime
  ėshtė e pandalshme, shkon mė pėrtej

  Kosovė e poshtėruar nga pushtimet
  njėqind vjet e vrarė, dhe prapė e ngritur
  shpirt, pushtimi shumė na ka varfėruar
  jemi vonė nė kohė, por e kemi njė fitore

  Sot u takova me kohėt e armiqėsuara
  tė gjitha i pashė nė shesh tė zemėruara
  i lexova dėnimet qė vijnė nga e kaluara
  atdhe, shqiptarinė se meriton gjithsecili!...


  4
  ----------------------------------------------------

  Kosovė, liria ėshtė e lirė aq sa kemi liri
  liria ėshtė e lirė pėr aq sa kemi drejtėsi
  liria ėshtė e lirė, sa bėjmė dhe krijojmė
  liria ėshtė e lirė, dhe pėr aq sa jemi qytetar

  Poezi, shpėrndaje flakėn e mendimeve tua
  flakėn qė shprehė dhimbjen dhe vullnetin
  e popullit, flakėn qė shprehė qėllimin e tė
  gjithė neve, flakėn e madhe tė shqiptarėve

  Kosovė, pėr kėt gjysmė pavarėsi ende kam
  gjak nė duar, gjak tė prindėrve, tė motrės
  dhe tė vėllait, gjak trimash tė pavarrosur
  hirin e shtėpisė sė djegur, dhe gjėnė e gjallė

  Ore, mė quaj si tė duash, unė s“heqi dorė
  nga revoltat e mia, as nga vullneti qytetar
  vendi im, unė s“dua ty ta quaj me emėr tė
  huaj, “Kosovo”, as popullin tim,“Kosovar”

  Kosovė, ēėshtja ēame po vjen, erdhi, ėshtė
  midis nesh, po fillon! Me ēėshtjen ēame
  po bashkohemi tė gjithė!Ēamėria Shqipėri
  ėshtė pėrbashkimi i tė gjithė shqiptarėve!..  Rrustem Geci - Dortmund, Mars, 2016

 15. #135
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  E T N I K U - Poezi nga libri, "Kėngėt e popullit"


  Ēdo pėllėmbė e humusit nė atdhé
  ka aftėsinė e tė bėrit tė korra, ka
  aftėsinė e tė bėrit pemė dhe fruta
  ka aftėsi tė ushqejė njerėzit e saj

  Nė hapėsirėn tonė ku jetojmė
  fal fuqisė sė tė mbjellave dhe tė
  korrave, Kosova ėshtė sofra jonė
  toka qė me aq zjarr e dashurojmė

  Dhėndėri i mollės sė kuqe, dhe
  nusja e mollės sė kuqe. Jo rrallė
  shtriheshin tek qafat e livadheve
  pėr tė mbjellė njė bimė shqiptari

  Populli im, kombi im, atdheu im
  plotė shpirtin e kam me Shqipėri
  gjaku i lirisė rrėnjėt i ka tė thella
  pėr aq sa koha jep frymė, e merr

  Atdheu mund tė bėjė mė shumė
  ndaj papastėrtisė sė vullnetit tė
  lirė, vetėdija i jep peshė kohės
  ēlirimit i bie pesha mė e rėndė!..


  Rrustem Geci - Dortmund, 2016

 16. #136
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci


  ELEKTRA E ĒAMĖRISĖ - poezi nga libri "Ēamėri, jam Atdheu"


  Njeri i sotėm; a je i pėrgatitur gjithandej
  ti ndryshojmė kufijtė, dhe tė bashkohemi
  ndiq udhėn qė e njeh, asgjėkundi mos u
  ndal, tė mblidhemi bashkė si shkronjat

  Njė trėndėfil nė pushkė e do ēasti ynė
  udhė sė gjuhės sė nėnės, ėshtė udha jonė
  kjo lule e fisme nė armė tė gjithsecilit
  i vė zemėr kėngės, dhe krahun flamurit

  Njeri i sotėm, i kaluar, dhe i ardhshėm
  pėrpiqu ta shtosh fuqinė kundėrshtuese
  merrnja pushtetin atyre qė na pengojnė
  ndiq udhėn e pėrbashkimit, mos u ndal

  Tė gjithė nė kėtė botė jemi lindur pėr tė
  jetuar. Fati i Ēamėrisė s“ėshtė i mbyllur
  sa herė fryma vrapon dhe qesh korijeve
  njė trokitje pasioni ēamen tuaj e thėrret

  Nga Ēamėria nė Kosovė, nga Kosova nė
  Ēamėri, i themi Shkupit tė pėrgatitet
  Shqipėrinė ta bėjmė njė, dhe tė bashkuar
  nė njė shtet, nėn njė himn, nėn njė flamur!


  Rrustem Geci - Dortmund, Janar, 2017

 17. #137
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Rrustem Geci

  POSHTĖRUESIT

  Nėnė Shqipėri! Nėnė Kosovė, Nėnė
  Ēamėri dhe Iliridė!Nėnė e Mollės sė
  Kuqe! Nėnė e Ulqinit dhe Preshevės
  Mėse ta pėrmirsojė unė vargun tim
  kur dy Qeveritė Shqiptare tė atdheut
  poshtėrojnė popullin, familjet e tyre
  dhe s“dinė ēka tė bėjnė me lirinė
  shesin varre dhe blejnė varre, dhe
  mohojnė prejardhjen Iliro - Pellazge!...
  Atdheu im i dashur, Shqipėria jonė
  deri nė njė ēast tjetėr s“jam mė poet,
  kam ikur nga punishtja ku unė krijoj
  ftesė kam nė njė azil tė vėllėzėrve tė
  mi, ata tė gjithė janė tė parregulltė;
  hajna, vrasės, pengmarrės borxhesh,
  konsumues tė narkotikėve tė ndryshėm
  mashtrues nga mė ordinerė, prostitut,
  e prostituta, dehės me raki e pa birrė
  Jam nė njė atdhe krejt ndryshe! Nė
  njė strehimore tė tė mėrguarve tanė,
  e qė emrin e ka Shqipėri, Kosovė, -
  Iliridė, Preshevė, Ulqin e Bujanoc!
  Atdheu zakonisht lind nga tė rėnėt
  jo nga hajdutėt e vrasėsit me pagesė!...


  Qeveritė e korruptuara tė atdheut tonė
  krijuan armatėn e tyre tė hajnave
  armatėn e njerėzve tė paligjshėm e tė
  varfėr, armatėn e korrupsionit e krimit
  armatėn e hashashit dhe tė kanabisit
  vrasėsin ordiner tė dinjitetit tė popullit!
  Shqipėria mėrgimin e ka hemorraxhi
  kėtė hemorraxhi e ka edhe Kosova,
  kėtė hemorraxhi e ka Ilirida e Ulqini,
  kėtė hemorraxhi e ka kudo shqiptari!...
  Me mėrgime atdheu po na zvogėlohet
  Ju shkrues dhe pėrshkrues tė historisė
  Nė fletoret tua pėr trimat qė luftuan
  Plot emra tė rėnėsh i keni tė harruar
  Por historiani popull nuk di tė harron
  Ai i njeh tė rėnėt pėr liri dhe i kujton!...
  Atdheu im i dashur, zgjohu , zgjohu!
  Ku i ke bijtė e tu qė ty tė dalin zot
  krimi po t“i vjelė mė pjelloret e tokės
  ai po i poshtėron vajzat dhe gratė tua
  pėr njė vend pune, dhe pėr para koti
  Shpirti i popullit ėshtė shpirt i gjerė;
  por pėr poshtėrim e pushtim ai s“falė,
  nė njė ēast tė caktuar ai do shpėrthej
  me forcėn mė gjigante tė ndryshimit
  do ngrihet ndaj bijve qė e poshtėrojnė!..


  Rrustem Geci - Romė, 2017 / Dortmund, 2018

 18. #138
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Citim Postuar mė parė nga Rrustem Geci Lexo Postimin
  Rrustem Geci

  POSHTĖRUESIT

  Nėnė Shqipėri! Nėnė Kosovė, Nėnė
  Ēamėri dhe Iliridė!Nėnė e Mollės sė
  Kuqe! Nėnė e Ulqinit dhe Preshevės
  Mėse ta pėrmirsojė unė vargun tim
  kur dy Qeveritė Shqiptare tė atdheut
  poshtėrojnė popullin, familjet e tyre
  dhe s“dinė ēka tė bėjnė me lirinė
  shesin varre dhe blejnė varre, dhe
  mohojnė prejardhjen Iliro - Pellazge!...
  Atdheu im i dashur, Shqipėria jonė
  deri nė njė ēast tjetėr s“jam mė poet,
  kam ikur nga punishtja ku unė krijoj
  ftesė kam nė njė azil tė vėllėzėrve tė
  mi, ata tė gjithė janė tė parregulltė;
  hajna, vrasės, pengmarrės borxhesh,
  konsumues tė narkotikėve tė ndryshėm
  mashtrues nga mė ordinerė, prostitut,
  e prostituta, dehės me raki e pa birrė
  Jam nė njė atdhe krejt ndryshe! Nė
  njė strehimore tė tė mėrguarve tanė,
  e qė emrin e ka Shqipėri, Kosovė, -
  Iliridė, Preshevė, Ulqin e Bujanoc!
  Atdheu zakonisht lind nga tė rėnėt
  jo nga hajdutėt e vrasėsit me pagesė!...


  Qeveritė e korruptuara tė atdheut tonė
  krijuan armatėn e tyre tė hajnave
  armatėn e njerėzve tė paligjshėm e tė
  varfėr, armatėn e korrupsionit e krimit
  armatėn e hashashit dhe tė kanabisit
  vrasėsin ordiner tė dinjitetit tė popullit!
  Shqipėria mėrgimin e ka hemorraxhi
  kėtė hemorraxhi e ka edhe Kosova,
  kėtė hemorraxhi e ka Ilirida e Ulqini,
  kėtė hemorraxhi e ka kudo shqiptari!...
  Me mėrgime atdheu po na zvogėlohet
  Ju shkrues dhe pėrshkrues tė historisė
  Nė fletoret tua pėr trimat qė luftuan
  Plot emra tė rėnėsh i keni tė harruar
  Por historiani popull nuk di tė harron
  Ai i njeh tė rėnėt pėr liri dhe i kujton!...
  Atdheu im i dashur, zgjohu , zgjohu!
  Ku i ke bijtė e tu qė ty tė dalin zot
  krimi po t“i vjelė mė pjelloret e tokės
  ai po i poshtėron vajzat dhe gratė tua
  pėr njė vend pune, dhe pėr para koti
  Shpirti i popullit ėshtė shpirt i gjerė;
  por pėr poshtėrim e pushtim ai s“falė,
  nė njė ēast tė caktuar ai do shpėrthej
  me forcėn mė gjigante tė ndryshimit
  do ngrihet ndaj bijve qė e poshtėrojnė!..


  Rrustem Geci - Romė, 2017 / Dortmund, 2018

  Atdhe Geci / 05.01.2020 / Dortmund

  HIMN I ĒAMĖRISĖ

  Ēamėri tokė pellazgjike
  Pallė Epiri nė lashtėsi
  Je stėrgjyshe e shqiptarėve
  Nė Dodonė e Iliri
  Gjokset tua tė pėrgjakura
  Drejt fitores nė lavdi.

  Refreni:

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin Kuq e Zi.

  Ti je gjaku i Janinės
  Ti je dritė e Shqipėrisė
  Plagėt tua shekullore
  Ndritėn zjarrin e lirisė
  Kėngėt tua nuk shterojnė
  N ́zemrat tona tė rinisė.


  Refreni:

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin Kuq e Zi.

  Ēamėri fole shqiponjash
  Brinjėt tua i ke shpatė
  Jatagan mbi fustanella
  Vendit tonė i dalim zot
  Mėmėdheu po na pret
  Gjithandej deti buēet.
  Ēamėri, e jona Ēamėriiii!

  Tekstin; Atdhe Geci,
  Muzikėn; Izet Kallaba,
  Soliste e Himnit;
  Ylberina I. Avdyli


  DORA E ATDHEUT

  Ēamėria s“lypet, Ēamėria merret
  Epir, bėje dorėn grusht dhe lėviz
  Nė atė djep tė tokės stėrgjyshore
  Shqipėria shtrihet deri n“Prevezė

  O e mbijetuar e pellazgo- ilirėve
  Atdheu ynė tė gjithėve na thėrret
  Ēamė dhe arvanitė jemi njė vėlla
  Ēamėria Shqipėrisė, ėshtė fitorja

  Shqiptarė pėr Ēamėrinė, ngrituni
  Ta shpėtojmė Shqipėrinė e lashtė
  Ēamė dhe arvanitė bėhuni bashkė
  Dora e Atdheut kudo ėshtė me ju

  S“heqim dorė nga atika shqiptare
  nga tokat e stėgjyshėrve pellazgė
  nga trashėgimia e tė parėve tanė
  Nga Shqipėria deri nė Prevezė…

  Pėr tokėn, pėr qiellin, pėr detin,
  Ēamėria thėrret tė bashkohemi
  dora jonė shtrihet nė tėrė Epirin,
  ne jemi tė vendit dhe tė flamurit.  E nderuar Redaksi. Unė Rrustem Geci, ka njė vit qė kam ndėrruar emrin, prej Rrustem Geci, nė Atdhe Geci. Sukses redaksi e nderuar!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrustem Geci : 04-01-2020 mė 18:58 Arsyeja: krejt pėrsonale

 19. #139
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kėngė Kosove

  Citim Postuar mė parė nga Rrustem Geci Lexo Postimin
  Atdhe Geci / 05.01.2020 / Dortmund

  HIMN I ĒAMĖRISĖ

  Ēamėri tokė pellazgjike
  Pallė Epiri nė lashtėsi
  Je stėrgjyshe e shqiptarėve
  Nė Dodonė e Iliri
  Gjokset tua tė pėrgjakura
  Drejt fitores nė lavdi.

  Refreni:

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin Kuq e Zi.

  Ti je gjaku i Janinės
  Ti je dritė e Shqipėrisė
  Plagėt tua shekullore
  Ndritėn zjarrin e lirisė
  Kėngėt tua nuk shterojnė
  N ́zemrat tona tė rinisė.


  Refreni:

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin Kuq e Zi.

  Ēamėri fole shqiponjash
  Brinjėt tua i ke shpatė
  Jatagan mbi fustanella
  Vendit tonė i dalim zot
  Mėmėdheu po na pret
  Gjithandej deti buēet.
  Ēamėri, e jona Ēamėriiii!

  Tekstin; Atdhe Geci,
  Muzikėn; Izet Kallaba,
  Soliste e Himnit;
  Ylberina I. Avdyli


  DORA E ATDHEUT

  Ēamėria s“lypet, Ēamėria merret
  Epir, bėje dorėn grusht dhe lėviz
  Nė atė djep tė tokės stėrgjyshore
  Shqipėria shtrihet deri n“Prevezė

  O e mbijetuar e pellazgo- ilirėve
  Atdheu ynė tė gjithėve na thėrret
  Ēamė dhe arvanitė jemi njė vėlla
  Ēamėria Shqipėrisė, ėshtė fitorja

  Shqiptarė pėr Ēamėrinė, ngrituni
  Ta shpėtojmė Shqipėrinė e lashtė
  Ēamė dhe arvanitė bėhuni bashkė
  Dora e Atdheut kudo ėshtė me ju

  S“heqim dorė nga atika shqiptare
  nga tokat e stėgjyshėrve pellazgė
  nga trashėgimia e tė parėve tanė
  Nga Shqipėria deri nė Prevezė…

  Pėr tokėn, pėr qiellin, pėr detin,
  Ēamėria thėrret tė bashkohemi
  dora jonė shtrihet nė tėrė Epirin,
  ne jemi tė vendit dhe tė flamurit.  E nderuar Redaksi. Unė Rrustem Geci, ka njė vit qė kam ndėrruar emrin, prej Rrustem Geci, nė Atdhe Geci. Sukses redaksi e nderuar!

  Atdhe Geci

  ĒAMĖRIA, DIAMANT I KOMBIT SHQIPTAR

  Kur viset e populluara zbrazen nga gjindja njerėzore, letėrsia dhe arti janė tė fundit qė i braktisin. Mund tė thyhen ushtritė, tė tėrhiqen rojet e fisit, tė heshtė diplomacia, arti nuk bindet. Ai kthehet e rikthehet atje, te logu i vjetėr. Atje ku ndodh shkulja, kėputja mizore, krimi. Atje ku ēamėt i ndal shenja e kufirit tė ri, shenja e vendimeve tė traktateve dhe marrėveshjeve tė konferencave tė padrejta. Paqja e detyruar kurrė nuk ėshtė paqe. Ēamėria ( diamanti i Shqipėrisė ) bėn pjesė nė hartėn mė tė dhimbshme tė Evropės. Ēamėria u godit rėndė nga ndjekjet dhe, gjenocidi i vazhdueshėm dhe shpėrnguljet. Lexojmė nė njė shkrim tė Abdyl Frashėrit.

  Abdyl Frashėri ėshtė personaliteti i parė shqiptar qė e shtriu origjinėn e shqiptarėve deri nė Parahistorinė Pellazgjike. Ai nuk ishte as historian, as gjuhėtar, as etnolog. Ai ishte personalitet i shquar politik i lėvizjes sė Rilindjes Kombėtare Shqiptare. Nė njė varg korrespodencash, si pjesė tė njė traktati mbi tė drejtat e kombit shqiptar, qė ai botoi nė frėngjisht nė pragun e themelimit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nė organin diplomatik austriak Messagier de Vienne, ai shprehej:

  ‘’Historia flet pėr njė komb pėrrallor, pėr pellazgėt hyjnorė, pėr kėta heronjė tė lashtėsisė, tė cilėt pandehet se kanė vdekur dhe janė fshirė nga faqja e dheut, duke lėnė pas vetėm disa gjurmė nė gjuhėt greke dhe latine. Ėshtė gabim: pellazgėt rrojnė edhe sot e kėsaj dite. Ata jetojnė tek shqiptarėt. Shqiptarėt e sotėm janė vetė pelllazgėt e lashtėsisė me gjuhėn e tyre, me doket e tyre dhe me vetė zakonet e tyre.

  Ati i historisė (Herodoti), thotė se pjesa mė e madhe e emrave tė perėndive tė Olimpit grek i pėrkasin gjuhės pellasge. Mirė pra, ne i gjejmė sot ato emra nė gjuhėn shqipe. Janė disa fjalė qė shqiptarėt i pėrdorin edhe sot e kėsaj dite. Ata nuk kanė fjalė tjetėr pėr tė quajtur detin, perveē fjalės Det, Thetis ishte perėndia e Detit. Afrodita, qė ishte emir i Venusit, do tė thot nė shqip afrimi i ditės, pra kuptohet lidhja midis tyre. Unė mund tė pėrmend njė seri fjalėsh shqip qė dėshmojnė ngjashmėrinė e shqiptarėve tė sotėm me pellazgėt e lashtė, por unė po i kursej kolonat e gazetės tuaj dhe nuk dua tė pėrpiqem tė vėrtetoj njė gjė qė tashmė ėshtė vėrtetuar sė tepėrmi nga eruditėt mė tė mdhenj tė shekullit tone”.

  Ēamėria ėshtė njė teritor shqiptar pėr tė cilėn flitet me kujdes, pėr tė mos nxitur acarime tė reja, nė kėtė botė tė shqetėsuar, shkruante para dy dekadave pinjolli i frashėllinjve, Kristo Frashėri. Ndėrkaq, heshtjet gjithashtu mund tė acarojnė, madje edhe mė keq. Shumica e ēamėve qė u shpėrngulen mizorisht nga vatrat e veta, nė mbarim tė Luftės sė Dytė Botėrore janė ende tė gjallė. Janė shuar dy ose tre breza, ata qė mezi ēapiteshin drejt Shqiperisė, por janė gjallė. Ata janė shumė djepa nė Shqipėri, Evropė dhe SHBA. Tė gjithė ata, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, mbajnė mend netėt greke mbi Ēamėrinė. Asnjė ligj i botės, asnjė formim kulturor nuk mund t`i bėjnė njerėzit tė mos kenė kujtesė, e aq mė pak tė mos kenė nostalgji. Shkruante Kristo Frashėri me rastin e botimit tė librit tė Sami Frashėrit, „Gjeografia e Ēamėrisė“ e vitit 1989, Konstantinopoj.

  E themi hapur se kombi ynė ka nxjerrė atdhetarė e burra shteti tē pushkēs dhe tē penēs. Tė dheut tonė janė tre kolosėt e Rilindjes Kombėtare Abdyli, Naimi dhe Sami Frashėri. Shqipėria u bē e shquar nga puna dhe pērpjekjet vetmohuese tė dhjetėra e qindra patriotėve shqiptarė. Ata punuan pēr ndriēimin dhe ndērgjegjēsimin e shqiptarve ndaj detyrēs qē kanē pēr atdheun, pēr gjuhēn dhe historinē. Rilindėsit e thonin hapur: Atdheu ynė duhet mbrojtur e zhvilluar nė ēdo cep tė tij. Evropės duhet t“ia themi hapur, ne jemi kėtu dhe, jemi gjallė dhe atdheu ynė ėshtė,- Shqipėria.

  Republika e Ēamėrisė, e shpallur mė 30 tetor, 2016, nė Hagė tė Hollandės, nga Kuvendi Gjithėpėrfshirės ēam dhe arbanit, u lind 15 mijė vjet pas qytetėrimit pellazg, 5 mijė vjet pas Diskut tė Festos, dhe Gurit tė Lemnit, 2 mijė e 500 vjet pas Mbretėrisė sė Pirros, dhe rreth 600 vjet pas Princit tė Arbrit dhe Mbretit tė Epirit, tė hyjshmit, – Gjergj Katriotit-Skėnderbeut. Nė kėtė udhė tė gjatė qytetėrimi, Epiri i Ilirisė-Ēamėria, pati mijėvjeēarė tė shkėlqyer tė kulturimit; artit, shkencės dhe filozofisė.

  Por, udhės sė vėshtirė nėpėr epoka, Epiri pellazgo-iliro-shqiptar, pėrjetoi lufta dhe gjenocide tė rėnda nga fqinjėt tanė; njė gjenocid nga Perandoria Romake, njė gjenocid nga Perandoria Osmane dhe 3 gjenocide nga shteti grek e ai serb. Tė gjitha kėto gjenocide tė bėra nga fqinjėt kurrė tė padėnuara. Epiri i pellazgo-ilirisė, Ēamėria, jo pa tė drejtė quhet folea e gjithė qytetėrimit Evropian e botėror. Ēamėria pellazgo-shqiptare, njihet pėr figura tė shquara shqiptarėsh qė i dhanė vepra tė ēmuara vetes dhe kontribuan nė qytetėrimin gjithėbotėror. Pėr kėtė diamant tė kombit shqiptar, shqiptarėt s“kemi nevojė ta qepim hartėn e atdheut me Ēamėrinė, kur atė e ka qepur vet pėrėndia, – Shqipėria deri nė Prevezė e mė pėrtej!…

  Fragment nga libri i Atdhe Gecit, „Ēamėria, kthim nė histori-mision“

 20. #140
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Postime
  95
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Atdhe Geci

  KRUARJET E FJALĖS
  Nė kraharorin tim tė pėrgjakur
  krejt nė errėsirė tė shpirtit dhe tė
  zemrės, u pjekėn fjalėt e shkrimit
  u pjek zėri im qė dua t“ju rrėfej,
  pėr poezinė qė ma dha pavarėsinė.

  Ēdo shpirt i lirė ėshtė Skėnderbe
  ēdo shpirt i lirė ėshtė njeri atdhé
  ēdo shpirt i lirė ėshtė Zeus e Thot
  ēdo shpirt i lirė ėshtė poet i vetes.

  Libėr, unė jam ardhė nė jetė, pėr
  pak vuajtje dhe pėr pak dhimbje,
  pra, mė vjen keq pėr bimėt qė s“u
  mbollėn mirė dhe nuk bėn kokėrr.

  Jeta nė kėtė moshė mban fshehur
  shumė gjėra, unė s“e kam pritur
  se do mbetem vetėm me poezinė.
  Kjo udhė ka shumė kthesa udhės
  kėtė udhė kaluar e kam disa herė
  udhėt e Shqipėrisė janė udha ime.

  Atdhe, plaga jote mė bėn tė qajė
  s“mė mjafton tė jem vetėm gjallė
  tėrė jetėn kjo plagė gėrryer mė ka,
  fuqisė sė tashme i kruhet zemra, i
  i kruhet fjala e ndenjur dhe heshtja.

  Gjaku brenda gjakut, gjakut i flet:
  Ēamėri, tė dua ma shumė se ēdo
  perėndi, unė edhe sikur dy lindje
  t“i kisha, vetėm ty do tė kėndoja!

  Atdhe Geci – Prishtinė, 06.08.2022

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •