Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 141

Tema: Rrustem Geci

 1. #21
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Atlanti

  ATLANTI


  Populli, populli , ėshtė kala
  Ai ndėrton e shemb mynxyrė
  Tokėn e bukėn po ia shkele
  Ai me d u a r e ngre lirinė

  Populli, populli ėshtė u r t i a
  Mendja e tij gjithė ndėrton
  Populli , populli kur flauton
  Kush mė bukur nuk kėndon

  G j e n i e popullit ėshtė liria
  Gjenia e tij ēdo herė krijon
  Me tė bukurėn pemė tė jetės
  Ai ecėn e kurrė s“ ndalon

  Populli , populli , ėshtė kala
  Ai ndėrton e shemb mynxyrė
  Tokėn e bukėn po ia shkele
  Ai merr pushkėn e lufton

  Rrustem GECI
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #22
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Fjala Qė Kullon Diellin

  FJALA QĖ KULLON DIELLIN


  Ese letrar pėr veprėn e poetit , Xhevahir Spahiut

  Nė pesėmijėvjeēarin e Shqipėrisė, u lind poeti Xhevahir Spahiu. Ai u lind mė 1 mars 1945 nė Malind tė Skraparit. Xhevahiri ėshtė njėri nga poetėt mė tė fuqishėm tė letėrsisė sonė. Ai nė tė gjitha krijimet e tij fjalėn e merr nga zemra. Poezia e Xhevahirit, ėshtė e thellė dhe e prushtė. Arti i tij spikat nė tė gjitha trajtat.Tė gjitha poezitė e tij janė florire arti. Nė krijimet e tij kudo reflekton gjaku i kohės sonė. / Dheu im, mos mė zezo / mos u kthe n“shushamė / tė kam mbajtur / mbamė ?/ …kėto dhe mija vargje tė tjera janė fuqia e poetit, iliriotet e tija tė bukura./Athosi lan kėmbėt nė det/ Tomorri lan sytė/ I dyti ėshtė i pari / I pari ėshtė i dyti/…janė kėto vargjet mė kuptimplote tė njė poeti gjigand, me pėrmasė planetare.

  Letėrsia artistike shqipe me Xhevahirin ėshtė mė e thellė, mė e gjerė, mė e bukur. Xhefahiri u takon poetėve tė fuqishėm tė kohės sonė./Mė ka marrė malli pėr fytyra tė njohura / Ku i zė dita ? / Ku i zė nata ? / pyet poeti . Vullkani i quajtur Xhevahir Spahiu, nuk e ka hallin s“i do tė vdes, as si e si…por,..kė do ta pres nėn pemė…ēfarė tė bėj me njė mollė tė pashkundur !..Gjenia poetin e lejon ēfarė tė dojė. Unė e njoh mikun tim poet, ai ėshtė pushuar nga tė gjithė tė padehurit e kėsaj bote, sepse, muza, Xhevahirin e shpie tek vetja, nė mė tė ashpren e Pegasit. Betejat e poetit nė sheshin e l e t r ė s sė bardhė nuk rreshtin kurrė S“kam ku tė iki thotė poeti, tek fjala jam lind, dhe tek fjala mė gjeni. Ē“tė bėj me kėtė natė jetėshkurtėr. Lufta e tė kundėrtave ėshtė beteja jonė. Si t“i pėrgjigjem trishtimit,njė dite tė jetuar.Pyetjet janė tė panumėrta./ Nė puthjen e sė djelės/ ka edhe tė djele tė tjera / tė moēme sa vetė jeta e njeriut. Xhevahir Spahiu i takon katėrshit tė poetėve tė mėdhenj, Arapit, Zhitit,Konushevcit, Aliajt. Tė gjithė reflektojnė me artin e tyre tė fuqishėm. Fuqia e poezisė sė tij ėshtė tek e natyrshmja, tek e ashpėra e sė bukurės. Nuk ka dashuri pėr tė gjithė njėsoj, lexoj nė mes tė vargjeve tė poetit. ajo qė ėshtė, ėshtė kėtu, nė shpirtin e kėtyre njerėzve./ Mė thuaj xhaxha/ a janė gjallė lisat/ apo kanė shkuar edhe ata refugjatė?/…/ Xhaxha, shko edhe njėherė nga varret e mė thuaj / ē“bė gjyshja nėn dhe / … xhaxha, flas me ty si me njė kėngė tė vjetėr /…E ēuditshme…/ tri kafshė / mbi katėr rrota / m“gėlltitėn sytė /…poezia e Xhevahirit ėshtė poezi atomike, e fuqishmja e tij shtėpi e ka nė materjen, e krejt brenda saj, fuqinė goditėse tė fjalės. Identiteti poetik i Xhevahirit ėshtė i njėjtė me jetėn e shqiptarit. / pyet bari / ēdo tė thotė jetė / pyet i vrari / hyj a dal n“mesjetė /, vargjet e Xhevahirit janė shpėrthyese, me plot figura e metafora. Krijimtaria e tij ėshtė tokėsore dhe kozmike. Poet me pėrmasa tė mėdha. Bota shqiptare thotė poeti ėshtė e vockėl nė dukje po 50 shekuj jetė ka brenda. Eseja nuk mė lė tė shkėputem; nė jetėn e njė dite, memzi e ruaj mėngjesin dhe mbrėmjen , se mesdita mė ikėn me yryshe tė tjera. Xhevahiri ėshtė poet i mendimit tė lartė tė fjalės, i cili vazhdimisht shikon, dėgjon, ėndėrron, dyshon, preket nga mendimet e tij dhe frymėzimet e pashpėrthyera. Xhevahiri ėshtė i afėrm i gjithė poetėve. Nė orėn mė tė heshtur tė natės, ai i flet muzės, dhe gjelbėron pemėn e jetės. Nė sheshin e letrės sė bardhė, Xhevahiri pėrherė ėshtė nė betejat e tij prej poeti, filosofi e mendimtari. / pemė e ēuditshme trupi im / /Shushurijnė shelgjet nė fushė / mėrmėrijnė mizat nė mriz…Unė i shoh tė gjitha nė vargjet e mia, edhe pagjumėsinė e tė vrarit, edhe pagjumėsinė e diamantit./ Deti mė pranon…siē mė pranon gruaja / Gruaja mė pranon si ēmė pranon deti / faleminderit grua…/ kėto dhe mija vargje tė tjera lapidare tė poetit, janė shpėrthime tė pak shpėrthimeve. Jo vetėm ditėt me shi, po edhe ditėt e bukura kanė qenė tė hidhura pėr ne, i tillė ishte fati ynė. Poezinė e Xhevahirit e lexoj me pasion. Nė ēdo lexim unė gjejė thėllimat poetike, vargjet mė me ngjyra tė tij. Shqipėria e Xhevahir Spahiut ėshtė e bukur, dhe e papushtuar. Poezia e tij e tėra ėshtė shpėrthim, dhimbje, pėrqafim. Fjala e tij e pastėrt e kullon edhe diellin. Nė Krijimtarinė poetike tė Xhevahir Spahiut, plot poezi janė maja tė letėrsisė. Interpretemi poetik, Ullinjtė, Fjalė tė gjelbra, Raport lufte, Tek rrėnja e fjalės, Poetėt e gjakut tim,Vdekja perendive e tė tjera ,janė lidhjet e poetit me muzėn, me kohėn, me kozmosin. / M“i muarėn shokėt, zyrat, aeroportet, / tė tjera fytyra e kanė zėnė vendin tim … / nė kėtė marramendje harrimi / rrallė e mė rrallė piqemi…Kėtė ese tė shkurtėr pėr Xhevahirin po e mbylli me urimin, ji i pėrjetshėm nė poezinė shqipe. Shėndet, o i miri poet.

  Rrustem Geci
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #23
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Rrustem Geci

  POEZIA, FJALA E PARĖ ME NGJYRA

  Libri i Rrustem Gecit , “Kanuni poetik “ ėshtė
  njė libėr me vlera tė larta artistike. Gjerėsia , thellėsia,
  dimenzioni, semantika, temperamenti, vargu i fortė e
  i guximshėm janė karakteristika tė poezisė sė poetit.
  Bota artisike e Rrustem Gecit ėshtė e gjerė.
  Metafizika e artit tė tij kudo puthė , shtrėngon dhe
  pėrqafon Rruga nėpėr mė tė mirėt, nėpėr mė tė
  dalluarit, ishte rrugė e gjatė. Asnjė gjerėsi s“mė zė thotė Geci. Shija poezisė shkruan ai, ēdo ditė po rritet , dhe kjo ėshtė gjė e bukur. Nė arenėn
  e sė pėrditshmes , shkruan Geci, ėshtė fusha ime e betejės, identiteti im, tregimet e mia.Trualli i poezisė sime thotė Rrustja, ėshtė Kosova, e pėrmbledhura e tė pėrbashkėtes , sublimja.
  Motivet e pasura, leksikiku i dendur, emocioni i guximshėm, bėn qė poeti tė ngjitet tek e pagjendshmja, tek e paanshmja.E sotmja tek unė thotė poeti ėshtė e ardh, e ardhme, e pėrditėsuar. Vepra „ Kanuni poetik “ ėshtė njė libėr i prushit tė madh.
  Me kėtė vepėr Geci arrin majen; / kujt t“ia tregojė plagėn / kur tė gjithė jemi plagosur/ me tė ndaluara ēfarė tė bėjmė / me tė jetuar po vritemi!
  Rrustem Geci u lind nė Roganė tė Dardanės mė 1950 .
  Mėsimet e para i kreu nė vendlindje e tij, ndėrsa shkollėn e mesme e kreu nė Gjilan dhe Dardanė
  Rrustem Geci u kulturua nė Universitetin e Prishtinės. Rrustem Geci plotė 17 vjet punoi gazetar nė Televizionin e Prishtinės.Pas mbylljes Televizionit ,shtėpisė ku ai punonte, mė 1995 mėrgohet nė Dortmund tė Gjermanisė, ku edhe tashti jeton. Rrustem Geci kryesisht merret me poezi dhe ese. Shumė poezi tė Gecit janė pėrkthyer nė gjuhė tė huaja nė gjermanisht e anglisht Me kėtė libėr Rrustem Geci na e afron krijimtarinė e tij 30vjeēare .
  Rrustem G e c i deri mė tash ka shkruar e botuar 10 libra ; “Demonstrat e luleve“, “Antologia personale “, “ Kėngė Qipshte“, “ Milenium “, „Njė rrėnjė ulliri jemi “ „ Kėngė Ilirishte “ , “ Motive me shqipėri“, “Rogana“, “Tregime tė kohės“ „Malli ndjek udhėn e vet“ „Kanuni poetik“ dhe „Njerėzit e rėrės“. Poezia ishte dhe ėshtė fjala e parė me ngjyra ,pa poezi, pa kėtė mbretėreshė tė arteve,unė do isha njė hiq i kėsaj bote. Geci bashkėpunon me tė gjitha gazetat e revistat nė Europė dhe Amerikė. Libri „ Kanuni poetik“ qė po i jepet nė duar lexuesit tonė ka 1100 faqe dhe ėshtė
  prush i njė jetė tė madhe.

  E uroj poetin Geci , pėr kėtė vepėr tė madhe poetike.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #24
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  59
  Postime
  1,804
  biligoa, rrofsh qe ke sjelle vargje atdhedashurie ,vuajtje , dhimbje...por edhe qendrese dhe ngadhnjimi te poetit Rrustem Geci...Shpesh vuajtjet pjellin poetet, vargjet....suksese ne jete poetit dhe jete te gjate pa brenga...

  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 5. #25
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Rrustem Geci, katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn

  E V R O P Ė

  ( p o e m ė )

  Mė sheh si jam bėrė
  I tėri jam i gjakosur
  I tėri jam i plagosur
  Nė kėtė ēast tė rėndė
  dua ta gjej njė fije bari
  tė shoh nga po fryn era
  se vrasėsit do tė kthehen
  qė t“ i fshehin kufomat
  Mė sheh si jam bėrė
  i t ė r i jam i gjakosur
  I t ė r i jam i plagosur
  po e gjeta njė fije bari,do
  ta dijė nga po fryn era
  Nė kėtė vend tė betejave
  kujtoj 1913, kujtoj 1945
  kujtoj 1981, kujtoj 1990
  kujtoj,.. e ēka s“ kujtoj...


  2

  Evropė, jam q i e l l i im
  pellazgjike dhe iliriote
  me l a v d i tė pranuar
  e me kėngė tė dėgjuara
  Mė sheh s“i jam bėrė
  gjaku mė vie deri nė gju
  shtypjes nuk i pėrballoj
  Evropė, ne jemi tė njėjtė
  njihma tė drejtėn time
  tė drejtėn pėr vetėvendosje
  se edhe unė jam evropė
  Evropė , e j a kėtej pari
  t“i tregoj gropat me varre
  kullat e mia tė plagosura
  tė vėrtetėn e pėrmbysur
  Serbia s“ėshtė e madhe
  po ėshtė gjenocidiste
  dhe e njohur pėr barbari


  3

  Evropė, e bukura Evropė
  diellbardha apo diellzeza
  mė s h e h s“ i jam bėrė
  kėmbėt memzi mė mbajnė
  e uria rėndė mė kėrcėnon
  njė fije bari mė duhet
  qė ta dijė nga fryn era
  vrasėsit sėrish do kėthehen
  nė tė gjitha l u f t ė r a t
  komshinjtė mė zvogėluan
  m“ i morėn librat, dėfteret
  librat e shenjtė tė tokės
  m' i plaēkitėn, i asgjėsuan
  pėr t“i bėrė pronė tė tyre
  Evropė, e bukura evropė
  unė kam njė pyetje pėr ty
  pse s“mė njeh, pse s“mė do
  apo bėhesh se s“ kupton

  4

  Evropė, ndalja dorėn serbit
  ose po ia n d a l i vetė
  se tokat e mia mė mjaftojnė
  pėr tė mbjella e pėr tė korra
  l u f t ė s nuk i trembem
  por , unė d r u a j prej teje
  nga paktet tuaja tė fshehta
  dhe nga konferencat tuaja
  Unė qytetari yt modern
  bashkėkohanik me helenėt
  i moēėm sa ka dashtė zoti
  i krishterė sa tė krishterėt
  popull qytetėrues n“Evropė
  dy p e r a n d o r i mė ranė
  me shkopin e tė madhit
  dy perandori mė gjakosėn
  me zjarr e me h e k u r
  e unė ,ja ku jam, gjallė jam!..


  P r i s h t i n ė, 1999
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #26
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  SKĖNDERBEU

  ( p o e m ė )

  Nė bashkėsinė e kombeve
  nė bashkėsinė e shteteve
  nuk ka njė njeri tė njėjtė
  qė mund ta thotė zėshėm
  emrin e dhéut dhe atdhéut,
  emrin e kombit tė tij
  sa trimi ynė Skėnderbeu
  Nė epokėn e Kastriotit
  Shqipėria ishte njė tėrėsi;
  e zgjuar me ēastet e kohės
  dhe e aftė tė bėjė histori
  Nėn qeverisjen e Gjergjit
  u skuqėn tė gjithė gurėt
  qė atdheun e shqiponjave
  askush tė mos e lakmojė
  Nė atė epokė tė ndritur
  Skėnderbeu, shqipja lirisė
  i bashkoi gjithė shqiptarėt
  nė luftė kundėr armikut.

  2
  ----------------------------------

  Nė takimet e tija nė Durrės
  nė Gjirokastėr , e Shkodėr
  nė Shkup e nė Kosovė
  Gjergji e thėrriste popullin
  qė t“ i pėrgjigjeshin luftės
  Nė Vlorė, ai u foli vlonjatve
  “S“di ēfarė ju bėn tė dashur
  s“di ēfarė ju bėn tė lumtur
  por, nėn tehun e shpatave
  me shpatė duhet t“luftojmė!”
  pra, para se t“ia beh lufta
  pėrpara se tė vie armiku
  kėtu ishte S k ė n d e r b e u
  ai qė i priu A r b r i t vetė
  nė ē a s t i n mė tė duhur
  nė ēastin mė tė vėshtirė
  Gjergji i dha shkėlqim tokės
  ( t h e u gjitha rrethimet )
  dhe i dha shkėlqim vendit
  me gjakun e mė trimave
  na bėri qė tė mbetemi gjallė!  3
  ----------------------------------

  Nė njėzet e katėr luftėra
  nė njėzet e katėr beteja
  nė njėzet e katėr fitore
  Gjergji ishte trimi ynė
  ai qė i dha pėrgjigje kohės
  Princa tė mirė tė Arbrit
  mos u ligėshtoni, mbahuni
  Jini nė b e t e j a t tuaja
  kjo p a s u r i e vetėdijes
  mė detyron tė ju kėshilloj;
  Shqipėrinė ta duani shumė
  dhe gjakun mos e kurseni
  qė liria tė jetė, Shqipėri
  Princa tė zgjuar tė Arbrit
  lufta ėshtė ekuacion , me
  tė papritura e tė panjohura
  nėse ju dilni tė mundur
  nga ju lypset tė luftoni
  kjo luftė kundėr Turqisė
  ėshtė luftė pėr Shqipėrinė
  luftė pėr tė ardhmen tonė


  4
  -------------------------------------

  Princa tė dashur tė arbrit
  gjaku i luftės nuk humbet
  edhe sikur tė na vrasin, edhe
  sikur tė na mundin rėndė
  farė e huaj kėtej s“do tė mbijė
  Shqipėria ėshtė gjak i moēėm
  g j a k i s h k r u a r me gjak
  gjak i s h k r u a r me l i r i
  Nė kėtė vend me plot begati
  me klimė tė butė e me det
  Tė gjitha parajsat janė kėtu
  pėr tė lindur e tė palindur
  njė pasuri e pamohueshme
  pėr tė gjithė qytetarėt tanė
  Qė shtetin ta bėjmė tė fortė
  tė qėndrueshėm e m o d e r n
  Shqipėrisė i duhen fitoret
  dhe asnjė humbje nė beteja

  5
  -----------------------------------

  Kėtė vend me tokė e me det
  qė ne e quajmė , Shqipėri
  ka aromėn e fortė tė luleve
  aromėn e fortė tė pemėve
  aromėn e dimrit dhe verės
  aromėn e fėmijės sė qeshur
  Shqiptar , bashkohuni dhe
  mbajeni njėri tjetrin, duajeni
  se i humburi ēdoherė paguan
  gjobėn e rėndė tė pushtimit
  Nė kėtė ēast k o m b ė t a r
  Nė kėtė ēast h i s t o r i k
  Shqipėria ėshtė atdheu ynė
  Adresa e jonė nė kėtė botė !..


  DORTMUND, 2008
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #27
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  PUTHJA E DHEUT

  ( p o e m ė )

  Re tė luftės,.. dallgė dhe stuhi
  S“na u hoqėn kurrė mbi qepallė
  Mė tė fortė ishim se vetė Sparta
  Natėn mbi Trojėn nuk di ta falė

  Dielli mbi Shqipėri nuk shuhet
  Kjo ėshtė njė e vėrtetė e qartė
  Roma Ēezarit, Nata e osmanliut
  Na bėri tė vuajmė, tė heqim gjatė

  Nė njė gjyq qė as korbat se shkruan
  Tė d ė n u a r ishim,...me kalvar!
  Nė atė (kontratė ) tmerri e gjaku
  Shpėrngulja bėnte atentatin e parė

  Tridhjetė shekuj janė rrėnjėt tona
  30 shekuj kemi gurin nė kufij
  dhuna ishte shumė e rėndė
  dhe ushtri tonėn ne nuk kishim

  2
  ----------------------------------

  Nė kėtė b o t ė trishtimesh
  sa herė e kujtoj atė kohė
  njė e tronditur mė pushton
  krajla dhe mbretėr tė huaj
  qė s“ i patėm kurrė asgjė
  na shkulėn e na pėrshkulėn
  nė shkretėtirat e Anadollit
  Nga ajo kėputjeje e rėndė
  unė vetvritem ēdo d i t ė
  nga m a l l i i pėrmalluar
  nga tė qėnit i shpėrngulur
  Nė atė puthje tė dheut
  lashė pėrroin e fshatit, lisin
  kopshtin me plot perime e
  pemė.Vreshtėn e Dardhave
  se armiku na ra natėn , dhe
  na i dogji tė gjitha shtėpitė
  e ne qė m b e t ė m gjallė;
  i lamė ca g u r ė tek pragu!


  3
  ------------------------------------

  Shpėrnguljen nga mėmėdheu
  e kam pėrjetuar shumė rėndė
  mė thotė njė ish i shpėrngulur
  ushtria dhe xhandarėt serbė
  na nxorėn nė mes tė rrugės
  udha pėr Selanik me qerre
  ishte njė dramė mė shumė
  qė vriste gjithandej Kosovėn
  Nė ato vite tė shpėrnguljes
  njė i quajtur Astrit Karadaku
  pjesėmarrės i (tre) luftėrave
  na thotė pėr kėtė p o e m ė
  betejat i takojnė historisė
  nėse betejat nuk sjellin fitore
  Nė ēastin kur po shkuleshim
  unė putha dheun tim tė ėmbėl
  dhe nga kopshti mora baltė
  qė ta kem s“i kujtim tė tokės
  dhe kujtim tė dhéut e atdheut
  qė tė mos mė bjerė hiadha
  apo ndonjė gjėmė e rėndė
  4
  ---------------------------------

  Nė tė gjitha ato vuajtje
  Stambolli ishte njė vrasje
  kujtimet i kam tė freskėta
  nė Z y r a t pėr tė huajtė
  tek po prisja nė korridor
  tė merrja kombėsinė turke
  nė radhėt me ne, ishte njė
  vajzė bjonde , vjeē 13- tė
  nga Keēekolla e Prishtinės
  serbėt asaj ia kishin vrarė
  16 a n ė t a r ė tė familjes,
  ndėrsa ajo kishte shpėtuar
  duke u fshehur nė plevicė.
  Ajo vajzė me atė dramė
  kishte 50 tė rarė tė familjes
  me gjak thuaja deri nė gju
  doli nga zyra duke bėrtitur
  kėtė emėr unė s“e kuptojė!


  5
  ---------------------------------

  mė ktheni nė vendin tim
  nė fshatin me fytyrė bari
  tek shtėpia e prindėrve
  tek v a r r i i nėnės sime
  ish zėri i 13- tė vjeēares
  njė gjėmė e gjithėve neve

  O mė tė mirėt e shpirtit
  Gjergj , Aleks , Trėndėlinė
  dhe juve qė s“ po u njoh
  gjuamėni me gurė, shajmėni
  se unė biri juaj dhe vėllai
  do duhej tė isha atje, atje
  dhe s ė bashku nė luftė
  t“i mbroja dhe unė trojet

  Sa herė p ė r m a l l o h e m
  i bie telefonit e bisedoj;
  Kosovė, tungjatjeta, si je
  katundi s“i ėshtė; si dolėt
  nė mėngjes, a pati bastisje
  sa dasma u bėnė, tregomė
  sa n u s e lindėn fėmijė
  o vėlla i gjakut tim, trego
  se malli pėr ju mė nbyti!

  6
  ----------------------------------

  Nė varrezat e Stambollit
  prehen me mijėra shqiptarė
  thonė se vdiqėn nė kėmbė
  me sy kah a t d h e u
  nė kujtim tė vendlindjes!.

  Kossovė , Shqipėri , Atdhe
  tragjedinė e shpėrnguljes
  e kam pėrjetuar nė Selanik
  nė njė anije tė vjetėr greke
  qė transportonte shqiptarėt
  pėr n“humbje dhe n'harrim

  Prandaj, si sot mė kujtohet
  thotė Isai, njė i shpėrngulur
  dhe shpalon njė akt drame
  pėr njė Hanife Ibrahimin
  nėnė nga Gjilani,pasi hodhi
  djalin, edhe vet ra nė det!...

  ( Grykėn e Bosforit
  P y e t e n i se flet
  Gjysma ėshtė l o t
  Gjysma ėshtė det!... )


  7
  -------------------------------------

  Nė jetėn e tė shpėrngulurit
  nuk mjaftuaka njė vuajtje, njė
  dhimbje,njė humbje,njė vdekje
  i shpėrnguluri vdes ēdo ditė
  pėr t“ siguruar njė gropė varri

  B i j t e shpėrngulur tė Arbrit
  me mund e bėmė kėtė jetė
  i kėputur , i degdisur, i huaj
  mėrgimi ēdo ditė mė vret!

  Njė jetė se kam parė Kosovėn
  nė Tiranė s“kam qenė asnjėherė
  kam lexuar mjaft pėr atdheun
  pėr fushat , malet dhe d e t i n

  Kjo j e t ė na iku me mall
  moshė mė nuk mė ka mbetur
  veshėt mė ushtojnė shumė
  e shoh se jam shumė i mėrzitur!  8
  ---------------------------------------

  E ē“murtaja tė rėnda na ranė
  po vuajmė ne, po vuajnė edhe fėmija
  Nė Shqipėri unė e kam mendjen
  zemra mė ikėn vetėm nė Tiranė

  Tokė e florinjtė ėshtė Ēamėria
  tronditėse ėshtė ėndrra e ēamit
  Nė det kur trapi d r e m i t e t
  Dhe ēami me ēamen puthėn

  Mosha s“ mė lė tė kapi largėsi
  fėmijėt po na i pėrtėritin emrat
  pėr ju qė e k u p t o n i vajin
  degėn e thyer edhe era e than!...

  Atdhé, o i shtrenjti a t d h é
  nxirre kėngėn qė vlon nė ty
  Na lėsho njė za o i mirė
  qė tė mos vdesim nė mynxyrė!
  9
  --------------------------------------

  Kosovė , e mba mend o trime
  kur korbat nga rragamėt t“u lėshuan
  gjuhėn e kėngėn tė t“i shleyjnė
  nėpėr kohė tė dogjėn, tė fyen,
  tė pranguan; por ti o Kosovė
  prapė diellin nxore nga zemra
  njė t r u p tė j e t ė Shqipėria!

  O vėlla i atdheut tim, o zemėr
  jam lindur ku rritet p r u s h i
  jam lindur ku p i q e t flaka
  nė katundin me fytyrė tė barit
  unė kam tri kėngė tė gjakėta
  aty ku mė njihnin dhe i njihja

  Nė ēastet tek shpėrnguljeshim
  Ne lamė pjesė tė jetės sonė
  Fragmente nga mė intimet
  Copa tė fshehura dashurie
  Dhe kujtime tė tjera tė jetės
  nė palcė tė tokės i fshehėm
  Tė mos i gjej dorė e huaj  10
  ----------------------------------

  Kosovė mos u vono, ngritu
  ti prishim kufijtė e ndarjes
  ndarjen qė po na ndan
  se koha qė po e jetojmė
  do qė tė j e m i tė l i r ė!

  Tiranė, mė lejo tė pėrqafoj
  tė marr njė grusht dhé nga
  ti , nga toka ime e ashpėr
  njė grusht dhé pėr kujtim
  se gjuhėn e ėmbėl shqipe
  ndarja e gjatė ma v o d h i...

  Kjo kėngė e ky mundim, do
  sjellin njė mėngjes tė bardhė
  njė m ė n g j e s plot diell
  edhe sikur koha tė zbres nė
  zero,Shqipėria do tė jetė njė!..

  S t a m b o l l , 1994  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #28
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  A I T H A

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  arresti i asaj mbrėmjeje
  mė ka plagosur rėndė!...

  Asgjė s “ mė kall tmerr
  Mė shumė se ai arrest
  ku pėr “mėsimin e lirisė”
  mė rrahėn e mė dhunuan!

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtojė
  por atė arrest tė fshehtė
  as t a s h t i s'e kuptoj!

  Qyteteve tė m ė d h a
  ka plot grupe mafiozėsh
  po arresti i asaj tė hėne
  ishte dora e shtetit vet!

  Nė atė terr tė atij shteti
  unė pashė vetėm vrasės
  polic nga tė ēmendurit
  qė gajaseshin , tiiiiiiiiiiii!...  2
  -----------------------------

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ai arrest i armikut
  mė lėndoi sa s“ bėhet!

  N“atė burg tė Gjilanit
  mes mureve tė errėsirės
  vetėm ato mure e dinė
  ēka u bėnin mėsueseve!

  N“ atė kalvar tė burgut
  qė ishte poshtė atij ferri
  vuajta tė pavuajtshmen
  dhe atė plagė tė ndyrė!

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ajo llavė e policėve
  mė ka lėnduar rėndė

  Pas gjithė atij dhunimi
  pas gjithė asaj torture;
  unė vdekjen dėshiroja
  si gjėnė mė tė bukur!


  2
  -----------------------------

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ai arrest i armikut
  mė lėndoi sa s“ bėhet!

  N“atė burg tė Gjilanit
  mes mureve tė errėsirės
  vetėm ato mure e dinė
  ēka u bėnin mėsueseve!

  N“ atė kalvar tė burgut
  qė ishte poshtė atij ferri
  vuajta tė pavuajtshmen
  dhe atė plagė tė ndyrė!

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ajo llavė e policėve
  mė ka lėnduar rėndė

  Pas gjithė atij dhunimi
  pas gjithė asaj torture;
  unė vdekjen dėshiroja
  si gjėnė mė tė bukur!
  4
  ------------------------------

  Etleva , shpirt i mamit
  luaj, kėndo, kėrce, qeshu
  se ti e meriton kėtė jetė
  ti e meriton kėtė gėzim
  plaga ime ėshtė imja
  imja dhe e askujt tjetėr
  i thosha unė vetvetes

  Me tė gjitha ato plagė
  Ajo kohė s' ishte e imja
  bisedoja unė meveten
  si ta shkuli, si ta harroj
  atė dhunim tė asaj nate
  Etleva; me ty e kam lehtė
  por , me Astritin…s“ di...
  me atė e kam vėshtirė,
  dhe s“ di si t' ia spjegoj
  nė kėtė pikė - dhembjeje
  emri i p l a g ė s godet
  emri i plagės turpėron
  se po t' ia them troē
  ajo plagė do ta vriste!  5
  ------------------------------

  Nė dhomė jam vetėm
  jam nė betejė me veten
  nė betejė me plagėn time
  nė kėtė teatėr personal
  plaga s“ mė lė tė hesht
  e gėrvishtura mė gėrryen
  nga zemra deri te mendja
  se ajo plagė e d j a l l i t
  po e shėmtueka shpirtin
  me kujtimin e sė keqes.
  Etleva , shpirti i mamit
  f l e j me ėndrrat tuaja
  se ti je e pastėrt si qielli
  dhe e meriton kėtė jetė
  se ajo qė mė ka ndodhur
  mua , ėshtė drama ime
  dhe e a s k u j t tjetėr
  Me foton e saj nė dorė
  Aitha bėnte betejen e saj
  pėrse unė tė vetvritem
  pėrse ta lė vajzen jetime
  pėr plagėn qė s' e desha!  6
  ----------------------------

  Nga jeta e njė gruaje
  kėputa kėto fragmete
  qė ai arrest i serbit
  tė mos mbetėt i heshtur
  E dėnuar me b u r g
  mbi atė grua tė fisme
  u shemb njė ēmenduri
  pėr ta vrarė atė qenie
  ai shtet atė fytyrė kishte
  Ju qė e njihni gruan,
  shpirtin e saj tė butė
  ju qė i puthni, qė i doni
  mos ua prekni trazimet
  mos kėrkoni fundin e
  barkut, fundin e gjėrave
  gruaja ėshtė mėma, qė
  ka lindur H o m e r i n!...


  Prishtinė, 1993-2000

  Rrustem Geci,katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 14-01-2008 mė 16:35
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 9. #29
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  ” Rrustem Geci, katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn


  E V R O P Ė

  ( p o e m ė )

  Mė sheh si jam bėrė
  I tėri jam i gjakosur
  I tėri jam i plagosur
  Nė kėtė ēast tė rėndė
  dua ta gjej njė fije bari
  tė shoh nga po fryn era
  se vrasėsit do tė kthehen
  qė t“ i fshehin kufomat
  Mė sheh si jam bėrė
  i t ė r i jam i gjakosur
  I t ė r i jam i plagosur
  po e gjeta njė fije bari,do
  ta dijė nga po fryn era
  Nė kėtė vend tė betejave
  kujtoj 1913, kujtoj 1945
  kujtoj 1981, kujtoj 1990
  kujtoj,.. e ēka s“ kujtoj...


  2

  Evropė, jam q i e l l i im
  pellazgjike dhe iliriote
  me l a v d i tė pranuar
  e me kėngė tė dėgjuara
  Mė sheh s“i jam bėrė
  gjaku mė vie deri nė gju
  shtypjes nuk i pėrballoj
  Evropė, ne jemi tė njėjtė
  njihma tė drejtėn time
  tė drejtėn pėr vetėvendosje
  se edhe unė jam evropė
  Evropė , e j a kėtej pari
  t“i tregoj gropat me varre
  kullat e mia tė plagosura
  tė vėrtetėn e pėrmbysur
  Serbia s“ėshtė e madhe
  po ėshtė gjenocidiste
  dhe e njohur pėr barbari


  3

  Evropė, e bukura Evropė
  diellbardha apo diellzeza
  mė s h e h s“ i jam bėrė
  kėmbėt memzi mė mbajnė
  e uria rėndė mė kėrcėnon
  njė fije bari mė duhet
  qė ta dijė nga fryn era
  vrasėsit sėrish do kėthehen
  nė tė gjitha l u f t ė r a t
  komshinjtė mė zvogėluan
  m“ i morėn librat, dėfteret
  librat e shenjtė tė tokės
  m' i plaēkitėn, i asgjėsuan
  pėr t“i bėrė pronė tė tyre
  Evropė, e bukura evropė
  unė kam njė pyetje pėr ty
  pse s“mė njeh, pse s“mė do
  apo bėhesh se s“ kupton

  4

  Evropė, ndalja dorėn serbit
  ose po ia n d a l i vetė
  se tokat e mia mė mjaftojnė
  pėr tė mbjella e pėr tė korra
  l u f t ė s nuk i trembem
  por , unė d r u a j prej teje
  nga paktet tuaja tė fshehta
  dhe nga konferencat tuaja
  Unė qytetari yt modern
  bashkėkohanik me helenėt
  i moēėm sa ka dashtė zoti
  i krishterė sa tė krishterėt
  popull qytetėrues n“Evropė
  dy p e r a n d o r i mė ranė
  me shkopin e tė madhit
  dy perandori mė gjakosėn
  me zjarr e me h e k u r
  e unė ,ja ku jam, gjallė jam!..


  P r i s h t i n ė, 1999  SKĖNDERBEU

  ( p o e m ė )

  Nė bashkėsinė e kombeve
  nė bashkėsinė e shteteve
  nuk ka njė njeri tė njėjtė
  qė mund ta thotė zėshėm
  emrin e dhéut dhe atdhéut,
  emrin e kombit tė tij
  sa trimi ynė Skėnderbeu
  Nė epokėn e Kastriotit
  Shqipėria ishte njė tėrėsi;
  e zgjuar me ēastet e kohės
  dhe e aftė tė bėjė histori
  Nėn qeverisjen e Gjergjit
  u skuqėn tė gjithė gurėt
  qė atdheun e shqiponjave
  askush tė mos e lakmojė
  Nė atė epokė tė ndritur
  Skėnderbeu, shqipja lirisė
  i bashkoi gjithė shqiptarėt
  nė luftė kundėr armikut.

  2
  ----------------------------------

  Nė takimet e tija nė Durrės
  nė Gjirokastėr , e Shkodėr
  nė Shkup e nė Kosovė
  Gjergji e thėrriste popullin
  qė t“ i pėrgjigjeshin luftės
  Nė Vlorė, ai u foli vlonjatve
  “S“di ēfarė ju bėn tė dashur
  s“di ēfarė ju bėn tė lumtur
  por, nėn tehun e shpatave
  me shpatė duhet t“luftojmė!”
  pra, para se t“ia beh lufta
  pėrpara se tė vie armiku
  kėtu ishte S k ė n d e r b e u
  ai qė i priu A r b r i t vetė
  nė ē a s t i n mė tė duhur
  nė ēastin mė tė vėshtirė
  Gjergji i dha shkėlqim tokės
  ( t h e u gjitha rrethimet )
  dhe i dha shkėlqim vendit
  me gjakun e mė trimave
  na bėri qė tė mbetemi gjallė!  3
  ----------------------------------

  Nė njėzet e katėr luftėra
  nė njėzet e katėr beteja
  nė njėzet e katėr fitore
  Gjergji ishte trimi ynė
  ai qė i dha pėrgjigje kohės
  Princa tė mirė tė Arbrit
  mos u ligėshtoni, mbahuni
  Jini nė b e t e j a t tuaja
  kjo p a s u r i e vetėdijes
  mė detyron tė ju kėshilloj;
  Shqipėrinė ta duani shumė
  dhe gjakun mos e kurseni
  qė liria tė jetė, Shqipėri
  Princa tė zgjuar tė Arbrit
  lufta ėshtė ekuacion , me
  tė papritura e tė panjohura
  nėse ju dilni tė mundur
  nga ju lypset tė luftoni
  kjo luftė kundėr Turqisė
  ėshtė luftė pėr Shqipėrinė
  luftė pėr tė ardhmen tonė


  4
  -------------------------------------

  Princa tė dashur tė arbrit
  gjaku i luftės nuk humbet
  edhe sikur tė na vrasin, edhe
  sikur tė na mundin rėndė
  farė e huaj kėtej s“do tė mbijė
  Shqipėria ėshtė gjak i moēėm
  g j a k i s h k r u a r me gjak
  gjak i s h k r u a r me l i r i
  Nė kėtė vend me plot begati
  me klimė tė butė e me det
  Tė gjitha parajsat janė kėtu
  pėr tė lindur e tė palindur
  njė pasuri e pamohueshme
  pėr tė gjithė qytetarėt tanė
  Qė shtetin ta bėjmė tė fortė
  tė qėndrueshėm e m o d e r n
  Shqipėrisė i duhen fitoret
  dhe asnjė humbje nė beteja

  5
  -----------------------------------

  Kėtė vend me tokė e me det
  qė ne e quajmė , Shqipėri
  ka aromėn e fortė tė luleve
  aromėn e fortė tė pemėve
  aromėn e dimrit dhe verės
  aromėn e fėmijės sė qeshur
  Shqiptar , bashkohuni dhe
  mbajeni njėri tjetrin, duajeni
  se i humburi ēdoherė paguan
  gjobėn e rėndė tė pushtimit
  Nė kėtė ēast k o m b ė t a r
  Nė kėtė ēast h i s t o r i k
  Shqipėria ėshtė atdheu ynė
  Adresa e jonė nė kėtė botė !..

  DORTMUND, 2008
  PUTHJA E DHEUT

  ( p o e m ė )

  Re tė luftės,.. dallgė dhe stuhi
  S“na u hoqėn kurrė mbi qepallė
  Mė tė fortė ishim se vetė Sparta
  Natėn mbi Trojėn nuk di ta falė

  Dielli mbi Shqipėri nuk shuhet
  Kjo ėshtė njė e vėrtetė e qartė
  Roma Ēezarit, Nata e osmanliut
  Na bėri tė vuajmė, tė heqim gjatė

  Nė njė gjyq qė as korbat se shkruan
  Tė d ė n u a r ishim,...me kalvar!
  Nė atė (kontratė ) tmerri e gjaku
  Shpėrngulja bėnte atentatin e parė

  Tridhjetė shekuj janė rrėnjėt tona
  30 shekuj kemi gurin nė kufij
  dhuna ishte shumė e rėndė
  dhe ushtri tonėn ne nuk kishim

  2
  ----------------------------------

  Nė kėtė b o t ė trishtimesh
  sa herė e kujtoj atė kohė
  njė e tronditur mė pushton
  krajla dhe mbretėr tė huaj
  qė s“ i patėm kurrė asgjė
  na shkulėn e na pėrshkulėn
  nė shkretėtirat e Anadollit
  Nga ajo kėputjeje e rėndė
  unė vetvritem ēdo d i t ė
  nga m a l l i i pėrmalluar
  nga tė qėnit i shpėrngulur
  Nė atė puthje tė dheut
  lashė pėrroin e fshatit, lisin
  kopshtin me plot perime e
  pemė.Vreshtėn e Dardhave
  se armiku na ra natėn , dhe
  na i dogji tė gjitha shtėpitė
  e ne qė m b e t ė m gjallė;
  i lamė ca g u r ė tek pragu!


  3
  ------------------------------------

  Shpėrnguljen nga mėmėdheu
  e kam pėrjetuar shumė rėndė
  mė thotė njė ish i shpėrngulur
  ushtria dhe xhandarėt serbė
  na nxorėn nė mes tė rrugės
  udha pėr Selanik me qerre
  ishte njė dramė mė shumė
  qė vriste gjithandej Kosovėn
  Nė ato vite tė shpėrnguljes
  njė i quajtur Astrit Karadaku
  pjesėmarrės i (tre) luftėrave
  na thotė pėr kėtė p o e m ė
  betejat i takojnė historisė
  nėse betejat nuk sjellin fitore
  Nė ēastin kur po shkuleshim
  unė putha dheun tim tė ėmbėl
  dhe nga kopshti mora baltė
  qė ta kem s“i kujtim tė tokės
  dhe kujtim tė dhéut e atdheut
  qė tė mos mė bjerė hiadha
  apo ndonjė gjėmė e rėndė
  4
  ---------------------------------

  Nė tė gjitha ato vuajtje
  Stambolli ishte njė vrasje
  kujtimet i kam tė freskėta
  nė Z y r a t pėr tė huajtė
  tek po prisja nė korridor
  tė merrja kombėsinė turke
  nė radhėt me ne, ishte njė
  vajzė bjonde , vjeē 13- tė
  nga Keēekolla e Prishtinės
  serbėt asaj ia kishin vrarė
  16 a n ė t a r ė tė familjes,
  ndėrsa ajo kishte shpėtuar
  duke u fshehur nė plevicė.
  Ajo vajzė me atė dramė
  kishte 50 tė rarė tė familjes
  me gjak thuaja deri nė gju
  doli nga zyra duke bėrtitur
  kėtė emėr unė s“e kuptojė!


  5
  ---------------------------------

  mė ktheni nė vendin tim
  nė fshatin me fytyrė bari
  tek shtėpia e prindėrve
  tek v a r r i i nėnės sime
  ish zėri i 13- tė vjeēares
  njė gjėmė e gjithėve neve

  O mė tė mirėt e shpirtit
  Gjergj , Aleks , Trėndėlinė
  dhe juve qė s“ po u njoh
  gjuamėni me gurė, shajmėni
  se unė biri juaj dhe vėllai
  do duhej tė isha atje, atje
  dhe s ė bashku nė luftė
  t“i mbroja dhe unė trojet

  Sa herė p ė r m a l l o h e m
  i bie telefonit e bisedoj;
  Kosovė, tungjatjeta, si je
  katundi s“i ėshtė; si dolėt
  nė mėngjes, a pati bastisje
  sa dasma u bėnė, tregomė
  sa n u s e lindėn fėmijė
  o vėlla i gjakut tim, trego
  se malli pėr ju mė nbyti!

  6
  ----------------------------------

  Nė varrezat e Stambollit
  prehen me mijėra shqiptarė
  thonė se vdiqėn nė kėmbė
  me sy kah a t d h e u
  nė kujtim tė vendlindjes!.

  Kossovė , Shqipėri , Atdhe
  tragjedinė e shpėrnguljes
  e kam pėrjetuar nė Selanik
  nė njė anije tė vjetėr greke
  qė transportonte shqiptarėt
  pėr n“humbje dhe n'harrim

  Prandaj, si sot mė kujtohet
  thotė Isai, njė i shpėrngulur
  dhe shpalon njė akt drame
  pėr njė Hanife Ibrahimin
  nėnė nga Gjilani,pasi hodhi
  djalin, edhe vet ra nė det!...

  ( Grykėn e Bosforit
  P y e t e n i se flet
  Gjysma ėshtė l o t
  Gjysma ėshtė det!... )


  7
  -------------------------------------

  Nė jetėn e tė shpėrngulurit
  nuk mjaftuaka njė vuajtje, njė
  dhimbje,njė humbje,njė vdekje
  i shpėrnguluri vdes ēdo ditė
  pėr t“ siguruar njė gropė varri

  B i j t e shpėrngulur tė Arbrit
  me mund e bėmė kėtė jetė
  i kėputur , i degdisur, i huaj
  mėrgimi ēdo ditė mė vret!

  Njė jetė se kam parė Kosovėn
  nė Tiranė s“kam qenė asnjėherė
  kam lexuar mjaft pėr atdheun
  pėr fushat , malet dhe d e t i n

  Kjo j e t ė na iku me mall
  moshė mė nuk mė ka mbetur
  veshėt mė ushtojnė shumė
  e shoh se jam shumė i mėrzitur!  8
  ---------------------------------------

  E ē“murtaja tė rėnda na ranė
  po vuajmė ne, po vuajnė edhe fėmija
  Nė Shqipėri unė e kam mendjen
  zemra mė ikėn vetėm nė Tiranė

  Tokė e florinjtė ėshtė Ēamėria
  tronditėse ėshtė ėndrra e ēamit
  Nė det kur trapi d r e m i t e t
  Dhe ēami me ēamen puthėn

  Mosha s“ mė lė tė kapi largėsi
  fėmijėt po na i pėrtėritin emrat
  pėr ju qė e k u p t o n i vajin
  degėn e thyer edhe era e than!...

  Atdhé, o i shtrenjti a t d h é
  nxirre kėngėn qė vlon nė ty
  Na lėsho njė za o i mirė
  qė tė mos vdesim nė mynxyrė!
  9
  --------------------------------------

  Kosovė , e mba mend o trime
  kur korbat nga rragamėt t“u lėshuan
  gjuhėn e kėngėn tė t“i shleyjnė
  nėpėr kohė tė dogjėn, tė fyen,
  tė pranguan; por ti o Kosovė
  prapė diellin nxore nga zemra
  njė t r u p tė j e t ė Shqipėria!

  O vėlla i atdheut tim, o zemėr
  jam lindur ku rritet p r u s h i
  jam lindur ku p i q e t flaka
  nė katundin me fytyrė tė barit
  unė kam tri kėngė tė gjakėta
  aty ku mė njihnin dhe i njihja

  Nė ēastet tek shpėrnguljeshim
  Ne lamė pjesė tė jetės sonė
  Fragmente nga mė intimet
  Copa tė fshehura dashurie
  Dhe kujtime tė tjera tė jetės
  nė palcė tė tokės i fshehėm
  Tė mos i gjej dorė e huaj  10
  ----------------------------------

  Kosovė mos u vono, ngritu
  ti prishim kufijtė e ndarjes
  ndarjen qė po na ndan
  se koha qė po e jetojmė
  do qė tė j e m i tė l i r ė!

  Tiranė, mė lejo tė pėrqafoj
  tė marr njė grusht dhé nga
  ti , nga toka ime e ashpėr
  njė grusht dhé pėr kujtim
  se gjuhėn e ėmbėl shqipe
  ndarja e gjatė ma v o d h i...

  Kjo kėngė e ky mundim, do
  sjellin njė mėngjes tė bardhė
  njė m ė n g j e s plot diell
  edhe sikur koha tė zbres nė
  zero,Shqipėria do tė jetė njė!..

  S t a m b o l l , 1994
  A I T H A

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  arresti i asaj mbrėmjeje
  mė ka plagosur rėndė!...

  Asgjė s “ mė kall tmerr
  Mė shumė se ai arrest
  ku pėr “mėsimin e lirisė”
  mė rrahėn e mė dhunuan!

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtojė
  por atė arrest tė fshehtė
  as t a s h t i s'e kuptoj!

  Qyteteve tė m ė d h a
  ka plot grupe mafiozėsh
  po arresti i asaj tė hėne
  ishte dora e shtetit vet!

  Nė atė terr tė atij shteti
  unė pashė vetėm vrasės
  polic nga tė ēmendurit
  qė gajaseshin , tiiiiiiiiiiii!...  2
  -----------------------------

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ai arrest i armikut
  mė lėndoi sa s“ bėhet!

  N“atė burg tė Gjilanit
  mes mureve tė errėsirės
  vetėm ato mure e dinė
  ēka u bėnin mėsueseve!

  N“ atė kalvar tė burgut
  qė ishte poshtė atij ferri
  vuajta tė pavuajtshmen
  dhe atė plagė tė ndyrė!

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ajo llavė e policėve
  mė ka lėnduar rėndė

  Pas gjithė atij dhunimi
  pas gjithė asaj torture;
  unė vdekjen dėshiroja
  si gjėnė mė tė bukur!


  2
  -----------------------------

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ai arrest i armikut
  mė lėndoi sa s“ bėhet!

  N“atė burg tė Gjilanit
  mes mureve tė errėsirės
  vetėm ato mure e dinė
  ēka u bėnin mėsueseve!

  N“ atė kalvar tė burgut
  qė ishte poshtė atij ferri
  vuajta tė pavuajtshmen
  dhe atė plagė tė ndyrė!

  Mė vjen turp ta them
  mė vjen ndot ta kujtoj
  por ajo llavė e policėve
  mė ka lėnduar rėndė

  Pas gjithė atij dhunimi
  pas gjithė asaj torture;
  unė vdekjen dėshiroja
  si gjėnė mė tė bukur!
  4
  ------------------------------

  Etleva , shpirt i mamit
  luaj, kėndo, kėrce, qeshu
  se ti e meriton kėtė jetė
  ti e meriton kėtė gėzim
  plaga ime ėshtė imja
  imja dhe e askujt tjetėr
  i thosha unė vetvetes

  Me tė gjitha ato plagė
  Ajo kohė s' ishte e imja
  bisedoja unė meveten
  si ta shkuli, si ta harroj
  atė dhunim tė asaj nate
  Etleva; me ty e kam lehtė
  por , me Astritin…s“ di...
  me atė e kam vėshtirė,
  dhe s“ di si t' ia spjegoj
  nė kėtė pikė - dhembjeje
  emri i p l a g ė s godet
  emri i plagės turpėron
  se po t' ia them troē
  ajo plagė do ta vriste!  5
  ------------------------------

  Nė dhomė jam vetėm
  jam nė betejė me veten
  nė betejė me plagėn time
  nė kėtė teatėr personal
  plaga s“ mė lė tė hesht
  e gėrvishtura mė gėrryen
  nga zemra deri te mendja
  se ajo plagė e d j a l l i t
  po e shėmtueka shpirtin
  me kujtimin e sė keqes.
  Etleva , shpirti i mamit
  f l e j me ėndrrat tuaja
  se ti je e pastėrt si qielli
  dhe e meriton kėtė jetė
  se ajo qė mė ka ndodhur
  mua , ėshtė drama ime
  dhe e a s k u j t tjetėr
  Me foton e saj nė dorė
  Aitha bėnte betejen e saj
  pėrse unė tė vetvritem
  pėrse ta lė vajzen jetime
  pėr plagėn qė s' e desha!  6
  ----------------------------

  Nga jeta e njė gruaje
  kėputa kėto fragmete
  qė ai arrest i serbit
  tė mos mbetėt i heshtur
  E dėnuar me b u r g
  mbi atė grua tė fisme
  u shemb njė ēmenduri
  pėr ta vrarė atė qenie
  ai shtet atė fytyrė kishte
  Ju qė e njihni gruan,
  shpirtin e saj tė butė
  ju qė i puthni, qė i doni
  mos ua prekni trazimet
  mos kėrkoni fundin e
  barkut, fundin e gjėrave
  gruaja ėshtė mėma, qė
  ka lindur H o m e r i n!...

  Prishtinė, 1993-2000

  Rrustem Geci,katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 14-01-2008 mė 16:34
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #30
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Shkėlqime Tė Poezisė Sonė

  L l e m a d e o - Shqipėri
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #31
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Shkėlqime Tė Poezisė Sonė

  Libri i Rrustem Gecit, “Kanuni poetik“ ėshtė njė libėr i prushit tė madh, njė libėr plot hapėsirė dhe thėllimė.Poezia e Rrustem Gecit pulson ndryshe nga poezia e poetėve tė tjerė.Ky poet i shkėlqimeve tė mėdha sjell njė poezi me plot shpirt e shėndet. Jemi valė tė njė lumi / tė njė deti, tė njė oqeani / jemi njeriu i njerėzimit / koha qė po jetojmė / Rruga e krijimit thotė Rrusta ėshtė proces i mundimshėm..Shkėlqimet e poezisė sė Gecit janė tė madhėrishme dhe domethėnėse. Ai pėrherė ėshtė nė shtėpinė e materjes, nė dhomat e saj tė padukshme. Rrethi tematik i Kanunit Gecian, ėshtė i gjerė dhe universal. Fuqia e poezisė sė tij reflekton nė tė gjitha vargjet; qoftė nė motivet me Shqipėri, qoftė nė motivet me Arbėresh e Ēamėri, Geci kudo ėshtė njė Marthanomak i poezisė. Poeti Llemadeo nė leximin e tij tė parė shkruan; Libri “Kanuni poetik” i Rrustem Gecit, me 1 mijė e 600 faqe, dhe me 2006 poezi, ėshtė njė libėr kolos nė letėrsinė tonė. Pėr kėtė libėr do tė flasi koha dhe njerėzit, ata qė do tė dinė ta ēmojnė e vlersojnė. Pėr mjeshtrin e madh tė fjalės , sheshi i poezisė sė tij, ėshtė letra e bardhė, fusha ku ai bėn betejat. / kujt t“ ia tregojė plagėn time , kujt!.. / kur tė gjithė jemi tė plagosur / me tė ndaluarat ēfarė tė bėj / pse duhet tė ankohem, pse../ Rrustem Geci u lind nė Roganė tė Dardanės mė 1950. Mėsimet e para i kreu nė vendlindjen e tij, ndėrsa , shkollėn e mesme e kreu nė Gjilan dhe Dardanė. Rrustja u kulturua nė Universitetin e Prishtinės. Ai plot 17 vjet punoi nė Radio Televizionin e Prishtinės .Pas mbylljes sė RTP-sė, Geci mėrgon nė Dortmund tė Gjermanisė, ku edhe tashti jeton. Geci kryesisht merret me poezi , ese , dhe skenare. Veprimtaria e tij ėshtė shumė e gjerė. Libri “Kanuni poetik”i Rrustem Gecit ėshtė njė libėr me poezi dhe ide tė pėrmbledhura, ku pėsosmėria e vargjeve ėshtė nė unison me kohėn qė po jetojmė. U kujtojmė se poezia e Rrustem Geci ėshtė poezi me angazhim tė fortė artistik. E kuqja nė poezinė e Gecit, bashkė me tė blertėn, krijojnė emocionin. Nga dhimbja e gjakshme, shkruan Geci mė nxorri poezia, arti qė unė e desha dhe e dua. Poezia pėr poetin, jo rrallė kėrcėnon kėnaqėsitė personale. Dy baballarėt e poezisė, Homeri dhe Borhesi, jo rastėsisht, poezisė ia falėn sytė. Rrustem G e c i deri mė tash ka s h k r u a r dhe botuar 12 l i b r a ; “Demonstratat e luleve“ ,“Antologjia personale “ , „Dridhjet e barit“, “K ė n g ė Q i p s h t e“, „Njė rrėnjė ulliri jemi“ „Kėngė Ilirishte“,“Poezi me Shqipėri“,“Fletėt e qepės”,“Rogana“,“Antologjia e poemave“ „ Malli ndjek udhėn e vet “ dhe „Kanuni p o e t i k“. Kėtė shkrim pėr poetin ,Rrustem Geci po e mbyllim me njė poezi tė tij : Gjak u bėnė vargjet / derisa erdhėn tek ju / pėr ta dhėnė mesazhin / e njė mesdite tė bukur / Kėto dhe mijėra vargje tė tjera janė bota e tij , arti me tė cilin bashkėjeton autori. Poezia ėshtė e magjishmja , e bukura; Sa herė t“i je unė / dhe sa herė unė jam ti / ne bėjmė betejėn / trup me trup tė dy!...sepse../ pėr mė tė bukurėn / pėr mė tė dashurėn / nata sonte do tė jetė mė e gjatė / e dhimbja mė e ėmbėl...

  Dashnim Hebibi - Zyrih
  L l e m a d e o - Shqipėri
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #32
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Poezi nga libri i Rrustem Gecit „Sa vjeē je Shqipėri“

  Poezi nga libri i Rrustem Gecit „Sa vjeē je Shqipėri“ libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare.

  Rrustem Geci – Dortmund 2007

  R I L I N D J E

  Rend Shqipėri rend
  Rend Shpirt I kombit
  Rend Shqipėri rend
  Rend e mos pusho

  Rend Shqipėri rend
  Ėshtė ditė e flamurit
  Rend Shqipėri rend
  Me zemrėn e burrit

  Rend Shqipėri rend
  Mijėvjeēarėve tė ri
  Rend Shqipėri rend
  Shqipėrisė Kuq e Zi

  Rend Shqipėri rend
  Tokės tėnde rend
  Rend Shqipėri rend
  Me flamurin tėnd


  U R I M I

  A duhej tė vdiste Troja
  Pėr njė grabitje gruaje
  E sotmja s“ka pėrgjigje
  Nga Troja del ende tym

  A duhej tė vdiste Troja
  Pėr dy tė dashuruar
  Apo,..nga njė dashuri
  e nxehtė e njė mėkati,

  ...ajo kohė mė s“ flet.
  E sotmja s“ka pėrgjigje
  Me vdekjen e Trojės
  U shuan dhe pellazgėt

  VITI 2 MIJĖ E 7

  Kjo krenari pėr tė vdekur
  Nėpėr fushat e betejave
  Nga djemtė tanė tė rinj
  Eshte kod i atdhedashurisė

  Kjo krenari pėr tė vdekur
  Nėpėr fushat e betejave
  Me idenė e ndryshimeve
  Ėshtė armike pėr armikun

  O i ēmendur i vetėtimave
  Zbrit poshtė tė shihemi
  Kosova veten nuk e vret
  Po shkreh nė ballin tėnd
  MOLLA E KUQE
  Nė Konferencėn e Berlinit
  evropat Toplicėn e ndanė
  evropat Toplicėn e vranė
  evropat Toplicėn e thanė
  se, ajo pjesė e Shqipėrisė
  as emrin mė s' e flet!...

  K L E S T A

  Ēastet dhe instinktin
  unė s“mund t“i ndali
  prej aty nis frymėzimi
  pavetėdija dhe guximi
  * * *
  Ēdo kohė e mbrapshtė
  prapa lė prapėsitė, tė
  gėrryerat e t h e l l a
  njė kujtesė tė gjymtuar
  * * *
  Njeriu ėshtė njerėzimi
  qė pėrkund mendimin
  tė qeshurėn hyjnore
  tė dhimbjes dhe qenies


  T O M O R R I

  Ky diell I vluar n“ largėsi
  Vjen drejt nga gjithėsia
  Vjen me rreze stinėsh, tė
  Ndritė ku ėshtė Shqipėria

  Ky diell i vluar n“ largėsi
  Ulet i kthjellėt n“Shqipėri
  Takon y j e t kėtejpari
  Dhe ngjitet vetė n“qershi

  Ky diell i vluar n“l argėsi
  Qė derdhet mbi Shqipėri
  Nuk ėshtė i zgjedhuri ynė
  Po i dashuruari i tokės


  D Y R R A H U

  Sa vjeē je Shqipėri
  lexojeni barin, gurin
  ajrin, pemėt, vreshtat
  ujin e bardhė tė lumit

  Sa vjeē je Shqipėri
  putheni tė bukurėn
  putheni tė bukurin
  jasemini e lulevalėve

  Sa vjeē je Shqipėri
  5 mijė vjet s“janė pak
  Po s“ janė dhe shumė
  pyeteni valėt e detit  A U L O N A


  Krejt Brenda kraharorit
  Kam fuqinė e kėngėve
  Frymėn e plot betejave
  Dhe pasionin pėr artin

  Krejt brenda kraharorit
  Kam librin mė tė ri
  Njė poezi mė ndryshe
  Nga poezia a k t u a l e

  Krejt brenda kraharori
  Nė brendinė e zemrės
  Fjala kullon dhimbjen
  Dhimbja kullon fjalėn


  K O R A B I
  Ata qė shtijnė nė tanėt
  Janė krisma tė armikut
  Fantazma tė mbetura
  Tė vrasėve tė eposeve

  E L B A S A N I
  Unė e mbrojė vetveten
  sa herė ajo do tė mbytet
  ose tė bie e tė rrėzohet
  nėpėr rrotat e fatit tė saj

  Unė e mbrojė vetveten
  Me tingujt mė me ngjyra
  Me ndėrrime ndjenjash
  Tė instinkteve tė mėdha

  Unė e mbrojė vetveten
  Me Janinė e Preshevė
  Me shqipėritė e mia
  me Kosovė e Tetovė


  S H Q I P Ė R I
  Ji vend i qėmotshėm
  Popull qė do vetveten
  Ji njė gjak me Kosovėn
  Ji njė gjak me Iliridėn

  Ky dhe a t d h e i yni
  I bėrė prej k o h ė s h
  Me pemė dhe me det
  Ėshtė njė pasuri e jona

  Kujtesė s“kam pėr asgjė
  Po jetėn e lexoj brenda
  Plot ishin Itakat tona
  Qė ne vetė i humbėm


  T I R A N A
  Nė njė kohė pa kohė
  kur ēdo gjė ishte zero
  Tirana e qante Tiranėn
  Dhe shtetin nė s h t e t

  Nė atdhé atė mbrėmje
  hotelet kudo ishin bosh
  prej shtėpive prunė kafe
  hoteli s“kishte as bukė!

  Tirana vėrtet q a n t e
  me njė diell pa dritare
  n“ atė varfėri ekstreme
  secili shante si dinte!...


  D U R R Ė S I
  Mos qaj lulen qė mbeti vet
  Por qaje djalin qė iku nė det
  Durrėsi e Dyrrahu njė etni
  Denbabaden q y t e t i ri

  Nė tokėn e pasur tė Dyrrahut
  Deti i shqipeve vetė ligjėron
  Njė tėrmet qė i ra Durrėsit
  Nisė njė dramė me sa vijon;

  Mė tragjikėt i mbyti dheu
  Kripa e Durrėsit kripė flori
  Nga tė gjallėt e atij tėrmeti
  Mbeti r ė r a e njė lot nė sy


  Deti i Durrėsit det me plazh
  Ylli i Durrėsit yll me gjirmė
  e r a rėrėn e dredh e tund
  dallga detin e do me fund

  Dashnori Durrėsit puth thellė
  Me tė puthura fėmijėn nxjerr
  I gjithė qyteti puth me zjarr
  puthja Durrėsin e mban gjall


  KRUJĖ E LIRISĖ
  Ē“ėshtė ky ajėr me aq verė
  nis prej fushave e maleve merr
  Ē“ėshtė kjo pemė argjendt e ar
  gjitha kėngėve m“i bie mbarė!

  Mijėra v j e t janė stinėt tona
  Mijėra v j e t Shqipėri mbi dhé
  Krujė e gjakut tė Skėnderbeut
  Flamur-madhja e gjithė atdheut!

  Krujėn e bukur,Krujė e ashpėr
  Piqet s h e g a,... kuq nėn fletė
  Qė nga k o h a e Kastriotit
  K r u j a ka...h i m n i n e vet!...

  Qysh kur t o k a ishte fėmijė
  Gjuha shqipe ish gjuhė e parė
  Ndal o bir,..qė tė jap ca mana
  Njė pikė lot kujtim nga nėna!

  Plotė,... argjende ka Shqipėria
  Ullinjtė e Krujės janė me ar
  Rrofsh o Krujė e Skėnderbeut
  Flamur-madhja e a t d h e u t !

  KOMBI I QEJFEVE
  Tė gjithė miqtė e festave
  tė dasmave e pėrvjetorėve
  shprehin emocionin e tyre
  identitetin e kombit krijues
  shpirtin e ashpėr tė kėngės
  dehjen e kombit shpėrthys
  Studius tė ditur tė Evropės
  Jo rastėsisht na quajtėn
  Komb i madh i f e s t a v e
  komb krijues i k ė n g ė s
  komb i fortė i humorit
  komb i seksit dhe poezisė


  N D R Y S H I M E T
  Ikėm ta mundim tė k e q e n
  Ikėm t“i k ė p u s i m prangat
  Ikėm se s“ pamė rrugė tjetėr
  Ikėm se p l a s i dhe kėnga!

  Vrasės tė mbetur tė regjimit
  Na rrahėn, na fyen e na shanė
  Me ato anije si vuajtja jonė
  E dimė ... si prekėm matanė !

  N“atė k o h ė tė mundimshme
  Babilonė tė babilonisė sė madhe
  Shqipėrinė gati e ē m e n d ėn
  Me varfėri e tė t a l l u r a

  Ikėm ta mbyesim tė keqen
  Qė e keqja tė ikė, tė mos godasė
  D o s j a jonė prej refugjati
  Shpirtin ma b ė n tė mė plasė!

  Pėr atdhé shpirti mė dhemb
  po pėr largėsi kishim nevojė
  Ikėm se s“ patėm rrugė tjetėr
  e ē“ ferr kemi ngrėnė matanė! ...


  V Ė S H T R I M
  Ē “ m o s h ė ka Shqipėria
  Lexo gjėmimin e dallgėve
  shndrrimin e shiut nė ujė
  shndrrimin e ajrit nė frymė
  R O Z A F Ė S
  E murosur por vdekjen shkeli
  Lotin tėnd v ė l l a i ta mbaj
  Dhimbja e madhe s“ lė as lot
  Ah, Rozafė, ē“ u deshėm sot!

  Asnjė kohė nuk ėshtė pa diell
  Asnjė kohė nuk ėshtė pa qiell
  Nė ditėt mė tė mira tė murosėn
  U s t a l l a r ė t,...tė deshėn ty!...

  Nė fund tė l i q e n i t uji qante
  Pse murosėn nė mur atė grua
  Ah, Rozafė, Rozafė, moj motėr
  Plot murtaja ranė nė Shkodėr!

  E murosur,.por vdekjen shkele
  Shkodra, ty Rozafė tė deshi
  Nė vend tė bukur tė murosėn
  Me njė mall e me njė dhimbje

  Qytete tė bukura ka Shqipėria
  Nė kėtė botė njė ėshtė Shkodra
  (Ah, Rozafė,.Rozafė, oj motėr)
  Plot rrufe na ranė nė Shkodėr!


  G J I R O K A S T R A

  S“ dua tė a r g j e n d o j asgjė
  I kėrkoj humbėsit, shokėt e mi
  Kėmbė u ngjita deri tek ju
  tė pi njė kafe e njė gotė raki;

  Mbi atė kozmos tė v o c k ė l
  Gjirokastrėn e g j e t a tė tėrė
  Njė qytet me shumė tė veēanta
  Njė kodėr e shtypur, e bėrė!

  Asgjė s“ dua tė a r g j e n d o j
  kėrkoj Librin e kėngėve tė Artės
  ...nė luftėn pėr “Termopilet”,
  kėrkoj p o e t ė t e Gjirokastrės!

  Nė Gjirokastėr s“kėrkoja Trojėn
  As shtėpinė e Zeusit qė s“ flet
  i kėrcėnuar rėndė nga Greqia
  Homeri kėtu ishte n“Ekzil, vet!

  “d i e l l i fryrė”, ”hėnė e vrarė”,
  ia dogjėn emrin H o m e r i t;
  Njė Greqi thuaja e pazakontė,
  ia mori sytė , po ia la nderin!...


  S A R A N D A

  A j r i e J o n i nė Sarandė
  I puthin l u l e t nė verandė
  Fryma e Jonit, frymė e lirė
  ėshtė e butė e pa mynxyrė

  Sarandjotėt burra tė dheut
  burra trima tė mėmėdheut
  M“ atanė detit qan njė ēam
  njė poezi me lot e gjėmė!

  Jonė e bukur, Jonė prej deti
  bukur t“shkoka sot gėrsheti
  ai bilbil qė kėndon n“ Ksamil
  do qė Ēami tė jetė i l i r ė!

  Mes S a r a n d ė s e Korfuzit
  Shqipėria shqipėrisht lulėzon
  Qeshu Sarandė, rritu Sarandė
  Gjithėshqiptare nė detin Jon!

  Bėhu o grek, thoshte Homeri
  Mos vėr gisht nė Ilirik, do tė
  tė vrasė uji, do tė bjerė mal
  s“ vritet Troja mė me Kalė!...


  B U T R I N T I

  Nė amfiteatrin tonė antik
  Pyeta ajrin,...ē“ po thėthitė
  Po bėjė hije, e mbjell pemė
  Nė Butrint po bėjė poemė

  Nga Butrinti,..nė K o r f u z
  Pashė tė vrarėn tonė nė buzė
  Nė t e a t r i n tonė a n t i k;
  Drama e madhe s“ishte frikė

  Kaonė, Molosė, Thesporotė
  Burra trima e me f l o t ė
  Mjeshtrit e artit nė Butrint
  Lanė pas veprat, edhe sytė!...

  Na ishte Eskili kėtu njėherė
  Vjershėtor e burrė me nder
  Nė Iliri kishte njė motėr
  Ilirishten e fliste nė sofėr!

  Hėnė e verės, hėnė me zjarr
  Dorėn diellit do t“ ia marrė
  Nė Butrintin tonė a n t i k
  Drama e madhe s“ishte frikė!


  T H I R R J E

  Nė ligjet e tė jetuarit
  nuk ka drejtėsi pėr tė gjithė
  as dashuri tė mjaftueshme
  njė dhuratė e tillė mungon
  po unė u bėj thirrje lexuesve
  tė ngritėn kundėr padrejtėsisė
  dhe diellin ta ngrejmė me duar
  me sa mė pak dhimbje
  me sa mė pak vuajtje  Poezi nga libri „Sa vjeē je Shqipėri“, libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare
  Rrustem Geci – Dortmund/ 2007
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga biligoa : 14-01-2008 mė 20:41
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #33
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  “ Njė rrėnjė ulliri jemi ”


  Rrustem Geci


  U L L I R I

  Jetoj nė udhė tė gjerė
  ku bie shi , ku frynė era
  ku deti shend dallgėzon
  Jetoj nė udhė tė gjerė
  ku malli mallin prekė
  ku malli mallin ndjek
  jetoj nė udhė tė gjerė
  ku stuhitė vijnė e ikin
  ku dielli kurrė s“ shteron  Njė rrėnjė ulliri jemi
  Nuk shterret u j i nė det
  as dallga , as gjėmimi saj
  njė r r ė n j ė ulliri jemi
  kudo qė janė shqiptarėt

  MALL DHE LOT


  Me m u a j e me vite
  ėndrrat i kam pėrsėritur
  qė tė mos harrohemi
  ta ruajmė lotin mes vedi
  S H Ė T I T J E

  Shpirti, mos fluturo aq lart
  se tė merr era , rrėzohesh
  mos u l a r g o aq shumė
  ndalu, mund tė humbasim
  nėse s“i vėmė shenjė hapit
  pylli andej ėshtė i dendur
  udha e foleve s“ka fund
  vemi kah buzėqeshin krojet
  atje ku dielli ka studion e tij


  LUNDĖRTARI

  Ėshtė njė ēast nė det
  kur d e t i do qetėsi
  ...e Z a r a kollitet,...
  e belbėzon n“ jermi!

  Lundra lundrėn qan
  Lundra lundrėn hesht
  Pyeteni arbėreshin
  Pse shpirti i q e s h

  Letėr kam nga djali
  Letrėn e kam nė gji
  Im bir do tė kthehet
  Pranė gjakut tė tij!

  I dehur mes lundrave
  Arbėreshi k ė n d o n
  D e t, i paepuri, d e t
  S“di pse s“mė kupton!

  Letėr kam nga djali
  Letrėn e kam nė gji
  Im bir do tė kthehet
  Nė “kalvarin” e tij!...
  D O N A T I

  Me k i t a rė mbi lundėr
  Ish Donati dhembje-ėmbėl
  Ndanė ishujve tė Zarės
  ... g j a k i jepte kėngės!

  Dana , ndėr ullinj tė njoha
  me ujė t“kripur ishim larė
  tė kujtohet kur poqėm peshq
  pėr ca puthje e pėr ca fjalė.

  Lotin tėnd unė det ta njoh
  I pėrjetshėm jam mbi valė
  me tė dashurėn do ndalojė
  pemė e bukur tė mos qaj!

  Bjeri kitarės Donat, bjeri
  shiu i zemrės tė mos ndalė
  nė kėtė varkė e nė kėtė det
  ty tė putha pėr herė tė parė.

  Me k i t a rė mbi lundėr
  Ish Donati dhembje-ėmbėl
  Ndanė ishujve tė Zarės
  ... g j a k i jepte kėngės!...  QIEJ DHE LOT

  Zarė o d i e l l , Donat
  o det i gjerė e i gjatė
  kam njė mall nė zemėr
  qė mė bėn tė qajė

  Nėn kėtė qiell tė huaj
  gjaku i shprishur qanė
  i k ė m nga Arbėneshi
  i gjithė f s h a t i jonė

  Nėn hije e portokalle
  fjalė zemre shpalojmė
  nėn hije e portokalle
  tė palindurin mėtojmė

  Nė kėngėt e arbėreshit
  plot janė kėngė me det
  dhe kėngėt me prush
  Ku malli s“ka tė metė


  - E BUKURA MORE


  Dhimbja zemrėn po e pyet
  Malli mua m“i mbyti sytė
  Nė ėndėrr shoh unė Morenė
  Dheun e t“atės dhe atdhenė

  Flet De Rada, flet dhe Ujko
  Dushko Vetmo ēon mesazh
  Qan e bukura, qan i bukuri
  Pėr Morenė kemi njė mall

  Flakė e shpirtit nuk shterron
  Prush i zemrės nuk harron
  Kujtoj h ė n ė e kujtoj det
  Sa herė gjaku im mė thėrret

  Unė ju desha po s“u pamė
  Si u shprishėm edhe qamė
  Gjuha jonė dritė shumėzon
  Rrėnja fort gjakun pastron!


  HORA ARBĖRESHE

  Gjaku i shprishur i arbėreshit
  Ėshtė thėrimė e gjakut tė parė
  Nė ēdo fjalėz n i s njė zemėr
  Fjala shqipe , fjalė me emėr

  Gjuha shqip qė ne shkruajmė
  Nė plot trajta ėshtė tamam
  Gjuha jonė ka shumė puse
  Ėshtė e pasur, pėr ēdo kėngė

  Buzė e vashės ėshtė e ėmbėl
  Gjinjtė e saj janė prush e verė
  Dehja e madhe nis tek gruaja
  B u r r a t tanė janė me qejf

  Kėngėt tona, kėngė tė bukura
  Ar e argjend ne vetė i bėmė
  Kėngėt qė dalin vet nga zemra
  Janė tė bukura t“ i kėndosh

  Nė poetikėn e arbėreshėve
  D j a l i vashės i jep e i merr
  Nė sofėr tė pasur tė arbėreshit
  Shtrohet vera e kėnga shtrohet


  KREMTA E Q E V E

  Kur bjen dielli nė katund
  vjen me dritė e rreze shumė
  ajri e era s“ janė mynxyrė
  fushėz e frymės ėshtė e lirė!

  Kremta e q e v e nė katund
  Ėshtė intime t“ lė pa gjumė
  vetė na shpien nė brendėsi
  tek rrėnja e gjakut nė Iliri!

  Dielli s“humbet mbi katund
  prill e verė kėtu ka shumė
  djersa jonė, djersė e bardhė
  nė ēdo zjarr, njė zjarr i parė!

  Nė zjarr t“ katundit dita nis
  nga gjaku i lisit jem njė fis
  dritė e diellit mbi katund
  ėndrrat tona i rrit pa fund

  Sa herė dielli ēelė n“ qershi
  mendja mė vete nė Shqipėri
  kėngėt arbėreshe janė me det
  janė dallgė zemre, flasin vetė!...
  ARBĖRESHĖT

  Arbėreshėt e Arbėneshit
  e ruajtėn frymėn , gjakun
  gjuhėn e zakonet,folklorin
  trajtat mė tė pėrdorshme
  kujtimet dhe frymėzimet
  zėrin kuq e zi tė kėngės

  Asaj bisede nė mbrėmje
  Deshpali i dha pėrmbajtje
  Nė ullinjtė e gjakut tonė
  U shpreh poeti Deshpali
  Arbėreshėt e Arbėneshit
  I dhanė gjak k ė n g ė s
  kėnga tė mos kėputet!

  Emri arbėresh,...tronditė
  e m r i arbėresh zjarrmon
  nė rrėnjė tė kėtij emri tė
  kėputur; dega e thyer ēan
  kraharorin e arbėreshit
  dhimbjen qė nuk pushon!


  2
  -------------------------------------

  Nė truallin e fortė tė jetės
  guri i moēėm s“ mplaket
  guri i moēėm s “ thyhet
  edhe pse nė vend tė huaj
  ne e ruajtėm frymė tonė
  gjuhėn artin dhe zakonet

  Po tė ishim tė kujdesshėm
  barku i butė i arbėresheve
  do prodhonte plotė fėmijė
  dhe arbėreshėt do tė kishim
  mė s h u m ė f s h a t r a
  mė shumė shkolla e nxėnės
  mė shumė tokė e qiell, dhe
  askush nga ne , k o h ė s
  nuk do t“ i shėrbente falas!...

  Arbėreshėt e Arbėneshit
  e ruajtėm frymėn e gjakun
  zėrin kuq e zi tė f j a l ė s
  falė Zarės zemėrim - mirė
  falė Zarės zemėrim - gjerė!
  S E R E M B E

  Muaji i majit m u a j flori
  Jeronimi shkon tek kopshti
  rruga i bie nėpėr l a g j e
  pėrshėndet babain e Donės

  Dielli rrezet i vė nė kopsht
  dielli rrezet i v ė nė lule
  tokė e ashpėr e arbėreshit
  do shumė punė e djersėn do

  Dona e Ndout vashė e bukur
  Jeronimin e do pėr zemėr
  Jeronimi i fisit tė Ulajve
  Ėshtė d j a lė e goxha djalė

  Jeronimi i biri i M a t e o s
  e fton Donėn ta pėrqafojė
  jepma fjalėn, jepma zemrėn
  vėmi nė kishė pėr kurorė


  D E S H P A L I

  Det i hallakaturi det
  hedhe kėtej pak rėrė
  unė pakėz po shėtis
  mė sheh si jam bėrė

  i mplakur , i kėrrusur
  lundrėn dot s“e ngas
  m o s h a mė s“mė lė
  dallga mė pėrplas!

  Mosha mė ka vrarė
  dallgėn mė s“ e ngas
  peshkun e kam mik
  po unė s“ i vejė pas

  Shumė jam i moshuar
  Jetė s“mė ka mbetė
  Mė kot pikėllohem
  as rėra mė s“mė flet

  KULLONVARRE


  Kėngėt tona, kėngė me mall
  kėngėt tona, kėngė me zjarr
  nga mėmėdheu lindet dielli
  nga mėmėdheu prilli vjen!

  Gratė arbėreshe janė tė zonja
  janė tė dashura, janė tė afėrta
  sikur (b u r r a t) ato punojnė
  dasma e festa bashkė i bėjmė

  Gjuha jonė , gjuhė e bardhė
  ajo vjen, nga vjen dhe mėma
  ēdo shqiptar qė vjen kėtej
  Ne tė gjithė i mirėpresim!

  Kėnga jonė , kėngė me mall
  kėnga jonė , kėngė me zjarr
  Nė “kullonvarre”kemi sheshin
  ku arbėreshėt derdhim lot!...


  E DIELA NĖ PLAZH

  ( p o e m ė )

  Arbėresh, puthe arbėreshen
  nė do ta lindėsh arbėreshin!...

  Atė takim nė plazh
  Nuk e quaj tė ēastit
  asgjė s“ kisha caktuar
  prisja njė surprizė

  Nė plazhin e bukur
  gjithė vera ishte aty
  aty ishte tėrė dielli
  aty ishte gjithė deti...

  Ajo e diel e plazhit
  mė njohu me Dananė
  njė v a s h ė e bukur
  nga fshati, Arbėresh!

  Det, i bukuri det
  pse je kaq i harlisur
  vashės ia lexoj sytė
  shpirtin prush tė saj

  2
  ------------------------------

  Nėpėr dallgėt e detit
  ajo humbej nė shkumė
  emrin s“ ma thoshte
  veē putheshim shumė!

  E ngjashme me diellin
  e ngjashme me valėt
  Ajo ishte vetė e diela
  e tė gjitha tė dielave!...

  Ajo e diel e Zarės
  ajo e d i e l e detit
  mė njohu me vashėn
  qė zemrės i pėlqeu

  E pėlqej fjalėn udhė
  Shėtitje nėpėr det
  plazheve tė virgjėra
  ku e puthura f l e t

  Rrugės kah Deshpali
  vonojmė tek ullinjtė
  sofra poetit na priste
  me libra e me poezi


  3
  ----------------------------

  Nė njė oazė me bar
  Ajo u zhveshė nudo
  mė do kėshtu si jam
  se rrembin e kėputur
  edhe dielli e qan!...

  N“atė ishull me pemė
  U pėrqafuam shumė
  pas shumė puthjesh
  Dana, tha mė quajnė!

  Nė kėtė pyll ullinjėsh
  Unė e ēmoj puthjen
  Pėrkėdheljet tuaja
  d r i d h j e t e ullirit!...

  Dana, mos u ligėshto
  ky ē a s t ėshtė yni
  ky ēast mė frymėzon
  posi kjo e d I e l e
  4
  --------------------------------

  F l a k e heshtjen d e t
  s h i h ė m s“ jam v e t ė
  i t ė r ė ky pėrqafim
  me zė i bie kitares

  Dana, lermė tė dehem
  ta ndiej aromėn tėnde
  shijen tėnde tė njomė
  zjarrin tėnd tė mishtė

  Me kėtė shije tė puthjes
  me kėtė shije tė j e t ė s
  ti i dha kuptim tė dielės
  kjo ditė tė mos humbas

  Dana, shpirt i shprishur
  thuaje njė fjalė zemre
  pse u njohėm kaq vonė
  pse kaq vonė kjo e diele!


  5
  ----------------------------------

  Duajėm , mos mė pyet
  Por, marsho mbi mua
  Se jeta ka tė fshehtat
  qė dukja nuk i f l e t…

  Mėma ime mbrėmjeve
  kur pėrgatiste krevatin
  lehtė ia merrte kėngės
  qė babi ta dėgjonte

  ( Arbėresh,puthe arbėreshėn,
  nė do ta lindėsh arbėreshin! )

  E shtrirė nė gjoksin tim
  I flisnja fjalė z e m r e
  Dana, mos u dėshpėro
  Ky d e t nuk tė v r e t
  As Zara zemėrim-mirė

  Z a r ė , 1 9 7 9 RUSTEM GECI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga biligoa : 19-01-2008 mė 20:45
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  billigoje..

  si mendon.. cka po don me than poeti rrust.. me kte poezi te shkurter..
  a kuptove dicka..

  --

  K O R A B I

  Ata qė shtijnė nė tanėt
  Janė krisma tė armikut
  Fantazma tė mbetura
  Tė vrasėve tė eposeve

  ...


  ---


  Sic del nga disa poezi .. te Gecit..ai do te jete njohur mire me arbereshet e Zares.. e mes tyre me shime deshpalin etj..

  Ishte nje kohe e arte ne vitet 1970-80 kur kultura shqiptare ne Jugosllavi morri zhvillime te shkelqyera e sigurisht fale Prishtines .. me institucionet e saja Letrare e politike e shkencore.. qe u be qendra e ketyre zhvillimeve jo vetem ne hapsiren e ish jugosllavise por dhe per mbare diasporen e mbare boten..
  E nje nga keto arritje eshte padyshim.. njohja e kultivimi i te arriturave ne mesin e artistave e shkencetareve shqiptare ne Prishtine me arbereshet qofte ne Dalmaci (Zare) qofte ne Itali (kalabri e Sicili) e gjetke..

  Mirnjohje atyre qe e krijuan ate kohe.. e tani ka ardhur koha te rilidhen ajo plejade dijetaresh e ta lene ate miqesi e korelacion brezave te rinj..

 15. #35
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Rrustem G e c i – poezi promemoriale

  Rrustem G e c i – poezi promemoriale  Kulla e Martirit


  Kryengritėsit, Tahir Meha

  Ka ndal dielli mbi Prekaz
  E ka vu buzėn nė gaz
  Kot provoni n“Drenicė me hy
  Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

  Vjen ushtria varg e vijė
  Vjen me tanke e milici
  Duan Tahirin gjallė me lidh
  Krejta hyrjet i kanė mbyll

  Tahir Meha njė dardaniot
  Pushka ime s“flet veē sot
  Plumbi i parė vret njė Dodek
  S“jepet kulla unė pa vdekė

  Plumbi dytė vret njė Millan
  Vetė mė hyri ai qen nishan
  Pikė e gjakut ku ka ra
  Pemė e tokės kurrė s“ėshtė tha

  Nebih Meha thėrret, Tahir
  Tė lumtė dora o im bir
  Vret Tahiri dyzet armiq
  Na nė luftė nuk jemitė liq

  Ka dalė dielli mbi Prekaz
  Tahir Meha po qesh me gaz
  Babė e bir ngrehin njė kėngė
  Babė e bir vrasin njė gjėmė

  Tė lumtė zemra o azgan
  Kėshtu luftohet pėr vatan
  Ndal o serb o serbomadh
  Kthehu prapa nga ke ardhė

  Qysh kur ishte pellazgjia
  Une jam(kėtu) n“tokat e mia
  Tahir Meha pushkėn mbush
  Zjarri e do tė ketė pak prush!..

  Rrustem Geci - Dortmund
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #36
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Rrustem G e c i - poezi nga libri " Fletėt e Qepės "

  ZĖRI ILIRIDĖS

  - Gjashtė tė rėnėve tė Brodecit

  Sėrish djemtė na vritėn
  Sėrish lufta na kėrcėnon
  Se fis i zi i K o r b a v e
  S ė r i s h gjak m ė t o n


  Ti i n d e z e 6 shkronja
  Dhe nė secilėn shkronjė
  Nga nė i rėnė i b u k u r
  Nga njė pikė gjaku e fortė

  O zė i mėtė bukurit
  I l I r i d avetėn s“vret
  Ata erdhėn qė tė vrasin
  Ata erdhėn qė tė vritėn

  Fol o Shkup o Shkup i zi
  Kam njė emrin njėjtė si ti
  Nė Brodec s“qahet guri
  I l i r i d ė quhet flamuri

  N ė n t o r, 2007  I L I R I O T I


  Hyj nė luftė qė tė vritem
  Hyj nė zjarr qė tė digjem
  Lufta merr e s“kthen
  Kėnga jep e s“merr

  Njė copė bukė pėr pushkėn
  Njė copė bukė pėr gojėn
  Ky ėshtė himni ushtarit
  Qė mua mė bėn tė lirė

  Hyj nė luftė qė tė vritėm
  Hyj nė zjarr qė tė digjem
  Lufta merr e s“kthen
  Gjaku jep e s“merr

  Rea borėn vetėtinė
  Era borėn vetė e shkrinė
  Hyj nė luftė tė jem i lirė
  Pse tė rroj nė mynxyrė
  A M O E L A


  Djalin ma vrau serbi
  pse djali atė s'e deshi
  djalin ma vrau serbi
  se djali ishte i bukur
  djalin ma vrau serbi
  kur ai i kėputi prangat
  djalin ma vrau serbi
  se lirinė e deshi tė lirė  B U J K U

  Nė gjakun e bujkut tonė
  ka grurė, misėr, fasule, shi
  beteja tė ashpra pėr tokėn
  beteja tė ashpra pėr jetėn
  brazda tė lėruara e t“palėruara
  farėra lulesh, pemė, trėndafila
  kopshte nga mė tė blertat
  qė i japin mendim punės
  tek ky mbjellės i farėrave
  tek ky mbjellės i pemėve
  ka shumė tregime
  dhe beteja pėr jetėn


  Metush Krasniqi

  Ju qė lirinė e keni pėr zemėr
  mos ia jepni votėn armikut
  dhe asnjė t a t i m qeverisė
  mos i dorėzoni armėt tuaja
  as luftėn tuaj me g j a k
  mos ia b e s o n i askujtė
  ndihmojini trimat, tė diturit
  shkollimin mos e ndalni
  ndiqeni mėsimin e lirisė
  shumė janė burgjet me ne
  plot janė betejat qė presin


  ADRESA TOKES

  Krejt nė fillim ishte ajri
  ishte uji, fryma dhe shiu
  ishin mėngjeset, mesdita
  pemėt e egra tė fushave

  Krejt nė f i l l i m ishte
  bari, shkretėtira gjelbėrt
  shija e bukės dhe kripės
  zanafilla e plot fillimeve

  Krejt nė fillim ishte dora
  tėrmetet dhe fatkeqėsitė
  e krejt mėpastaj ia behėn
  kaosii lashtė a n t i k

  Krejt nė fillim ishte era
  kufijtė tanė tė arbėrit
  shqipja shqip e shqipeve
  adresa jonė e g j a k u t


  HIMNI I ARBĖRIT


  Qė nga pellazgėt dhe ilirėt
  nė tė pėrpjetat e historisė
  tremijė vjet e ca mė parė
  tokėn tonė e bėmė me farė

  Nėpėr l u f t a dhe beteja
  me gjak tonin ty tė lindėm
  g ė z o h u liri , qeshu liri
  me gjak zemre ty tė rritėm

  Mėndje,duar i shtrėnguam
  duar e mendje i bashkuam
  qė nga pellazgėt dhe ilirėt
  ty l i r i tė falemi shumė


  TĖ DASHURUARIT

  Qysh kur arrės fletėt i ranė
  Nėn arrė u deshėm e u ndamė
  Koha neve pak na ndihmoi
  Derisa fletėt arra i mbaroi

  Plot vite shkuan e do shkojnė
  dhe ne njėri-tjetrin kėrkojmė
  jeta s“i uji pėrroit merrė e ikė
  po dashuria shumė ka meritė

  Nėpėr ēfardo largėsie qoftė
  zemra punon tė mos pushojė
  pėrjashta koha dhe ndėrron
  po shpirti zemrėn se harron

  L I R I K Ė

  Na ishte njėherė njė zog
  me z e m ė r sa Evropa
  Kosovė e kishte emrin
  tė pemės e kish mbiemrin

  Nė mbretėrinė etokės
  zogut tonė tė shkurrave
  tė ngjashėm me kaēubat
  emrin né vetė ia dhamė

  Nė botėn e gjelbrimeve
  ky zog i tė motshmėve
  ka njė k o d tė natyrės
  pėr luftėra dhe spektakle
  B U B U L I N A

  Jam vetėm nė stacion
  ku askush s“ mė pret
  trenat shkojnė e vijnė
  jashtė mendimet ikin

  Nė tėrė kėtė gjithnajė
  "jetime" kam mbetė
  pse tė jem unė vetėm
  ku askush s“ mė pret

  Me kėtė shi tė zemrės
  kush nuk flet o zot
  me kėtė shi tė zemrės
  zemra qan me l o t


  KREHĖ RI

  Njė jetė ka qė jam nė luftė
  njė jetė nėpėr fushė-beteja
  qė ky pushtues tė humbet
  qė ky pushtues tė ikėn
  I d ė n u a r me pushkatim
  pėrpara se tė mė vrasin
  mė takon njė k r ė h ė r
  qė t“i pėrgjigjem pak vetes
  jetės sime tė pėrvuajtur
  atyre qė mė deshėn shumė
  s“ di ēfarė nuk kam bėrė
  vrasėsit janė tė trishtuar
  se liri ėshtė fitorja ime!  B U B U L L I M A

  O kosovėmadhe e zemrės
  o kosovėmadhe e shpirtit
  si e kam prishtinėmadhen
  atė loēkėn e zemrės , atė
  loēken e shpirtit , tregomė
  tregomėo kosovėmadhe
  nė antologjinė me prishtinė
  unė lexova njė cikėl tėndin
  me kėngė qė nuk vdesin
  me kėngė qė nuk shuhen


  P RIA M I


  Toka ende nxjerr tym

  Unė do tė rendi fushave

  Me hapat e mi tė rritur

  Dhe kėmbė do tė ngjitem

  Nėpėr majat e maleve

  Nėpėr kohėt e vendit tim


  L E X I M I LIRISĖ

  Nė f j a l ė t mė me ngjyra
  tė demonstratave tė l u l e v e
  ku populli zgjedh tė korrat
  nuk ka tė mėdhenj e tė vegjėl

  Nė kėtė vend kaq tė vogėl
  e me dhimbje aq tė mėdha
  unė sot mora njė pasaportė
  me emblemėkrejt tė huaj

  Identiteti popullit s“ndėrrohet
  as pėr hir tė kėtij apo atij
  ai ėshtė i pandryshueshėm
  vetėthėnės dhe i paluajtshėm
  PASION

  Juve qė u ka mbetur
  historia nėpėrd u a r
  ju ende po e pėrdorni
  gjakun si lėndė larėse

  2 )
  Zemėr, mos mė b r a k t i s
  jam lulja e kopshtit tėnd
  lulja qė mund tė ndahet
  me ata qė mė dashurojnė

  3 )
  Popull pse hesht, pse s“ flet
  kjo t o k ė ėshtė toka jote
  ditėt tuaja me tė sotme
  ditėt tuaja me tė nesėrme
  MUZAT


  Nė heshtjet e turpshme
  Njeriu vetėn e shndrron
  Nė s h p i r t pa beteja
  Nė qenie pa l a r g ė s i

  Nė heshtjet e turpshme
  Jo r r a l l ė nėpėr kohė
  Njeriu nėnshtron vetėn
  Tek v e t ja dhe tė tjerėt

  Nė heshtjet e turpshme
  N j e r i u mė kot beson
  Nė njė zot a b s t r a k t
  Dhe nė njė zot mashtrues

  I dashuruari nė vetėtima
  Mė kot mashtron veten
  Se kėta lot tė dhimbjes
  janė lotėt e tė gjithė neve  LUNDĖRTARI

  Ėshtė njė ēast nė det
  kur d e t i do qetėsi
  ...e Z a r a kollitet,...
  e belbėzon n“jermi!

  Lundra lundrėn qan
  Lundra lundrėn heshtė
  Pyeteni sot arbėreshin
  Pse shpirti i q e s h ė

  Letėr kam nga djali
  Letrėn e kam nė gji
  Im bir do tė kthehet
  Pranė gjakut tė tij!

  I dehur mes lundrave
  Arbėreshi k ė n d o n
  Det, i pamposhturi, det
  S“di pse s“mė kupton!

  Letėr kam nga djali
  Letrėn e kam nė gji
  Im bir do tė kthehet
  Nė "kalvarin" e tij!...  poezi nga libri, " Fletėt e Qepės " ,Dortmund, 2007/Botuar mė: 13 Nov 2007/F.F
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #37
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Rrustem G e c i – poezi promemoriale  Kulla e Martirit

  Kryengritėsit, Tahir Meha

  Ka ndal dielli mbi Prekaz
  E ka vu buzėn nė gaz
  Kot provoni n“Drenicė me hy
  Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

  Vjen ushtria varg e vijė
  Vjen me tanke e milici
  Duan Tahirin gjallė me lidh
  Krejta hyrjet i kanė mbyll

  Tahir Meha njė dardaniot
  Pushka ime s“flet veē sot
  Plumbi i parė vret njė Dodek
  S“jepet kulla unė pa vdekė

  Plumbi dytė vret njė Millan
  Vetė mė hyri ai qen nishan
  Pikė e gjakut ku ka ra
  Pemė e tokės kurrė s“ėshtė tha

  Nebih Meha thėrret, Tahir
  Tė lumtė dora o im bir
  Vret Tahiri dyzet armiq
  Na nė luftė nuk jemitė liq

  Ka dalė dielli mbi Prekaz
  Tahir Meha po qesh me gaz
  Babė e bir ngrehin njė kėngė
  Babė e bir vrasin njė gjėmė

  Tė lumtė zemra o azgan
  Kėshtu luftohet pėr vatan
  Ndal o serb o serbomadh
  Kthehu prapa nga ke ardhė

  Qysh kur ishte pellazgjia
  Une jam(kėtu) n“tokat e mia
  Tahir Meha pushkėn mbush
  Zjarri e do tė ketė pak prush!..

  Rrustem Geci - Dortmund
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #38
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Ese me poetin nga Presheva, Mexhid Mehmetin

  Ese me poetin nga Presheva, Mexhid Mehmetin


  PRESHEVA - NJĖ PRUSH AMĖ

  ( Sa shpesh na shkuan ardhjet e u kthyen shkuarjet s’ ka tė numėruar.Pėrsėritjet
  pėrherė po na bėjnė tė vendnumėrojmė. Unė nuk e dua as vrasėsin as tė vrarin.
  Alfabetin e lirisė dhe tė gjuhės nuk e kam ndėrruar, jam ai moēmi. Arti im nė
  plot vargje kullon gjak. Mė kot dihati tė shkurtoj udhėn, por udhė tė tjera tė
  pafund ma mbyllin udhėn , shprehet poeti nga Presheva, Mexhid Mehmeti )


  Jo rrallė tė mėdhenjtė kanė etje pėr gjak, pėr luftė, pėr interesa tė tyre. Ky fat tragjik po e ndjek vazhdimisht popullin tonė. Ende pa u tharė gjaku i ‘ 99- tės , Kosova sėrish rrezikon tė pėrgjaket pėr luftat e pakryera, pėr pjesėt e betejave tė pafituara. Ata qė aktualisht bėjnė urdhėrin e kėsaj kohe, gjakun e kanė lėndė larėse nėpėr fushat e betejave, shkruan poeti Mexhid Mehmeti nė librin e tij, “ Trungu i pikėllimit”. Poezia tek unė shprehet Mexhidi, nuk di tė flė, nuk di tė hesht, se gjak mė kullon shpirti, thotė autori i17 veprave, Nė dramėn e Kosovės , nė dramėn e popullit tim, ne vazhdimisht jetojmė me dhimbjet e Aborteve banale tė historisė. Kosova po e jeton dramėn mė tė rėndė shpirtėrore, dramėn e dėshtimit dhe tė abortit historik. Njerėzit duhet tė flasin, tė flasim duhet tė gjithė.Nuk di pse mė shfaqet (njeri- ngrėnėsi i baladave, ajo fytyrė e pafytyrė nė mes tė epizodave tė kinemasė sime.Sepse, shumė kemi jetuar me “lirinė” e tė tjerėve, me lirinė e pa liri.Nėn qiellin tonė jo rrallė, padrejtėsia vret me egėrsi. Nėn prangat e huaja “drejtėsia”ėshtė mė e padrejta.I huaji nuk tė lė kurrė tė zhvillohesh e tė ecjesh pėrpara.Shpirt, zemėr, tokė, nuk bėra gabim qė tė desha, ai pėrqafim ishte i domosdoshėm, njė urdhėr i zemrės.Unė pyes, po i pyeturi s’ pėrgjigjet.Muret kudo nė kėtė nėn qiell mė kėrcėnojnė, andaj, sado qė e dua lirinė, unė druaj nga ata qė kanė nė duar Urdhėrin e tyre pėr historinė. Plani i Athisarit nuk mė pėlqen, se fsheh asimilimin dhe zhbėrjen e emrit tė popullit tim, asimilimin e gjuhės, dhe simboleve, kėto nuk janė shqetėsime tė vogla, shprehet poeti, por, unė kujtoj se Kosova ėshtė e menēur, se nė Kosovė ka shqiptar e shqiptar.
  Ndėrsa nė vendin tim shprehet poeti, Mexhit Mehmeti, dhimbjes i ka humbur kuptimi. Poezia e Mexhid Mehmetit, ėshtė poezi e fortė, poezi e gjakut tonė tė fisėm. Shkrimtarėt e Kosovės Lindore ( Bujanovc, Preshevė, Medvegje ) bėjnė punėn e tyre prej poeti. Presheva ėshtė qytet i zemrės sime. Hireve tė Preshevės shumė i shkon poezia. Poetėt e talentuar tė Luginės, si Jonuz Fetahu, Qerim Arifi, Feime Selimi, Dashnim Hebibi, Xhemė Karadaku, Nerimane Kamberi e tė tjerė, janė tė pagjumtėt e kėsaj peme tė gjakut.Ata dhe vetėm ata shkruajnė dhe lexojnė plagėt e tokės, zjarrin amė tė dhimbjes. Unė s’di tė nėnshtrohem mė thotė poeti, se i nėnshtruar nuk bėj dot asgjė. Arti i Mexhit Mehmetit dashuron me forcė dheun dhe atdheun e tij : Mėsimi i jetės, shtatė dhimbjet, fija e lėmshit, trungu i pikėllimit, duart e bukura, fjala e vullkanit, dhe qindėra poezi tė tjera tregojnė fuqinė dhe angazhimin e tij prej poeti. Pėr lirinė kurrė nuk mund tė bėjmė sa duhet, pėr vlerat e saj duhet tė punojmė gjithė jetėn, ėshtė mesazhi i poetit, Mexhid Mehmetit,tė cilin e uroj pėr angazhimin e tij letrar e patriotik, me njė Kosovė dėshirash!..


  Rrustem G e c i - Dortmund
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 19. #39
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  Rrustem Geci

  GJEGJ ELEZ ALIA

  ( Sipas motivit popullor )

  Ndali shpurat b a j l o z i zi
  ndali shpurat ku ke mėsy
  unė nuk kam prona pėr ty
  tokat e mia s“merren me sy!

  Kėthehu p r a p a bajloz i zi
  shumė ke pre e shumė ke gri
  kot prekė prushin ti te Gjini
  unė tė gjithė i kam tek himni

  Gjergj Elezi flet me popullin
  qehajasė do t“ i t r e g o j ė
  se zullumi mbi shqiptarėt
  nė m e j d a n do tė mbaroj

  Arma e Gjergjit flakė me ar
  Arma e Gjergjit prush e zjarr
  Kot rreh flatrat bajloz i zi
  unė nuk kam motėr pėr ty!

  Motra Gjergjit, vėllain veshė
  Ia veshė armėt me u ndesh
  Mbi ( 9 ) plagėt ngritet trimi
  Gjerg Elezi nis tek himni!

  Gjergj Elezi trim mi trima
  I ngul shpatėn mu tek sqima
  kurrė mos mėsy nė Shqipėri
  Shih ku tė ra koka me sy!

  Rrustem Geci - Dortmund
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga naqeta : 04-02-2008 mė 05:42
  A don, e s'din, a din e s'don !

 20. #40
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Anėtarėsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  Rrustem Geci – poezi promemoriale  KRYENGRITJE

  Nuk di pse himni hesht
  Dhe vargjet e himnit
  Se Flamuri i Ahtisarit
  Nuk m“i shkon as varrit

  Nuk di pse himni hesht
  Kosovėn kudo e ndanė
  Me 11 gėrshėrė e prerė
  Me 11 gėrshėrė e ndarė

  Nuk di pse himni hesht
  Koha ėshtė tė ngritemi
  Flamuri bėrė n“Bruksel
  Na vė gjėmba me tel

  Nuk di pse himni hesht
  Pyesin tė gjitha epokat
  Pyesin tė ardhshmit
  Pyet dhe shekulli ynė

  Nuk di pse himni hesht
  Pse hesht gjeniu popull
  Koha ėshtė tė ngritemi
  kudo qė janė shqiptarėt

  Rrustem Geci - Dortmund
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  A don, e s'din, a din e s'don !

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •