Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Zhegu - Ndarja Poezi 2007

  . zhegu

  Peisazh me frymė mbytėse qė s’tė mjafton
  Qyteti i betonuar, me pluhur ngjeshur, i pasuvatuar
  As shi as diell, as erė as borė, as asgjė
  Ritmi i jetės, rrahjet e zemrės sė njė plaku qė s'di ku shkon.

  Njė vajzė e brishtė, e pafajshme, e ē’pėrceruar
  Shumė koka tė ziera, tė pabėra tė turpėruara
  Qyteti i vendosur nė perėndim pret lindjen nga s'vjen

  I ē'orientuar jam, mė akuzojnė, turp nuk u vjen
  Vėndi im me ka humbur , ku ta gjej?!
  Me akull mbuluar, nė flakė i pėrvėluar si ta ndiej?

  Dhe akoma ushqehemi me tė vėrtetėn e shtrėmbėruar
  Vėndasit e mi bėhen tė ikurit qė s’kthehen mė
  Peisazh i zbrazur, boshllku me bollėk, ē’tė duhet?!

  Nga nėntoka po leviz njė farė e re, ē’mrekulli
  Ende s'e di por shpresa po ringjallet pėrsėri
  Plaku ka vdekur dhe presim njė tjetėr fėmijė

  Shi dhe diell , borė dhe erė, gjithēka do tė kthehet
  Nga dheu prej pluhurit tė shkundur e tė lagur
  Prej piknisjes edhe njė herė do nisim nga e para
  Kete here , andej nga duhet, nga e mbara...


  Ndoshta njė ditė do tė ngopem me ajėr
  Nė qytetin tim.......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 05-12-2007 mė 11:17

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  04-12-2007
  Postime
  2
  Shume e bukur.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Ndoshta njė ditė do tė ngopem me ajėr
  Nė qytetin tim.......(nga Zhegu)

  Mos prit te ngopem nga vargjet e tua, nese keshtu do vazhdojne.... Krijime te mbara.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2007
  Postime
  18
  poezi e mire, por ka shume retorike. e ben te lodhshem perfytyrimin

 5. #5
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Ka disa shprehje te bukura si:

  Qyteti i vendosur nė perėndim pret lindjen nga s'vjen
  Por, me duket me teper nje dihatje poetike (?) - rima ne strofen e parafundit me stepi - tejet femijerore. Ndersa, strofa e dyte eshte vulosja e nje shprese te lutur.

 6. #6
  i larguar :-)) Maska e albunkers
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Vendndodhja
  .............
  Postime
  139
  Citim Postuar mė parė nga Ra_ORA Lexo Postimin
  poezi e mire, por ka shume retorike. e ben te lodhshem perfytyrimin
  Citim Postuar mė parė nga Rebele Lexo Postimin
  Ka disa shprehje te bukura si:  Por, me duket me teper nje dihatje poetike (?) - rima ne strofen e parafundit me stepi - tejet femijerore. Ndersa, strofa e dyte eshte vulosja e nje shprese te lutur.
  faleminderit per kritiken,,, mgjths une kam shkruar mbi 400 poezi ne 10 vjet, kjo eshte e para qe kam bere publike... nuk e shoh veten poet, pasi tani ka me shume se 2 vite qe kam shkruar shume pak, por tek une ne shume raste keshtu krijohen poezite, ne momente te paparashikueshme , vargjet formohen dhe ty te duhet ti hedhesh ne leter,,,
  momente reflektimi ose perjetimi te thelle te dickaje,,, qe mund te jete cdo gje,,, nje pike shiu qe niset per ne det...
  p.s1
  me behet qejfi qe per disa gjera kam qene dhe une i te njejtit mendim me ju,,, pasi edhe une kam menduar se dy vendet e para jane jo te goditura, e kam thene kete te komentet e Sec mu tremben te bukurat fjale, poezi te cilen une e kam votuar,,,
  p.s2
  do te mundohem te kem parasysh kritikat, por zakonisht tek une poezia del vete, nuk jam une ai qe nxjerr ate, une me shume jam nje puntor besnik qe shkruan ate qe i krijohet ne mendje...
  .....................................

Tema tė Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonisė do tė jetė e pashmangshme
  Nga Faik nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalėve nė fund tė rreshtit
  Nga sadete71 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Moore: Ndarja e Kosovės, recetė pėr rindezje tė konflikteve
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 5. Petersen: Ndarja e Kosovės nuk ėshtė opsion
  Nga Albo nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •