Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Alma Papamihali

  Krijimet nė vazhdim i shkėputa nga libri 'Nėn tingujt e Natės' tė Alma Papamihalit.

  Redaktor: Viktor Canosinaj
  © Autori
  ISBN 978 - 99956 - 05 - 15 - 5
  Shtypur nė shtypshkronjėn 'Emal'  Nėn Tingujt e Natės

  NĖNĖ

  Ēdo tė thotė nėnė vallė?
  Tė duash me zemėr jo me fjalė.

  Ēdo tė thotė nėnė tė jesh?
  Nė mbrėmje e fundit tė biesh tė flesh.

  Ēdo tė thotė nėnė tė quhesh?
  Asnjė lodhjeje mos i druhesh.

  Ēdo tė thotė nėnė tė thėrrasin?
  Lumturinė e botės ndėr duar tė zgjasin.  MEGJITHATĖ...JETOJMĖ

  Njė natė pa gjumė,
  lind njė ditė tė vdekur...
  megjithatė jetojmė
  dhe ditėn pa e prekur...  KORĒA

  Dashuria s“ka qenė "njė",
  Por prej kohėrash vetė i dytė,
  Ndaj nuk dua veē Tiranėn,
  Por dhe Korēėn kam si sytė.

  Degėzat e pemės sime,
  Tutje gjer nė Korēė vanė,
  Sythet tek ime mė
  Dhe rrėnjėt nė Tiranė.  NDONJĖHERĖ...
  Bota mė duket e vogėl,
  Sa mundem t“a mbaj nė duar.
  Ėndrra mė duket pa vlerė,
  Sa mundem t“a shoh dhe zgjuar.


  Dita mė duket sekondė,
  Dhe orėve vlera i“u humb,
  Ndonjėherė kėrkoj tė pamundurėn,
  Por s“mundem t“a gjej kund.


  Ndonjėherė, bota duket e vogėl
  Dhe ti ecėn brenda saj.
  Unė botėn mbaj nė duar,
  Heshtur ndihem pa faj.

  Ndonjėherė, por vetėm ndonjėherė,
  Arrij tė mbaj botėn nė duar.
  E vėrteta ėshtė krejt ndryshe,
  Unė thjesht kam imagjinuar.  GĖNJESHTRA

  Kush thotė kurrė s“ka gėnjyer,
  gėnjen!
  Kush pyet ē“ėshtė gėnjeshtra,
  gėnjen!
  Kush thotė gėnjeshtėr s“ka dėgjuar,
  gėnjen!
  Kush thotė gėnjeshtrėn ē“e dua,
  gėnjen!
  Derisa nė njė botė tė gėnjeshtėrt,
  rron,
  Dhe tė vėrtetėn brenda gėnjeshtrės,
  gjen.  MORALI

  Mbeta njė njeri
  i moralshėm nė jetė,
  pėrderisa s“jetova,
  ashtu siē desha vetė...  DIETAT

  Sa njerėz
  vuajnė nėpėr botė,
  me dieta lloje - llojesh...

  Tė mendosh hollė
  pėr njė problem,
  s“mjafton tė dobėsohesh...  SHPIRT FEMĖR

  Nėse sė dyti do rilindja,
  Pyetur nga zoti mė parė,
  Nė doja te isha vajzė apo djalė,
  Pėrgjigje do shkruaja pritjeve,
  Me lotė jo me fjalė.

  Nėse sė dyti do rilindja,
  Pyetur nga zoti mė parė,
  Nė doja tė isha vajzė apo djalė,
  Pėrgjigje do shkruaja nė hėnė,
  Me puthje jo me fjalė.

  Nėse sė dyti do rilindja,
  Pyetur nga zoti mė parė,
  Nė doja tė isha vajzė apo djalė,
  Pėrgjigje mėngjeseve do shkruaja,
  E pakohė, ndaj s“do kuptohej fjalė.

  Nėse sė dyti do rilindja
  Pyetur nga zoti me parė,
  Nė doja tė isha vajzė apo djalė,
  Skuqja e purpurt do mė pėrshkonte.
  A skuqen meshkujt vallė?  POETĖT

  Poetėt...ah...poetėt,
  ...............ē“njerėz qenkan,
  ...................................vallė?

  Lindin,
  ..........tė dashuruar,
  ..................dhe vdesin beqarė.  EMIGRANTI

  Diku veē nė tavolinėn
  Me mbulesė tė bardhė shtruar,
  Birrė tė huaj ke pėrpara
  Dhe njė pamje tė menduar.


  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė qoshe tė lokalit,
  Shokun tėnd se ke pėrballė
  Pi vetmuar ti prej hallit.


  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė lagje tė panjohur,
  Gjithēka ėshtė akull e ftohtė
  Vetėm birra ėshtė e ngrohur.


  Diku veē nė tavolinėn,
  Qė tė bėn ty shoqėri
  Gotėn s“di ku t“a trokasėsh,
  Tavolina s“ėshtė njeri.

 2. #2

  Poezi nen tinguj, nga Alma Papamihali

  Xhelozi vjeshte

  Unė prisja vjeshtėn ndryshe pėr tu ndierė,
  Nėn fėshfėrimė tė flija pak lėkundur,
  Si nėpėr ėndėrr vėrdallė tė vija
  Dhe tė pėrgjoja, heshtur pa u dukur...

  Mė mori malli tė ndihem xheloze,
  Ndaj prisja vjeshtėn, ndryshe pėr tu ndierė,
  S“mė bie mendja pėr detin e fjetur,
  Pėr ngjyrėn e bronxtė, qė mora nė verė...

  Unė prisja vjeshtėn tė shtrihesha mbi gjethe,
  Aty-kėtu tė verdhesha dhe unė,
  Nuk thonė kot kur ndihesh xheloze,
  Je dashuruar mbase mė shumė...


 3. #3
  Shira te ēmendur


  E kush tė tha
  qė ēmenduritė,
  pėr tė paligjshmen
  botė krijohen,
  pėr atė, qė asnjėrės
  gjuhė si pėrket,
  e mes tė nxirash re jeton,
  heshtet,
  edhe kur flet ...

  E kush tė tha
  tė mbyllurat valixhe
  me vete t“i marrėsh,
  ashtu si unė...
  sa drynė-humbur
  paska kjo botė,
  qė ēmendur s“janė,
  por jetėn,
  quajnė punė...

  Ndaj mos mė thuaj
  qė s“tė pėlqen,
  dhe ty si unė
  e ēmendura botė,
  tė heshturit rrufekrisur
  le tė jemi,
  shirave pėrmbytės fjetur,
  qė dėshmitarė
  ēmendurie i kemi... 4. #4
  Tjeter - Njeri

  Me sa shoh,
  S“qenkam mė kush isha,
  E tėra kam ndryshuar.
  Dua, kė s“do doja
  Dhe ushqehem,
  Me ē“nuk kisha provuar...

  Tė ka qėlluar
  Dhe ty ndonjėherė,
  Qė veten mos ta njohėsh,
  E tjetėr-njeri shndėrrohesh,
  Dhe pse jo gjithmonė,
  Tjetrin mund ta shohėsh...?!

  Ndonjėherė, as ti se di,
  Qė je shndėrruar...tjetėr-njeri! 5. #5
  Ti grua

  Mė mirė pasqyrės mos u shih,
  kur ditės ndonjėherė
  tė mbushen sytė me lot,
  ti grua...
  qė shpesh,
  i thua "jo" mėshirės,
  dhe pėrflet me vete,
  mbylljen e njė dite kot...

  E tė nesermen
  kur zgjohesh pėrsėri,
  njė grusht qiell rrėmben,
  e fytyrės ia vesh shkujdesur,
  si vetė koha,
  kur humbet shenjat gri,
  dhe vrenjtėsirėn e saj,
  fsheh duke qeshur...

  Shpesh buzė-gjakur,
  por formė-tjetėrsuar
  ndaj e ērregullta hėnė
  tėnden gjini ka marrė,
  nga tė tuat duar,
  pelerinėn pret nata,
  qėndisur ėndėrryjesh,
  apo ėndėrr-vrarė...

  E mbyllet gjithēka,
  dhe nis pėrsėri,
  ashtu si vetė udhėtimet
  rezervuar mė parė,
  por ti ndonjėherė,
  pasqyrės mos u shih,
  nuk je e vetmja grua,
  qė njė ditė ka qarė.


 6. #6
  Lutjet e mia

  Nuk lutem pėr vete,
  por pėr ty,
  qė dashuria tė mungon...
  Ti, qė shpesh s“kupton
  se ē“ngjet me botėn,
  e shurdhėr je,
  dhe nėse dėgjon...

  Lutem pėr atė,
  qė dhimbjen e lindjes,
  se provoi kurrė...
  e nė zot s“u shnderrua,
  pėr t“i treguar botės,
  qė qielli ėshtė grua
  dhe aspak burrė...

  Lutem pėr ty,
  qė ėndrrash zilish fle
  dhe jo i qetė si tė tjerė...
  Sa e padrejtė
  tė duket jeta,
  ndaj per ty lutem,
  mos ndihesh mjerė...

  Pėr ty lutem,
  qė prej vitesh
  lotėt tė janė shteruar...
  Nėse dikur sytė
  tė bukur qenė,
  sot gjurmė-zhdukur pėrrenj,
  tokės harruar...


  Nuk lutem pėr vete...
  Jo!
  Unė,
  Dashuroj,
  Lind,
  Qaj,
  S“kam zili,
  por dashurohem pėrsėri...
  Pėr ty dua tė lutem,
  qė pasi tė kesh vdekur,
  tė kesh kuptuar
  artin e tė qėnit njeri


 7. #7
  Ne stolin e vjeshtes

  Nėse njė ditė do ndihesh ftohtė,
  Qilim i vjeshtės tė jetė zbuluar,
  Gjithēka pėrreth tė ndihet zhveshur,
  Aty do jem, s“tė kam harruar.

  Do marr me vete stolin e drunjtė,
  Aty-kėtu me gėrma gdhendur
  Ca data puthjesh zhgarravitur,
  Nuk skuqem mė, pėr ti pėrmendur.

  Nėse njė ditė do ndihesh ftohtė,
  Kur vera tradhėtisht ėshtė fshehur,
  Me stolin tonė do vi me vete,
  Pas ngjyrash vjeshte do jem dehur...


 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  88

  Falenderim

  Falenderime "Think Different" per castet e bukura qe na dhurove. Eshte menyra me e mire per te plotesuar nje dite vjeshte me shi si kjo e sotmja.
  Ju uroj per profesionalizmin ne zgjedhjen e muzikes se perkryer ne sfonde po aq te persosura.
  Edhe nje here, faleminderit, nga Mciri

 9. #9
  Faleminderit Mciri ! Me shume se sfondet dhe muzika eshte poezia e Alma Papamihalit ajo qe i jep bukuri dhe vlere ketyre videove. Poezia e saj eshte frymezim per mua dhe mendoj qe eshte nga penat me interesante qe shkruajne ne fushen e poezise. Per tu ndjekur patjeter.
  Pershendetje

 10. #10
  Kur qesh me ty

  Nėse e nesėrmja pėr kafe,
  Mjergull do mė servirė,
  Dhe mėngjesin s“do mund,
  Ta shoh si mė parė,
  Me ty do vazhdoj tė qesh,
  Unė pėrsėri do qesh...
  Aspak s“do mė mbetet,
  Njė shije e vrarė...

  Do t“i them njė dite,
  Pėrseri "mirmėngjes",
  Tė gjithėve!
  Dhe nėse kėmbė njeriu s“do shoh,
  Ndodh shpesh qė boshe,
  Ditėt mė duken,
  E netėve,
  Fytyra tė dashura njoh...

  Me ty do vazhdoj
  Tė qesh pėrseri,
  Aq kohė,
  Sa mendimet lirshėm do shėtisin,
  Mos kujto se jetės,
  Gjithēka mund t“i thuash,
  Ndodh ndonjėherė qė,
  Ėndrra dhe guximi tė braktisin...

  Por unė do vazhdoj
  Tė qesh pėrsėri,
  Dhe jehonėn-zė,
  Do pres tė mė rikthehet,
  Kur me tėnden orė
  Tė kesh arritur ti,
  Njė ditė do ketė vdekur,
  Njė natė do nisė tė dehet...


 11. #11
  Puthja e nates

  ...dhe e putha natėn mbi krye,
  ashtu si dikur,
  kisha dhėnė puthjen e parė.
  Je kaq e bukur o natė,
  sa keq qė prej teje,
  duhet tė jem e ndarė...

  Por kur tė largohem unė,
  ti nuk do tė jesh
  mė flakė e ndezur,
  thjesht do tė sillen
  ca yje vėrdallė,
  por tė pafjalė,
  pothuajse tė heshtur...

  E unė me kokėn pas
  veē duke parė
  do mbetem,
  si shuhet njė natė...
  Por ti qėnke ndryshe,
  fare ndryshe,
  pėrjetėsi, quajtur e gjatė... 12. #12

  Shtegetim pulebardhe

  Shtegetim pulebardhe

  Largohem pėr tė mos u kthyer mė,
  Ndaj iki tutje, fluturoj,
  Nė pulėbardhė etur bregut shndėrrohem,
  Duke dashur tė lėnit pas t“i harroj...
  Por tė harrosh s“mjafton gjithmonė,
  Drejt qiellit tė kaltėr njė fluturim,
  Dhe pse pulėbardhė shndėrruar jam,
  Ka dhe shtegtime me drejtim kthim...
  Drejtuar qiellit ti vazhdon sheh,
  Me tėndin shpirt ndjek shtegėtimin,
  Kur lartėsive nė pikė shndėrrohet,
  Oh sa i largėt tė duket kthimi.
  Larg fluturoj, pa frikė largohem,
  Sepse e ndiej qė ēdo shtegtim,
  Sado i largėt nė vetvete,
  Do mė riktheje pranė detit tim.
  Dhe pėr ēudi vazhdoj e ngjitem,
  Aspak s“kėrkoj tė shoh nga pas,
  E mjerė do mbetej ēdo pulbardhė,
  Tė huajat brigje po tė trokasė...
  Ndaj ngjitem lart, ndaj fluturoj,
  Nė pupėl reje jam shndėrruar,
  Nėse ky qiell mbi det s“do flinte,
  I imi mall do ish“ harruar...


 13. #13

  Perseri ne - Alma Papamihali

  Pėrsėri ne

  Lexoja prej ditėsh
  tė njėjtėn faqe,
  mbaja pėrthyer cepin
  e sė njėjtės fletė,
  lėkundesha tė njėjtit vend,
  si guaska prej valėsh,
  me shtėpizė nė det.

  Dėgjoja prej ditėsh
  tė njėjtėn muzikė,
  kėrceja tė njėjtin ritėm
  pėrsėri...pėrsėri...pėrsėri,
  ashtu si hėna me diellin,
  qė thonė prej vitesh
  bėjnė bashkė dashuri.

  Dhe ashtu muzikė-humbur,
  ktheva fletėn pas, kureshtare,
  tė lexoja nje faqe tė re...
  por pėrsėri iu riktheva
  tė pėrthyerės fletė.
  Zhubrosjes sė saj,
  gjendeshim ne...

  Pėrsėri ne!

 14. #14

  Dy - Alma Papamihali

  Dy

  Dy,
  fillimi i gjithēkaje,
  Dy,
  pėrbejnė njė tė plotė,
  Dy,
  arrijnė ku njė s“mundet,
  Dy,
  pinė dhe nga njė gotė.
  Dy,
  krijojnė njė histori,
  Dy,
  pėrbėjnė nje ekstrem,
  Dy,
  zgjidhin njė fjalėkryq,
  Dy,
  shndėrrohen nė problem.

 15. #15

  Besome - Alma Papamihali

  Nė u ftohshin
  pėshpėrimat e fjalėve,
  ndonjėherė,
  e ritme pulsi mos ndihesh mė...
  Diku,
  diēka do tė ketė ndodhur,
  dhe nėse nuk duket,
  a s“ndihet zė...


  E kur lėndinave,
  flutura mos duken,
  e ngjyra krahėsh,
  mos vjedhim pėr tonat netė...
  Diku,
  diēka do tė ketė ndodhur,
  ndaj as une s“do jem,
  e ti do ndihesh vetė...


  Por kur tutje,
  nė ndonjė qoshėzė,
  do shohėsh tė tharė,
  njė pikė lot...
  Vėrtetė,
  diēka do tė ketė ndodhur...
  Besomė ti,
  dhe nėse s“tė dukem si zot.

  * * *


  Ndaj dhe do vish siē vijnė mėngjezet,
  qė as pėr stinėt,s“duan t“ja dinė...
  Gjithēka ka ndodhur, s“ fle mė harruar,
  kur buzėve tė mia ringjalll melodinė...

 16. #16

  Deshira te zbathura - Alma Papamihali

  Mė pėlqen tė largohem,
  sa tė quhet qė kam shkuar,
  endur rrugėve tė mbetem,
  thjesht tė jem e harruar,
  bregut zbathur tė shėtis,
  tė ndihem njėherė vetmuar,
  tė vuaj netėve pėr ty,
  tė zgjohem dashuruar...
  Mė pėlqen tė largohem,
  si valė rikthyer pėrseri,
  shtyrė nga njė tjetėr ėndėrr,
  qė kurrė s'mė la, tė vija tek ti...


 17. #17

  Mė shkruaj njė letėr - Alma Papamihali

  Dikur ishte ndryshe,
  kur letra-dashurie
  shkruheshin,
  e gėrmat pa kalorės,
  tė vinin ndėr duar
  dhe nėse ndonjė lot
  rrėshkiste faqeve,
  (ėmbėl shijonte)
  ndėrkohė qė mall ndihej,
  dhomės pėrshkuar...


  Ishte ndryshe atėherė,
  kur ēdo gėrmė,
  pėrkėdhelje trupash
  do sillte pranė...
  e dritaret gjysmė-hapur
  ndiheshin,
  (dhe pse mbyllur),
  e melodi flauti luhej,
  me erėn qė frynte,
  nga ēdo anė...


  Dikur letra dashurie
  shkruheshin,
  dhe pse ndonjė pikė-bojė,
  do derdhej nė te...
  s “pėrdorej gomė,
  as vrenjtej kush,
  ēdo gjurmė lėnė,
  lutje-nate ishte,
  pėr ndonjė puthje,
  a dėshirė pėr zė...


  Dikur e bardha letėr,
  (kjo drithėrimė dashurie)
  shndėrronte dy tė dashur
  nė poetė...
  por sot ėshtė ndryshe,
  fare ndryshe,
  mungojnė,
  tė bardhėt pėllumba,
  dhe nėse qiell ekziston,
  apo kudo, gjėndet fletė...


  Ndaj hesht njėherė
  dhe mos mė fol,
  por shkruamė njė letėr,
  ashtu, siē shkruhej dikur...
  dhe qiellit pėrsėri,
  do fluturojnė pėllumba,
  e unė nėn tinguj flauti,
  (e lumtur)
  gėrmave tė tua,
  do kem humbur...

 18. #18

  28 Nentor, i dhe ngjyre atdheut - Alma Papamihali

  Afron ditė e madhe,
  ėndėrr shqipėtare,
  nuk sheh kund nė botė,
  shqiponjė dykrenare,
  askund s“mund tė gjesh,
  flamur qėndisur gjak,
  ndaj nuk zbehet ngjyra,
  ndizet bėhet flakė...

  Afron ditė e madhe,
  bij“ tė Skėnderbeut,
  "28 Nėntor",
  i dhe ngjyrė Atdheut,
  ngjyrose njė komb,
  kuq e zi valėvitur,
  nė ballkon tė Vlorės,
  pavarsia zbritur...

  Afron ditė e madhe,
  shqiptarizmi zgjuar,
  mė shumė se ngahera,
  ndihemi bashkuar,
  kishim qindra vite
  kėshtu pa u ndjerė,
  si shtėpi e madhe,
  me tė njejtėn derė...

  Afron ditė e madhe,
  fluturo shqiponjė,
  mbi malet shqiptare,
  mbi Kosovėn tonė,
  krahėt shtrive qiellit,
  u ndieve ēliruar,
  tė pavdekshėm jemi,
  veē kėshtu bashkuar!


 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,636
  Bukur,shum bukur suksese e nderuar Alma!

 20. #20

  Besomė - Poezi nga Alma Papamihali

  Nė u ftohshin
  pėshpėrimat e fjalėve,
  ndonjėherė,
  e ritme pulsi mos ndihesh mė...
  Diku,
  diēka do tė ketė ndodhur,
  dhe nėse nuk duket,
  a s“ndihet zė...


  E kur lėndinave,
  flutura mos duken,
  e ngjyra krahėsh,
  mos vjedhim pėr tonat netė...
  Diku,
  diēka do tė ketė ndodhur,
  ndaj as une s“do jem,
  e ti do ndihesh vetė...


  Por kur tutje,
  nė ndonjė qoshėzė,
  do shohėsh tė tharė,
  njė pikė lot...
  Vėrtetė,
  diēka do tė ketė ndodhur...
  Besomė ti,
  dhe nėse s“tė dukem si zot


Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Aksidenti automobilistik vret familjen shqiptare ne dite festash
  Nga Fiori nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 14-01-2004, 16:26
 2. Tragjedia E Familjes "Papamihali"
  Nga shqiptari02 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-01-2004, 13:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •