Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Manci
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  561
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Diskriminimi gjinor!

  Pershendetje

  Me tregoni ju te dashur anetare se a keni qene ju ndonjehere te prekur direkt nga diskriminimi gjinor qe sot e me shume ky fenomen ka leshuar rrenjet ne shoqerine shqiptare?

  Une per veten time, konkuroja para dy javeve per nje vend pune dhe ne interviste bashke me mua ishte edhe nje vajze qe e njihja dhe qe ishte ekstrem jo e afte, por qe kishte nje trup te mire dhe nje pamje te bukur. Ende pa u fut ne interviste e dija se une nuk do pranohesha sepse e dija se pronari i biznesit nuk do te vleresoj intelektim tim apo aftesite e mia, por do te vleresoj pamjene saj te jashtme dhe sharmin e asaj.

  Si mendoni ju, pse ndodh keshtu? A duhet te kete nje ligj apo dicka qe ndalon kete diskrimin gjinor?
  æQuién ganarį la Champions? = BARĒA

 2. #2
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Une mendoj per veq faktit qe emrohet kjo dukuri si "Diskriminim" dhe qe konsiderohet si term qe i kushtohet nje dukurie negative...Por diskriminimi qe ka si qellim(kinse) barazie gjinore ,me duket shumė jo produktiv apo jo progresiv i nje shoqerie...

  Si rasti ketij lart ,qe tregon se eshte diskriminuar ne rastin e pranimit ne punė,dhe ne kete rast eshte marrė parasysh estetika e nje femre ,e jo kulaiteti i nje punetori te vyejshem ,i cili do te kishte potencial qe ta ndihmonte ne punet e nje ndermarrje...

  Edhe une per vete e kam verejtur nje fenomen te tillė,Femrat zakonisht punesohen ne per ato ndermarrje : Hipermarkete apo ne ato ndermarrje te cilat shquhet per mobilitet te theksuar,kjo eshte falė nje strategjie Fitim prurese (duke keqperdorur anen sexuale)duke terehqur gjinin mashkullore si konsumator...ne menyre qe mashkulli te bindet (fal terheqjes) dhe ta vizitoj at ndermarrje dhe keshtu te vie deri tek blerja e nje artikulli...

  "Mashkullit nuk i ka mbetur Punė e lire perveq se ne per Miniera Metalurgjie"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-11-2007 mė 11:26
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #3
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Manci Lexo Postimin
  Pershendetje

  Me tregoni ju te dashur anetare se a keni qene ju ndonjehere te prekur direkt nga diskriminimi gjinor qe sot e me shume ky fenomen ka leshuar rrenjet ne shoqerine shqiptare?

  Une per veten time, konkuroja para dy javeve per nje vend pune dhe ne interviste bashke me mua ishte edhe nje vajze qe e njihja dhe qe ishte ekstrem jo e afte, por qe kishte nje trup te mire dhe nje pamje te bukur. Ende pa u fut ne interviste e dija se une nuk do pranohesha sepse e dija se pronari i biznesit nuk do te vleresoj intelektim tim apo aftesite e mia, por do te vleresoj pamjene saj te jashtme dhe sharmin e asaj.

  Si mendoni ju, pse ndodh keshtu? A duhet te kete nje ligj apo dicka qe ndalon kete diskrimin gjinor?
  Tani kan filluar meshkujt te qahen, dikure ishin femrat tani jan meshkujt

  ahahahaha

  po kurvat po hane buke ne dite te sotme o cun.. kto jan fakte, kshu qe mos u merzit
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Faleminderit
  165
  59 falenderime nė 54 postime
  dhe po te ishte ti manci ēun i bukur , dhe te ishte Shefe ne vend te shefit jam i sigurte se do kishe ti perparesine .
  Nuk eshte tamam e sakte te quhet diskriminim gjinor, se ajo goca mori vendin se ishte e bukur, jo se ishte goce.
  Psh, kamarierat i marrin ēuna te pashem, po ky diskriminim gjinor eshte?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Glamorous
  Anėtarėsuar
  31-03-2005
  Vendndodhja
  Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Manci ky fenomen nuk eshte diskrikiminim gjinor!
  pastaj ti mos e ve doren ne zjarr per nje njeri tjeter qe sje ti, as per motren e per vellain svihet dora ne zjarr sot, jo me per nje qe e ke pas njohur.
  Ajo mund te kete pasur sharm, etj, etj. por ne nje pune zyre jane te prirura me shume femrat sesa meshkujt. te paket jane ata njerez qe lindin me aftesira, shumica aftesohen gjate kohes...
  Mendo me pare 10arsye per veten, pse nuk e morre ti vendin e punes, dhe pastaj 10arsye pse ajo vajza e mori, ok!
  pacim!
  Puthja eshte ushqimi i zemres...

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  784
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  eeeeeee mor vlla pranaj ka dal fjalame urte popullore(PAC FATIN E VJOLLCES)apo jo apollyon

 7. #7
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga bar/bunja Lexo Postimin
  eeeeeee mor vlla pranaj ka dal fjalame urte popullore(PAC FATIN E VJOLLCES)apo jo apollyon
  ahahahaha

  o shtet populli budalla budalla ama ca fjale i ka then me vend..

  ahahahaha
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e _Matrix_
  Anėtarėsuar
  07-06-2007
  Vendndodhja
  Paris
  Mosha
  37
  Postime
  489
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne kohet e sotme vleresohet dija dhe jo injoranca dhe eleganca Zakonisht varet nga serioziteti i nje kompanie pasi nqs esht serioze nuk do marr femra te bukura sa per figur por do marr njerez te zgjuar dhe efikas per ate profesion

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Faleminderit
  165
  59 falenderime nė 54 postime
  shukoni pak , se edhe pamja, prezantimi i punojseve ka te thoje, psh ata qe merren me mardheniet e jashtme te kompanise, sekretaret etj etj.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Glamorous
  Anėtarėsuar
  31-03-2005
  Vendndodhja
  Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga chamillionare Lexo Postimin
  Ne kohet e sotme vleresohet dija dhe jo injoranca dhe eleganca Zakonisht varet nga serioziteti i nje kompanie pasi nqs esht serioze nuk do marr femra te bukura sa per figur por do marr njerez te zgjuar dhe efikas per ate profesion
  ne nje zyre sekretarja, ose asistentja nuk i kerkohet te kete ndonje efikacitet ose ndonje eksperience te madhe pune. Ajo duhet te ket bukuri, finese, elegance dhe pak aftesi, pasi gjithcka mesohet, mjafton te dije gjuhe te huaj edhe kompjuter, te perdori te pakten wordin.
  Pse strategjia e re e bankave ne shqiperi eshte: te merren nxenese , qe sapo kane mbaruar shkollen qe te mos kene eksperience? shume e thjeshte, qe te mos i dijne hilet e punes, dhe te mesojne gjithcka ca u mesojne ata.
  Puthja eshte ushqimi i zemres...

 11. #11
  Perjashtuar Maska e _Matrix_
  Anėtarėsuar
  07-06-2007
  Vendndodhja
  Paris
  Mosha
  37
  Postime
  489
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E kam fjalen qe per detyra te rendesishme (jo sekretare normalisht ) per financiere ose administratore shikohet cv e tyre nuk ka te bej paraqitja

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Exclamation

  Citim Postuar mė parė nga Manci Lexo Postimin
  Pershendetje

  Me tregoni ju te dashur anetare se a keni qene ju ndonjehere te prekur direkt nga diskriminimi gjinor qe sot e me shume ky fenomen ka leshuar rrenjet ne shoqerine shqiptare?

  ?
  ky asht hapi i parź, ke me provu edhe tjera nga vjen fjala popullore belge qdo deshtim nji bukź e fituar per neser (qe do te thot je i pergaditur dhe behesh me i fort ) mos u deshpro
  "Jeta asht nji bazen ku te duhet gjith jeten me notu edhe nese nuk din not" !
  ------------------------------------------------------------
  "Dashurija e rrufeja ta shkatrrojn zemren e ti lojn teshat ne trup te reja"
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

Tema tė Ngjashme

 1. Ndikimi i diskriminimit gjinor tek femijet.
  Nga AJSBERG nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 09:19
 2. Gjilani
  Nga cod3r nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 3. Diskriminimi gjinor nė rrogat e punės
  Nga AgainstAllOdds nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-11-2004, 17:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •