Close
Faqja 10 prej 13 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 260
  1. #181
    i/e regjistruar Maska e Semra 1985
    Anėtarėsuar
    17-01-2009
    Postime
    27

    Post Gėzohu nėnė , e gjeta Nusėn

    ================================================== =======

    Gėzohu nėnė , e gjeta Nusėn



    Kėtė tregim e rrėfejn dijetarėt sikurse Ebu Xhafer el Lubana. Ai tregon:

    Tregohet se njė nga grat e mira tė Basrės ka qenė edhe Umm Ibrahim el Hashimi.Nė atė kohė armiqėt e Islamit e patėn sulmuar njė nga qytetet e muslimanėve,ashtu qė njerėzit kanė qenė tė nxitur pėr Xhihad. Abdul Uahid bin Zejd el Basri mbante ligjerata duke i nxitur pėr Xhihad ndėrsa ndėr ata qė ndėgjonin ishte edhe Umm Ibrahimi, nė mes tjerash nga gjėrat qė fliste Abdul Uahidi ishin edhe hurijat (grat e xhennetit ) Umm Ibrahimi u ngrit e i tha Abdul Uahidit ; Ti e njeh djalin tim Ibrahimin dhe e din qė atė e dėshirojn njerėzit e ngritur nga Basra pėr vajzat e tyre, por unė nuk jam pajtuar pėr asnjėrėn nga ato.
    Por mė pėlqen ajo vajzė qė ti e pėrshkruan dhe kisha qenė e lumtur kur kisha pasė mundėsi ta martoj me djalin tim. A ke mundėsi, tė lutem prap ta pėrshkruash?''
    Abdul Uahidi atėher e thoshte poezin duke i pėrshkruar hurijat. Umm Ibrahim tha;'' Dėshiroj qė djali im ta martoj kėtė vajzė dhe i jap 10 000 dinar pėr mehrin e saj ndėrsa ti merre me vete nė ushtri. Mund qė tė bie Shehid dhe qė tė ndėmjetesoj pėr mua nė Ditėn e Gjykimit.
    Abdul Uahidi tha;''Nėse vepron ashtu ,kjo do tė jetė fitore e madhe pėr ty dhe pėr djalin tėnd.''
    Pastaj ajo e thirri djalin e saj nė mesin e atyre qė ndėgjonin .Ai u ngri dhe tha'' Po nėnė.''Ajo tha ;''Aje i kėnaqur qė ta martosh njėrėn nga kėto vajza me kusht qė tia japėsh Allahut shpirti tėnd?''Ai u pėrgjigj ;''Po.Jam tejėt i kėnaqur'' Atėherė ajo tha;''O Allah,Ty tė kam Dėshmitar se e kam martuar djalin tim me kėtė vajzėn nga Xhenneti me kusht qė ta jap shpirtin e tij pėr TY.
    Mandej ajo shkoi dhe i solli 10 000 dinar dhe ia dha Abdul Uahidit duke i thėnė; ''Ky ėshtė mehri i saj. Merre dhe harxhoje pėr rrizkun e muxhahidėve.''
    Pastaj e bleu njė kali tė mirė pėr djalin e saj dhe e armatosi. Kur ushtria u nis Ibrahimi dual sė bashku me recituesit e Kuranit duke recituar; (Et-Teube,111).
    Kur Umm Ibrahimi e pėrshendeti djalin e vetė e kėshilloi: "Tė jesh i kujdesėshėm dhe mos lejo qė Allahu tė shoh diqka tė keqe nė ty."Atėherė e pėrqafoi duke i thėnė: InshAllah Allahu asnjėherė nuk na ndan pėrveq se nė Ditėn e Llogaris."
    Abdul Uahidi tregon : Kur kemi arrit te territoret e armikut dhe kur njerėzit janė thirrur tė luftojn Ibrahimi ka qenė nė rendin e parė dhe ka mbytur shumė armiq, por pastaj e rrethuan dhe e mbytėn. Kur u kėthyem ju thash ushtarėve tė mijė mos ti thonė asgjė nėnės sė tij derisa ti tregoj unė. Kur hymė nė Basėr mė takoi dhe mė pyeti: "A e pranoi Allahu dhuratėn time nė mėnyrė qė tė mund tė gėzohem apo e refuzoi e pastaj tė qaj.?
    Unė i thashė:'Allahu e pranoi dhuratėn tėnde dhe djali yt ra sikurse Shehid. Ajo pastaj i ra Allahut nė sexhde pėr ta falenderuar Allahun dhe tha:'Falenderimet tė takojn Ty o Allah qė e pranove dhuratėn time. Ditėn tjetėr erdhi tek ne nė xhami dhe mė tha:"E kam parė mbrėmė nė ėndėrr Ibrahimin djalin tim.Qėndronte nė njė kopsht tė bukur i veshur me rroba tė gjelbėrta ,ishte ulur nė njė fron prej margaritari dhe nė kokė e kishte njė kuror.
    Mė tha: "Gėzohu nėnė ! U martova me nusėn time!


    Nga libri i Xhihadit tė Ibn Nuhasit




    ================================================== =======


    Shume njerez xhihadin e kuptojne si lufte e shenjte e disa e quajne masaker ,shume forumist i kam lexuar ketu duke thene se xhihadi eshte lufte kunder pabesimtareve por JO.

    Ēka nė tė vėrtetė do tė thotė XHihad ?, po ta pėrkthejme nė gjuhėn tonė tė ėmbel shqipe do tė thotė SAKRIFICĖ d.m.th Xhihad-SAKRIFICĖ.

    E tash ēka mund tė nxjerrim nga kjo fjalė Xhihad-Sakrificė?
    Nuk do tė thotė qė xhihad ėshtė vetėm tė shkosh nė lufte, por xhihad ėshtė qė njė njeri perkujdeset pėr prinderit e tij qė i ka tė sėmurė, tė sėmurė mental, invalid etj etj. Ai njeri qė pėrkujdest pėr prindin e tij qė ėshtė invalid ai bėnė Xhihad-Sakrificė, ai njeri qė e ka prindin tė sėmurė mental dhe nuk e dergon prindin nė sonaterium por perkujdeset pėr tė vet bėnė Xhihad-Sakrificė.

    Nese tė kanoset vendi nga njė rrezik i jashtėm dhe t'i shkojnė nė luftė bėjmė XHihad-Sakrificė, nėse nuk mundemi tė shkojmė ne luftė pėr raste tė sėmundjes apo ku ta di unė dhe japim shtepinė, pasurinė pėr luftė atėherė kemi bėrė Xhihad-sakrificė sepse kemi sakrifikuiar diq pėr diqka.

    Pra fjala Xhihad nuk nėnkupton vetėm luftė si disa Islamofobi-stė (jarigas, MIRIAM) por ėshtė fjalė pėrbėrse e fesė Islame dhe nėnkupton ato qė i potencova mė lartė + etj...

    Cili mendon pėr xhihad sot nga ju ?? ARABISHTĖ
    Cili mendon pėr tė sakrifikuar sot nga ju ?? SHQIP

    Shpresoj qė e keni kuptuar tani mė fjalėn XHIHAD dhe fjala Sakrificė.
    Nė kategoritė Krishtere ke sa tė dėshiron tema tė pėrmenduar fjalėn Sakrificė.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 27-09-2009 mė 06:02

  2. #182
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Ah sikur tė ishte …
    Njėri nga shokėt e Muhammedit a.s. nė shtratin e vdekjės i tha tri fjali tė cilat tė pranishmit rreth tij nuk i kuptuan...

    Njėri nga shokėt e Muhammedit a.s. nė shtratin e vdekjės i tha tri fjali tė cilat tė pranishmit rreth tij nuk i kuptuan. Ai tha:
    Ah sikur tė ishte e re, pastaj kthehej nga agonia e vdekjes dhe thoshte:
    Ah sikur tė ishte mė largė, prapė kthehet nga agonia e vdekjes dhe thotė:
    Ah sikur tė ishte e plotė.

    Mė pas kaloi shpirti i tij tek Allahu xh.sh. Tė pranishmit shkuan te Muhammedi a.s. dhe e pyetėn atė pėr ato fjalė
    tė cilat nuk i kuptuan. Ai tha: "Ai njeri njė ditė duke ecur rrugės e nė trupin e tij kishte rroba tė vjetruara kur
    pran tij sheh njė tė varfėr duke u dridhur nga tė ftohtit, atėherė ai e zhveshi pallton e tij dhe ia dha atij tė varfėri.
    Nė agonin e vdekjes ai e pa njė pallat tė madh nė Xhennet. Atij i thanė melekėt ky ėshtė pallati yt.
    Ai pyeti me ēfarė pune e kam fituar atė? Meleket i thanė se me pallton tė cilėn ia dhe atij tė varfėri atė ditė.
    Atėherė ai tha se ajo ishte shumė e vjetėr dhe se si do tė ishte puna sikur tė ishte e re?'' – "Ah sikur tė ishte e re".

    Pastai ky njėri njė ditė duke shkuar pėr nė Xhami kalon pranė njė njeriu me tė meta fizike i ulur nė qosh tė rrugės i cili
    dėshironte tė shkonte pėr nė Xhami. Atėherė ai e barti atė deri nė Xhami. Nė agoninė e vdekjės ai pa njė pallat tjetėr.
    Meleket i thanė atij ky ėshtė pallati ytė. Ai pyeti me ēfarė pune e kam fituar kėtė?
    Meleket i thanė atė ditė kur ti e barte atė njeriun deri nė xhami. Ai tha: "Mirėpo xhamia ka qenė shumė afėr.
    اfarė do bėhej sikur tė ishte mė larg?" dhe tha: "Ah sikur tė ishte mė larg".

    Ky njeri duke ecur njė ditė nė rrugė, e me vete kishte njė copė bukė, kaloi pranė njė tė urituri dhe i dha njė pjesė
    prej bukės se tij. Ai nė agonin e vdekjės pa njė pallat tjetėr tė madh. Melekėt i thanė atij se ky ėshtė pallati yt.
    Ai pyeti: "Me ēfarė pune e kam fituar atė? Melekėt i thane se me bukėn tė cilėn ia dhe atij tė urituri atė ditė.
    Ai me ēudi tha se ajo ishte pjesė e vogėl e bukės dhe jo e plotė dhe ēfarė do bėhej sikur tė ishte e plotė?
    Ah sikur tė ishte e plotė.
    A known mistake is better than an unknown truth.

  3. #183
    i/e regjistruar Maska e g.gerguri
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    23
    RRĖFIMI I NJĖ GRUAJE E CILA NUK MUND TA SHIHTE QABEN


    Kjo ėshtė njė ngjarje e cila i ndodhi shejh Abdull-llah Shehatin nė programin e televizionit satelitor “IKRE”. Ėshtė ky njė program i drejtpėrdrejtė nė tė cilin shikuesit shtrojnė pyetje pėrmes telefonit, kurse emitimi bėhet prej Egjiptit.
    Gjatė programit u zhvillua biseda nė vijim:

    Shikuesja: Do ta pyesja shejh Abdull-llahun, nėse unė kam bėrė ndonjė mėkat tė madh a mundet qė Zoti im tė ma falė?

    Shejhu: Me siguri motėr, All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: “Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė (Gafur) dhe ėshtė mėshirues (Rahim)!” (Ez-Zumer: 53)

    Shikuesja: Unė ndjej se Zoti im nuk mund tė mė falė. Shtatė herė kam qenė nė haxhxh, por Qaben asnjėherė nuk e kam parė!!!

    Shejhu: All-llahu na mbuloftė dhe ruajtė!

    Shikuesja: Hyra nė haremin e Qabes dhe shihja njerėzit se si bėjnė tavaf por unė askund nuk e kam parė Qaben. Madje njė njeri mė ndihmoi ta preki, por aspak nuk e kam parė.

    Shejhu (dukshėm i shqetėsuar): Tani me tė vėrtetė mė trego se ēfarė ke bėrė? Me siguri se ke bėrė diēka shumė tė madhe. Lus All-llahun e Lartėsuar tė tė mbulojė dhe ruajė. Po tė lutem qė tė na pėrgjigjesh?

    Shikuesja (pėrgjigjet me mėdyshje): Kam bėrė zina (amoralitet) me njė burrė tė cilin nuk e njoh.

    Shejhu: Ti po gėnjen, kjo ėshtė e pamundshme, ti me siguri ke bėrė diē mė tė madhe se kjo?

    Shikuesja: Ke tė drejtė, kam punuar si motėr medicinale dhe kisha lidhje me sihėrbazė (magjistarė), me njerėz qė bėjnė sihėr dhe qė punojnė punė tė kėqija duke shfrytėzuar xhinnėt pėr t’u bėrė dėm tė tjerėve. Ata mua mi sillnin magjitė dhe hajmalitė e unė hyja nė morg nė mesin e kufomave dhe i futja nė gojėt e tyre. Pastaj gojėt ua mbyllja dhe ua qepja me pe dhe ata kėshtu varroseshin. Kėtė e kam bėrė disa herė.

    Shejhu (i tėrbuar dhe i hidhėruar): All-llahu na ruajtė, ti me siguri nuk je njeri. Ti ke menduar se Zoti ynė do ta falė aq lehtė. Ti ke bėrė shirk, All-llahut tė lartėsuar i ke pėrshkruar shok. All-llahu na ruajtė! All-llahu nuk fal po qe se i bėhet shirk. Ti i ke bėrė shirk All-llahut, All-llahu na ruajtė.
    Kėtu pėrfundon biseda.

    Dy javė mė vonė nė po tė njėjtin televizion dhe program nė lidhje tė drejtpėrdrejtė u zhvillua biseda nė vijim:

    Shikuesi: Es-selamu alejkum!

    Shejhu: Ve alejkumus-selam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!

    Shikuesi: Do t’ju lutesha qė tė mė dėgjoni.

    Shejhu: Urdhėroni!

    Shikuesi: Unė jam biri i asaj gruaje e cila bisedoi me ju para dy javėsh dhe e cila ka qenė motėr medicinale.

    Shejhu: Urdhėro bir!

    Shikuesi: Nėna ime ka vdekur dhe ndodhi diē e tmerrshme. Ajo vdiq normalisht, nga vdekja natyrore. Por ajo qė ndodhi kur deshėm ta varrosim ėshtė e pabesueshme. Sollėm nėnėn me njerėzit deri te varri i cili ishte i hapur dhe ndodhi ēudia. Nuk mundeshim ta varrosnim trupin. Saherė qė hynim nė varr ai ngushtohej mbi ne ashtu nuk mund tė rrinim nė tė. Ishim tė detyruar qė tė dalim prej tij dhe pėrsėri ktheheshim, megjithatė, ai bėhej gjithnjė e mė i ngushtė. Kjo pėrsėritej derisa njerėzit qė prezentuan nė xhenaze u frikėsuan dhe ikėn duke mė lėnė tė vetėm nė varreza. Njėri prej tyre mė tha: Kėrkoj mbrojtje nga All-llahu tė mė mbrojė nga ajo qė ka bėrė kjo! E lanė nėnėn time nė tokė pranė varrit. Askush nuk mundi ta varrosė. Qava derisa nuk pashė njė njeri i veshur me tė bardha. Veshja e tij ishte e bardhė dhe ajo pamje mė qetėsonte. Kuptova se ai ishte melek, sidomos kur mė tha kėto fjalė: Lėre nėnėn tėnde nė atė vend, shko dhe dhe mos u kthe pas asaj. Nuk fola asgjė dhe shkova. Megjithatė, nuk munda tė duroj pa shikuar se ē’do tė ndodhė me nėnėn time. U ktheva drejt asaj dhe pashė flakėn tmerruese tė zjarrit se si binte nga qielli nė nėnėn time dhe e djeg. Drita ishte aq e fuqishme ashtu qė mu dogj fytyra nė momentin derisa shikoja pėrherė tė fundit nėnėn time. Fytyra ime edhe mė tej ėshtė e djegur dhe unė nuk e di se All-llahu i Lartėsuar a ėshtė i hidhėruar ndaj meje pėr shkak tė kėsaj apo jo?

    Shejhu (duke qarė): Biri im, shpresoj se All-llahu i Lartėsuar tė ka pastruar nga ajo qė ka bėrė nėna jote, All-llahu na ruajtė nga ajo gjė. Ajo ka shpenzuar te ti nga pasuria tė cilėn e ka fituar me haram, dhe kėshtu All-llahu ka dashur qė tė tė pastrojė. Prandaj frikoju All-llahut, kėrko falje prej Tij dhe ji i kėnaqur me atė qė tė ka urdhėruar dhe caktuar All-llahu i Lartėsuar.

  4. #184
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781

    Tregim per gruan.

    Ti je mbretėreshė, sikur vetėm ta dije kėtė !


    E kishte tėrė dashurinė dhe kujdesin e mundshėm si vajzė e vogėl. Para se tė flejė, medoemos kėrkonte mbėshtetje nėn krahėt e nėnės sė vet, kurse asnjėherė nuk mbyllte sytė para se tė dėgjojė tregimin "pėr natė tė mirė". Kjo ishte para pesėmbėdhjetė viteve… Tani nėna e saj i thotė se ajo tani mė ėshtė rritur dhe se duhet tė mėsojė diēka tjetėr, nė vend se tė dėgjojė tregimet zbavitėse pėr fėmijė… Vajza ime e dashur,

    Tani ti je grua e re, do tė martohesh pėr ta ruajtur nderin tėnd. Duhet tė dishė gjėra tė cilat janė tė rėndėsishme pėr jetėn tėnde tė ardhshme dhe tė drejtat tua si grua. Me tė vėrtetė ke shumė tė drejta tė cilat Islami, si fe e dashurisė, bamirėsisė dhe paqes, t'i dhuroi. Kėto janė gjėra tė cilat duhet t'i dishė, nė mėnyrė qė tė keshė jetė tė lumtur, larg ēdo padrejtėsie.

    Gjatė kohės sė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] gratė kishin rol tė rėndėsishėm nė shoqėri. E para nė mesin e njerėzve qė besoi Shpalljen dhe e para e cila pėrkrahu Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], ishte gruaja, bashkėshortja e tij, Hadixhja [radijall-llahu anha].

    Muslimanet kishin tė drejta tė shumta, tė cilat i bėnin ato mbretėresha nė sytė e baballarėve, nėnave, vėllezėrve, motrave dhe fėmijėve tė tyre.
    Islami tė dha tė drejtėn pėr jetė dinjitoze. Bashkoi prindėrit e tu qė tė ngritin dhe edukojnė nė mėnyrėn mė tė mirė, pėrderisa nuk shkon te shtėpia e burrit. Gjithashtu ta dha tė drejtėn pėr arsimim, qė tė jeshė pjesėtare e mirė e shoqėrisė tėnde.

    Duhet ta dishė se Sheriati nuk ia jep tė drejtėn babait tėnd, e as ndonjė anėtari tjetėr tė familjes tėnde, qė tė tė detyrojė tė kryesh punėt e shtėpisė. Nuk je e obliguar t'i shėrbesh askujt, edhe pse natyra jote femėrore thėrret t'i bėsh ato punė vullnetarisht, nė atė masė sa dėshiron dhe mundesh.
    Gjatė kėtij relacioni tė madhėrishėm, Islami bėn qė tė ndjehesh si qenie e vėrtetė njerėzore, e jo si pastruese apo dado, dhe se duhesh tė jeshė e trajtuar si qenie e vėrtetė njerėzore, si nė shtėpinė e babait, ashtu edhe nė atė tė burrit.

    Ke tė drejtė tė gjeshė punė jashtė shtėpisė dhe askush nuk ka tė drejtė tė tė privojė nga kjo. Megjithatė, duhet tė keshė kujdes qė rrethi ku punon tė plotėsojė kushte tė caktuara tė cilat, nga njėra anė, do tė mbrojnė jetėn tėnde bashkėshortore, e nga ana tjetėr dinjitetin tėnd.

    Islami u jep nė mėnyrė tė barabartė tė drejtė edhe burrave edhe grave qė tė zgjedhin llojin e punės me tė cilėn dėshirojnė tė merren, ashtu sikur qė gruas i jep tė drejtė edhe tė refuzojė punėn qė nuk i pėrgjegjet natyrės sė saj. Nuk guxojmė tė harrojmė se Hadixhja, bashkėshortja e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], ishte prej tregtarėve mė tė ēmuar nė Mekke.

    Do tė tė them edhe atė se ti je ajo e cila e zgjedh burrin tėnd. I njohur ėshtė rasti i vajzės e cila kishte ardhur te Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke u ankuar pėr babanė e vet i cili e kishte martuar pėr njė njeri tė cilin ajo nuk e kishte dashur, dhe se atėherė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pohoi se gruaja nuk mund tė martohet pa pėlqimin e saj.

    Ji e lumtur, sepse Islami jep tė drejtėn pėr marrėveshje bashkėshortore, nė tė cilėn gjėrat mė tė rėndėsishme janė ato rreth tė cilave duhet tė pajtoheni burri yt dhe ti. Nė atė marrėveshje mund tė kėrkosh qė mos tė jetosh edhe me njė grua tjetėr, pėrveē nėse pajtohesh pėr kėtė nė rast tė sėmundjes apo pamundėsisė pėr tė pasur fėmijė.

    Nėse gruaja frikohet se burri nuk do pėrmbushė kushtet e saj, mundet qė nė marrėveshje tė shėnohet se nė atė rast gruaja ka tė drejtė nė shkurorėzim.
    Gjithashtu, nė atė marrėveshje gruaja mund tė kėrkojė kujdes tė plotė pėr gjendjen e saj psikologjike, sepse disa gra janė jashtėzakonisht tė ndijshme. Burri do tė duhej qė tė mbajė llogari pėr kėtė dhe mos tė shpreh hidhėrim ndaj saj nė jetėn e tyre tė ardhshme.

    Omer ibn Hattabi [radijall-llahu anhu] kėrkoi dorėn e Atika bint Zejdit. Ajo shtroi dy kushte: qė mos t'i ndalohet hyrja nė xhami dhe mos t'ia mėshojė asaj. Ai pranoi tė dy kushtet. Umm Semure bint Xhundubi kėrkoi prej atij qė do ta martojė qė tė mirėmbajė djalin e saj derisa ai nuk rritet dhe derisa nuk do tė mundet tė fitojė vet.

    Ti ke drejtė pėr mehrin tėnd, sepse All-llahu i Madhėrishėm thotė: "Grave jepuani dhuratėn e kurorės sė tyre (niqahin) mė tė mirė, e nė qoftė se ato nga vullneti i vet ju falin diēka nga ajo, atėherė hajeni atė hallall tė mirė." (En-Nisa: 4)

    Kjo ėshtė e drejtė tė cilėn askush nuk mund tė ta merr, madje edhe nėse martesa jote pėrfundon. All-llahu i Madhėrishėm thotė: "Nė qoftė se dėshironi tė ndėrroni (ta merrni) njė grua nė vend tė njė gruaje (tė lėshuar), e asaj (tė lėshuares) i keni pas dhėnė shumė tė madhe, mos merrni prej saj asnjė send. A do tė merrni atė pa tė drejtė e nė mėnyrė mizore? Dhe si mund tė merrni atė kur njėri-tjetri iu keni bashkuar (nė njė shtrat) dhe kur ato kanė marrė prej jush njė besė tė fortė?" (En-Nisa: 20-21)

    Kur tė shkosh nė shtėpinė e burrit, do tė shohėsh se Islami, pėrmes tė drejtave qė t'i ka dhėnė, tė garanton jetė tė qetė dhe tė lumtur me burrin tėnd. All-llahu burrin tėnd e ka urdhėruar qė tė jetė i mirė ndaj teje, tė tė mirėmbajė dhe tė plotėsojė tė gjithė nevojat tua. Detyrė e tij ėshtė qė tė sillet mirė ndaj teje, qė tė kėnaqė nevojat tua private e intime dhe tė tė mėsojė pėr gjithēka qė duhet tė dishė. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "… Jini tė mirė ndaj grave…"

    Pėrkujdesja e mirė ndaj bashkėshortes nėnkupton tė pėrmbajturit qė mos tė lėndohet, qoftė me goditje, qoftė me lėnien vet pėr njė kohė mė tė gjatė. Burri yt nuk do tė duhej qė tėrė kohėn e vet tė lirė ta kalojė jashtė me miqtė e tij, e ty tė tė lejė vetėm nė shtėpi.

    Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nė hadith ka gjykuar ata njerėz tė cilėt i rrahin gratė e tyre ditėn, kurse nė mbrėmje kėrkojnė prej tyre qė t'i kėnaqin nevojat e veta.

    Burri nuk mund ta shfrytėzojė pasurinė e bashkėshortes apo tė hollat e saj pa lejen e saj. Ti mund tė kėrkosh shkurorėzim, nėse mendon se tė qėndruarit nė kurorė do tė shkaktojė mė shumė tė keqija sesa tė mira. Gjithashtu, kėtė mund ta bėsh nėse burri yt nuk mund tė tė mirėmbajė, madje nėse edhe ti ke burime tua financiare. Obligim i tij ėshtė qė tė punojė dhe tė mirėmbajė ty dhe fėmijėt e juaj. Ke tė drejtė tė posaēme pėr mirėmbajtje pėrderisa je me barrė, sepse All-llahu i Madhėrishėm thotė: "…Nė qoftė se ato janė shtatzėna, atėherė furnizoni ato derisa ta heqin barrėn e tyre, e nėse ato u japin gji fėmijėve tuaj, atėherė jepuani atyre shpėrblimin qė u takon dhe kini mirėkuptim nė mes jush ashtu si duhet…" (Et-Talak: 6)

    Duhet tė ndjehesh e lumtur sepse Islami ta jep tė drejtėn e pronės private dhe qė lirisht tė disponosh me tė, qofsh e martuar apo jo. Mund tė bleshė apo shesish, tė lidhish marrėveshje me tė tjerėt apo tė nėnshkruash dokumente tjera legale pėr tė cilat mendon se janė tė domosdoshme pėr punėn tėnde.
    Gjithashtu, ke tė drejtė qė tė paditish tė tjerėt, tė mbrosh veten dhe tė marrish pjesė nė proceset gjyqėsore qė mbahen pėr apo kundėr teje.
    Duhet ta dishė se ke tė drejtė edhe pėr trashėgimi. Para Islamit gratė jo qė nuk kanė pasur tė drejtė pėr trashėgimi, por edhe ato vetė kanė qenė tė trashėguara sikur pasuria tjetėr. Mos ji e mėrzitur pse Islami ty tė ka caktuar pėrgjysmė mė pak sesa vėllait tėnd. Ky nuk ėshtė trajtim i padrejtė, sikur qė duan ta paraqesin disa, por Islami meshkujt i ka obliguar se duhet t'i mirėmbajnė gratė e veta, pa marrė parasysh pasurinė e tyre, tėrė jetėn. Sipas Islamit, meshkujt janė ata tė cilėt e bartin barrėn e furnizimit nė supet e veta.

    Nė fund dua tė tė them se, kur tė bėhesh plakė, me rrudha, flokė tė thinjura dhe kurriz tė kėrrusur, kur do tė nevojitet dikush qė tė tė vendosė nė shtrat apo tė tė sjell njė gotė ujė, Islami edhe atėherė tė mbronė. All-llahu ua ka bėrė obligim fėmijėve tu qė tė jenė tė mirė ndaj teje, tė tė dėgjojnė dhe tė kujdesen pėr ty. All-llahu i Madhėrishėm thotė: "Ne e urdhėruam njeriun t'u bėjė mirė prindėrve tė vet, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj…" (El-Ahkaf: 15)
    Pas kėtyre fjalėve, vajza u fundos nė gjumė me buzėqeshje qė shprehte qetėsi dhe siguri.

    Shkruar nga Dr. Salam SHARABI

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhenet.M.S. pėr postimin:

    Brisil (19-10-2013)

  6. #185
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Kur veprave u vjen erė



    Me emrin e Allahut Gjithėmėshirshmit Mėshirėplotit

    Falėnderimi i takon Allahut tė madhėruar, Zotit tė botėve. Paqja dhe mėshira qoftė mbi tė Dėrguarin e Tij salallahu alejhi ue selem, mbi familjen dhe shokėt e tij e tė gjithė ata qė e ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

    Tregohet pėr njė njeri, tė cilit i ra njė sėmundje sė cilės nuk po ia gjente ilaēin. Kudo qė shkonte, njerėzit i thoshin: "O njeri, a nuk e vėren kundėrmimin (erėn e keqe) qė del prej teje, pėrse nuk pastrohesh”? Ndėrsa disa e ofendonin, disa e tallnin dhe disa edhe e pėrqeshnin.

    Prandaj, i ndodhur nė kėtė hall, ai nuk la vend pa shkuar dhe pa u kontrolluar. Vizitonte ordinanca tė ndryshme duke bėrė ekzaminime tė llojllojshme, duke filluar nga goja, grykėt, stomaku, mėlēia, zorrėt etj., etj., por rezultati gjithmonė ishte i njėjtė: “nuk ekziston asnjė mjekim i natyrės organike pėr kėtė fenomen kundėrmues”.

    Bėnte dush disa herė nė ditė, lante dhėmbėt me lloj-lloj pastash aromatike, parfumohej me aromat mė tė kėndshme, por prapė se prapė nuk mundi ta largojė kundėrmimin dhe erėn e keqe. I lodhur nga tė gjitha kėto dhe i mėrzitur deri ne vdekje, mė nė fund u izolua tėrėsisht nga njerėzit. Ishte kthyer nė njė varr kundėrmues, tė cilin nuk e vizitonte as miku e lėre mė armiku.

    Duke qenė nė kėtė pikėllim tė madh, dėgjoi pėr njė plak tė urtė, dhe u nis pėr tek ai me shpresėn se mbase ai do ta ndihmonte. Pasi ia shpjegoi tėrė hallin dhe situatėn nė tė cilėn ndodhej, plaku i urtė i tha: "O djalė, ky nuk ėshtė kundėrmimi i trupit tėnd, por ėshtė kundėrmim i veprave tuaja.” Plaku i urtė i tregoi gjithashtu, se kjo ėshtė puna e Zotit dhe Zoti e sprovon kė tė dojė. Dhe, me sa duket, Allahu i Plotfuqishėm, ėshtė treguar i Mėshirshėm ndaj teje dhe tė dėshiron hajrin (tė mirėn), sepse Ai dėshiron qė tė tė tregojė nėpėrmjet kėsaj, rrugėn e pendimit dhe kthimit."

    Djali, me kokė tė ulur dhe plot turp pranoi dhe tha: "Ėshtė e vėrtetė, unė jetoj vėrtetė njė jetė tė papastėr; vjedh, mashtroj, ha kamatėn, bėj zina (kurvėri), konsumoj alkool, jap kredi pėr interes personal, fyej, shaj tė tjerėt, pėrgojoj, dhe, mė e keqja, thur intriga dhe bėj shpifje ndaj tė pafajshmėve..."

    Plaku i urtė i tha: "E kuptova kėtė, prandaj edhe tė thashė se kjo ėshtė era e keqe e veprave tė tua." Djali pyeti: "A mund tė ketė zgjidhje pėr kėtė?" Plaku i urtė iu pėrgjigj: "Natyrisht qė po, ndaloje bėrjen e mėkateve, pendohu sinqerisht tek Allahu dhe fillo njė jetė me tė cilėn Allahu ėshtė i kėnaqur."

    Dhe vėrtetė, njeriu u pendua sinqerisht, ndėrpreu veprat e kėqija, por akoma era e keqe nuk iu shmang. Duke mos gjetur zgjidhje nė asnjė vend tjetėr, erdhi pėrsėri tek plaku i urtė duke qarė me lot.

    Plaku i urtė i tha: “Pėrmirėsimi i veprave tė tua ishte njė gjė e mirė, por akoma nuk i ke pėrmirėsuar veprat e kėqija qė ti ke bėrė nė tė kaluarėn.” Djali e pyeti: "E si t’ia arrij kėsaj dhe si t’i pėrmirėsoj veprat e kaluara?" Plaku i urtė i tha: "Allahu tregon ne Kuran: ‘Fale namazin nė njė pjese tė ditės dhe nė njė pjesė tė natės, sepse veprat e mira i fshijnė tė kėqijat. Kjo ėshtė kėshillė pėr ata qė e duan kėshillėn (qė tė shpėtojnė).”Hud, 114. Prandaj fillo qė tė falesh, tė japėsh lėmoshė (sadaka) dhe dėshira jote pėr tė dhėnė lėmoshė (sadaka) tė jetė mė e madhe se gėzimi i atij qė e merr lėmoshėn (sadakanė) prej teje. Pastaj kryeje haxhin si duhet dhe duke qarė me sinqeritet pėr mėkatet e bėra, drejtohu Allahut."

    Dhe njeriu ashtu bėri, menjėherė filloi qė tė falej, tė jepte lėmoshė, shkoi nė haxh dhe duke qarė kujtonte mėkatet e kaluara. Por edhe pas kėtyre veprimeve, kundėrmimi ishte i rėndė, saqė edhe qentė dhe derrat largoheshin prej tij.

    Filloi tė mallkojė veten dhe jetėn e tij. Duke mos ditur se ku tė shkojė dhe se ēfarė tė veprojė, u nis pėr nė varreza dhe u shtri, duke pritur njė zgjidhje nga Allahu i Madhėrishėm. Meqė ishte i lodhur e zuri gjumi. Nė ėndėrr pa se si trupat e tė vdekurve ngriheshin duke marrė qefinėt e tyre dhe duke ikur prej tij. U ngrit i trishtuar dhe filloi tė qajė me zė.

    Dhe sa ishte nė kėtė gjendje iu paraqit plaku i urtė, i cili kishte dalė qė ta kėrkonte... dhe i tha:

    "E qara jote nuk ėshtė e sinqertė, sepse zemra jote ėshtė pėrplot kryelartėsi dhe fodullėk, sepse ti nuk po qan duke kritikuar veten, por po qanė duke vėnė nė pyetje drejtėsinė e Allahut ndaj teje."

    Nuk po kuptoj, - tha djali i hutuar.

    "A mendon se Allahu ka qenė i drejtė ndaj teje?" Njeriu tha: "Nuk e di!". Plaku i urtė i tha: "Kjo ėshtė e vėrteta. Drejtėsia e Allahut sipas gjykimit tėnd, ėshtė e dyshimtė dhe e pa qartė, sepse tėrė fajin ia ke lėnė Allahut dhe veten e mendon si kurban (tė pafajshėm) dhe tė pagabueshėm. Prandaj edhe pendimi yt nuk ka qenė bėrė me zemėr tė pastėr.

    Djali iu pėrgjigj: "Por, unė mendoj se mė ėshtė bėrė padrejtėsi." Plaku i urtė i tha: "Sikur tė hapej perdja dhe tė shihje (se sa gjynahe i ke bėrė), do meritoje dėnim shumė edhe mė tė madh, por Allahu ėshtė treguar i Mėshirshėm ndaj teje. Prandaj kėrko falje me sinqeritet dhe mundohu ta pastrosh zemrėn tėnde duke iu bindur plotėsisht Allahut, sepse deri tani edhe pse ke falė namazin, e ke agjėruar Ramazanin, e ke kryer haxhin dhe ke bėrė teube (pendim), ti akoma nuk i je nėnshtruar (dorėzuar) tėrėsisht Allahut."

    Njeriu i hutuar pyeti: "A thua unė nuk jam musliman?” Plaku i urtė i tha: "Jo, nuk je, sepse musliman d.m.th.: pranim i plotė i Vullnetit dhe Dėshirės sė Allahut. Pra, muslimani nuk tregohet i tėrbuar dhe nuk ėshtė kryelartė, kur Zoti e begaton, por njėkohėsisht edhe nuk e kundėrshton Atė, kur Ai ia cungon (pakėson) diēka. Dije, pa asnjė mėdyshje, se Drejtėsia e Allahut nuk mungon. Ai ėshtė i Drejtė gjithmonė dhe nė ēdo moment, Mėshira e Tij ėshtė e pakufishme, prandaj thuaj: “La ilahe il Allah” (Nuk duhet tė adhurohet (madhėrohet) asgjė tjetėr pėrveē Allahut) dhe pastaj bėhu i qėndrueshėm nė kėtė.

    Djali tha: "Po unė nė ēdo moment them La ilahe il Allah!” Plaku i urtė i tha: "Ti e thua, por e thua me gojė e jo me bindje (zemer), me vepra dhe me sjelljen tėnde."
    Si?!!! - pyeti djali.

    "Ti nė brendėsinė tėnde, polemizon (flet) me Allahun si te ishe i barabartė me Tė, duke i thėnė: "Tė luta tė mė falje e Ti nuk mė fale, unė tė bėj sexhde (pėrulem) e Ti nuk mė mėshiron, unė qaj ndėrsa Ty nuk tė vjen keq pėr mua, falem, agjėroj, kryej haxhin e Ti nuk mė liron nga belatė (fatkeqėsitė), ku ėshtė drejtėsia?"...dhe duke ia vėnė dorėn mbi supe djalit, plaku i urtė vazhdoi dhe tha:

    "Djalė, ky nuk ėshtė teuhid (besim nė Zotin e Vetėm)! Teuhidi (besimi ne Zotin e Vetėm) ėshtė qė tė pranosh vetėm dėshirėn e Allahut, tė ndiesh kėnaqėsi nė sprova, t’i kuptosh ato dhe dobitė e tyre, dhe t’i bindesh plotėsisht Dėshirės sė Tij. Teuhid (besim i pastėr) ėshtė tė thuash: "Dėgjoj dhe bindem, o Zot" dhe tė nisesh pėr t’i kryer urdhrat e Tij, ashtu sikurse meleku (engjėlli), pa pyetur: Pse? Sepse fjala “La ilahe il Allah” – “Nuk duhet tė adhurohet (madhėrohet) askush tjetėr pėrveē Allahut” do tė thotė, se vetėm Ai ekziston dhe ti jo! Prandaj, ashtu sikurse dikush qė "nuk ekziston" nuk mund tė polemizojė me Atė qė ekziston, ashtu pra edhe t’i qė “nuk ekziston”, je tėrėsisht i varur nga Ai qė ekziston dhe qė ėshtė Zoti i drejtėsisė absolute. Dhe nėse ti nuk e pranon drejtėsinė e Tij, duke ndryshuar brendėsinė (pėrshtypjen) tėnde, atėherė kurrė nuk do ta kuptosh drejtėsinė e Tij si drejtėsi mbi ty, por si padrejtėsi.”

    Djali filloi tė qajė, por kėsaj here duke e kuptuar, se deri ne atė moment ai nuk i ka bėrė ibadet (adhurim) tė vėrtetė Allahut. Dhe plaku i urtė, duke e ngushėlluar i tha: "Tani e ke njohur tė vėrtetėn dhe vazhdo kėshtu pa u hamendur (dyshuar).
    Tani mund tė thuash: La ilahe il Allah - Nuk duhet tė adhurohet (madhėrohet) askush tjetėr pėrveē Allahut, por nga brendėsia jote."

    Dhe nga thellėsia e shpirtit tė tij, djali e pranoi se asgjė nuk e meriton tė adhurohet (madhėrohet) pėrveē Allahut dhe me gojėn e tij shprehu: la ilahe il Allah.”

    Mė vonė njerėzit, ēuditeshin me aromėn e cila e shoqėronte djalin dhe pyesnin njėri-tjetrin pėr kėtė aromė tė Xhenetit (Parajsės) qė buronte nga ai, ndėrsa plaku i urtė u thoshte atyre: "Ky ėshtė djali i cili e njohu Zotin e vet."



    Pėrktheu: Bashkim Selmani

    Burimijetes.com

    30.11.2009
    A known mistake is better than an unknown truth.

  7. #186
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Nėna...!

    Plakem, e pėr nėnėn time gjithnjė jam i vogėl. Ulem, por te ajo gjithnjė jam fėmijė. E vetmja ajo pėr mua ka derdhur lot, qumėsht dhe gjak. Tė gjithė mė kanė harruar, po jo edhe nėna ime. Tė gjithė mė kanė lėnė, pėrveē nėnės sime. Bota pėr mua u ndryshua, por jo edhe nėna. Pėr Zotin, nėnė, sa here i ke fshirė lotėt prej fytyrės kur kam shkuar nė rrugė? Sa net ke kaluar pa gjumė kur tė kam munguar? Sa net ke kaluar pranė meje kur kam qenė i sėmurė.?


    Nėnė! Kur kthehesha nga udhėtimi, mė prisje nė derė me sy tė pėrlotur nga gėzimi, ndėrsa kur udhėtoja, mė pėrcillje me pikėllim nė zemėr...!


    Nėnė...
    Mė ke bartur nė prehėr me dhembje dhe vuajtje. Mė linde me klithma dhe rėnkime. Mė pėrqafove dhe mė prite me puthje dhe buzėqeshje.


    Nėnė...
    Asnjėherė nuk ke qarė deri sa isha zgjuar. Nuk ke pushuar pėrderisa nuk mė ke parė mua tė lumtur. Kur unė buzėqeshja edhe ti buzėqeshje edhe pse nuk e dije shkakun. Ndėrsa kur vija i pikėlluar, ti qaje edhe pse nuk e dije shkakun. Tek ti isha i falur para se tė gaboja dhe e harroje gabimin tim para se tė pendohesha. Mė arsyetoje para se tė kėrkoja falje.


    Nėnė...
    Kush mė lavdėronte, ti i besoje edhe sikur tė mė shpallte mbret i njerėzve. Kush mė kritikonte ti nuk i besoje edhe sikur t'i sillte edhe dėshmitarėt mė besnik. Vetėm ti ke qenė e preokupuar me brengėn ndaj meje.


    Nėnė...
    Unė jam gjėja mė e rėndėsishme pėr ty, tregimi mė i bukur, dėshira mė e ėmbėl. Kėto mė bėjnė tė ndjehem mirė, ndėrsa ti mendon se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme, dhe shkrihesh nga mallėngjimi pėr mua...


    Nėnė...
    Sikur tė mundem qė me lot falėnderimi t'i lajė kėmbėt tuaja, nga turpi edhe kėpucėt tuaja.


    Nėnė...
    Do tė doja, sikur tė mundem, ta marrė vdekjen tėnde dhe ēdo gjė tė pakėndshme qė tė ndodhė.

    Shpirti mė fol qė mė rrėnon...

    "Zoti im! Mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl". (El Israė, 24)


    Dr. Aid El-Karni

    Pėrktheu dhe pėrshtati

    Dr. Ali F. Iljazi
    A known mistake is better than an unknown truth.

  8. #187
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Erdhi per te na vjedhur.... e vodhem ne

    Nje hajdut kishte hyr ne shtepin Malik Ibn Dinar per te vjedhur por nuk kishte gjetur asgje (sepse Malik Ibn Dinar ka qene nje asket i madh) Malik Ibn Dinar e verejti dhe e thirri:
    Nuk gjete gje nga kjo Dunja, a deshiron dicka nga Ahireti?
    Hajduti i tha: po.
    Malik Ibn Dinari tha:
    merr abdes dhe fali dy rekate.
    Hajduti mori abdes, i fali dy rekate e pastaj doli me Malikun ne xhami...
    Njerezit e pyeten Malikun.
    Kush eshte ky?
    Ai tha: erdhi per te na vjedhur... e vodhem ne.
    A known mistake is better than an unknown truth.

  9. #188
    i/e regjistruar Maska e The_Capital
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    1,366
    Hana Shkruajti " Tetė mesele


    Es-selamu alejkum


    Dijetari pyeti nxėnėsin: Sa kohė ke qė mė shoqėron?
    Nxėnėsi: Tridhjetė e tre vjet.
    Dijetari: Ēfarė ke mėsuar prej meje gjatė kėsaj kohe?
    Nxėnėsi: Tetė mesele.
    Dijetari: Inna lilah ve inna ilejhi raxhiun, tėrė ymri mė kaloi me ty dhe ti vetėm tetė mesele paske mėsuar prej meje?!
    Nxėnėsi: O mėsues nuk kam mėsuar ēėshtje tė tjera dhe nuk dua tė gėnjej.


    Dijetari: M’i trego ato mesele qė ke mėsuar.
    Nxėnėsi:
    Meseleja e parė ėshtė: Vėrejta se ēdo njeri ka njė tė dashur dhe, kur shkon nė varr, largohet prej tyre, andaj tė dashurit e mi bėra veprat e mira, e kur tė hy nė varr, edhe ato do tė hyjnė me mua.

    Meseleja e dytė: Analizova fjalėn e Allahut:
    “E kush iu frikėsua paraqitjes para Zotit tė vet dhe ndaloi veten prej epsheve, xheneti ėshtė vendi i tij”. (En-Naziat: 40- 41).
    Andaj e detyroj veten tė luftoj epshin tim, qė tė qėndroj nė adhurime ndaj Allahut.

    Meseleja e tretė:
    Kuptova se tė gjithė njerėzit ruajnė gjėrat qė kanė vlerė, qė tė mos i humbasin, pastaj analizova fjalėn e Allahut:
    “Ajo qė e keni pranė vetes ėshtė e pėrkohshme, e ajo qė ėshtė te Allahu ėshtė e pėrjetshme...”. (En-Nahl: 96).
    Pėr kėtė, ēdo herė qė mė binte nė dorė ndonjė gjė me vlerė e drejtoja tek Allahu qė tė ma ruante Ai.

    Meseleja e katėr:
    Kam analizuar krijesat dhe kam vėrejtur se secili mburret me pasurinė ose sojin e tij, pastaj analizova ajetin Kuranor:
    "... e s'ka dyshim se te Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat)". (El-Huxhurat: 13).
    Andaj punova pėr devotshmėri, qė tė jem i nderuar tek Allahu, azze ve xhele.

    Meseleja e pestė:
    Kam analizuar akuzat qė njerėzit i bėjnė shoqi-shoqit dhe mallkimet qė i bėjnė njėri-tjetrit dhe kam kuptuar se origjina e tėrė kėsaj ėshtė zilia. Pastaj kam shikuar ajetin Kuranor:
    "...Ne kemi pėrcaktuar ndėr ta gjendjen e jetės nė kėtė botė; ...". (Ez-Zuhruf: 32).
    Andaj e flaka zilinė, u largova prej njerėzve dhe kuptova se ndarja ėshtė prej Allahut, andaj s’kam pse t’i kem zili njerėzit.

    Meseleja e gjashtė:
    I shoh njerėzit si armiqėsohen me njėri-tjetrin, i bėjnė zullum njėri-tjetrit dhe luftojnė njėri kundėr tjetrit, e pastaj shikova ajetin Kuranor:
    "Djalli ėshtė armik i juaji, pra edhe ju konsiderojeni armik...". (Fatir: 6).
    Andaj braktisa armiqėsinė e krijesave dhe u pėrcaktova vetėm pėr armiqėsinė e djallit, shejtanit.

    Meseleja e shtatė:
    I shoh njerėzit se si e lodhin veten dhe e poshtėrojnė duke kėrkuar riskun, madje, edhe futet nė gjėra qė nuk i lejohen e pastaj shikova ajetin Kuranor:
    "Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu tė mos ia ketė garantuar furnizimin e saj...". (Hud: 6).
    Kuptova se edhe unė jam njė prej kėtyre gjallesave, andaj u angazhova me detyrat e mia ndaj Allahut dhe nuk merrem me gjėrat qė m’i siguron Allahu.

    Meseleja e tetė:
    I shikoj krijesat dhe mėsoj se ēdo krijesė i mbėshtetet krijesave tė ngjashme me tė, ose pėr pasurinė, ose pėr shėndetin e tij, ose pėr postin e tij, e pastaj shikova ajetin Kuranor:
    "Kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton atij...". (Talak: 3).
    Andaj braktisa mbėshtetjen nė krijesa dhe u mundova tė mbėshtetem tek Allahu, azze ve xhele.
    Mėsuesi i tha: Allahu tė bekoftė.

  10. #189
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Ēiltėrsi fėmijėrore




    Po ju tregoj njė histori reale e cila ka ndodhur nga njė fėmijė nė moshėn 4-5 vjeē.

    U ul nėna atė natė duke i ndihmuar fėmijėt e saj nė kryerjen e detyrave tė tyre. I dha fėmijės sė saj tė vogėl 4 vjeēar njė fletore vizatimi nė mėnyrė qė tė merrej me tė e mos t’i bezdiste vėllezėrit e tij...

    Nė kėtė moment iu kujtua nėnės se nuk i kishte dėrguar darkėn babait tė bashkėshortit tė saj i cili jetonte me ta nė njė dhomė tė veēantė nė oborr jashtė shtėpisė. I shėrbente atij me sa kishte mundėsi pa u kursyer e i shoqi i saj ishte i kėnaqur pėr shėrbimin qė i bėnte babait tė tij i cili nuk dilte nga dhoma pėr shkak tė shėndetit tė tij tė dobėt...

    Shpejtoi me ushqim pėr tek ai, mbasi e pyeti se mos ndoshta kishte nevojė pėr diēka tjetėr, u largua prej tij. Kur u kthye pėr tek fėmijėt pėr tė plotėsuar ēka lanė pėrgjysmė, vuri re se djaloshi i vogėl po vizatonte disa rrathė e disa katrorė, e duke i vėnė disa shenja mbi ta. E pyeti: “Ēfarė po vizaton, o i dashur?” Iu pėrgjigj me plot ēiltėrsi: “Unė po vizatoj shtėpinė time ku do tė jetoj kur tė rritem e tė martohem. Ja kjo ėshtė dhoma e gjumit e kjo dhoma e pritjes, kjo kuzhina...” Filloi t’i numėronte tė gjitha dhomat qė kishte mėsuar nga shtėpia nė katrorėt e vizatuar. Nga tė gjithė katrorėt e vizatuar njė katror e kishte vizatuar pak mė larg nga katrorėt e tjerė...

    E habitur nėna e pyeti: “Po kjo dhomė pse jashtė shtėpisė? E veēuar nga dhomat e tjera?” Iu pėrgjigj: “Kjo ėshtė dhoma nė tė cilėn do tė jetosh t’i dhe babi, sikur jeton gjyshi”. Shumė u ngushtua nėna nga pėrgjigja e djalit tė saj.



    A do tė qėndroj e vetme jashtė shtėpisė, duke mos u kėnaqur me bisedėn e fėmijėve e tė nipėrve e mbesave? A nuk do tė mė shoqėrojnė zėrat e tyre e as qė do tė loz me ta nė moshėn e pleqėrisė? A do ta kaloj pjesėn e jetės sė mbetur e vetme ndėrmjet katėr faqeve tė murit duke mos u dėgjuar zėrat pjesėtarėve tė familjes?!

    Menjėherė thirri shėrbėtorin... e filluan t’i transportojnė mobiliet e dhomės sė pritjes e cila zakonisht ėshtė dhoma mė e bukur e shtėpisė, pėr tek dhoma nė oborr dhe e pruri krevatin e babait tė bashkėshortit tė saj brenda.

    Kur u kthye bashkėshorti e pyeti se ē’ishte shkaku i kėtij ndryshimi?!

    Iu pėrgjigj, e lotėt i rridhnin pa pushim: “Unė zgjedh dhomėn mė tė mirė nė tė cilėn do tė jetojmė unė e ti nėse na jep Allahu jetė. Ndėrsa mysafirėt tė priten tek dhoma nė oborr”. E kuptoi bashkėshorti qėllimin e saj, e falėnderoi pėr atė ēka bėri me babanė e tij i cili i shikonte me buzėqeshje e nė sytė e tij dukej kėnaqėsia.

    Nuk mbeti gjė tjetėr pėr fėmijėn vetėm se fshiu atė ēka vizatoi duke buzėqeshur.

    Pėrktheu nga arabishtja: F. Gurra
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 03-01-2010 mė 06:50
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  11. #190
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Nėse vetmohesh me veten…


    Nėse vetmohesh me veten… dhe mendon se askush nuk tė sheh… dhe se askush nuk tė kontrollon… Pasi i ke mbyllur tė tėra dyert… e vetja jote “urdhėruese pėr nė tė kėqija” tė thotė…: “Eja…!” Kur tė shkojnė e tė vijnė nė mendje shumė mendime… kur gjunjėzohesh pėrpara joshjes sė gjynahut… kur vetja tė thotė afrohu kėtij gjynahu… rėnd, pas kėtij epshi… Nėse bie nė kėnetėn e satelitėve, nėse e lidh veten me aktorė e kėngėtarė…, nėse shikon vazhdimisht “tė veshurat e zhveshura” nėse nė rrugė sheh njė kalimtare… dhe kur shikimin e parė e shoqėron me dhjetė tė tjera… apo kur tė ulesh pėrpara ekranit tė kompjuterit… dhe shikon faqet e pista qė shfaqen nė tė… kur kjo padyshim tė pengon nė kryerjen e adhurimeve…, madje tė shpie edhe nė vonimin e namazit apo faljen e tij me pėrtesė…

    Tė gjitha kėto i bėn duke menduar se askush nuk tė sheh… Nėse vepron apo mendon tė veprosh kėshtu… kujto malet dhe dritaren…

    Kujtoi ato male pėr tė cilat Profeti (alejhi selam) ka thėnė: “Ka disa njerėz nga umeti im qė do tė vinė Ditėn e Kijametit me sevape sa malet e larta dhe ia zhduk atyre Allahu i Madhėruar, sikur tė mos kishin eksiztuar mė parė.” Theubani tha: “O i Dėrguar i Allahut, na i pėrshkruaj se si janė ata, se ndoshta jemi prej tyre dhe ne nuk e dimė.” Tha: “Ata janė vėllezėrit tuaj dhe po nga lėkura juaj, bėjnė natėn ashtu siē bėni edhe ju (pra falin namaz nate). Porse ata janė njerėz qė kur veēohen vetėm pėr vetėm me ato gjėra qė i ka ndaluar Allahu i kryejnė ato.”

    Transmeton Ibn Maxhe

    Nėse je nė gjynah… apo mendon ta kryesh atė… kujto edhe dritaren… sepse ajo ėshtė gjithnjė e hapur e tė rri pranė… meleku i vdekjes tė sheh nėpėrmjet saj dhe ti kėtė nuk e ndien… imagjino sikur ai tė tė marrė shpirtin nė kėtė gjendje… Si do ta takosh Zotin tėnd… kur jeta jote ėshtė mbyllur duke kryer gjynahe…



    Lus Allahun pėr vete dhe pėr ju, udhėzim dhe forcim nė kėtė fe!

    Ai ėshtė i Plotfuqishmi pėr kėtė.

    Pėrgatiti: Erion Sula

    www.klubikulturor.com
    A known mistake is better than an unknown truth.

  12. #191
    i/e regjistruar Maska e g.gerguri
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    23
    Baba, a mund te mi huazosh 10 euro?

    Njė njeri erdhi vonė, i lodhur dhe i nervozuar nga puna, pėrderisa i biri i tij pesė vjeēar po e priste te dera e shtėpisė.

    "Baba, a mund tė tė pyes diēka?"...

    "Natyrisht, biri im, ēfarė ka ndodhur?" ia ktheu njeriu.

    "Baba, sa tė paguhet ora?"

    "Kjo me tė vėrtetė nuk tė hyn nė punė ty fare?" Pse bėn pyetje tė tilla?" iu pėrgjigj njeriu i zemėruar.
    "Vetėm dua ta di. Tė lutem mė thuaj sa tė paguhet ora?" e luti voglushi.

    "Nėse patjetėr duhet ta dish, unė i fitoj 20 euro nė orė."

    "Oh" psherėtiu vogėlushi dhe qante kokėn. Shikonte dhe thoshte: "Baba, tė lutem a mund tė m'i huazosh 10 euro?"
    Babai u tėrbua. "Nėse ky ėshtė qėllimi yt i vetėm, atėherė pse dėshiron tė dish sa fitoj unė qė t'i marrėsh ca para pėr tė blerė ndonjė lodėr tė marrė apo diē tjetėr tė padobishme, shko tė lutem menjėherė nė dhomėn tėnde dhe flij. Mendo se pėrse je kaq egoist. Unė punoj gjatė dhe orė tė rėnda pėr ēdo ditė dhe nuk kam kohė pėr kėso lodra qesharake."

    Voglushi shkoi i qetė nė dhomėn e tij dhe mbylli derėn. Njeriu u ul dhe zemėrohej gjithnjė e mė tepėr pėr shkak tė pyetjeve tė voglushit. Si mund tė bėjė ai pyetje tė tilla, me qėllim qė tė marrė ca para? Pas njė ore njeriu u qetėsua dhe filloi tė mendoj se mos kishte qenė pak i ashpėr ndaj tė birit. Ndoshta kishte diēka qė duhet ta blente ai me kėto dhjetė euro. Pos kėsaj, ai nuk kėrkon shpesh para? Njeriu shkoi te dera e dhomės sė fėmijėve dhe e hapi atė. "Biri im, a ke fjetur? pyeti ai.

    "Jo baba, ende jam i zgjuar." u pėrgjigj djaloshi.

    "Mendoj se u solla pak ashpėr mė heret ndaj teje" tha njeriu. "Ishte njė ditė e gjatė dhe unė e shfryva zemėrimin tim nė ty. Ja ku i ke ato dhjetė euro pėr tė cilat mė lute."

    Vogėlushi u ngrit menjėherė duke shkėlqyer. "Oh baba, shumė faleminderit! bėrtiti ai. Pastaj nxori me vrull ca kartmonedha tė zhubravisura nėn jastėkun e tij. Kur e pa njeriu se djaloshi kishte para u zemėrua sėrish. Djaloshi numėronte paratė me kujdes dhe pastaj shikonte babain e tij.

    Babai zhurmonte: "Pėrse kėrkon mė shumė para prej meje pasi qė ti vetėmse i paske disa?"

    "Ngase nuk kisha mjaft. Por, tash kam mjaft!" ia ktheu djaloshi.

    "Baba, tash i kam 20 euro sė bashku... - A mund ta blej njė orė nga koha jote qe ta kalosh me mua?"

  13. #192
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Shume tregim i bukur dhe ne te njejten kohe shume prekes.

    Shpresoj t'ia kete blere babi ate ore per te qendruar me te sepse ai eshte dhurata me e cmuar qe i eshte dhuruar ndonje here dhe qe ka vlere me teper se tere rrogat e jetes se tij.

  14. #193
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Pikė pėr pikė

    Njė nga studentėt e hadithit vdiste me mall pėr kėrkimin e dijes. Ai do tė ulej aty ku mblidheshin dijetarėt dhe do tė mėsonte prej tyre.

    Kur kaloi njė kohė, ai ndjeu se nuk kishte sukses, pasi nuk mundi tė fitojė dituri. Kėshtu ai arsyetonte me vete: "Unė nuk jam i denjė pėr kėtė dituri."

    Ai dha atė duke menduar se ai nuk kishte kapacitet dhe se nuk ishte i kualifikuar pėr kėrkim tė dijes.

    Pasi kishte lėnė sferėn e dijes, njė ditė kaloi tek njė shkėmb nė tė cilėn uji po e pikonte, rėnie pikė pėr pikė . Pikimi i vazhdueshėm i ujit (me vite) e kishte dėmtuar shkėmbin nė njė pikė ku kishte bėrė njė vrimė nė tė. Njeri qėndroi atje pėr njė kohė, duke e shqyrtuar dhe reflektuar, dhe mendoi, "Ky ujė, pavarėsisht nga butėsia e tij kishte njė efekt mbi kėtė shkėmb tė vėshtirė. Mendja dhe zemra ime me siguri nuk janė mė tė fort sa ky shkėmb dhe as dituria mė e butė se sa ky ujė. "

    (Kjo i bėri njė pėrshtypje tė thellė dhe) ai ishte i vendosur pėr tu kthyer mbrapa duke e kėrkuar diturinė, tė cilėn e bėri dhe shkėlqeu nė tė. Ai mė vonė u bė njė nga ata tė referuarit pėr shkak tė diturisė.


    Al-Jaami’ Li-Akhlaaq-ir-Raawee Wa Adaab As-Saami of Al-Khateeb Al-Baghdadi
    A known mistake is better than an unknown truth.

  15. #194
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Njė tregim shumė prekės i vogėlushes Berae



    Ajo ėshtė njė vajzė egjiptiane, quhet Berae, ėshtė 10 vjeēe. Ėshtė fėmija i vetėm nė familje. Prindėrit e saj janė mjek dhe udhėtuan nė Arabinė Saudite pėr tė punuar nė njė prej spitaleve atje.

    Beraeja ėshtė shumė e zgjuar, saqė e mėsoi tėrė Kuranin pėrmendėsh dhe rregullat e tij nė kėtė moshė kaq tė hershme. Mėsoi nė Saudi nė njė prej shkollave mė tė mira. Mėsuesja e saj gjithnjė i thoshte: “Ti gjithsesi do duhej tė ishe nė njė klasė mė lartė se qė je tani”.

    Familja e saj ishte njė familje e vogėl dhe besimtare. Papritmas njė ditė nėna e saj ndjeu njė dhimbje tė madhe qė nuk e kishte ndier kurrė mė parė. Pas analizave mjekėsore u konstatua se ajo ishte e sėmurė nga kanceri. Nėna mendoj gjatė se si ta lajmėroj tė bijėn e saj qė njė ditė kur tė zgjohet nga gjumi nuk do ta gjejė atė. Mė nė fund pas njė mendimi tė gjatė i tha asaj: "Oj Berae, unė do tė paraprij ty nė Xhennet. Kur'anin qė e ke mėsuar duhet ta lexosh ēdo ditė nė mėnyrė qė ai tė mbrojė ty nė dynja”.

    Nuk e kuptoj qartė Beraeja nėnėn e saj, mirėpo ajo e ndjeu njė ndryshim kur shihte nėnėn e saj duke shkuar nėpėr vizita mjekėsore rregullisht.

    Beraeja shkonte nė mėngjes nė shkollė dhe kthehej pas mėsimit nė spital tek nėna e saj. I lexonte Kuran dhe qėndronte me tė derisa kthehej babai i saj nga puna dhe e merrte atė.

    Nė mėngjesin e njė dite ishtė njė thirrje e emergjente nga spitali pėr babain e Beraes ku e informuan se gjendja shėndetėsore e gruas sė tij po keqėsohej, dhe se ai duhet te vinte nė spital sa mė shpejt. Doli me shpejtėsi nga puna dhe shkoi nė shkollė pėr ta marrė Beraėn.

    Posa arritėn nė spital, babai kėrkoi nga Beraeja tė qėndroj nė veturė derisa tė kuptoj diē rreth shėndetit tė gruas dhe tė kthehet ta marrė Beraen qė ta shoh nėnėn e saj. Ai nuk deshi qe vajza e tij ta shoqėronte nė kėtė vizitė qė tė mos e shihte nėnėn e saj nė atė gjendje. Babai i saj doli me shpejtėsi nga vetura, sytė i kishte tė mbushur me lot , mendjen e kishte te gruaja e tij, gjatė kalimit tė rrugės e goditi njė veturė ku vdiq menjėherė. Doli Beraeja me shpejtėsi nga vetura duke qarė me lot nė sy u hodh nė krahėt e babait tė saj tė vdekur .

    Tragjedia e Berasė u thellua vetėm pas pesė ditėve kur i vdes edhe nėna, mbetet e vetmuar dhe pa asnjė tė afėrm nė atė vend.

    U tubuan shokėt e babait tė saj dhe disa bamirės nga Egjipti dhe Arabia Saudite pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr Beraen, mirėpo ajo gjatė asaj kohe ndjeu njė dhimbje tė madhe dhe pas disa analizave mjekėsore u konstatua se ajo ishte e sėmurė nga e njėjta sėmundje qė kishte pasur nėna e saj. Tė gjithė u mėrzitėn dhe i kaploi njė pikėllim i madh, ndėrsa Beraeja buzėqeshi dhe tha: “Tash do tė shkoj te prindėrit e mi”. Tė gjithė mbetėn tė habitur, tėrė kėto sprova nė kokėn e njė fėmija kaq tė vogėl, dhe kjo ishte durimtare dhe e kėnaqur me caktimin e Allahut.

    Nėpėr Arabinė Saudite filloi tė pėrhapet lajmi i saj. Njė bamirės e mori pėrgjegjėsinė pėr mjekimin e saj. Ai e mori atė dhe e dėrgoi nė njė spital nė Britani. Ajo tani gjendet nė kėtė spital dhe njė nga televizionet saudiane e thėrret shpesh nė telefon pėr tė kuptuar gjendjen e saj dhe kėrkon nga ajo tė lexoj Kuran. Ajo gjatė telefonatės lexon Kuran e nganjėherė ndonjė ilahi apo poezi dhe bėn dua pėr prindėrit e saj, ku zėri i saj i bukur bėri tė qajnė miliona njerėz.

    Pas disa analizave tė thella mjekėt erdhėn nė pėrfundim se duhet t’i prehėn dy kėmbėt pėr shkak tė pėrhapjes sė sėmundjes, pas njė kohe sėmundja i kaloi nė kokė ku tash pritet tė operohet pėr kėtė.

    Nė fund kėrkojmė nga ju qė tė bėni dua pėr shėrimin e saj.


    Pėr tė dėgjuar zėrin e saj tė bukur qė i bėri tė qajė miliona njerėz klikoni faqet mė poshtė:





    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  16. #195
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-01-2010
    Postime
    4

    Tregime Islame

    SI E PRANOVA ISLAMIN – NGA MOTRA E JUAJ MEDINA

    Unė ēdoherė e kam besuar Zotin prej qė e mbajė nė kujtesė tė kaluarėn. Nėna ime ka qėnė katolike, besimtare e fortė. Kėshtuqė, unė kam jetuar dhe jam rritur nė njė familje katolike.
    Pas disa kohėve ka dashur All-llahu qė tė takohem me njė djalosh emigrant nga Kosova, me tė cilin edhe jam martuar dhe kam jetuar me te 10 vite si katolike.
    Ai gjithherė ishte musliman, mirėpo ai nė fillim tė takimit nuk e falte namazin rregullisht. Ai linte parimin kryesor pėr njė besimtar musliman, qė ėshtė t'i nėnshtrohesh All-llahut me ibadet, pasiqė mu pėr kėtė na ka krijuar Ai. Siē thotė All-llahu i Madhėruar: "Unė nuk i krijova xhindet dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė." [Edh-Dharijat, 56] Mėgjithate, ai e ndjente vetėn keq se pse nuk e kryen kėtė obligim dhe ēdoherė kishte shpresėn se njė ditė do t'ia fillojė. All-llahu nga mėshira e Tij, na ofroi tė dyve, mua dhe atė afėr Tij. All-llahu Ekber – All-llahu ėshtė mė i madhi.
    Ēdoherė e kam dashur profetin Isa – Jezusin, aq fortė saqė ashtu kemi mėsuar se ai ka qenė njė i dėrguar nga ana e Zotit dhe djalė i Tij. Kėshtu kam besuar derisa lexova Librin e Shenjtė – Kur'anin ku thotė All-llahu: "S'ka dyshim se All-llahu nuk e falė (mėkatin) t'i pėrshkruash Atij rival (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) ia falė kujt tė do. Kush i pėrshkruan All-llahut rival, ai ka trilluar njė mėkat tė madh." [En-Nisa, 48]
    "Pra, pėrpos All-llahut mos lut zot tjetėr e tė bėhesh prej tė dėnuarve." [Esh-Shura, 213]
    "Thuaj i lutėm Zotit tim dhe nuk i shoqėroj Atij askėnd!" [El-Xhind, 20]
    "Kush i bėn shok All-llahut, All-llahu ia ndalon Atij mirėsitė e xhennetit dhe vendqėndrimi i tij ėshtė zjarri." [El-Maide, 72]
    Dhe lexova hadithet e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Kush adhuron dikė tjetėr pėrpos All-llahut dhe vdes nė kėtė gjendje hyn nė zjarrė." [Muslimi]
    "Mėkati mė i madh ėshtė t'i shoqėrosh All-llahut dikė tjetėr." [Muslimi]
    "Kush vdes duke i bėrė shok All-llahut hyn nė zjarr." [Muslimi]
    Kėto dhe argumente tė shumta si kėto qė mė bėnė tė bindem me Islamin.
    Falėnderimet i takojnė All-llahut qė e dėrgoi tė Dėrguarin e fundit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] qė t'na udhėzojė dhe t'na njerrė nga errėsira nė dritė, nė rrugėn mė tė drejtė.
    Lus All-llahun qė t'mė falė mua dhe t'i udhėzojė tė gjithė ata qė nuk e njohin All-llahun ashtu siē e meriton tė adhurohet dhe t'i drejtojė zemrat e tyre nė fenė e pastėr, Islamin dhe ta njohin All-llahun dhe profetin e tyre tė fundit ashtu siē e meritojnė.
    Ka prej njerėzve, qė nga mosdija e tyre qė kanė e fyejn Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], por All-llahu ėshtė Ai, qė e ndryshon gjendjen dhe e udhėzon kėnd tė dojė Ai.
    Unė e falėnderoj All-llahun qė mė bėri ta gjejė besimin e vėrtetė dhe ta njoh profetin e fundit, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
    All-llahu mė ka udhėzuar hap pas hapi dhe kėtu kam parė, elhamdulilah, qė Ai na do, apo i do robėt e vet dhe na pėrgjigjet neve.
    Dhuntitė e Tija janė tė shumta. Njėra nga ata ėshtė se na ka gėzuar me njė vajzė, elhamdulilah, gjatė kohės qė ende isha e krishtere. Shpesh herė rrjedhin lotėt kur i kujtojė tė mirat qė na i ka dhuruar. Inshallah do tė mundohem qė tė jem sa mė shumė besnike ndaj urdhėrave tė Tija, me tė cilat na ka obliguar, qė kėto gjithsesi janė nė tė mirėn tonė.
    E lindja e vajzės, ashtu siē thashė mė herėt, kur unė isha ende e krishtere. Nė kėtė kohė bashkėshorti mė tregoi pėr njė webfaqe tė Islamit nė gjuhen suedeze. Sa herė qė lexojsha ndesha qetėsim shpirtėror, ēdo ajet palohej nė zemrėn time duke u dalluar e bardha nga e zeza, duke e parė se si duhet tė jetė njė rob i All-llahut dhe e vetmja rrugė qė i afrohet me dashuri All-llahut ishte feja Islame.
    Kėshtuqė kam gjetur lumturinė nė 5 kohet e namazit dhe takimin me Krijuesin, ashtu siē na ka porositur me mbulesė Islame (hixhabin). Pra, kėto janė prej obligimesh tė All-llahut, janė tė lehta pėr t'i kryer dhe kėto i kam ndje disi nė vete: Medina, kjo ėshtė dhuratė nga Unė, qė tė jeshė sa mė afėr Meje.
    Kur vendosa qė tė bėhem muslimane ju afrova njė ditė bashkėshortit tim dhe i thashė se unė dua tė bėhėm muslimane dhe ta pranoj All-llahun Zot tė vetėm, duke mos e shoqėruar nė adhurim me askėnd tjetėr dhe ta pranoj Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tė dėrguar dhe rob tė All-llahut dhe Pejgamber tė fundit. Nė kėtė moment bashkėshorti mbeti i habitur dhe gati se nuk me besonte. Ishte aq i gėzuar nga kėto fjalė saqė deshi All-llahu qė edhe ai tė bėhėt njė musliman i mirėfilltė.
    Kėshtu pra unė e pranova Islamin, elhamdulilah, falėnderimet i takojnė vetėm All-llahut.
    Nė pėrfundim dua tė them se e vetmja e vėrtetė nga tė gjitha religjonet ėshtė Islami. Ashtu siē ka thėnė All-llahu: "Feja e vetme e pranuar tek All-llahu ėshtė Islami. U kundėrshtuan ata qė u ėshtė dhėnė libri, pasi qė u erdhi e vėrteta, nga zilia mes vete. E kush mohon argumentet e All-llahut, (le ta dijė se) All-llahu (ia) llogaritė shpejtė." [Ali Imran, 19]
    Nė fund lus All-llahun [subhanehu ve teala] qė njerzimit t'ua mundėsojė ta kuptojnė kėtė!

  17. #196
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-01-2010
    Postime
    4

    Tregime Islame

    U UDHĖZOVA NĖ DUART E VAJZĖS TRI VJEĖARE

    Unė jam njė djalosh i ri, i martuar para katėr viteve, dhe mė ka furnizuar All-llahu me njė grua tė ndershme dhe tė devotshme, e cila e ka frike All-llahun shumė. Prej kėsaj martese, All-llahu me dhuroi edhe njė vajzė, e cila ėshtė sikur tė jetė engjull.
    Kohė tė gjatė isha nė gaflet dhe i zhytur nė mėkate, sa qė edhe pas martese pija alkoolin dhe thellohesha nė mėkate dhe defrimet e kėsaj bote.
    Isha nga ata qė shikoja tėrė natėn filma tė fėlliqur nė shtėpi, pasi flenin gruaja dhe vajza ime. Nuk falėsha dhe nuk agjėroja, dhe as qė dija gjė nga Islami, perveē disa fjalėve, tė cilat i kisha dėgjuar ndonjėherė nga muezinet e xhamive. E kaloja jetėn nė kėtė gjėndje me vite tė tėra duke mos e shijuar ngushtėsine e shpirtit dhe zemrės sime. Derisa erdhi njė ditė, e cila ma ndryshoi tėrėsisht jetėn time.
    U ktheva nė shtėpi, dhe si zakonisht, me vete kisha njė film pornografik, tė cilin e ruaja ta shikoja atėherė kur tė gjithė tė kenė fjetur. Pasi i mori gjumi ata, mora filmin dhe e futa ne video... filloi filmi. Dhe unė normal duke shikuar... kur ja vajza ime e vogel, tashmė tri vjeēare, e hapi deren e sallonit. Kur e pashė atė shpejtova dhe e hoqa filmin. Ndėrsa ajo mua afrua dhe mė tha: O babai im, haram tė qoftė, ke frike All-llahun!
    Kur i dėgjova kėto fjalė, u ēova shpejt dhe hyra nė dhomė, u mbulova dhe fillova tė dridhem, sa qė me dukej se e gjithė bota po me ngushtohet rreth meje. Qendrova ashtu derisa u qetėsova pak, e pastaj fillova tė mendoj, edhepse fjalėt e vajzės me silleshin nė mendje vazhdimisht. Nė atė kohė tė mesnatės, fillova tė ndjejė sinqerisht fjalen: "Ke frikė All-llahun!" Fillova tė kuptoj se ato nuk ishin fjalet e saj, pasiqė ajo ende ėshtė shume e vogėl, por ia ka mundėsuar t'i thotė ato fjalė Ai, i cili do t'ia mundesoje tė flasė ēdo pjese tė trupit.
    Duke qėnė nė kėtė gjėndje, kur ja ezani i sabahut. U ēova dhe e pashė vetėn se mė kishte humbur fuqia dhe isha djersitur. Hyra dhe u pastrova, pastaj dola nė xhami, pėr herė tė parė tė falėm pėr All-llahun dhe tė kėrkoj nga Ai falje dhe mėshirė. E pse jo, kur ai thotė: "Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime vetėn tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, sepse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė Mėshirues!" [Ez-Zumer, 53]
    Dhe Ai ėshtė All-llahu, mėshira e tė Cilit ka kapluar ēdo gjė.
    Po! U ndryshua jeta ime nė tėrėsi. U largova nga tė gjitha mėkatet dhe haramet, nė tė cilat kisha qėnė. Fillova tė fali namazet nė xhami, tė lexoj Kur'an, tė mėsoj edhe pėrmendesh me ndihmen e gruas sime tė devotshme. U ktheva nė njeri, pasiqe kisha qėnė sikur kafshe, haja dhe pija dhe jetoja pa asnjė qėllim. E tash, kam qėllimin tim kryesor, nėnshtrimin ndaj All-llahut dhe urdhėrave tė Tij.
    Pas njė viti tė jetės sime tė re, All-llahu me furnizoi edhe me njė fėmije tė bukur, sikur hėna katėrmbedhjetėshe.
    Pas njė kohe tė shkurtė, duke qėne rrugės me familjen, na ndodhi njė fatkeqėsi, u rrotullua automjeti yne disa herė. Nga ky aksident, nuk shpetoi askush nga familja ime perveē meje. Me vdiq gruaja bashkė me tė dy femijėt.
    U ktheva nė shtepi, dhe duke qėne ende ashtu nė merzi dhe pikėllim, kur ja po me bėn vesvese djalli i mallkuar, dhe me thotė: Pi alkool nėse don t'i harrosh tė gjitha! Por, mu kujtua fjala e vajzes sime: O babai im, haram tė qoftė, ke frikė All-llahun! Dhe nuk ia lejova vetės kurr mė tė kthehem nga drita nė errėsire.
    Tash vazhdoj jetėn nė adhurim ndaj All-llahut dhe nė lexim tė vazhdueshme tė Kur'anit dhe lus All-llahun qė tė vdes me La ilahe il-la All-llah dhe tė takohem me familjen time nė xhennetet e Tija tė pafundme.

  18. #197
    i/e regjistruar Maska e The_Capital
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    1,366
    Mbreti me katėr gra

    Ishte njėherė njė mbret i cili ishte martuar me katėr gra. Mirėpo gruan e katėrt e donte ēmendurisht dhe bėnte ēdo gjė vetėm qė ta lumturonte atė. Kurse gruan e tretė gjithashtu e donte mirėpo e ndjente sikur ajo po e tradhėtone me dikė tjetėr.

    Gruan e dytė, ēdo herė kur mbreti kishte vėshtirėsi kthehej te ajo, dhe ajo ēdo herė e dėgjonte kur ai ishte ngushtė …

    Por gruan e parė e linte pas dore dhe nuk kujdesej pėr tė e as nuk ja jepte hakun edhe pse ajo e donte shumė dhe luante rolė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e mbretėrisė.

    Njė ditė sėmuret mbreti dhe e ndjeu se po i vinte fundi. Filloi tė mendoj e tha: "Unė i kam katėr gra, e nuk dua qė tė shkoj nė varrė I vetėm …”

    E pyet gruan e katėrt: "Tė desha mė shumė se gratė e tjera, ta plotėsova ēdo dėshirė e ēdo kėrkesė… a dėshiron tė mė bėsh shoqėri nė varrė?" "Kurrė…" – ia kheu ajo, dhe u largua pa mėshirė dhe pa asnjė ndjenjė pėr mbretin, sikur tė mos e njihte fare.

    Mbreti e thėrret gruan e tretė dhe e pyet: "Tė kam dashur gjithė jetėn time, a mė shoqėron nė varrė? Ajo ia kthen: "Natyrisht qė jo, jeta ėshtė e bukur, kur tė vdesėsh ti do tė martohem me tjetėrkėnd…”

    E thirri tė dytėn dhe i thotė: "Ēdo herė kur kisha ndonjė hall vija te ti dhe ēdo herė ke sakrifikuar pėr mu dhe mė ke ndihmuar, a mė shoqėron pėr nė varrė?” Gruaja e dytė i pėrgjigjet: “Mė fal, por nuk mundem ti pėrgjigjem kėrkesės tėnde, por atė ēka mundem ta bėj ėshtė tė ēoj deri nė varrė…"

    U mėrzit mbreti tepėr shumė nga kjo mosmirėnjohje nga gratė e tij.

    Kur njė zė nga larg po vjen dhe po i thotė: "Unė do tė shoqėroj ty nė varrė, un do tė jem me ty ku do qė tė shkosh…"

    E ngriti kokėn mbreti dhe e pa se ajo ishte gruaja e parė.

    Ajo ishte nė gjendje tė mjerueshme, dukej tepėr e dobėsuar dhe e sėmur pėr shkak se burri i saj e kishte hedhur prapa shpinės. Nė atė moment mbreti u pendua shumė pėr moskujdesin e tij ndaj saj deri sa ai ishte i shendosh dhe tha: "Ka qenė dashur tė pėrkujdesėm mė shumė pėr ty se sa pėr tjerat dhe nėse shėrohem tė premtoj se do tė kujdesėm dhe do tė kushtoj rėndėsi mė shumė ty se sa grave tjera…"

    Nė realitet secili prej nesh i ka katėr gra.

    E katėrta: Trupi (epshi) - sa do qė tė kujdesemi pėr trupat tonė dhe t’i nėnshtrohemi epsheve tona, kur tė vdesim menjėherė do tė na lėnė tė vetmuar.

    E treta: Pasuria - do tė na braktis neve dhe do tė shkoj te tjetri.

    E dyta: Familja dhe Shoqėria - sa do qė tė sakrifikohen pėr ne nė jetėn tonė, nuk presim mė shumė se sa tė na dėrgojnė deri te varri.

    E para: Veprat e mira - duhet tė kujdesemi dhe t’i kushtojmė mė shumė rėndėsi se sa epsheve, pasurisė apo shokėve, sepse veprat e tona do tė jenė tė vetmet qė do tė jenė me ne nė varrė.

    Sikur tė personifikohen punėt tona nė formė tė njeriut (ashtu si do tė personifikohen kur tė jemi nė varrė), si do tė ishte forma e tij? Si do tė dukej?

    I mjerueshėm i dobėt e i lėnė pas dore!!! Apo i fuqishėm, i pastėr e i shėndosh!!!

    Kjo tė mbetėt nė dorė ty o bir i Ademit… si tė punosh ashtu edhe do tė gjesh.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 04-02-2010 mė 10:46
    Burri 1 X flet !

  19. #198
    Never say never Maska e besa.a.best
    Anėtarėsuar
    08-01-2008
    Vendndodhja
    Maqedoni
    Postime
    539

    Ku ta kerkojme femijen e humbur

    Esselamu alejkum vllezer dhe motra.
    Ju pergezoj per postimin e ktyre tregimeve, ngjarjeve te mrekullueshme duke bartur cdo njera prej tyre nje mesazh ne vete All-llahu xh.sh ju shperbleft.


    Nje person I moshuar erdhi prane Hazretit Mevlanes. Filloi qe te rrahe veten, te akuzoje veten dhe te qaje me ze te larte. I hapi kopsat e kemishes dhe filloi qe t’I bie gjoksit me grusht. Sic ishte duke qare, u kap per teshat e Mevlanes dhe filloi qe te qahet:
    -Kisha nje djale shtate vjecare. Djalin tim e rrembyen. Me dite te tera jam duke e kerkuar zbathur dhe me koke te cele ne kete vape, por nuk e gjeta dot dhe tani kam ngelur pa asnje care. Pas ketyre fjaleve te plakut, Mevlana e paralajmeroi plakun ne kete menyre:
    -Eshte shume per t’u habitur! Te gjitha krijesat kane filluar ta harrojne Zotin. Ate nuk e kerkojne fare dhe nuk jane duke kerkuar asgje per Te. As gjoksin dhe as koken nuk e rrahin per Te. Nje plak si ti e ndeshkon veten nga malli per femijen. Pse nuk e kerkon Zotin dhe nuk kerkon ndihme nga Ai, qe ta gjeje Jusufin e humbur, ashtu sic e gjeti Jakupi a.s ?
    Plaku e mbylli gjoksin dhe u pendua per menyren se si veproi. Ne ato moment u dha lajmi se ishte gjetur femija qe kishte humbur.
    ... “Unė besoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė dykėmbėsh pėrbuzės.’..Fyodor Dostoyevsky..

  20. #199
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Musa alejhi selam dhe shoku i tij nė Xhenet



    Musa alejhi selam, Pejgamberi i Allahut, a e dini se kush ka qenė Musa alejhi selam?!! Pejgamber, i cili ka folur me Allahun subhanehu ve teala drejtpėrdrejt, pa ndėrmjetėsues, dhe ka qenė njėri prej pesė Pejgambereve mė tė zgjedhur (ulul azm).
    Tregohet se njė ditė prej ditėsh Musa alejhi selam iu drejtua Allahut me lutje:

    - O Zoti im, o Zoti im! Kam dėshirė ta di se kush ėshtė shoqėruesi im nė xhenet!

    - Njeriu i parė qė do tė kalojė pranė teje do tė jetė shoqėruesi yt nė xhenet - ia ktheu Allahu subhanehu ve teala.
    Musa alejhi selam priti dhe tha:

    - A thua kush do tė kalojė pranė meje?!
    Papritmas kalon njė njeri i thjeshtė qė Musa alejhi selam nuk njihte atė, dhe as ai njeriu nuk e njihte Musėn alejhi selam.

    - Njeri i thjeshtė si gjithė njerėzit - ka menduar Musa alejhi selam - A mos do tė jetė ky njeri prej Pejgamberėve, apo njeri i njohur me devotshmėrinė e tij.

    Mirėpo ky njeri nuk ishte i njohur, ishte njeri i zakonshėm .

    Musa alejhi selam filloi ta ndjekė nga pas, dhe tė shikojė se kush ėshtė ky shoqėrues i tij nė xhenet. Pas pak pa se ky njeri hyri nė njė shtėpi tė vjetėr dhe tė hapur (pa dyer e pa dritare). Djaloshi hyri nė kėtė shtėpi, dhe u ul pėrpara njė gruaje tė plakur, tė shtyrė nė moshė dhe e sėmurė me sėmundje tė ndryshme. Gruaja ishte e ulur nė tokė, Musa alejhi selam shikonte nga larg se ēfarė po vepronte ky djalė.
    Djaloshi e pėrshėndeti gruan (plakė) me selam, dhe filloi t'ia pėrgatit ushqimin. Ia solli ushqimin dhe filloi ta ushqente atė me dorėn e tij. Pasi e ushqeu, i dha ujė, ia pastroi gojėn e saj. Pastaj filloi ta pastrojė shtėpinė, dhe nė fund doli nga shtėpia.
    Musa alejhi selam e takoi atė, e pėrshėndeti me selam. Djaloshi nuk e njihte Musėn alejhi selam, dhe Musa filloi ta pyet atė:

    - O filan, kush ėshtė kjo grua (plakė), tė cilės i solle ushqimin, e ushqeve, i dhe ujė, ia pastrove gojėn e saj, ia pastrove shtėpinė dhe dole?

    - Ajo ėshtė nėna ime, - iu pėrgjigj djaloshi

    - A bėn lutje (dua) nėna jote ndonjėherė pėr ty? - ia ktheu Musa alejhi selam.

    - Po bėn lutje tė shumta, mirėpo njė lutje e bėn vazhdimisht qė nuk e ndėrprenė atė asnjėherė, - iu pėrgjigj djaloshi.

    - E cila ėshtė ajo lutje? - pyeti Musa alejhi selam.

    - Gjithmonė lutet duke thėnė: "O Zoti im, o Zoti im, bėje djalin tim qė tė jetė shoqėrues me Musėn, birin e Imranit nė xhenet!" - i tha djaloshi.

    Pastaj Musa alejhi selam i tha: - Tė pėrgėzoj, tė pėrgėzoj o rob i Allahut, se me tė vėrtet Allahu i ėshtė pėrgjigjur lutjes sė saj, dhe unė jam Musa i biri i Imranit, dhe ti je shoqėruesi im nė xhenet.
    Allahu subhanehu ve teala thotė:

    "Zoti yt ka urdhėr te prerė qė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njeri prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as "of-oh ", as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta, respektuese) . Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: "O Zoti im! Mėshiroji ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl"!" (Israė, 23-24).

    Kjo ėshtė duaja e nėnės, ku jemi ne me nėnat tona, ēka veprojmė ne me nėnat tona, vėrtet Allahu e pranon duanė (lutjen) e nėnės. Ja shikoni, duaja e nėnės e bėri kėtė njeri tė thjeshtė, tė mjerė, qė tė jetė shoku i Musės alejhi selam nė xhenet si shkak i duasė sė nėnės sė tij, e qė ka prej njerėzve qė bėjnė namaz tėrė natėn dhe nuk e arrin shkallėn e kėtij personi.

    O vėlla tregtar, ndaj diēka nga tregtia e jote!

    O ju gra, ndani diēka!

    O ju fėmijė ndani diēka!

    Dhe shkoni te nėnat e juaja dhe gėzoni ato!

    Nėna jote, pastaj nėna jote, pastaj nėna jote, pastaj babai i yt! A e din ti o vėlla dhe motėr se duaja e nėnės ėshtė e pranueshme, dhe duaja e babės ėshtė e pranueshme.

    Shkoni te to dhe kėrkoni prej tyre qė ta lusin Allahun dhe tė kėrkojnė pėr ju xhenetin.




    Shejh Nebiil el Audi
    Nga arabishtja: Ymridin Thaqi
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  21. #200
    i/e regjistruar Maska e The_Capital
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    1,366
    Si e pranoj Islamin nje plake

    Nje dit prej ditve, nje plake kishte dalur per te blere ushqime per shtepin e vet, dhe kishte pasur aq shum qese me veti sa qe kur e pa Muhamedi a.s i tha plakes, loke lerme te ndihmoj, plaku ja ktheu faleminder shum o bir se ti me te vertet qenke djal i mir, duke ecur duke ecur plaka i thonte gjithmon ti te koke djal shum i mir, por kur mberriten tek shtepija e kesaj plake, plaka i tha ti bre bir qenke shum djal i mir, por po ta le nje amanet qe po flitet shum per nifar Muhamedi mos e ndjek rrugen e tina se aj met vertet ishte shum i marre siq kam ndegjuar nga te tjeret. Po buzeqesh Muhamedi a.s dhe ja ktheu aj Muhamedi qe thua ti eshte i marre, jam une loke. Plaka kur i ndegjoi keto fjal mbeti e habitur dhe pa kurfar presioni e pranoj Islamin.
    Burri 1 X flet !

Faqja 10 prej 13 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Tregime te ndryshme fetare!
    Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 24-01-2010, 03:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •