Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  Teuta Shabani Towler
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  95
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Kam marre shume krijime dy ditet e fundit per konkursin, por nga vizitore te Albasoul dhe te forumit te cilet nuk jane te regjistruar ne forum. Ky konkurs u krijua nga vete anetaret e forumit Shqiptar dhe u dedikohet atyre, ndaj do ju lutesha nq se doni me patjeter te merrni pjese ne konkurs duhet dhe te regjistroheni qe vizitoret e forumit te letersise tu njohin pak me shume.

  Ne te kundert krijimet e anetareve te cilet nuk jane te regjistruar, do i publikoj pas konkursit ne nje teme me vete ne forum.

  Pershendetje
  Mendoj se te gjithe anetaret duhet te votojne ne menyre anonime. Duhet te jet set up ne menyre qe te votohet anonimisht nga anetaret per tregimin apo poezin me te mire. E di qe ne Yahoo groups eshte e mundshme nje gje e tille sepse kemi bere ne forumin e botes se gruas shqiptare, por nuk e di se sa ka funksione administrative ky web.

  Mendoj se fshehja e identitetit ia vlen vetem derisa te votojme per poezin/prozen me te mire. Por kur eshte fjala per shtyp, une nuk shoh arsye te fshehjes se identitetit.

  Nuk po me pritet te shoh shkrimet dhe te jap voten time per krijimet me te mira.

 2. #22
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Ju falenderoj per konkursin por disa gjera nuk me duken shume ne rregull.Koha e shkurter dhe menyra se me cfare poezish te botuara apo jo te botuera online te konkurojne antaret!...Gjithashtu menyra e votimit te poezive fituese nuk me duket shume e rregullt.Vertete antaret e forumit mund te votojne sic eshte psh. kenga magjike qe eshte cmimi nga shikuesit por juria profesionale eshte ajo qe vendos per kengen fituese.Dhe ne kete konkur shikoj qe juri jane te gjithe antaret keshtu qe nuk duket si dicka profesionale dhe e menduar mire.Forumi mund te zgjedhe 40-50 antare te forumit poete dhe dashamires te letersise dhe ato te vendosin per cmimet.Gjithesi suksese ne kete konkur dhe urime pjesmarrseve(une nuk do te marr pjese sepse poezite e reja do ti publikoj ne vellimin e ri poetik vitin e ardhshem) dhe ishalla na dalin talente te reja .Gjithe te mirat nga Jacksonville Florida Lek Gjoka

 3. #23
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ky konkurs eshte menduar nga anetaret e forumit per anetaret e forumit. Kete vit eshte vetem fillimi dhe ne do shikojme cfare lloj interesimi do te kete si konkurs.

  Pershendetje


  p.s. krijimet do te hidhen neser ne darke (eastern time)

 4. #24
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Deri tani kemi marrė 17 krijime per ndarjen poezi. Nga keto vetem nje nga derguesit nuk ka pseudonim ne forum. Jam ne pritje te pergjigjes ne lidhje me regjistrimin. Per pjesmarresit e tjere kemi emrat e plote; pseudonimet ne forum si dhe adresen elektronike.

  Per ndarjen Tregim, kemi marre 6 krijime deri ne keto momente. Vetem nje nga anetaret nuk ka deshiruar te jape emrin e plote. Per te tjeret kemi gjithe informacionet e duhura.

  Do ju lutesha gjithe anetareve te rinj (te cilet u regjistruan keto ditet fundit si rrjedhoje e konkursit), te konfirmonin llogarite e tyre dhe ne qofte se ju dalin probleme te na kontaktoni tek webmaster@forumishqiptar.com.

  Emrat/pseudonimet e krijuesve nuk do te behen te ditura deri pas mbarimit te konkursit ndaj krijuesit duhet te kene parasysh qe ne qofte se identiteti i tyre do te behet i njohur para mbarimit te konkursit, krijimi i tyre do te skualifikohet.

  Nq se pas vendosjes se shkrimeve ne forum krijuesit do duan te ndryshojne/editojne fjale apo gabime te vogla, perseri mund te na kontaktoni tek webmaster@forumishqiptar.com

 5. #25
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Siē mund ta keni vėnė re shkrimet pėr konkurs u hodhėn tashmė pėr vlerėsim nga vizitorėt dhe ato mund t'i lexoni kėtu.

  Pėr tė votuar mund tė vizitoni temat nė vazhdim :  Vazhdoj tu pėrmėnd krijuesve se ata nuk mund tė votojnė pėr shkrimet e tyre. Nė tė tilla raste, vota nuk do tė quhet nė fund.

  Gjithashtu kėto ditė kam marrė mesazhe me pyetje rreth konkursit. Rregullat kanė qėnė tė hapura gjatė gjithė kohės dhe ato mund t'i lexojnė si vizitorėt e forumit ashtu dhe vizitorėt e Albasoul.

  Njė diēka tjetėr qė dua t'u kujtoj : E pėrmenda qė nė fillim dhe rregullat gjithashtu thonė se ju mund tė dėrgoni vetėm nga njė krijim pėr ndarje. Duke dėrguar mė shumė krijoni komunikime tė panevojshme midis stafit dhe krijuesve.

  Dhe sė fundmi, krijuesit mund tė dėrgonin shkrime deri nė datėn 4 Dhjetor. Nq se dėrgoni shkrime tani pasi krijimet janė publikuar ėshtė pak si jo e drejtė pėr krijuesit qė i dėrguan para datės sė caktuar. Gjithsesi nq se keni dėshirė ti ndani shkrimet tuaja me vizitorėt ju mund tė hapni temat tuaja nė forum.

  Ky konkurs do tė organizohet dhe vitin qė vjen dhe krijuesit do tė kenė mė shumė kohė tė dėrgojnė shkrimet e tyre, si dhe lajmėrimet do tė jenė mė tė dukshme.
  Suksese gjithė krijuesve!


  p.s. dje shtova njė krijim tek poezitė sepse ishte dėrguar para datės katėr por duke qėnė se nė titull nuk kish asgjė nė lidhje me konursin, nuk u dėrgua nė adresėn time nė kohė.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-06-2004
  Vendndodhja
  usa atlanta
  Postime
  89
  si te votohet kur nuk mund te lexohet poezia ,pra ku mund ti gjejm ato poezi per te votuar.


  Darzana

 7. #27
  Citim Postuar mė parė nga Darzana Lexo Postimin
  si te votohet kur nuk mund te lexohet poezia ,pra ku mund ti gjejm ato poezi per te votuar.


  Darzana

  Darzana, ndiq kete link dhe i ke krijimet te gjitha me rradhe (ku mund ti lexosh).
  Per secilin krijim, eshte hapur nje teme.


  http://www.forumishqiptar.com/forumdisplay.php?f=138

 8. #28
  Poezia
  Anėtarėsuar
  05-01-2006
  Vendndodhja
  aq larg sa ti sme sheh....
  Postime
  1
  Pershendetje nje ide per tu lavderuar ,dy vargje te bukura mund te zgjojne shume kujtime apo ndjenja te strukura thelle apo harruar ne nje cep te shpirtit te sejcilit.

 9. #29
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Pergezime per suksesin e konkursit, organizuesve te tij dhe pjesmarresve qe "thyen akullin"! Megjithe kohen e shkurter per pergatitjen dhe zhvillimin e tij, duket se u realizua dicka qe mund te vendose baze per aktivitete te kesaj natyre dhe ne te ardhmen.
  Nuk munda te marr pjese ne votim, se votimi u hap e qenka mbyllur, kur nuk kisha mundesi per internet, prapeseprape munda te shoh qe paska pasur tekste te mira ne mes tyre. Keta tekstet e konkurseve jane me zarar, se koha e pergatitjes se tyre eshte e detyruar e rezultati vuan nen kete fakt.

  Fiori, vetem nje pyetje e kam, se tani me leximin "pas pilafit" shoh qe emrat e autoreve qenkan te shkruar krahas titujve te shkrimeve te tyre (aty ku ndodhen sondazhet). Keshtu ka qene qe ne fillim? Pra mundeshin votuesit ta dinin se kush e ka shkruar tekstin?

  Poezia duket terheq me shume vemendjen ketu ne forum. Kishte mbi 60 votues aty, ndersa tek proza shume me pak.

  Lexova aq sa munda dhe kritikat qe kishin dhene lexuesit per tekstet. Dhe me duket me vend qe te behet dhe nje vleresim i tyre. Disa me lavderime shoqerore, e te tjere me inate e deshire per te treguar sa pak ia kane idene nga krijimi letrar ata qe kane marre pjese ne konkurs, duket kishin lene vend dhe per nje personazh qe ish profiluar si anetari me i mire i jurise ne konkurs (megjithese mesa pashe une, vote nuk kish dhene): trysil.

 10. #30
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Emrat u vendosen pasi u mbyll konkursi. E mbylla si forum sepse nuk kisha kohe te mjaftueshme tani per festa te merresha me moderim, duke qene se 'pergjigjet' dhe 'mendimet', pas konkursit, i kaluan caqet e letersise.

  Per me shume informacione ne lidhje me kete konkurs ose me konkurset e viteve te ardhshme mund te lexosh temat e hapura tek nenforumi i konkursit ose dy kryetemat tek forumi i letersise (kjo ku po shkruajme eshte njera prej tyre).

  Eshte e drejte kur thua se ishte hera e pare dhe ashtu si ti apo anetare te tjere qe kane shprehur te njejtin mendim, une dhe shigjeta jemi te kenaqura per 'akullin' e thyer. Edhe sot vazhdojme te marrim krijime per konkursin dhe kjo tregon interesin e njerzve per te qene pjese e nje organizimi te tille. Organizim, ku vertet vleresohej krijimi pa u mbeshtetur ne njohje personale apo stimulime fitimi. Une dhe shigjeta nuk morrem pjese me krijimet tona, apo per votim, si dhe gjithe krijimet qe morren pjese ne konkurim ishin anonime gjate gjithe kohes qe konkursi ishte i hapur.

  Me cudit pak te lexoj nga ty dhe te tjere, se rezultati vuan per shkak te kohes per 'pergatitje'. Kohe per tu pergatitur mund te me duhej mua, per te krijuar nje mundesi teknike per konkursin, ndersa per shkrimtaret besoj se dhe nje ore kohe mjafton per dicka te tille. Te pakten per mendimin tim, nq se dikush ka pasion te shkrurin, atehere shkruan gjithmone, per gjithcka. E kur shkruan gjithmone, atehere ne nje dite te caktuar sic erdhi kjo dita e konkursit, si shkrimtar patjeter ke nje shkrim, apo nje poezi qe nuk ja u ke treguar te tjereve, e konkursi ishte rast i mire per te prezantuar keto lloj shkrimesh. Kur thame konkursi hapet, nuk thame filloni krijoni tani, sepse prisnim qe krijuesit te kishin dicka te krijuar. (Ti them ty keto jo per te te vene ne shenjester por meqenese u hap ky diskutim). Pra me duket pak cudi te besoj qe vizitoret e forumit i vendosin 'te gjitha' shkrimet e tyre ne forum, ose i kane publikuar me pare gjithe shkrimet e tyre.

  Gjithashtu une jam pro shumllojshmerise se mendimit, ndaj besoj se shkrimtaret dhe njerzit ne pergjithsi duhet te jene pak me objektive ne pranimin e mendimit te tjetrit. Si rrjedhoje dhe shprehja e mendimit te lire, nuk ka pse te kthehet ne ofendim. Kete e them per gjithe pjesmarresit si dhe per ata qe kane deshire dhe do te marrin pjese ne konkurset e viteve te ardhshme.

  Sa per ate pse poezia merr me shume vemendje se proza, besoj eshte e kuptueshme, proza ka dhe nevoje per me shume 'impenjim'. Do me shume kohe per tu lexuar dhe 'shijuar'. Ndersa poezia nganjehere mjafton te lexosh dhe dy vargje per ta vleresuar

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Mendime te ēastit
  Nga bono nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 10-03-2021, 13:10
 2. Mendime Tė Trazuara
  Nga Dr. Leone nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 18:50
 3. Mendime rrethrrotulluese nga Tos Lubonja
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-12-2005, 06:47
 4. Kam rene ne mendime...
  Nga Shpirta nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-07-2005, 15:52
 5. Mendime rreth zgjidhjes se ceshtjes afatgjate te liderave shqiptare!
  Nga saimiri-uk nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-11-2004, 04:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •