Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 126
 1. #101
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Ndihma ekonomike jepet mbi njė minimum jozyrtar varfėrie
  Tė varfrit konsiderohen nėn 2 dollarė nė ditė. Nuk mund tė pėrfshihemi nė Bashkimin Europian, duke e matur varfėrinė ndryshe

  Autori i Lajmit: Denisa Kona

  Anketimi periodik i INSTAT pėr Matjen e Nivelit tė Jetesės (LSMS) ka shėrbyer si mjeti kryesor pėr monitorimin e tendencės sė varferisė kėto vitet e fundit dhe jo vetėm tė tendencės por edhe tė ndihmės ekonomike. Indikatorėt e varfėrisė nė Shqipėri bazohen nė vlerėsimin e konsumit dhe jo nė tė ardhurat. Kėshtu, ndėrsa vendet e BE-sė, bazohen tek tė ardhurat, nė Shqipėri veprohet ndryshe dhe shpjegimi zyrtar ėshtė ky: Sepse informacioni mbi tė ardhurat nuk ėshtė shumė i saktė nė krahasim me informacionin mbi konsumin!
  Sipas informacionit nga Ministria e Punės, nė vitin 2008, programimi i fondeve pėr ndihmėn ekonomike, pėr herė tė parė, u mbėshtet nė “Hartėn e Varfėrisė” nė pėrputhje me tė dhėnat e LSMS, dhe pėrmirėsimin e targetimit (identifikimit) tė familjeve tė varfra mbi bazėn e treguesve tė rinj tė pėrcaktuar nė strategjinė sektoriale tė mbrojtjes sociale”. Sipas kėsaj “harte”, ka reduktim tė nivelit tė varfėrisė nė 12.4% nė vitin 2008, kundrejt 18,9 % qė ishte nė 2005, apo 25 % nė 2002. “Gjatė dy viteve te para tė zbatimit tė strategjisė sektoriale tė mbrojtjes sociale, niveli i varfėrisė u ul nė 12.4 % duke iu afruar objektivit prej 10% te vendosur per vitin 2013”, thuhet nė raportin ministror. -Dhe mė tej citojmė: “Tė gjithė treguesit e nivelit tė varfėrisė prej 2 USD ne ditė per person sipas LSMS 2008 janė pėrmirėsuar nė raport mė LSMS 2005 dhe 2002.” Popullsia nėn vijėn e varfėrisė prej 2 USD sipas LSMS 2008 ėshtė ulur nė 373 mijė persona nė vitin 2008, kundrejt 576 mijė persona nė vitin 2005 dhe 813 mijė persona nė 2002. Varfėria ekstreme e vlerėsuar me mė pak sė 1 USD nė ditė pėr person ėshtė ulur nė 1.2 % tė popullsisė gjithėsej kundrejt 3.5 % qė ishte ky tregues nė vitin 2005 apo 4.7 % qė ishte nė vitin 2002. Shohim se nė kėtė raport tė ri flitet pėr Varfėri absolute dhe varfėri ekstreme, por nuk na jepen tė dhėna tė reja mbi varfėrinė relative, ashtu siē i ka hije njė vendi nė Evropė. Referuar matjeve tė mėpėrparshme, ndėrsa varfėria absolute e matur nga INSTAT rezulton nė rėnie, kufijtė e varfėrisė relative, qė preferohen nga Bashkimi Europian pėr matjen e varfėrisė dhe qė pasqyrojnė shkallėn e privimit nė lidhje me tė ardhurat e pjesės tjetėr tė popullsisė, flasin ndryshe. Masa mė e pėrdorur- shkalla e rrezikut nga varfėria e cila tregon pjesėn qė u takon individėve qė jetojnė nė njė familje qė konsumon mė pak se 60% tė medianės kombėtare, tregon qė shkalla e varfėrisė relative pati njė rritje nga viti 2002 nė 2005 nga 13.9% nė 16.6%. Tė varfrit sipas matjes “ala Europė” u shtuan. Ndėrkaq, Ministria nuk ofron shifra pėr varfėrinė relative nė raportin e saj mė tė fundit. Varfėria relative nuk ėshtė pėrdorur si tregues dhe as si referues nga Ministria e Punės nė politikat e saj tė kufizimit tė varfėrisė.


  INSTAT : “Nuk kemi kompetenca pėr llogaritjen e Minimumit Jetik”


  Shifrat e Institutit tė Statistikavė merren nga qeveria si referues pėr politikat e pagesave pėr shtresat nė nevojė. Kėto pagesa duhet ti referohen njė kufiri tė varfėrisė qė nė gjithė botėn, edhe nė Shqipėri duhet tė bazohet tek minimumi jetik. Mirėpo, nė vend tė kėsaj, Ministria e Punės zgjedh si kufi referimi njė anketė tė INSTAT, pėr matjen e varfėrisė. Nga ky institucion pas interesimit tonė morėm si pėrgjigje se vėrtet studimet qė ndėrmerr INSTAT janė tė vlefshme pėr statistika, por kanė karakter studimor dhe nuk janė kėto shfra qė zyrtarizojnė kufirin pėr tė jetuar. “INSTAT nuk ka kompetenca pėr llogaritjen e Minimumit Jetik nė Shqipėri”, thuhet nė prononcimin e kėtij institucioni pėr “Ballkan”. Mė tej, pėr metodologjinė e pėrdorur pėr caktimin e linjės absolute tė varfėrisė, marrim pėrgjigjen e mėposhtme: “Shqipėria ka llogaritur nė vitin 2002 linjėn absolute tė varfėrisė bazuar mbi konsumin aktual tė njė popullsie duke ndjekur metodologjinė e BB-sė pėr matjen dhe monitorimin e varfėrisė pėr vendet nė zhvillim. Llogaritja e kėsaj linje u bazua nė metodologjinė e kostos-sė-nevojave-bazė (Ravaillon and Bidani,1994). Pėr vlerėsimin e linjės sė plotė tė varfėrisė, nė fillim u llogarit njė linjė varfėrie ushqimore ose kosto qė duhet pėr tė pasur njė sasi minimale tė dhėnė tė kalorive dhe mė pas, kėsaj iu shtuan edhe artikuj kryesorė joushqimorė. Komponenti joushqimor u llogarit si mesatarja e shpenzimeve pėr grupin jo-ushqimor e atyre familjeve qė shpenzojnė pothuajse tė njėjtėn sasi pėr ushqimet sa ato tė treguara nė linjėn ushqimore tė varfėrisė. Pėr llogaritjen e linjės ushqimore, ne u pėrqėndruam nė shportėn ushqimore qė konsumojnė tė varfėrit, dmth nė shportėn ushqimore tė njerėzve qė ndodhen nė decilet e dyta deri tek e katėrta tė shpėrndarjes sė konsumit nė vlerė. Duke u nisur nga rekomandimet e FAO-s mbi konsumin minimal tė kalorive sipas moshės dhe gjinisė, dhe duke axhustuar kėto kėrkesa pėr kalori me shpėrndarjen e popullsisė nė Shqipėri, u vlerėsua qė konsumi pėr frymė nė ditė duhet tė jenė 2288 kalori tė marra. Nė kėtė mėnyrė, linja ushqimore e varfėrisė ose linja ekstreme e varfėrisė ėshtė vlerėsuar rreth 3,047 lekė pėr frymė nė muaj. Linja e plotė e varfėrisė, e vlerėsuar duke shtuar dhe artikujt kryesorė joushqimore ėshtė 4,891 lekė pėr frymė nė muaj.”
  Pra siē shihet edhe nga ky shpjegim, edhe pse INSTAT pohon se nuk ka kompetenca pėr tė llogaritur minimumin jetik, kėto pėrllogaritje tregojnė se INSTAT ka bėrė pikėrisht kėtė.

  INSTAT, njė “minimum” jozyrtar pa shpenzimet e shėndetit


  Tė llogaritėsh nevojat ekonomike tė njerėzve pėr mbijetesė dhe tė mos pėrfshish shpenzimet e shėndetit, nuk mund tė jetė njė harresė e rastėsishme. Sidomos nė vendet e varfra si Shqipėria, sa mė i ulėt qė ėshtė standardi ekonomik, aq mė tepėr rritet incidenca e sėmundjeve, sidomos tė atyre qė lidhen me ushqyerjen, kushtet higjienike, aksesin pėr tė pėrfituar shėrbime shėndetėsore, kushtet pėr tė pėrballuar temperaturat ekstreme tė dimrit dhe verės etj. Shpenzimet pėr shėndetin, qė edhe nė vendet e zhvilluara zėnė njė peshė tė madhe nė shpenzimet e pėrgjithshme, kėtu janė lėnė jashtė ose janė llogaritur zero. Po kėshtu, nuk ėshė pėrfshirė shpenzimi pėr strehim kur banesa ėshtė njė nga treguesit bazė. Ata qė vuajnė nga mungesa e njė ēatie mbi krye janė mė tė varfrit. Qiratė e shtėpive nuk janė pėrfshirė nė kostot e jetesės dhe po ashtu as nevojat pėr meremetim tė shumė banesave tė klasifikuara nė gjendje tė pabanueshme, por qė banohen. Tė tilla madje ka edhe nė Tiranė. E gjithė kjo panoramė vjen nė vėmendje ndėrsa shikon zėrat qė janė pėrfshirė nė llogaritjen e minimumit qė nuk quhet “minimum” nga INSTAT. Duke cituar mė tej, sqarimin e tij, Anketat LSMS 2002-2005-2008 mbledhin informacionin e nevojshėm qė duhet nė llogaritjen e tė gjithė komponentėve tė agregatit tė konsumit: konsumin pėr ushqime (si atė tė blerė dhe atė tė konsumuar nga prodhimi i vet), shpenzimet joushqimore (veshje artikuj shtėpiake etj), shpenzime utilitare (gaz, telefon, energji elektike, etj), edukimin, shėndetin, pajisjet afatgjata dhe banesėn. Ndėrsa shpenzimet pėr shėndetin, dhe qeranė tė mbledhura nga anketa janė tė diskutueshme dhe u vendos qė tė mos pėrfshihen nė matėsin pėrfundimtar tė mirėqėnies.


  Parashikimi i planifikuar

  Tė varfrit e 2013-s, Ministria i ka numėruar qė nė 2009
  Ministria krijon “Hartėn e varfėrisė” pėr tė numėruar tė varfrit qė i ka numėruar

  Rrjedhimisht, do tė jemi dyshues pėr shifrat qė do tė na ofrohen pas 3 vitesh, pasi kėto shifra i kemi paraparė…  Ministria e Punės deklaron se Ndihma Ekonomike (NE) jepet sipas identifikimit tė familjeve tė varfra mbi bazėn e Hartės sė Varfėrisė dhe tė linjės sė varfėrisė tė pėrcaktuar nga Anketa e INSTAT (LSMS). Nga ana tjetėr, po kjo Ministri nė strategjinė e saj ka pėrcaktuaar, mė saktė paracaktuar, se sa do tė jetė numri i familjeve nėn kufirin e varfėrisė vit pas viti, duke krahasuar qė nga 2007 e deri nė 2013. Shifrat e planifikuara tregojnė njė rėnie tė numrit tė familjeve tė konsideruara tė varfra dhe qė do tė trajtohen me ndihmė ekonomike, njė rėnie e shkallėzuar nga 114 mjnė familje nė 2007, nė 80 mijė nė 2010, 74 mijė nė 2011 dhe nė 70 mijė nė 2013, nga tė cilat, gjysma nė zonar rurale. Paradoksalisht, Ministria krijon njė hartė varfėrie pėr identifikimin dhe numėrimin e familjeve tė varfra dhe nga ana tjetėr, ajo i ka numėruar ato tashmė nė strategjitnė e saj shumėvjeēare!
  Tė dhėnat zyrtare tregojnė qė ka diferenca ndėrmjet numrit tė popullsisė sė varfėr (sipas LSMS 2005) dhe numrit aktual tė popullatės dhe familjeve pėrfituese tė ndihmės ekonomike (2007). Kėto diferenca mund tė korrigjohen duke pėrdorur treguesit e hartės sė varfėrisė. Nga ky korrigjim, deri nė vitin 2013, propozohet qė masa e ndihmės ekonomike pėr familje do tė tentojė tė rritet por brenda njė kufiri tavan qė nuk e kalon nivelin e pensionit minimal nė shkallė vendi.
  Qeveria synon tė rrisė masėn e mbulimit tė nevojave tė familjeve tė varfra jo vetėm nėpėrmjet rritjes sė fondeve buxhetore qė do tė trasferohen nė programin e NE por edhe nėpėrmjet uljes sė numrit tė familjeve pėrfituese nga skema e NE. Por, a ka dhe do tė ketė vėrtet vit pas viti, gjithnjė e mė pak familje tė varfra? Sipas Ministrisė sė Punės po, ndėrsa sipas Sindikatės sė Pensionistėve, ajo ėshtė thelluar. E habitshme ėshtė se shifrat nuk janė tė matura, por tė paracaktuara. Konkretisht, numri i popullsisė nėn nivelin e varfėrisė absolute nė vitin 2013 parashikohet tė jetė rreth 326000 banorė ose 10% e popullsisė gjithsej, nga 12 % qė pretendohet aktualisht. Sikur varfėria e mijėra familjeve tė jetė njė gjė qė rregullohet me njė tė rėnė tė lapsit qė nga zyra. Planizimi i ndihmės dhe i numrit tė familjeve, edhe pse ka njė pėrbėrės argumentues se institucionet qė kanė nė dorė tė bėjnė politikat pėr zbutjen e varėfėrisė mund tia arrijnė kėsaj, nga ana tjetėr kjo nuk ėshtė garanci dhe se sa arrihet, mbetet pėr tu konstatuar (identifikuar, matur) dhe jo paravendosur.
  E thėnė mė thjesht, kjo i pėrngjan premtimit tė njė trajneri, se skuadra e tij do ta pėrmbysė rezultatin nga 1-0 nė 1-2, por me gjithė besimin e madh qė mund tė kemi tek ai, duhet tė presim tė shohim lojėn dhe pastaj tė vendosim rezultatin...Ky parashikim i Ministrisė ėshtė njė rrezik i mundshėm pėr tė lėnė jashtė pėrfitimit tė ndihmės njė numėr familjesh, sepse ėshtė plotėsuar plani i paracaktua! Dhe ndoshta as korrigjimi i adresimit abuziv tė ndihmės atje ku nuk ka nevojė pėr tė, mund tė mos jetė njė ndėrmarrje e mjaftueshme.


  Tabela 1.1 Projeksioni i buxhetit, numrit te familjeve, dhe mases mesatare te perfitimit
  Fondet Numri i familjeve
  nė NE Pėrfitim mesatar mujor pėr familje Pėrfitim mesatar mujor pėr person
  Milionė lekė Lekė Lekė
  2007 2600 114000 1890 406
  2008 3600 93000 3226 693
  2009 4800 85000 4706 1010
  2010 5700 80000 5931 1274
  2011 6800 74000 7686 1650
  2012 7200 70000 8508 1827
  2013 7600 70000 9115 1957

  Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 2007.  A duhet llogaritur varfėria mbi bazėn e tė ardhurave?

  Hartuesit e strategjisė theksojnė njė problem tjetėr qė duhet marrė nė konsideratė: Nėse duhen bėrė pėrpjekje tė kalohet nė llogaritjen e treguesve tė varfėrisė nė bazė tė tė ardhurave, qė tė pėrputhet me praktikat e vendeve anėtare tė Bashkimit Europian. Megjithatė, ata thonė se pritet qė gjatė zhvillimit tė strategjise, konsumi tė vazhdojė tė jetė mė i besueshėm dhe i matshėm sesa tė ardhurat. Megjithatė, Draft-programi 5-vjeēar statistikor nuk e pėrfshin LSMS nė programin qė ka pėr vėzhgimet. Nė vend tė tij, theksi ka kaluar tek Vėzhgimi pėr Buxhetin e Familjes, qė fillimisht u zhvillua nė vitin 2006
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #102
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Varfėria
  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė

  Varfėria ėshtė nje nocion i cili mė sė shumti pėrdoret nė rastet kur mungojnė kushtet elemetare pėr jetė. Te jesh i varfėr do tė thotė tė mos kesh mjaft para ( mjete materiale pėr te jetuar) pėr t’i plotėsuar kushtet elementare pėr jetesė siē janė: ushqimi,shtėpi banimi etj. Shume njerez nė shumė vende nė mbarė botėn jetojnė nė varfėri, veēanerisht nė vendet e varfėra tė Afrikės, Amerikės Latine dhe Azise. Sipas definicionit tė OKB , tė varfėr llogariten individėt tė cilėt nuk kanė jetė normale pėr shkak tė mungesės sė kushteve normale nė shoqėrinė nė tė cilėn jetojnė. Varfėria matet me norma pėrherė tė ndryshueshme tė njė shoqėrie tė caktuar. Sipas kėtyre kritereve , varfėria ndahet nė varfėri tė skajshme, varfėri relative, pauperizėm dhe varfėri moderne.

  Ka shumė mėnyra tė pėrcaktimit tė varfėrisė. Sipas Bankės Botėrore , varfėri e skajshme ėshtė atėherė kur njeriu jeton me mė pak se 1 dollarė nė ditė. Nė vitin 2001 mė se 1.100.000.000 njerz nė botė kanė jetuar nė varfėri ė skajshme.
  Varfėria ėshtė njė ndėr problemet kryesore tė botės moderne. Nė vendet e zhvilluara tė Evropės, Amerikės Veriore , njė fomė e varfėrisė sė tillė nuk ekziston.
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #103
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  1. Rreth 24000 njerez vdesin cdo dite nga uria apo shkaqe te lidhura me te (ose 8.760.000 fryne ēdo vit, IS). Ky numer dhjete vite me pare ishte 35000, e njezete vjet me pare ishte 41000. Tre te katertat e ketyre vdekjeve ndodhin tek femije nen moshen pese vjec.

  2. Sot 10% e femijeve ne vendet ne zhvillim, vdesin pa arritur moshen pese vjec. Ky numer ishte 28% pesedhjete vjet me pare.

  3. Megjithese ne shumicen e rasteve, pergjegjese per keto vdekje konsiderohen uria massive dhe luftrat, ato jane shkaktare vetem per 10% te tyre. Shumica a vdekjeve nga uria shkaktohen nga nje mangesi kronike e ushqimit. Si rezultat i nje varferie te thelle, shume familje nuk marrin dot ushqim te mjaftueshem.

  4. Mangesia kronike e ushqimit, pervec vdekjeve shkakton edhe demtimin e shikimit, lodhje te pergjitheshme, pengon rritjen normale si dhe ul aftesine e organizmit per te perballuar semundje te ndryshme. Njerezit e pa ushqyer e kane te veshtire te kryejne edhe funksionet me elementare.

  5. Ka vleresime qe rreth 800 milione njerez ne bote vuajne nga uria dhe mungesa e ushqimit, rreth 100 here me teper se numri i atyre qe vdesin nga uria cdo vit.

  6. Ne shume raste per njerezit e varfer edhe ndihma te vogla mjaftojne qe ata te jene ne gjendje te rritin sasine e ushqimit e nevojshem. Keto ndihma mund te jene, fara per te mbjelle, vegla pune te pershtateshme dhe uje i pishem. Edhe permiresime te vogla ne praktikat bujqesore e metodat e ruajtjes se ushqimit, ndihmojne.

  7. Mendimi i shume specialisteve te urise eshte qe menyra me i mire per te pakesuar urine eshte edukimi i njerezve. Njerezit e shkolluar e kane me te lehte te dalin nga hallkat e skamjes qe shkakton urine.

  Burime te te dhenave:
  1) Projekti kunder Urise, Organizata e Kombeve te Bashkuara
  2) CARE
  3) Instituti per Ushqim e Zhvillim
  4) Programi Boteror per Ushqimin, Organizata e Kombeve te Bashkuara (WFP)
  5) Organizata e Ushqimit dhe Bujqesise te Kombeve te Bashkuara (FAO)
  6) Oxfam
  7) Fondi i Femijeve i Organizates se Kombeve te Bashkuara (UNICEF)

  (Ndersa mendimi im eshte qe nje nga menyrat per te pakesuar te pakten vdekjet nga uria , do te ishte nje ndihme humanitare ndaj ketyre njerezve, duke pakesuar shpenzimet per ushtrine dhe luftrat nga vendet e "perparuara".)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 15-04-2010 mė 05:48
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  154
  Faleminderit
  2
  0 falenderime nė 0 postime
  Mjerimi balte biologjike
  ku shkelin djajt
  pasi veshin dijen me te zeza.

 5. #105
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  1. Dy Botė tė Pabarabarta

  Tė flasėsh pėr varfėrinė nė botė do tė thotė tė flasėsh pėr pėrjashtimin social. Bota nga aspekti material, ėshtė e ndarė nė dy pjesė. Nė pjesėn e parė janė shtetet me shkallėn mė tė ulėt tė pėrjashtimit social: Evropa (qendėr historike e zgjerimit tė kapitalizmit), Japonia, SHBA-tė dhe Kanada. Kėto shtete industriale e kanė vendosur njė platformė tė reformės agrare dhe kanė zhvilluar politika pėr mbrojtjen e prodhimeve vendore. Kėto 28 shtete e kanė nivelin mė tė ulėt tė pėrjashtimit social; katėr janė tė Evropės Lindore dhe janė vende anėtare tė Bashkimit Evropian: (Lituania, Sllovakia, Hungaria dhe Republika Ēeke), gjė qė tregon kontributin e disa regjimeve socialiste pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės dhe integrimit social. Kėto 28 shtete paraqesin 14.4% tė popullsisė botėrore dhe kanė 52.1% tė tė ardhurave totale vjetore. Paga mesatare pėr person nė kėto vende ėshtė rreth 26.900 USD – duke i pasur parasysh kriteret e «Purchasing Power Parity» (PPP) – me fjalė tjera: fuqia blerėse ekuivalente...
  Nė pjesėn tjetėr tė madhe janė 60 shtete, ku shkalla e pėrjashtimit social ėshtė mė e lartė. Kėto shtete pėrbėjnė 35.5% tė popullsisė botėrore dhe ndajnė 11.1% tė tė ardhurave vjetore nė botė. Paga mesatare pėr person nė kėto shtete pėrafėrsisht arrin deri nė 2.300 USD. (Duke pasur parasysh kriteret e «Fuqisė Blerėse ekuivalente»)... Prej kėtyre 60 shteteve, 44 janė nė Afrikė dhe nė Oqeani, territorin e tė cilave ua kishin vendosur Evropianet gjatė kohės sė kolonizimit gjatė shekullit 19 nė bazė tė interesave tė tyre. Dhjetė shtete nė Azi kanė qenė subjekt i mėnyrave formale ose joformale tė okupimit; 6 shtete nė Amerikėn Jugore, ku varėsia politike gjatė shekullit 19 nuk jepte autonomi financiare, ekonomike apo politike. Duhet tė theksohet se 80% e popullsisė afrikane jetojnė nė shtetet qė janė tė prekura nga pėrjashtimi social ekstrem, krahasuar me 37% nė Azi, 19% nė Oqeani dhe 7% nė Amerikėn Jugore.
  2. Kush janė tė pėrjashtuarit?
  Varfėria Materiale
  Shtetet me shkallėn mė tė lartė tė pėrjashtimit social janė viktimat e varfėrisė, tė pabarazisė, mungesės sė arsimimit, tė analfabetizmit, tė sistemit tė papėrshtatshėm shėndetėsor dhe vuajnė nga pasiguria e papunėsia. Pagat janė shumė tė ulėta dhe jo tė barabarta, mundėsitė pėr studime tė larta janė tė dobėta, shoqėria ėshtė e paralizuar nga dhuna.

  Varfėria Politike
  Pėrveē varfėrisė materiale, ekziston njė formė mė e rėndė: varfėria politike. Ky koncept u shfaq nė lidhje me politikėn sociale, nė veēanti nė luftėn kundėr varfėrisė. Sot, ky koncept pėrdoret gjerėsisht nė OKB/ UNDP (Programi i Zhvillimit tė Kombeve tė Bashkuara) pėr tė pėrshkruar zhvillimin e njerėzimit qė nga viti 1997. Kjo organizatė thekson se varfėria nuk mund tė reduktohet vetėm nė njė mungesė materiale, sepse varfėria kryesisht ėshtė njė fenomen i pėrjashtim politik.
  Tė jesh i varfėr nuk do tė thotė vetėm tė mos kesh, por mbi gjitha: tė mos jesh. Tė kesh uri me tė vėrtetė ėshtė e tmerrshme, por mė e tmerrshme ėshtė tė mos dish se: sė pari, uria ka qenė e trilluar dhe e imponuar, dhe sė dyti, pėr tė ngrėnė, ėshtė e nevojshme tė jesh nė gjendje pėr t'u kujdesur pėr mbijetesėn tende.
  Prandaj, injoranca ėshtė nė qendėr tė varfėrisė. I varfėr ėshtė para sė gjithash ai, i cili nuk di apo ėshtė i penguar pėr ta njohur gjendjen e vet tė varfėr. E keqja e tė varfrit ėshtė se as qė e di se ėshtė i varfėr. I mungon vetėdija kritike, qė mė parė tė ‘lexojė’ gjendjen e vet, e pastaj me funksionimin politik tė ballafaqohet mė tė. Nė mungesė tė kėsaj vetėdije kritike, ai nuk mund tė bėhet zot i historisė sė vet dhe si pasojė vetėm pret zgjidhje prej tė tjerėve. Sistemi e shfrytėzon kėtė rrethanė, qė tė mund tė manipulojė. Atė e trajton mė shumė si pėrfitues se sa njė shtetas tė barabartė.
  Ky lloj sistemi e pengon personin, qė tė ketė zotėsi nė pozicionin e vet. Varfėria nuk pėrfshinė vetėm mungesėn e tė mirave materiale, por mbi gjitha pengon mundėsitė personale, qė njeriu tė merr fatin e vet nė dorė tė vet. Kur bėhet fjalė pėr injorancėn, nuk duam tė flasim pėr atė injorancė, pėr tė cilėn ēdo edukator e di se nė fakt nuk ekziston, nėse ēdo qenie njerėzore e zhvillon kulturėn e vet dhe e bashkėndan njohurinė, e ruan trashėgiminė historike dhe identitetin; por mendojmė pėr injorancėn, qė ėshtė bėrė, ruajtur dhe po vazhdon tė jetė.

  3. I varfri si person
  Shumė procedura tė miratuara nga Banka Botėrore nuk sjellin rritje tė pėrshtatshme, tė cilat kanė qenė tė pritura. Nė matjen e rritjes sė popullsisė aktuale kryesisht nėnkupton rritjen ekonomike. Kur ajo konstaton se PIB (Prodhimi i Brendshėm Bruto) nė njė shtet tė caktuar ose rajon rritet, vlerėsohet se ėshtė arritur qėllimi i zvogėlimit tė varfėrisė.
  Pranė kėsaj ėshtė e mundur tė vėrehet nė vijim: 1.) se PIB po rritet shumė ngadalė dhe tė varfėrve farė nuk iu ndihmon; 2.) kur PIB rritet, kjo rritje ndodh nė kurriz tė tė varfėrve. Si pasojė, e kėsaj rritjeje i varfri shikohet si objekt: e nevojshme do tė ishte zbulimi i potencialit tė tyre, nė mėnyrė tė veēantė ai i grave dhe i fėmijėve. Mjerisht, autoritetet nuk i shohin gratė dhe fėmijėt si persona tė rėndėsishėm tė pavarur dhe protagonist tė zhvillimit tė tyre.
  Qenia njerėzore, nė kuadėr tė strukturave ekzistuese, ėshtė e aftė tė krijojė historinė e vet: njė histori individuale dhe tė pėrbashkėt. Qenia njerėzore ėshtė e aftė pėr tė bėrė shumė gjera tė padėgjueshme, qė shkojnė pėrtej kufijve. Qenia njerėzore ėshtė e aftė tė ndėrtojė autonomin e vet.

  4. Qėndrimi i Shėn Vinēenc de Paul-it
  Si sot, ashtu edhe nė kohėn e Vinēenc de Paul-it shumė varfėri kanė qenė tė shkaktuara nga politika ambicioze e qeveritarėve. Nė Francė, Vinēenc de Paul-i e bėri njė punė efektive pėr tė ērrėnjosur varfėrinė. Veproi nė shumė fusha pėr ta ndryshuar gjendjen e mjerueshme tė tė varfėrve.
  Ai e themeloi Kongregatėn e Misionit qė ka pėr synim ungjillėzimin dhe ndihmėn e tė varfėrve; me Luizėn de Marillac, i mblodhi Bijat e Dashurisė sė Krishterė pėr tė punuar drejtpėrdrejt me tė braktisurit, themeloi shoqata vullnetaresh tė ashtuquajtura Dashuri e Krishterė, anėtaret e tė cilave i vizitonin tė varfrit dhe tė sėmurėt nė shtėpitė e tyre; u angazhua pėr formimin e klerit, qė kėshtu priftėrinjtė tė mund tė punojnė me tė varfrit. Themeloi seminare dha i rigjallėroi “Konferencat e tė Martave” dhe anėtaret i nxiti pėr ushtrime shpirtėrore. Organizoi spitale dhe hapi shtėpi pranimi pėr fėmijė tė braktisur, pėr tė rinj dhe pėr tė sėmurė. Gjatė tėrė jetės ėshtė munduar vazhdimisht t’ua siguroj ushqimin tė uriturve dhe e mbrojti dinjitetin e tė varfėrve. Ndaj askujt qė vuante nga uria nuk ishte i pandjeshėm. Pėrkundrazi, ai ishte i mėrzitur nga turma e tė uriturve, tė cilėt rrinin rrugėve. Punoi me galjotėt – tė burgosur, tė cilėt u dėnuan me punė tė detyrueshme nėpėr galeja. U ndihmoi viktimave tė luftės, tė murtajės dhe tė urisė. Mund tė pohojmė se Vinēenc de Paul-i ka ekzekutuar projekte “zero uri” nė Lorraine, Champagne dhe Picardie, krahina tė rrėnuara nga lufta dhe uria.
  Nga Saint Quentin nė vitin 1651, njė prift i Misionit i shkroi Vinēenc de Paul-it “Aq ėshtė uri e madhe sa qė njerėzit po e hanė dheun, zhveshin lėvoren e drunjve, po i shqyejnė zhelet e kėqija me tė cilat janė tė mbuluar, pėr t’i gėlltitur ato. Porse ajo pėr tė cilėn nuk do tė kishim pasur guxim ta themi pa e pas parė ėshtė se, ata po i hanė krahėt e vet dhe duart e veta dhe po vdesin nė dėshpėrim. »
  Pasojat e shkatėrrimit tė luftės sė Frondės , pėr shembull mund tė lexohen nga raportet e bėra nėpėrmjet letrave tė drejtuara Vinēenc de Paul-it nga misionarėt e Kongregatės sė Misionit. Njė misionar tregon: «Sapo pėrfunduam sė vizituari 35 fshatra nė qarkun e Guise-s ku takuam rreth 600 vetė, mjerimi i tė cilėve ėshtė aq i madh sa qė vėrsuleshin mbi qentė dhe kuaj, pasi qė i kishin shqyer ujqit. Vetėm nė Guise, janė mė shumė se 500 tė sėmurė tė strehuar nėpėr vrima e shpella tė pėrshtatshme mė shumė pėr kafshė se sa pėr njerėz »

  5. Qėndrimi Vinēencian
  Familja Vinēenciane – individėt dhe grupet tė lidhura ngushtė me karizmėn dhe pėrshpirtėrinė e Shėn Vinēenc de Paul-it e shqyrton punėn e saj bashkė me tė varfrit. Dėshiron tė kthehet tek burimet. Tema «Promovimi i Ndryshimit sistemik – njė strategji pėr t’i ndihmuar tė varfrit tė dalin nga varfėria» ėshtė njė procedurė, qė merr parasysh diagnozėn e saktė.
  350 vjet pas vdekjes sė Shėn Vinēenc de Paul-it sėrish zbulojmė, atė ēfarė ishte pėr tė krejtėsisht e qartė. Sėrish zbulojmė parimin e menēur edukues, tė cilin e pėrdorte gjatė pėrvojės sė tij nė punėn me tė varfrit: pėrkushtimi dhe shėrbimi ndaj tė varfėrve, duke iu ofruar ndihmėn materiale dhe shpirtėrore.
  Tė ndihmosh tė varfrit pėr tė dalė nga varfėria materiale nėnkupton, siē kemi thėnė edhe mė pėrpara, ndihmėn pėr tė dalė nga varfėria politike. Kush ėshtė politikisht i varfėr nuk mund tė jetė njė shtetas i vėrtetė, sepse i mungon aftėsia pėr organizim dhe si pasoj forca pėr tė bėrė ndryshime pėr vetveten dhe pėr grupin, tė cilit i pėrket.
  Kyēja dhe angazhimi
  Pėr Vinēencin ėshtė e rėndėsishme ta njeh gjendjen e tė varfrit, t’i sheh kushtet materiale tė tij si dhe ta kuptojė gjendjen e tij si qenie njerėzore. Vinēenci, nė punė me tė varfrit ishte gjithmonė i kujdesshėm nė respektimin e personit. Veprimtaria vinēenciane respekton zhvillimet e ndryshimeve sistemike nė jetėn e tė mėnjanuarve, pėrmban premtimin e dinjitetit njerėzor dhe jetės nė tėrėsi nė tė gjitha dimensionet e saja.
  «Nėse gjenden ndėr ne disa qė mendojnė se janė nė Kongregatėn e Misionit vetėm pėr tė ungjillėzuar tė varfrit, e jo pėr t’i ndihmuar, pėr t’i shėruar nė nevojat e tyre shpirtėrore e jo edhe ato materiale, po pėrgjigjem se ne duhet t’i ndihmojmė dhe tė bėjmė tė ndihmohen nė ēdo mėnyrė nga ne vetė dhe pėr mes tė tjerėve, nėse duam t’i dėgjojmė fjalėt e ėmbla tė Gjykatėsit sovran tė tė gjallėve e tė tė vdekurve: «Ejani tė bekuarit e Atit tim! Merrni nė pronė mbretėrinė qė u bė gati pėr ju qė prej fillimit tė botės! Sepse pata uri e mė dhatė tė ha, isha i zhveshur e mė veshėt, i sėmur e erdhėt tė mė shihni» “Tė punosh kėshtu dhe tė ungjillėzosh me fjalė dhe me vepra, do tė thotė tė veprosh nė mėnyrė tė pėrsosur, do tė thotė tė bėsh atė qė bėri Jezu Krishti dhe se duhet ta bėjnė ata qė e pėrfaqėsojnė atė mbi tokė…sipas detyrės dhe dinjitetit, si priftėrinj. ”
  Le tė kujtojmė se veprimtaria vinēenciane nė kėtė moment nuk mund tė jetė vetėm nė kėtė, qė tė merret me shkaqet zhgėnjyese, nga tė cilat vuajnė tė varfrit, por, qė tė angazhohet nė vend tė parė pėr shkaqet e tyre.
  Ne veprimtarinė vinēenciane ėshtė mė shumė se kurrė e nevojshme tė pėrgatiten strategji pėr ndryshim, tė cilat realizohen nė angazhimin politik, qė tė varfrit i drejton:
  1. tė zhvendosen nga procesi historik i injorancės. Nė njė anė tė kujdeset, qė tė vetėdijesohen se jetojnė nė varfėri; nė anėn tjetėr qė tė kuptojnė se kjo gjendje e tyre i pengon nė njohjen, se janė tė varfėr.
  2. tė ndalojnė sė qenit “mė pak se hiq”, objekt ose mall me tė cilėn tė tjerėt manipulojnė, deri nė humbjen e dinjitetit tė tyre.
  3. tė bėhen shtetas, pėr t’u angazhuar politikisht dhe tė jenė tė aftė pėr tė ndėrmarr ndryshime tė rėndėsishme nė jetėn e tyre dhe nė jetėn e bashkėsisė.
  4. tė vetėdijesohen pėr tė drejtat e tyre dhe tė ndėrtojnė program bazė pėr ēlirimin tyre.

  350 vjet pas vdekjes sė Shėn Vinēenc de Paul-it jemi tė thirrur tė bėjmė njė hap cilėsor nė veprimtarinė vinēenciane.
  Mendimi i Vinēenc de Paul-it
  «Ungjillėzimi i tė varfėrve nuk kuptohet vetėm pėr tė mėsuar misteret e nevojshme pėr shėlbim, por qė tė bėsh gjėra hyjnore dhe tė paraqitura me anė tė profetėve, qė ta bėsh Ungjillin tė efektshėm. Priftėrinjtė duhet t’i pėrkushtohen kujdesit tė tė varfėrve, a nuk ishte kjo ajo qė e bėri Jezu Krishti dhe shumė shenjtėr, tė cilėt nuk i drejtuan tė varfrit drejt tė tjerėve por ata vetė i ngushėlluan, i pėrforcuan dhe i kuruan? A nuk janė vėllezėrit e motrat tona? Nėse gjenden ndėr ne disa qė mendojnė se janė nė Kongregatėn e Misionit vetėm pėr tė ungjillėzuar tė varfrit, e jo pėr t’i ndihmuar, pėr t’i shėruar nė nevojat e tyre shpirtėrore e jo edhe ato materiale, po pėrgjigjem se ne duhet t’i ndihmojmė dhe tė bėjmė tė ndihmohen nė ēdo mėnyrė nga ne vetė dhe pėr mes tė tjerėve, nėse duam t’i dėgjojmė fjalėt e ėmbla tė Gjykatėsit sovran tė tė gjallėve e tė tė vdekurve: «Ejani tė bekuarit e Atit tim! Merrni nė pronė mbretėrinė qė u bė gati pėr ju qė prej fillimit tė botės! Sepse pata uri e mė dhatė tė ha, isha i zhveshur e mė veshėt, i sėmur e erdhėt tė mė shihni» “Tė punosh kėshtu dhe tė ungjillėzosh me fjalė dhe me vepra, do tė thotė tė veprosh nė mėnyrė tė pėrsosur, do tė thotė tė bėsh atė qė bėri Jezu Krishti dhe se duhet ta bėjnė ata qė e pėrfaqėsojnė atė mbi tokė…sipas detyrės dhe dinjitetit si priftėrinj.”
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #106
  i/e regjistruar Maska e stern
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,052
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 12 postime
  I ftohti shton varferine


  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


 7. #107
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  shume e dhimbshme


 8. #108
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Bota e zhvilluar ka borgj qė t'i ndihmojė tė varfėrit,sepse ata shumė vite i kanė rrjepur,tmerrėsisht.

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  154
  Faleminderit
  2
  0 falenderime nė 0 postime
  Varferia e ka burimin tek mizerja e atyre njerezve mizerje me shkoll apo te pashkoll te cilet
  gjate luftes se tyre per te mbrojtur identitetin per te pasur mireqenie ne saj te nje babzie, dhe per ti ngritur ato sa me lart, veprojne rreth vetes ne saj te imunitetit te cfardolloj pushteti qe kane me vese dhe jo me vlera,duke ndikuar ne cdo bashkesi si semundje ngjitese,duke rritur shkallen e varferise dhe mizerjes kudo.

 10. #110
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  202 falenderime nė 112 postime
  Turp per shtetin,ne kete shekull te shofesh femijet tane te uritur,
  Turp me vie edhe mua qe nuk mund te bej diq per keta femij.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 11. #111
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  154
  Faleminderit
  2
  0 falenderime nė 0 postime
  Perberja e nje shteti apo perberja e nje qeverie, ne progres apo regres, eshte produkt i nje populli, ku merita apo mekati bie mbi punen e sejcilit qytetar te atij populli.

 12. #112
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  154
  Faleminderit
  2
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese etja per pasuri e njerezve praktikon metoda te veshura me vese per tu pasuruar
  duke renduar shoqerine me nivele te uleta ekonomike,financiare etj.e cila i nenshtrohet
  ketyre veseve pa i luftuar ato ,atehere rrethi i varferise zgjerohet ne shoqeri dhe kjo
  shoqeri nuk jeton ne demokraci.Dy jane veprimet per te ndjekur rrugen e demokracise
  se realitetit te sotem.
  1-veshja me moral fetar e shoqerise duke respektuar cdo qytetar ligjet e fese.
  2-respektimi i ligjeve te shtetit.
  Nese ne mes tyre ka kontradikta zgjidh te miren me te mundeshme.

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-01-2012
  Postime
  73
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Turp per shtetin,ne kete shekull te shofesh femijet tane te uritur,
  Turp me vie edhe mua qe nuk mund te bej diq per keta femij.
  E po c'te bejsh ,qeveria ska koh ti shof keta te ngrate ,jan ka mirren me SHakiren qysh te bien ne shqiperi per 100 vjetorin ta paguajn 4 milionė euro.
  Qysh s'ju vjen turp si Lider kur populli i vet ska buk ne sofer e keta mirren dhe shtyhen cilin Artist ta sjellin ketu per nje dite ti paguajn 4 milionė euro
  skan turp ne sy ,por e kan edhe barkun mushur me gjithat te mirat dhe flejn rehat normal,me vjen te villi nga e keqja kur lexoj ksi lloj shkrime shkrime duke paramendu kush na udheheq dhe luan me shpirterat tone
  '' Duaji tė gjithė, beso vetėm disa. Askujt mos i bėj keq''

 14. #114
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  56-vjeēarja: Shes gjak, pėr tė ushqyer 8 vetė!


  TIRANE-Shes gjakun e trupit pėr tė jetuar 8 vetė tė familjes. Jam e pamundur, por nuk kam rrugė tjetėr. Punė nuk ka, shtėpia ku rrimė ėshtė e huaj e pronari do na nxjerrė jashtė. Mė dhemb nė shpirt, por ēfarė nuk bėn nėna pėr jetėn e fėmijėve tė saj!”. Kėshtu ka pohuar mes lotėve pėr “Gazeta Shqiptare” 56-vjeēarja Dallėndyshe Janaqi, banore e lagjes nr. 6 tė qytetit tė Korēės. Ajo rrėfen se marrin vetėm 3 mijė lekė asistencė, por ka 6 fėmijė. Tregon se po tė gjente njė punė, do tė ishte ėndėrr dhe sė paku do tė ‘pushonte’ vetėm njė herė e tė mos jepte gjak, tė mos bėnte ritin e pandėrprerė pėr 20 vite rresht….
  Nga sa persona pėrbėhet familja juaj dhe si jetoni?
  -Jemi tetė vetė nė familje pa asnjė tė ardhur, pa asnjė punė dhe mbajmė shpirtin gjallė me gjakun e trupit. Unė e burri e 6 fėmijėt. Jemi tė zhytur kokė e kėmbė nė varfėri dhe borxhe. Nga skamja jam detyruar tė shes gjakun pėr tė mbijetuar. Prej mė shumė se 20 vjetėsh, ēdo tre muaj shes gjakun, shkoj dhe jap gjak nė spital kundrejt shpėrblimit modest. E bėj nga halli, se kam 6 fėmijė e duan bukė tė jetojnė…
  Vetėm me kėto tė ardhura jetoni?
  -Po. Nuk kemi tė tjera. Fėmijėt duan tė jetojnė. Shkollė nuk po u japim, tė paktėn tė mos vdesin pėr tė ngrėnė. Ėshtė e vėrtetė, tė shesėsh gjakun ėshtė diēka shumė e shtrenjtė, por ja qė bėhet. E bėj pėr dashurinė e fėmijėve tė mi. Shpirti i nėnės pėr fėmijėn bėn gjithēka. Edhe burri jep gjak .Ai del gjithė ditėn me 2 djemtė e mėdhenj, duke qėndruar rrugėve, me shpresėn se dikush po i merr nė punė, por jo, asgjė...
  Sa merrni nga shitja e gjakut?
  -Ēdo tre muaj unė shes 450 ml gjak, pėr njė ēmim prej 180 lekėsh ml. Ndoshta ėshtė pak, por tė paktėn laj borxhet nė dyqane, zvogėloj listėn… E kam bėrė shpesh kėtė gjė, mė zėvendėson punėn qė s’e pata kurrė. Askujt nuk i bėhet vonė pėr kėtė, por njeriu mund tė bėjė gjithēka pėr tė mbijetuar, aq mė tepėr kur bėhet fjalė pėr fėmijėt e tu…
  Kur keni dhėnė gjak pėr herė tė parė?
  -Isha 36 vjeē, kur kisha 5 fėmijė dhe nuk munda dot tė siguroja njė punė. Vėshtirėsitė bėheshin tė mėdha, ndėrsa mė duhej tė siguroja bukėn pėr fėmijėt e mi. Krahėt e mi, prej atėherė, qėndrojnė vetėm tė mavijosur… Ndėrsa edhe sot shtyj ditėt me njė agoni tė dėshpėruar
  Kur ka qenė hera e fundit?
  -S“ėshtė mbushur muaji. Pres tė vijė dita tė jap gjak sėrish, vetėm pėr tė siguruar bukėn, asgjė tjetėr.
  Merrni ndihmė ekonomike?
  -Edhe pse jam nė varfėri ekstreme, njė varfėri e cila nuk ka nevojė pėr fjalė se duket qartė, marr vetėm 3 mijė lekė tė reja, pėr tetė persona. Njė ndihmė ekonomike qesharake dhe e turpshme. Pėr mua, e vetmja ndihmė ėshtė libreza e gjakut. Ne, edhe kėtu ku kemi futur kokėn nuk ėshtė e jona, ka pronar. Jemi tė humbur dhe tė pashpresė…
  Ndonjė mesazh apo apel?
  -Gjetja e njė pune, mua, bashkėshortit, kjo ėshtė ėndrra… Nuk lyp lėmoshė, por duam tė mbijetojmė edhe ne…

  (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Duaje te afermin tend si veten

 15. #115
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime

 16. #116
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Nga tė ushqyerit e dobėt pėr ēdo vit vdesin rreth 5 milion fėmijė. Ēdo 3.5 sekonda vdes nga njė person nga uria. 75% e tyre janė fėmijė.

  Njė 30 vjeēarė i cili ka ngrėnė nga 3 herė nė ditė, ka konsumuar rreth 30.000 vakte ushqimi deri mė sot.

  Edhe nėse keni ngrėnė vetėm gjysmėn e kėsaj shume, njė gjė duhet ta pranoni: njė pjesė tė atij vakti, mėngjes, drekė apo darkė e keni humbur.

  Kjo rezulton se ne tė gjithė jemi pėr tu fajsuar pėr humbjen e sė paku 30% tė ushqimit tė prodhuar nė botė, ndėrsa kjo sė bashku peshon rreth 1.3 miliard ton ushqim, sipas raportit tė ri tė organizatės sė ushqimit dhe agrikulturės tė OKB-sė. Kjo ėshtė pesha e njejtė me 8.6 milion balena tė kaltra tė rritura, tė cilat vlerėsohen si krijesat mė tė mėdha nė botė.

  Njerėzit qė kanė mė sė shumti para, janė ata qė humbasin ushqim mė sė shumti. Europianėt dhe amerikanėt veriorė humbasin mes 95 deri 115 klogram ushqim pėr kokė banori.

  Afrikanėt Saharian, Azia jugore dhe juglindore humbasin shumė mė pak, diku rreth 6 deri 11 kilogram pėr kokė banori. Vendet e zhvilluara humbasin 10 herė mė shumė ushqim sesa vendet nė zhvillim, ndėrsa i tėrė ushqimi qė e humbasin vendet e zhvilluara ėshtė i barabartė me ushqimin qe e prodhojnė shtetet e Afrikės sahariane.

  Nė esencė humbjet qė i bėjnė shtetet e zhvilluara do tė mund tė ushqenin shumicėn e kontinentit Afrikan.

  OKB-ja sygjeron ndihmat humanitare nė formėn e ruajtjes sė ushqimit dhe shpėrndarjen e tij tek personat qė kanė mungesė ushqimi.

  Varfėria e skajshme mbetet njė problem alarmante nė rajonet e botės nė zhvillim. Statistikat e Bankės Botėrore tregojnė se rreth 1.3 miliard njerėz jetojnė me 1.25$ nė ditė ose edhe mė pak. Eshtė menduar qė numri i njerėzve qė jetojnė me mė pak se 1.25 dollarė nė ditė, deri nė vitin 2015 tė zvogėlohet nė 883 milionė.

  Gjatė vitit 2005 nė botė kanė jetuar rreth 1.4 miliardė njerėz me ma pak se njė dollarė nė ditė, kurse mė 1990 tė tillė ishin mbi 1.8 miliardė dollarė.

  Sot nė botė jetojnė rreth 925 million njerėz me mungesė tė ushqimit ose tė ushqyer tė keq ose 13.6% tė popullsisė botėrore duke parashikuar se nė botė jetojnė rreth 6.8 miliard njerėz. Kjo do tė thotė se gati ēdo i shtati person nė botė vuan nga tė mungesa e ushqimit. Shumica ose 578 milion janė nga Azia dhe Pacifiku.

  Nė vendin e dytė pėr sa i pėrket mungesės sė ushqimit janė Afrikanėt nėn saharian me 239 milion njerėz, duke u pasuar me Amerikėn latine dhe Karaibet me 53 milion, Lindja e afėrt dhe Afrika veriore me 37 milion, ndėrsa shtetet e zhvilluara si ato tė Evropės perendimore, SHBA-tė, Kanada e Japonia kanė 19 milion njerėz me mungesė tė ushqimit.

  Siē tregon figura mė poshtė, numri i njerėzve tė keq-ushqyer ėshtė rritur nga viti 1995-1997.

  Rritja ka ndodhur pėr shkak tė tre faktorėve. Neglizhimi i qeverive me bujqėsi tė rėndėsishme pėr njerėz shumė tė varfėr, kriza e tanishme ekonomike nė mbarė botėn, dhe rritja e ndjeshme e ēmimeve tė ushqimeve nė disa vitet e fundit i cili ka qenė shkatėrrues pėr ata qė jetojnė me shumė pak para nė ditė.

  Pėr fat tė mirė nga viti 2009-2010 numri i njerėzve me mungesė ushqimi ka filluar tė zvogėlohet.

  Gjithsesi ende mbetet shumė shqetėsues fakti se vetėm 3 nga 51 shtetet e varfura kanė dalur nga varfėria e thellė qė nga viti 1970 , kur pėr herė tė parė shtetet anėtare tė OKB-sė u zotuan se do tė punojnė nė krijimin e njė shoqėrie mė tė drejtė anekėndė rruzullit tokėsor. Ato janė Maldivet, Botswana dhe Cape Verde.

  “Ēmimet e artikujve ushqimorė sot janė mė tė larta pėr 36 pėr qind nė krahasim me ato tė vitit 2008, kurse prej qershorit tė vitit tė shkuar mbi 44 milionė njerėz tė rinj kanė rėnė nėn kufirin e varfėrisė. Nėse indeksi i cmimeve tė ushqimit rritet edhe pėr 10 pėr qind, kjo do te ndikojė qė edhe dhjetė milionė njerė tė tjerė tė futen nė varfėri tė thellė”, ka deklaruar Robert Zoellick Presidenti i Bankės Botėrore, i cili nė vazhdimėsi ka nėnvizuar rrezikun qė mund ta ketė ngritja e cmimeve tė ushqimit nė shtrirjen e mėtejshme tė varfėrisė.

  Gjatė vitit 2000 liderėt e botės janė zotuar qė tė pėrgjysmojnė varfėrinė deri nė vitin 2015. Reduktimi i kėtij fenomeni qė ka goditur keq sidomos vendet e pazhvilluara tė botės nuk po ecėn sipas parashikimeve.

  Pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile kanė kėrkuar nga shtetet qė t’i falin tė gjitha borgjet shteteve tė varfura dhe tė rishqyrtojnė politikat e tyre subvencionuese, tė cilat po shkaktojnė vėshtirėsi nė tregtinė ndėrkombėtare dhe po afekton mė shumė vendet e varfura. Njė nga masat e propozuara nga pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile ėshtė edhe kėrkesa qė shtetet tė zvogėlojnė shpenzimet e destinuara pėr qėllimet ushtarake dhe ato mjete ti destinojnė pėr vendet e varfura.

  Fėmijėt janė viktimat mė tė dukshme tė tė kequshqyerit. Fėmijėt tė cilėt ushqehen dobėt vuajnė deri nė 160 ditė nė vit nga sėmundjet. Nga tė ushqyerit e dobėt vdesin pėr ēdo vit rreth 5 milion fėmijė. Ēdo 3.5 sekonda vdes nga njė person nga uria. 75% e tyre janė fėmijė

  Mungesa e ushimit ka efektin e tij nė ēdo sėmundje duke pėrfshirė kėtu fruthin dhe malarien. Nė shumė raste, gjendja e tyre e dobėt fizike ka filluar edhe para lindjes nga njė nėnė e kequshqyer.

  Kequshimi tek gratė shtatzėna nė vendet nė zhvillim, rezulton me 1 nga 6 foshnje tė lindura me peshė tė ulėt. Kjo nuk ėshtė vetėm njė faktor rreziku pėr vdekjet neonatale, por gjithashtu shkakton vėshtirėsi nė mėsim, aftėsi tė kufizuara intelektuale, shėndet tė dobėt, verbėri dhe vdekje tė parakohshme.

  Gjeografikisht, mė shumė se 70 pėr qind e fėmijėve tė kequshqyer jetojnė nė Azi, 26% nė Afrikė dhe 4% nė Amerikėn Latine dhe Karaibe.
  Duaje te afermin tend si veten

 17. #117
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,107
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Varfėria dhe mizerja.

  Shqipėri, tre mijė familje nė varfėri ekstreme
  16 Mars 2013 | : Sociale | Autor: Shpresa Mezini


  Raporti i zhvillimit njerėzor: Nė 100 mijė lindje, 27 gra vdesin nga shkaqe qė lidhen me shtatzėninė

  Studimi - Nė Shqipėri 0.1 pėr qind e popullsisė jeton nė varfėri ekstreme, ndėrsa 7.4 pėr qind janė nė prag tė prekjes sė kėtij fenomeni

  Statistikat - Nė Shqipėri 15,7% e personave nė Parlament janė femra, krahasuar me 85 pėr qind tė kolegėve tė tyre qė janė meshkuj

  Diferenca - Pjesėmarrja e femrave nė tregun e punės ėshtė 49,6 pėr qind krahasuar me 71,3 pėr qind qė janė meshkuj

  Shpresa Mezini

  varferiShqipėria listohet e 41-a nė fushėn e Pabarazisė Gjinore mes 187 shtetesh tė botės, ndėrsa e 70-a pėr ndryshimin e vlerave tė zhvillimit njerėzor nė tėrėsi. Varfėria, pėrfaqėsimi i femrave nė Parlament apo nė tregun e punės listohen si fenomene shqetėsuese, me diferencė tė konsiderueshme nė pėrqindje. Fakte qė ndikojnė automatikisht nė mungesėn e aksesit nė fusha si: arsim, shėndetėsi apo aspekte tė tjera tė jetės.

  Varfėria

  Nė Shqipėri 0.1 pėr qind e popullsisė jeton nė varfėri ekstreme, rreth 3 mijė familje, ndėrsa 7.4 pėr qind janė nėn vijėn e varfėrisė. Kėto janė pėrfudnimet e pasqyruara nė raportin e fundit tė PNUD, pėr Zhvillimin Njerėzor. Studimi ėshtė realizuar mes 187 shtetesh, mes tė cilave edhe Shqipėria, duke iu referuar tė dhėnave tė vitit 2011.

  Duke iu referuar kėtyre statistikave rezulton se nė Shqipėri 1,4 pėr qind e popullsisė jetonte nė varfėri shumėdimensionale, ndėrsa 7,4 pėr qind e popullsisė ishte vulnerabėl ndaj deprivimeve tė shumėfishta. “Intensiteti i deprivimit, qė do tė thotė pėrqindja mesatare e deprivimit me tė cilin pėrballen njerėzit qė jetojnė nė varfėri shumėdimensionale, nė Shqipėri ishte 37,7 pėr qind, pėr rrjedhojė mungesa e eksesit arrin nė 0,005”, thuhet nė raportin e vitit 2013. E megjithatė, edhe individėt qė jetojnė mbi vijėn e varfėrisė pėrballen me deprivimet nė arsim, shėndetėsi dhe kushte tė tjera tė jetesės.

  “Pėrqindja e popullsisė shqiptare qė jeton nė varfėri ekstreme ka akses mė tė vogėl nė pothuajse tė gjitha fushat e jetės, duke arritur nė masėn e 50 pėr qind apo edhe mė shumė”, sqarohet nė studim.

  Studimi

  Nga 187 shtete, Shqipėria listohet e 70-a pėr sa u takon fushave tė Zhvillimit Njerėzor nė tėrėsi.

  “Nga viti 1980 deri nė vitin 2012, jetėgjatėsia nė lindje nė Shqipėri ėshtė rritur me 7,4 vjet, vitet mesatare tė shkollimit janė rritur me 3,6 vjet dhe vitet e pritura tė shkollimit janė ulur me 0,6 vjet. Tė ardhurat kombėtare bruto pėr frymė nė Shqipėri janė rritur me 85 pėr qind nga viti 1985 deri nė vitin 2012. Treguesi i Zhvillimit Njerėzor i Shqipėrisė pėr vitin 2012 prej 0,749 ėshtė nėn mesataren prej 0,758 tė shteteve nė grupin me zhvillim tė lartė njerėzor dhe nėn mesataren prej 0,771 tė shteteve tė Europės dhe Azisė Qendrore”, thuhet nė raportin e PNUD. Studimi konsiston nė disa pika kyēe tė ndryshimit tė vlerave dhe renditjes sė treguesve tė zhvillimit njerėzor. Njė prej tyre ėshtė edhe treguesi i pabarazisė gjinore, vlerat e tė cilės nė Shqipėri janė nė masėn e 0,251 duke e renditur atė nė vendin e 41-tė nga 148 shtete nė indeksin pėr vitin 2012.

  “Nė Shqipėri 15,7 pėr qind e vendeve nė Parlament janė zėnė nga gratė dhe 78,8 pėr qind e grave nė moshė madhore kanė arritur njė nivel arsimi tė mesėm ose tė lartė krahasuar me 85 pėr qind tė kolegėve tė tyre meshkuj. Pėr ēdo 100 mijė lindje, 27 gra vdesin nga shkaqe qė lidhen me shtatzėninė. Ndėrsa niveli i fertilitetit tek adoleshentėt ėshtė 14,9 lindje pėr 1000 lindje tė gjalla. Pjesėmarrja e femrave nė tregun e punės ėshtė 49,6 pėr qind krahasuar me 71,3 pėr qind pėr burrat”, pėrcakton raporti.

  Nė tė thuhet se ndryshe nga shtetet e tjera pjesėmarrėse, Shqipėria zotėron tė dhėna pėr llogaritjen e shifrave tė treguesit tė varfėrisė shumėdimensionale vetėm pėr periudhėn 2008-2009, jo mė pas kėsaj. Nė raport ka tė dhėna edhe pėr pėrdorimin e teknologjisė, ku thuhet se nė vendin tonė nė 100 banorė, 45 pėrdorin internet, ndėrkohė qė raporti shfaqet negativ pėr sa u pėrket abonentėve familjarė, qė ėshtė 3.3% nė 100 banorė.
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #118
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Varfėria dhe mizerja.

  Edi Rama ka marė angazhimin qė ta kalojė Gjermaninė pėr nga niveli ekonomik. Vetkuptohet qė automatikisht kalon dhe rivalin e tijė Sali Berishėn i cili gjatė 8 viteve tė tija nė pushtet, nuk arriti t'i sigurojė Shqipėrisė vėndin e parė ekonomik, por vetėm vėndin e dytė pas Gjermanisė !!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 19. #119
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Varfėria dhe mizerja.

  varferia eshte fe e te varferve, kurse mizeriozet jane fanatike te saj.

 20. #120
  i/e regjistruar Maska e Selena1
  Anėtarėsuar
  24-02-2016
  Postime
  50
  Faleminderit
  7
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Varfėria dhe mizerja.

  te dyja jane krijuar nga njeriu dhe te dyja mund te shperbehen po nga njeriu .... eshte thjesht conditioning i qenies njerezore ...

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Berisha: Qeveria nė ndihmė tė familjeve qė marrin ushqimet me lista
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2016, 20:25
 2. Varferia shton prostitucionin
  Nga Qerim nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 04:44
 3. Ekonomia (S.K.ZH.E.S.)
  Nga Gerrard nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 09-04-2007, 22:01
 4. Nė zonat rurale varfėria nė nivel tė lartė
  Nga Beqari002 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-12-2002, 14:12
 5. Fushė-Arrėz, aty ku varfėria nxit prostitucionin
  Nga Beqari002 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2002, 05:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •