Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13

Tema: Aida Dizdari

 1. #1

  Aida Dizdari

  Mbame...


  se jam shkume e te shkrij ne duar,

  mbame kur jam e dashur,

  kur jam vete-mohuar;

  mbame kur lind per ty

  e kur jam rrezuar,

  mbame kur jam e rritur,

  mbame kur jam leshuar...

  Mbame se vdes

  kur jam larg teje,

  se me je si dielli pas nje rrufeje;

  mbame te gjalle e te praruar,

  se s'dua te vdes larg teje,

  po s'dua te te vdes nder duar...

  Korrik 2002
  Mbi zjarrin  Tretem ne flaken time

  e ti se kupton

  se zjarri eshte i imi

  e ndizet me urdhera te mi.

  Nuk kupton

  se me urdherat e tu

  s'ka flake,

  por hi...

  Tetor 2002

  Aida Dizdari

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ReA_8
  Anėtarėsuar
  19-09-2002
  Postime
  79
  Aida ,poezia e bukur ,kisha nevoje te lexoja nje poezi dhe lexova vertet dicka te bukur .
  .....Mesoni dicka per cdo gje dhe gjithcka per nje gje .....!!
  .....Kujdes nga duartrokitjet !Kenaquni me to ,por asnjehere mos u besoni......!

 3. #3
  lysien Maska e EDVIR
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  TORONTO CANADA
  Mosha
  37
  Postime
  99
  lulja !!!
  lulja e jote me eshte thare
  me kujtimin qe kam pase
  une me lot po e ujis
  emrin tend e peshperis
  kete poezi e shkruj me vaj
  aty i shoh syt e saj
  sikur dojne te me tregojne
  se prap me dashurojne
  dua te bertas me ze te qaj
  e di se une kam bere shum faj
  dua ti vras brengat pak
  me shishe skenderbe konjak .....
  Shqiperi o mema ime ndonse jam i merguar
  dashurine tende kurre zemra se ka harruar

 4. #4
  lysien Maska e EDVIR
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  TORONTO CANADA
  Mosha
  37
  Postime
  99
  atdheu !!!
  qe diten qe ika
  qe kur ste kam pare
  nga lotet qe kam derdhur
  shamia s'eshte thare
  shume dite kaluan
  sot u bene tre muj
  qe une vuj
  vuj ne dhe te huj ......
  Shqiperi o mema ime ndonse jam i merguar
  dashurine tende kurre zemra se ka harruar

 5. #5
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Heq kapelen per kete te Atdheut!
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 6. #6
  lysien Maska e EDVIR
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  TORONTO CANADA
  Mosha
  37
  Postime
  99
  ve doren ne zemer kur kalon !!!
  Shqiperi o mema ime ndonse jam i merguar
  dashurine tende kurre zemra se ka harruar

 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Marini eshte cun - pra ai vetem sa prezanton nje shkrimtare shqiptare ketu nuk po hedh shkrimet e tij...

  Edvir dy poezite e fundit ishin te tuat apo te Aides ?

  (nq se nuk jane poezite e saj do te lutesha te ishe me i vemendshem se ku je duke shkruar, nuk eshte forumi i krijimeve personale por forumi i krijimeve te shkrimtareve shqiptare)


  Pershendetje!

 8. #8
  "dua te bertas me ze te qaj
  e di se une kam bere shum faj
  dua ti vras brengat pak
  me shishe skenderbe konjak ....."

  pershendetje Edvir

  kjo, ne s'gabohem, eshte kenge kosovare

  ne s'te vjen keq, te propozoj ta shkruash ne temen perkatese, mbasi fatkeqesisht nuk ka lidhje me temen...

  pa te keq

  marinI

 9. #9
  lysien Maska e EDVIR
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  TORONTO CANADA
  Mosha
  37
  Postime
  99
  asnjeri nga postimet e mia nukj eshte krijim i imi as nuk pretendova se jane te tille une i shkruajta vetem se me prelqejne si tekste , nese juve ju shqetesojne edhe i fshijme fare ok,
  hajt shnet dhe gjithe te mirat !!!
  Shqiperi o mema ime ndonse jam i merguar
  dashurine tende kurre zemra se ka harruar

 10. #10
  NJE LUGE MJALTE


  Lulen e brishte me petlen roze

  qe kryet ul me turp para rrezes se ngrohte e te bardhe,

  polenin prej thekes delikate,

  e lengun prej pistilit kryelarte...  ...gumezhimen e ujit qe shpertheu prej rrenjes

  e gjethen ia drejtoi diellit,

  kripen e shpirtin e tokes

  e more, dhe lotin e qiellit...  ...muziken e barit vallezonjes

  e perkedheljen e eres,

  enderren e fares, fjetjen e botes,

  ringjalljen, jeten...  ...zemren e celur qe rrjedh njesh me gjakun

  ne trupin e vockel

  dhe krahun e tejdukshem te bletes,

  zhurmen e punes ne zgjua,

  hojin e embel e gjumin e mbretereshes,  larezimin me ar

  e njeriun nga te erdh' ngrohtesia,

  e ke ti parajseza ime e vogel ne toke...

  lugeza e mjaltit ne buzet e mia.  Aida Dizdari

  Janar 2003

 11. #11
  E PANJOHURA


  Per ty kam pyetur nje fije diell

  e panjohura lekure-qelibar.

  Me feshferiu, me pshehretiu

  se as te njihte e as te kishte pare.  Per ty moj zonjeze buzekuqe

  me floke e faqe te perskuqur

  kam pyetur nje blete dhe nje lule,

  nje yll, nje krua edhe nje flutur.  Per ty moj pyeta e bukur

  se desha te te them nje fjale,

  qeshjen kur e leshove ashtu kot

  edhe veshtrimin tend te arte,  dicka me dhembi thelle ne shpirt,

  ne gisht unaza me perveloi,

  se pshehretima e djalit tim

  thelle ne shpirt me semboi...  Ti erdhe e ike si nje vegim,

  ne ate tren me shume pasagjere

  ne koridor e ne kabine

  sec le nje ere, sec le nje ere...  Krahesh te mia ai erdhi

  buzen me buze ma takoi,

  po heneze, s'di pse me dhembi

  kur shtat me shtat ai me pushtoi.  S'di pse me dhembi kur tha "Te dua"

  e me veshtroi porsi kaprolli,

  ne syte e tij deshire dhe faj,

  nje gjysme prekjeje, ne shpirt me drodhi.  Aida Dizdari

  Janar 2003

 12. #12
  Pese caste

  I

  Cdokush vdes mbi nje rreze dielli

  sic mbi nje rreze dielli mbin...

  Nje cast shkelqejme te flakeruar

  pastaj bijme ne harrim.

  II

  Ti me vjen me yllin e mengjesit

  e s'shkon nje cast nga mendja ime

  dhe gjumin ma ke rrembyer

  ndaj nates humb ne enderrime...

  III

  Kokrrize rere je ti per mua,

  kokrrize rere jam une per ty...

  ...ne shkretetire u kerkuam,

  u gjetem e u beme dy.

  IV

  Pellumb i bardhe me syte e shkruar

  ne mos qofsh bere per shume lartime,

  eja me mua te fluturosh dashurise,

  pellumb i bardhe i paqes sime.

  V

  Uji i nxehte me rodhi trupit

  e te harrova per nje cast,

  po e largove lehtas perden

  e uji na mbuloi bashke..._

  _

  Aida Dizdari

  Janar 2003

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-01-2003
  Vendndodhja
  Larg...
  Mosha
  43
  Postime
  26
  Aida!Jeni e fresket dhe e sinqerte ne vargjet e tuaja.
  Do deshiroja te jeni kaq e kendeshme, sikurse rreshtat qe shkruani.
  Urime!!!
  Blu*

Tema tė Ngjashme

 1. Lajme nga bota e muzikės
  Nga shigjeta nė forumin Muzika botėrore
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 04-06-2021, 16:14
 2. Lajme nga bota e muzikės shqiptare!
  Nga Fiori nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 02-06-2021, 10:48
 3. Kush e fiton superligën shqiptare?
  Nga Davius nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 646
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 10:58
 4. Nė Angli ndodhen 300 SHIK-as azilantė.
  Nga BlueBaron nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-10-2004, 08:08
 5. Besnik DIZDARI mbi historine e Futbollit
  Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2003, 17:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •