Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2006
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  7

  Erion Selmani

  Nga autori Erion Selmani libri i ri " Endrrat e thyera"

  Mund ta shkarkoni falas ne format PDF ketu: Nevojitet nje regjistrim i thjeshte, pa kofirmuar e-mail

  Ky roman i shkurter me teme bashkekohore eshte nga ata libra ku secili mund te gjej pak nga vetvetja.
  Ndodh mjaft rralle ne gjuhen shqipe te gjesh libra pa pagese. Nuk do te zhgenjeheni. Lexohet me nje fryme!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 09-11-2007 mė 16:13 Arsyeja: Kishe vendosur lidhjen e gabuar

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Erisel76 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ėndrrat e thyera
  roman i shkurtėr

  © Copyright Erion Selmani 2007
  Tė gjitha tė drejtat e botimit, nė gjuhėn shqipe dhe gjuhė tė
  huaja i takojnė autorit.


  Autobusi po udhėtonte drejt urės sė gjatė qė ndante dy shtetet.
  Albert Vjosa pikėrisht prej asaj ure kishte hyrė nė Gjermani pesė
  vjet mė parė dhe po dilte nga e njėjta urė.
  Po largohej nga Gjermania, "ndofta pėrgjithmonė"?! tha me
  vete ai dhe psherėtiu nė njė mėnyrė qė nuk fshihte aspak gjendjen e
  tij shpirtėrore, dėshpėrimin thuajse mbytės qė e kishte pushtuar.
  Nė tė dyja herėt hyrje-dalje kishte zgjedhur tė njėjtėn urė, e nė
  tė dyja rastet shkonte drejt tė panjohurės, por herėn e parė ishte njė
  e panjohur tėrheqėse, gati - gati marramendėse, ndėrsa kėsaj here e
  panjohura ishte e trishtueshme ngaqė ai s’kishte asnjė dėshirė tė
  zbulonte gjėra tė reja nė perėndim, pėrkundrazi, ndihej pak fatkeq
  qė po ikte nga Gjermania, sepse ishte mėsuar me jetėn atje. Ishte
  ambjentuar por jo integruar. “ Ku ta dish, ka tė ngjarė qė nė Francė
  tė mė shkoj mbarė!? Jo. Nuk duhet tė ndihem fatkeq pasi nė fund
  te fundit jam i ri, plot shėndet, pra me njė fjalė; Fatlum :” tha me
  vete pėr tė marrė pak kurajo e pėr tė fituar kundėr trishtimit.


  4
  “Pėrse zgjodha kėtė urė? Mund tė zgjidhja njė urė tjetėr“.
  mendonte ai. Ishte ura qė ndante qytetin e Strasburg-ut (Francė) me Kehl-in.
  Ndėrkohė vėrejti qė autobusi hyri nė territor francez, dhe ai e ndjeu
  se njė pjesė e ėndrrave tė tija ishin mbytur nė lumin qė rridhte
  poshtė urės."Ėndrrat e mbytura nė lumin Ren.Ura fatale! Lumi
  fatal!" mendoi Albert Vjosa ndėrsa zbriste prej autobusit tė linjės
  Kehl – Strasburg.
  Ēuditėrisht mbiemri i tij ishte dhe emri i njė lumi. “ Kjo ėshtė
  njė rastėsi e padurueshme!” mendoi ai i pakėnaqur me mbiemrin e
  tij.
  I dukej sikur e kishte trashėguar atė mbiemėr apostafat, qė nė
  jetė, pėr atė duhet tė vendoste njė lumė, urė apo diēka e ngjashme.
  Por kuptohej qė kėto ishin vetėm mendime tė kota.
  Pesė vjet mė parė ai e kishte quajtur “ ura e shpresės “, ndėrsa
  tani po e quante “fatale”! Jo kėtu nuk ka aspak fatalitet, ėshtė
  thjeshtėsisht njė zgjedhja ime - tha ai me zė tė lartė e pastaj
  vėshtroi majtas – djathtas pėr tė parė nėse dikush e kishte kuptuar.
  Me sa dukej s’kishte asnjė shqiptarė aty pranė qė ta kuptonte. Ju
  kujtua dita e hyrjes sė shumė dėshiruar nė Gjermani. Atė ditė do ta
  mbante mend pėrgjithmonė, pasi e konsideronte si tė parin sukses
  tė madh nė jetė. Ah sa e kishte ėndėrruar atė ditė. Por s' kishte
  parashikuar aspak ditėn e largimit, tė cilin nuk e gėlltiste dot.

  5

  Ndihej i dėrrmuar shpirtėrisht, e vazhdonte tė pėrsėriste me
  vete; ėndrrat e mbytura ne lumė.
  "Nė qoftė se ėndrrat m’u mbytėn nė lumė, pyes veten: Po tė
  drejtat e mia ku janė?” tha me zė tė ulėt.
  Sidoqoftė tė tjera dėshira e ėndrra kishte ende kohė dhe
  mundėsi pėr t’i shpėtuar, realizuar.
  Tashmė Gjermania ndodhej matanė urės. Ai do tė pėrpiqej
  shumė tė realizonte jo vetėm ėndrrat, por sidomos qėllimet.
  Qėllimi i tij kryesor ishte tė bėnte njė jetė normale, dinjitoze,
  ashtu siē donin dhe meritonin te gjithė njerėzit te cilėve Perėndia u
  kishte dhėnė mundėsine tė lindnin, jetonin vetėm njė herė kėshtu
  qė duke qenė se ishte njė rast i pakthyeshėm, i papėrsėritshėm
  duhej shfrytėzuar pėr tė jetuar me dinjitet, e pse jo? Sa mė bukur!
  Ai do tė bėnte shumė pėr tė drejtėn e tij tė mohuar nga tė tjerėt
  pėr njė kohė tė gjatė, por JO pėrgjithmonė.
  Djaloshi prej disa ditėsh kishte vendosur tė shkonte nė Paris.
  Pati menduar gjatė kur mori letrėn e dėbimit nga Gjermania.
  Ndodhej nė njė gjendje tė mjeruar ekonomike, ishte hera e
  parė nė ato vite qė mbetej aq keq, me xhepat bosh. Megjithatė
  kishte vendosur tė udhėtonte drejt Paris-it me auto-stop ose edhe
  nė kėmbe, pra me ēdo kusht.

  6

  Nuk kishte tė holla pėr biletėn e trenit ngaqė tre muaj mė parė
  ministria e tė huajve e transferoi nė njė qytet tė vogėl ku Alberti
  nuk njihte askėnd. Nė atė qytet pati shpenzuar kursimet e fundit
  dhe nė atė qytet askush s’e kishte punėsuar, asnjė vajzė nuk e
  kishte dashuruar. “ Ky qytet ėshtė krejt ndryshe nga tė tjerėt qė
  kam banuar. Kėtu ka diēka tė mangėt, pėr tė mos thėnė tė
  mbrapshtė. Ndoshta ngaqė nuk ėshtė qyteti im i lindjes dhe si i tillė
  s’mė ka asnjė borxh!” mendonte nganjėherė ai.
  Nė vitet e tij “gjermane” ministria e tė huajve e transferonte
  herė pas herė nga njė qytet nė tjetrin ose ndokėnd edhe nė fshatra,
  megjithėse deri diku ai kishte qenė me fat derisa mbėrriti nė
  qytezėn e cila ai s’kishte si ta dinte qė do tė ishte pėr atė, e fundit.
  Pra, “ gjermania e fundit “.
  Transferimet e refugjatėve tė huaj, ministria i kryente ndofta
  sipas njė strategjie tė tyre me qėllim qė tė huajt ( azilantėt politikė)
  tė mos ambientoheshin, tė mos integroheshin ose pėr t'i ēoroditur
  pėrfundimisht. Kryesorja mbase ishte qė nė ministri tė mbanin
  statistika tė ekuilibruara me shifrat e refugjatėve nėpėr Landet e
  ndryshėm. Pėrgjithėsisht nė Perėndim integrimi i njė tė huaji nė
  shoqėrinė vendase ishte nė mos i pamundur, tepėr i vėshtirė.
  Kjo, ishte disi normale pėr shkak tė mentalitetit qė mbarte i huaji
  qė vinte nga Lindja ose Afrika etj., prandaj mosintegrimi ndodhte
  edhe pėr “ fajin “ e tė huajve deri nė njė farė pike, tė paktėn nė

  7

  vitet e para, sepse pastaj dikush “gjermanizohej” pak, por pikėrisht
  nė atė moment fatkeqėsisht duhej tė lėshonte vendin pasi koha e tij
  kishte skaduar.
  Secili ka kohėn e vet.
  Ministria e tė huajve punonte mirė. Atje nėpėr zyra e merrnin
  punėn shtruar.Zyrtarėt pas pesė vjetėsh i shkruanin qė duhet tė
  lėshonte gjermaninė brenda dy javėsh, pėrndryshe do ta
  riatdhesonin ata, pra Policia. Avokati i tij kėrkoj njė shumė tė
  konsiderueshme tė hollash pėr t'a mbrojtur. Por ai s'ishte nė gjendje
  tė paguante.
  Zyrtarėt i shkruanin edhe motivet qė i shtynin ata tė mernin
  njė vendim tė tillė. “Ne dyshojmė se ju vini nga Shqipėria dhe jo
  nga Kosova” i shkruanin njė nga motivet, natyrisht atė mė
  kryesorin.
  Viteve tė fundit ndodhnin gjėra tė ēuditshme; shqiptarėt nga
  Shqipėria kėrkonin strehim politik duke deklaruar se janė shqiptarė
  tė Kosovės. Marokenėt deklaroheshin si algjerianė, madje edhe
  disa Serbė e Kroatė shtireshin si Boshnjakė (nė vitet e luftės nė ishjugosllavi)
  pėr tė pėrfituar statusin e refugjatit politik.
  “Dyshojnė?”Ata jo vetėm qė dyshojnė por janė edhe tė bindur
  pėr kėtė, madje duhet tė kenė dhe prova, ndofta edhe mjaft spiunė
  midis nesh:” Kishte menduar Alberti pasi kishte mbaruar sė lexuari

  8

  letrėn. “Ah, po.Unė e di se ēfarė prove kanė” mendoi kur ju
  kujtuan disa raste kur qe treguar mendjelehtė.
  Kėto gjėra kujtonte ndėrsa ecte nėpėr trotuaret e Strasburg-ut.
  Po kėrkonte daljen perėndimore tė qytetit, drejtimin nė tė cilin
  ndodhej rruga pėr nė Paris.Ishte njė ide e ēmendur, guxim i
  jashtėzakonshėm te shkonte drejt Paris-it nė kėmbė me shpresėn qė
  dikush tė ndalte makinėn dhe t'a merrte pėr ta ēuar nė mos deri nė
  Paris, tė paktėn nė drejtim tė tij, pranė Paris-t.
  Viteve tė fundit emigrantėt shqiptarė kryenin vepra shumė
  herė mė tė guximshme se kjo. Ata patėn kapėrcyer me kokėfortėsi
  e trimėri, tė detyruar nga rrethanat, dete e oqeane, lumenj e liqene,
  autostrada e bjeshkė, nė mėnyrat nga mė spektakolaret.
  E joshte shumė ideja se mundej tė kalonte ditė nga jeta e tij nė
  atė qytet qė e ėndėrronin miliona njerėz anekėnd botės.
  Nė hartėn gjeografike e kishte parė se ishin rreth pesėqind km
  rrugė por kjo nuk e frikėsonte aspak, vetėm se dy ēantat me tesha i
  rėndonin, e lodhnin por ai shpėrfillės vazhdonte marrshimin e
  tij,sepse tashmė do tė donte tė bėhej“Parizian”.
  Ecte pėrpara me njė vendosmėri tė pazakonshme .U bėnte
  shenjė me dorė shoferėve pėr t'a marrė, por qe e kotė. Askush nuk

  9

  ndalej. La mbrapa njėzet km qytetin e Strasburgu-t dhe ende
  asnjeri nuk ndalej ta merrte.
  Disa herė mendoi tė ecte edhe pak derisa tė gjente ndonjč
  qytet pėrpara e pastaj tė shkonte te stacioni pėr tė hipur nė tren.
  E frikėsonte disi treni, sepse po t'a kapnin pa biletė kishte tė
  ngjarė ta ēonin né Polici kėshtu qč do i ndėrprisnin udhėtimin, dhe
  kushedi se ēfarė vendimi merrnin shefat e policisė!! Nė qytetet
  pranė kufirit gjerman, policėt do e kuptonin menjėherė se ai vinte
  nga Gjermania ose nga Zvicra, e kjo mund t'i shkaktonte telashe,
  prandaj i duhej tė depėrtonte sa mė nė brendėsi tė Francės.
  Vazhdoi tė ecte pėrpara duke hequr dorė nga mendimi pėr tė
  hipur nė tren.Kilometrat e pėrshkuara nė kėmbė shtoheshin dhe
  natyrisht forcat pakėsoheshin ndjeshėm. Shishja e parė e ujit tė
  pijshėm mbaroi dhe duke qenė se ishte e vetmja duhet tė gjente
  ujė, prandaj la rrugėn nacionale dhe u fut nė fshatin e parė qė i doli
  pėrpara. Kėrkoi njė ēezmė nga ato publiket por fatkeqėsisht
  s’dukej askund.
  Hyri nė klubin e fshatit dhe i buzėqeshi burrit qė rrinte mbrapa
  banakut. Pa hequr dorė nga buzėqeshja e tejzgjatur ai i shpjegoi me
  shenja se ēfarė donte bufetierit. T’i mbushte shishen plastike me
  ujė rubineti.

  10

  Me plot ēudi dhe pa qejf banakieri ja mbyshi shishen me ujė e
  i beri shenjė Albertit tė dilte menjėherė nga lokali.
  Doli pėrsėri nė rrugėn nacionale, tashmė i furnizuar me 1,5
  litra ujė do tė ishte padyshim mė e lehtė tė marrshonte mė tej.
  Mė nė fund dikush u ndal. Ai pa i tmerruar veturėn e policisė
  tė ndalonte pėrpara tij.
  U pėrshėndetėn. Dy policėt vunė re se djaloshi nuk kuptonte
  frėngjisht prandaj i bėnė pyetje nė anglisht.
  - Prej cilit vend vjen? pyeti njėri nga ata pasi Alberti kishte
  hipur nė veturė.
  - Unė vij nga Shqipėria- u pėrgjigj ai .
  - Ku po shkon?- pyeti prapė polici.
  - Unė po shkoj nė Paris. - tha me njė zė prej fėmije tė
  pafajshėm.
  - ēfarė thua?!- a je ēmendur?- , janė qindra kilometra rrugė,
  ėshtė larg, shumė larg – thanė ata tė ēuditur.
  - Po. E di, ndoshta jam ēmendur vėrtetė!- tha Alberti.
  Dy policėt pasi dėgjuan kėto fjalė nuk folėn mė.
  Albert Vjosa po kalonte njė periudhė tė veēantė tė jetės, dhe
  pėr kėtė ndihej pak nė ankth, por ishte vetem ankth e aspak frikė.
  Ai psherėtiu trishtueshėm dhe pa se polici qė ngiste
  automobilin po e shihte nga pasqyra e brendshme.

  11

  Sigurisht qė po pėrpiqej tė kuptonte me syrin e stėrvitur prej
  polici se ēfarė njeriu ishte Alberti, e se ēfarė do tė ishte mė e mira
  tė bėnin me tė.
  Ata e zbritėn tė riun shqiptar te njė parkim i madh. – Kėtu
  mund tė gjesh ndonjė shofer kamioni qė tė merr me vete. Ki
  kujdes!
  - Rrugė tė mbarė!, i thanė dy policėt francezė plot mirėsjellje.
  Ai i falenderoj nga zemra dy zotėrinjte tė cilėt harruan pėr pak
  ēaste detyrėn (ndoshta edhe kjo hynte nė detyrėn e tyre, nė
  ndėrgjejgjen e tė qenit njerėz) e tyre pėr tė bėrė njė vepėr
  humanitare duke ndihmuar djalin e lodhur nga ky udhėtim disi i
  rrallė, i lodhur nga hallet e paimagjinueshme pėr njė francez, sepse
  mirėqenia e Francės i pengonte tė kuptonin vėshtirėsitė e njerėzve
  qė vinin nga bota e tretė.
  Kur hipi nė veturėn e tyre mendoi se do ta ēonin nė komisariat
  dhe pas shumė pyetjesh dhe kontrolli tė imtėsishėm do ta mbyllnin
  nė qeli. Alberti nuk kishte leje qėndrimi ose kalimi nė Francė. "sa
  njerėz te mirė! pėr fat tė keq ka gjithnjė e mė pak njerėz tė tillė"
  tha me vete ai.
  Kaluan rreth dy orė nė parkimin e kamionave dhe pas disa
  shoferave qė refuzuan t'a merrnin dukej se dikush po e ndihmonte

  12

  pėrsėri. Njė burrė gjerman e mori nė kamionin e tij.” Dua te flas
  me dikė kur udhėtoj sepse kam frikė se mė zė gjumi nė timon”- tha
  shoferi gjerman. Alberti ishte i lumtur. – ēudi!- mendoi – qeveria
  gjermane mė dėboi dhe tani njė shofer gjerman po mė ēon drejt
  qytetit tė ėndrrave tė reja!? ėndrrat reja pasi pak ditė mė parė as qė
  e kisha ēuar nė mendje Paris-in.Trembem se mos mė ndodh si me
  urėn "fatale".Unė e di qė nė Paris ndodhen dhjetėra ura, ndoshta
  qindra. Jo, kėsaj here ėshtė ndryshe, duhet tė ndodhi ndryshe. O
  Zot i madh, ki mėshire pėr mua dhe mė ndihmo!.
  Ora pesė i mėngjesit
  Paris
  Albert Vjosa filloi tė bridhte nėpėr rrugėt e qytetit gjigand.U
  kujtua qė ishte hera e parė qė shihte njė qytet tė pėrmasave tė tilla.
  Do t'i pėlqente tė sistemohej nė atė qytet, tė gjente njė punė,
  nje banesė e natyrisht njė vajzė me tė cilėn mund tė dashurohej, e
  pse jo tė krijonte familje.
  Pas shumė peripecirash nė orėn nėntė e gjysėm tė mėngjesit e
  gjeti qėndrėn e regjistrimit te azilkėrkuesve. Nė Paris s'qe aspak e
  lehtė tė hipje nė Metro pa biletė, pasi i kishin marrė tė gjitha masat.
  Pėr ēudi e pėr fat nė kėto raste proftas gjithnjė ndonjė njeri
  zemėrmirė qė jep ndihmė. Pritja ishte e ftohtė, e akullt,

  13

  demoralizuese pėr tė shumėvuajturit refugjatė, megjithėse pikėrisht
  vuajtjet e shumta i kishin kalitur me shumė gjėra, por jo me ēdo
  gjė.
  Atje i dhanė njė adresė ku mund tė strehohej. – Por, ka tė
  ngjarė qė tė mos ketė vend pėr ty- i tha Albertit zotėria qė punonte
  me tė huajt. Ishte i veshur me uniformė polici dhe e veēanta ishte
  se ai qėndronte nė kėmbė pas skrivanisė dhe jo i ulur, sikur tė
  donte qė tė thoshte “ nxitoj, s’kam kohė pėr juve”.
  “ Duhet tė jetė oficer “ mendoi Alberti kur i pa gradat nė
  uniformė por, nuk arriti tė kuptonte nėse ishte Kapiten apo Toger.
  - Si thatė?- Pse?- A ka vend fjetjeje mua?- tha Alberti me
  anglishten jo fort tė mirė qė i kujtohej ende nga shkolla.
  - Nuk e di- u pėrgjigj oficeri. – ti shko tė shohėsh, ndoshta je
  me fat!-
  - Po nėse s’ka vend, ē’tė bėj?- kėmbėnguli ai i vendosur tė
  gjente njė vend atje nė Paris.
  - Ateherė ik fli gjumė nė Metro- tha oficeri i bezdisur nga
  pyetjet.
  - ēfarė mendoni ju zotni se kam ardhur deri kėtu pėr tė fjetur
  jashtė- tha me zė tė lartė Alberti dhe doli me shpejtėsi jashtė. Duke
  dalė, pa nė korridor dhe tek shkallėt disa djem nga Kosova, dhe ca
  femra sllave, bosnjake ose kroate tė pispillosura nė kulm.

  14

  Kuptohej fare kollaj qė vajzat bosnjake nuk flinin nė Metro, por nė
  Motel ......
  Nė mendje i qe fiksuar vetėm njė fjalė Metro, Metro, madje nė
  njė moment u bezdis shumė kur nė mendjen e tij fjala METRO u
  zėvendėsua me fjalėn Metropolitan, pra me emrin e plotė, por ai
  s’kishte nevojė pėr plotėsime tė lodhshme gjuhėsore.
  Pas disa sakrificave e gjeti adresėn ku strehonin refugjatėt. Ju
  deshėn disa orė pėr ta gjetur dhe pati rast tė pėrshkonte disa
  kilometra nėpėr qytet nė kėmbė dhe autobus. Zgjodhi autobusin
  sepse s'donte tė kujtonte trenin Metropolitan. Natyrisht pa biletė.
  Nė kėto raste Parisi s'mund tė quhet qytet i bukur, ngaqė shihet
  vetėm pjesa e tij mė e pamėshirshme dhe mė e vrazhdė.
  Nuk e strehuan. Asnjė vend i lirė pėr atė.- O perėndi si ėshtė e
  mundur!?? Nė gjithė ketė qytet s’paska njė vend pėr
  mua??!!Vetėm njė krevat! METRO; pėrsėriti ai me vete plot
  trishtim.
  As qė kishte ndėrmend tė bėnte njė jetė tė tillė, jetė rrugėsh,
  jetė qeni tė botės sė tretė, ngaqė nė perėndim qentė nuk jetonin aq
  keq.
  Dhjetė orė pas mbėrritjes nė Paris vendosi tė ikte qė atje, nga
  qyteti qė nuk e strehoi. Ai s'kishte kohė pėr tė humbur e trembej se

  15

  do ngelej pėr muaj tė tėrė rrugėve. Qenė ditė tė ftohta dimri dhe
  s'duhej ekzagjeruar me kurajo tė tepruar, paēka se gjendej nė Paris,
  qytet i cili kishte pjellė dhjetėra kryevepra letrare e artistike pėr
  njerėzimin. S'bėhej mė fjalė pėr art, por pėr mbijetesė.
  “ Do vete né Belgjikė “ mendoi aty pėr aty i ēuditur dhe vete
  me kėtė vendim tė paparashikuar. “ Shpresoj tė mė strehojnė. Te
  paktėn pak bukė tė mė jepnin dhe njė shtrat, vdiqa pėr gjumė, e
  ē’nuk do tė bėja pėr njė copė bukė, ka dy ditė qė s’kam futur gjė nė
  gojė.ē’dreqin kėrkova kėtu!? psherėtiu e shau vetėveten; idiot!
  Diēka kishte dėgjuar pėr Belgjikėn nga refugjatėt e tjerė. Pa
  harruar ekzagjerimet nė kėto rrėfime mėrgimi, qe pothuajse e
  sigurtė se nė Belgjikė refugjatėve u jepnin ushqim dhe strehim. Jo
  keq!
  Nisi udhėtimin pėr nė Bruksel. Kėsaj here nuk pati guxim tė
  dilte nė rrugė pėr tė bėrė auto-stop. Nuk pati as guxim e as forcė
  fizike.

  16

  Ky udhėtim me tren pa biletė ishte sa i ēuditshėm aq edhe
  spektakolar, si nėpėr filma. Herė i fshehur nė WC, herė duke
  zbritur nga treni nė stacionin mė tė parė pasi mendonte se po tė
  qėndronte shume kohė nė tren do ta kapte kontrollori i biletave.
  Dikur e kapėn vėrtet dhe e zbritėn, por pa pasoja tė tjera. Pasi
  zbriti nga treni po priste tjetrin nė njė stacion tė vogėl. Zakonisht
  duheshin dy orė pėr tė kaluar treni i ardhshėm. Hipi nė njė tren tė
  vjetėr nga ata qė bėjnė linja tė shkurtėra dhe ndalojnė edhe nė
  stacionet mė tė vogla. Ishte ulur nė sedile i qetė pasi s’mendonte qė
  fatorinoja do tė kalonte menjėherė, por qe gabuar. Pa biletė?! Zoti
  kontrollor lajmėroi menjėherė me radiomarrėse stacionin e policisė
  mė tė afėrt.
  Albertit iu duk sikur ai po thoshte qė: djalė i huaj me dy ēanta.
  Iu duk kėshtu sepse ai po shihte me vėmendje ēantat, pastaj duke
  thėnė kėshtu do t’u ngjallte mė tepėr kurreshtje policėve tė cilėt do
  tė vraponin nė stacion pėr tė bėrė kontrroll tė imtėsishėm. Po
  s’mund tė ishte aq kuriozitet i madh tė udhėtoje me dy valixhe apo
  ēanta, do tė ishte mė tepėr kurioze sikur tė shihje nėpėr trena
  udhėtarėt pa asnjė ēantė.
  Treni u ndal nė njė stacion tė vockėl duhet tė ishte njė fshat
  me rreth 2 mijė banorė.


  ....

  Vazhdimin mund ta lexoni duke ndjekur lidhjen qė ka vendosur mė lart Erisel76.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2006
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  7
  Ky eshte linku i ri. Nuk ka nevoje per shkarkim sepse libri eletronik hapet direkt. http://www.albemigrant.com/endrrat_e_thyera.pdf

 6. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2006
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  7

  Erion Selmani

  U publikua libri i ri "Rikthimi i dashurisė" roman 90 faqe, nga autori Erion Selmani.
  Momentalisht libri gjendet nėpėr libraritė kryesore nė internet, nė version E-book dhe i printuar.

  Mė tepėr informacione do tė gjeni nė blog-un e autorit .
  http://erisel10.blogspot.com/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Erisel76 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Ikona tė thyera
  Nga GeoF nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 08-05-2012, 15:29
 2. Kėngėt historike
  Nga shigjeta nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 12-09-2010, 01:28
 3. Nga Manastiri filloj Pranverė e re me Demokracinė e Re
  Nga Progres nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 13:28
 4. Luca: Mos i shkelni ėndrrat e "Rozafės"
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-09-2005, 18:46
 5. Dhjetė leksione mbi ėndrrat
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-08-2005, 13:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •