Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13

Tema: Lekė Gjoka

 1. #1
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Lotet e puthjes.Cikel Poetik...

  cikel poetik nga Lek Gjoka -Kallmeti

  Lotet e Puthjes

  Larg nė dhe te huaj
  kur syte veē nė enderr ti pashė
  nė buze qendrijnė pakez lote te puthjes
  pakez lote te puthjes se thate !..
  Nata rend mbi dallge te lodhjes
  ndienjat marrin udhe tė gjate
  qėndrojnė pak nė oborr te shkolles
  Ne vjeshte pemet s'di pse qajnė?
  (Mos kjo stine iu vodhi rrobat ?!
  Ah e dashur buzėt qajnė
  kėtu larg nė dhe te huaj
  kater stinet vjeshte jane
  s'po shterojnė lotet e puthjes !..


  Njė vajze ecen neper shi !..

  Ecen njė vajze neper shi si nė legjende
  s'ecen me kembe ecen me zemer
  dhe s'pyet nese gjiri i rejes rrjedh
  shi,bore apo breshėr !

  Ecėn ajo si legjenda drejt legjendės
  vezullimi i syve te saj tė gjitha rete i zhduku
  e di,shumė larg rri fshehur njė zemer
  qė pulson njėhėrėsh me zemrėn tende flutur !..


  Kush e solli dashurinė ?

  Mėngjesi i lau faqet
  mesdita i krehu floket
  era ia shkundi mendimet
  dhe ia thau lotet !

  Ora ia dha vrapit
  sytė me qiellin nderrohen
  detrat po bertasin
  detrat zemerohen !.

  Se s'ka mė uje lotesh
  se u shterr trishtimi
  s'kanė si mbushen botet
  e ketij zemerimi !.

  Nuk shterrojnė dot kėnget
  por buruan puthjet
  dita lind per syte
  nata lind per buzet!...

  Ora ia tha vrapit
  dhe nė planetin tjeter
  u takua mė djalin
  e me puthjen e vjeter !..


  Nė ėndėrr !..

  Kur dielli u shtri te flerė
  strukur nė gji te maleve
  e hena permes reve shkonte
  lozonjare
  se kush vjen e troket nė dritaren-ėndėrr!..
  Unė s'e kisha ndiere kur mė mbuloji nė gjume
  si dikur kur zbulohesha nga ethet e matures
  veē gjaku ia dha vrapit nė dejet e ngushtė,
  e balli mori zjarr nga embelsia e puthjes !....
  Ah pėr bese s'po rrej
  Sonte nė Athine pashe nė enderr nėnen !..


  Vajzave gjokset po iu shkrijnė ...

  Po shkrijnė ajzberget
  me nje shperthim lulevjollce
  vajzet kane zjarrmi te tmerrshme nė gjokse !..
  Dhe shkojnė nė kisha a gjami qe Zoti tiu sjelle fat
  qė gjoksin a trupin te mos iu shkrije vapa !...
  Ah,sikur tė isha djale:Sa vajzave do iu shkrihesha
  nė gjokse,buze a trup si stalaktik pranveror
  nėpėr ujvara.....


  Ē'm'u rishfaq Migjeni udheve te Athines

  Ishte ēmendur makina e pronarit dhe me vrap
  si kale i hazdisur rende autostrates
  por semafori i kuq per krahu e kap
  dhe ia nxierr kllapine.
  Kokėn kthej mėnjanė,sytė shohin nė dritare nė vocerrak
  qe asnje pike gjaku nė fytyre s'i kish mbire!.
  -Mė fal pesė lekė se dua te jetoj-mė tha ai shqip
  Zgjata paret e ia dhashe u mbyllen vete syte
  perpara Migjeni i zverdhur m'u fanit.
  Ėshtė ca e lasuar Athina dhe bėn zhurmė
  s'i bie ndermend se ka ndonje vocerrak shqiptar
  qė pėr shtepi ka lulishten
  e pėr mbuloje ajrin e veres
  Vallė vargjet kush per fyti po m'i kap
  lotėt e zemres ?
  -Ik nė Shqiperi !-mu duk se i thashe
  se vetem atje do tė tė falin ndonjė cope jete
  se si m'u zhduk papritmas ai vocerrak
  se makina serishmi mu ēmend !...

  Ėndėrr vajzerore ..

  Padashje tej xhamit
  hyre ti tere ngrohtesi
  hyre mu nė zemer tė fustanit
  me njė afsh tė madh nė gji.

  E syte anash i hodhe
  tė shihje ndonjė dhėndėrr
  por syve s'di pse s'iu besoje
  s'e dije gjithshka ishte ėndėrr......

  Im bire Donaldi lindi me 30 qershor 1997

  Pėrjashta spitalit kėngė e zakonshme armesh
  si vajtim mortor a kush djallin e di
  qershori i lodhur ēapitej ngadale
  diktatura nė shtratin e vdekjes u shtri.
  E dashura ime nė salle tė operacionit gjumė flė
  Doktorat i kishin prehur thikat e jetes
  qajnė ndienjat,e prape vetja mė thote:"Hė mo burrė je?
  ....por jo s'i ndaloj dot lotet e zemrės.
  Dhe vargjet pikojnė lot
  se lot boron etėrė Shqiperia
  se dhe nuset nė tė zeza ndėrruan njyren e vellos sot
  e per orkester kishin vajtime e krisma!.
  Sot me 30 qeshor 1997 doli nga "burgu" im bire Donaldi
  e tamli i nanes qė pi ka aromė baroti
  dy oresh mė thote: "babe ē'po ngjet kėshtu nė Shqiperi
  apo na ka mallkuar zoti!?::
  Pėrkėdhel tim bire qė trokiti nė jete
  ditėn e pare te riēlirimit tė tretė,
  zemra e tij e virgjer pulson e duket sikur flet:
  "Ishalla ripushtim tjetėr tė vetvetes s'do tė ketė !".....
  tė dashur miq keto jane disa prej poezive te Lek Gjokes-Kallmeti(te mijat)te vellimit poetik "LOTET E PUTHJES" te shkruera para 1998 vit qe unė emigrova Familjerisht ne Amerike.Ne tė ardhem do tiu dergoj edhe poezi te tjere te botuara nė organe te ndryshme si dhe poezi te reja qe po i bej gadi per nje vellim tjeter poetik.Dėshiroj qe paqjq dhe mirkuptimi te udhetojne nė ėdo ēast si ne jeten tuaj ashtu edhe nė mbarvajtjen e ketij forumi Shqiptar nė internet. Faliminderit !...

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Enderr amerikane apo djall..-tregim nga L.Gjoka

  Ėnderr amerikane apo djall?..
  tregim.(nga Lek Gjoka)
  Njė mjergull e dendur ia kishte behtur papritur duke ia turrullosur me shume ate koken e vogel tullaqe ku ca cime te holla flokesh kishin mbire ne menyre te ērregullt si vete jeta e ērregut e Syri Matrizit.As vete nuk e dinte se si ishin rrokullisur aq shpejt ne dyshezen e mergimit ato kater vjet plot me halle dhe strese.Rreshqiste me padurim me ate fordin e lodhur rruges qe te dergonte tek banka.Ishte lebetitur fare duhet te pagonte plot dy mije dollare qe te nxirrte te ashtequajtur gruan e tij Sandra Smith nga burgu.-Djalli e marrte-bebezoi si neper dhembe duke hedhur nje veshtrim ashtu koturu perjashte xhamit te makines.Nė tė dale te Mandarinit dalloi nje vene gri me nje flamur te madh shqiptar dhe pa e kuptuar as vete sesi iu rrokullisen ndienjat larg shume larg ne Shqiperi...Era e ngrohte e Adriatikut se si ti fryente mushkerinjte.Pranvera ashtu pa ndroje kishte trokitur ne lulet e pemeve por as vete Syri nuk po e kuptonte dot kete pranvere.Diēka si turullime ia kishte kapluar mendimet.-Oh zot-psheretiu si me vete duke tehequr vemendjen e Pjeter Currit shokut te tij te ngushte .Pjetri e shikoi drejt e ne sy disi i habitur dhe pa humbur kohe iu drejtua.
  -Ēfare kemi Syri?
  -Hiē-ia ktheu gjoja si i qete.
  -Ahaahhaaa- qeshi si nėper dhembe Pjetri-me duket se pas pranveres vjen vjeshta pra..
  -Ēfare vjeshte -e nderpreu ne mes ai duke e ngritur zerin me vale si nje radio e lodhur
  -Vjeshta pra -ia kthei serishmi i qete Pjetri -te korrurat
  AAAA!-bebezoi si nėper dhembe Syri
  -Tė dashuruarit e pranveres e korrin dashurine ne vjeshte me martese-nuk iu durua me Pjetrit dhe kelthiti me te madhe troē.
  Syri qeshi si me ironi.- kush djallin me paske pare mua me Luljeten-i foli pakez vetes-a thua di ēdo gje ai?Si u kthjellua disi i hodhi nje veshtrim si enigmatik atij e kapi per krahu dhe u nisen drejt kafes.
  -Pėr ku?-s'iu durua atij-dhe iu drejtua gjoja si i habitur
  -Per kafe,birra -ia ktheu i qete Syri-te korrurat duan urime
  -Aahaaa!-qeshi si neper dhembe Pjetri
  Piiiiiiiiip!Piiiiiiiiiiiiiip!.Buria e makines prapa ti se si ia treti ato kujtime te largeta te perzier me pak pluhur harresa nga tere ato vite qe kishin kaluar me rrapullime.I hodhi nje veshtrim makines pas ,i ngriti doren duke i kekuar falje ngaqe ishte harruar ne kujtime dhe nuk e kishte pare qe ishte ndezur semafori i jeshilte.E shkeli pedalen e gazit me force tėre nerva dhe e ndali vrapin pėrpara bankes.Si mori parate ngaqe avokati nuk donte chek por vetem kesh u kthye nė
  Sauthsajte.Trokiti si me rrembim nė deren e apartamentit ku banonin qe prej tre vjetesh me Luljeten dhe dy femijet Donaldin dhe Danielen.Si me nje kercitje te vajtueshme ajo hapi deren dhe disi e merzitur iu leshua ne krah te Syrit si dikur nė breg te Adriatikut.Pa e kuptuar e puthi.Ai e veshtroi njė copez here dhe gadi sa siu rrokullisen lote nėper faqe.Tė lutem te me falesh-iu duk se si i folen syte e ti.Njė heshtje varri kishte rėnduar dhe ēuditerisht asnjeri nuk po guxonte qe ta vriste kete heshtje.Vetem zhurma e kondishes dhe zeri i televizorit sikur ishin pronaret e vertete te kesaj heshtje te gjate.-Babi!- u degjua nga dhome tjeter zeri i Donaldit-i cili erdhi me vrap dhe iu ledhua nė krah te Syrit.
  -Babi -kelthiti ai me nje shikim embelsues femijeror-a do tė me blesh kaseten me skupindu-se mami me tha se nuk kemi leke,he babi fol.Ajo tha se do te pagojme shume leke per te nxierre teta Sandren nga burgu!..
  -Po-psheretiu e qete ai dhe beri sikur s'ia vuri veshin fjaleve te fundit.
  -I love you!-babi-unė te dua shume ty por edhe mamin e dua edhe motren-dhe nisi ti perqafonte te dy njeheresh.Nga jashte nje ere e lehte lozte me perden e dritare se hapur.Heshtja kishte kohe qe kishte vdekur.Luljeta e veshtroi drejt e ne sy dhe s'iu durua dot me dhe iu drejtua disi nervoze dhe si me ironi sikur nuk dinte gje.
  -Ē'kemi ndonje te re?
  -Hiē-ia priti ftohte ai
  -Si e kam gruan e burrit tim?-e thumboi ajo si pa dashje
  -Shko e shihe-ia ktheu qete ai-ne burg nė qytet e ke?
  -Ne qoftese te kam merzitu po shkoj te jetoj me te ne burg-ia priti serisht Syri dhe u shtri rate ne divan duke i hedhur nje veshtrim te shpejte kujtimeve te kaluare plot idhnim ne Amerike...Duke pire ngadale nje kafe expres vetem nje ne kafe te vogel ne nje cep te San jose bulevard dėgjoi ca hapa qe i ndaluan pas shpine.Ktheu koken dhe nje cast i hodhi nje veshtrim mosperfilles Gezim Cukut.Ia beri me shenje qe te ulet dhe i porositi nje birre ngaqe ai kishte zet nga kafet.
  -He Syri -ia priti ai tere humor duke gerthitur-qesh se shpejt po te bej edhe ty me letra me te..
  -Si!-e nderpreu ne mes ai dhe syte i moren nje shkelqim tjeter.Oh zot -i foli vetes-me duket se shpetova.
  -Po,po -s'iu durua Gezimit-te kame gjetur nje amerikane qe te martohesh nja tre-kater vjet sa te besh letrat.Ėshtė pak e moshuar por shume e mbajtur si tridhjete e pese vjeqe duket.
  Ai u step.I hodhi nje veshtrim mosperfilles atij dhe qeshi si me ironi
  -Hahaha!-levizi lehte filxhanin e kafes dhe iu drejtua serish-do te me besh me dy gra ?
  -Nė Amerike je beqar -ia priti i qeteGezimi-dhe ke nevoje si ēdo mashkull pėr nje grua qe..
  -Po-e nderpreu ne mes-por vetem per Luljeten gruan time dhe femijet e mi.Sakaq buleza loti i rreshqiten nėper faqe.
  Kishte nje vit qe s'i kishte pare ato fytyra te pa zevendesueshe per te dhe lotet serishmi i rridhnin ēurk.
  -Mbaje vetem bre -nuk iu durua me gjate Gezimit dhe bertiti me te madhe duke terhequr vemendjen e te tjereve qe pinin nė kafe-a je burre a femi,ty te erdhi shanci ne dere;dhe si per ēudi ia befti ne prag te deres Sandra Smith
  bashkshortja e re qe do tia ndryshonte tere rrjedhen e jetes ne Amerike.
  -Hi-pershendeti ftohte dhe porositi nje birre.Syri e veshtroi si me habi dhe qeshi me vete si me ze.
  -Haahaa!-grueja ime pika birre,oj oj paska edhe malboro ne gjep,pa ma flliqka shtepine -fliste si me vete ngaqe nuk pinte duhan i kishte zet ato qe e pinin..............Ejjjjjjjjjj-bertiti me te madhe Luljeta duke iu shkundur kujtimet e mykura-ēfarė po kujton ngrihi te flesh ne krevar se u be shume vone dhe neser ke shume punė.U ngrit si dikur ne rini kur mezi priste qe ta takonte,ta mirrte nė krah dhe ta puthte mu ne buze te Adriatikut ato buze hollake por teper perveluse.
  Ashtu si duke u rrokullisur u leshuan ne krevat.Pėr nje ēast qendruan nė heshtje dhe papritma ai ia dha nje te qeshure me te madhe duke i dhene nje te puthur te forte ne faqe.
  -Ore-iu drejtua Luljeta -perse qesh ?Gruaje jote legale Sandra Smith ndodhet nė burg se e kane kapur me droge dhe ti harrove fare.
  -Ne djall te veje grueja e letrave Amerikane!-dhe iu leshua me tere egesine mashkullore sikur ta kishte per here te pare-une ja ku e kam dashurine time paēka qe eshte ilegale ne Amerike por ne i kemi dy deshmitaret tone kryesor te legaizimit tone Donaldin dhe Danielen.Ne djall te veje endrra dhe jeta Amerikane.................
  Kishte kaluar mesi i nates.Zhurmat e makineve godisnin pa pushim kete nate te lodhur plot me halle dhe ilegalitet!....

 3. #3
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  ėndėr e varrosu- cikel poetik nga Kallmeti

  Ėndėrr e varrosur
  -bashkfshatareve te mi qė humben jeten
  aksidentalisht nė mergim!..

  Shtrij duart e shpreses pertej dritare sė trishtimit
  qe tė ledhatoj sadopak shpirtrat e eres
  ndienjat shperthejnė nė rreke merziteje
  e shpirtin e ka kapluar vapa e veres !..

  Ku jam nė ketė botė tė dehur
  nga avujt e trishtimit e tė varferisė
  nga lotėt qe varen nė sytė e heshtjes
  n'arkivola kthehet shpesh herė shpresa e djalerise !..

  Kallmeti nė maje tė bjeshkes Vela nė dorėn mbi sy
  sodit bijte nė skafet e fatit nė shpinė tė Adriatikut
  kthen kokėn edhe nė bjeshket e Olimpit
  ku djemtė me shprese tė pėrgjakur rendin nė tė ikur !..

  Sakaq telefonat burojnė lajme
  dhe lot
  njė tjeter djale kishtė trokitur nė portėn e vdekjes
  shperthen kuja buzė Drinit e deri nė maje tė Veles sot
  e lisat ia keputėn nė mes buzeqeshjen eres !..

  Shperthen Kallmeti nė kuje e vajtime
  e fshatrat per rreth iu drithen misht e shperthejnė nė lot
  erdhi makina morde me vdekjen nė shpinė
  e nė bjeshken Vele tallazohėn rete e dhimbjes
  e shperthejnė lumejne plot!...

  tetor 2002
  Nė stacion zemer !...


  Jashtė shiu mbush lotėt e zbrazura tė trishtimit
  dhe nata mundohet te jetoje mes nesh
  qe pak idhnim ia shton edhe mergimi
  e ti pranė meje tė mos jesh!..

  Por shikimet e turrullosen mergimin
  dhe dielli i syve shiun nė ēeles mbyll
  rend nata tė mbytet nė lume prej zemerimit
  dhe ja ti nė ndienja ke hyre symbyll!..

  Sakaq antenat e dashurise zgjohėn nga kllapia
  era e ngrohte e puthjes nė qeliza rreshqet vale-vale
  ndienjat askush s'do tė na i hedhe nga gremina
  nė stacionin zemer dashuria t'ka trokitur o vajze!..
  2002,,,

  Nė mergim takoj Shqipnine

  Larg ku varferinė kam vrare
  shoh Shqipninė kete zane tė bardhe !.
  Dhe ngadale nis t'kuvendoj
  n'udhė t'mergimit e takoj !.

  Heej Shqipni moj nane baroti
  ktheje koken t'flasim pak
  turivaruna retė prej soti
  kanė me ikun prej teje larg!

  Qesh nanamadhja psheretin
  dhe me dore flokeve iu jep
  ah more bire kėtu n'mergim
  ajri n'fyt se si me djeg !..

  Ah moj nane mos u pshterit
  ti veē bijte ke erdhe me pa
  prape n'shpine tane ke me ike
  here tu qesh e here tu kja !..

  Eh more bire!-prape m'kthehet nana
  unė po kthehem me rete nė qiell
  s'kam nevoje pėr vize a gjana
  e prape tek bijte kam me erdhe!..

  T'lutem nanė mos ik dhe pak
  se unė mallin du me vra
  iken nana se n'shpi bijtė kanė ba shamate


  Hamalli !.....

  Hamalli tere diten ngarkuar
  me ngarkese hamalli
  psheretin e shikon te vulosurat duar
  dhe prape rreshqet nė udhe persepari!..

  E shoh nga larg te ēfilitur
  afrohem dhe nė kuvend shtrohem gjate
  i them te paguaj shtrenjte e ai nė kembe ėshtė ngritur
  e serishmi u ul prape!..

  -Ēdo mall unė mbaj!-ma kthen i merzitur
  ēdo mall qe peshohet nė peshore
  s'kam problem pesha te renda per te ngritur
  por jo pesha shpirterore!..

  S'mund ta mbaj dot mergimin
  e n'maunė ta ngarkoj ajo nė gjunjė bie
  e pi pastaj ilaqe per te vrare trishtimin
  nė diell e ne hije !..

  Oh zot !psheretis si me vete
  e hamalli me shikon me shikim hamalli
  sikur me thote hamall ma te mirė se une s'gjete.,,..
  e di nė Shqiperi mergimi vdes perse gjalli !..
  Lamtumire o i huaj hamall...
  dhe rreshqas ne rrotullat e ndryshkura te mergimit
  unė mergimtari !...

  Lek Gjoka

 4. #4
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Gjuha Shqipe...

  Gjuha Shqipe...

  Qesh fytyra e Bjeshkeve tė Nalta
  kur shqip era nis e flet
  dhe u nisen n'udhna t'largta
  rrokullimthi nė kurbet !..

  Shtriqet fusha e pergjumur
  dhe njė sy pakez e hap
  shqip iu nis kanges dhe lumi
  shqip nis t'flasin rrruezat nė gjak!..

  Shqip nis flet dhe shija e puthjes
  ku dashnia nis e rrjedh
  shqip nis flet dhe loti i humbjes
  kur shpresa n'rrugė na ka ngel !..

  Por..iken shqipja nė mergim
  se varfnia duhet vra
  nis femija tue psheretim
  edhe shqip ai nis me kja!..

  Qesh fytyra me vogelushin
  sa mire shqip ai din me kja
  malet jashta frymen ndalin
  deti syte hapi tu pa!..

  Ē'ashtė ky za,kjo gjuhe qe mbjell
  diamante rreth e qark
  e vransinen nė det e hedh
  vetem diellin sjell nė prag ?!..

  Qė sheron malle e trishtime
  t'fohtin n'shpirt nė vend ta heq
  e me ty rri n'halle e n'gezime
  e kurre s'lodhet,kurre s'thotė dreq !..

  Gjuhes shqipe i qeshin syte
  nė mergim bijte ledhaton
  shqip prapė flasin dhe dashurite
  dhe era e shpirtit veē shqip kendon!..


  Lek Gjoka 30 nentor 2002

 5. #5
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nenat

  Kur dhimbja ne shpirt tė gjuan me shuplaka merzije
  dhe dielli shpirtėror te shikon me inat
  kur dita e lodhur ta fiku semaforin e fatit
  vjen nena si ne nje ėndėrr tė arte.

  E dhimbja ne ēast iken rreshqathi te mbytet ne det
  dhe dielli shpirteror te fal ledhatime
  fati te merr ne krahe pa pertim e tuj qesh
  merzija e mbyll rubinetin e nuk ka me shi dhimbjeje!

  Nena kjo ndienje e qeshur si vete pranvera
  por kur ajo ėshtė mungese
  ke gjithmone tallaze shpirterore
  dhe asnjehere ndienjat nuk kane me qeshe !..


  Lekė Gjoka
  8 mars 2004

  Gezuar 8 Marsin o nena te dashura!
  Paqi gjithmone nje shpirt nene dhe bijte tuaj paqin bekimin tuaj ne ēdo ēast te jetes dhe mos e harrofshin kurre dashurine tuaj..
  Gezuar festen e nenave !..
  Lekė Gjoka
  Florida Amerike

 6. #6
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Lekė Gjoka

  Sa peshon nje jete ne Shqiperi ?.

  Sa peshon nje jete ne Shqiperi
  Dikur mendoja peshore te gabuar
  Cfare te ndodhi Atdheu im s'e di
  Me euro cdo jete duhet peshuar

  Dike varferia e kapi per xhakete
  Por jeta duhet jetuar
  Me mire e jeton jeten me vdekje
  Kur s'ke peshore per ta peshuar

  I turperuar flas me zemren
  Ne udhet e dhimbjes jetoj
  Telefonata idhnuse ma prishen ndienjen
  Semundja shqiptarin e gjunjezoj.

  A jam shqiptar? S'e di
  Jo jo s'dua te jem si ato shqiptare
  Gjysem shekulli ne roberi
  Tash nje roberi me e trisht ka ardhe.

  Tashti ministri,matrapazi, doktori
  Fryhen duke ia shtuar tjetrit varferine
  Sa kushton per ty shqiptar aperacioni?
  Po s'pate bej gadi varrin e vete mbrenda hyne

  Ne Shqiperi nje "fe" re u predikua
  E per shenjt-dreq ka peshore parane
  Shqiperi ne shekullin XXI te kan turperua
  Ai shenjt- dreq ta mori kalane

  Minister, doktor a matrapaz
  Ma fyve gjakun qe kam ne vena
  Me nje grusht dua ta qelloj kete maraz
  Se shqiptari po vdes para se te lind ai dhe endrra

  Amerike e di mu bere nene e dyte
  Me gjak e me ndienja jam shqiptar
  Ti ne peshoren e jetes i peshon Lirite
  Shqiptarit para lindjes vdekja i ka ardhe

  Ai s'do dollar por jeten
  Ai s'do lemoshe por lirine
  Ai s'do rrenen por te verteten
  Ai do shtet por jo shtet gremine

  Sa peshon nje jete ne Shqiperi
  Me grushtin e dhimbjes dua ta prish ket peshore
  Shqiptar ti zgjohu e mos flije
  Se jeten-dhurate nje here e more!..

  Lek Gjoka
  Jacksonville Florida
  Janar 2013

 7. #7
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Takim nen lumenjte e loteve - tregim- nga Lek Gjoka

  Takim nen lumenjte e loteve
  - tregim- nga Lek Gjoka


  As vete Gazmor Vela nuk e kishte kuptuar se nje dite do te perfundonte
  ne Jacksonville . Gjithesesi ndiej si me fat nga klima aq miqesore e
  Florides ku dimri gjithmone ngaterronte rrugen dhe nuk vinte deri ketu.
  Po ecnin ngadale me Bertin ne Beach Blvd me nje makine sportive dhe me
  dritare hapur.Oqeani Atlanik kishte leshuar nje fllad te lehte qe ta
  largonte stresin dhe rutinen e dites nen aromen afshit te ujit te kripur
  .Si ecen edhe pak minuata kthyen majtas shume afer bregut te Atlantikut
  dhe hyne ne parking. Si parkuan ne parkingun e bar- reastaurant
  "Legends" u ngjiten ngadale ne katin e dyte te tij qe ta shijonin ma
  mire kaltersine e oqeanit.Nje muzike e lehte sikur te perkundte me
  tinguj e saj dhe te leshonte si ne nje enderr zgjuar.U ulun ne nje
  tavoline afer dritares.Porositen nja dy birra dhe duke biseduar lehte u
  shtangen kur dy vajza te beshme me shikim embelsues u ulun ne nje
  tavoline afer.Kamarieri iu afrua tek vajzat dhe iu mori porosine.
  Shikimi i Gazit se si u perqafua me njeren nga vajzat. Dicka i levizi
  neper gjak.
  -Cfare ke ?- e pyeti si me tallje Berti- po te ze qymyri ?
  - Jo jo - luajti koken ai- se si me duket shikimi i asaj vajze, sikur e
  kam takuar diku
  - EHe - ia ktheu shoku- sa vajza takojme ne bare a diskoteka te gjitha
  njelloj duken
  -Gabohesh, ajo ka nje lloj shikimi qe ndryshon nga te tjeret,dicka e
  brenshme sikur me shqeteson.
  Berti si djale capken te perzier me njefare tankerlleku si xhentelmen
  per bisedat me femrat u ngrit ne kembe dhe u afrua afer tavolines se
  tyre. Iu zgjati doren dhe foli me nje frym.
  - Albert Shkodra !- prezantoi veten
  -Mbiemer i njohur !- ia priti Sara- mos gje jeni ...
  - Po po , i re pikes - e nderpreu ai - jam shqiptar
  Rita qeshi lehte me vete dhe veshtronte ne menyre te pakuptime
  Gazin.Edhe ajo kishte nje parandienje qe diku e kishte pare.Mos valle
  eshte ....
  Binte nje shi i perzire me bore. Makina ngjitej me veshtiresi ne
  tatepjeten e malit ne kthesat e Gomsiqes ku nje shtrese e holle debore
  e kishte bere rrugen si sapun.Megjithese Agron Vela ishte nje nder
  shoferat me te dalluar te bjeshkeve shqiptare ato caste e kishte
  shtrenguar fort timonin.
  -cfare ke ?- e pyeti e shoqja- me dukesh i shqetesuar me ngadale se po
  trembet Rita
  - Mosss femijet grua!..
  Frenoi gozhde por nga akulli i ngrire ne rruge u spostua nga rruga dhe u
  shemb ne humnere...
  - Rita, Rita!- degjoi nje ze paskraheve.
  - Cfare ?- ia priti ajo dhe fshiu lotet me dore
  - Pse qan?
  - Kot, me ka marre malli per dicka, tani mu kujtua.
  Berti ia kishte ngulur syte Sares dhe i ftoi ne tavolinen e tij. Vajzat
  u ngriten ngadale. U nisen drejt Gazit i cili e priti me nje fryme
  ardhjen e tyre.
  - Sara !-prezantoi veten Sara dhe u ul ne karrike.
  - Rita !- foli Rita me nje fryme dhe i zgjati doren.
  Ai ia dha doren dhe se si iu duk. Nje ngrohtesi i pershkroi tere trupin.
  Mos valle kam rene ne dashuri- i fliste ai vetes
  -Jo, jo , nuk besoj se eshte dashuri por ...
  -Gezuar !- degjoi zerin e saj si nje oshetime bjeshke
  - Gezuar !- ia ktheu ai dhe si i fali nje buzeqeshje thirri kamarieren
  per te paguar.
  - Gazi a mund te bejme nje fotogarafi bashke me celularin tim ta kem si
  kujtim kur te mbaroj shkollen e te kthehem ne Shqiperi.
  - Me gjithe qejf !- ia priti ai.
  Ajo pa u menduar ia dha telefonin Sares dhe iu afrua afer Gazit duke
  pozuar .Ajo mori telefonin dhe pa e zgjatur iu beri fotografine.
  Ne nje cope leter i la numrin e telefonit. Iu afrua afer veshit dhe i
  foli lehte
  - Me telefono te shtunen se ndoshta kam nje fjale te rendesishme me
  ty...
  Sa e gjate iu duk ajo jave Gazit. Ditet me zor ecnin si nje ore qe po i
  mbaron bateria.Te shtunen pasi u vesh mori telefonin dhe letren e saj qe
  kishte shkruar ne menyre te shkujdesshme numrim e telefonit dhe nisi ta
  formonte 904-343-.....
  - Hello !- degjoi zerin e saj
  - Jam Gazi, me falni se mos kam ngaterruar numer
  - Me ke doni te flisni!- ia priti ajo si me shaka te vellait te saj
  - Me Riten , mbiemrin ia kam harruar
  - Nuk ka gje se do te ma mesosh mbiemrin
  - Ti Rita qenke, pse luan me mua
  -Ok, Ok,ku do te takohemi ?
  - Ku te duash ti?
  - Takohemi tek Panera Bread ne Southside Blvd
  - Ne rregull !- ia priti ai dhe si mori celsat e makines u nis me nje
  fryme jashte.
  Ajo ishte ulur ne tavoline . Ai i dha doren dhe u ul.
  - Paske ardhur para meje
  - Sigurisht se jam me e shpejte
  - Po porosine pse e ke bere se desha une te te qerasja
  - S'ka gje nga shikimi dukesh se i ke qejf emelsirat ndaj e porosita
  - Ku e di ti se me pelqejne shume embelsirat ?
  - Te thashe nga shikimi !- ia priti e qete ajo dhe gadi sa nuk
  shpertheu ne lot duke shtrenguar fort ne nje leter dy fotogarifite nje
  te vjeter dhe nje qe beri para nje jave me Gazin.
  - Gazi !- i thirri ajo lehte dhe i kapi duart
  - Fol - ia priti ai ne cast dhe nje ngrohtesi shpirterore i shkonte dhe
  i vinte neper trup
  - A ke vellezer, motra, nene, baba a ke familje ?
  Ai u shtang. E shikonte drejt e ne sy dhe kishte ngelur si memec
  - Fol , pse nuk flet?
  Ai vetem e shikonte.Nje cast e mori disi veten dhe foli me nje ze te
  mekur
  - Nuk te kuptoj Rita
  - Si nuk me kupton ?
  - Pse duhet ti pergjigjem nje pyetje te tille
  - Sepse une te pyeta dhe ti pranove te takohesh me mua
  - Po , ke te drejte por nuk te pergjigjem dot
  - Pse?
  - Eshte nje plage e vjeter dhe kur te pashe ty nuk e di se cfare ndienje
  ndieva
  - Dashuri per nje vajze qe e shikon per here te pare dhe te dhuron
  shikime e buzeqeshje.
  - Jo , jo dicka tjeter , nje lloj dashurie tjeter nuk di se si ta them
  me fjale.
  Rita e shikoi me dhembshuri drejt e ne sy. Hapi letren dhe i tregoi ne
  fotografi te vjeter. Gazi sa e pa njohi prinderit e tij qe vdiqen ne te
  njetin aksident ku vetem Rita fatmirsisht shpetoi dhe shpertheu ne lot.
  - Moter, Rita motra ime ti qenke ! - belbezoi me ze te larte dhe te
  dyve rrekete e loteve iu kishin formuar dy lumenje dhimbjeje nepet
  faqe.
  - Oooh Zot , si qenka jeta- folen ne kor te dy njeheresh e te perqafuar
  lotet s'i ndalnin dot.
  Qanin te dy pa zhurme. Bota jashte jetonte jeten por edhe Gazi e Rita
  sonte po shijonin nje takim nen lumenjte e loteve por qe jeta dikuj ja
  ben nje dhurate te tille.

  Lek Gjoka
  Janar 2013
  Jacksonville Florida

 8. #8
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Lekė Gjoka

  Kosove zgjohu nga gjumi

  Kosove gjymtyre e coptume e Shqiperise
  Kujdes mos te merren mendte
  Atdheut i trokite ne dere para pasurise
  Askush s'ka mujte me te rrejte

  Kohet ndryshuan per shqiptarin
  Europa mundohet me te mbajte per dore
  Luan me ty , bile te fut zjarrin
  Pastaj te drejton ne rreshtore

  Kosove ti kthej syte nga trupi yt
  Se dhe ty si nanen te coptuan
  Lugina e Presheves ty te ka shpirt
  Mos flej, bijte e tu atje s'duhen harruar

  Shkjau s'ka bese
  Baballaret ta lane amanet
  Nga halli ai ka me te buzeqeshe
  Por me vone prape ai te pret

  Viktimat e deshmoret te shikojne
  Kur pi wiskin e hidhur te Europes
  Te falesh sigurisht qe pranojne
  Por jo kur duan me te shty drejt gropes

  Dy shtete shqiptare ne Ballkan
  S'eshte fitore por dhimbje koke
  por sikur ishe ne at hall te madh
  eshte ma e mira zgjidhje e perkohshme

  E di Kosove qe je nje foshnje qe rritet
  Por jo ne gjirin e nanes
  As ne shtepine e femise ku rriten jetimet
  Ndaj zgjou nga gjumi i mbramjes

  Europen ti zgjoje nga endrrat
  Europen mos e ler te perkedhele kojshite
  Se tane shqiptarise i jane zgjuar ndienjat
  Dhe kjo frymarrje jete do shpertheje nje dite

  Lek Gjoka
  Jacksonville Florida

 9. #9
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime

  Pėr: Lekė Gjoka

  Citim Postuar mė parė nga Kallmeti Lexo Postimin
  Kosove zgjohu nga gjumi

  Kosove gjymtyre e coptume e Shqiperise
  Kujdes mos te merren mendte
  Atdheut i trokite ne dere para pasurise
  Askush s'ka mujte me te rrejte

  Kohet ndryshuan per shqiptarin
  Europa mundohet me te mbajte per dore
  Luan me ty , bile te fut zjarrin
  Pastaj te drejton ne rreshtore

  Kosove ti kthej syte nga trupi yt
  Se dhe ty si nanen te coptuan
  Lugina e Presheves ty te ka shpirt
  Mos flej, bijte e tu atje s'duhen harruar

  Shkjau s'ka bese
  Baballaret ta lane amanet
  Nga halli ai ka me te buzeqeshe
  Por me vone prape ai te pret

  Viktimat e deshmoret te shikojne
  Kur pi wiskin e hidhur te Europes
  Te falesh sigurisht qe pranojne
  Por jo kur duan me te shty drejt gropes

  Dy shtete shqiptare ne Ballkan
  S'eshte fitore por dhimbje koke
  por sikur ishe ne at hall te madh
  eshte ma e mira zgjidhje e perkohshme

  E di Kosove qe je nje foshnje qe rritet
  Por jo ne gjirin e nanes
  As ne shtepine e femise ku rriten jetimet
  Ndaj zgjou nga gjumi i mbramjes

  Europen ti zgjoje nga endrrat
  Europen mos e ler te perkedhele kojshite
  Se tane shqiptarise i jane zgjuar ndienjat
  Dhe kjo frymarrje jete do shpertheje nje dite

  Lek Gjoka
  Jacksonville Florida

  O Leke, hidhi edhe nje sy tjeter poezive para se t'i postosh, se kohet e fundit po shkruan kot fare.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Lekė Gjoka

  Pershendetje MI CORAZON !..
  E di se nje dite do te jemi pjese e familjes europiane jo se do Europa por nuk ka nga te shkoje sepse edhe SHBA ia ka vendosur kusht asaj sikur e futi Shqiperine ne Nato do ta fuse ne BE.Sigurisht ti ke mendimin tend qe shkruan se po shkruaj kot por nuk me ngel hatri se ti mendon ashtu ,eshte mendimi yt personal dhe jo i shumices.
  Gjithesesi te uroj gjithe te mirat.

 11. #11
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Shqiponja do kthehet nė fole

  Shqiponja do kthehet nė fole
  -Fjalet e shėnjta tė Papes Francesku nė Shqipėri

  E di sė Shqiponja o At i Shenjtė
  nė fole do tė kthehet njė ditė
  fjalė zemre qė rrjedhin si lumenjtė
  nga Shpirti Yt qė sjell dritė.

  Shqiponja pėrlotėt n'Atdhe
  e me tė dhe nė mėrgimtaret
  nė shpirtin e shqiptarit nuk ka me Re
  sė gjithonė janė larguar ndarjet .

  Njė gjysem shekulli djalli
  nė portėn e shpirtit na la ėrrėsirė
  dritėn, tė verten e jetes na e vrau
  nė prag na solli dhimbjen, varfėrinė.

  Por djalli i kuq iku nga shpirti i shqiptarit
  dhe si Evropa donim jeten ta jetonim
  udhėtuam si shqiponjat pėrmes mallit
  qė femijėt bark bosh tė mos i shikonim.

  E tani nė shqiponjat nė mėrgim
  tek keto fjalė po gjėjmė pak Shprese
  sė duam qė njė ditė tė kemi sherim
  kthimin n'Atdhe nuk duam qė t'na vdesė.

  Fluturo shqiponjė mbi kombin e shqiponjave
  me bekimin e Papes Franceskut n'tokė
  fytyra jotė e paster e pa lyeme me bojna
  shpirtėrisht tani nė bėn tė jemi me ngrohtė..  Lek Gjoka
  21 Shtator 2014
  Jacksonville Florida

 12. #12
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Lekė Gjoka

  Me Gjergj Kastriotin bisedoj..
  -poemth-

  Dikur nė Arbėri
  Lindi Gjergji i Kastriotit
  Zeusi e kish Bire tė Tij
  Ish i dėrguari i Zotit.

  E di o Nėna Iliri
  Nėna ime pellazgjike
  Heronjė linde Ti
  Pėr vete e shtetet mike.

  Sulltani tė quajti Skenderbe
  Si gjithe shqiptarėt kishe gjak
  E doje Shqipėrine ma tė miren mbi dhe
  E doje Arbėrine ket zambak.

  Ti qaje, qeshje , gėzoje
  Jeta jetonte me ty
  Mbi Sulltane triumfoje
  Arbėrine e bekove n'Liri.

  Europa tė kish shpėtimtar
  Ishė njė Aleksander i ri
  pė kristianizmin kalors i artė
  Sė shpėtimtari i tij ishė Ti

  Por iken vitet nė trenin e ikjes
  Shekujt perplasen me rrėmuje
  Dikur kojshisė ia trembje friken
  Tani ai do me tė mbyt nė uje.

  Atdheun ta coptuan
  Trupin ia ndane nė thela
  Shpirtėrisht Shqiperia po vuan
  Kėmbėkryq i ėshtė ul dhembja.

  Sė kojshite u munduan
  Qė gjakut tend ti bėjne transplant
  Me shume emra tė pagėzuan
  Por kish lind shqiptari Frang.

  Frang Bardhi me penen e shpreses
  Ti kaloje breznite nė leter
  Ngado qė sillesh do tė mbetesh
  Gjak shqiptari, race e vjeter.

  Qindra shekuj shkru me gjak
  Nėpėr shekujt ti legjend
  Por paritmas vijnė grek prap
  Sė kojshive iu merren mend.

  Na e vodhen historine
  Nė toke ilire ndertojnė jeten
  Zoti njė dite fytyren ta nxine
  Dhe ne diell do nxierr tė verteten.

  Ti s'je Jorgo por je Gjergji
  Historia me dergoi mesazh
  Grekerit hėnės i thone dhe dielli
  Sė kane smirė e shumė meraz.

  Papritmas seē u hap Qielli
  Zeusi doli i pari
  Poet me ty do te flas Skenderbeu
  Me ty sė ke gjak shqiptari.

  Si dikur gadi pėr lufte
  Gjergji doli nga parajsa
  Sytė me lote pak i ka mbushe
  Me lot gėzimi qan dhe nata.

  Nisi tė flase, Bjeshket dėgjojnė
  Lumi Drin n"Lezhė frymen ndali
  Me bėjne veshet, syte ē'po me shikojnė
  Ē'ėshtė ai trim n'maje atij kali.

  Me kujtohet flet prap Lumi
  Sė tek une ndienjat freskonte
  heej Gjergj Kastrioti ėshte zgju nga gjumi
  Sė poetin do tė takonte.

  Ushton mali tundet lisi
  Gjergji nis e flet pak fjalė
  Kur i bashkuar do jete fisi
  Ēdo stuhie i bėn ballė.

  Ndaj shqiptarėt e mi ku jeni
  unė fjalen po e mbylli
  shqiptarė frike kurre mos keni
  por besa bese bashkė duhet t’rrini.

  Lek Gjoka
  Jacksonville Florida
  Tetor 2014

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kallmeti pėr postimin:

  shigjeta (12-10-2014)

 14. #13
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Lekė Gjoka

  Lek Gjoka - Ai qė vargjeve dhe ngjarjeve iu jep
  shije jetė

  (-Marre nga libri i ri me tregime i sapo dale nga botimi "Takim me vdekjen"
  Jacksonville Florida 2016)

  Nė njė fillim Prilli tė vitit 1970 nė Kallmet tė Lezhės
  lindi nė njė familje tė thjeshtė poeti, shkrimtari,
  publicisti Lek Gjoka.
  U rrit si tė gjithė tė tjerėt nė njė periudhe tė errėt
  dhe plot vuajtje nė diktaturėn komunistė. Fatmirėsisht
  dukė u rritur nė Kallmet ku ēdo mėngjes
  Bjeshka Velė jo vetėm tė thoshte mirėmėngjes dhe
  tė pėrshėndeste me simfoninė e burimeve dhe tė
  pėrrenjve qė turravrap lėshoheshin nga mali nėpėr
  fushė drejt Drinit por tė pėrqafonte nė ndjenjat
  dhe krenarinė e tė qė nurit shqiptar, tė kėndonte
  legjendat jetėsore reale e jo reale tė jetės. Te fliste
  pėr Zanat dhe Dragonjtė, tė ftonte nė Mrizin e Zanave
  dhe tė fliste pėr Kuēedrėn e Velės ku aq bukur
  e ka pėrshkruar nė vargje e “Lahutės se Malėsisė”
  Homeri shqiptar At Gjergj Fishta.
  Pas mbarimit tė shkollės se mesme nuk gjen kurrė
  qetėsi shpirtėrore nė Shqipėrinė komuniste. Fillon
  pėrkohėsisht punė nė ndėrmarrjen pyjore tė Lezhės
  ku pas njė mbledhje rutinė tė frontit demokratik
  tė ndėrmarrjes reagon nė njė shkrim tė titulluar
  “Perse hesht masa?” qė e dėrgon nė gazetėn lokale
  tė Lezhės “Koha Jonė “ , por jo vetėm qė nuk botohet
  por pėrfundon nė komitetin e Partisė tė rrethit.
  Autori “akuzonte” masėn se pas shpinė fliste pėr
  hallet dhe padrejtėsitė e kohės ndėrsa nė mbledhje
  ngarkohej vetėm me heshte sepse kishte frike nga
  dora e hekurt e diktaturės komuniste.
  Fatmirėsisht ishte fillimi i vitit 1990 dhe nė diktaturėn
  komuniste kishin filluar plasaritjet e para dhe
  autori Gjoka nuk u arrestua por u pėrjashtua nga
  puna .

  Pas kėsaj eksperience tė hidhur nė Gusht tė 1990
  tenton tė hyje nė ambasadat e huaja por dhe kėsaj
  here ishte pa fat.
  Nė fillim tė vitit 1991 kur komunizmi po pėrgatitej
  tė vdiste e marrin ushtar dhe e dėrgojnė nė
  Erseke tė Kolonjės ku era e demokracisė me zor
  hynte vetėm nėpėrmjet shtypit tė kohės ndėrkohe
  qė nė ushtri akoma jetonte fryma e diktatorit
  Hoxha .Duke parė ketė gjendje pas botimit tė
  njė reportazhi nė gazetėn lokale tė Kolonjės ku
  pėrshkruan bukurinė, mikpritjen dhe krenarinė e
  banoreve te Ersekės boton nė gazetėn “Luftėtari”
  tė ushtrisė njė shkrim ku kėrkon qė edhe nė ushtri
  tė fillojnė reformat demokratike. Ky shkrim nuk
  u prit mire tė komisaret e brigadės, komunistė
  qė nuk pranonin kurrsesi sė diktatura komuniste
  po fillonte tė vdiste. Pas kėtij shkrimi “mėkati” i
  autorit Gjoka vazhdon edhe me tej. Kur nė Korēė
  po behej demonstrata antikomuniste pėr rrėzimin
  e skulpturės sė diktatorit Hoxha dhe nga Erseka
  po bėheshin gati makinat tė merrnin ushtaret pėr
  tė shpėrndare me forcėn e armeve ketė demonstratė
  autori Gjoka dhe disa miq tė tjerė arriti qė me forcėn e fjalės tė bėje qė shumica e ushtareve
  tė mos pranonin tė hipnin nė makinat e vdekjes.
  Ky veprim i tij shkaktoi njė inat tė madh tek drejtuesit
  e ushtrisė deri tek ministria i mbrojtjes. Vete
  komisari i Brigadės se Ersekės e thėrret nė zyrė
  dhe nėpėrmjet presioneve tė ndryshme i thotė : -E
  di se ju verioret e keni urryer dhe e urreni komunizmin
  ndaj po qė sė ke dėshire tė ndihmoj unė tė
  arratisesh nė Greqi. Vetėm malin e Gramozit do tė
  kalosh dhe atje tė pret “ parajsa” kapitaliste.
  Sigurisht e mohoi menjėherė kėrkesėn e komisarit
  qė kishte si qėllim eliminimin fizik tė autorit sikur
  kishin bėrė mė mjaft tė rijnė shqiptarė qė nė
  tentativė pėr tu arratisur nė Greqi i kishin vrare
  shpateve tė malit nė Gramoz dhe Gjonsh zonė kufitare
  me Greqinė. U kthye nė repart dukė menduar
  rrugėn me tė mirė qė tė largohej nga Shqipėria
  komuniste qė po jepte shpirt sepse ishte kohė e
  rrezikshme ku jetėn e kishe nė fije tė perit. Komunizmi
  nė ato ēast ishte si njė njėri qė po mbytej nė
  ujė qė po ti afrohesh ta ndihmosh tė mbyste edhe
  ti.

  Me nė fund nė fillim tė muajit Mars 91-it arratiset
  nė Greqi duke shpėtuar nga diktatura komuniste
  por duke u zhgėnjyer sepse gjen njė Greqi jo sikur e
  kishte menduar por tepėr raciste .
  Nė Athinė njihet me poetin Kolec Traboini i cili
  megjithėqė dhunėn e policisė dhe sigurimit grek
  kishte nxjerrė tė paren gazete pėr emigrantet
  shqiptare tė titulluar Egnatia me emrin e rrugės qė
  bashkonte dikur gjithė Ballkanin bashkė.

  Autori Lek Gjoka nis bashkėpunimin me gazetėn
  Egnatia nė fillim nga Rafina port afėr Marathones
  pastaj nga Kreta duke i dėrguar reportazhe dhe
  krijimtari letrare. Disa poezi tė autorit botohen
  edhe nė antologjinė poetike tė emigranteve shqiptare
  nė Greqi tė titulluar “Balada e largėsive” qė
  u botua nėn kujdesin e poetit Traboini, tė stafit
  tė gazetės, dhe ndihmės dhe pėrkrahjes se madhe
  dhėne nga artistet greke dhe arvanitasi i madh
  shkrimtari dhe studiuesi Aristidh Kola.
  I zhgėnjyer me sjelljen raciste tė shtetit grek si dhe
  i vrare shpirtėrisht nga vrasja nga ana e policisė nė
  fshatrave Ēamėrisė tė kushėririt tė tij tė pafajshėm
  Mirash Gjokes nė Mars tė 1993 tenton tė kalojė
  klandestin pėr nė Itali. Sė bashku me njė shqiptar
  tjetėr hynė nė njė maune nė Patra tė Greqisė dhe
  pas 20 e ca orėsh udhėtim aventure pėrfundojnė
  nė Ankona tė Italisė . Por edhe kėtu nuk e kapi
  fati pėr dorė pėr faj tė shqiptarit qė e ndihmoi tė
  kalonin klandestinė nė Itali i cili arrestohet nga
  karabinierėt italianė dhe meqenėse dinte italisht i
  sjell nė stacionin e trenit ku si i tregon se njė shqiptar
  tjetėr ishte me tė vete largohet me vrap. Autori
  Gjoka arrestohet dhe kthehet pėr nė Patra tė Greqisė
  qė tė riatdhesohet nė Shqipėri.

  Nė 1994 njihet dhe fejohet me Bardhe Bushpepen
  ku martohet mė 8 tetor 1995.
  Mė 30 Qershor 1997 i lind fėmija i pare djali Donaldi
  ditėn e zgjedhjeve nė pėrfundim tė luftės civile nė Shqipėri pėr faj tė skemave piramidale.
  Me 2 dhjetor 1998 zbret nė Miami dhe vjen nė
  Jacksonville Florida duke filluar jetėn e re tė emigrantit
  mė ėndrrėn Amerikane nė shpirt.

  Nė 2001 ka dy gėzime. Familja shtohet edhe me njė
  fėmije tė dytė vajzėn Daniela ndėrkohė boton librin
  e pare me poezi nė kujdesin e shkrimtarit Kujtim
  Dashit dhe recensent poetin Ndoc Gjetja tė titulluar
  “Lotėt e puthjes”.
  Nė ketė libėr hap portėn e poezisė ku nė mjaft
  poezi malli i vendlindjes , dashuria pėr jetėn pėr
  Shqipėrinė janė thurur plot me ndiejna jetėsore.
  Gjithashtu nė mjaft poezi ėshtė vete jeta e autorit
  Gjoka i cili ėshtė njė fitimtar i pėrhershėm mbi
  rropatjet e tramvajet e jetės i cili nisi aventurėn e
  largimit nga udha e mjerimit siē thotė edhe nė njė
  poezi tė kėtij vėllimi. Dhe pėrkundėr mjaft emigranteve
  tė tjerė ai pėr asnjė ēast nuk iu dorėzua
  fatit tė mbi jetimit pėr tė pėrjetuar tragjedinė e
  humbjes sė personalitetit e kthimit nė anonim ,
  pėrkundrazi ai fitoi nė sajė tė botės sė tij tė pasur
  shpirtėrorė , dashurisė sė madhe pėr vendlindjen ,
  fitoi nė saj tė shpresave tė pashuara. Poezitė e kėtij
  vėllimi janė fragmente tė njė ditari poetik janė kronikat
  e internuari i jetės se tij.

  Nė 2003 boton librin e dytė me poezi tė titulluar
  “Diellin e kapa pėr veshėsh”
  Nė ketė vėllim autori Lek Gjoka vjen me i pjekur nga ana poetike, me njė larmi idesh e temash, te
  cilat i trajton me mjeshtėri artistike e me njė kolorit
  shumė tė ngrohtė , pėrzėre me erėn e bjeshkėve
  fytyrėqeshur dhe me mallin e pashuar tė emigrantit.
  Dhimbja, gėzimi, trishtimi; puthja,qarja,dashuria
  e pėrmallimi ;gjuha, fjala e kėnga; lodhja e prehja;
  pikėllimi, ėndrra dhe shpresa harmonizohen bukur
  nė vargjet e Lekės, me njė frymėzim shumė tė
  ndjeshėm e plot figuracione artistike.

  Nė 2008 boton librin e trete me poezi “Dallgėzim i
  Oqeanit Shpirtėror”.
  Titulli i librit me poezi mund tė tingėllojė plot
  dhimbje dhe mall pėr vendlindjen , befasues nė
  takimin apo shikimin e parė. Por , nė tė vėrtetė
  titulli i pėrshtatet veprės, sepse shpreh njė dėshirė
  tė zjarrtė tė autorit qė gėrshetohet me temat e
  ndryshme qė trajtohen nė lėndėn e tij poetike. Njė
  rast fatlum , qė pėrcakton edhe hapėsirėn e larmishme
  tematike tė librit , ėshtė fakti qė eksperienca
  e poetit ėshtė ndarė midis Shqipėrisė dhe Amerikės
  ku autori jeton prej dhjetėra vitesh. Kjo gjė e ka
  ndihmuar atė tė sjellė njė tjetėr frymėmarrje nė
  tekstet poetike, duke zgjedhur njė kėndvėshtrim
  mė real dhe prekės mbi botėn njerėzore e atė arbėrore
  nė veēanti tė shpėrndarė anė e kėnd rruzullit.
  Nė ketė vėllim poetik kuptojmė dhe njohim mirė
  botėn letrarė tė poetit, me thjeshtėsi pėrdor shprehjen
  poetike, veēmas metaforės. Ai pėrmes vargut tė shpirtit tė lirė dėnon ēdo dhimbje qė i ėshtė
  shkaktuar jetės sė bashkėkombėsve tė tij e sidomos
  femrave qė i shesin nė “panairin” e skllavėrisė sė
  mishit tė bardhe.
  Poeti ėshtė shumė i lidhur me vendlindjen dhe
  mallin qė sė shuan dot nė udhėtimin e tij jetėsor nė
  rrotullat e ndryshkura tė mėrgimit.
  Por mbi tė gjitha , shumė prekėse janė krijimet e
  dhimbjes qė i ka pėrshkruar prindėrve tė dashur tė
  cilėt u ndanė nga kjo botė pak vite me parė. Ai e
  adhuron nėnėn dhe babin me fjalė tė zgjedhura me
  kujdes nga thesari i poezisė.
  Tė njohėsh botėn e Lekė Gjokes nė ketė vėllim
  poetik do tė thotė tė njohėsh njė botė tė veēantė
  poeti, tė heshtur e pa bujė tė mbushur me gjithēka
  qė jeta i ka afruar, gėzime, hidhėrime, mall, vuajtje
  dhe respekt pėr vendlindjen. Ta lexosh poetin nė
  vargje , ke lexuar shpirtin e tij tė pamposhtur, qė
  nuk e theu dot asnjė lloj stuhie, qe erdhi furishėm
  rrugės sė tij tė jetės.

  Nė 2013 boton librin e katėrt me poezi tė titulluar
  “Retė i kam mbyllur me ēelės” dhe tė parin me tregime
  “Pėrroi i djallit”.
  Nė ketė vėllim poetik autori ka arritur njė pjekuri
  artistike tė larmishme ku mesazhet e jetės, dashurisė
  dhe kohės ku jetojmė i shpreh plot ndiejna nė
  tre ciklet e librit.
  Cikli i parė ėshtė me poezi dashurie, dashuri
  e dashuruar dhe dashuri dhimbje, dashuri
  prindėrore, dashuri pėr vendlindjen, dashuri shikimesh e dashuri puthjesh. Ky cikėl titullohet “Sa
  peshon njė puthje”
  Cikli i dytė titullohet “Retė i kam mbyllur me
  ēelės” qė ka mjaft poezi jetėsore , ka dhimbjen qė
  ndesh rrugės sė jetės, gėzimin, trishtimin, mallin
  dhe pėrballimin e ēdo halli qė tė tjerėt ti lenė nė
  derė nė udhėtimin tėnd jetėsor.
  Cikli i trete titullohet “Kohėn e kapa pėr dorė” ku
  autori fare lirshėm, pa droje, pa lodhje udhėton
  me vargjet e tij plot figuracione artistike me kohen.
  Udhėtimin e nis me ditėt e javės, me muajt, me
  stinėt tė cilėt pėrbėjnė njė vit jetėsor e cili vazhdon
  udhėtimin e tij duke na sjelle pranė udhėtimin jetėsor
  tė ēdo njeriu deri nė pafundėsinė e universit.
  Ndėrsa kishte shkruar shpesh here tregime dhe
  botuar nė gazetat shqiptare nė Shqipėri si dhe nė
  New York nė gazetat “Illyria” dhe “Dielli” autori
  Gjoka po nė vitin 2013 del para lexuesit me librin
  e pare me tregime “Pėrroi i Djallit” ku Djalli sipas
  autorit ėshtė komunizmi nė Shqipėri i cili ka
  vdekur por akoma nuk ka dhėne shpirt.
  Mjaft ngjarje jetėsorė deri diku reale apo si reale
  janė pėrshkruar plot ndiejna nė tė gjitha tregimet
  e rrėfyera. Ne mjaft ngjarje sigurisht dhimbja
  qė dikujt jeta ia le nė dere tė krijon njė ndiejnė
  njerėzore qė pa dashje ndonjė lot mund tė te rrėshqasė
  nėpėr faqe pa tė pyetur sepse ke hyrė nė shpirtin
  e personazheve tė tregimeve.

  Nė vitin 2015 si me personazhet e tij nė tregime
  apo poezi edhe pėr jetėn e autorit Lek Gjoka jeta
  i sjell nė dere njė fatkeqėsi shendetsore. Mė 10
  Shkurt kur akoma drita nuk ishte zgjuar nga gjumi
  pėson njė aksident tė rėndė automobilistik nė punė
  nė Fernandina Beach Florida. Dy muaj nė spital ai
  arrin tė shpėtojė jetėn por rreziku i humbjes sė njė
  kėmbė e vret shumė shpirtėrisht. Falė doktorėve nė
  Shands Hospital nė Jacksonville Florida dhe tete
  operacione tė cilėt kanė zgjatur orė e orė tė tėra
  duke luftuar mes vdekjes dhe jetės arrin ta shpėtojė
  kėmbėn por jeta pėson njė ndryshim rrėnjėsor tė pa
  riparueshėm. Pėrveē dhimbjeve trupore dhimbja
  shpirtėrore ėshtė ulur kėmbėkryq nė shpirtin e tij.
  Megjithėse autori kishte plot dhimbje ai nuk iu
  dorėzua fatit tė tij tė keq. Ai e dashuronte jetėn
  dhe nuk pranonte kurrsesi ti dorėzohej dhimbjes
  sepse njė frymėzim i madh pėr tė pėrveē dy fėmijėve
  Donaldit dhe Danieles ishte bashkėshortja
  Bardhe Gjoka (Bushpepa) e cila pėr dy muaj qėndroi
  pranė natė e ditė me tė nė spital. Ajo, dashuria
  e saj ia mjekoi shpirtit megjithėse lotėt e saj nuk
  ndaleshin dot sa here hynte nė operacionin e radhės
  sepse ajo nuk donte ta humbiste dashurinė e saj,
  babin e dy fėmijėve te tyre . Fati megjithėse plot
  dhimbje arriti tė sjelle ngrohtėsi jetėsore dhe pas
  dhjetėra muajsh arrin me vėshtirėsi por tė eci me
  kėmbėt e veta. Koha pėr tė ėshtė shumė e shtrenjtė
  dhe nuk e gjunjėzon dot. Pėrveē poezive , opinioneve
  nė gazetat e diasporės se Amerikės si “Illyria”,“Dielli” dhe “Gazeta Vatra Online”(www.gazetavatra.
  com) shkruan mjaft tregime tė cilėt i beri gati
  pėr botim qė nė vitin 2015 por autori nuk donte ta
  botonte sepse ėshtė viti me i keq plot dhimbje pėr
  tė dhe familjen e tij ku ai nuk do ti harroje sa te
  jete gjalle nė ket planet plot dhimbje dhe lot.
  Tani nė vitin 2016 po shikon dritėn e botimit
  libri i ri “Takim me vdekjen” i autorit Lek Gjoka
  dhe po i servirėt lexuesve. Autori nė ketė libėr
  na sjell mjaft ngjarje nga jeta e pėrditshme, na
  sjell dhimbjen, dashurinė njerėzorė, dashurinė e
  ēiltėr. Gjithashtu nė ketė libėr autori na sjell plot
  mjeshtėri disa legjenda shqiptare si dhe jetėn e emigrantit
  shqiptar me dhimbjen,mallin,dashurinė dhe
  ėndrrėn..

  Vėrtete Lek Gjoka ia arriti ta takonte vdekjen, tė
  takonte dhe tė lotonte me dhimbjen e tmerrshme
  shpirtėrorė por kurrėsesi nuk iu dorėzua as vdekjes,
  as dhimbjes, as stresit qė shpesh here udhėton nė
  jetėn e tij reale. Ai ėshtė njė fitimtar i pėrhershmen
  me tramvajet e jetės dukė na sjelle mjaft fragmente
  te jetės se tij nė mjaft krijimtari letrare.
  Libra tė rinjė do tė trokasin edhe nė tė ardhėm nė
  portėn e lexuesit duke e futur autorin Lek Gjoka
  nė altarin e pavdekshėm jo vetėm tė letėrsisė sė
  Diasporės Shqiptarė tė Amerikės por tė Letėrsisė
  Moderne tė Shqipėrisė.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •