Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Rizah Sheqiri

  ******
  Tė dashur miq,

  kėto ditė i lexova Librat e poetit RIZAH SHEQIRI "Degėz e kėputur", "Flutura nė natė" dhe "Flutura nė erė" tė botuara nė Tiranė. Lexova poezi dhe u knaqa.... Dhe qava... Unė kurrė mė parė nuk kam lexuar diēka aqė tė bukur sidomos pėr mėrgimin se sa tek ky poet, konsideroj, besoj me tė drejtė, qė kėto poezi janė tė denja nė mesin e 100 poezive mė tė bukura tė shqipes.
  Ju rekomandoj tė lexoni kėto libra.
  Unė jam nė kėrkim edhe tė librave tė tjerė tė kėtij poeti. Nėse ju keni ndonjė informacion rreth asaj se ku mund t'i gjej, mė shkruani, do t'iu isha shumė mirėnjohėse!
  E juaja

  Besa


  Ja dhe poezitė e poetit Rizah Sheqiri:

  ******

  AMANETI

  Kahdo qė tė nisesh
  biro
  tė qoftė udhė e mbarė

  po vrapove
  kujdes
  mund tė rrėzohesh
  mbahu mirė pėr toke
  edhe nėse fluturon

  eh
  po i mėrguar
  nė dhé tė huaj
  si tė ta mbaj amanetin
  LOKE!

  ©Rizah Sheqiri  Flutura nė erė

  Bėn ftohtė
  fryjnė erėra
  ngritet tym e mjegull
  e bie shi shi i madh
  gjelat paralajmėrojnė heshtjen
  e bie shi shi i madh
  pas shiut
  a shfaqet ylberi i buzėqeshjes

  kohė e bukur
  a bėn mbi glob
  a ēelin lule
  a del pranverė
  ndonjėherė
  pėr ne - flutura nė erė?

  ©Rizah Sheqiri  Faqe ditari e njė mėrgimtari

  Nėnė po e puth diellin nė faqe
  e ti puthe tė puthurėn time

  nėnė sytė i kam tė drejtuar kah ti
  dhe me njė rreze grindem si fėmijė
  qė nga atdheu s'mė solli pak dashuri
  e tė dehem tė dehem ngrohtėsi

  ju pėr mua sy e zemėr i keni plot mall
  e unė bredh botės qyqe - mėrgimtar
  as gjumin s'e bėj si gjumė
  as diellin s'e ndjej si diell
  as hėna s'mė duket si hėnė
  gjithmonė me njė lot tė ngrirė nė sy
  me dy fjalė tė ndrydhura nė zemėr
  me mė tė ėmblat fjalė ATDHE E NėNė

  Nėnė puthe diellin nė faqe
  unė ta puth tė puthurėn tėnde.

  ©Rizah Sheqiri  Degėz e kėputur

  Shtėrngata njė degėz nga trungu e shkuli
  era e mori dhe larg larg e shpuri
  degėzshkreta pranė njė trungu tjetėr vend zuri

  e trungu edhe pse mbeti nė erė
  degė e degėza i pėrtriu pėrherė

  trung i plandosur sėrish pėrparoi
  pas shtrėngatės me gjelbėrim plagėt i mbėltoi
  po degėza e kėputur kurrė nuk gjethoi.  Degėz e kėputur 2

  Trungu i paluhatur pėrballoi erė e shtėrngatė
  degėzshkreta pėrgjithmonė hyri nė natėn e gjatė

  Kur nė qėndresė thyen qafėn shtėrngata e era
  trungun e bulėzuar me afsh e pėrqafoi pranvera.

  E degėza qė u mashtrua pas erės
  kurrė mė s'iu gėzua pranverės…

  Njė trungu tjetėr nė gji iu fut por kot
  e tėra u shndėrrua nė dhembje - nė lot.

  ©Rizah Sheqiri  Kėgė Vaji

  Mėngjeset janė tė zymta
  ditėt tė errėta
  e netėt e trishtuara
  nė dhé tė huaj
  malli pėrvėlon ēdo refugjat
  kokėdhembja ėshtė e gjatė

  Zemra as ndalet as pėlcet
  ballit i shtohen rrudha
  poetit nė shpirt i qanė muza
  dhe
  nga kėngėvaji i dridhet buza.

  ©Rizah Sheqiri  Kur merr rrugėn e kurbetit

  Kur merr rrugėn e kurbetit
  varrin hapur gjithmonė e ke,

  medet pėr atė njeri
  qė s'ka vend pėr varr nė atdhe.

  ©Rizah Sheqiri  Shtegtar

  Atje i dhunuar i ndjekur nga shtėpia
  kėtu i pėrbuzur i huaj pa shtėpi
  armik i rrugėve - rrugėt nė sy
  gjithė bota e vogėl pėr ēerdhen e tij.

  Shpirti i shtegtarit det kurrė i qetė
  lėngon tė prehet s'paku njėherė nė jetė.

  Patjetėr diku nė njė shtrat
  qė askush s'e di ku e kur
  do tė mbulohet me njė jorgan dheu
  e nėn kokė do ta vėrė njė gur
  po s'ėshtė i sigurt a do tė jetė i tij edhe varri
  qė s'paku i vdekur tė mos shtegtojė shtegtari!

  ***
  Rrugėve
  nė botė i pa botė

  dhembjeve
  nė jetė i pa jetė

  plot dashuri
  edhe nė varr i pavarr

  nė kėngė
  pafundėsisht - shtegtar!

  ©Rizah Sheqiri  Mall pėr gjyshen

  Gjyshemira, flokėthinjura ime e dashur
  si patėn guxim tė mė thonė se ke vdekur
  mė vranė shpresėn mė hapėn plagė nė zemėr
  shpirtin ma thau loti gur i dhembjes
  e mė vėrshoi ai lumė i mallit.

  Gjysheurta ime, pėrralla e kėnga
  ata mė thanė, po ti s'ke vdekur
  jo jo nė mua e pėr mua s'ke vdekur
  urtėsia ime, s'ju besoj fjalėve kob
  as kėshtu siē jam nė kėtė amulli
  po mė thuaj njėmend, gjyshe - thinjoshja ime
  a kam vdekur unė i mėrguar a ke vdekur ti?
  Jo jo
  ti s'ke vdekur se amanetin s'ma the
  kam vdekur unė
  qė s'ta hodha sipėr as njė grusht dhé!

  Eh, dhembje, vdekje, e zezė jetė
  gjyshe mė thanė syhapur shkove
  me mallin pėr nipat nė kurbet
  jetėzeza jetė - medet;
  ti shkove syhapur me mallin pėr nipat
  e neve rrugėve tė botės na verboi malli
  shpirt e zemėr flakė na i kalli.

  Njeriu syhapur nė vendlindje vdes
  po ne nė kurbet tė verbėr nga malli
  errėsirė e dhembje mbrėmje e mėngjes.

  E dashura gjyshe njerėzit ndėrrojnė jetė
  nė atdhe s'vdesin jo - nė kurbet vdiqėm ne
  pėr sė gjalli tė mbuluar nga dhembja e malli
  ashtu siē mbulohen kufomat me dhé.

  ©Rizah Sheqiri
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  me sa di une Rezah Sheqeri jeton ne suedi.. e eshte shum aktiv ne arsimimin e femijve te shqiptareve (ne gjuhen amtare) ne suedi dhe ne keto ceshtjet letrare..
  pra ne kto mbremjet letrare apo botimin e krijimeve letrare..

  Suksese Poetit ..

Tema tė Ngjashme

 1. Libra te rinj
  Nga dodoni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
 2. Rizah Sheqiri: Liber kushtuar Nėnė Terezės (nė dy gjuhė)
  Nga Fiori nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-01-2004, 15:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •